» »

Vračanje šolnine za tiste, ki gredo takoj delati v tujino?

Vračanje šolnine za tiste, ki gredo takoj delati v tujino?

«
1
2 3

SloTechCEO ::

kaj na to poreče Slotechovec, ki je verjetno visoko izobražen ter dela tako doma, kot v tujini?

Šolanje v Sloveniji je še vedno zelo kvalitetno in predvsem - "zastonj" v primerjavi s tujino v globalnem spektru. Prišteješ še bone ter subvencionirano bivanje ter dobiš deal, o katerem lahko večina na svetu zgolj sanja. Ampak vse to mora biti plačano, v tem primeru iz strani ekonomskega razreda, ki se krči, preostanek pa šiba z "zastonj" pridobljenim znanjem v tujino.

Bi bilo prav takemu zaračunati delež (ali celoto) šolnine? Tisti, ki pravite "ne", kaj je argument za to?

TESKAn ::

Ne, ker tudi mi dobimo iz tujine šolan kader, ki ga nismo financirali. Smo sicer nižje v 'prehranjevalni verigi', samo vseeno.
Zakaj? Ker nas je malo in si ne moremo privoščit, da ljudi ne bi šolali, če hočemo ostat kolikor toliko moderna družba.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

starfotr ::

Morda bi bilo bolj smiselno vračilo šolnine za tiste, ki ne naredijo vpisanega programa do konca. Bi dobili več denarja in še bolj pomembno več resnih študentov. Ne pa fiktivnih vpisov samo za status.

kriptobog ::

starfotr je izjavil:

Morda bi bilo bolj smiselno vračilo šolnine za tiste, ki ne naredijo vpisanega programa do konca. Bi dobili več denarja in še bolj pomembno več resnih študentov. Ne pa fiktivnih vpisov samo za status.


Tole bi bilo boljse.

Invictus ::

Vsak študent bi moral na začetku leta dobiti, koliko stane letnik šolanja.

Če konča v roku, ne plača nič, potem pa penali za vsako leto ponavljanja. Če ne konča, pač plača vse.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejc_nejc ::

Vavčerski sistem.

Utk ::

Jaz bi vsakemu državljanu na 18. rojstni dan nakazal 15 jurjev, ki jih lahko porabi za šolanje ali pa zapije.

harvey ::

starfotr je izjavil:

Morda bi bilo bolj smiselno vračilo šolnine za tiste, ki ne naredijo vpisanega programa do konca. Bi dobili več denarja in še bolj pomembno več resnih študentov. Ne pa fiktivnih vpisov samo za status.

Precej boljši predlog in manj zavoženih let bluzenja....
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

feryz ::

Težka bo. Ker srednje šole in faksi vzpodbujajo fiktivno vpisovanje.

harvey ::

feryz je izjavil:

Težka bo. Ker srednje šole in faksi vzpodbujajo fiktivno vpisovanje.

Drži, ker je sistem tako naravnan, da se financirajo po številu vpisanih.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

starfotr ::

Še dobro, da ne po št. končanih. Ker potem bi imeli tekoči trak spričeval, diplom, magisterijev in doktoratov. Saj sedaj jih tudi imamo, vendar ni v najvišji hitrosti.

Wrop ::

Vsekakor je bolje, da se plačuje na število vpisanih, kakor na končane. Sedaj lahko vpisujejo in držijo nek standard, potem bodo nižali standard, važno da gre skozi. Posledično bodo tudi diplome manj vredne.
Vračanje šolnine zaradi tega, ker gre potem takoj delat v tujino je pa brez veze. Postavljanje pogoja brezplačnosti šolanja po tem ko se odločiš ali boš delal v državi ali v tujini nima smisla. Kaj pa če ne delaš? Kaj pa če ne najdeš zaposlitve v šolani branži?

jan_g ::

Invictus je izjavil:

Vsak študent bi moral na začetku leta dobiti, koliko stane letnik šolanja.

Če konča v roku, ne plača nič, potem pa penali za vsako leto ponavljanja. Če ne konča, pač plača vse.


