»

Boeing 737 Max 9 lahko spet leti, krivec za incident proizvajalec

Slo-Tech - Ameriška uprava za letalstvo (FAA) je v petek dovolila, da se letala Boeing 737 Max 9 spet vrnejo na nebo. Po prizemljitvi zaradi preiskave, kako so mogla med letom odpasti vrata, je FAA določila protokol za preverjanje letal. Ko ga prevozniki uspešno opravijo, lahko letala vrnejo v uporabo. Po pregledu 40 letal je FAA postavila tudi smernice za vzdrževanje, ki bodo preprečile tovrstne incidente v prihodnosti. A to še zdaleč ne pomeni konec težave za Boeing, ki je bil krivec za incident.

FAA je tako Boeing obvestila, da ne bo izdala dovoljenja za povečanje proizvodnih kapacitet za serijo Max. Vse dokler ne bo Boeing dokazal, da so težave z zagotavljanjem in nadzorom kakovosti odpravljene, ne bo širitve proizvodnje. Namesto tega bo FAA okrepila nadzor nad Boeingovimi proizvodnimi linijami. Dejali so, da so dosedanje težave s kakovostjo nesprejemljive, zato bodo izvajali več inšpekcijskih nadzorov na licu mesta, torej v proizvodnih obratih. Če bo Boeing udeležen še v kakšnem...

47 komentarjev

Boeingovi 737 Max 9 prizemljeni

Slo-Tech - Ameriška Uprava za letalstvo (FAA) je včeraj prizemljila letala Boeing 737 Max 9, ki so v lasti ameriških družb ali bi letala v ameriškem zračnem prostoru. Preden bodo letala spet smela v zrak, morajo prestati obvezen pregled, ki traja od štiri do osem ur. Omejitev je prizadela okoli 171 leta, so ocenili.

Razlog je nezgoda na letu 1282 družbe Alaska Airlines, ki se je primerila v petek, 5. januarja. Med letom iz Portlanda v Oregonu proti Ontariu v Kanadi so z letala odpadla vrata enega zasilnega izhoda, panel v trupu in deli sedeža, ki ni bil zaseden. Zaradi padca tlaka v kabinu so se spustile maske za preskrbo s kisikom, letalo pa se je vrnilo proti izhodišču in 20 minut po vzletu ponovno pristalo na letališču v Portlandu. Poškodovanih ni bilo, so pa iz letala padli telefoni nekaterih uporabnikov in majica enega mladoletnega potnika, ki ga je mati držala in preprečila, da bi ga posrkalo iz kabine. Nesreča se je zgodila na novem letalu, ki je prvi certifikat za letenje...

60 komentarjev

Prvo kitajsko veliko potniško letalo začelo komercialno pot

Slo-Tech - Včeraj je svoj prvi komercialni polet opravil Comac C919, ki je prvo potniško, zasnovano in izdelano na Kitajskem. Gre za ozkotrupno letalo, ki predstavlja neposredno konkurenco Airbusu A320 in Boeingu 737. S tem se je Kitajska pridružila zelo ekskluzivnemu klubu držav, ki so sposobne izdelovati lastna potniška letala za komercialni promet. Comac je že leta 2016 izdelal Comac ARJ21, ki pa je vendarle precej manjše letalo (in sumljivo podobno McDonnell Douglas MD-80 oziroma MD-90, ki so ju izdelovali na Kitajskem).

To seveda ne pomeni, da bosta Boeing in Airbus ob posel, saj so njune proizvodne kapacitete bistveno večje od kitajskih. Tudi kitajski prevozniki bodo v prihodnosti še vedno kupovali zahodna letala, ki pa bodo morda narejena na kitajskih tleh. Airbus je nedavno podvojil proizvodne kapacitete na Kitajskem, tam jih ima tudi Boeing. Podjetji sta namreč presodili, da prihranki zaradi cenejše delovne sile in dobri odnosi s kitajsko vlado, ki nadzoruje tamkajšnje prevoznike,...

35 komentarjev

Sodišče: umrli v nesrečah Boeingov 737 Max žrtve kaznivih dejanj

Reuters - Zvezno sodišče v Teksasu je odločilo, da so bili umrli v dveh nesrečah Boeingov 737 Max, ki sta se zgodili v letih 2018 in 2019 zaradi delovanja sistema MCAS, žrtve kaznivih dejanj. To svojcem omogoča izpodbijanje poravnave med Boeingom in pravosodnim ministrstvom, ki je bila sklenjena januarja lani in Boeingu nalaga plačilo 2,5 milijarde dolarjev, a ga odvezuje kazenske odgovornosti. Svojcem žrtev je bila s to poravnano kršena pravica do pravnega varstva, zato lahko sedaj Boeing preganjajo tudi kazensko, meni sodišče. Svojci so zatrjevali, da jim je s to poravnavo, ki je nastajala za zaprtimi vrati in brez njihove vednosti, država kršila pravice.

