» »

posojila - trenja

posojila - trenja

goku :) ::

Presenečen sem bil ko sem videl rezultat ankete, pri trenjeih. Morda bi bilo pošteno da bi bil odstotek malce drugačen, saj so v končni fazi čisto vse pogodbe podpisali kreditojemalci. Nekdo se je vstrajno zgovarjal, da mu pogodba ni bila prebrana. To bi bilo lahko samo pred 300 leti ko še ni noben znal brati in pisati:\ , danes bi se pa ja spodobilo da prebereš kar podpišeš in kar podpišeš tudi prevzameš.

Da se ne bomo narobe razumeli! Jst nikakor ne podpiram podjetij, ki so tako zelo oškodovali očitno nepismene. Vstrajno zatrjujem, da je prav da taka podjetja ki dajejo posojila zahtevajo večje obresti kot jih zahteva banka, ker je tudi riziko dubios veliko večji. Vendar nikakor ne morajo biti obresi 1000%.

Bila je tudi diskusija o tem kakšen odstotek je še regularen torej se ne šteje za oderuštvo in ugotovil, da je čisto na meji naša davčna, ki vstrajno zaračunava obresti8-O
Navijanje je kamen modrosti

pumaxx ::

Zanimivo je da si nekdo ne zna (noče ali pa mu je vseeno) izračunati koliko je 120 * 1099 eur če si je sposodil 50.000,00 eur.Glede oderuštva pa to je tako vzami ali pusti, nihče jih ni silil v takšen kredit.Problem je pa verjetno v tem da tile niso nikjer drugje dobili kredita ker so kreditno nesposobni ali pa že zapufani čez glavo.Samo glasovanje pa je odras slovenstva.

Jst ::

Ker nisem gledal Trenj ne vem rezultatov anket, niti vprašanja.

Ali lahko kdo pove?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Sgt. Lipnikar ::

Goku :) Da nisi ti slučajno en Sangoku ki je lahkoverno poslal denar v kuverti da bi dobil nekega radeona! Če nisi se ti opravičujem! Drugače pa seveda da je folk naiven država pa še bolj! >:D

goku :) ::

Sgt. Lipnikar ne vem o čem govoriš... Je pa res da obstaja tudi Sungoku
Navijanje je kamen modrosti

attackiko ::

Ja kredite so najemali ljudje, ki jim banke niso hotele posodit denarja, ker niso imeli dovolj zagotovil, da lahko denar vrnejo. Orion se je torej samo obnašal kot banka, ki posoja ljudem z višjim tveganjem nevračila. Mislim, da je vsem jasno, da se za naložbe z višjim tveganjem pričakuje tudi višje donose (če naložba ne propade seveda).

Tako da se tudi meni zdi stvar čisto normalna, če le niso zavajali kreditojemalcev. Drugače pa že od rimskega prava naprej velja načelo, da nepoznavanje škoduje.

Phoebus ::

No o teh kreditih oz posojilih...nisem gledal oddaje, se je pa moja mati napela na tako foro.

Podpisala je pogodbo in bla vsa vesela, ni pa prebrala pogodbe očitno- po treh letih odplačevanja visokih mesečnih obrokov naj bi blo vse plačano. Pa sem tko na hitro zračunal da so obresti samo tam 3-4% kar se mi je zdelo premalo. In kaj se je izkazalo ko sem pogledal pogodbo? Da tri leta samo plačuješ odlog plačila, op treh letih pa moraš imet tak kupček kot si ga dobil od njih in ga vrnit v enem kosu.

Razumete, ane? Plačaš še 1x tolk, na koncu moraš pa izpljunit denar.

In kriv ni nihče drug kot stranke. Res je, materi so lagali. Ampak če bi prebrala tistih par listov in mela mogoče kakno piko več v glavi bi vedla v kaj se spušča.

perci ::

Glede oderuštva pa to je tako vzami ali pusti, nihče jih ni silil v takšen kredit.

Mnjah, ni čisto tako. Glede na to, da je ena stranka ekonomsko precej šibkejša od druge je nepošteno, da bi druga stranka lahko prvi popolnoma nenadzorovano postavljala pogoje. Če je ugotovljeno, da gre pri taki pogodbi za čezmerno prikrajšanje ali pa za oderuštvo, je taka pogodba lahko neveljavna. (po starem ZOR-u in sedaj po OZ-u)

Notar bi to moral vedeti. Lepša my ass. Potem se pa še norca dela, da obresti niso bile izražene in se še predrzno sklicuje na nek Juhartov članek. Mislm, kakšn provokator.

Barakuda1 ::

Tko, sam mimgrede.

V konkretnem primeru ne bi govoril, ker ga premalo poznam, da bi dajal sodbe.