Niti ni treba, da se karkoli nakaže. Lahko je povsem fiktivno, recimo za vsakega se ob vpisu na faks odpre "uni račun" s stanjem -9.000. Za vsako opravljeno leto 3.000 dol. Ob koncu študija je tako na računu 0. Za vsak nedokončan letnik pa si dolžan tri tisoč. Številke sem dal na pamet, jasno bi se lahko odločili tudi za neko drugo vrednost študija.

matobeli ::

"Prejemnik ki je prejemal brezplačno šolstvo v časovnem obdobju od leta 1970, lahko normirane stroške poravna v 24 obrokih."

dronyx ::

SloTechCEO je izjavil:

Šolanje v Sloveniji je še vedno zelo kvalitetno in predvsem - "zastonj" v primerjavi s tujino v globalnem spektru. Prišteješ še bone ter subvencionirano bivanje ter dobiš deal, o katerem lahko večina na svetu zgolj sanja.

Lahko bi naredili tako, da so te subvencije za bivanje in recimo bone za hrano povezane s tem, da ostaneš tu in dokončaš šolanje. kdor odide v tujino ali šolanja ne dokonča to vrača. Te subvencije niso del brezplačnega šolanja. Tu si predstavjam da to država počne, ker ima nek interes in ta interes ni da po končanem šolanju ljudje državo zapustijo ob prvi priložnosti. Ta država ima zelo visoke davke, predvsem je obdavčeno delo, temu primerno pa razmetava denar.

pa nisem čisto prepričan, če so se pri nas prijele kakšne privat elitne šole, kamo bi bogati vpisovali svoje otoroke za 20.000 € na letnik. Privat šole so pri nas samo da potegnejo denar od države in masovno producirajo kader, ki ga dejansko ne potrebuje nihče.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Yossarian ::

SloTechCEO je izjavil:

Bi bilo prav takemu zaračunati delež (ali celoto) šolnine? Tisti, ki pravite "ne", kaj je argument za to?


Bi bilo prav, pod pogojem, da mu v Sloveniji ni bila ponujena nobena služba za podoben denar in pod podobnimi pogoji, kot bi službo dobil v tujini. In že ob vpisu na faks bi moralo biti ustrezno razdelano, koliko bi moral vračat.
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

fikus_ ::

Utk je izjavil:

Jaz bi vsakemu državljanu na 18. rojstni dan nakazal 15 jurjev, ki jih lahko porabi za šolanje ali pa zapije.


Boljša varianta; če/ko šolanje uspešno končaš, dobiš izplačano, če ponavljaš, manj, če ne končaš, nič. Po šolanju bi bilo to tudi neka popotnica, ko se človek pojavi na trgu dela, lahko gre v najem, ....
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

starfotr ::

Dejstvo je, da bi morali ukinit študentsko delo in namesto tega davčno prilagodit zadeve, kot je s. p. za študente. Saj sedaj ob odprtju s. p. izgubiš vse ostale pravice. Smiselno bi bilo ukinit pravice, kot so boni, subvencija prevoza itd. in stimulirati študente ter firme, da dajo dovolj štipendij in dovolj visoke štipendije za pokritje teh stroškov.

Tako bi naravno odpadlo polno nekih neumnosti, ki po končanem študiju nimajo zaposlitve v svoji stroki. Nihče ne rabi diplome za postrežbo krompirja v obratu junk fooda.

In predlog za npr. stanje -9000 eur ob začetku študija je dober. Ta davčna obveznost bi se nato ob nedokončanju samo prelevila v davčni dolg in izvršbo ob zaposlitvi in trganje vsak mesec. In ne bi mogel odjavit davčnega rezidentstva, če ne bi bil dolg poravnan. Če pa je človek nezaposlen, pa naj gre delat javna dela.

Jaz bi to isto razširil tudi na srednjo šolo. In tudi tam ob začetku šolanja naredil npr. -12000 eur dolga, ki se nato izbriše, ko so opravljene vse obveznosti. Srednja šola ni obvezna, kot je osnovna šola. In vsak, ki gre v srednjo šolo je to njegova izbira in volja. Torej je potrebno tudi imeti ne samo pravice ampak tudi dolžnosti in obveznosti. Predvsem do sodržavljanov - davkoplačevalcev.

dronyx ::

fikus_ je izjavil:

Boljša varianta; če/ko šolanje uspešno končaš, dobiš izplačano, če ponavljaš, manj, če ne končaš, nič. Po šolanju bi bilo to tudi neka popotnica, ko se človek pojavi na trgu dela, lahko gre v najem, ....

