» »

Kam gre ta naš svet

Kam gre ta naš svet

«
1
2 3

gkovac ::

Adi Smolar poje : "Naš svet se pa vrti, če si al pa te ni, vedno eni zgoraj so, in drugi pod zemljo".

Vse lepo in prav, ampak dons sem prebral tole... preberte ... mogoče se boste tut vi mal zamislili.

Če bi lahko vse človeštvo skrčili na vas s sto ljudmi in pri tem upoštevali vsa razmerja vseh obstoječih narodov, bi bila vas sestavljena takole:
- 57 Azijcev,
- 21 Evropejcev,
-14 Američanov (severnih in južnih),
- 8 Afričanov,
- 52 bi bilo žensk,
- 48 moških,
- 70 ne-belcev,
- 30 belcev,
- 70 ne-kristjanov,
- 30 kristjanov,
- 89 heteroseksualcev,
- 11 homoseksualcev,
- 6 oseb bi posedovalo 59% vsega svetovnega bogastva in vseh 6 bi bilo iz Združenih držav,
- 80 bi jih živelo v hišah brez osnovnih pogojev za življenje,
- 70 bi jih bilo nepismenih,
- 50 bi jih bilo podhranjenih,
- 1 bi umiral,
- 1 bi se rojeval,
- 1 bi imel osebni računalnik,
- 1 (ja, samo 1) bi imel univerzitetno diplomo.

Če gledamo na svet skozi opcijo teh informacij, postane potreba po razumevanju, sprejemanju, sočutju, solidarnosti in učenju očitna. Razmislite
še o tem:

Če ste se danes zbudili relativno zdravi, ste srečnejsi od milijona ljudi, ki ne bodo dočakali naslednjega tedna.

Če nikoli niste doživeli nevarnost vojnega napada, osamljenost begunca, strahote mučenja, "trganja" lakote, ste srečnejši od 550 milijonov prebivalcev tega planeta.

Če lahko greste v cerkev brez strahu, da vam bodo grozili, zaprli, mučili ali ubili, ste srečnejši od 3 milijarde ljudi tega sveta.

Če je v vašem hladilniku hrana, nad glavo streha in se imate s čim pokriti, ko ležete v posteljo, ste bogatejši od 75% ljudi tega sveta.

Če imate račun na banki, denar v denarnici in nekaj zlatih drobnarij doma, pripadate med 8% najbolje stoječih ljudi na svetu.

Če so vaši starši se živi in poleg tega se poročeni, spadate med redke ljudi.

Če lahko preberete to sporočilo ste lahko resnično srečni, ker ne spadate med 2 milijardi ljudi, ki ne znajo brati.

lp,SuLc
lp,
____________________________________________
"Left to themselves, things tend to go from bad to worse."

krucymucy ::

Na pizda zdej sem se pa zamislu - pa bom pa zamorjen in ...
Res je zalostno, ampak vcasih ni znal nobeden brat... pa tu PC-ja ni imel noben...pedre so pa pobil...

undefined ::

Eh, brezvezno bluzenje, SuLc, če mene vprašaš...

>Če gledamo na svet skozi opcijo teh informacij, postane potreba po razumevanju, sprejemanju, sočutju, solidarnosti in učenju očitna.

Itak, te lastnosti bi vsak človek že moral posedovati po defaultu, in ne zgolj zaradi tega, ker je veliko ljudi "nesrečnih". Vsakemu človeku kaj manjka, nikar ne mislit, da tist, ki je bogat z denarjem, je pa defacto srečen. To je nadvse smešno in primitivno razmišljanje.

>Če ste se danes zbudili relativno zdravi, ste srečnejsi od milijona ljudi, ki ne bodo dočakali naslednjega tedna.

In? Naj bi se zdaj še zaradi tega sekiral? Seveda se zavedam tega, samo se je čist brez veze s tem obremenjevat. Ljudje bodo trpeli, pa če se ti sekiraš za njih al pa ne.

>Če nikoli niste doživeli nevarnost vojnega napada, osamljenost begunca, strahote mučenja, "trganja" lakote, ste srečnejši od 550 milijonov prebivalcev tega planeta.

Beri zgornji odgovor.

>Če lahko greste v cerkev brez strahu, da vam bodo grozili, zaprli, mučili ali ubili, ste srečnejši od 3 milijarde ljudi tega sveta.

Spet beri zgornji odgovor. Drugače pa ne hodim v cerkev, čeprav bi lahko. Vsak mora vero in morale najti v sebi, ne pa v neki cerkveni stavbi z nekim pridigarjem, ki večino samo naklada.

>Če je v vašem hladilniku hrana, nad glavo streha in se imate s čim pokriti, ko ležete v posteljo, ste bogatejši od 75% ljudi tega sveta.
>Če imate račun na banki, denar v denarnici in nekaj zlatih drobnarij doma, pripadate med 8% najbolje stoječih ljudi na svetu.

Spet si beri zgoraj. V bistvu ponavljaš eno in isto (kot lajna): kako naj bi se mi, ki živimo OK, sekirali. Ne, hvala, jaz se ne bom.

>Če so vaši starši se živi in poleg tega se poročeni, spadate med redke ljudi.

Torej jaz končno ne spadam med te redke. Pa se zato kaj sekiram? Ne. Mi je za to kaj slabše? Ne bi rekel. Jaz živim, in to je glavno/bistvo. Vsak živi in tudi enkrat umre.

>Če lahko preberete to sporočilo ste lahko resnično srečni, ker ne spadate med 2 milijardi ljudi, ki ne znajo brati.

