» »

Eno vprašanje

Eno vprašanje

jetam ::

Po 11. septembru, pred in seveda med ameriško agresijo v Afganistanu je tu potekala intenzivna debata v kar nekaj temah. Nekateri tule, pa tudi velke poročevalske hiše, ste opravičevali agresijo, med drugim, tudi s položajem afganistanskih žensk, predvsem njihovim načinom oblačenja in položajem v družbi. V zvezi z načinom oblačenja se je dalo prebrati besede kot so poniževalno, diskriminatorno, etc.
Koje bilo jasno, da je talibanski režim končan in so na posnetkih, predvajanih na TV, ženske še vedno hodile oblečene enako, je bilo moč slišati, da je to zaradi preventive - talibani bi se lahko kljub vsemu še vedno znesli nad nedolžnim prebivalstvom.
Sedaj ko se formira v Afganistanu neka kvazi-demokracija, ženske na posnetkih še vedno hodijo naokoli oblečene enako, tretirajo jih enako, čeprav, treba je priznati, smo lahko videli celo posnetke deklic v šolah, kar je pohvalno. Položaj se izboljšuje... Ampak sedaj se je retorika glede oblačenja (vsaj na TV) spremenila. Slišati je moč besede kot so: ponos, tradicija, etc.

Kako torej argumentirate ta zasuk v zvezi s tako, dokaj banalno institucijo, kot način oblačenja je? Ali vsi, ki ste takrat tako besno zagovarjali emancipacijo, z njo celo dokazovali upravičenost agresije, še vedno vejamete v to kar ste takrat pisali?

Thomas ::

Seveda. Kar se dogaja s tistimi oblačili v Afganistanu je sramotno.

Še zmeraj.

Islam je še zmeraj podn.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jetam ::

Ampak zakaj je bilo po mnenju CNN in BBC to prej sramotno sedaj pa je to tradicionalno?

ABX ::

Po moje je sramotno-tradicionalno.|O
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Sfinga ::

Jetam, jaz se 'takrat' nisem oglasila in ničesar 'zagovarjala', me je pa sedaj zmotilo sledeče:
Tvoje vprašanje je zvenelo skoraj kot 'Osvobodili so jih zatiralcev, zakaj jim niso osvobodili še miselnosti?'

... tudi oblačenje je ena od svobod.

Kako pa je s svobodo, predvsem sedaj govoriš o svobodi miselnosti, odnosa do sebe in drugih ljudi (kar oblačenje tudi je), pa verjetno veš.

Po menju CNN ali BBC pa ... ne vem, lahko pa predvidevam, da je to sprememba zornega kota gledanja. Zatiranje - beseda sama vsebuje prisilo, tradicionalno- beseda vsebuje oklepanje poznanega načina.

(hehe ampak ti hočeš slišati besedo svetohlinsko a ne :))

jetam ::

Začetek posta je bil napačen, konec gre že v pravo smer...

TylerDurden ::

Meni se zdijo oblačila resnično stvar tradicije, pri islamskih (oz. talibanskih ženskah) je večji problem, da jim porežejo ščegetavčke.
Let\'s make some soap ...

TESKAn ::

Sfinga, mislim, da je jetam - u šlo v nos predvsem to, da so takrat, ko so talibani še bili na oblasti, ZDA & Co., pa tudi precej ljudi tukaj, zagovarjali napad na Afganistan z besedami v stilu 'da silijo ženske, da nosijo tako obleko' in podobne. Takrat se je na veliko govorilo, da je tak stil oblačenja le in samo posledica talibanov, da če ne bi bilo njih, bi ženske naokoli ne hodile oblečene v 'torpeda', kot se je enkrat nekdo izrazil. Se pravi, stil oblačenja so pripisovali LE in SAMO vplivu talibanov. Sedaj, ko talibanov ni več, je pa to naenkrat 'tradicija'. Kako naj je nekaj tradicija, če ti je bilo vsiljeno?
Thomas:
Sicer ne morem tega trditi, ma vendar - si že pomislil, da ima taka obleka tudi funkcionalno vrednost? navsezadnje je dol skoraj puščava in po mojem mnenju se v kratkih hlačah in majci ne bi počutil ravno prijetno, ko bi čutil pesek po vsem telesu...tako da je možno (vendar tega ne trdim), da ima ta obleka tudi svojo pozitivno stran, ki pa je nam neznana - navsezadnje, koliko je v Sloveniji krajev, kjer bi imel čez celo leto suho, vroče vreme, kupe peska in vsake kvatre veter, ki bi ta pesek zanašal vate?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Mercier ::

Uporabna vrednost te obleke je predvsem v tem, da preprečuje prekomerne batine.

Sfinga ::

TESKAn
'Takrat se je na veliko govorilo, da je tak stil oblačenja le in samo posledica talibanov, da če ne bi bilo njih, bi ženske naokoli ne hodile oblečene v 'torpeda', kot se je enkrat nekdo izrazil. '
- tega ne morem in ne bom komentirala, tudi tedaj nisem.

