» »

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji

1
2
»

nekikr ::

Ja ne vem no, Invictus je bil pameten, pa sem rekel, da naj da denar na mizo in greva z njegovim nadzornim pogledat moje novogradnje kako so narejene, pa je potem utihnil. A bi ti rad na hitro zaslužil? Še en, ki misli, da se za trg naredi tako slabo, da nekako do primopredaje stoji zadeva? Morda, če se tega lotiš namensko. Se pravi odpreš firmo, prodaš, zapreš firmo. Pa spet odpreš novo in tako dalje. Jaz naredim za trg enako dobro kot zase, ker tudi arhitekti zdaj tako rišejo zadeve, da so 150% že v osnovi. Nihče ti danes ne bo več zrisal hiše na standard iz leta 1990.

mr_chai ::

nekikr je izjavil:

Ja ne vem no, Invictus je bil pameten, pa sem rekel, da naj da denar na mizo in greva z njegovim nadzornim pogledat moje novogradnje kako so narejene, pa je potem utihnil. A bi ti rad na hitro zaslužil? Še en, ki misli, da se za trg naredi tako slabo, da nekako do primopredaje stoji zadeva? Morda, če se tega lotiš namensko. Se pravi odpreš firmo, prodaš, zapreš firmo. Pa spet odpreš novo in tako dalje. Jaz naredim za trg enako dobro kot zase, ker tudi arhitekti zdaj tako rišejo zadeve, da so 150% že v osnovi. Nihče ti danes ne bo več zrisal hiše na standard iz leta 1990.


Ja tako kot so dobri posamezniki tipa TI, imas tudi nategunske posameznike TIPA uno govedo, ki gleda samo kako bo cim vec iztrzil na racun slabsih materialov v sami konstrukciji. A je to tolk tezko razumeti ?

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

Nihče ti danes ne bo več zrisal hiše na standard iz leta 1990.

Nihče tega noče, pričakuješ pa da izvedba glede na uporabo modernih materialov ne bo zaostajala. Ker kot rečeno, noben še tako moderen in dober material ne bo pomagal, če je izvedba zaen k. Pa ne pravim da ne bi znali... večina majstrou zna povedat kako je prav in kako mora biti kaj narejeno, problem je da potem sami tega ne upoštevajo - takšnih izkušenj imam kar precej.

Se pa javim za ogled.

bciciban ::

nekikr je izjavil:

Ja ne vem no, Invictus je bil pameten, pa sem rekel, da naj da denar na mizo in greva z njegovim nadzornim pogledat moje novogradnje kako so narejene, pa je potem utihnil. A bi ti rad na hitro zaslužil? Še en, ki misli, da se za trg naredi tako slabo, da nekako do primopredaje stoji zadeva? Morda, če se tega lotiš namensko. Se pravi odpreš firmo, prodaš, zapreš firmo. Pa spet odpreš novo in tako dalje. Jaz naredim za trg enako dobro kot zase, ker tudi arhitekti zdaj tako rišejo zadeve, da so 150% že v osnovi. Nihče ti danes ne bo več zrisal hiše na standard iz leta 1990.


Mene ne skrbi osnovna gradnja.
Tu se pomoje nihče ne bo zajebaval, pa tudi če bi kdo malo ubiral bližnjice pomoje ne bi bilo zares problem, ker danes je armature v betonu x3 kar je bilo še v 90ih. Pa tudi beton je neprimerno kvalitetnejši.

So pa druge cake pri gradnji za prodajo.
Slabo presušeni estrihi in nasploh stene cela bajta, delanje fasade ko je prehladno, zmanjka ali "zmanjka" fasadne volne pa so poštukali z neko za podstrešje, ki se bo v nekaj letih posedla...
Ali pa podkletena gradnja na območju kjer nobena stara hiša ni bila podkletena in je bilo nekaj let ok, dokler ni bilo več OK.

Pa to so izkušnje nasmoljenih znancev, ki so bili kupci in enega znanca, ki je bil poidzvajalec za zaključna dela v gradbeništvu.

BlaY0 ::

Najjači so pa tisti ki pridejo popravljat in prva stvar ki jo izustijo je: "Ja gospod, kdo vam je pa to delal???", in naslednji ki popravlja prav za tem, vpraša isto :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

PrimoZ_ ::

Ko so zidali bloke v Škofji loki, so komaj odpeljale hruške so že montirali okna, ker so lovili roke. Po vsej okolici so pobiral razvlaževalce da so vsaj za silo posušili in kolikor vem je še danes dve leti kasneje v stanovanjih problem z vlago.

bciciban ::

BlaY0 je izjavil:

Najjači so pa tisti ki pridejo popravljat in prva stvar ki jo izustijo je: "Ja gospod, kdo vam je pa to delal???", in naslednji ki popravlja prav za tem, vpraša isto :D


Najbolše je ko mu pokažeš račun da je on delal to 3 leta nazaj :))
Nasmeh je potem postal precej bol kisel :)

lambda ::

bciciban je izjavil:

Mene ne skrbi osnovna gradnja. Tu se pomoje nihče ne bo zajebaval

Že samo do plošče imaš kup zadev. Je globina izkopa in debelina tampona taka kot v projektu? So dali filc pod tampon, kadar ga podlaga zahteva? Kakšen je material tampona, tak kot mora biti ali je spodaj neka šara, ki bo svoje pokazala šele tekom desetletij? Je geomehanik, ki je vse skupaj pomeril, res neodvisen ali je gradbincev kolega (isto velja za nadzor)? Je hidroizolacija izvedena z ustrezno skrbnostjo ali se je mudilo in je na približno? So preboji skozi ploščo ustrezno zatesnjeni? Kako je izvedena drenaža (pozicioniranje, obsutje, filc)? Je bila armatura plošče takšna kot v projektu in vsa ustrezno položena? Pri kakšni temperaturi se je betoniralo in kako dolgo ter kako se je izvajala nega betona?

Z veliko verjetnostjo bodo investitor, projektant, izvajalec in nadzor že pod rušo, preden bo kdo zgornje zadeve videl (morda z izjemo drenaže).

nekikr je izjavil:

Jaz naredim za trg enako dobro kot zase, ker tudi arhitekti zdaj tako rišejo zadeve, da so 150% že v osnovi.

Če je to res, moraš biti občutno dražji od ostalih, ljudje to vedo in so to tudi pripravljeni plačati. Razen če poznaš kak drug čarovniški trik za ustvarjanje profita ob vsej tej nelojalni konkurenci. Ne predstavljam si namreč npr. že kako uspeš izvajat ustrezno nego betona, če imam v soseščini priliko videti betone, ki vidijo manj kot 24h vlaženja, v skrajnih primerih celo nič.

To, da so stvari po projektu "na 150% že v osnovi" pa ... kaj investitor plača, tako kot izvedeš ali 150% (kot v projektu)?

nekikr ::

Z veliko verjetnostjo bodo investitor, projektant, izvajalec in nadzor že pod rušo, preden bo kdo zgornje zadeve videl (morda z izjemo drenaže).

Potem pa ne gre za tako hudo hude zadeve, če se pokažejo čez stoletje ali dve ;) Komplicirate za znoret, zato pa eni so na svojem in se imejo lepo, drugi pa pri starših, kjer so/ste zamenjali kavč in s tem postali največji mojstri gradnje, komplicirajo še desetletja in jih vmes prav nič ne moti, da imajo plesen na vsakem vogalu. Pa kaj, če teče in piha skozi okna, pri novogradnji bi pa lahko dobil slabe slike RAL montaže.

Razen če poznaš kak drug čarovniški trik za ustvarjanje profita ob vsej tej nelojalni konkurenci.
Kakšni nelojalni konkurenci? A vseh tisočih in desetitisočih novih hiš, ki se gradijo v mojem okolišu in kjer vsi dajo samo 10% armature kot je po projektu, namesto oken pa polivinil? Nehaj no.

To, da so stvari po projektu "na 150% že v osnovi" pa ... kaj investitor plača, tako kot izvedeš ali 150% (kot v projektu)?

Penali in tožbe so bistveno dražje kot pa v osnovi solidna gradnja in izdelava po PZI/PID. Ponovno: najglasnejši so/ste tisti, ki ste enkrat zamenjali kavč v stari plesnivi bajturini, pri novogradnji, ki je svetlobna leta boljša, pa nič ni dovolj dobro. Bog ne daj, da se čez 300 let pojavi kakšna napakica (ki sicer ne vpliva na nič, ampak hej, lahko bi, pa kaj lahko, moralo bi zdržati brezhibno najmanj 500 let!).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:


Penali in tožbe so bistveno dražje kot pa v osnovi solidna gradnja in izdelava po PZI/PID. Ponovno: najglasnejši so/ste tisti, ki ste enkrat zamenjali kavč v stari plesnivi bajturini, pri novogradnji, ki je svetlobna leta boljša, pa nič ni dovolj dobro. Bog ne daj, da se čez 300 let pojavi kakšna napakica (ki sicer ne vpliva na nič, ampak hej, lahko bi, pa kaj lahko, moralo bi zdržati brezhibno najmanj 500 let!).

