» »

Debelost je v medicinski stroki prepoznana kot bolezen

Debelost je v medicinski stroki prepoznana kot bolezen

Temo vidijo: vsi

kingsix ::

DamijanD je izjavil:

Je pa nek paradoks ( za enkrat bolj teorija, kot definitivno res) v zvezi z gibanjem in porabo kalorij (govorim za neko normalno rekreacijo) da zaradi rekreacije mogoče potem preostanek dneva bolj "počivaš" in posledično ni take razlike v porabi kalorij.


Odvisno od človeka. Jaz sem vedno shujšal (no npr iz 12 na 7-8% maščobe) brez kakega ekstremnega cardia. Dodal sem le kar veliko hitre hoje. Tek/HIIT itd mi enostavno preveč nabije lakoto da bi bilo zame efektivno, če je cilj hujšanje brez nekega mučenja.

Kak bolj zahtrven cardio je tudi popolnoma bv za koga res debelega. Za takega je za začetek preko dovolj hoja in podobno. Trenerji pa debeluhom dajo nevem kako zahteven cardio, ki ga komaj izvajajo in itak obupajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kingsix ()

Eduardo ::

Mato989 je izjavil:

Kaj pa vem, včasih so srečni, če rešijo primarni problem. Morda kakšen hudo depresiven ne naredi samomora je pa malo bolj debel


Bolje bi bilo da se pospravi kot da naprej troši blagajno to be honest.


Ne vem če. Inteligentni so pogosto depresivni. Taki lahko v blagajno prinašajo ogromne denarje.

Okapi ::

DamijanD je izjavil:

Je pa nek paradoks ( za enkrat bolj teorija, kot definitivno res) v zvezi z gibanjem in porabo kalorij (govorim za neko normalno rekreacijo) da zaradi rekreacije mogoče potem preostanek dneva bolj "počivaš" in posledično ni take razlike v porabi kalorij.

Vsekakor je napačno mislit, da boš z nekaj dodatne rekreacije hujšal. Porabiš premalo dodatnih kalorij, zaradi rekreacije ima več apetita in se težje omejiš pri hrani, pa še ta "stranski učinek", ki ga omenjaš, so tudi zaznali.

Lahko bi hujšal kvečjemu z veliko dodatne rekreacije. V smislu vsaj vsakodnevnega osemurnega fizičnega dela (kopanje jarkov, delo na poljo, tovarna...). Recimo, da vsak dan prehodiš vsaj 30 km. To znese od oka 2000 kalorij in traja v tempu "lagano sportski" ravno en šiht (vključno z 2x pol ure vmes za malico).

V takem primeru boš težko pojedel toliko več kot običajno (če vsaj malo paziš na to, kaj ješ), da bi kompenziral teh 2000 kalorij dnevno, in torej ne bi hujšal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Utk ::

Seveda je debelost bolezen. Če ne bi bila, se ne bi dohtarji ukvarjali z njo. Tako pa se. Veliko njih. Ki so glih tako dobro plačani kot tisti, ki jih dejansko potrebujemo.
In potem se čudimo, da jih je premalo...
Me prav zanima kolk ljudi so zdravniki že pozdravili debelosti.

vinkop ::

polmaratonček na vsak drugi dan definitivno topi kilograme in to precej...preverjena študija...

Twixz ::

Meni je blo takrat rečeno (ker pač niso vedeli da imam preplet črevesja in sem 1 mesec v bolnici ležal in vsak konec dneva zbruhal kar sem pojedel) da naj čimveč hodim po hodniku v bolnici, ker pospešuje prebavo.
In je tud kolega rekel (magister dietetike) da fizična aktivnost pri človeku pospeši prebavo. Isto kot je pa npr. ko se eni nažirajo in hočejo shujšat s tem da jejo manj, da je pač treba it čez nek proces, ko se telo navaja na manjši vnos hrane (kot npr. da bi nehal kadit).

Pol ure na dan gibanja pa naredi kar razliko, to pa preverjeno :)

twom ::

SambaShare je izjavil:

twom je izjavil:

Zanimivo. Sem mislil da je debelost posledica preveč hrane, napačne nekvalitetne hrane, premalo gibanja.


Gibanje nima neke hude povezave s telesno težo. Iz spomina je razlika v porabi energije med sedečim in fizično aktivnim ~10%.
Ko delaš in športaš ponavadi ne razmišljaš o hladilniku ;)
Je pa primerna prehrana in ne pretiravanje s športom odlična kombinacija za vzdrževat primerno telesno težo. Za hujšat je pa treba včasih kakšno žlico manj pojest.

