» »

Ekonomija. (Tehnologija ji diha za ovratnik).

Ekonomija. (Tehnologija ji diha za ovratnik).

Odin ::

Imam taksen občutek, da ce bi Thomasovo delo zautomatiziral potem bi lahko vidva samo virtualno sla skupaj na center za socialno delo.
IMHO:))

Thomas ::

Se strinjam. Če ostanemo v socializmu. Če bomo pa imeli kapitalizem, bo nekdo lastnik tega, drugi onega, tretji tretjega deleža v avtomatičnih tovarnah. Preko delnic ali neposredno.

Funkcija države je, da del pobranih davkov usmeri v lastniško opremljanje najrevnejših. Temu bi jaz rekel socialna država.

Ownership society.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

In ljudjem ne bo treba nič zares delat...pa misliš, da se res ne bo našel nekdo, ki mu bo dolgčas, in bo začel nekaj delat...prebelil kakšno sobo, parket položil, mogoče kakšno tožbo proti komu napisal. Res ne bo učinkovit, ampak kakšnega jurja si bo zaslužil. Ko bo malo več jurjev zaslužil, si bo kupil še kakšno delnico. Kmalu bo to opazil njegov sosed in spet začel delat...morda bo ostrigel koga. Tako, za par uric na dan, pa časa za dopust bo vseeno. In nazadnje bomo spet vsi delali, če ne, bomo "revni". Ne da bi bli lačni, ampak tist, ki bo delal, bo imel več. Tudi če bo to delo nekaj čist novega...recimo upravljanje z lastnino drugih, da tistim res ne bo treba nič delat, sam si bo pa kupil še kakšen avtomat več. In kmalu bomo na istem kot zdej.

Tear_DR0P ::

thomas, ti bi ljudi rad postavil nazaj v preteklost?
rad bi da cele dneve poležavamo na plaži, hodimo na smučanje al pa zmajarjenje, roboti bodo delali, kar bo pač potrebno živeti, mi pa si bomo dobrine menjavali brez presežkov? torej moj robot tebi naredi čevlje, tvoj robot naredi sosedovemu robotu drugo roko, sosedov robot ostriže mojo ženo in robot moje žene meni slika srajco, potem smo si pa kvit?
al bodo še vedno eni roboti v tovarni naredl 20.000 parov čevljev, na nekem polju pa bodo drugi roboti pobrali 300 ton lubenic in pol se bodo te lubenice pač prodajale kakor se bodo in čevlji se bodo prodajali kakor se bodo, lastik pa bo živel, v kolikor bodo ljudje njegov proizvod kupovali, drugače pa bo umrl.

thomas jst tebe sumim, da si en tak idealist, da želiš vsem ljudem dobro, zraven pa ne računaš da vsi ljudje nebi radi dobro živeli in da nekateri (sploh slovenci) ne bodo srečni, če bo sosed živel enako dobro kot oni sami. nekateri drugi pa bodo drugim želeli slabo. Raj se nam je že enkrat sfižil, nima ga smisla postavljat znova - al sem cel koncept tvoje avtomatizacije narobe doumel?
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Avtomatizacija bo, tako ali tako. Pa za raj ali za pekel.

Zakaj misliš, da tovarnarji odpuščajo delavce? Ker jih vse manj potrebujejo, zato.

Hehe ... pa magari bil delavec mali delničar. Kot delavec ni več potreben, delnica mu je ostala!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Hja, in pol bo sosedovo Miscko namest gospoda župnika, en robotek spovedal, obhajilo bo kr prek spleta prejela.

Sej se bo vse avtomatiziralo, a ne.

Pismo, tud dobre "prijateljice noči" še zavtomatiziramo, pa sploh ne bomo meli več zakaj živet 8-O :'(

Thomas ::

Duhovniki, prijateljice noči in umetniki ... do nadaljnega ostanejo.

Enega pravnika seveda lahko več kot nadomesti en AI.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Barakuda1 ::

Enga Thomasa še prej :D ;)

Thomas ::

Ja ... recimo, da še prej. For the sake of argument ... tam nekje.