Oh ja. :\
Čudno, zakaj se potem ne počutim tako srečnega, kot ti tukaj praviš, da bi se moral? Ker imam internet in PC, bi moral biti bolj "srečen"? KDAJ se bodo ljudje naučili, da niso materialne dobrine tiste, ki naredijo človeka srečnega? Zgleda, da večina ne tako kmalu... torej spet spadam med redke, ki se tega zavedamo. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: undefined ()

Tomi ::

Sicer je stara fora, jaz poznam eno varianto na maile.
Drugače pa, zagovarjam tezo, da je najbolje, če se človek ne obremenjuje s takšnimi zadevami, ker je še nekako najboljše..
metrodusa.blogspot.com

jetam ::

EJ Ice tako zelo (kot lajna mogoče??:\) ponavljaš da se ne sekiraš in da se ne boš sekiral, da se človk vpraša če se mogoče vseeno malo ne sekiraš. Ali se pa učiš odgovarjat tko kot... Ahhh kaj bi to...:D

||_^_|| ::

hetam: kako zanimivo razmišljanje:))

undefined ::

jetam, ne, zgolj samo komentiram SuLc-ev post, in povem svoje mnenje, to je vse. Sekirat se pa ne splača, raje uživat. ;)

jetam ::

I agree...

Brane2 ::

Ja, svet gre res u /dev/null :D
(Odvikavam se od psovki-press...)

undefined ::

Hehe, Brane2, think positive, no matter how bad it is. :D

undefined ::

Nemc: Das Leben ist zu kurz.

Slovenc: Ja, življenje je res zen k**c.

>:D

[BISI] ::

O teh temah debatirajo samo se psihologi in dijaki gimbeze... :D

Aggressor ::

Iceman, poln si floskul, s katerimi zahodni sistem polni glave slaboumnih množic. Naj razložim.

Sulc dejstev ni našteval zato, da bi do absurda ponavljal eno in isto, temveč zato, da je izpostavil absurd sodobnega zahodnega človeka: nezmožnost sočutja in prekrivanje tega bolečega dejstva z miselnimi predsodki, ki naj služijo moralni zadovoljitvi, ki pa je seveda zgolj navidezna.

Vsak človek bi namreč, če bi ga to dejstvo resnično zadelo, bil de facto pripravljen kaj naerditi. Ker lahko, v nasprotju z vsenaokoli prisotnim prepričanjem, da ne more (ki ga širi predvsem kapitalizem, ker je v tem okolju najuspešnejši). Če je volja, se vedno najde možnost, pri nas pa tudi, če je volje bolj malo. Včeraj sem imel v rokah reklamo za akcijo, v kateri na mesec prispevaš 2500 SIT, s katerim poskrbiš za šolanje enega otroka v Afriki (uh, pozabil državo...). Če te to ne mika, te željno čakajo organizacije za prostovoljno delo, kjer jim ljudi vedno manjka. In še in še.

Da, ljudje bodo trpeli, če se bom sekiral ali ne. Ampak manj jih bo trpelo, če bom tudi kaj naredil. In pa, jaz ne bom trpel. Vaša nakladanja so le izgovori, s katerimi se tako lokalnim kot globalnim problemom lahko obrne hrbet zavoljo lastne lenobe in pomanjkanja samozavesti, ki vam jo zbijajo manipulativni tokovi. Ampak nihče ne ve, kdaj bo sam potreboval pomoč.

The power of one is to do something. Anything.

OneEarth.org

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Thomas ::

Aggressor

Hvalevredno dati 2500 SIT za sočloveka.

Zmrdovanje nad ostalimi in vsem ostalim zaradi tega - pa ni ravno primerno, se mi zdi no! ;)

Tisto, kar bi Afričani potrebovali, je ravno "naš sistem". Ki omogoča ćloveku,
da ni ravno lačen.

Ker če ne - je tudi tistih 2500 SIT vrženo proč!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Aggressor

>Iceman, poln si floskul, s katerimi zahodni sistem polni glave slaboumnih množic.

Eh? Sploh nisem omenjal zahodnega sistem, niti me ne briga pol ku**a kaj pravijo neki Američani ali kdorkoli drugi o tem! Vse kar govorim, govorim iz svojih življenjskih izkušenj! Ne mi potem prosim dragi Aggressor tle nakladat, da mi je zahodni sistem tu polnil glavo.

>Sulc dejstev ni našteval zato, da bi do absurda ponavljal eno in isto, temveč zato, da je izpostavil absurd sodobnega zahodnega človeka: nezmožnost sočutja in prekrivanje tega bolečega dejstva z miselnimi predsodki, ki naj služijo moralni zadovoljitvi, ki pa je seveda zgolj navidezna.

Sočutje? Mislim, da jaz poznam to bolje kot ti, Aggressor, vendar ga uporabim le do človeka, ki mi je blizu, oziroma ga vsaj malo poznam (če bi ga uporablil za vse, potem bi me žalovanje za vse grdobe na tem svetu že pobralo). Boleče dejstvo? Kaj ima smisla, če oni ljudje trpijo na onem koncu, in mi trpimo na tem, ker se za njih sekiramo iz takšnega ali drugačnega sočutja? Bo to za koga bolje? I don't think so. Slabše bo le še za tiste, ki jim je zdaj "dobro".