Letali sta leta 2018 in 2019 strmoglavili, ker je MCAS zaradi napake deloval napačno, piloti pa sploh niso vedeli, da sistem obstaja in kako se odziva. V obsežni preiskavi se je izkazalo, da je Boeing pri razvoju letala hitel in da FAA ni bila obveščena o vseh relevantnih dejstvih, zato tudi certificiranje letal ni potekalo v skladu z...

30 komentarjev

Inšpektorat bo preveril nadzor pri proizvodnji Boeinga 737 in 787

Slo-Tech - Inšpektorat pri ameriškem ministrstvu za promet bo preveril postopek nadzora proizvodnje Boeinga 737 in 787, so minuli teden sporočili iz Washingtona. Generalni inšpektor bo pod drobnogled vzel celotni postopek Uprave za letalstvo (FAA), v katerem je ta bdela nad odkrivanjem in odpravljanjem težav v proizvodnji. Inšpekcijski pregled bodo med drugim izvedli zaradi očitkov, da je postopek potekal pod pritiskom industrije in z lovljenjem rokov. Kongresna odbor za promet in infrastrukturo in pododbor za letalstvo sta pregled zahtevala zaradi številnih pritožb o proizvodnem postopku. Boeing in FAA vesti ne komentirata.

Pomočnica generalnega inšpektorja za letalstvo Nelda Smith je minuli teden v sredo sporočila, da gre za številne pomisleke o proizvodnji letal Boeing 737 in 787, ki so se vrstili od leta 2019. Pritožbe so prejeli tako na inšpektoratu kakor v Kongresu in na FAA, v njih pa so se vrstili očitki o pomanjkljivostih pri proizvodnji in pritisku vodstva na zaposlene v Boeingu.

...

8 komentarjev

Starlink prihaja na letala Hawaiian Airlines

Slo-Tech - SpaceX je razkril dogovor z letalskim prevoznikom Hawaiian Airlines, ki bo na svojih letalih ponudil brezplačni dostop do interneta prek Wi-Fi v kabini. Storitev bo na voljo že prihodnje leto na čezoceanskih letih v Severno Ameriko, Azijo in Oceanijo, s čimer bo prvi večji letalski prevoznik s Starlinkom. SpaceX je že podpisal pogodbo z nišno letalsko družbo JSX, medtem ko Delta storitev za zdaj preizkuša. JSX bo Starlink ponudil na sto letalih proizvajalca Embraer.

Starlink bo na voljo na letalih Airbus A330 in A321neo in novem Boeingu 787-9, medtem ko ga starejši Boeingi 717 za krajše polete med otoki ne bodo podpirali. Wi-Fi bo nudil hitro povezavo z internetom z nizkimi zakasnitvami. Nekateri letalski prevozniki že imajo v svojih flotah možnost povezave z internetom, zato ne bodo hiteli k Starlinku. Kdor pa tega nima, se bo po izkušnji s Hawaiian Airlines laže odločil.

Omrežje Starlink uporablja satelite v nizki orbiti. Trenutno jih je tam že okrog 2000, do popolnitve...

1 komentar

Namerno raztreščil letalo za video na YouTubu

The New York Times - Lanska letalska nesreča, ko je znani vplivnež na YouTubu Trevor Jacob 24. novembra izskočil iz športnega leta Taylorcraft in ga pustil treščiti v tla, je bila inscenirana, je ugotovila ameriška Uprava za letalstvo (FAA). Videposnetek je že takoj po objavi dvignil oblico prahu, ker je bilo čudnih okoliščin preveč, hkrati pa je Jacob ravnal v nasprotju s postopki, ki jih pilote učijo. Ko mu je ugasnil motor na letalu, se je pri priči s padalom pognal iz pilotske kabine, ne da bi preveril druge možnosti. FAA je zato kmalu uvedla preiskavo primera.

Izkazalo se je, da je Jacob ravnal malomarno in predrzno. Nenavadno je bilo že, da je imel oprtano padalo, česar niti športni piloti navadno nimajo, razen kadar izvajajo akrobatske vragolije. Vrata letala je odprl, še preden se mu je motor ustavil, nato pa ni niti poizkušal ponovno zagnati motorja ali v najslabšem primeru odjadrati do primernega mesta za zasilni pristanek. Teh je bilo v okolici kar nekaj. Namesto tega je zapustil letalo in s tem povzročil nevarnost za ljudi in premoženje, saj bi letalo - resda je letel nad neposeljenim območjem - lahko komu padlo na glavo. Ko je doskočil, se je odpravil poiskat razbitino, kasneje pa je naročil njen odvoz. Tudi to je v nasprotju s...