Edit: "of" namesto "off".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Thomas ::

Link

Arnold Kling reports that the average productivity growth from 2000-2005 is 50 percent higher than it was from 1995-2000, and about twice as high as during the previous ten years.


Eksponentna rast produktivnosti (=~avtomatizacija).
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

marS ::

Očitno je da produktivnost raste eksponentno, ma ena stvar me zanima: Le kdo bo na koncu vse to sranje, te materialne produkte, ki jih naredi vedno manj ljudi, pokupoval? ker če folk ne bo delal ne bo imel denarja za porabit? pa vsi ne bomo lastniki.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

Thomas ::

Al bomo vsi lastniki, al se nam slabo piše.

Ja, večina ljudi eksponentne rasti (produktivnosti) ne kapira. Namesto tega se delajo pametni, kako "to pa za našega življenja že še ne bo".

Najvišji politiki topogledno ne zmorejo dveh klikerjev, tazadnji forumaš se mirno obrega vame, kako da sanjam ...

"Odpiranje novih delovnih mest" je potrata denarja. Umetno siljenje človeka v produkcijo, kamor niti noče preveč in pa vse manj paše, je ena taka "politična direktiva", nasprotna s trendi tehnologije in organizacije proizvodnje.

Morala "kdor ne dela, naj ne je", je globoko vsajena v človeške možgane. Iz obdobja pomanjkanja datira, je pa vse manj pripravna kot recept za prihodnost in sedanjost. Od dela stopi proč, da te ne pofašira mašina! Pa tudi, da ne boš motil.

Jasno, kjer so ljudje še potrebni, naj dajo vse od sebe. Toda drugo leto morda ne bo več treba "pešačiti". Slejkoprej ne. A zdej pa ne boš jedel, ko bodo stroji delali boljš od tebe?

Moram povedati tudi to, da v USA so odprli zadnja leta 4 milijone novih delovnih mest. Da je zaposlenih rekordno ljudi, da pa naredijo pa še bolj rekordno več! Nekajkrat bolj se je povečal njihov output, kot pa je bilo povečanje zaposlenih, ki ne dosega niti 4%. Output pa za preko 13%.

Samo to ni še nič. Pravi znak prihajajočega časa so nove neobljudene tovarne, ki jih postavljajo po svetu. Taka zna biti tudi tanova Reanultova fabrika v Novem Mestu, ko bo naposled zgrajena.

Glavo v roke, namesto starih modrosti!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Thomas, ti si brezupen primer... (moje osebno mnenje).
Zdej pa predpostaviva, da se bo to kar ti praviš uresničilo (popolna avtomatizacija), kako bo po tvojem mnenju zgledala družbena ureditev?

To me res zanima, ker si sam to tud približno ne znam predstavljat. Pa ne zdej ponavlat, kako bomo usi ležal pa nevm kva. Razloži politično pravno ureditev države in sveta...
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

Zdej nej pa jest dajem še recepte za družbeno ureditev (visoko) avtomatizirane družbe?

Ta je pa lepa! No, lahko. Zgooglej si ownership society.

Tko.

Bom jest teb dau "nepoboljšljiv"! Kakšen nick si že prej imel?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

No, sej kakšni Japonci so v avtomatizaciji daleč daleč pred nami, pa jih še zmeraj čaka dolga pot do popolne. Itak bo težko rečt, kdaj bo ta točka, po kateri bo avtomatizacija popolna. Kje kakšen človek bo verjetno zmeraj potreben:) Ljudje se bojo pa sproti prilagajali temu. Kot se da že zadnjih 200 let, od parnih strojev itd. Ni hudič, da se ne bi navadli. Sej ne bo to kar z neba padlo takoj po novem letu, kateremkoli že.

amerikanec ::

Nick sm mu skoz isti, tko da nevem kaj si hotu uprašat???

Ampak lepo je vidt, kako se hitr polomijo tvoje teorije, ko ene od tvojih predpostavk vzameš za dane. :D
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

Kje je polomljena moja teorija, lepo bi te prosil?

Imamo pač eksponentno (dvojno eksponentno) rast produktivnosti ... kaj drugega pa sploh trdim?