>Vsak človek bi namreč, če bi ga to dejstvo resnično zadelo, bil de facto pripravljen kaj naerditi. Ker lahko, v nasprotju z vsenaokoli prisotnim prepričanjem, da ne more (ki ga širi predvsem kapitalizem, ker je v tem okolju najuspešnejši). Če je volja, se vedno najde možnost, pri nas pa tudi, če je volje bolj malo. Včeraj sem imel v rokah reklamo za akcijo, v kateri na mesec prispevaš 2500 SIT, s katerim poskrbiš za šolanje enega otroka v Afriki (uh, pozabil državo...).

Aha, in koliko si že prispeval ti na tem področju? Daj, povej mi, ti dobrodelni in sočutni človek.
Kdo pa misliš, da dobi večino tega denarja v resnici? Reveži? Naiven si, če temu verjameš.
Plus tega je to državni problem (Afrike, etc.), ne pa posamični. In ima država ogromne večje zaloge kot VSAK posameznik, mi že tako plačujemo davke, zakaj potem država ne izdaja sredstev v te namene? Mi bi pa morali, ki že tako nič nimamo? Ah...

>Če te to ne mika, te željno čakajo organizacije za prostovoljno delo, kjer jim ljudi vedno manjka. In še in še.

Povej mi, kje si se ti sam že za tako delo prijavil, ko praviš, da si tolk sočuten in te to očitno zlo mika, da pomagaš vsem ljudem po svetu... gotovo imaš vse roke žuljave, ali pa se motim?

>Da, ljudje bodo trpeli, če se bom sekiral ali ne.

Uf, te izjave pa od tebe nisem pričakoval... kako nesočutno. :P

>Ampak manj jih bo trpelo, če bom tudi kaj naredil. In pa, jaz ne bom trpel.

Aha, ok, pa se pejmo po tvoje. Zgodovina, nedolgo nazaj, Yugo vojna, Srbija napadla BIH, ogromno beguncev je prišlo v Slovenijo, ki so iskali zatočišča, in ogromno jih je bilo pri nas tudi Aggressor-tipov, ki so na vso moč tulili, kako mora Slovenija vsem ponudit zatočišča (kljub temu, da so vsa javna začasna stanovanja (zatočišča), ki so jih dobili v roke - uničili (pohištvo, etc.), potem pa so se pritoževali, da so razmere neugodne).
Ok, malo sem zašel... kar me zanima je slednje: KOLIKŠNEM številu beguncev si TI takrat ponudil zatočišče v svojem domu? Prostora je bilo sigurno za 2 ali 3. Povej mi kolk si bil takrat dobrotnik, sočutnež, in oh in sploh, ko je bilo to potrebno tukaj pri NAS, in kjer je lahko VSAK prebivalec Slovenije pomagal. Ali si jih kar pustil zunaj na asfaltu, premražene, in brez hrane, in te takrat za to mogoče še ni skrbelo?
Actions speak louder than words, my friend Aggressor.

>Vaša nakladanja so le izgovori, s katerimi se tako lokalnim kot globalnim problemom lahko obrne hrbet zavoljo lastne lenobe in pomanjkanja samozavesti, ki vam jo zbijajo manipulativni tokovi. Ampak nihče ne ve, kdaj bo sam potreboval pomoč.

No, ti mi le odgovori na zgornja vprašanja, pa dokaži, da nisi ravno to le sam, in po vrhu mogoče še hinavec.

Thomas, lepo povedano, se povsem strinjam.
Ljudi, kot so Aggressor, pa ne vem, če bom kdaj doumel. Po eni strani sovražijo ZDA sistem, in hvalijo Afganistanskega, kjer je itak sama revšnost in lakota ter neenakpravnost in nespoštovanje človekovih pravic (zgolj ženskih), po drugi strani pa hočejo, da bi bili vsi priskrbljeni in siti - čisto protislovje.

MadMax ::

Spotoma sem se spomnil na en star rek:
Ce hoces lacnemu pomagati, ga nauci loviti ribe, ne pa, da mu jih lovis ti.
Se mi zdi, da gre nekako tako...

Bi se pa dalo o tej temi se dolgo pisati.

Ena glavnih stvari tu (ce smo ze pri Afriki) je evolucija. S tem mislim na spremembo mentalitete. Zakaj npr. imeti 20 otrok in upati, da bosta v vsej revscini prezivela vsaj 2, ce lahko naredis recimo 3 (1 za "rezervo"), katerim lahko nudis spodobno in ne podhranjeno mladost recimo vsaj do 16. leta, ko se lahko postavijo na lastne noge?
To je pogled na (morda grdo receno) primitivna ljudstva.

Po drugi strani pa ni treba iti dalec, da vidimo kaksna je nasa mentaliteta:
Zakaj je pri nas toliko "chapcev"?
Ker ljubi Slovenci nismo bili (in se vedno nismo) pripravljeni kopati rove v rudnikih, polagati zelezniske tire, pometati ceste, kopati jarke za kanalizacijo, premetavati kante za smeti, pa se bi lahko nasteval.

Ceprav je pri nas veliko brezposelnih, pa se jih vecina otepa del, ki so jim pod castjo.
In zato so brezposelni. In niso podhranjeni.


Torej je pri nas brezposelnost manjsa kot nam pravi statistika.

Sreca pa je zelo relativen pojem:
Marsikateri klosar je srecnejsi od vecine tukaj. Ker je skromen. Flasa, skatlica cigaret in kak kos kruha na dan, pa je.
Saj ne, da si ne zeli vec, ampak ce za tisti "vec" ni pripravljen tudi kaj storiti, nikakor ne more biti nesrecen.