Hmm, ta tvoja prva trditev se nekako ne sklada z dejanskim stanjem... največ penalov in tožb je zaradi zamud ne zaradi kvalitete, saj je kvaliteta težje merljiva kot zamuda. In ker je čas v bistvu največ vreden, je hitro in povprečno delat veliko bolj profitabilno kot počasi pa kvalitetno. V končni fazi je več verjetnosti da te kdo toži, če delaš kvalitetno in zato počasi.

Pa da ne bo pomote, vsekakor sem za nakup novogradnje, oziroma ne bi (več) delal sam, ker bi to predolgo trajalo pa tudi če sem pošten se mi ne bi dalo, definitivno pa bi si vzel lepo pol leta dopusta in non-stop "dihal za ovratnik" vsem "majstrom".

PS: Še vedno pa pričakujem vabilo na ogled.

mr_chai ::

Torej kaj je slo tu narobe ? https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

A je kdo sploh pogledal fotografije do konca ?

nekikr ::

Vabilo na ogled? A ti delujem kot turistični vodič? Pare na sunce, pravijo naši južni...sosedje. Pa da pogledamo ali je zadeva res taka, da se po primopredaji sesede ali je narejena tako kot je treba.
Prav vse kar si napisal do zdaj je tipično bluzenje kavč inženirjev in sinčkov, ki nekje v plesnivem stanovanju pri svojih 40ih bluzijo o tem kako nič ni dovolj dobro, ker so enkrat zamenjali kavč. Realno je pa tako, da včasih resda crkne tudi kakšen nov Mercedes pa zato nihče ne bo rekel, da bi raje imel Cliota.

definitivno pa bi si vzel lepo pol leta dopusta in non-stop "dihal za ovratnik" vsem "majstrom".

S takim pristopom v pol leta niti treh keramičarjev ne boš dobil in zamenjal (ker te bodo vmes nekam poslali).

Jure14 ::

mr_chai je izjavil:

Torej kaj je slo tu narobe ? https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

A je kdo sploh pogledal fotografije do konca ?

Saj piše.
Posedanje terena, škarpa na črno narejena, ...

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

Vabilo na ogled? A ti delujem kot turistični vodič? Pare na sunce, pravijo naši južni...sosedje.

Par postov nazaj si vabil na ogled. Evo, se javljam, zdaj pa da te vidmo kolk cajta si pripravljen investirat v svojo zgodbo ne da bi ti kdo za to plačal!

nekikr je izjavil:

Realno je pa tako, da včasih resda crkne tudi kakšen nov Mercedes pa zato nihče ne bo rekel, da bi raje imel Cliota.

Seveda model, ker dobi nadomestnega Mercedesa! Daj mi ti nadomestno bajto za cajt ko boš odpravljal napake na kupljeni.

nekikr je izjavil:


S takim pristopom v pol leta niti treh keramičarjev ne boš dobil in zamenjal (ker te bodo vmes nekam poslali).

Aja? Se pravi čim manj nadzora, pa bo vse tako kot je treba?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

velikBrokoli ::

mr_chai je izjavil:

Torej kaj je slo tu narobe ? https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

A je kdo sploh pogledal fotografije do konca ?


Groza, tole je realno sam za podret :)) kje se boš s sanacijo take pizdarije hecal...

nekikr ::

Par postov nazaj si vabil na ogled. Evo, se javljam, zdaj pa da te vidmo kolk cajta si pripravljen investirat v svojo zgodbo ne da bi ti kdo za to plačal!

Ne, nisem vabil na ogled. Prav posebej sem napisal, da daj denar na mizo (za stavo, to je baje izi money, ker vsi delamo zanič). Koliko časa sem pripravljen zapraviti, da tebe, kavč inženirja, peljem na izlet? A je to retorično vprašanje?

Aja? Se pravi čim manj nadzora, pa bo vse tako kot je treba?

Itak! Saj veš kako je to. Lahko imaš samo nič ali zelo malo nadzora ali pa to kar hočeš ti, da mu boš non-stop, za vsako ploščico in fugo, dihal za ovratnik. FulJ bodo veseli in komaj čakali, da pridejo na tvoj objekt kaj narediti. Hint: ne bo nadzor ali kvaliteta izdelave problem ;) In ti bi tako naredil zadevo v pol leta? Kakšen sladek pomladni otrok :)

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

Par postov nazaj si vabil na ogled. Evo, se javljam, zdaj pa da te vidmo kolk cajta si pripravljen investirat v svojo zgodbo ne da bi ti kdo za to plačal!

Ne, nisem vabil na ogled. Prav posebej sem napisal, da daj denar na mizo (za stavo, to je baje izi money, ker vsi delamo zanič). Koliko časa sem pripravljen zapraviti, da tebe, kavč inženirja, peljem na izlet? A je to retorično vprašanje?

Aja? Se pravi čim manj nadzora, pa bo vse tako kot je treba?

Itak! Saj veš kako je to. Lahko imaš samo nič ali zelo malo nadzora ali pa to kar hočeš ti, da mu boš non-stop, za vsako ploščico in fugo, dihal za ovratnik. FulJ bodo veseli in komaj čakali, da pridejo na tvoj objekt kaj narediti. Hint: ne bo nadzor ali kvaliteta izdelave problem ;) In ti bi tako naredil zadevo v pol leta? Kakšen sladek pomladni otrok :)


A je tebe mat prezgodaj od joške odstavla da se zdaj tle kurčiš? Al te je fotr pr 16 od doma nagnal zdaj ti grejo pa v nos vsi, ki niso tebi podobni?

Ne štekaš nič kar sem napisal in se še kar kurčiš ter ponavljaš nekaj kar nihče ni trdil.

Vidim da cajta maš dost, zdaj se pa izkaži in ne pametuj tle na slo-tech forumu ampak se prestavi na pod svojo streho in tam bluzi in se reklamiraj, če te že niso banali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Dipling ::

Poglej si Morje-Fram (hiše Repnik). Mi smo tukaj kupili, sicer še čakamo (vselitev sicer 2026). Je kolega v te hiše vgrajeval TČ in hvalil gradnjo (drugače zelo kritičen).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dipling ()

floyd1 ::

Moraš pa biti hudo naiven, da dandanes pri novogradnjah še verjameš v kvaliteto. Po vseh novicah o raznih nategih v zadnjem desetletju? Vem, da še obstajajo investitorji, ki si prizadevajo za resnično kvalitetno gradnjo (in to še z "normalno" ceno), a so po mojem bolj izjema kot pravilo.

Žal poznam več primerov, ko je folk za premium ceno dobil gratis še kako leto ali dve ukvarjanja z reklamacijami. Novo stanovanje z dvignjenimi parketi, počasno puščanje vode, ko en jebiveter pozabil na tesnilo pri odtočni cevi, namočena stena v kleti zaradi slabo zaključene hidroizolacije, odpadanje celih kvadratov ometov v kleti, ker je nekdo stare oboke šel ometavat namesto s sušilnim ometom z neko sodobno mešanico za novogradnje (ta sicer spada pod slabe sanacije)...

Sosedi so imeli vrhunskega nadzornega, tu je bil tudi 2x dnevno, ko je bilo treba. Lani jeseni so že nekaj dni zapored hodili po strehi in po prvem vtisu mora biti nekaj konkretno narobe glede na kriljenje in zaskrbljene obraze izvajalca in nadzornega. Pa denar ni bil težava, večinoma so jemali drage in kvalitetne zadeve. Siemensova "pamet" za smart home v kleti, beton so ves čas vozili iz najboljše betonarne v okolici...

borut_p ::

Jure14 je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Torej kaj je slo tu narobe ? https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

A je kdo sploh pogledal fotografije do konca ?

Saj piše.
Posedanje terena, škarpa na črno narejena, ...


Ce je objekt na stabilnem terenu, potem je potrebno urediti skarpe, da se teren okolice stabilizira oz omeji. Verjetno se kaksen spodnji zid sidran v skalo. Poskodbe na objektu pa deluje kot defekt na strehi.
Potrebno je demontirat tudi komplet stekleno ograjo in spremeniti detajl vpenjanja.
Vprasanje je, kdo si upa v investicijo, kjer ne ves kaj ti bo obcina/inspektorat dovolil izvesti.
200.000eur je prevec za to ... polovica ok, 200k pa sigurno ne

floyd1 je izjavil:

Moraš pa biti hudo naiven, da dandanes pri novogradnjah še verjameš v kvaliteto. Po vseh novicah o raznih nategih v zadnjem desetletju? Vem, da še obstajajo investitorji, ki si prizadevajo za resnično kvalitetno gradnjo (in to še z "normalno" ceno), a so po mojem bolj izjema kot pravilo.

Žal poznam več primerov, ko je folk za premium ceno dobil gratis še kako leto ali dve ukvarjanja z reklamacijami. Novo stanovanje z dvignjenimi parketi, počasno puščanje vode, ko en jebiveter pozabil na tesnilo pri odtočni cevi, namočena stena v kleti zaradi slabo zaključene hidroizolacije, odpadanje celih kvadratov ometov v kleti, ker je nekdo stare oboke šel ometavat namesto s sušilnim ometom z neko sodobno mešanico za novogradnje (ta sicer spada pod slabe sanacije)...