TucoX ::

Iz bioenergijskega vidika je debelost ali pa selektivna zamaščenost posameznega dela telesa (stegna, trebuh, rit, nadlahti) posledica nepredelanih zadev znotraj družine in čustvene podhranjenosti, bodisi sedaj ali v otroštvu.

mr_chai ::

dronyx je izjavil:

Včasih nisi mogel biti debel, ker preprosto hrana ni bila lahko dostopna in je bila draga. Sedaj si lahko družinske pice na dom naroča praktično tudi tisti, ki je na socialni podpori. V Severni Koreji sem skoraj prepričan da velikega problema z debelostjo nimajo.


Ja verjetno res v S.Koreji nimajo problem z debelostjo ravno zaradi tega, ker ne morejo poklicati pizze na dom. Jaz sem tudi skoraj preprican, da je to razlog, mhm... ;((

TucoX je izjavil:

Iz bioenergijskega vidika je debelost ali pa selektivna zamaščenost posameznega dela telesa (stegna, trebuh, rit, nadlahti) posledica nepredelanih zadev znotraj družine in čustvene podhranjenosti, bodisi sedaj ali v otroštvu.


Kaj to sploh pomeni "bioenergejski" vidik ? Drugace pa se strinjam s tem, da se za debelostjo vedno skriva custvena tezava. In taki ljudje so najprej bolni na duši in šele kot posledica tega so tudi telesno bolni. Marsikdo tukaj misli, da so debeli, ker so se pač sami za to odločili. Jaz ne bi vse debele metal v isti koš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

zodiak ::

DamijanD je izjavil:

kingsix: moja tamala je imela podoben odnos do sladkarij kot tvoja in je veso držala 120s, (na splošno je naš kraj znan kot pozitivna izjema v teh testih in po nižji povprečni višini :) ) no ampak kar sem hotel reči je, da potem se je pa naredilo kar se je, dobila je zdravila, ki zelo vplivajo na presnovo, in ima že par let več kg od mene... šit happens :(


Pri nas je bilo povprečje tam minuta mogoče minuta 30 so imeli ta boljši. Je pa res , da 2 minuti je presegla sošolka, ki je bila najmanjša v razredu... in seveda verjetno tudi najmanj kilogramov je imela. V srednji šoli v skakanju v daljino je bil rekord recimo iz leta 88 2 metra 90 ali tu nekje. Ne spomnim se več dobro. Mi smo skakali 2 m, 30 cm... tako je to ko tekmuješ proti vsemu...
Ravno predvčerajšnjim sem naročil 2 pici na dom. Velika in mala 30 evrov. Kam to letijo cene...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zodiak ()

dronyx ::

Genetsko gledano bo potrebna prilagoditev. Včasih je človek potreboval shranjevati višek hrane v telesu za čas, ko je te malo, da je lahko preživel. Sedaj nas to ubija, ker je hrane vedno dovolj in se po nepotrebnem kopičijo zaloge, kar potem pri nekaterih pomeni debelost, ki je pa tudi zdravju škodljiva in nevarna. Koliko časa traja, da se genetska prilagoditev zgodi, pa ne bi vedel. Upam da ne tisoče let. :)

twom ::

dronyx je izjavil:

Genetsko gledano bo potrebna prilagoditev. Včasih je človek potreboval shranjevati višek hrane v telesu za čas, ko je te malo, da je lahko preživel. Sedaj nas to ubija, ker je hrane vedno dovolj in se po nepotrebnem kopičijo zaloge, kar potem pri nekaterih pomeni debelost, ki je pa tudi zdravju škodljiva in nevarna. Koliko časa traja, da se genetska prilagoditev zgodi, pa ne bi vedel. Upam da ne tisoče let. :)
Za genetsko evolucijo rabiš selekcijo, kjer taboljši (statistično) preživijo in se parijo naprej.

Pri človeštvu ni več te selekcije, vse se pari na polno in vse preživi. Tako da genetsko človeštvo nazaduje.

Mercier ::

Big Mac, Pommes frites veliki in Coca-Cola Zero = uizi tek 11 km

Nekako tako se jaz orientiram.

Eduardo ::

twom je izjavil:



Pri človeštvu ni več te selekcije, vse se pari na polno in vse preživi. Tako da genetsko človeštvo nazaduje.


Legendarna interpretacije tega efekta:

https://www.imdb.com/title/tt0387808/

rejven ::

Mam kako kilco preveč, bolniška!:D

dronyx ::

twom je izjavil:

Pri človeštvu ni več te selekcije, vse se pari na polno in vse preživi. Tako da genetsko človeštvo nazaduje.