In denar za ta eksperiment bi dobili pa kje? Še bolj obdavčiti delo? Obdavčiti nepremičnine, kar je za Slovenca huje, kot če zboli za rakom na trebušni slinavki? Bomo obdavčili ulratbogataše, ki jih pri nas lahko prešteješ na prste ene mizarske roke?

Blinder ::

Več kot je treba plačat za študij bolj se bodo šolali samo premožni.
Meni je pred leti pripadala socialna pomoč ampak je nisem dobil, ker so moje starše toliko prestrašili mediji, češ, da če bom dobil socialno pomoč nam bodo uzeli hišo.
Btw, govori se, da je šolanje trenutno brezplačno za študenta. Mogoče stane malo v denarju ampak traja kar nekaj let. Če bi jaz po srednji šoli šel delat namesto študirat bi danes imel 100.000 € več na računu
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Invictus ::

Treba je pač ukiniti dejstvo, da gre študirat 90% populacije.

Nimamo pa podatka kak procent populacije diplomira...

Mislim, da več kot 30-40% populacije ni sposobno diplomirati na faksu, zato je čisto vseeno, če se omeji vpis, da več denarja pomembnim fakultetam, in odpika cel kup luzerjev, ki so tam zaradi študentskega dela in bonov.

Ta sistem zdaj že dovolj dolgo laufa, da lahko naredimo raziskavo glede na dosežene rezultate in zaposljivost diplomirancev.

Lahko se pa pač odločimo, da omogočimo študij vsakomur, dvignemo nivo znanja, in prvo leto odpikamo vse nesposobne. Tako imajo zadevo rešeno v Avstriji. Vpiši se, nato pa stroga preverjanja in odpikajo vse, ki niso primerni. Že prvo leto. S tem bo tudi odletel kak perspektiven, ampak spucaš pa večino luzerjev...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dronyx ::

Blinder je izjavil:

Če bi jaz po srednji šoli šel delat namesto študirat bi danes imel 100.000 € več na računu

Zadnjič sem gledal nek prispevek na YT glede stanja v ZDA. V tem prispevku je bilo prikazano, kako zelo se je povečal strošek za študij v primerjavi z 80 leti pri njih, ampak na drugi strani pa diploma ne pomeni toliko višje plače. Poanta je bila, da je študij zelo drag in nima smisla. To jaz ves čas trdim tudi za Slovenijo. Če ti z visokošolsko izobrazbo zaslužiš v povprečju 400€ neto (ali še celo manj) več od nekoga, ki je končal osnovno šolo in se takoj zaposlil, zame študij nima nikakršnega smisla in je stran metanje časa. Včasih, ko je bilo službe težko dobiti, so z armado študentov sicer po moje reševali predvsem socialni problem, ker vsa ta armada vpisanih na fakultete se uradno ni štela med brezposelnimi. Samo danes je pa služb veliko in za to ni nobene potrebe. Kaj če tisoče ljudi študirat politologijo in podobne traparije?

V bistvu pišem neumnosti. S končano osnovno šolo danes dobiš službo za 1.500 € neto, marsikdo s fakulteto pa take plače na začetki sploh ne dobi. Skratka, faks je čista bedarija v takem sistemu, kot ga imamo mi, kjer je delo tako zelo obdavčeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Blinder ::

Pa je res študentsko delo boljše kot redna zaposlitev? Pa so res tisti boni toliko vredni? Jaz kot študent (in tudi kasneje nekaj časa) sem delal za manjšo plačo, kot bi jo dobil, če bi bil redno zaposlen za minimalno plačo. Je pa takrat bila ravno recesija in velika brezposelnost, mogoče je danes kaj drugače. Z veseljem bi bil raje delal zaposlen za min. plačo kot delat na črno, preko tujih napotnic, preko avtorske pogodbe, preko obljube, da me bodo že nekako plačali, delo za 2.2 € na uro ..
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

cuhan ::

Yossarian je izjavil:

SloTechCEO je izjavil:

Bi bilo prav takemu zaračunati delež (ali celoto) šolnine? Tisti, ki pravite "ne", kaj je argument za to?