Sosedi so imeli vrhunskega nadzornega, tu je bil tudi 2x dnevno, ko je bilo treba. Lani jeseni so že nekaj dni zapored hodili po strehi in po prvem vtisu mora biti nekaj konkretno narobe glede na kriljenje in zaskrbljene obraze izvajalca in nadzornega. Pa denar ni bil težava, večinoma so jemali drage in kvalitetne zadeve. Siemensova "pamet" za smart home v kleti, beton so ves čas vozili iz najboljše betonarne v okolici...


Pri gradnji so vazni detajli. Tezke detajle tudi zlati materiali ne resijo.
Ravna streha potrebuje svoj del vzdrzevanja. Jaz grem letos (drugo leto izgradnje) na streho, da preverim ali so vse tocke moznega zamakanja se vedno primerno zatesnjene (preboj zracnikov, kupola, pluvia).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

lambda ::

nekikr je izjavil:

Potem pa ne gre za tako hudo hude zadeve, če se pokažejo čez stoletje ali dve ;)

Ker se ob razpokah na zidu ali pa vlagi v plošči stavbo kar podre in se pogleda kaj je pod temelji, pod ploščo in v plošči, ane?

nekikr je izjavil:

Pa da pogledamo ali je zadeva res taka, da se po primopredaji sesede ali je narejena tako kot je treba.

Zadeve so projektirane za potres, ne za primopredajo.

RockyS ::

https://vecer.com/maribor/aktualno/vide...


Nova hiša v Račah plava na vodi, plesni in gnije: "Počutimo se ogoljufani in razočarani"
Kupci novogradnje v Račah opozarjajo na hude napake in pomanjkljivosti, ki jim grenijo življenje. Ker se z investitorjem gradnje ne morejo dogovoriti za sanacijo, so zanjo poskrbeli sami, saj si želijo biti na suhem.
Dve družini sta predlani v Račah kupili novo zgrajeno stanovanjsko hišo dvojček. Ob nakupu doma pa sta očitno kupili tudi hude napake in pomanjkljivosti, ki jima zdaj kvarijo življenje in zdravje. Težave jim povzroča predvsem voda. Ko so nalivi daljši in močnejši, je poplavljeno celotno dvorišče, dobesedno se spremeni v bazen. Voda iz potoka, ki ga od njih ločita še ena vrsta hiš in cesta, je ob lanskih avgustovskih poplavah vdirala nazaj na parcelo. A to še ni vse. Tudi zaledne vode se zberejo pri njih. In kam vse te vode odtečejo? Pod hišo, predvidevajo lastniki, nato pa preko temeljne plošče v hišo.
Težave v novogradnji so nam razkazali lastniki Željka Kutija in Simon Jug ter Mateja Jarc. Ugotovili so še, da hiša ni zgrajena skladno z gradbenim dovoljenjem in izdanim uporabnim dovoljenjem. Ker pravijo, da se investitor več kot pol leta ni lotil celovite sanacije, prav tako pa nimajo časa čakati, da se odgovorni med seboj dogovorijo o krivdi, ali čakati na sodni epilog, so prejšnji teden sami pričeli sanacijo.Ves čas v mokrem
Solastnici povesta, da so ves čas v mokrem: "Hiša ne plava samo ob dežju, plava tudi, ko ni dežja. Predvidevamo, da hiša zmeraj plava, ker se voda pod njo ujame in nikamor ne steče. Kje je voda vdrla v hišo, ne vemo točno, to smo ugotovili zaradi pojava plesni in meritev podjetja, ki izvaja izsuševanje. Prisotnost vlage je bila posledica poplav." V stenah je bila vlaga, ki je niso zgolj izmerili, temveč se je na stenah in ob lesenih vratnih podbojih pojavila plesen, razpoke so ob podboju vrat, v vogalih sob, odstopajo lesene talne obrobe, na več mestih podboj odstopa od stene v predelu tal, tudi parket v kuhinji kaže posledice stanja vode, zaznan je sivkast odtenek.
"Proces izsuševanja smo uspešno opravili, ne pa tudi sanacije nastale škode. Najprej moramo urediti zunanjost, da preprečimo možnost ponovnega vdora vode v hišo," povesta Mateja Jarc in Željka Kutija. In pokažeta na luknjo ob hiši, kjer se pod suho drenažo vidi ujeta voda. Trenutno stanje miruje, saj pri hiši Kutija in Jug črpata vodo iz vodomernih jaškov vsak dan, ker je nagnjen teren, Jarc pa ob dežju. "Če ne bi, bi bila vlaga verjetno še zmeraj prisotna," pravi Jarc.
Voda je zalivala temeljno ploščo
V hišo, zgrajeno na ključ, so se vselili predlani. Prve napake pri gradnji so razkrile lanske avgustovske poplave. "Takrat je bila povodenj in je vsa voda prišla sem do dvorišča in v drenažo ob hiši, kamor se je stekla. Ujeta voda v drenaži ni imela nobenega odtoka, zemlja je ilovnata, zato je naša hiša plavala. Voda je zalivala temeljno ploščo in je vse dvignilo," pripoveduje Mateja Jarc. Pojasni, da so meteorne vode po ceveh speljane v potok, zgodilo pa se je, da je po teh ceveh voda iz potoka vdirala nazaj na parcelo. Drug vdor vode je bil skozi cevi v sifon v pralnici in tako v hišo.

"Enkrat nas je prinesel okoli, dvakrat nas ne bo. A bi vi zaupali nekomu, ki je že v osnovi zašuštral?"

A tegob po avgustovskih poplavah ni konec. "Nenehno nas je strah, ko dežuje. S parcel črpamo ob vsakem večjem nalivu," pripoveduje Željka Kutija. Prvič so nas po njihovi parceli in hiši popeljali že sredi decembra lani, ko je resda cel dan deževalo. Brez gumijastih škornjev je bilo njihovo dvorišče nedostopno. A povedo, da se tla na dvorišču generalno ne posušijo, ker so tako napita.



ZADNJE OBJAVLJENE
ŠPORT
(FOTO) Kje je Ronaldo? Navijači pričakali prihod portugalske reprezentance v Slovenijo
SLOVENIJA
S kolektivno tožbo nad štiri operaterje: "Jemljejo si pravico, da enostransko spreminjajo cene"
SLOVENIJA
Ambulanta za voznike s posebnimi potrebami URI Soča pregledala vse paciente
KRONIKA
Za trojni umor v Gerečji vasi dosmrtna ječa. Tako so odločili vrhovni sodniki
POGLEDI
VEČ
(REKLI SO) Ivan Lorenčič o Gazi: Statistično spremljanje in tretja novica poročil
VEČER
(POGLED) Kolumna Darinke Pavlič Kamien: Naš Peter Veliki, naš vzornik za vedno!
DARINKA PAVLIČ KAMIEN
MNENJE
VEČ

ELIZABETA PLANINŠIČ
(KOMENTAR) V imenu žrtev

ZORAN MIJATOVIĆ
(KOMENTAR) Ne jočimo za Petrom
(VIDEO in FOTO) Nova hiša v Račah plava na vodi, plesni in gnije: "Počutimo se ogoljufani in razočarani"
Barbara BradačBarbara Bradač
29.02.2024 02:00
Kupci novogradnje v Račah opozarjajo na hude napake in pomanjkljivosti, ki jim grenijo življenje. Ker se z investitorjem gradnje ne morejo dogovoriti za sanacijo, so zanjo poskrbeli sami, saj si želijo biti na suhem.



Poslušaj
Sredi decembra poplavljeno dvorišče. Mateja Jarc in Željka Kutija predvidevata, da voda steče pod hišo, nato pa preko temeljne plošče v hišo, v stene, v tla ... Sredi decembra poplavljeno dvorišče. Mateja Jarc in Željka Kutija predvidevata, da voda steče pod hišo, nato pa preko temeljne plošče v hišo, v stene, v tla ... ANDREJ PETELINŠEK
Dve družini sta predlani v Račah kupili novo zgrajeno stanovanjsko hišo dvojček. Ob nakupu doma pa sta očitno kupili tudi hude napake in pomanjkljivosti, ki jima zdaj kvarijo življenje in zdravje. Težave jim povzroča predvsem voda. Ko so nalivi daljši in močnejši, je poplavljeno celotno dvorišče, dobesedno se spremeni v bazen. Voda iz potoka, ki ga od njih ločita še ena vrsta hiš in cesta, je ob lanskih avgustovskih poplavah vdirala nazaj na parcelo. A to še ni vse. Tudi zaledne vode se zberejo pri njih. In kam vse te vode odtečejo? Pod hišo, predvidevajo lastniki, nato pa preko temeljne plošče v hišo.

