» »

Absurd pravnega sistema

Absurd pravnega sistema

1 2
3
»

Thomas ::

Za hec:

> - kdo in po kakšnih kriterijih postavlja absolutno lestvico kaj je dobro in kaj je slabo ?

Ni treba nič postavljati. Postavljeno je. Pozitivna qualia good, negativna quali bad.

> - koliko stopenj ima ta lestvica?

Odvisno, koliko bitno resolucijo zazanvanj qualie imaš. Podobno kot pri glasbi. Koliko bitov je dovolj, da zvok ne šumi? Za naša ušesa kakšnih 32 TOPS. Lahko bi pa naredili tudi 65536 bitna ušesa in čiste zvoke v tem kontekstu.

> - kako to lestvico preverjamo?

Ni kakšnih posebnih težav.

> - kaj takrat ko en sam reče, da se mu s takšno lestvico dela neporavljiva krivica?

Preverljivo. Qualia taka in drugačna, take toliko, drugačne toliko ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Thomas :)

A temu ti rečeš argumentiranje :)

Ma ja, sicer si pa tko rekel, da je zadeva bolj za hec. Se kar strinjam :)

Barakuda1 ::

D_J

Prav=pravično=dobro. Ni razlike.


:\

Hja, če ti v tem ne vidiš nobene ne vsebinske in ne pojmovne razlike, potem res ni več kaj diskutirati.


p.s.

Mimgrede, ta tvoja formula je povsem mim (tud iz kterga druzga zornega kota in ne sam pravnega)

Thomas ::

Seveda, da je hec. Jest sicer mislim smrtno resno, hkrati pa dobro vem, kdo to lahko razume, kdo pa ne more po defaultu.

Edino nekaj me grize. Hoax Moonarji, ki so danes gledali Discovery Channel, bi se lahko zavedli, da so očitno nekaj pomembnega prezrli. In potegnili nadaljne sklepe ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DavidJ ::

Kaj je Qualia? (V vašem slovarčku.)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Marjan ::

Zanimivo mi je v tej temi kako poskuša Barakuda besno braniti pravni sistem :)

Mi ki pa nismo pravniki (IANAL :) pa opozarjamo na nepravilnosti. Predvsem na nepravičnost, ki je zelo očitna v pravnem sistemu, pa to ve večina navadnih državljanov (razen (tudi) ortodoksnih pravnikov)... no saj sem že v prvem postu vse povedal. Barakudino zmrdovanje mu ni odvzelo teže, pač pa še pridalo, saj je lepo pokazal, da mi ne more nasprotovati.

Thomas ::

> Kaj je Qualia? (V vašem slovarčku.)

Konzultiraj Webster, Madona, no.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Marjan

He-he


Mi ki pa nismo pravniki (IANAL :) pa opozarjamo na nepravilnosti. Predvsem na nepravičnost, ki je zelo očitna v pravnem sistemu


A sem jaz kjerkoli v katerikoli vrstici zapisal, da je pravo pravično.???

Nisem, ker bi to bilo preprosto, laž.

Sem pa trdil, in trdim še zmeraj, da je pravo nek sistem, ki ima svojo notranjo koherentno logiko, temelječo na družbenem konsenzu sobivanja.

Te logike se preprosto ne sme kršiti v kolikor želimo vsaj do neke mere obdržati civilizirano družbo in družbeni konsenz glede "pogodbe" vseh proti vsem, da lahko sploh sobivamo.

Ampak to je za nekatere ž malce preveč se mi zdi.
Očitno jim kaj drugega od podtikanj ni ostalo.

Double_J ::

Nič ne bo z definicijo? Tudi prav.

(Moja ne dela razlik med tistimi besedami).
Dve šivanki...

Marjan ::

> A sem jaz kjerkoli v katerikoli vrstici zapisal, da je pravo pravično.?