No, sem se razpisal in malo oddaljil od teme, ampak tudi to je treba imeti v mislih.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Thomas ::

IceMan

> Po eni strani sovražijo ZDA sistem, in hvalijo Afganistanskega, kjer je itak sama revšnost in lakota ter neenakpravnost in nespoštovanje človekovih pravic (zgolj ženskih), po drugi strani pa hočejo, da bi bili vsi priskrbljeni in siti - čisto protislovje.

Jah nobenega protislovja ni! Če bi Afričani imeli dost osnovnih dobrin za življenje, bi Aggressor pol lahko pridgal še njim, kako so odtujeni pa kako je prazno takšno življenje pa tko! Zdej lahko samo nam! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

nevone ::

Človek se mora zavedati, da je samo skupek (recimo) atomov, in dokler jih ne spravimo na pravo pot, bo ta svet blodnjak, vojna genov. Ni ga na svetu, ali pa so zelo redki, ki nebi občutil tako srečo kot nesrečo. Zato so debate v smislu kdo je "na boljsem" nekako brez konca. Vsi ljudje morajo občutiti samo srečo. Mislim da ta čas ni več daleč, čeprav se mnogim tako zdi. Človeštvo je na poti v boljšo prihodnost, in ne sme si dovoliti, da ga ustavljajo slabosti, ki si jih je nabral v svojem evolucijskem razvoju.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mercier ::

Raj na Zemlji?

nevone ::

NekoIme, ja raj na zemlji, samo ne tisti ta dolgočasen, ampak z veliko izbiro dejavnosti, kar imaš v veliki meri na razpolago že sedaj, le da so v raju (PROTOKOL) pravila igre veliko bolj prijazna.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Mercier ::

Uf, PROTOKOLA pa bom bral NE. Se lahko moj procesor pregreje. Neću da budem intelektualac.

Če si predstavljaš stvar, kot si napisala prej, mi povsem zadostuje. Le to me je zanimalo, če se post ujema s podpisom.

TESKAn ::

Uhm, ne spomnim se, da bi kdorkoli tle hvalu Afganistanski sistem...se pa spomnim, kako ga je hvalil razvit zahod kot 'vir miru in stabilnosti'...
No ja, da se ne bom preveč oddalil od teme, še en malo čuden 'paradox' zahoda: Najbrž se še spomnite, ko so talibani uničili par kipov bude. In najbrž se tudi spomnite, kako je zahod reagiral - ogorčeno je protestiral in celo ponudil, se mi zdi da 200 milijonov $, da jih ne bi porušili. Kaj so na to rekli Talibani? Rekli so: kako da takrat, ko smo prosili za denar za pomoč ljudem, ni nobenega brigalo, sedaj, ko pa hočemo porušit par kipov, pa tak cirkus? In so porušili kipe. Zanimivo, ane, da je zahodu lažje dat 200.000.000$ za kup kamenja, kot pa za reševanje človeških življenj. Aja, baje da jih bodo zdej obnovil.
Se pa strinjam, da če bi se sekiral prov za vse, bi te pa tut že davno pobral.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Aggressor ::

Kljub temu, da na to nisem resno računal, se je Icemanu s kopico nesmislov (naj morda raje rečem predsodkov?) uspelo ujeti v past.

'Eh? Sploh nisem omenjal zahodnega sistem, niti me ne briga pol ku**a kaj pravijo neki Američani ali kdorkoli drugi o tem! Vse kar govorim, govorim iz svojih življenjskih izkušenj! Ne mi potem prosim dragi Aggressor tle nakladat, da mi je zahodni sistem tu polnil glavo.'

Je tu mar kakšna potreba, da bi ti eksplicitno navajal Zahod, ko pa ta govori skozi tebe samega? Povsem gotovo dejstvo je, da so vsa tvoja stališča, ki si jih navedel v prvem postu, do potankosti kopije memov, ki so širše prisotni v zahodni populaciji, vir njih pa je sam način življenja (ki jih favorizira), zaradi česar ljudje sploh nimajo občutka, da le prevzemajo že prej oblikovane miselne kontrukte, saj, kot praviš ti, so taka mnenja dobili iz "izkušenj". Ampak, to niso izkušnje pravih medčloveških odnosov, temveč zelo specifične izkušnje odnosov znotraj kapitalistično usmerjene družbe. Kar je ogromna razlika, saj v nje središču ni več človek kot neprecenljiv individuum, ampak orodje za pridobivanje profita, človeški kapital v najbolj razčlovečeni obliki. Slednje je le del specifike. Danes je v takem okolju težko dobiti izkušnje, ki de facto posegajo na področje, ki niso v intereni sferi prevladujoče družbene usmeritve, so pa nujno potrebna, da človek zadobi širši občuetk za to, kaj je on sam in kaj je njegova okolica. Tako da bi moral bolje poznati tvoje življenjske izkušnje, da bi lahko rekel, da se motim.

'Sočutje? Mislim, da jaz poznam to bolje kot ti, Aggressor, vendar ga uporabim le do človeka, ki mi je blizu, oziroma ga vsaj malo poznam (če bi ga uporablil za vse, potem bi me žalovanje za vse grdobe na tem svetu že pobralo). Boleče dejstvo? Kaj ima smisla, če oni ljudje trpijo na onem koncu, in mi trpimo na tem, ker se za njih sekiramo iz takšnega ali drugačnega sočutja? Bo to za koga bolje? I don't think so. Slabše bo le še za tiste, ki jim je zdaj "dobro".'