Bi bilo prav, pod pogojem, da mu v Sloveniji ni bila ponujena nobena služba za podoben denar in pod podobnimi pogoji, kot bi službo dobil v tujini. In že ob vpisu na faks bi moralo biti ustrezno razdelano, koliko bi moral vračat.

Lahko naredi startup.

Invictus ::

Blinder je izjavil:

Pa je res študentsko delo boljše kot redna zaposlitev? Pa so res tisti boni toliko vredni? Jaz kot študent (in tudi kasneje nekaj časa) sem delal za manjšo plačo, kot bi jo dobil, če bi bil redno zaposlen za minimalno plačo. Je pa takrat bila ravno recesija in velika brezposelnost, mogoče je danes kaj drugače. Z veseljem bi bil raje delal zaposlen za min. plačo kot delat na črno, preko tujih napotnic, preko avtorske pogodbe, preko obljube, da me bodo že nekako plačali, delo za 2.2 € na uro ..

Pri meni je bila ironija, da sem kot študent v IskraTel zaslužil 140k tolarjev mesečno, ko sem se hotel zaposliti, so mi pa ponudili 70k. Ker bi moral opraviti pripravništvo.

Itak sem jih odpikal in šel drugam... Sem pa vsaj tam diplomo napisal...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mbokalic ::

matobeli je izjavil:

"Prejemnik ki je prejemal brezplačno šolstvo v časovnem obdobju od leta 1970, lahko normirane stroške poravna v 24 obrokih."


Zveni, kot da nekdo že ima to vpisano v političnem programu.

blink ::

SloTechCEO je izjavil:

kaj na to poreče Slotechovec, ki je verjetno visoko izobražen ter dela tako doma, kot v tujini?

Šolanje v Sloveniji je še vedno zelo kvalitetno in predvsem - "zastonj" v primerjavi s tujino v globalnem spektru. Prišteješ še bone ter subvencionirano bivanje ter dobiš deal, o katerem lahko večina na svetu zgolj sanja. Ampak vse to mora biti plačano, v tem primeru iz strani ekonomskega razreda, ki se krči, preostanek pa šiba z "zastonj" pridobljenim znanjem v tujino.

Bi bilo prav takemu zaračunati delež (ali celoto) šolnine? Tisti, ki pravite "ne", kaj je argument za to?


Glede na to, da gre polovica studentov na FF in FDV (kar je zaskrbljujoce) je vsekakor smiselna financna participacija, lahko tudi v obliki kredita ki ga vracas ko se zaposlis. Naj se vsak vprasa ali je smiselno investirati cas in denar v neperspektiven studij? Kaj ce bi sel raje v tujino studirati? Kaj ce bi imel raje kar poklic brez studija?
Ce ni financne participativnosti potem je studij pogosto tretiran kot filozofsko poslanstvo/hobi ali pa nadaljevanje gimnazije "ker se se vedno isces", ki ti ga morajo drugi financirati aka "brezplacen", pa preko studentskega servisa je mozno delati, pa poceni se najes na bone, pa stipendijo se vlece, pa malo pavzira... namesto da bi se vsak vprasal kako mi bo ta investicija v znanje koristila pri vstopu na trg dela, in ali je dejansko povprasevanje po takem kadru?
Pa obvezno zmanjsati javni sektor in birokracijo, ta je postal "zavod za zaposlovanje" zensk iz FF in FDV. V njem je 66% zensk, brez vojske in policije pa kar 75%. Ucinkovitost pa vemo kaksna je.

matobeli ::

mbokalic je izjavil:


Zveni,

Namenoma. Če smo kot država pripravljeni zajebat prihodnje generacije, potem je pravilno da smo tudi sami pripravljeni na "put your money where your mouth is".

Oziroma, opletati s tujim kurcem po koprivah.

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Utk je izjavil:

Jaz bi vsakemu državljanu na 18. rojstni dan nakazal 15 jurjev, ki jih lahko porabi za šolanje ali pa zapije.