Moderni dvojček na mirni lokaciji Ob potoku v Račah, za katerega so lastniki odšteli svoje prihranke in se zakreditirali. Sedaj jih bo sanacija stala še nekaj deset tisoč evrov. ANDREJ PETELINŠEK
Težave v novogradnji so nam razkazali lastniki Željka Kutija in Simon Jug ter Mateja Jarc. Ugotovili so še, da hiša ni zgrajena skladno z gradbenim dovoljenjem in izdanim uporabnim dovoljenjem. Ker pravijo, da se investitor več kot pol leta ni lotil celovite sanacije, prav tako pa nimajo časa čakati, da se odgovorni med seboj dogovorijo o krivdi, ali čakati na sodni epilog, so prejšnji teden sami pričeli sanacijo.


Ves čas v mokrem
Solastnici povesta, da so ves čas v mokrem: "Hiša ne plava samo ob dežju, plava tudi, ko ni dežja. Predvidevamo, da hiša zmeraj plava, ker se voda pod njo ujame in nikamor ne steče. Kje je voda vdrla v hišo, ne vemo točno, to smo ugotovili zaradi pojava plesni in meritev podjetja, ki izvaja izsuševanje. Prisotnost vlage je bila posledica poplav." V stenah je bila vlaga, ki je niso zgolj izmerili, temveč se je na stenah in ob lesenih vratnih podbojih pojavila plesen, razpoke so ob podboju vrat, v vogalih sob, odstopajo lesene talne obrobe, na več mestih podboj odstopa od stene v predelu tal, tudi parket v kuhinji kaže posledice stanja vode, zaznan je sivkast odtenek.

Posledice vode in vlage v novogradnji ARHIV LASTNIKOV
Čeprav so predlani kupili novogradnjo na ključ, že morajo kopati okoli hiše. ANDREJ PETELINŠEK
"Proces izsuševanja smo uspešno opravili, ne pa tudi sanacije nastale škode. Najprej moramo urediti zunanjost, da preprečimo možnost ponovnega vdora vode v hišo," povesta Mateja Jarc in Željka Kutija. In pokažeta na luknjo ob hiši, kjer se pod suho drenažo vidi ujeta voda. Trenutno stanje miruje, saj pri hiši Kutija in Jug črpata vodo iz vodomernih jaškov vsak dan, ker je nagnjen teren, Jarc pa ob dežju. "Če ne bi, bi bila vlaga verjetno še zmeraj prisotna," pravi Jarc.

ANDREJ PETELINŠEK
Vode v vodomernem jašku ne bi smelo biti, pravijo lastniki.ANDREJ PETELINŠEK
Voda je zalivala temeljno ploščo
V hišo, zgrajeno na ključ, so se vselili predlani. Prve napake pri gradnji so razkrile lanske avgustovske poplave. "Takrat je bila povodenj in je vsa voda prišla sem do dvorišča in v drenažo ob hiši, kamor se je stekla. Ujeta voda v drenaži ni imela nobenega odtoka, zemlja je ilovnata, zato je naša hiša plavala. Voda je zalivala temeljno ploščo in je vse dvignilo," pripoveduje Mateja Jarc. Pojasni, da so meteorne vode po ceveh speljane v potok, zgodilo pa se je, da je po teh ceveh voda iz potoka vdirala nazaj na parcelo. Drug vdor vode je bil skozi cevi v sifon v pralnici in tako v hišo.

"Enkrat nas je prinesel okoli, dvakrat nas ne bo. A bi vi zaupali nekomu, ki je že v osnovi zašuštral?"

A tegob po avgustovskih poplavah ni konec. "Nenehno nas je strah, ko dežuje. S parcel črpamo ob vsakem večjem nalivu," pripoveduje Željka Kutija. Prvič so nas po njihovi parceli in hiši popeljali že sredi decembra lani, ko je resda cel dan deževalo. Brez gumijastih škornjev je bilo njihovo dvorišče nedostopno. A povedo, da se tla na dvorišču generalno ne posušijo, ker so tako napita.

ANDREJ PETELINŠEK
ANDREJ PETELINŠEK
Razlika med dokumentacijo in dejansko narejenim
Novogradnjo so kupili, ker se niso želeli ukvarjati z obnovo starejše hiše. "Ogoljufani se počutimo in razočarani," pravi Mateja Jarc. Solastnik Simon Jug pa doda: "Razočarani smo nad prodajalcem. Razumeli bi, da se zgodi napaka, ampak da ne sanira, tega pa ne razumemo. Kupnino smo poravnali v dobri veri, da smo kupili to, kar smo plačali."


"Tudi če malo laično pogledate, vsa zemlja visi k objektu, voda pa bi morala teči stran od objekta"

Pokažejo veljavno gradbeno in uporabno dovoljenje. A med zapisanim na papirju in dejansko narejenim je razlika. Priznajo, da se na gradnjo ne spoznajo, zato se obračajo na strokovnjake. Najprej so po avgustovskih poplavah naročili strokovno mnenje, septembra lani ga je pripravil pooblaščeni inženir Inženirske zbornice Slovenije Branko Mikec. Ta meni, da je avgusta vodostaj potoka narasel in onemogočil iztekanje meteornih vod v potok. "Iztoka v potok nimata žabje zaklopke," je zapisal in še, da bi gradnja skladno z dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja in skladno z dovoljenjem ARSO omogočila odtekanje površinske meteorne vode v podtalnico. V dokumentaciji je jasno zapisano, da bodo speljane "padavinske vode s strehe preko peskolovov, z utrjenih površin pa preko lovilca olj odvajane v ustrezno dimenzionirano ponikovalnico na zemljišču investitorja." Zakaj se ponikovalnica ni zgradila, strokovnjaku Mikcu ni poznano.
Drenaža je suha, pod njo pa stoji voda
"Skrbi me plesen, saj je je bilo res ogromno. Skrbi nas za zdravje. Si pa srčno želimo, da bi se napaka odpravila, ampak z investitorjem, ki je odgovoren za te stvari, ne pridemo na skupno točko," pravi Jarc. Investitor gradnje je družba Saplex iz Rač. Lastnik in direktor je Saša Plečko, prokurist Konrad Plečko. Lastniki povedo, da so od tega podjetja tudi kupili hiše in da se več mesecev dogovarjajo za sanacijo, pa nikamor ne pridejo, zato so se odločili za sanacijo v lastni izvedbi, začeli so jo prejšnji teden. Ker priznajo, da se na saniranje ne spoznajo, so najeli pooblaščenega inženirja gradbene stroke Nikolaja Šiška. Prisoten je bil tudi izvedenec in cenilec na področju gradbeništva Slavko Bunderla
"Danes sem zelo žalosten, ker ugotavljam, da je vse tisto, kar sem predvideval in sem lastnikom napovedal, res. To zdaj tudi sami vidijo," pove Šiško. "Imajo problem odvodnjavanja strešnih vod, imajo problem odvodnjavanja podtalnih vod z drenažo in problem odvodnjavanja površinskih vod, ker ta voda nikamor ne teče. Ta voda tu stoji in se počasi pomika, ampak ne v zemljo, ker je to ilovnat teren, gre tja, kamor je vse nagnjeno, torej pod hišo." Pokaže na drenažo, ki je res narejena, vendar, kot ugotavlja Šiško, ni nameščena na pravem mestu. "Danes ugotavljamo, da je drenaža suha, teren pod njo pa moker. S parcele ni narejeno odvodnjavanje tako, da bi lahko rekli, da bo to kdaj suho. Ni kriv samo dež, tu je še zaledna voda s Pohorja, ki se celo leto cedi. Tu so pač takšni pogoji in jih je treba ob gradnji upoštevati. Tudi če malo laično pogledate, vsa zemlja visi k objektu, voda pa bi morala teči stran od objekta."
Šiško pojasnjuje, da je narobe to, da je investitor imel jasna navodila direkcije za vode, kaj morajo na teh parcelah narediti, da bodo lahko odvedli vodo: "Za to so imeli pripravljen projekt, naredili pa so ga po svoje. Ob velikem nalivu je iz obratnega voda vsa voda udarila nazaj v objekte in zalila kompletno pritličje. Tega voda ni bilo nikjer v projektu. Tega so si sami izmislili in sami izvedli. Zvezali so ga na en potok, ta pa se je dvignil in zalil nazaj. Ponikovalnica bi morala biti narejena kot zadrževalnik vode, da bi se ta voda ob obilnih padavinah zadržala in počasi nekam odtekla. To bomo naredili sedaj. Vso vodo bomo nekam zbrali in jo s tlačnim vodom speljali tja, kamor jo smemo speljati."

Besedni obračun z investitorjem
Med odkopavanjem ob hiši si je dela prišel ogledat tudi Konrad Plečko, prokurist podjetja Saplex, torej investitorja. Plečko je kot kontaktna oseba naveden na uporabnem dovoljenju. Sanacijska dela je fotografiral. Med Plečkom in Šiškom je stekel besedni obračun. "Šest mesecev nismo smeli priti na objekt, da bi ga sanirali. So nas nagnali, da nimamo kaj iskati. Želeli smo, da si še naša izvedenka ogleda, da lahko začnemo sanacijo. Tri termine smo jim ponudili. Ne moremo sanirati, če ne smemo pristopiti. Po zakonu smo mi dolžni opraviti sanacijo. Zakaj so oni drugi začeli delati, ne vem," je pojasnjeval Plečko.