S tem si moj zgornji odstavek samo dokazal, demantiral pa sebe samega. Ti praviš sočutje nekemu čustvu, ki je rezervirano za ožjo selekcijo oseb, ki so ti blizu!? Halooo, pamet?? Vsak psiholog bi se ti iz srca nasmejal. Namreč, sočutje ne sme in dejansko ne more biti ad hoc sredstvo zapolnjevanja moralnih lukenj takrat, ko si mi izmislimo. Sočutje je (pač kot čustvo) nemogoče kontrolirati in reči, da ga ne omejujemo. Je prvinski pojav, ki definira posameznikovo usmerjenost nasproti drugim bitjem (in celo neživi naravi). Kakor hitro pride do selekcioniranja, kam in kako bomo sočutje usmerili, določenih ljudi ne razumemo več kot ljudi, ampak kot nekaj manjvrednega. Če mi zaradi tega trpimo, s tem ni nič narobe, saj je to jasni pokazatelj, da neko drug trpi, kar pomeni, da je nekje nekaj narobe. To je neločljiv segment človeka! Imamo pa potem tule dve možnosti. Ali to sočutje uporabimo, ali pa ga potlačimo. Ne le, da je potlačevanje v psihologiji že a priori napaka, tudi civilizacijsko je to pot navzdol, saj sčasoma človek postane neobčutljiv za bolečino osebe, ki ne sodi v ozek krog izbrancev, je pa njegovo življenje vendarle lahko odvisno od nje, da ne omenjam še česa. In ne, ni nujno, da bo "slabše za tiste, ki jim je zdaj dobro". Kratkoročno morda že, ampak to je egocentričen pogled na zgodovino in človekovo delovanje.

'Aha, in koliko si že prispeval ti na tem področju? Daj, povej mi, ti dobrodelni in sočutni človek.'

'Povej mi, kje si se ti sam že za tako delo prijavil, ko praviš, da si tolk sočuten in te to očitno zlo mika, da pomagaš vsem ljudem po svetu... gotovo imaš vse roke žuljave, ali pa se motim?'

Aha, ko mački stopiš na rep, zacvili. Namesto, da bi komentiral mojo trditev, da se nekaj le da narediti, se usmeri v nosilca kritike in ga tako poskuša diskreditirati ter speljati temo drugam. Lepa praksa, ni kaj, Iceman. Pri tebi tako ali tako že vseskozi prisotna. Pa naj ti vseeno odgovorim: nekajkrat sem daroval denar, pa še kaj bi se našlo. Kar se prostovoljnih del tiče, se na vse kriplje trudim, da bi našel čas. V gimnaziji ga je bilo dosti, ampak takrat sem bil drug človek. In mi je resnično žal. Nihče ni popoln in to je področje, kjer bom moral sam še veliko postoriti. mimogrede, sam nisi prav nič povedal o tem, kaj si TI naredil glede tega.

'Kdo pa misliš, da dobi večino tega denarja v resnici? Reveži? Naiven si, če temu verjameš.
Plus tega je to državni problem (Afrike, etc.), ne pa posamični'


Saj pravim, če si tako nezaupljiv glede darovanja, imaš prostovoljno delo. Sicer o tvojem življenju ne bom sodil, pa vendar, glede na lastne izkušnje se da čas za to vedno najti, če je volja. In pa, slaba kredibilnost podjetij, ki z darovalskim denarjem upravljajo, izvira iz sicer redkih primerov, ko se je denar dejansko zlorabil. Ampak, tu začne delovati človekov pohlep in izrabi vsako diskreditacijo posamičnega za diskreditacijo večine. Kar se tiče problemov Afrike, je pa precej jasno, da jih dela revne pomanjkanje infrastrukture, izobraževanja itd. Ampak, Evropa je potrebovala 2000 let, da je prešla iz primitivnih civilizacij do sedanjega stanja. To vse preradi pozabljate. Thomas pravi, da jim je treba kar se da hitro prinesti kapitalizem in demokracijo. Pa saj jim ga ne!! multinacionlke NE vlagajo v infrastrukturo in izobraževanje in politično ureditev več, kot je potreno za to, da od tam potegnejo masten dobiček. Da ne omenjam kolizije z avtohtono kulturo. Ki JE vrednota.

'In ima država ogromne večje zaloge kot VSAK posameznik, mi že tako plačujemo davke, zakaj potem država ne izdaja sredstev v te namene? Mi bi pa morali, ki že tako nič nimamo? Ah...'

Nič nimaš?? Si mar nepismen, Iceman? Zgoraj ti je Sulc napisal, kam spadamo, pa si še vedno pripravljen trditi, da nič nimaš?? Kljub samozvani vednosti očitno sploh še nisi zapopadel zgornjih dejstev, kar et dela sila nekompetentnega sogovornika. Se pa to povsem ujema s psihološko teorijo, da zasičenost z banalnostjo povzroči otopelost. Kakšen laboratorij je lahko ta forum!!

'Aha, ok, pa se pejmo po tvoje. Zgodovina, nedolgo nazaj, Yugo vojna, Srbija napadla BIH, ogromno beguncev je prišlo v Slovenijo, ki so iskali zatočišča, in ogromno jih je bilo pri nas tudi Aggressor-tipov, ki so na vso moč tulili, kako mora Slovenija vsem ponudit zatočišča...'