Boljša varianta; če/ko šolanje uspešno končaš, dobiš izplačano, če ponavljaš, manj, če ne končaš, nič. Po šolanju bi bilo to tudi neka popotnica, ko se človek pojavi na trgu dela, lahko gre v najem, ....

Ne, keš bi dobil ravno zato, da ti pomaga začet. Nekdo bo šel na faks, drug bo vzel v najem kafič ali pa frizerki salon, ali pa kupil začetni komplet orodja za šraufat avte, nekdo bo pa kupil starega bemfota iz njemaćke. Njegov problem.

dronyx je izjavil:


In denar za ta eksperiment bi dobili pa kje? Še bolj obdavčiti delo? Obdavčiti nepremičnine, kar je za Slovenca huje, kot če zboli za rakom na trebušni slinavki? Bomo obdavčili ulratbogataše, ki jih pri nas lahko prešteješ na prste ene mizarske roke?

15,000 folka v eni generaciji x 15,000 evrov je 225 mio na leto. To Holob obljubi naokoli preden prvo kavico zjutraj spije.
S tem da bi se polovica tega denarja vrnila v šolnine faksov in raznih šol, ki jih tudi zdaj itak financira država.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

matobeli ::

Utk je izjavil:

Njegov problem.


Naš problem (kolektivni "naš").

Utk ::

Mislim da bi koristi odtehtale nad takimi neumnimi potezami.
A je pošteno, da nekdo dobi zastonj šolanje s katerim bo morda bistveno več zaslužil, drug pa ne (jebiga, pač ni sposoben za drugega kot frizerja)?
No, pa tudi za frizerja greš lahko na razne tečaje in šole, ki niso ravno uradni, vseeno pa stanejo in ti pomagajo (več zaslužit).

Tisti, ki bi šli na faks, bi se zavedali da ga plačujejo in bi pričakovali malo več.
Tisti, ki ne bi šli, bi pa dobili nekaj za začet.

matobeli ::

Prava smer je dvignit kvaliteto, da ne bo mladine sram imet samo srednjo šolo.
Ampak potem moraš JS popolnoma reformirat, ker "fiktivni faksi" so nastali predvsem zaradi napredovanj v JS.

dronyx ::

blink je izjavil:

Pa obvezno zmanjsati javni sektor in birokracijo, ta je postal "zavod za zaposlovanje" zensk iz FF in FDV.

Tu gre v bistvu za dvojni finančlni udarec proračunu, saj je treba na eni strani plačevat preveč birokracije in na drugi strani plačevat še šolanje za ta kader. Ampak to je pač cena, da nam intelektualci ne odvažajo smeti in prodajajo kislega zelja na tržnici. Vsi pač ne morejo biti računalniški programerji ali gradbeni projektanti. Ta kader pač rešitev vidi v politiki, ki jim sistematizira neko mesto v državni birokraciji. Se pa seveda vse to šteje v statistiko tako na področju zaposlenosti, kot na pdoročju zelo visoke povprečne izobrazbe populacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

Utk ::

matobeli je izjavil:

Prava smer je dvignit kvaliteto, da ne bo mladine sram imet samo srednjo šolo.
Ampak potem moraš JS popolnoma reformirat, ker "fiktivni faksi" so nastali predvsem zaradi napredovanj v JS.

Tudi to ja. Sej to če jim bi dali nek keš, bi jim pokazali, da so izenačeni s tistimi, ki grejo na faks. Pa tudi država bi kao rada, da se vsi stalno učimo, zakaj potem ne financirat vsem enako te stvari. Je nek certifikat res ničvreden proti enemu izpitu na faksu, itd.
Danes ni več tako, da bi končal neko srednjo šolo in lahko samostojno delal. Moraš it še na kako izobraževanje, recimo pri kakemu proizvajalcu materiala, in to ni zastonj. Če nek bodoči krovec naredi par izobraževanj, da zdaj pa res lahko dela samostojno, je to res toliko manj vredno za državo kot nek diplomiran bluzator na nekem izmišljenem faksu...

asdf_jklc ::

Preden boste ljudem računal za šolanje, potrebujemo učitelje iz tega tisočletja, ki nekaj znajo in šolski program, ki te bo nekaj naučil in vzpodbujal uporabo možganov, ne piflarijo in ovčjerejo. Podobno bo treba tudi korenito spremeniti šolski program, kaj se ljudje učijo - to kar imamo sedaj iz časov Marije Terezije - je pa zastojn. Drugače pa: privatizirajte res zdravstvo in šolsvto pa boste do konca uničili še tisti zadnji del pozitivnega v banana državi.