Načeloma pa je (glede na informacije iz medijev) kar nekaj nejasnosti.

1. ali so bili (Orion - in ne samo Orion- tud druga podobna podjeta) sploh ustrezno registrirani

2. Ali je šlo za kreditno ali posojilno pogodbo

3. ali je šlo za simuliran pravni posel

4. ali je morda šlo za (pri nas nedopusten) hipotekarni kredit

pa še kašno vprašanje se poraja.

Kar tko povprek krivit kredito (posojilo) jemalce, češ kako so bili naiivni in sami krivi za posldice se mi zdi kar malce preuranjeno.

Nenazadnje, pri goljufiji gre ravno za to, da nekoga spraviš ali pustiš v zmoti, da le ta nekaj stori ali opusti v svojo ali tujo škodo.

Torej, previdno s prehitrimi in preposplošenimi ocenami.

pumaxx ::

Destvo je da so bili precej najivni, že če si niso prebrali pogodbe, potem pa se sklicuje da mu je ni prečital notar.Še hujše pa (mislim da je nekdo tudi naredil to) podpisati prazen list papirja.Za število obrokov in njihov znesek pa ni nihče oporekal. Notar pa mislim da mora preveriti samo pravilnost pogodbe, ne pa tudi v kakšne obresti jaz pristajam in ga tudi nima kaj brigat-moja stvar.

madmitch ::

pumaxx, nimaš čisto prav. Notar bi moral ugotavljati ali je v pogodbi vse legalno in v skladu z zakoni. Že to, da (naj bi) ne opozoril ene od strank na obresti, ki presegajo dovoljene okvire, je za notarja nedopustno. Če ne zna iz višine kredita, števila in višine obrokov izračunati kakšne so obresti, naj zapre štacuno in gre za tekoči trak.
Jaz sem dobil občutek, da je ta notar dobil kar velik delež od te rabote. Vse skupaj je bilo zelo premišljeno pripravljeno in verjetno (če sploh) čisto na meji legalnega. Ni pa res, da kreditojemalci niso imeli dovoljšnega zavarovanja, vsaj kolikor sem jaz razumel.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

pumaxx ::

To pomeni da če jaz k notarju prinesem kupoprodajno pogodbo da kupujem 20 let starega jugeca za 10M, me mora on opozorit da ga predrago kupujem in naj ga rajši ne kupim ker ga bom predrago plačal. Jaz pa "hvala za nasvet" adijo.

BigWhale ::

Pumaxx,

To ti narekuje ze taka, kurja logika... Ali ti ne? :)

Ce ti ne, pridi k meni po eno opeko... Dam zastonj... ;>

pumaxx ::

Tako je kurja logika mi tudi pravi ne bom podpisal pogodbe kjer bi si sposodil 50.000,00 eur vračal pa 130 * 1099 eur ali ne?

madmitch ::

pumaxx a se ti norca delaš, nočeš razumeti ali res ne razumeš?

Notar mora stranko (katerokoli) opozoriti na člene v pogodbi, ki so v nasprotju z zakonom in lahko med drugim privedejo do ničnosti pogodbe.

Če si ti konj in kupuješ nekaj očitno predrago, je načeloma tvoja stvar, če pa ti nekdo hoče podtakniti previsoke obresti (nad zakonsko dovoljeno mejo) in to zakrije, je to lahko vzrok za ničnost pogodbe, na kar mora notar opozoriti in to zabeležiti v notarski zapis.

Če ti sedaj ne bo jasno, beri kar ti je napisal BigWhale in to tudi naredi.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: madmitch ()

pumaxx ::

Meni je že vse jasno ampak če nevem koliko je 130 * 1099 eur pa tudi če si ne znam zračunati koliko je to obresti, se mi zdi da je malo dost.
btw razumem da so nekoga nat...i , ki si je sposodil 500.000,00 sit, ampak če si nekdo sposodi 18M pa ne ve, koliko bo vrnil? brez komentarja.
glede zakrivanja obresti, kakšno je vaše mnenje, mislite da če bi v pogodbi pisalo namesto x obrokov po x denarja, obresti so 150% ali bi zaradi tega manj ljudi vzelo kredit pri njih.Po moje nekaj že ne pa večina.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pumaxx ()

Azrael ::

Nisem gledal Trenj, zato najprej vprašam ali gre za primer, ko je nek kmet, ki je imel posojilo pri banki (~8 miljonov SIT) in ga ni mogel vračati, naredil tako, da mu je Orion vrnil njegov dolg pri banki in obenem dobil še 18 M posojila (nekaj tednov nazaj v 24 ur)?

Sedaj pa je problem, da ima tip mesečne obroke po ~400.000.00 SIT, ki jih nima kje vzeti, ker mu je od vsega ostal samo puf za 50 milijonov ?