Lepo te prosim, pojasni! (Če misliš, da je moja pomota ta, da sem mislil, da si zamenjal nick ... hehe ni to ravno bistveno!).
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Napisu sm, da je tvoja teorija polomljena, ko eno od tvojih trditev uzameš za resnično. Pa kazalce ne morš pripisovati samo eni stvari. Rast produktivnosti (kot sm že napisu) gre v neki meri k avtomatizaciji v neki meri na izvoz industrije in potem obstajajo še drugi dejavniki, ki vplivajo na ta kazalec.

Če bi se avtomatizacija dogajala v takšnem obsegu kot praviš, bi vsakodnevno lahko gledali nove inovacije, ki bi drastično spreminjale svet. Tega pa jz ne vidim nikjer v takšni meri kot si ti želiš. Veliko več se govori o drugih problemih (a je prou al narobe), tako da tvoja avtomatizacija ostaja stvar za prihodnost (sej možno je pa tud da si tko ZELO pred nami, kar se tega tiče). :))
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

> Rast produktivnosti (kot sm že napisu) gre v neki meri k avtomatizaciji v neki meri na izvoz industrije

Ker delajo Kitajci, se veča produktivnost na zaposlenega?

Ker recimo v ZDA naredijo polizdelek, ga odpeljejo na Kitajsko, kjer ga dodelajo in vrnejo nazaj, potem je pa TO rast produktivnosti?

Mat'r si naiven! Oziroma drugače rečeno, nimaš pojma, niti o ekonomskih kazalcih, kakršna je recimo produktivnost in njena rast.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Na link, modrina!

Productivity increased 3.4 percent in manufacturing in the third quarter of 2005, as output increased 2.4 percent and hours of all persons decreased 1.0 percent (seasonally adjusted annual rates)



Kaj mam dost enih čvekal, ki kar nekaj trabunjajo, nimajo pa nobenega linka v podporo svojih čežnanj. Nasprotno! Najbolj kredibilni linki jih demantirajo.

Kaj mene briga, če trenda ne vidita niti Janša, niti Kacin, niti njuni ekonomisti, z Drnovškom vred. Njihov problem.

Edit: "a"->""
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

Utk ::

Kaj bi pa morali naredit?

amerikanec ::

Oprosti Thomas, ker sm mislu da osnovne ekonomske stvari veš, pa ti bom v drugo dal linke do teh kazalcev. Sm zgleda precenil tvoje ekonomsko znanje in tako pisal, kot da veš zakaj se gre...

Da se malo poglobim v kazalec produktivnosti dela (to je tudi kazalec, ki je obravnavan v tvojem linku)... Produktivnost na zaposlenega nam tako pove, koliko se je v neki državi proizvedlo v določeni dobi in koliko DELA (ker gledamo ta kazalec) je bilo potrebnega za to.
Da pa boš zdej zastopu ke pride v igro Kitajska: Se pravi, da imamo na ulomku na vrhu proizvode, storitve... in spodaj delovce, ki so vse to proizvedli. Če sedaj pogledamo stanje v Ameriki, vidimo, da se proizvodna, ki je delovno intenzivna (se pravi, da zaposluje veliko delovne sile) seli na Kitajsko in v Ameriki ostaja le proizvodnja, ki je že visoko tehnološka ALI zelo kapitalno intenzivna je LOGIČNO, da se bo vrednost tega kazalca povečala.

A ti morm zdej res link najdt, kjer si boš prebral, da se vse kar je delovno intenzivno (tekstil, sestavljanje...) se seli na Kitajsko a mi vrjameš na besedo? :)

Milsm, da lahko zdej priznaš, da del tega tvojega opevanega kazalca odpade tud na ta "skrit" pojav...
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

Kaj bi morali narediti?

Promovirati tehnološko posodabljanje, ne pa takoimenovan "trajnostni razvoj", "odpiranje novih delovnih mest" ... česar imajo vsi politiki polna usta.

Če bomo imeli družbo, v kateri bomo čedalje bolj lastniki, čedalje bolj avtomatizirane ekonomije, potem smo dobri. Potem bomo imeli ownership society.

Pridigajo, kako se najbolje usposobi za delo, potem pa to preprosto izgine in rečejo, da se prekvalificiraj. Kam?