Ista zgodba, kot zgoraj, s tem da je še izrivljena. Kot prvo, sem bil takrat v osnovni šoli, tako da razna odrasla odgovornost odpade. Kar se beguncev samih tiče, je večina tistega, kar praviš resnica, ampak ni v kontekstu, v katerem teče najina debata, kajti takrat se je pojavila množica strukturnih napak, ki so povzročile nenadzorovano sprejemanje in nastanjevanje beguncev z drugačno kulturo, kot je naša, v dokaj kratkem času, kar je moralo povzročiti konflikte. Naša država kot taka na ak naval ni bila niti pod razno pripravljena. Tako da je bila tudi posameznikova odgovornost kaj drugačna. Mimogrede, od stališč tistih, ki zagovarjajo široko odprte meje, se distanciram.

'No, ti mi le odgovori na zgornja vprašanja, pa dokaži, da nisi ravno to le sam, in po vrhu mogoče še hinavec.'

Odgovoril. Ti pa ne.

'Po eni strani sovražijo ZDA sistem, in hvalijo Afganistanskega...'

Na koncu se Iceman zateka še k lažem. Kdaj sem hvalil Afganistanski sistem? Si upaš priznati, da lažeš? Da ne omenjam, da očitno niti do sedaj nisi doumel tistega, kar sem jaz pisal na tem forumu glede enajstega septembra. Ker si poln predsodkov.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

Aggressor ::

Thomas:

'Zmrdovanje nad ostalimi in vsem ostalim zaradi tega - pa ni ravno primerno, se mi zdi no.'

Dobro veš, Thomas, da imam v demokraciji pravico pokazati na tisto, kar so po mojem napake. In resnica velikokrat boli.

en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

undefined ::

Ah Aggressor, niti se mi ne da več komentirat, si vse preveč poln nakladanj in zmrdovanj, dejanj pa bore malo, če ne celo nič. Dober bi bil ti za v parlament, kjer tudi liberalci samo besedičijo non-stop, naredijo pa skoraj nič.

Thomas ::

Dobro veš Aggressor da "kritikom napak demokracije" ni prizanešeno s kritiko.

Čeprav ta včasih boli.


:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Thomas, slučajno misliš kritiko v stilu 'ker si proti ZDA(pač kao najbolj demokratična država na svetu, čeprav so to s svojim ravnanjem v zadnjem času do konca diskreditirali), si sigurno taliban/mudžaheid/islamistični skrajnež'?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

Tko ti razumeš TESKAn.

Sicer nekoliko obrneš vloge nastopajočih - a vendarle tako BW.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

TESKAn ::

Ah Aggressor, niti se mi ne da več komentirat, si vse preveč poln nakladanj in zmrdovanj, dejanj pa bore malo, če ne celo nič. Dober bi bil ti za v parlament, kjer tudi liberalci samo besedičijo non-stop, naredijo pa skoraj nič.


Še tole pokomentiram. Lepo se v tem postu vidi, kak je odnos IceMana in thomasa do sogovornikov - ko jima na dolgo napišeš svoje argumente in nimata nobenega pametnega odgovora, napišeta enostavno 'kdorkoliže, samo nakladaš in nič ne narediš. Blablablabla.'.
Jak odnos je to, morem rečt.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

undefined ::

TESKAn

>Lepo se v tem postu vidi, kak je odnos IceMana in thomasa do sogovornikov - ko jima na dolgo napišeš svoje argumente in nimata nobenega pametnega odgovora

Jaz sem svoj odgovor/mnenje napisal že zgoraj, ne zdi se mi potrebno eno in isto ponavljati v nedogled. Če slepec ne vidi, mu lahko kažeš še toliko večje slike, pa ne bo zato prav nič bolje videl.

>napišeta enostavno 'kdorkoliže, samo nakladaš in nič ne narediš. Blablablabla.'.

Točno tako. Pri mojemu mnenju/odgovoru kaj takega nikakor ne moreš reči, ker se nisem delal nobenega posebnega dobrotnika, tako kot se je Aggressor. Edino prav je, da podpre svoje dobrodelne izjave z dejanji, ki jih je realiziral. Dvomim pa celo, da je sploh šel na kako krvodajalsko akcijo, kar bi moralo biti za Aggressorja (sodeč po njegovih izjavah) default in redno dejanje.

TESKAn ::

Mogoče res, IceMan...

Thomas:
Ne, vlog nastopajočih nisem obrnil.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Aggressor ::

Iceman se zopet poskuša izviti z nesmisli in izkrivljanjem resnice.

'Jaz sem svoj odgovor/mnenje napisal že zgoraj, ne zdi se mi potrebno eno in isto ponavljati v nedogled.'

Ja, mnenje si napisal, jaz pa sem ga demantiral (oz. si se kar sam). To, da niti na to ne napišeš tehtnega komentarja, pove mnogo o tvoji kulturi sporazumevanja, kajti namesto da bi poskušal ovreči mojo kritiko, se raje zopet usmeriš proti meni, z novim naborom nesmislov. Imaš pa prav, enega in istega včasih ni pametno ponavljati kar naprej. Posebej, če stoji na trhlih nogah.

'Točno tako. Pri mojemu mnenju/odgovoru kaj takega nikakor ne moreš reči, ker se nisem delal nobenega posebnega dobrotnika, tako kot se je Aggressor.'

Jaz sem se delal dobrotnika? Ta je pa lepa. Čas bo, Iceman, da si nehaš ustvarjati iluzije, ker boš drugače začel (ali si pa že) še sam verjeti vanje. Nadalje, si polnopravni zastopnik trditve, da lahko le in samo popolnoma brezmadežni ljudje kogarkoli kritizirajo. Da je to nesmisel, menda ni potrebno dokazovati. Skratka, čeprav jaz še zdaleč nisem naredil dovolj za to, za kar se zavzemam, imam (tudi formalno) pravico o tem ljudi osveščati. Za to vendar gre, za splošno zavest.