Če boš imel 200 kg, boš nekoliko težje našel samico za parjenje, drugače pa ja...naravna selekcija pri ljudeh več ne deluje in vprašanje, če je to res dobro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

delavec44 ::

dronyx je izjavil:

twom je izjavil:

Pri človeštvu ni več te selekcije, vse se pari na polno in vse preživi. Tako da genetsko človeštvo nazaduje.

Če boš imel 200 kg, boš nekoliko težje našel samico za parjenje, drugače pa ja...naravna selekcija pri ljudeh več ne deluje in vprašanje, če je to res dobro.


Ah, daj no. Veš koliko samic je isto debelih. Če ti to ni odvratno, takoj dobiš.

Ne vem sicer tehnično kako prideš zraven ampak menda jim rata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

Miki N ::

delavec44 je izjavil:

dronyx je izjavil:

twom je izjavil:

Pri človeštvu ni več te selekcije, vse se pari na polno in vse preživi. Tako da genetsko človeštvo nazaduje.

Če boš imel 200 kg, boš nekoliko težje našel samico za parjenje, drugače pa ja...naravna selekcija pri ljudeh več ne deluje in vprašanje, če je to res dobro.


Ah, daj no. Veš koliko samic je isto debelih. Če ti to ni odvratno, takoj dobiš.

Ne vem sicer tehnično kako prideš zraven ampak menda jim rata.


Parjenje kitov. :))

Horas ::

delebost nidkar ni bolezen!! še ena puhlica novodobnega woke snowflake fat acceptanc shitizma
8700k+z390, 32gb 3600mhz, 1080ti, 700w gold, 512gb+2x250gb m.2 nvme + 2tb hdd

8500+b360, 32gb 2666mhz, rx 6600, 600w bronze, 512gb+250gb ssd m.2 + 2tb hdd

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Okapi ()

dronyx ::

Horas je izjavil:

delebost nidkar ni bolezen!! še ena puhlica novodobnega woke snowflake fat acceptanc shitizma

Obesity is a chronic complex disease defined by excessive fat deposits that can impair health. Obesity can lead to increased risk of type 2 diabetes and heart disease, it can affect bone health and reproduction, it increases the risk of certain cancers. Obesity influences the quality of living, such as sleeping or moving.
WHO

dronyx ::

Ločiti je potrebno prekomerno telesno težo in debelost. Debelost piše da je bolezen, ali je ITM 30 in več merilo pa ne vem.

Eduardo ::

Horas je izjavil:

delebost nidkar ni bolezen!! še ena puhlica novodobnega woke snowflake fat acceptanc shitizma


Je bolezen, ki je derivat novodobnega stila. In tudi ni kaj novega ker tudi v davni preteklosti so ljudje bili debeli, če so imeli na voljo kalorije.

Pa to nima nič s "fat acceptance". Te bedarije so kontraproduktivne temu kar priporoča stroka, ker stroka priporoča manj kg. Woke bedarije pa verjamejo, da je OK biti debel in da ima bolj kot ne samo optične posledice.

Okapi ::

twom je izjavil:

dronyx je izjavil:

Genetsko gledano bo potrebna prilagoditev. Včasih je človek potreboval shranjevati višek hrane v telesu za čas, ko je te malo, da je lahko preživel. Sedaj nas to ubija, ker je hrane vedno dovolj in se po nepotrebnem kopičijo zaloge, kar potem pri nekaterih pomeni debelost, ki je pa tudi zdravju škodljiva in nevarna. Koliko časa traja, da se genetska prilagoditev zgodi, pa ne bi vedel. Upam da ne tisoče let. :)
Za genetsko evolucijo rabiš selekcijo, kjer taboljši (statistično) preživijo in se parijo naprej.

Pri človeštvu ni več te selekcije, vse se pari na polno in vse preživi. Tako da genetsko človeštvo nazaduje.

To ne drži (kar se debelosti tiče). Statistično gledano imajo predebeli ljudje sigurno manj otrok (ker težje najdejo partnerja, ker je več komplikacij med nosečnostjo...). In menda so genetiki že opazili, da se pogostost genov, ki so povezani s shranjevanjem maščob, spreminja, v smer manjšega shranjevanja maščob.

Ampak evolucija ne deluje tako hitro, da bi to preprečilo trenutno "epidemijo debelosti".