29 komentarjev

FAA bo s sateliti spremljala vse lete Boeingov 737 Max

Slo-Tech - Letala Boeing 737 Max, ki so se po skoraj dvoletni prizemljitvi vendarle začela vračati na nebo, bo ameriška agencija za letalstvo podrobno spremljala med leti. Vsa letala tega modela bodo namreč na vsakem letu v celoti spremljali s sateliti. Tehnologijo zagotavlja podjetje Aireon, nadzor pa poteka že od 29. januarja dalje. Spremljali ne bodo le lokacije, temveč vse nenavadne dogodke, kot so na primer hitri spusti.

Aieron je nastal leta 2012, ko sta ga ustanovili Iridium Communications in Nav Canada. S konstelacijo 66 satelitov zagotavljajo pokrivanje celotne zemeljske oble, kar je pomembno nad oceani. Sistem se je že prej uporabljal za sledenje letalom nad morjem. Gre za tehnologijo ADS-B, ki je tudi eden izmed glavnih virov podatkov za strani, kot so je Flightradar. Letala s sistemom ADS-B, ki je sedaj že obvezen, ves čas oddajajo informacijo o položaju, hitrosti, višini po GPS, barometrični višini, smeri in še nekaj drugih podatkov. Sprejemniki ADS-B na kopnem so že zelo...

45 komentarjev

Amazonova tovorna letalska družba prihaja v Evropo

Slo-Tech - Amazon že dolgo ni več le preprost (pre)prodajalec knjig in kasneje raznovrstnih izdelkov, temveč sam opravlja vrsto drugih dejavnosti, kamor sodi tudi letalski prevoz. Amazonova letalska družba za prevoz tovora Amazon Air, ki obstaja od leta 2015, sicer vsa svoja letala najema, a bo imela do konca leta v ZDA že več kot 20 povezav. Vozlišča pa imajo v Teksasu, Portoriku in na Floridi, kmalu pa prideta na vrsto San Bernardino v Kaliforniji in Cincinnati.

Sedaj pa se letalska družba prvikrat seli tudi izven ZDA. Prvo takšno vozlišče bodo vzpostavili v Nemčiji na leipziškem letališču (Leipzig/Halle). V tem regionalnem vozlišču bodo imeli 20.000 kvadratnih metrov skladišč in dve letali Boeing 737-800. Gre za tako imenovan mokri najem (wet lease), kjer z letalom najamejo tudi posadko in ostale potrebne storitve. V imenu Amazon Air bo dejansko vozil ASL Airlines. Zaposlitev bo dobilo 200 ljudi. Izbira Leipziga je sicer logična, saj imajo tam že distribucijski center (Amazon Fulfillment...

5 komentarjev

Žvižgač iz Boeinga in sindikat FAA dvomita o Boeingovih popravkih modela 737 Max

Slo-Tech - Iz sindikata National Air Traffic Controllers Association (NATCA), ki predstavlja inženirje, zaposlene v ameriški agenciji za letalstvo FAA, sporočajo, da predlagane spremembe Boeinga 737 Max ne bodo zadostovale za varno delovanje. Letalo, pri razvoju in testiranju so ubirali bližnjice, kar se je končalo z dvema nesrečama in 346 mrtvimi, je trenutno prizemljeno, dokler Boeing ne popravi sistema MCAS. Prav te spremembe pa so tako obsežne, da bi moralo letalo pri certificiranju iti skozi strožji postopek, kot pa ga zahtva FAA. Oglasil se je tudi žvižgač iz Boeinga, ki podjetje poziva k vgradnji dodatnih varnostnih mehanizmov.

FAA trenutno zahteva več sprememb, med njimi test za morebitno napačno delovanja senzorja vpadnega kota, omejitev proženja MCAS-a (da ta ne bo mogel v nedogled tiščati nosu letala k tlom), manjši največji premik vertikalnega stabilizatorja z MCAS-om, dodatno dokumentacijo in urjenje pilotov, izboljšan računalniški sistem z več redundance itd. Večina pripomb je...