Če gre za ta primer, se najprej vprašam, kam je šel izposojen denar, ki ga ni malo (8M + 18M = 26 M) ?
Ali je s tem denarjem kaj zgradil/ kupil/ investiral ali je vse šlo za tekoče posle ?

So ga nategnili ? Po moje ne, saj sva s fotrom, ko je leta 95 kupil avto, ki je bil v trgovini ~16.000 DEM, plačala v 4 letih ~25.000 DEM (skupaj z zavarovanji in kar še banka najde ostalih stroškov) in nisva imela nobenih zamudnih obresti in podobnega. Posojilo vzeto pri Gorenjski banki.

Na žalost je tako, da je posojila lahko vzeti in težko vrniti. Ni več YU, kjer je nekatere VIP persone inflacija prav božansko obdarila in so lahko živeli na zelo veliki nogi. To je okusil tudi en moj sodelavec, ki je jamral da z 20 jurji plače na mesec ne more preživeti. Resnica je bila taka, plače je imel za 120 jurjev, samo potem pa posojilo za avto, novo kopalnico, nova okna, dopust, TV... in potem mu je ostalo v kuverti bolj malo.

Skratka previdno s posojili, ker ti stvar hitro zraste čez glavo.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

bradek ::

Veliko jih govori da tega denarja niso nikoli videli.

Po mojem mnenju gre enostavno za naivne ljudi in prebrisane ekonomiste. Ne recem, v nekaj primerih je sigurno dopustna moznost da so blie napake in izkoriscanje, po drugi strani pa, zakaj je podpisala/podpisal ce je pa videl kaj podpisuje. Zdej je veliko ljudi ki ne morejo/nocejo vrnit dolga in se pritozujejo da so jih okol prinesl. Ljudje so naivni in podpisejo hitro nekaj, namesto da prebere in se po potrebi posvetuje. Tisti notar je pa tut svojega denarja vredn... oz ne vredn, glede na to kako je svoj posel opravil - ni pa dvakrat za rect da nima tut on kakega izrednega dohodka zaradi tega :)

goku :) ::

mislite da če bi v pogodbi pisalo namesto x obrokov po x denarja, obresti so 150% ali bi zaradi tega manj ljudi vzelo kredit pri njih.Po moje nekaj že ne pa večina.



Tale izjava mi je padla v oči in to samo zato ker je v njej polno neresnico oz. ogibanja. Najprej bi moral popraviti odstotek, v nekaterih kreditih je ta odstotek znašal tudi do 1000%. In drugo, zagotovo bi ljudje pogledali odstotek in pomislili, da je to malce veliko. Ravno namen teh ekonomistov, ki so sklepali takšne pogodbe je bil zamaskirati takšne odstotke.
Navijanje je kamen modrosti

Mercier ::

No, ne bom rekel, da si folk ne zasluži kakšne vzgojne okoli ušes, ampak taki "orioni" bi pri normalnem stanju zadev morali poslovati v temnih uličicah in se nenhno ozirat čez ramo. To se ne bi smelo dogajat.

PersonaRudis ::

A niso trenja en dan prej posneta?

BigWhale ::

V zivo niso.

bradek ::

Odvisno od tipa oddaje in casa gostov. Vecinoma so v zivo, nekaj oddaj do zdaj je bilo pa tudi vnaprej posnetih, vendar manjsina.

goku :) ::

kako to veste?
Navijanje je kamen modrosti

bradek ::

Vemo.

PersonaRudis ::

V Spektru je bil en članek.>:D

goku :) ::

Če mene vprašate so trenja v živo, zaradi telfonskega glasovanja, katerega vez čas komentirajo
Navijanje je kamen modrosti

perci ::

goku :): Brad3k ti je povedal kako je z zadevo. Lahko mu verjameš, brez skrbi, on ve.

goku :) ::

Ok sej verjamem:\
Navijanje je kamen modrosti

Matev ::

men gre tist pingvin k skače po tej oddaji in ma mikrofon v roki ful na jetra

skoz se dere RECIMO in skoz neki PO OGLASIH izdavlja in sploh opleta z rokam kot kak jesihar

Jst ::

Danes (ups, večraj) v Delu piše, da so inšpektorji res našli nepravlinosti v poslovanju Oriona.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

Matev,

Brez zaljenja pingvinov.

Lepo prosim...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Posojilo denarja

Oddelek: Loža
344956 (1379) Alien123
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713413 (6177) Invictus
»

Posojilna pogodba, ne vračanje

Oddelek: Loža
273709 (2549) looser
»

Posoja denarja - pogodba? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10633448 (14477) Roadkill
»

Posojiloo 2000 evrov (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7126257 (5451) MIHAc27

Več podobnih tem