Kar se krvodajalstva tiče, mi ga je pa zaenkrat dohtarca odsvetovala, ker naj bi bil presuh. Dejstva, da pretečem maraton in ne s krvjo ne z zdravjem nasploh nimam težav, je niso ganila, tako da utegnem kdaj v prihodnosti zadevo vseeno izvesti.

Thomas:

'Dobro veš Aggressor da "kritikom napak demokracije" ni prizanešeno s kritiko.'

Absolutno.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

nevone ::

Pomagati šibkejšim in ogroženim je zelo težko. Dokler je to na nivoju človek človeku je zadeva precej enostavna. Posameznik oceni svoje zmožnosti in sposobnosti in po svojih najboljših močeh poskuša pomagati sočloveku do take mere da sam ne postane ogrožen. Ko pa gre za pomoč ene kulture drugi na nivoju države, so stvari veliko bolj zapletene. V tako pomoč je vpletenih veliko ljudi naenkrat in ti ljudje se med seboj razlikujejo po svojih hotenjih, zmožnostih, in razumevanju stvari. Vse to uskladiti da je volk sit in koza cela pa ni čisto enostavno in običajno je rezultat tak, da se niti volk do sitega ne naje niti ovca ne ostane čisto cela. Kljub temu pa je treba priznati da stvari na svetu se izboljšujejo in kdor vidi stvari drugače res ne vem kje se je navzel toliko pesimizma. Človek je rešil že veliko problemov, in za to da so problemi še vedno tu, še zdaleč ni kriva zahodna civilizacija. Tudi na zahodu so ljudje samo ljudje.
Kar se tiče pa pomoči Zahoda narodom, ki sprožajo vojne...mislim, če nimajo drugega dela, kot da se gredo vojno, "bog" jim pomagaj. Takim se običajno itak ne da pomagat na kakšen pameten način. Mogoče pa vendarle. Samo ne tako, da se skuša oslabiti edinega, ki je na dobri poti da mu to tudi uspe.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

undefined ::

nevone, zelo lepo povedano, se povsem strinjam. Upam, da bo Aggressor vsaj zdaj mogoče vso stvar malo bolj 'dojel'.... upam.

Fella ::

Nazaj k naravi, menim jaz.

Thomas ::

Nazaj k naravi v bivšo Jugo?

Luba duša - dve nekoliko različni zablodi, če še nisi opazil.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Aggressor ::

Nevone, kar se tiče težavnosti organizacije pomoči preko meja in/ali na velike razdalje, se vsekakor strinjam. Ampak tisto, o čemer sem govoril jaz, je nekaj drugega, je zanikanje na ravni posameznika, ne pa organizacijske težave. Če pustimo megalomanske organizacije a la Unicef in se omejimo na domače okolje, je jasno razvidno, da smo po deležu prostovoljnega dela na samem repu Evrope, z ZDA se pa sploh ne moremo primerjati (no, tam je samoorganiziranje v skupnosti že nekakšna folklora). Skratka, jaz ne zanikam vseh težav, ki se pojavljajo in idealist je tisti, ki misli, da kulturne razlike in razdalje prispevajo zanemarljive probleme. Ampak, trdim pa tudi, da se ob zadostni volji da veliko narediti. Veliko več kot sedaj.

Stanje se tudi po mojem mnenju izboljšuje, bi se pa malo obregnil na trditev, da '...in za to da so problemi še vedno tu, še zdaleč ni kriva zahodna civilizacija. Tudi na zahodu so ljudje samo ljudje.'

Tudi če odmislimo dejstvo, da gospodarski koncerni neusmiljeno izkoriščajo tretji svet, je kopica dejavnikov, ki mečejo kaj slabo luč na razviti svet. Kot prvo, večina orožja, s katerim lokalni veljaki tako zavzeto uničujejo lastne civilizacije, pride iz razvitih držav. Drugič, kolonizacija s strani evropskih (predvsem) narodov je odgovorna za prenekatera trenja, ki so še danes prisotna na območjih od Afrike do Indokine (mimogrede, Britanci so pomagali vreči na Kitajskem leta 1912 demokratično pobudo, kar je tudi eden od razlogov, da imamo danes tam Kitajsko, kakršna je). Tretjič, globalno onesnaževanje uničuje življenjski prostor prenekatere domorodne civilizacije, ki je primorana spremeniti žviljenjski slog, kar je zanjo hud šok, ki se ponavadi manifestira v razširjanju revščine, bolezni, kriminala. Da ne omenjam onesnaženja primitivnih civilizacij z zahodno miselnostjo (beri: pohlep).

Že citat sam na sebi je protisloven. Namreč, če rečemo, da "so tudi na zahodu ljudje smo ljudje", s tem opravičujemo njihove slabosti. Kar je povsem legitimno. Ampak, ko pa denimo jaz rotim vse naokoli, naj že za božjo voljo poskušamo razumeti, da primitivne civilizacije niso sposobne za tako hiter prenos sistemov (ker so navsezadnje tudi samo ljudje), pa ni tega nihče pripravljen razumeti. To pa je licemerstvo brez primere!