30 komentarjev

Kongres: za nesreči Boeingov 737 Max odgovorna Boeing in FAA

Slo-Tech - Pristojni odbor za promet in infrastrukturo v ameriškem predstavniškem domu (spodnji dom Kongresa) je objavil 245 strani dolgo poročilo o strmoglavljenju dveh leta Boeing 737 Max, v kateri je bil vpleten sistem MCAS. Let Lion Air flight 610 je strmoglavil 29. oktobra 2018, let Ethiopian Airlines 302 pa 10. marca 2019. Obe nesreči sta bili podobni, saj so piloti izgubili nadzor nad letaloma, ki sta treščili v tla. Zaradi nezgod, v katerih je izgubilo življenje 346 ljudi, je ta tip letal še vedno prizemljen, Boeing je moral popraviti programsko opremo, še vedno pa čakamo na ponovno certificiranje letal. Osemnajst mesecev trajajoča preiskava Kongresa je vključevala pregled dizajna, razvoja in certificiranja letala ter ugotovila, da so nesreči botrovale številne napake in pomanjkljivosti: pomanjkljivi tehnični kriteriji, napačne predpostavke o odzivnem času pilotov in pritisk na hitro dokočanje razvoja. Objektivno odgovornost za tragedijo si delita agencija za letalski promet (FAA), ki...

16 komentarjev

Boeing se še vedno trudi s 737 Max

Reuters - Boeing nadaljuje temeljiti pregled programske kode v Boeingu 737 Max in odpravljanje napak, kar je pogoj, da bo letalo letos dobilo certifikate za letenje. Za Reuters so sedaj potrdili, da so popravili še dve napaki, ki so ju odkrili. Ena napaka je bila povezana s horizontalnim stabilizatorjem, ki bi lahko v določenih pogojih ponorel (runaway stabilizer), druga pa z nenadnim izklopom avtopilota v zaključnem delu leta. V praksi se ti napaki še nikoli nista izrazili, so poudarili v Boeingu. Omenjeni napaki nista povezani s sistemom MCAS, ki je zakrivil dve strmoglavljeni in je razlog, da so letala prizemljena.

Ena izmed težav v novih letalih je procesor. V letalu, ki stane 120 milijonov dolarjev in ga 12.000 zaposlenih izdela v devetih dneh, namreč tiktakajo stari procesorji. To ni nič nenavadnega, saj sta preizkušenost in zanesljivost pomembnejši od hitrosti. To sta še vedno Collins Aerospace FCC-730 iz leta 1996. Vsak računalnik ima dva enojedrna 16-bitna procesorja za redundanco....

12 komentarjev

Leto dni kasneje Boeing 737 Max še vedno na tleh

Slo-Tech - Prihodnji teden bo minilo leto dni od druge nesreče Boeinga 737 Max, po katerem so agencije za letalstvo odredile prizemljitev letala, Boeing pa se je lotil mukotrpnega popravljanja napake, da bi letalo ponovno certificiral. A kar je bilo sprva videti kot manjši hrošč, ki bo hitro odstranjen, se je zavleklo v leto dni odmikov, premikov in zamikov. Še vedno ni jasno, kdaj bo Boeing 737 Max letel.

V ZDA so letalo prizemljili 13. marca lani. Čeprav običajno FAA velja za neuradni standard, ki mu sledi velik del sveta, so jih v tem primeru prehiteli Kitajci. Tam so boeinge 737 max prizemljili že 10. marca, dva dni pozneje je sledila Evropa in na koncu v ZDA niso imeli druge možnosti, kakor da storijo enako. Preiskava je kmalu odkrila, da je bil glavni dejavnik pri obeh strmoglavljenjih sistem MCAS, ki ga je Boeing vgradil, da bi lahko letalo upravljali piloti, ki so se šolali za ostala letala iz družine 737. To namreč pomeni, da je takšno letalo bistveno cenejše. Boeing 737 Max ni samo...

19 komentarjev

Zakaj je moral oditi Boeingov izvršni direktor

Slo-Tech - Bilo je dovolj. Zaradi tegob z Boeingom 737 Max, ki je še vedno prizemljen, medtem ko je na parkiriščih 800 teh letal, se je Boeing razšel z dolgoletnim izvršnim direktorjem Dennisom Muilenburgom. Za njim je težko poldrugo leto, potem ko je oktobra 2018 strmoglavil prvi Boeing 737 MAX, letošnjega marca pa še drugi. Izkazalo se je, da je razlog za nesreči sistem za pomoč pri krmiljenju MCAS, zgodba pa se je iz bizarnega hrošča razvila v sago o pristojnostih, ki jih ameriški regulator FAA zaupa Boeingu. Stolček se je Muilenburgu začel majati minuli teden, ko je Boeing sporočil, da bo začasno ustavil proizvodnjo novih letal Boeing 737 Max. Dokončna kaplja čez rob pa je bila težava Starlinerja, saj se Boeingova kapsula sprva ni uspela spojiti z Mednarodno vesoljsko postajo (ISS).