Se ti ne zdi, da je to njegova naloga? Kaj je, če ne to? Prosim za preprost odgovor, brez žaljivk, zmerjanj in norčevanja, če se da :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: OwcA ()

Barakuda1 ::

Marajan

Naloga pravnika je, da dosledno in strokovno izvaja in uporablja takoimenovano pozitivno zakonodajo. (pozitivna zakonodaja pa je zakonodaja, ki je trenutno veljavna in sprejeta na legalen in legitimen način s strani zakonodajne veje oblasti)
Če pravnik tudi opazi nedoslednosti, pomajnkljivosti in nepravilnosti v zakonu je še zmeraj njegova naloga da dela po zakonu. Če temu ne bi bilo tako, bi prišlo do uzrpacije oblasti in privilegijev, kar pa je v civiliziranih družbah povsem nesprejemljivo.
Če se torej pojavijo v zakono nesprejemljive norme, pravnik nanje lahko (in je tudi po svoji vesti dolžan) na takšne nedoslednosti opozoriti preko v naprej točno določenih mehanizmov (naprimer - pobuda za presojo ustavnosti)
Dejstvo pa je, da zakone ne sprejemajo pravniki (to sem že enkrat zapisal) pač pa zakonodajna veja oblasti.
Dejstvo je tudi, da je pravo bilo in je in še dolgo bo instrument vladajoče večine, ki pa jasno nemalokrat zakone sprejema v obliki (po vsebini) tako, da le ti prvenstveno ščitijo njene interese in s tem posredno tudi interese večine (tak je pač družbeni konsenz - družbena pogodba)
To je tudi nujen razlog, da pravo ne more biti absolutno pravično, pa četudi bi imeli sploh definicijo absolutne pravičnosti, ki pa je do danes tudi nobenemu človeškemu umo še ni uspelo podati.

A še kaj ni jasno???

Marjan ::

Jest sem te spraševal po nalogi prava, ne pravnika :)

> Če se torej pojavijo v zakono nesprejemljive norme, pravnik nanje lahko (in je tudi po svoji vesti dolžan) na takšne nedoslednosti opozoriti preko v naprej točno določenih mehanizmov

Očitno tega ne počnejo, saj oni živijo na račun teh "nesprejemljivih norm"!

DavidJ ::

Drugače zastavljeno vprašanje; Kaj je v _tvojem_ slovarčku qualia? (Če bi pozorno bral, bi videl, da te to sprašujem že od začetka.)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Barakuda1 ::

Očitno tega ne počnejo, saj oni živijo na račun teh "nesprejemljivih norm"!


:\

Očitno oni to počnejo. Če ne bi tega počeli, sploh ne bi imeli toliko pobud za presojo usavnosti, kot jih imamo (in to celo uspešnih :) )

p.s.
Pa še to. Pravo kot pravo nima samo po sebi nobene naloge.
Pravo je le izjemno zahtevno in zakomplicirano orodje s katerim se vzdržuje pri "življenju" družbeni konsenz.
Poznavanje prava, njegov notranji ustroj, mehanizmi in logika delovanja pa so tiste navzven vidne in zaznavne pojavne oblike prava.Večje in boljše kot je poznavanje teh zakonitosti, boljši in uspešnjši je tudi pravnik.
Ampak to, kot že rečeno nima s pravičnostjo prav nobene zveze.

Za lažje razumevanje

Google je samo spletni brskalnik in nič več in nič manj. Sam po sebi nima prav nobene naloge. Je le orodje, ki je na razpolago uporabniku internetnih storitev.
Z njegovo pomočjo dobi bolj spreten in bolj usposobljen uporabnik pač več razpoložljivih informacij kot drugi.
Če nekdo naprimer na Googlu ne najde nekega objavljenaga zakona, za to pač ni kriv google (orodje) pač pa uporabnik. In v tem ni prav nič krivičnega.