Sicer pa politiki in ekonomisti nič dosti ne razumejo.

Kar precej zgleda, zaenkrat še, da je tako.

Promovirati bi morali OS in delati ukrepe v to smer, če bi bili pametni.

Ali pa naj mi kdo pove, zakaj je moj link Labor Departement napačen. Zakaj ne drži, kar piše tam!?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Amerikančevo razumevanje linka je že skrajno švoh. Takorekoč kriminalno švoh!

> Če sedaj pogledamo stanje v Ameriki, vidimo, da se proizvodna, ki je delovno intenzivna (se pravi, da zaposluje veliko delovne sile) seli na Kitajsko in v Ameriki ostaja le proizvodnja, ki je že visoko tehnološka ALI zelo kapitalno intenzivna je LOGIČNO, da se bo vrednost tega kazalca povečala.

Mislim, kakšna traparija je pa to? Proizvodni sektor jim procentualno pada glede na zaposlene. Še vedno pa raste v absolutnih številkah outputa.

A ne znaš prebrat:

>> Productivity increased 3.4 percent in manufacturing in the third quarter of 2005, as output increased 2.4 percent and hours of all persons decreased 1.0 percent (seasonally adjusted annual rates)

Groza, kakšna nepismenost!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Tko kokr sm že napisu... brezupen primer.

Tako zanimivo je, da enga človeka gledaš, k prebere en članek in potem iz tega sklepa na celotn potek sveta. Zelo zanimivo. Da ne boš spet narobe zastopu. Tist tvoj link čist priznavam, ki pravi da se je produktivnost povečala za par procentou, a pa zdej to pomeni da je to izključno zaradi avtomatizacije??? In ta trend se bo EKSPONENTNO nadaljeval, dokler ne bomo mi samo še lenarl???

Zelo zanimiva teza in to samo iz enega kazalca.
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Utk ::

No, to je sigurno da bi morali podpirat posodabljanje, ne pa da selijo tovarne na Kitajsko, tudi slovenske. Naj se dela tu, naj delajo avtomati, če so ljudje predragi. Ampak ve se kaj je cenejše in lažje. Politiki in ekonomisti najbrž nekako upajo, da če bodo tovarne tu, da se bojo prisiljene posodabljat itd, če bojo hotele preživet, samo to očitno ni res. Raje jih preselijo. Težko država tu kaj pomaga, vtikat se itak kao ne sme...lahko samo zelo obdavči selitve tovarn:) to pa spet ne bi blo pametno. No, da so nekaj vložili v Revoz je najbrž že pametno. Če bo to takšna tovarna prihodnosti. Kaže da kar bo.

Thomas ::

Aha, zdej si doumu, da produktivnost se veča. Ker pač en delavec skoz več naredi.

Tudi Kitajce si pokrajšal iz enačbe ven!

Napredek.

Zdej bi me rad diskvalificiral z:

> In ta trend se bo EKSPONENTNO nadaljeval

Sej je EXPONENTEN, boga ti tvojega nepismenega! Kar se poveča za nek procent vsako leto, JE EXPONENTNO rastoče! A nisi jemal tega še?


> dokler ne bomo mi samo še lenarl???

No, to je pa diskvalifikacijski del. TA naj bi dokazoval amerikančevo pamet in mojo neumnost. Šur.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Še vseeno je cenej preselit tovarno na Kitajsko, kjer ti bodo delal praktično zaston, tko da je brezveze sanjart o neki popolni avtomatizaciji. In trenutna dejanja vlade so taka, da bi se čimveč delal tuki. LOGIČNO, vsaj zame.
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Utk ::

Tudi na Kitajskem se produktivnost veča. Najbrž še bolj kot na zahodu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Thomas ::

> Politiki in ekonomisti najbrž nekako upajo, da če bodo tovarne tu, da se bojo prisiljene posodabljat itd, če bojo hotele preživet, samo to očitno ni res.

Pri nas ne vem kako je. V Ameriki pa proizvodnja še naprej veselo raste. Outsourcingu v Indijo in na Kitajsko navkljub!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Tudi na kitajskem se produktivno veča. Najbrž še bolj kot na zahodu.