Magic1 ::

Se mi zdi, da je hrana tudi dostikrat uteha. Folk ne ve kam s sabo in potem kaj je. Pa še enostavna dostopnost visokokalorične hrane. 200g vrečka čipsa, ki jo en stolče med filmom, je 1000kcal. Če še poplakne s navadno coca colo je pa sploh žur. Torej po treh normalnih obrokih cca. 2500 kcal odlomiš še teh 1500 pred spanjem. Da ne govorimo še o kakšni tortici vmes. Izi pizi 5000kcal.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

dronyx ::

Magic1 je izjavil:

Se mi zdi, da je hrana tudi dostikrat uteha. Folk ne ve kam s sabo in potem kaj je. Pa še enostavna dostopnost visokokalorične hrane. 200g vrečka čipsa, ki jo en stolče med filmom, je 1000kcal. Če še poplakne s navadno coca colo je pa sploh žur. Torej po treh normalnih obrokih cca. 2500 kcal odlomiš še teh 1500 pred spanjem. Da ne govorimo še o kakšni tortici vmes. Izi pizi 5000kcal.

Problem je, da nekdo, ki ima delo v pisarni in potem leži na kavču doma ne potrebuje več kot 2000 kcal. To je v bistvu eno dobro kosilo, ne pa pet obrokov plus še kakšni priboljški. Da tak ohranja idealno težo skoraj potrebuje nutricionista, da mu dela izračune in predpisuje obroke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

feryz ::

2000 kcal rabijo mulci, ki še rastejo.
Starčki rabimo pol tega. Če delaš vsakodnevni kardio.
Drugače pa četrt tega.

Twixz ::

dronyx je izjavil:

Magic1 je izjavil:

Se mi zdi, da je hrana tudi dostikrat uteha. Folk ne ve kam s sabo in potem kaj je. Pa še enostavna dostopnost visokokalorične hrane. 200g vrečka čipsa, ki jo en stolče med filmom, je 1000kcal. Če še poplakne s navadno coca colo je pa sploh žur. Torej po treh normalnih obrokih cca. 2500 kcal odlomiš še teh 1500 pred spanjem. Da ne govorimo še o kakšni tortici vmes. Izi pizi 5000kcal.

Problem je, da nekdo, ki ima delo v pisarni in potem leži na kavču doma ne potrebuje več kot 2000 kcal. To je v bistvu eno dobro kosilo, ne pa pet obrokov plus še kakšni priboljški. Da tak ohranja idealno težo skoraj potrebuje nutricionista, da mu dela izračune in predpisuje obroke.


Ali pa npr. namesto da leži na kavču pa gleda TV, leži na kavču pa si malo z googlom pomaga pa naredi jedilnik za cel teden.

Eduardo ::

feryz je izjavil:

2000 kcal rabijo mulci, ki še rastejo.
Starčki rabimo pol tega. Če delaš vsakodnevni kardio.
Drugače pa četrt tega.


To pa ne bo držalo. Povprečen odrasel moški, ki ne samo leži na kavču, bo med 2500 in 3000 kalorijami na dan. Pri 500 kalorijah se bo telo pojedlo začenši maščobe, potem mišice, potem kosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Eduardo ()

tikitoki ::

feryz je izjavil:

2000 kcal rabijo mulci, ki še rastejo.
Starčki rabimo pol tega. Če delaš vsakodnevni kardio.
Drugače pa četrt tega.


Dej ne bluzi, k nimaš pojma

Mercier ::

Moj Polar pravi, da imam dnevno porabo 3 do 4 k. Nisem mulc, niti pretežek.

Runner71 ::

feryz je izjavil:

2000 kcal rabijo mulci, ki še rastejo.
Starčki rabimo pol tega. Če delaš vsakodnevni kardio.
Drugače pa četrt tega.



Ti nimaš pojma o čem govoriš....kot velikokrat...

feryz ::

Zapisujem kalorije, ne bojte se. Na eno natančno, kar se da podatkov o hranilnosti dobiti.
Porabe se, seveda, ne da točno računati, tako da operiram s splošnimi. Ki naj bi bili zame nekako 2000 kcal dnevna poraba plus 1200 kcal kardio.
Ampak gre teža pri 1000 kcal rahlo gor oz. v najboljšem primeru stoji pri miru. Beležil sem, oboje, zelo redno in natančno 8 mesecev (zdaj sem res odnehal, ker nima smisla).

kingsix ::

Nekaj ABOSULTNO delaš narobne ali pa bo treba k dr.

Magic1 ::

Daj si kamero v kuhinjo. Da ne hodi ponoči v spanju se nažirat...
Magic

feryz ::

Vse delam absolutno narobe, popolnoma vse. Tudi pri dohtarju sem bi, po 30 letih.
Vse kar je ugotovil je, da mi nič ne manjka.
Edino cukra in holesterola imam premalo, pod spodnjo mejo.

kingsix ::

Glej dejstvo je da te številke ne štimajo. Gor, dol, levo, desno... Ne štima.