Prokurist investitorja Konrad Plečko: "Želeli smo priti sanirat, pa nam niso dovolili."ANDREJ PETELINŠEK
Lastniki menijo, da se je sanacija zavlačevala. "Dva sporazuma smo podpisali - enega z rokom do konca septembra, drugega z rokom do 19. oktobra lani - da bodo opravljena vsa dela, ki so bila predvidena v projektih in gradbenem dovoljenju. Pa niso, kot vidite. Potem je prišel z enim gospodom, da nam bo s purpeno zalil sifone. Decembra je poslal preko odvetnika dopis, da želi objekte pregledati še s svojo izvedenko. Nimamo časa čakati, si dopisovati, usklajevati termine, medtem ko naša hiša gnije zaradi vode. Res mu sanacije kar tako, na lepe oči, brez načrta, brez projekta, ne da nam najprej predstavi, kaj bodo naredili in kdo bo delal, ne dovolimo. Enkrat nas je prinesel okoli, dvakrat nas ne bo. A bi vi zaupali nekomu, ki je že v osnovi zašuštral? Mi hočemo biti na suhem," pripovedujeta solastnici.
Ve, da ni zgrajeno skladno s projektom in dovoljenji
Ko Plečka soočimo, da na terenu ni zgrajeno tako, kot je predvideno v gradbenem dovoljenju, to prizna in pojasni: "V projektu je bila predvidena ponikovalnica, pa se ne da narediti, ker je na globini dva, tri metre že voda. Zato smo naredili drenažo, ki ni bila v projektu, pa smo jo naredili, čeprav ni bila poceni. Delali smo v najboljši veri, da stranke ne bi imele težav. Tako smo dali tudi dve cevi za odvodnjavanje meteornih vod v potok." Plečko pojasni, da so na podlagi svojih izkušenj naredili najboljše, kar so lahko.
Ampak lastniki "plavajo", decembra so imeli na dvorišču poplavo. Plečko odgovarja, da razume, a doda, da le do višine, kjer je drenaža. "Ta drenaža požre vso vodo, samo to traja, da jo požre," zatrjuje. Na vprašanje, kako dolgo traja, pa odgovori: "Nekaj dni." Ampak da imajo dvorišče nekaj dni pod vodo, najbrž ni normalno. "Smo mi za to krivi?" sprašuje Plečko. Doda, da je gradnja tu dovoljena, da to dovoljuje podrobni občinski prostorski načrt. Ampak ni gradil skladno s projektom in gradbenim dovoljenjem, ga še enkrat soočimo. Da tako ni mogoče, odgovarja. Na pripombo, da potem tukaj ne more narediti takšnega projekta, pa odgovori, da bi "to morali povedati projektantu". Ima tudi uporabno dovoljenje, ki ga ne bi smel dobiti. "Pa ne pravite vi tega meni, pravite tistim, ki so dali dovoljenja in so delali," se ne da Plečko.
Ko prejmemo odgovore pristojnih organov in institucij, kako je takšen primer sploh mogoč, jih bomo objavili. Lastniki pa medtem ocenjujejo, da bodo za sanacijo morali odšteti okoli 50 tisoč evrov, ki so si jih izposodili tudi pri sorodnikih, saj so se že tako zakreditirali za nakup hiše.


https://vecer.com/maribor/aktualno/odzi...

(ODZIVI) Nova hiša v Račah, ki gnije, 2. del: Lažna izjava, izgovori na pokojnega župana in žalitve gradbinca
Lastniki nove hiše v Račah razkrivajo zmešnjavo napak in pomanjkljivosti, zaradi katerih jim voda odteka pod hišo in v njo. Preverili smo, kaj vse je šlo narobe pri projektiranju in gradnji oziroma kdo je odgovoren.



ZADNJE OBJAVLJENE
ŠPORT
(FOTO) Kje je Ronaldo? Navijači pričakali prihod portugalske reprezentance v Slovenijo
SLOVENIJA
S kolektivno tožbo nad štiri operaterje: "Jemljejo si pravico, da enostransko spreminjajo cene"
SLOVENIJA
Ambulanta za voznike s posebnimi potrebami URI Soča pregledala vse paciente
KRONIKA
Za trojni umor v Gerečji vasi dosmrtna ječa. Tako so odločili vrhovni sodniki
POGLEDI
VEČ
(REKLI SO) Ivan Lorenčič o Gazi: Statistično spremljanje in tretja novica poročil
VEČER
(POGLED) Kolumna Darinke Pavlič Kamien: Naš Peter Veliki, naš vzornik za vedno!
DARINKA PAVLIČ KAMIEN
MNENJE
VEČ

ELIZABETA PLANINŠIČ
(KOMENTAR) V imenu žrtev

ZORAN MIJATOVIĆ
(KOMENTAR) Ne jočimo za Petrom
(ODZIVI) Nova hiša v Račah, ki gnije, 2. del: Lažna izjava, izgovori na pokojnega župana in žalitve gradbinca
Barbara BradačBarbara Bradač
22.03.2024 02:00
Lastniki nove hiše v Račah razkrivajo zmešnjavo napak in pomanjkljivosti, zaradi katerih jim voda odteka pod hišo in v njo. Preverili smo, kaj vse je šlo narobe pri projektiranju in gradnji oziroma kdo je odgovoren.



Poslušaj
V nakup doma, novo zgrajeno hišo na ključ, so vložili svoje prihranke, najeli kredit, zdaj pa živijo na gradbišču. V nakup doma, novo zgrajeno hišo na ključ, so vložili svoje prihranke, najeli kredit, zdaj pa živijo na gradbišču. ANDREJ PETELINŠEK
Pred časom smo pisali o novi hiši v Račah, ki je zaradi hudih pomanjkljivosti plavala na vodi, plesnela in gnila. Lastniki, dve družini, ki sta kupili dvojčka, so z domom kupili tudi napake. Težave jim povzroča predvsem voda, ker ob nalivih poplavlja dvorišče in odteka pod hišo. Lastniki so ugotovili, da hiša ni zgrajena skladno z gradbenim in uporabnim dovoljenjem. Ker se z investitorjem niso mogli dogovoriti za sanacijo, so začeli odpravljati napake v lastni režiji, saj si želijo biti na suhem. Preverili smo, kako poteka obnova, ki bo stala več deset tisoč evrov, pa tudi, kako primer komentirajo odgovorni.
Nimajo bazena ob hiši, ampak hišo v bazenu
Med številnimi nepravilnostmi izstopata predvsem dve. Prva je, da uradna dovoljenja in dokumenti ne izkazujejo dejansko narejenega. In druga, ki jo opiše pooblaščeni inženir gradbene stroke Nikolaj Šiško, da je projektant, ki je umestil objekte, izhodiščno točko umestil meter nižje, kot je zgrajeno, kar pomeni, da bi bila hiša še nižje. "Imeli so jasna navodila agencije za vode, kaj morajo na teh parcelah narediti, da bodo lahko odvedli vodo. Za to so imeli pripravljen projekt. Projekt je bil sicer narejen narobe, investitor pa je potem tako naredil po svoje," pravi Šiško.
Geodet, ki je opravil meritve, ker je pogoj za izdajo uporabnega dovoljenja vpis stavbe v kataster, je izmeril, da je tlak v pritličju 1,2 metra više, kot je zapisano v gradbenem dovoljenju. "Če bi zgradili po gradbenem dovoljenju, bi bili torej meter globlje in še bolj v vodi. To je luksuz. Nimamo bazena ob hiši, ampak hišo v bazenu," s črnim humorjem komentira solastnica Mateja Jarc.

Ker hiše ne morejo dvigniti, izdelujejo varovala pred vodo
Težave imajo z odvodnjavanjem strešnih vod, podtalnih vod in površinskih vod. Voda tako stoji na dvorišču, ker teren ni prepusten, in počasi odteka pod hišo. Predvidevajo, da od tam preko temeljne plošče pronica v hišo. Ker hiše ne morejo dvigniti, zdaj izdelujejo varovala pred vodo. "Ko so se odstranili tlaki hiš, smo ugotovili, da drenaža ni postavljena na pravem mestu in na pravi višini. Drenaža je bila odmaknjena od hiše za okoli 80 centimetrov. Drenažo smo prestavili bliže k hiši in jo poglobili. Hkrati se je naredila mulda, ki je ni bilo. Zdaj delamo oporni zid ob naši meji, ob njem se bo naredila še ena mulda in nasipala porozna zemljina, da bo odvajala vodo. Tretja faza prenove pa je odvodnjavanje v tri zbiralnike vod," pojasnjuje Jarc




ZADNJE OBJAVLJENE
ŠPORT
(FOTO) Kje je Ronaldo? Navijači pričakali prihod portugalske reprezentance v Slovenijo
SLOVENIJA
S kolektivno tožbo nad štiri operaterje: "Jemljejo si pravico, da enostransko spreminjajo cene"
SLOVENIJA
Ambulanta za voznike s posebnimi potrebami URI Soča pregledala vse paciente
KRONIKA
Za trojni umor v Gerečji vasi dosmrtna ječa. Tako so odločili vrhovni sodniki
POGLEDI
VEČ
(REKLI SO) Ivan Lorenčič o Gazi: Statistično spremljanje in tretja novica poročil
VEČER
(POGLED) Kolumna Darinke Pavlič Kamien: Naš Peter Veliki, naš vzornik za vedno!
DARINKA PAVLIČ KAMIEN
MNENJE
VEČ

ELIZABETA PLANINŠIČ
(KOMENTAR) V imenu žrtev

ZORAN MIJATOVIĆ
(KOMENTAR) Ne jočimo za Petrom
(ODZIVI) Nova hiša v Račah, ki gnije, 2. del: Lažna izjava, izgovori na pokojnega župana in žalitve gradbinca
Barbara BradačBarbara Bradač
22.03.2024 02:00
Lastniki nove hiše v Račah razkrivajo zmešnjavo napak in pomanjkljivosti, zaradi katerih jim voda odteka pod hišo in v njo. Preverili smo, kaj vse je šlo narobe pri projektiranju in gradnji oziroma kdo je odgovoren.