Zgornji odstavki je tudi že hkrati odgovor na tvoj zadnji odstavek, nevone. Sicer je res, da je velika večina spopadov posledica lokalnih trenj, ne gre prezreti, kdo udeležene zalaga z orožjem, kdo vleče iz konfliktov mastne denarce (Nube bo Sudancem Zahod pustil iztrebiti le zato, ker hoče tam čez imeti naftovod) in kdo je zgodovinsko odgovoren za prenekatero zamero.

Ampak, da ne bo vse skupaj zopet izpadlo kot trditev, da je treba pomagati zato, ker smo česa dolžni; pomagati moramo zato, ker smo ljudje.
en CRISPR na dan odžene zdravnika stran

skorc_norc ::

A more res ene par slo-techarjev vsako tem spremenit v medsebojno bojišče? Pač vsak od vas ima svoja mnenja za katera vsak za vsakega misli, da so napačna in poskuša na vsak način uveljaviti svojega. No, če dobro pomislim, kaj drugega pa je debata? :\
Pa prosm protokol poskušajte omejiti na temo protokol, ker večini (mislim) ''navadnih smrtnikov'' že pošteno najeda živce. Nekateri pač ne verjamemo v tehnološko singularnist vsaj v naslednjih ''velik'' letih ne al pa celo prej? :\ Vam povem, če kdaj pride do takega uveljavljana bom jaz v prvi vrsti, ki bom rušil infrastruktre ''protokola'', ker je to največja bedarija ever (moje mnenje, pa brez zamer)! Pa prosm ne mi blebetat od raja na zemlji, ker mu ne bomo prišli še dolgo časa bližje, kot pa v forumih slo-techa. (spet moje mnenje)
Aja, še vprašanja za Thomasa; Sej sem te enkrat že neki vprašal v zvezi s tehnološko singularnostjo in biu kar zadovoln. Če in, ko pride do izzumitve hitrjših, zmoglivejših sistemov in tehnoloških ''živčnih celicah'' oprostite mojemu laičnemi izražanju :8), bomo morali napisati algoritme za programe, ki bodo z vsem tem upravljali saj imamo že sedaj dosti zmogljive rač. sisteme pa mnogo stvari ne moremo narediti prav zaradi algoritmov. Lahko mi tud odgovoriš v protokol temi, da ne bom kuj napaden, da najprej kurcam o protokolu v drugih temah pol pa sprašujem o njem.
Drgač pa kar nadaljujte. Veliko nas je takih, ki z veseljem spremljamo vaše debate. A pa ste že pomislili o ustanovitvi kakše 2h TV oddaje z različnimi temami za debatiranje - brez zajebancije. Mislim, da bi ''skoraj'' lahko podrli Esmeraldine rekorde. :\

nevone ::

Agressor, družboslovna razglabljanja zelo pogosto pripeljejo do protislovja. Prav tako kot ga ti opažaš pri meni, ga jaz opažam pri tebi, ko po eni strani hvališ ZDA, kako se ljudje znajo organizirati pri samopomoči, po drugi strani pa jim očitaš pohlep. Opažam tudi, da si "nepoboljšljiv" idealist. Vendar pa se moraš zavedati da idealno družbo lahko zagotovi le vrhunska tehnologija, ki jo razvija in posreduje predvsem razviti zahod. Pa še tole o pohlepu. Če misliš da ljudi, ki se trudijo zdraviti, izboljšati delovne procese žene le pohlep, se pač zelo motiš. Svetujem ti, da se poskusiš iz družboslovja premakniti malo še v naravoslovje, ki je mnogo manj protislovno.
Either we will eat the Space or Space will eat us.

undefined ::

nevone, zelo dobro napisano in zelo res. Congrats. :)

Nemenej ::

ljudje na zahodu smo medijsko manipulirani defekti.

billy ::

res je....

....da IceMan nima prav,
....da Thomas nima prav,
....da Agressor nima prav,
....da tudi jaz nimam prav,
....da je Zemlja okrogla.

skorc_norc ::

billy ma se najbolj prav! sam kva ce pa zemla ni okrogla? kam pa pol pridemo? 8-O

Thomas ::

Nemenej

> ljudje na zahodu smo medijsko manipulirani defekti.

Ja ti nisi! Ti si osveščen kot kakšen ajatola! Vsaj ti no, če smo že ostali taki osli.

:D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

skorc_norc ::

jah eni so pac imuni na vse zunanje dejavnike :D

undefined ::

Thomas, ampak posamezniki tipa Namenej in billy so pa še najbolj zamivi. Otroci, ki so se očitno izgubili. :)

Thomas ::

IceMan .. aha. Tako ja. Otroci, ki mislijo kako da so odrasli.

Trenirajo trmo? Kaj misliš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

undefined ::

Thomas, frustracije, to je to.
But it's not really their fault, it's their gym teacher's fault for making them feel outcast when they couldn't do one single pull up. :D

Thomas ::

IceMan

You are on the right track here!

Hm ....

;)


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

billy ::

Hehe, verjetno je IceMan komaj cakal, da se spet pojavim na forumu in lahko zacne blatit po meni. Nekateri imajo zanimivo zivljenje ne?

Torej vidva z Thomas, lahko kako poargumentirata vajine izjave, in zakaj bi bila moja napacna?

Si upata trditi, da imata vidva nezmotno prav?
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

HA! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1147853 (6120) OrlyTM

Kaj za božjo voljo se dogaja? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28115076 (11703) TheJack
»

Torej, začelo se je! (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
25772253 (69134) burekar
»

Navodila parlamentarcem (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
634106 (3594) rooster
»

"Liberalizem" (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1287344 (6249) Thomas

Več podobnih tem