Tako je. Kakor je cela Kitajska še zelo revna in nerazvita, se fabrike v Šanghaju prav tako avtomatizirajo.

Tudi Kitajski delavec ima konkurenco v (zahodnih) strojih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Ja itak so kitajce vn pokrajšal. To na tak način, da se tovarne selijo na kitajsko. Zakaj pa mislš da se o tem tolk govori (in ne o avtomatizaciji). To pokrajšanje se kaže tako, da je ta kazalec vedno večji in v vedno manjši meri kaže na neka (zastarela) dejstva da so delovci vedno bolj produktivni. Kar je skorej irelevantno.

Bolj pomembno je, da tisti ki so še zaposleni v tem sektorju, imajo neki za delat. Zato se ekonomisti s tem obadajo in politiki to povdarjajo, ker za tiste delavce ki tam delajo je pa to pomembno. In večino nizkoizobraženih lahko le upa, da bo del ostal neavtomatiziran, ker drgač se pa lahko le obesjo...
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

amerikanec ::

Na kitajskem je pa produktivnost tako v porastu ker se vsa proizvodnja seli tja. Tako zdej veliko ljudi dela v tovarnah (kjer je produktivnost večja) in ne na poljih brez traktorjov.

Evo in to je to. Ko bo pa na kitajskem standart tako narastel, se bo pa ta proizvodnja selila v revnejše države in bodo pol oni mel isti problem k mi. Avtomatizacija pa se ali se nebo izvajala v takšni meri kot dosedaj.
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

> In večino nizkoizobraženih lahko le upa, da bo del ostal neavtomatiziran, ker drgač se pa lahko le obesjo...

Evo. To je pa vizija ekonomistov!? Za zjokat! Pa bili z SDS ali LDS predznakom.

Oni neizobraženih delavcev ne gledajo kot ljudi, pač pa kot proizvodni faktor. "Nej se pobesijo, če imajo Thomas in podobni norci slučajno prav!"
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Ko bo pa na kitajskem standart tako narastel, se bo pa ta proizvodnja selila v revnejše države in bodo pol oni mel isti problem k mi.

Še ena "vizionarska". Da potem bodo pa delali v Culukafriji. Bodo figo. V avtomatiziranih tovarnah na Zahodu in na Kitajskem tudi.

Ta pa kar misli, da nazadnje bodo pa delali v Bangladešu, ker bodo drugje plače prevelike.

Sploh se ne zaveda, da 10 milijonov ljudi že zdaj naredi 25% svetovnega industrijskega outputa.

Bangladesh ima preveč ljudi, da bi jih lahko zaposlili s proizvodnjo za cel svet magari.

Tisti ljudje niso uporabni, ker ne znajo delat tako kompliciranih stvari. Ko pa bodo, bodo stroji prej.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Jz na use gledam kot na proizvodni faktor, ki lahko nekej doprinese. Kva mislš, da na sebe pa gledam kot boga, ki lahko dela use in se mu morjo usi klanjat???

Poglej na stvar iz drugega zornega kota. Nekdo mora podpirati najrevnejši sloj v državi. To so seveda bogati in najbolj produktivni, ki morajo plačevati največje davke. A se ti zdi prou, da če si najboljsposoben in tudi največ narediš, da ti NAJVEČ uzamejo in to dajo nekomu, ki si tega ni zaslužu in ki se je odloču, da bo pa on rajš joku cel življene in molzu državo (se pravi pridne in delavne, ki delajo namesto njih)?
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

Na smo pa pri moraliziranju. Kako kdo koga izkorišča, spet.

Povsem neproduktivno. Kar rabimo je visoko produktivna industrija, kmetijstvo in storitve. Magari povsem ali skoraj povsem avtomatizirani. Če ne, ne bomo nikomur konkurenčni.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Utk ::

No, vem za en primer ko v Nemčiji en obrtnik z enim zaposlenim in z dobrimi stroji zmore naredit cenejši stol, kot pri nas tovarna s 100 zaposlenimi. In ta tovarna seveda zelo životari. Kaj je rešitev? Jo bomo zaprli in odselili na Kitajsko, ali vsaj 50 delavcev poslali domov in nabavli boljše stroje? Prva možnost je najlažja za direktorja...ampak prekleto, naj se bolj potrudi, treba ga prisilit nekako. Niti Kitajci ne bodo mogli konkurirat Nemcu s stroji. Kitajec s strojem morda, ampak tak Kitajec ne bo zadovljen s 50 jurji na mesec, hotel bo imet skoraj toliko kot Nemec. Torej brez veze kaj preveč dol selit.