Poslušaj
V nakup doma, novo zgrajeno hišo na ključ, so vložili svoje prihranke, najeli kredit, zdaj pa živijo na gradbišču. V nakup doma, novo zgrajeno hišo na ključ, so vložili svoje prihranke, najeli kredit, zdaj pa živijo na gradbišču. ANDREJ PETELINŠEK
Pred časom smo pisali o novi hiši v Račah, ki je zaradi hudih pomanjkljivosti plavala na vodi, plesnela in gnila. Lastniki, dve družini, ki sta kupili dvojčka, so z domom kupili tudi napake. Težave jim povzroča predvsem voda, ker ob nalivih poplavlja dvorišče in odteka pod hišo. Lastniki so ugotovili, da hiša ni zgrajena skladno z gradbenim in uporabnim dovoljenjem. Ker se z investitorjem niso mogli dogovoriti za sanacijo, so začeli odpravljati napake v lastni režiji, saj si želijo biti na suhem. Preverili smo, kako poteka obnova, ki bo stala več deset tisoč evrov, pa tudi, kako primer komentirajo odgovorni.

Lastniki sami izvajajo sanacijo, gradijo tudi škarpo, ki jih bo zaščitila pred vodo.ANDREJ PETELINŠEK
Nimajo bazena ob hiši, ampak hišo v bazenu
Med številnimi nepravilnostmi izstopata predvsem dve. Prva je, da uradna dovoljenja in dokumenti ne izkazujejo dejansko narejenega. In druga, ki jo opiše pooblaščeni inženir gradbene stroke Nikolaj Šiško, da je projektant, ki je umestil objekte, izhodiščno točko umestil meter nižje, kot je zgrajeno, kar pomeni, da bi bila hiša še nižje. "Imeli so jasna navodila agencije za vode, kaj morajo na teh parcelah narediti, da bodo lahko odvedli vodo. Za to so imeli pripravljen projekt. Projekt je bil sicer narejen narobe, investitor pa je potem tako naredil po svoje," pravi Šiško.

Novogradnjo v Račah so kupili pred dvema letoma, a že morajo kopati okoli hiše.ANDREJ PETELINŠEK
Geodet, ki je opravil meritve, ker je pogoj za izdajo uporabnega dovoljenja vpis stavbe v kataster, je izmeril, da je tlak v pritličju 1,2 metra više, kot je zapisano v gradbenem dovoljenju. "Če bi zgradili po gradbenem dovoljenju, bi bili torej meter globlje in še bolj v vodi. To je luksuz. Nimamo bazena ob hiši, ampak hišo v bazenu," s črnim humorjem komentira solastnica Mateja Jarc.

Ker hiše ne morejo dvigniti, izdelujejo varovala pred vodo
Težave imajo z odvodnjavanjem strešnih vod, podtalnih vod in površinskih vod. Voda tako stoji na dvorišču, ker teren ni prepusten, in počasi odteka pod hišo. Predvidevajo, da od tam preko temeljne plošče pronica v hišo. Ker hiše ne morejo dvigniti, zdaj izdelujejo varovala pred vodo. "Ko so se odstranili tlaki hiš, smo ugotovili, da drenaža ni postavljena na pravem mestu in na pravi višini. Drenaža je bila odmaknjena od hiše za okoli 80 centimetrov. Drenažo smo prestavili bliže k hiši in jo poglobili. Hkrati se je naredila mulda, ki je ni bilo. Zdaj delamo oporni zid ob naši meji, ob njem se bo naredila še ena mulda in nasipala porozna zemljina, da bo odvajala vodo. Tretja faza prenove pa je odvodnjavanje v tri zbiralnike vod," pojasnjuje Jarc.

Težave tudi z dovozno cesto

Lastniki hiše imajo težave tudi z dovozno cesto, saj je zaradi vseh težav občina Rače - Fram ne želi prevzeti v javno dobro. Župan Samo Rajšp je poudaril, da del krivde nosijo tudi kupci, ki da ne preverjajo dovolj dosledno, kako so urejene meteorne vode in dostop do hiš. In še, da jim občina ne more pomagati, ker za tovrstne posege na zasebnih zemljiščih nimajo pravne podlage. V kupoprodajni pogodbi imajo kupci sicer napisano, da bo cesta predana v javno dobro. "Žal moraš pri takšnih investitorjih dvomiti ne v vsako besedo, v vsako črko. Res pa je, da je pristop Plečka ekstremno zgrešen, tudi do nas; kar se dogovorimo, običajno ne drži," razlaga župan Rajšp. Na občini še trdijo, da nimajo nobene dokumentacije, ki bi potrjevala dogovor nekdanjega župana Ledinka z investitorjem.

Spomnimo, hišo so kupili od investitorja in izvajalca določenih del, družbe Saplex iz Rač. Prokurist podjetja Konrad Plečko skrbno spremlja sanacijska dela ob dvojčku, pogosto fotografira in meri. Pravi, da to počne, da bo lahko na sodišču dokazal, da je sanacija, ki jo delajo, napačna. Pred dnevi je bil prisoten tudi pri še enem izvajanju geodetskih storitev, kjer smo slišali, kako je žalil Matejo Jarc.

Upravna enota ne preverja na terenu oziroma kdo je odgovoren
Vrnimo se korak nazaj: kako je sploh mogoče, da je Upravna enota Maribor izdala uporabno dovoljenje, če pa hiša ni zgrajena skladno z gradbenim dovoljenjem? Na upravni enoti pojasnjujejo, da narejenega ne preverjajo na terenu, pač pa sledijo uradnim podpisanim izjavam in dokumentaciji. "Upravni organ naj ne bi dvomil o ustreznosti oziroma resničnosti predpisanih izjav in dokazil, ki jih drugi deležniki v postopku (projektant, nadzornik, izvajalec), ki so strokovno usposobljeni in vpisani v imenike področnih zbornic, predložijo v postopku tako gradbenega kot uporabnega dovoljenja," razložijo. Navajajo, da je takšno stališče zavzel tudi zakonodajalec, ki za manj zahtevne objekte (kakršen je tudi hiša v Račah) pred izdajo uporabnega dovoljenja ne predvideva več tehničnega pregleda. "Za ustreznost in skladnost izvedbe torej odgovarjajo izključno projektant, nadzornik in izvajalec," so jasni.

"Za ustreznost in skladnost izvedbe odgovarjajo izključno projektant, nadzornik in izvajalec"

Kdo je torej odgovoren v tem primeru? Vlogi za pridobitev uporabnega dovoljenja je bila priložena dokumentacija, iz katere je razvidno, da je bil projektant in nadzornik družba Gradbiro s Ptuja, vodja projekta in vodja nadzora pa Hinko Gajšek, pooblaščeni arhitekt. Izvajalcev za posamezne faze je bilo več, kot odgovorni vodja del za vse faze pa je naveden Alojz Bezjak, pooblaščeni inženir gradbeništva.

Projektant podal vlogo z neresničnimi podatki
Direktor podjetja Gradbiro Matej Lešnik nam je povedal, da je bil odgovorni vodja projekta in tudi nadzornik Štefan Lešnik, njegov oče, ki pa je v času gradnje umrl. Poudari, da je bilo gradbeno dovoljenje izdano tudi za ponikovalnico in s to dokumentacijo so vložili vlogo za izdajo uporabnega dovoljenja. "Po vseh pravilih bi morali čakati, da se vse uredi, nato pregledati, ampak objekti so bili končani. Za narediti je bila le še ponikovalnica in asfaltiranje ceste," pojasni Lešnik in doda, da je to delal investitor sam, torej Saplex. "Zelo sem zaupal, da če se nekaj dogovorimo, da se tega držijo. Tudi osebno sem bil tam, da sem jim vse pokazal, da smo vse predebatirali, kaj morajo narediti še za ponikovalnico. Po drugi strani pa ne morem kriviti nikogar drugega kot sebe, ker skladno z zakonodajo ne bi bil smel dovoliti, da se poda vloga na upravno enoto prej, kot je vse narejeno," nadaljuje.
Lešnik pojasni, da so šli na roko investitorju in kupcem - s katerimi sicer sami niso komunicirali, pač pa le preko Saplexa - ker so ti želeli čim prej pridobili uporabno dovoljenje zaradi pridobitve kreditov. Pa vendar to ne pomeni, da je lahko nekaj nepopolno narejeno. "Bil je januar, betonarna ni delala, prav tako ne asfaltna baza. Vmes pa je bil sklenjen dogovor med županom (pokojnim Brankom Ledinkom, op. a.) in investitorjem, ki je sam delal zunanjo ureditev, da ne bi delali ponikovalnice, ampak bi odvajali vode v bližnji potok. Ta del ni bil dogovorjen in z naše strani nikoli projektno obdelan. Dejansko nismo niti vedeli zanj," razlaga Lešnik.