A je sedaj primerjava bolj jasna :)

Marjan ::

> Z njegovo pomočjo dobi bolj spreten in bolj usposobljen uporabnik pač več razpoložljivih informacij kot drugi.

To je spet ena neumnost v pravu. Očitno se pričakuje, da bodo vsi ljudje doštudirali pravo, da bodo potem znali živet?!

Dober pravni sistem bi moral sam poskrbeti za to, da je pravica enakopravno razporejena do ljudi. Ne pa tako kot se zdaj dogaja v praksi - bogatejši bo dobil boljše pravnike, ki ga bodo izmazali ven (tudi iz najkrvoločnejših dejanj).


Tako, da je moja ugotovitev naslednja: očitno ti nekaj veš o pravu samem. Nimaš pa nekega globalnega razumevanja medčloveških odnosov. Posledica je tudi, da ti je ušlo "ti nič ne veš".

Jaz razumem širši kontekst, ti razumeš pa samo specifično pravo. Tako je to, in zato se peniš tukaj, ko opozarjamo na nepravilnosti.

Marjan ::

davids, qualia je lepo razložena na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Qualia

DavidJ ::

> Očitno se pričakuje, da bodo vsi ljudje
> doštudirali pravo, da bodo potem znali živet?!

Nikakor. Naloga tvorca pravnega sistema je, da naredi takšna pravila, da bodo kolikor je možno v skladu z moralo družbe in varovala, ne pa diktirala, njeno delovanje. Zato je pravo odvisno od družbe, čeprav bi našli povezave tudi v nasprotni smeri.

Zakone imamo takšne, kakršne smo si posredno izbrali sami. Pravniki skrbijo, da se ti uresničujejo, popravljajo in ne nasprotujejo drug drugim. Pa da jih, tiste malo kompleksnejše, razlagajo.

Da se še dotaknem točke o Čeferinu in odvetnikih. Oni ne iščejo pravice, pravica je zapisana v zakonih. Advokati skušajo dokazati različne dejanske stanove, ki ustrezajo njihovim strankam, da se jim izrečejo ali ne izrečejo posledice. Očitno je pri tem zelo uspešen.

Da lahko bogatejši najame boljšega odvetnika, ker ta zaračuna več, pa je bolj problem kapitalizma kot pravnega sistema. Ljudi je treba motivirat, da delajo. Tiste, ki delajo boljše, bolj.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DavidJ ()

Marjan ::

davids.

Tvoj "nikakor" je v kontradiktu z Barakudino logiko. Zmenita se ...

Se strinjam glede Čeferina, jest samo pravim, da je to pokazatelj, da je neki narobe v pravu.

Tvoj zadnji odstavek je pa neka sprevržena LDSovska filozofija. Treba je gledat realno stanje in temu prilagodit zakone, ustavo... ne pa "kako bi bilo, če bi bilo..."

DavidJ ::

> Tvoj "nikakor" je v kontradiktu z Barakudino logiko.

Barakuda govori o pravnikih, jaz o posameznikih kot pravnih laikih.

Podobno odnosu pacient-zdravnik. Pacienti svoje 'delo' opravljajo avtomatično. Ko se kaj zalomi, poiščejo pomoč. Praviloma pa je ne rabijo. Zdravniki so tisti, ki so usposobljeni za delo.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

DavidJ ::

> Tvoj zadnji odstavek je pa neka sprevržena LDSovska
> filozofija. Treba je gledat realno stanje in temu
> prilagodit zakone, ustavo... ne pa "kako bi bilo, če bi bilo..."

:)

Ja, z idejo se takoj strinjam. Uresničitev je težje vprašanje.

Nadvlada denarja je 'težava', ki presega pravne okvirje. Bo treba spremenit še kaj pred zakoni, da se bo to urihtalo.

Lahko noč ... :)

LDS ... hehe

... he ...

:>
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

Marjan ::

Kakorkoli že - večina ljudi s pravnim sistemom ni zadovoljna. Upravičeno.