Da o tem, da je treba postavit tudi neke psihološko-etične standarde, kdo lahko obiskuje šolo, ne govorim:
- razvajen egocentričen mulc, ki mu učiteljica reče da naj sede, pa se mu utrga ne spada v šolo,...
- mulc, ki je nasilen, ne spada v šolo
- mulc, ki je spolno nadleguje druge, ne spada v šolo
- mulc, ki ne zna jezika, ne spada v šolo (nauči se, potem pa prit)
- mulc, ki je verski fanatik in ti pride oblečen kot ninja, ne spada v šolo

... pač treba bo zalet pri koreninah - narobe je že, da je šola obvezna. Šola bi morala bit privilegij, ki si ga pridobiš z upoštevanjem nekih družbenih standardov; če jih nimaš, si pač na smetišču. Sedaj bo eden začel s kriminalom - tukaj bo kakšna muslimanska država krasen vzor: si kradel, prvič stran prst, drugič ode roka. Pa jasno ukinitev zaporov, nagnat na delat - zram pa par ljudi z mitraljezom - skuša bežat, dobi svinčeno terapijo. Če hočeš pravice, boš mogu tut kej nardit + postavit nazaj tiste, ki plačujemo davke za prvorazredne državljane, ne pa da je vsaka golazen ki se privleče v državo na prvem mestu.

Zgodovina sprememb…

Blinder ::

asdf_jklc je izjavil:

ovčjerejo


ravno število proticepilcev in podobnih mi daje mislit, da bi se ljudstvo moralo več izobrazit. Jaz bi šel še kak korak dlje, ampak tisto bi bilo za kakšno novo temo
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

matobeli ::

Eni bi res najrajš vidli da se začne poučevat boomerstvo v šolah.

asdf_jklc ::

matobeli je izjavil:

Eni bi res najrajš vidli da se začne poučevat boomerstvo v šolah.

Za gimnazijskega maturanta je zagotovo ključno, da za vsakega pisatelja, ki se ga eden spomne dat v šolski program ve, katero žilo je imel vneto in kdaj je mimo njega priletel metuljček, da je napisal tisto in ono zadevo. Res, nepreceljivo in uporabno znanje. Hkrati pa se 'neki eliti' srednjega šolstva večinoma ne sanja o sodobnih tehnologijah in njihovi uporabi, ekonomiji, delovanju trga, mehkih veščinah in še marsičemu, kar pri poklicu rabiš. Pač zgrešen program do amena na marsikaterem področju. Da e razumemo: nič narobe da o tem slišijo, ne rabimo "fah-idiotov", ampak šolski program je tako zastarel kot slovenski vlaki iz časov marije terezije. Sodobni svet se vozi TGV in podobnim, mi smo pa še vedno na igrica Hugo vlaku kar se šolstva tiče.

In take neumnosti pričakuješ od ljudi, da bo folk vračal in plačeval? Malo morgen, ukini še 'free' šolo in zdravstvo, pa boš imel še večji odliv ljudi v tujino. Če bi mladi imali pogoje, bi ostali, tako pa jih nimajo. Ali da ti povem drugače: starejši otrok je 15 recimo med bistrejšemi svoje generacije (daleč od einsteina da se razumemo, pa tudi tipične najstniške fore so) - ena stvar je postala pri nas fact. V tem banana svetu brez prihodnosti in možnosti ne bo ostal - takoj po srednji šoli, bo študij v tujini. Ko gledam kako vse propada, pa otroka v 2 razredu pripravljamo na podobno razmišljanje. Saj se vidi kam cela država vključno s šolstvom drsi - še malo, pa nas bodo afriške države prehitele. Sedaj pa hitro še davek na izobraževanje otrok, bolj svetlo stanovanje od soseda, bližino šole in delovnega mesta od doma ter podaljšat čakalne vrste v zdravstvu... ker 'ni denarja'. Pa seveda na TV jamrat, da ni denarja, da ni učiteljev, da ni tega... znanja je v 'državi' vrh glave za dost, da se tej nekaj mulcev, ki še hodi v šolo marsikaj nauči. Samo, kdo pa se bo za 1.300 EUR fuku z odvetniki, permisivno vzgojenimi neobvladljivimi idioti, birokracijo, vsake 5 minut drugim pravilim, zaostalo mentaliteto in takoj naprej? Noben. Zato pa so problemi. Preden se bodo slovenski master-class nesposobneži obrnal in končal svoje jamranje, bomo imeli že priseljensko univerzo in prve doktorje iz nje.