O tem, da je objekt prenizko, Lešnik prizna: "Ja, je prenizko." In nadaljuje: "Želja vseh je bila, da bi ljudje lahko hodili okoli objekta brez stopnic, brez arhitekturnih ovir, da bi lažje dostopali na enotni višini. Mogoče bi morali od zadaj dvigniti za kakšno stopnico, dve. Samo potem pa zakonodaja pravi, da ne smemo više dvigniti, ker bi druge zalivali, če bi šli pol metra više."

Odgovorni vodja del sumi, da je nekdo ponaredil dokumente
Arhitekt Hinko Gajšek problem pozna, a poudarja, da je bil le zadnji mesec formalno imenovan in da je bil vključen, ko je bilo že vse narejeno, saj drugače, ker je gospod Lešnik umrl, ne bi mogli zaključiti projekta. Sam pa za nazaj ni šel preverjat, kaj in kako je bilo narejeno, zdaj mu je sicer žal.

Alojz Bezjak, odgovorni vodja del za vse faze, pa poudarja, da so tam delali le 25 dni in da nikoli ni bil odgovorni vodja del, ne izključuje celo, da je morda kdo dokumente ponaredil. Izpostavi, da za ta objekt ni imel sklenjene pogodbe s Saplexom. "Gramozna blazina je bila narejena. Nato smo prišli mi in naredili opaž, položili armaturo, zabetonirali, zazidali, naredili drugo ploščo nad pritličjem, zazidali in odšli. In to smo naredili kvalitetno. Za to fazo smo imenovali vodjo del in to sem bil jaz," pojasnjuje Bezjak.
Investitor: Naj ne delamo ponikovalnice, je rekel župan
Konrad Plečko iz Saplexa po drugi strani ves čas zatrjuje, da ponikovalnica ne bi imela smisla. "Ne da se narediti skladno s projektom. Ne da se, ker ne požira, zato smo v potok speljali dve cevi in ne predvidene ene. Ker smo v času gradnje videli, da je tu močvirno. Ja, res je, da smo projektantu rekli, da bomo naredili, in je dal dokumente na upravno enoto, preden je bilo narejeno. V tem času je prišel župan Ledinek in rekel, naj ne delamo ponikovalnice, ker tu ne bi funkcionirala, ker ni ponikanja," razlaga Plečko. Da so naredili glede na svoje izkušnje in teren najboljše, kar so lahko, zato so zgradili tudi drenažo, ki je ni v projektu, še poudari. Plesen v novogradnji pa pripisuje temu da lastniki premalo zračijo, ker je v hiši urejena rekuperacija.
Zakaj je v hiši vlaga, Plečko pravi: "Ko smo delali spodnjo ploščo, gre ena razdelilna cev za vodne inštalacije, druga za električne inštalacije. Pri vodnih ta cev ni zadelana, električar jo je zapolnil samo s purpeno. Voda pa je pri sifonu vdrla v tehnično sobo, kjer je inštalater na svojo roko naredil sifon, a ga ni speljal v kanalizacijo, pač pa v drenažo, od koder je udarila nazaj." Plečko še razlaga, da z njimi še nihče nikdar ni imel težav. "To je prvič in prvič, ko smo tako očrnjeni, pa smo naredili kar nekaj blokov in hiš. Če je prišlo do kakšne napake, pa smo jo odpravili," je jezen.

Še to: lastniki so dobili dopis odvetnika družbe Saplex, ki jih opozarja, da če jim ne bodo dovolili izvesti sanacije po njihovo, bodo sami nosili posledice. Lastniki pa pravijo, da bodo vsekakor zahtevali povrnitev stroškov sanacije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

floyd1 ::

Plesen v novogradnji pa pripisuje temu da lastniki premalo zračijo, ker je v hiši urejena rekuperacija.

V svoji naivnosti sem mislil, da je rekuperacija namenjena prav temu, da se ne rabiš še s tem ukvarjat:|. Ampak očitno moraš poleg tega še zračit? Klasika, z okni?

Pri gradnji so vazni detajli. Tezke detajle tudi zlati materiali ne resijo.

Res je. "Zlati" materiali sigurno ne, dober nadzorni pa bi tudi take detajle moral poznat.

Dipling ::

Dobro branje. Ogromno napak. Žalostno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dipling ()

johnnyyy ::

floyd1 je izjavil:

Moraš pa biti hudo naiven, da dandanes pri novogradnjah še verjameš v kvaliteto. Po vseh novicah o raznih nategih v zadnjem desetletju? Vem, da še obstajajo investitorji, ki si prizadevajo za resnično kvalitetno gradnjo (in to še z "normalno" ceno), a so po mojem bolj izjema kot pravilo.

Danes je eden večjih problemov v tem, da je ti. "stroka" precej slaba in preveč teoretična. Danes težko najdeš arhitekta, ki bi nekaj let delal na terenu z gradbeniki in bi svoje izkušnje iz prakse prenesel v teorijo. Zato velikokrat pride do problema že v samem konceptu.

Če pogledamo prispevek od @RockyS, vidimo, da ima problematična hiša koto pritličja na višini okolice, kar pomeni da je temeljna plošča v neki kotanji, ki je zaradi ravniskega terena in ilovnate podlage praktično vedno v vodi. To pomeni, da mora biti hidroizolacija 100%, kar pa večina izvajalcev ni sposobna narediti. Še proizvajalci (npr Fibran) imajo druge postopke, če so temelji "stalno v vodi". Potem pravijo, da bi moral biti naklon meteornih cevi večji, kar je na ravninskem terenu izjemno težko doseči.

Podobno je z ravnimi strehami brez napušča, saj namesto da bi bila to ekskluziva, je postala standard, je pa precej težje zagotoviti tesnost, kot pri klasični.

Saj na koncu ljudje rečejo, da je to možno narediti, pa da se da. Temu ne oporekam, ljudje smo naredili računalnik, pa tudi po Luni smo se sprehajali. A v praksi na teren dobiš Mujota, Hasota in Božota ali pa Shefkija in Ilira, sedaj imaš pa ti visokoleteč načrt za letalo, ki naj bi ga morali le-ti narediti.

Invictus ::

nekikr je izjavil:

Ja ne vem no, Invictus je bil pameten, pa sem rekel, da naj da denar na mizo in greva z njegovim nadzornim pogledat moje novogradnje kako so narejene, pa je potem utihnil.

Niti bral nisem kaj bluziš...

Pošten gradbenik je kot jeti, baje obstaja, ampak ga še nihče ni videl.

Pač posledica stroke, kjer rabiš na koncu dobrega malarja, da lepo pokita, pa zgleda bajta super.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SimstrX ::

RockyS je izjavil:

https://vecer.com/maribor/aktualno/vide...



Tole je izključno napaka projektanta... "Po drugi strani pa ne morem kriviti nikogar drugega kot sebe, ker skladno z zakonodajo ne bi bil smel dovoliti, da se poda vloga na upravno enoto prej, kot je vse narejeno," nadaljuje."...

Me pa zanima kaksne posledice bodo za projektanta, ki je ne samo priznal napako ampak tudi zavestno podal lazno dokumentacijo na UE...?

Sicer predvidevam da na koncu ne bo nihce izobrazen "kriv", tako kot v zdravstvu, v obćinah Jankovicćč, sodni gradovi in palace...


Vi dont nid moni, vi nid tajm...:))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: SimstrX ()

velikBrokoli ::

Pa nadzornik je tudi podpisal tole sranje, da so pridobili uporabno dovoljenje.

Bo na koncu kdo odgovarjal? Verjetno ne. Tko pac je v Sloveniji.

johnnyyy ::

velikBrokoli je izjavil:

Pa nadzornik je tudi podpisal tole sranje, da so pridobili uporabno dovoljenje.

Bo na koncu kdo odgovarjal? Verjetno ne. Tko pac je v Sloveniji.

Nadzornik je podpisal, da so izvedena dela v skladu z izdanim DGD in PZI. Če je zaj* projektant to ni njegova odgovornost.

Odgovarjal za to ne bo nihče. Izvajalec in nadzornik bosta držala skupaj - da so izvedena dela v skladu z DGD in PZI. Arhitekt pa bo trdil, da temu ni tako, da se je držal tehničnih smernic in strokovnih podlag, ter da je za to kriva slaba izvedba. In ta krompirček si bodo podajali, dokler bo tožniku dovolj oz. da vidi, da nikamor ne bo prišel.

