» »

Exporting jobs

Exporting jobs

Thomas ::

Torej tole se mi je zapisalo v sosednji temi. Ker je (nedvomno) tam off topic, odpiram novo:


Kaj če NE izvozimo Alpine? Če vztrajamo na proizvodnji v Sloveniji?

Čevljev Alpine na trgu več ne bo, bodo eni Kitajski namesto njih. To je vse.

Sej je v ZDA čisto ista debata.

EDINO kar lahko naredimo, je (popolna) avtomatizacija fabrke v Žireh.

Česar pa - my fellow Slovenians - nismo sposobni. Što radi glupe glave, što radi fovšije in drugih vrlin. ŽAL.




Kaj torej mislite, kaj je rešitev za Slovenijo:

A) Izvažanje zastarelih delovnih mest, odpiranje modernejših novih?

B) Zakonsko zadržati proizvodnje doma?

C) Avtomatizirati produkcijo?

D) Uvažati priseljence, ki bodo delali za majhen denar?


:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Daedalus ::

Jaz glasujem za A in pa C, kjer je to mogoče.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Thomas ::

No, Daedalus, prepričava še ostalih 1.999.998 Slovencev, pa smo na konju!

Na srečo, so prenekateri tudi že "najinega" mnenja. Ampak mene zanima koliko na tem forumu? Kdo bo upal reči - Zaprimo meje!

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Ziga Dolhar ::

Eh. Opet izenačevanje političnih meja z gospodarskimi -- kljub morebitni potrebnosti jim nisem naklonjen.

Vsekakor odgovor A z majhno modifikacijo: nadomeščanje dražjih s cenejšimi/ekonomičnejšimi/profitabilnejšimi.

Sicer pa -- če bi strogo sledil prvemu odstavku, bi se moral drugega vzdržat :).
https://dolhar.si/

CCfly ::

1.999.997

Jst ::

C
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

barbarpapa1 ::

Zdravo

Mislim, da je rešitev v kombinaciji A ter C in (zelo kratkočasno D). Zastarelih delovnih mest se je treba čimprej rešiti, jih spraviti tja, kjer je delovna sila cenejša. To je treba narediti pravočasno, kajti v nasprotnem primeru ti lahko konkurenca (ki je prenos delovnih mest najverjetneje že naredila) odžre tržni delež, kar lahko pomeni tudi propad firme.
Avtomatizacija čevljarske proizvodnje. Mislim, da uspešno v celoti ni naredil še nišče (je očitno zaenkrat še predrago, break ewen point leži (še) previsoko). Je očitno ceneje poiskati poceni delovno silo in prevažati izdelek do trga.
Verjetno bo za uspešno avtomatizacijo (v tem trenutku) čevljarske industrije potrebno iti stran od tradicionalnih matreialov (usnje+tekstil) in načinov spajanja le-teh na kaj drugega, kar se bo dalo izdelovati "uniformno" tj. zelo ponovljivo s čim manj delovnih operacij. Mnenja sem, da je za avtomatizacije proizvodnje s tradicionalnimi materiali trenutno verjetno na voljo premalo "computing power/money unit" in premalo v software zapečenega know-how-a.
V našem primeru se verjetno zdi lukrativen tudi uvoz delovne sile, vendar je to zelo kratkotrajna rešitev (v sili). Prej ali slej se bodo prihodki takšnih delavcev morali približati "domačim" (Imho ni dobenega razloga za delitev plač na "naše" in "druge". Plača se delovno mesto - delo in ne nacionalnost), pa smo spet tam, le da nam ob propadu firme ostane še več ljudi, ki jih je treba potem s socialo popedenat. Če že uvažamo ljudi, je treba takšne, ki imajo tako znanje, ki lahko doda čim več dodane vrednosti k nekemu izdelku.

Pa še nekaj. Dinamika razvoja dela je takšna, da bomo verjetno morali nekateri spremeniti svoje poklice, ker nam bodo cele industrijske veje izginjale...Tudi sam sem (najverjetnje) med temi...

Pa ne se bat, učit se je treba....

LP

Jože

attackiko ::

Jaz pravim, da je treba prepustit trgu zadeve. Naj managerska ekipa Alpine preračuna, kaj se jim najbolj splača in naj ukrep potem tudi izvede.

DavidJ ::

Manjka nam še nekdo, ki bo na vse pretege začel trditi, da tega pa ne smemo, saj je to izkoriščanje. Poln ponosa izjavljam, da to ne bom jaz.

Treba je postavit tovarne v krajih, kjer stroški dela pokrijejo proizvodnjo. V daljšem času pa bo potrebno preklopiti na avtomatizacijo, saj bo trgov s poceni delovno silo v relativno kratkem času zmanjkalo.
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

iration ::

> ... saj bo trgov s poceni delovno silo v relativno kratkem času zmanjkalo.

Točno tako. Globalizacija je res zakon.
Tudi jaz bi imel kakšno pravico rad v življenju. Npr. pravico do tega, da delam
12 ur na dan in sem za to nagrajen s strani delujočega ekonomskega prostora, ne
pa kaznovan s strani Salmoneličevih gremlinov. - NavadniNimda

Zheegec ::

Zaprimo meje? Saj jih še odprli nismo :D Jaz sem za odprte meje.
Bomo videli koliko so sposobni naši mladi podjetniki >:D

Anyway, poceni delovne sile še dolgo ne bo zmanjkalo, recimo tista najrevnejša milijardica ljudi ki živi v povprečju za $1 na dan je kar privlačna za poceni službe.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Thomas ::

Tista tazadnja milijardica, sta skoraj dve milijardi.

Skoraj vsa Afrika je totalno neuporabne in skoraj vse Arabsko Muslimanske države tudi.

Kitajska, Indija, in drobiž kot Vietnam, Moldavija, Brazilija ....

Potem pa Ende.

Potem pa samo C še.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Slovenija vabi delavce iz Filipinov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18918834 (14707) PrihajaNodi
»

Roboti prihajajo: Amazon prvikrat decembra najema manj ljudi kot leto poprej

Oddelek: Novice / Ostale najave
4810242 (8039) spegli
»

Tesla odpušča slabo desetino zaposlenih

Oddelek: Novice / Ostale najave
4811558 (7819) Mr.B
»

Nokia odpušča in seli vso proizvodnjo v Azijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
8018679 (15955) para!
»

Ekonomija. (Tehnologija ji diha za ovratnik). (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
40526329 (17905) BigWhale

Več podobnih tem