Zgodovina sprememb…

GregiB ::

Torej, back to basics... bi bilo treba diplomirancem (alli sfaliranim študentom) zakasirat študij, če gredo po študiju v tujino (ali zaj*bejo študij)?
Pa poglejmo iz vidika davkoplačevalca... Torej, stroške študija (tist, kar pravte, da je zastonj) krijemo davkoplačevalci... Prihaja namreč do malo nerazumevanja, ker se trdi, da plača država, ki pa denar dobi kje? Na jablani?
Poleg tega smo se družbeno dogovorili, da se ta strošek krije solidarnostno, torej davkoplačevalci brez otrok prispevajo podobno kot tisti, ki jih imajo 10+. Ampak, zdaj pa bistvo...
Rcimo, da imam otroka, ki gre skozi naš šolski sistem. Recimo, da s partnerko zasluživa točno toliko, da plačava davščin (tisti del, ki gre v javno šolstvo) točno toliko, kot najin otrok "kuri" z izobraževanjem. Ko zaključi šolanje, bi lahko trdil, da sem skozi davščine plačal državi stroške, ki jih je najin otrok skuril skozi vrtec, OŠ, SŠ in faks. In diplomira...
Pa se odloči, da gre delat k jodlarjem... In bi mu "država" rada zakasirala tiste denarje, ki sva jih z partnerko vplačevala v davčno malho? Resno?
Ko bo država začela določati, kam lahko diplomiranec po študiju, naj neha obdavčevati tiste davkoplačevalce, ki tega za svoje otroke nočejo... Z drugimi besedami, če bo država mojega otroka kaznovala, ker bo šel v tujino delat, naj mi vrne ves davek, ki mi ga je pobrala, za financiranje njegovega izobraževanja, pa bomo zadevo.... pobotali.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Furbo ::

A potem bomo tudi vsem uvoženim inženirjem plačali študij doma?
Nehajte s takimi idejami.
i5-13600K, Noctua NH-D15, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO,
Toughpower GF3 1000W, RTX3070, ALIENWARE AW3423DWF, Dell S2722QC

Invictus ::

Kaj pa če bi še tisti plačali šolnino, ki so šli na butast faks, in v poklicu, kjer so diplomirali, ne morejo dobiti službe?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Mato989 ::

.S končano osnovno šolo danes dobiš službo za 1.500 € neto, marsikdo s fakulteto pa take plače na začetki sploh ne dobi. Skratka, faks je čista bedarija v takem sistemu, kot ga imamo mi, kjer je delo tako zelo obdavčeno


In to je ravno problem...

Dejansko s študijem v SLO podaljšujemo socialno sliko Države, oz. smo to počeli v časih višje brezposelnosti.

Študij bi moral bit plačljiv bi pa morala država ponudit kredite vsakomur ki hoče in če ne konča je pač dolžn kredit skupaj z zamudnimi za vsa leta vrnit... in osebni stečaj ga tega ne reši... Tako bi pol folka nehalo študirat...

Aja pa ukinit bone študentske in študentsko delo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

SloTechCEO ::

še vedno je argument za nadaljevanje trenutne oblike "zastonj" šolanja ta, da je v interesu države da ima svoje državljane v povprečju čim bolj izobražene.
Mnogi tretirajo faks ne kot logična stopnica za službo, ampak kot obdobje v katerem se izobraziš v pismenega in civiliziranega odraslega.
Nevem če to še drži danes

dronyx ::

SloTechCEO je izjavil:

...da je v interesu države da ima svoje državljane v povprečju čim bolj izobražene.