'Kako naj je nekaj tradicija, če ti je bilo vsiljeno? '
- Saj ne misliš resno, kajne? Pa še koliko je lahko skrite prisile v 'tradiciji', ali pa je je bilo ... (vzemi pač tisti čas ki ti ustreza). V marsikateri 'tradiciji' lahko najdeš osnovo prisile, ki je s časom (ne zanemari tega faktorja!) postala 'tradicija'.
Nenazadnje se pojavi vprašanje Kdaj nekaj postane tradicija? A ni to v bistvu ponavljanje v času? (nekega utečenega postopka, rituala.. etc..)

Bistvo mojega komentarja v tej temi pa je bilo, da za osebno (osebnostno) osvoboditev potrebujemo velikokrat dosti več časa, kot pa ga za odstranitev zatiralca, pa naj bo 'zatiralec' tretja oseba ali pa naše (vsiljeno?) prepričanje samo.

Ziga Dolhar ::

Da jih silijo v te obleke?

Ne vem, jaz nisem nikoli dobil tega občutka. Ali nas silijo nosit kravate? Ne? Pa zakaj jih pol nosimo...

Tudi v drugih deželah, kjer sem bil, (ok, to je bila samo ena :]]), so bile ženske tako oblečene. Če si jih sploh videl.

Kaj pa pravita CNN in BBC, pa ne vem, saj ju ne spremljam kaj preveč.

Mercier ::

No, če imam jaz kravato, sem bil v to prisiljen. :D

jetam ::

NekoIme LOL...

Sfinga: je najprej tradicija, potem zgodovina in nazadnje legenda:))... Je pa problem ker potem ljudje potegnejo analogijo med sramotnim in tradicionalnim kakor je to storil ABX.

Mercier ::

Evo, še resno. ZDA imajo precej masla na glavi (tudi medijskega). Ampak zaradi tega mi ni nič žal zaradi napada.

Kar se je dogajalo tam je bilo treba ustaviti. Bolje tako, kot pa se še tolikointoliko let čuditi in zgražati nad ražimom v Afganu.

Tloramus ::

1.
Po moje je tako oblačenje tradicija in je povsem prav, da: ali nadaljujejo s tem; ali presedljajo na nove obleke; naj se ženske odločijo.

2.
Na BBC-ju, CNN-u so prasci. Kdorkoli gleda to dvoje, bi moral vedeti, da je sta to televiziji v državah, ki sta neposredno vpleteni v vojno - ZDA, VB. Zato res ne gre resno jemati njihovih komentarjev, neglede na to, kako "politično neusmerjeni" pravijo, da so.

3.
Talibani(voditelji) so bedaki in nekdo bi jih moral ustaviti, pravatko, kot so Američani(voditelji) bedaki, ki bi jih moral nekdo ustaviti. Talibani so pač delali sranje v Afganistanu, ZDA, Sudanu, Nigeriji (malo sranja), Američani pa v: Afganistanu, Vietnamu, Koreji, Butanu, Guatemali, Kolumbiji, Panami, Čileju, Venezueli, Sudanu, Jugoslaviji, na Filipinih... (veliko sranja). In ljudje, sedaj vas vprašam, koga je RES treba ustaviti? Talibane? Seveda. Američane? DA, DA, AMERIČANE!

:)
Expirience is what you get, if you don't get what you want!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tloramus ()

rasta ::

Ne vem zakaj ste se zdaj zapičili v obleke?
Nekateri ljudje pač ne morejo videti drugih ljudi brez kavbojk, kokakole in hamburgerja v roki ter rdeče-belo božičkovo kapo na glavi!

Thomas ::

Razmere v Afganistanu so šle na bolje. Najprej bodo cepili 9 milijonov otrok, katerih 35.000 je umrlo vsako leto zaradi davice ipd.

Ženske se bodo prav tako vsaj delno oddahnile.

Da bo pa sedaj v Afganistanu nevemkako evropsko ali ameriško - pa oslarija mislit.

Dokler se ne razkroji islamski memplex - že ne.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thrivial ::

Nisem bral vseh postov, ampak vseeno...

Oblacila so se najmanjsi problem in so zgolj najbolj ocitni zunanji znak represiranja zensk v afganistanski(islamski) druzbi.

To je del kulture....jah

Del kulture je, da moski lahko kaznuje zensko ce jo pogleda drug moski, del kulture je da imajo lahko moski zensko 7 let zaprto v hisi in jo izmenicno posiljujejo

Ergo: s to kulturo mora biti nekaj narobe...vsaj po nasih merilih, kulturna dediscina gor ali dol. Sicer je kaksen primer bolj ociten v bolj fundamentalistnicnih okoljih, ampak v Afganistanu za zenske Severna liga ne prinasa nobenega olajsanja. :|

Isto sranje, samo drugo pakovanje, ce povzamem po stari balkanski modrosti.

lp
:: Member of Eror Team ::

... and Eror Team is gone...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Wikileaks nadaljujejo objavljanje afganistanskih dosjejev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / NWO
6222370 (20155) pss-m
»

Zasliševanja in mučenja v ZDA (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17247121 (44361) jype

Thomas PNG (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Slo-Tech
1577722 (5996) Vajenc
»

Zakaj se USA nereče Savdski Arabiji in Kuvajtu zdaj je dovolj kršenja človekovih prav (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
554048 (3063) Dr Evil
»

Torej, začelo se je! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25772392 (69273) burekar

Več podobnih tem