Thomas ::

Programi za odpiranje novih delovnih mest so seveda potrata denarja. Tule bomo dali ohoho denarja, da bo nekdo zaposlil 100 delavk, potem pa ne bodo več konkurenčne outputu mašine za pol toliko denarja. Ne samo Kitajkam. Lahko tudi mašini na Kitajskem.

Zakaj ne bi imeli mašine raje kar pri nas?

Ker pravijo amerikanec in druščina (Janša, Lahovnik, Drnovšek ...), da se take mašine ne da zgraditi?

LOL!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> primer ko v Nemčiji en obrtnik z enim zaposlenim in z dobrimi stroji zmore naredit cenejši stol, kot pri nas tovarna s 100 zaposlenimi.

Tko je to. Imamo "srečo", da mu bo zdaj Merklica srala na glavo, pa ga malo tiščala dol z večjimi davki. Ker se je tako pač sporazumela v koaliciji.

Socalisti vseh barv, nikoli niso imeli tehnološke vizije, ker jo preprosto ne razumejo. Mislijo, da je vse samo eno ciganjenje, kot so ga navajeni iz svojega delokroga.

Zato ker pa tehnološke vizije nimajo, Janša bleja o "trajnostnem razvoju" - flower power - Lahovnik pa ni čisto nič boljši.


Naj imajo Romuni in Bolgari to srečo, da bodo inštalirali avtomatične fabrike in nabili po gobcu celo Evropo, s Slovenijo vred!

Bi jim po svoje kar privoščil, zaslužili bi si! :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Za veliko reči se da naredit mašino, samo a je za državo (prek znanstvenih inštitutov) smiselno izumiti mašino, ki zamenja 100 zaposlenih, če bo država potem morala vzdrževati teh 100 zaposlenih???

Avtomatizacija je (iz ekonomskega vidika) smiselna le takrat, ko je ceneje, da ti dela stroj, kot pa če ti dela to oseba. Tako enostavno. In svet se vrti prav zaradi ekonomije. Se pravi če se neko stvar da zavtomatizirat, to še ne pomeni da se bo preneslo v prakso. Če poznaš postopke avtomatizacije nekega dela, pa je še vseeno veliko ceneje, da ti to nardi en za drobiž, ta avtomatizacija ne bo nikoli zaživela. A se tlele strinjamo???
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

> Za veliko reči se da naredit mašino, samo a je za državo (prek znanstvenih inštitutov) smiselno izumiti mašino, ki zamenja 100 zaposlenih, če bo država potem morala vzdrževati teh 100 zaposlenih???

Država nima kaj izumljat. Pusti naj posameznike in podjetja izumljat take mašine. Ker to delajo že zdej, ko jih relativno ovirajo (s subvencijami zaposlovanja). Če tega ne bo, bodo še uspešnejši, produktivnost bo še bolj rasla.

Država jih tudi nima kaj vzdrževat. Današnji delavci morajo postati jutrišnji lastniki, pa se bodo vzdrževali kar sami.

Država jih itak ne bo mogla, sploh če ne bo imela v svoji ekonomiji konkurenčne (=visoko avtomatizirane) proizvodnje.

To bi lahko doumeli cel ministri EU? Ali pa vsaj njihovi svetovalci.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Thomas: Šekr mi nisi odgovoru če se strinjaš z mano o prejšni trditvi???
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

> Če poznaš postopke avtomatizacije nekega dela, pa je še vseeno veliko ceneje, da ti to nardi en za drobiž, ta avtomatizacija ne bo nikoli zaživela. A se tlele strinjamo???

Seveda ne avtomatiziraš, če se ne splača, če ni ekonomske računice.