Magic1 ::

Čudno, jaz pa pojem cca. 3000kcal in imam že 35 let isto težo. Zelo dvomim, da tvoje telo 3x manj porabi.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

kingsix ::

Nevem kaj vse si ti delal glede prehrani itd v preteklosti ampak ...
Preveri si kortizol, TSH (boljše še T3, r-T3), mogoče še kak testosteron (če bi bil zelo nizek bi kazal na preveč restrektivne diete itd).
Si na kakih zdravilih ? (antidepresivi, antipsihotiki, corticosteroidi itd).

immortan ::

Miki N ::

500 kcal lol, to še za trolanje na Slotechu ni dovolj. :))

Bellator ::

feryz je izjavil:

Ki naj bi bili zame nekako 2000 kcal dnevna poraba plus 1200 kcal kardio.


To je ura in pol (ne najbolj počasnega) teka na dan.

Magic1 ::

Ne ne, on "realno" rabi za to 1600kcal. Bi se lahko reklo, da je perpetuum mobile. Več ven, kot not.
Magic

Okapi ::

feryz je izjavil:

2000 kcal rabijo mulci, ki še rastejo.
Starčki rabimo pol tega. Če delaš vsakodnevni kardio.
Drugače pa četrt tega.

No ja, 1500 kalorij rabiš, če ne delaš nič, ležiš cel dal v postelji. Samo za to, da greješ svojo malo "pečko" na 37 stopinj cel dan in živiš.

Če vmes še kaj migaš, rabiš 1700-2000 kalorij, če migaš več, pa pač ustrezno več.

Mato989 ::

Problem danes je da si TAKOJ čez 2k kalorij.

Recimo če zjutraj poješ 2 kosa kruha in 3 jajce pa recimo še par kosov salame si že verjetno blizu 500 kalorij... če poješ za malico en sendvič s sirovo in 120g poli ter 2 rezini sira in 2dc jabolčnega soka si spet verjetno na 700+ kalorij... pol pa prideš s šihta in poješ en obično kosilo, recimo restan krompir 250g in 220g pohanega piščanca ter pol sklede zelene solate z bučnim oljem in je to verjetno gladko spet 1.200 kalorij... Bog ne daj da popoldan pol spiješ 3 pive in ko prideš domov poješ en sendvič da nimaš mačka zjutraj
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

IL_DIAVOLO ::

Kaj za hudiča imaš tolko za jest? Kaj jarke kopljes? In vem da jih ne, ker si jajca cohas.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Okapi ::

kingsix je izjavil:

Nekaj ABOSULTNO delaš narobne ali pa bo treba k dr.

On je fenomen, podobno kot en naš nekdanji ultramaratonec Srečko Bergant. Ki je razlagal, da poje manj kalorij, kot jih porabi (ne da bi hujšal), in je to razlagal s tem, da ima v telesu neke mikroorganizme, simbionte, ki proizvajajo dodatne kalorije (očitno s kemosintezo). In med tekom je pil morsko vodo, ker naj bi to ti simbionti potrebovali.

kingsix je izjavil:

Glej dejstvo je da te številke ne štimajo. Gor, dol, levo, desno... Ne štima.

Ko nekdo reče, da krši prvi zakon termodinamike, ti je jasno, da nekaj ne štima;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Kayzon ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Kaj za hudiča imaš tolko za jest? Kaj jarke kopljes? In vem da jih ne, ker si jajca cohas.


Jaz pojem 4000-4500 kalorij na dan :D

Why?

https://ibb.co/W30N0hH

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kayzon ()

IL_DIAVOLO ::

Tega mi ni bilo treba videti pred kosilom.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

nokken ::

feryz je izjavil:

2000 kcal rabijo mulci, ki še rastejo.
Starčki rabimo pol tega. Če delaš vsakodnevni kardio.
Drugače pa četrt tega.

Sicer je precej odvisno od teze posameznika, ampak 1 ura teka pri recimo 120-130 pulzu je pri nekom, ki ima okoli 75kg med 800 in 900kcal (ce je miganje bolj aktivno in napor vecji, gre samo se navzgor). Vse ostalo (osnovni metabolizem, vse ostalo "delo" cez dan itd.) pride samo se extra zraven. Toliko o tvojih 500-1000kcal dnevno. :|

Miki N ::

Tema potrebuje No Homo značko že od prve strani.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Debelost (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
28636035 (15273) kuall
»

V ZDA debelost registrirana kot bolezen (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
49978270 (70846) thramos
»

Vplivi na debelost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7714684 (13349) thramos

Več podobnih tem