Ta država po moje sploh ne ve kaj je njen interes. V interesu izvajalcev vseh oblik izobraževanja je, da dobijo od države keš po domače povedano. Čim več keša. To je trenutno edino gibalo razvoja v šolstvu.

Mato989 ::

SloTechCEO je izjavil:

še vedno je argument za nadaljevanje trenutne oblike "zastonj" šolanja ta, da je v interesu države da ima svoje državljane v povprečju čim bolj izobražene.
Mnogi tretirajo faks ne kot logična stopnica za službo, ampak kot obdobje v katerem se izobraziš v pismenega in civiliziranega odraslega.
Nevem če to še drži danes


Saj to jeravno problem, če se komaj na faksu to smatra potem je nekaj hudo narobe...

V principu bi faks moral biti znanstveno raziskovanje nekaj kar počne max 5-7% delovno aktivne populacije... za ostalo bi morala biti srednja in višja strokovna šola... Gaussova krivulja ne laže.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

asdf_jklc ::

A nebi raje tko naredili, da je vse od 5tega razreda dalje za plačat? Optimalna zadeva res. Privatiziramo drugo polovico osnovne šole, srednjo šolo in zdravstvo pa mamo problem rešen. Za večino se tak nebo nič spremenilo, ker za socialno vlečt, tuk da znaš cifro do 100 prebrat pa podpisat znaš v 3jem razredu. Zdravnika pa tak za rajo že sedaj ni, sam lupijo nas.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

asdf_jklc je izjavil:

A nebi raje tko naredili, da je vse od 5tega razreda dalje za plačat? Optimalna zadeva res. Privatiziramo drugo polovico osnovne šole, srednjo šolo in zdravstvo pa mamo problem rešen. Za večino se tak nebo nič spremenilo, ker za socialno vlečt, tuk da znaš cifro do 100 prebrat pa podpisat znaš v 3jem razredu. Zdravnika pa tak za rajo že sedaj ni, sam lupijo nas.



Ne, ker bistvo osnovne šole je dejansko to da nimamo nepismenega naroda zato je tudi obvezna... srednja šola pa je smiselna ker bi morala dat te civilizacijske standarde o katerih govori oni nad mano da faks bi naj to dal... ampak ne, srednja šola bi morala narod izučit DELAT in poklicev... potem pa eni po SŠ delat (tam 40%) ostalih 50% na višje strokovne 2 letne šole kjer bi te morali izučiti strokovnosti smetana 10% najboljših pa študirat in magistrirat in doktorirat to pa morajo biti misleci, znanstveniki, ipd...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Blinder ::

Invictus je izjavil:

Kaj pa če bi še tisti plačali šolnino, ki so šli na butast faks, in v poklicu, kjer so diplomirali, ne morejo dobiti službe?


poznam punco iz FF, ki dela v Bruslju. Zasluži verjetno kot katerikoli programer, ki dela v Sloveniji.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

cekr ::

Nehat se sprenevedat in uvest šolnino. Če te kje rabijo, ti dajo tavelko štipendijo, da plačaš šolnino za študij, prebivanje in še kaj za v žep. Vse ostalo je bullshit. Če nimaš pogojev, plačaš sam ali pa že za srednjo šolo izbereš primerno šolo, ki te bo pripeljala do kruha, stanovanja in še kaj za v žep. Le tako bodo ljudje postali odgovorni do samega sebe in do vse družbe. Ne pa da se zabija čas s študijem, ki ti ni namenjen oz. je že program sam sebi namen.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

nejc_nejc ::

Včasih je bilo 16%, nad SS.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

"Strateški" pogled in usmerjevanje visokošolskega izobraževanja v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22027418 (22565) WizzardOfOZ
»

Družboslovna informatika je nezaposljiva smer! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10125533 (18730) jernejl
»

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10823890 (11253) AndrejO
»

Varčevanje in visoko šolstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6814528 (12922) Mr.B
»

Minister Turk pripravlja prostor za sesutje javnega šolstva (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
26436618 (31738) donfilipo

Več podobnih tem