Vendar se splača vsako leto več. Nova tehnologija melje vse ovire pred sabo, ni nepremagljivih ovir zanjo. kar zna človek, lahko zna tudi stroj, celo bolje.

Glede tega smo si na TEM forumu že precej enotni. Drugi se lahko precej naučijo tule. Pa na kvarkadabri tud! ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> pa je še vseeno veliko ceneje, da ti to nardi en za drobiž, ta avtomatizacija ne bo nikoli zaživela. A se tlele strinjamo???

"Nikoli" je dolga doba. Kar se tebi zdi danes nikoli rešljiv proizvodni postopek, je lahko kaj kmalu pomašinana rutina.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Se pravi, da bo stopnja avtomatizacije VEDNO odvisna od tega, kako draga bo najcenejša delovna sila kjerkoli na svetu in koliko se bodo novi izumi pojavljali (državni ali zasebni). OK?

Se pravi dokler bodo na svetu zelo revne države z obilico delovne sile lahko pričakujemo, da se bo avtomatizacija dogajala le v izdelkih, kjer je potrebna velika natančnost in kjer bodo izumi to omogočli (da se bo proizvodnja drastično pocenila). To je pa to. Ne pa neka popolna avtomatizacija v vseh sektorjih. A se strinjamo???
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

Ne, nikakor se ne strinjamo.

CrniE je dal lep primer. Nemec ma gerete, ki naredijo naše tišlarje nekonkurenčne. Zdej pa lahko pride še en Anglež (ali Šved, ali Finec, ali Estonec ...) ki bo imel take gerete, da bodo naredili nekonkurenčnega celo Zumbo, ki je za dolar na dan še lastno mater pripravljen ubit, mogoče celo glancat lesen stol s šmirglpopirjem.

Ampak ne. Gizmo bo boljši in cenejši v tem.

Tale outsorsingarska miselnost - bomo pa preselili fabriko na Antarktiko k pingvinom, ti so poceni delavci - je precej stupidna.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Zdej si se pa ti izkazal za izrazito površnega bralca: Napisu sm: "...kjer bodo izumi to omogočli (da se bo proizvodnja drastično pocenila)..."

Kaj na tem ne zastopš???

Zdej pa šeenkrat sprašujem, če se z mojo trditvijo strinjate???
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Thomas ::

> Napisu sm: "...kjer bodo izumi to omogočli (da se bo proizvodnja drastično pocenila)..."

Ja. In ti imaš idejo, da "marsikje pa to nikoli ne bo, torej smo dobri!"

Ni samo v pocenitvi proizvodnje, tudi v dvigu njene kvalitete. Ali obojega hkrati.

> Kaj na tem ne zastopš???

Ma te čist zastopim. Kdo ne zastopi te stare lajne? "Krampat bo še vedno nekdo moral!"

> Zdej pa šeenkrat sprašujem, če se z mojo trditvijo strinjate???

A da bo še vedno treba krampat, da vseh jarkov mašine ne morejo skopat? Da kje bo še vedno ceneje z rovnico, kar pa bomo outsourcali v Idijo?

Al sploh še kej drugega trdiš?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

Hotu sm tlele neko rdečo nit vlečt, po kateri bi me ti lahko popravljal in izrazil tvoje mnenje. Sm mislu da mi bo ratal to nekak tko da postavim neke trditve ki so pravilne, pa vidim da to tebi ne gre, ker vse takoj popluvaš, pa ni važn na kakšnih temeljih.

Tko da mam dost prerekanja s tabo, ker vedno vržeš vn neko bučko, ki se mi ne zdi smiselna in tudi približno ni v kontekstu.

Temo bom še sledil, ker se mi zdi zanimiva, a mislim da ne boste prišli kaj deleč pri tvojem (Thomas) načinu debatiranja...
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

avtomatizacija in prihodnost človeštva (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
959935 (3400) TheBlueOne
»

Foxconn bi se širil v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7626327 (24127) Mr.B
»

Kaj bomo pa z [vstavi poljubnega delavca]? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
748333 (5211) slovenija T
»

Zanimivost glede Busha (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15116461 (13732) undefined

Več podobnih tem