Zato je tudi kriminal na visoki stopnji - ljudje pač pravico vzamejo v svoje roke, če jim država ne pomaga.

B_Marley ::

Double_J: Tisto s tvojo "enačbo" se ne morem strinjati...že če se čisto na zdravorazumsko logiko obrnemo ugotovimo, da je recimo za storilca tisto, kar razumemo pod pravično, slabo. Tvoja enačba torej ne velja vedno. Da se ne bi spuščal na filozofsko raven, kjer pa o tem obstaja veliko mnenj, taksnih in drugačnih, predvsem da takšnih pojmov ne gre enačiti, ceprav se zdijo zelo podobni.

Se pa strinjam, da bi pravo moglo tezit k pravičnosti, ker ce je zakon nepravičen do ljudi, se ljudje obrnejo proti zakonu, in potem namen prava kot vzdrzevalca druzbenega reda ne vzdrzi. Seveda pa da ne zacnemo govoriti o filozofski moralnosti v pravu, kjer pa pravu ne kaze prav dobro.

Pravo in zakoni niso popolna resitev, so pa poskus resitve.
She is electric. Can i be electric too?

TESKAn ::

Ok, vprašanje za vse p/p fanatike, kaj bi storili v naslednjem primeru.
Imamo klateža. Nima nikogar, ne znancev, ne sorodnikov, nobenega ne briga zanj, noben ga ne pogreša. In potem imamo nekoga, ki tega klateža ubije - najprej ga uspava, potem zastrupi - smrt je neboleča. Zdej vprašanje. Kako bi z p/p to rešili?
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Thomas ::

p/p tole reši takole:

"Killer on the lose!". Treba ga je ujeti in mu omneogočiti, da ubija še naprej. Ever.

p/p je včasih nekoliko strožji od prava, drugič pač manj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

p/p je precej offtopic... Vsaj tukaj...

Marjan ::

Jah, Whale - hec je v tem, da je ravno tukaj p/p še posebno on topic... ampak, kot pravi Thomas - na srečo (in v našo zabavo :) večina tega ne vidi.

TESKAn ::

Kako onemogočiti? Ubiti? Edino tako lahko namreč omogočiš, da ne bo mogel nikogar več ubiti.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Vesoljc ::

lahko mu odrezemo vse ude ter populimo vse zobe... bo se vedno lahko koga ubil?
Abnormal behavior of abnormal brain makes me normal...

Avenger ::

Hm. Če tkole, hladno racionalno in absolutistično gledaš, bi bilo prosto po Darwinu najbolj smiselno hujše zločince (morilce, posiljevalce, kronične fizične nasilneže) usmrtit, pa ne kot kazen, maščevanje, ali zadoščenje, ampak da svojih genov ne bodo mogli naprej prenašat in pa zato, da se zaščiti ostale ljudi.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Thomas ::

Na hitro pogledano, že mogoče. Ampak vsaj doslej bi to povzročilo:

- povraten negativen učinek: upor proti takemu sistemu

- zlorabe za politične in druge namene

- drakonsko kaznovanje je smrtonosno tudi za priče

Pa še:

Ne vemo, če so to res geni, ki se jih želimo iznebiti. Tako so se izrazili, toda včasih se izrazijo drugače in so morda bolj koristni. Ergo, evgenika ni enoznačna - če bi že delovala.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novica leta: Bratranec žrtve vtetoviral njeno ime morilcu na čelo...

Oddelek: Loža
343073 (2142) Pegaz
»

Pravica do uboja? (Kako se boriti proti samomorilskim napadalcem?) (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Problemi človeštva
105433944 (24849) nevone
»

Samoobramba ali maščevanje

Oddelek: Problemi človeštva
284153 (3404) Saladin
»

Pijan in bistveno manj prišteven... (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
916638 (4763) nevone

umor? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
676761 (4228) Thomas

Več podobnih tem