Muilenburga bo 13. januarja zamenjal David Calhoun, dosedanji predsednik podjetja. V vmesnem času bo posle vodil finančni direktor Greg Smith. Upravni odbor je odločitev o zamenjavi sprejel v nedeljo, pri...

39 komentarjev

Razvoj Boeinga 737 Max oviralo varčevanje, FAA gledal stran

The New York Times - Boeingi 737 Max, ki so zaradi dveh nesreč prizemljeni od letošnjega marca, še nekaj časa ne bodo leteli. Boeing upa, da bodo letalo uspelo popraviti in predvsem popravek certificirati v začetku zadnjega četrtletja, medtem pa na dan prihajajo nove informacije o varčevanju in ubiranju bližnjic pri razvoju tega letala.

Nekdanji Boeingov inženir in vodja ekipe za model 737 Max Adam Dickson je v intervjuju za BBC povedal, da za razvoj letala niso imeli dovolj denarja. Inženirji so bili ves čas pod velikim pritiskom, naj znižujejo stroške, in jasne cilje, za koliko jih je treba oklestiti. Hkrati so od inženirjev pričakovali, da nove funkcije na letalu označijo kot manjše izboljšave, s čimer so zmanjšali strogost pregleda...

102 komentarja

Začenja se certificiranje popravka za Boeing 737 Max

Slo-Tech - Boeing 737 Max, ki je od druge nesreče prizemljen, je korak bliže ponovni uporabi. Ameriška Agencija za letalski promet (FAA) je sporočila, da so sestavili ekipo za ponovni pregled letal, ki bo konec meseca začela temeljito analizo sistemov za samodejno letenje, avtopilota in ostalih elektronskih pomagal na letalu. V celoti bodo preverili certificiranje letala. Svoje delo naj bi končali v 90 dneh. V komisiji bodo poleg Američanov še predstavniki agencij iz Avstralije, Brazilije, Evropske unije, Indonezije, Japonske, Kanade, Kitajske, Singapurja in Združenih arabskih emiratov.

Boeing je medtem že izdelal pričakovan popravek programske opreme, ki naj bi v prihodnosti preprečil napačno delovanje sistema MCAS, če bodo odčitki s senzorjev vpadnega kota napačni. Boeing popravka še ni predložil FAA, bo pa to moral storiti. Kaže pa, da imajo vsi zaupanje, da bodo letala...

16 komentarjev

Pretesno prijateljstvo med Boeingom in FAA

Slo-Tech - Ko proizvajalec letal izdela nov model, ga mora pred začetkom uporabe certificirati. V ZDA je za to pristojna Agencija za letalstvo (FAA), ki je leta 2015 certificirala nesrečni model Boeing 737 MAX 8, ki je doživel v zadnje pol leta dve strmoglavljenji. Toda kot v izčrpnem članku poroča The Seattle Times, je postopek vse prej kot rigorozen. Znatni deli so prepuščeni kar Boeingu, v postopku pa so vodje pritiskali na zaposlene v FAA, ker se je mudilo.

S certificiranjem se sedaj vsi ukvarjajo, ker ima novi boeing MCAS, ki skrbi, da se letalo obnaša kakor starejši model. Znaten del certificiranja je FAA delegiral Boeingu, vodilni v FAA pa so na inženirje pritiskali, naj Boeingu prepustijo še večji del certificiranja. Ko se...

39 komentarjev

Zakaj novi Boeingi 737 Max padajo z neba in kaj je MCAS?

Slo-Tech - Boeing 737 MAX 8 indonezijske družbe Lion Air je 29. oktobra 2018 ob 6.33 po lokalnem času nenadoma izginil z zaslonov kontrole letenja v Jakarti. Pilot letala, ki je vzletelo le 13 minut pred tem, je tik pred tem zahteval dovoljenje za vrnitev in pristanek, ker je imel tehnične težave. Letalo ni uspelo niti obrniti, preden je padlo v Javansko morje. Pol leta pozneje se je zgodba ponovila. Skoraj nov Boeing 737 MAX 8 je 10. marca vzletel iz Adis Abebe v Etiopiji na poti proti Nairobiju v Keniji. Šest minut po vzletu je letalo izginilo z radarjev in kmalu je postalo jasno, da je treščilo na tla blizu vasi Ejere. Že kmalu po prvi nesreči sta ameriška letalska agencija FAA in Boeing izdala...

71 komentarjev