RockyS ::

johnnyyy je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Pa nadzornik je tudi podpisal tole sranje, da so pridobili uporabno dovoljenje.

Bo na koncu kdo odgovarjal? Verjetno ne. Tko pac je v Sloveniji.

Nadzornik je podpisal, da so izvedena dela v skladu z izdanim DGD in PZI. Če je zaj* projektant to ni njegova odgovornost.

Odgovarjal za to ne bo nihče. Izvajalec in nadzornik bosta držala skupaj - da so izvedena dela v skladu z DGD in PZI. Arhitekt pa bo trdil, da temu ni tako, da se je držal tehničnih smernic in strokovnih podlag, ter da je za to kriva slaba izvedba. In ta krompirček si bodo podajali, dokler bo tožniku dovolj oz. da vidi, da nikamor ne bo prišel.


Ponikovalnica ni bila izgrajena, pa bi morala biti. Torej kaj je nadziral nadzornik?

Konrad Plečko iz Saplexa po drugi strani ves čas zatrjuje, da ponikovalnica ne bi imela smisla. "Ne da se narediti skladno s projektom. Ne da se, ker ne požira, zato smo v potok speljali dve cevi in ne predvidene ene. Ker smo v času gradnje videli, da je tu močvirno. Ja, res je, da smo projektantu rekli, da bomo naredili, in je dal dokumente na upravno enoto, preden je bilo narejeno. V tem času je prišel župan Ledinek in rekel, naj ne delamo ponikovalnice, ker tu ne bi funkcionirala, ker ni ponikanja," razlaga Plečko. Da so naredili glede na svoje izkušnje in teren najboljše, kar so lahko, zato so zgradili tudi drenažo, ki je ni v projektu, še poudari.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

velikBrokoli ::

V realnosti je nadzornik najbrž ene parkrat malce prišel pogledat, potem pa slepo podpisal, da je vse ok... poglejte kdaj v kakšno fb grupo (gradnja od temeljev dalje recimo), tam se nenehno sprašuje, kje lahko dobijo nadzornika, ki bo poceni in bo samo podpisal zadevo. Potem pa jok in stok, ko gre vse po zlu.

Ko pa predlagaš, da se plača 5-10k za enega konkretnega nadzornika, ki bo deloval tebi v prid, pa se ti ljudje posmehujejo, da denar preč mečeš.

Zgodovina sprememb…

D3m ::

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji


Meni so sedaj končno začeli stroji premikati.

delala se bo montažna hiška.
|HP EliteBook|R5 6650U|

johnnyyy ::

RockyS je izjavil:

Ponikovalnica ni bila izgrajena, pa bi morala biti. Torej kaj je nadziral nadzornik?

Kaj točno se je dogajalo ne vem. Gredo pa stvari tako, da za uporabno dovoljenje rabiš tako podpis projektanta, nadzornika in tudi izvajalca. Pa ponavadi imaš še PID, kjer imaš spremembe oz. odstopanja od PZI, kar pa naredi projektant.

Sedaj je vprašanje, zakaj je projektant oddal, če je vedel da stvari (še) niso urejene. In zakaj sta tako nadzornik kot izvajalec dala podpise da je vse po PZI.

Po navadi se takšne stvari dela, v primeru ko investitor gradi v samogradnji - kjer, bo lastnik not živel in bodo vsi problemi padli nanj.

V tujini se to naredi tako, da izvajalec naredi vse po načrtu. Pa potem včasih so stopnišča obrnjena pa vrata zazidana, nekjje se vrat ne more odpreti, a to je del biznisa :D

velikBrokoli je izjavil:

V realnosti je nadzornik najbrž ene parkrat malce prišel pogledat, potem pa slepo podpisal, da je vse ok... poglejte kdaj v kakšno fb grupo (gradnja od temeljev dalje recimo), tam se nenehno sprašuje, kje lahko dobijo nadzornika, ki bo poceni in bo samo podpisal zadevo. Potem pa jok in stok, ko gre vse po zlu.

V tej grupi lahko najdeš tistega nesrečnika, ki mu je projektant poslal napačne zakoličbene koordinate. Geometer je zakoličil, izvajalec pa je vlil plato. A ker se mu načrti niso ujemali, je šel merit in ugotovil, da stvari ne štimajo. Zdej je pa problem, ker je objekt bližje meji in bo potreboval nov DGD in tudi soglasje soseda :)).

velikBrokoli ::

johnnyyy je izjavil:


V tej grupi lahko najdeš tistega nesrečnika, ki mu je projektant poslal napačne zakoličbene koordinate. Geometer je zakoličil, izvajalec pa je vlil plato. A ker se mu načrti niso ujemali, je šel merit in ugotovil, da stvari ne štimajo. Zdej je pa problem, ker je objekt bližje meji in bo potreboval nov DGD in tudi soglasje soseda :)).


Jao, ta je pa res slaba :)) pri moji zakoličbi je bil zraven nadzornik, mu zaupam, bom pa res mogoče šel še sam z metrom izmeriti, če vse štima :D

RockyS ::

johnnyyy je izjavil:

RockyS je izjavil:

Ponikovalnica ni bila izgrajena, pa bi morala biti. Torej kaj je nadziral nadzornik?

Kaj točno se je dogajalo ne vem. Gredo pa stvari tako, da za uporabno dovoljenje rabiš tako podpis projektanta, nadzornika in tudi izvajalca. Pa ponavadi imaš še PID, kjer imaš spremembe oz. odstopanja od PZI, kar pa naredi projektant.

Sedaj je vprašanje, zakaj je projektant oddal, če je vedel da stvari (še) niso urejene. In zakaj sta tako nadzornik kot izvajalec dala podpise da je vse po PZI.

Po navadi se takšne stvari dela, v primeru ko investitor gradi v samogradnji - kjer, bo lastnik not živel in bodo vsi problemi padli nanj.

V tujini se to naredi tako, da izvajalec naredi vse po načrtu. Pa potem včasih so stopnišča obrnjena pa vrata zazidana, nekjje se vrat ne more odpreti, a to je del biznisa :D

velikBrokoli je izjavil:

V realnosti je nadzornik najbrž ene parkrat malce prišel pogledat, potem pa slepo podpisal, da je vse ok... poglejte kdaj v kakšno fb grupo (gradnja od temeljev dalje recimo), tam se nenehno sprašuje, kje lahko dobijo nadzornika, ki bo poceni in bo samo podpisal zadevo. Potem pa jok in stok, ko gre vse po zlu.

V tej grupi lahko najdeš tistega nesrečnika, ki mu je projektant poslal napačne zakoličbene koordinate. Geometer je zakoličil, izvajalec pa je vlil plato. A ker se mu načrti niso ujemali, je šel merit in ugotovil, da stvari ne štimajo. Zdej je pa problem, ker je objekt bližje meji in bo potreboval nov DGD in tudi soglasje soseda :)).


V tistem članku so akterji sami dajali te izjave, torej se točno ve da so zamočili vsi in da je krivdno breme na vseh vpletenih.

Miki N ::

D3m je izjavil:

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji


Meni so sedaj končno začeli stroji premikati.

delala se bo montažna hiška.


Superca. Mogoče čas da planiraš še kak zunanji zidan roštilj - ali raje kar dva, če bo kak vegan na vselitveni.

D3m ::

Na temu koncu so samo mesojedci.
|HP EliteBook|R5 6650U|

johnnyyy ::

RockyS je izjavil:

V tistem članku so akterji sami dajali te izjave, torej se točno ve da so zamočili vsi in da je krivdno breme na vseh vpletenih.

Saj pri napakah je po navadi vedno tako, da ni krivda le enega. Iz tega vidika bi bilo pri nakupu novogradnje najbolje, da bi kupil od firme, ki je načrtovala izvedla in imela tudi nadzor. Potem lahko tožiš tisto firmo in te ne briga čigava krivda znotraj pravnega subjekta je bila. Ko pa imaš stvari razdrobljene je pa problem, saj težko rečeš čigava krivda je bila za določen fail in predno se najde "glavnega krivca" mine ogromno časa.

velikBrokoli je izjavil:

Jao, ta je pa res slaba :)) pri moji zakoličbi je bil zraven nadzornik, mu zaupam, bom pa res mogoče šel še sam z metrom izmeriti, če vse štima :D

Saj pri moji je bil tudi zraven, pa ko sem to prebral, me je kar stisnilo. :D
Ko sem gledal svojo (grobo) zakoličbo si niti nisem dobro predstavljal, kje in kako bo objekt. In tudi pri fini zakoličbi, gledaš točke itd. pa nisem imel občutka. In potem ko se dela kanale za cevi itd. študiraš, kaj pa če ne bo prišlo v pravi sobi ven, kaj pa če se kaj pozabi itd. :D

Šele sedaj ko so zidi že postavljeni se precej bolj vidi kako bo izgledalo :D

mr_chai ::

velikBrokoli je izjavil:

johnnyyy je izjavil:


V tej grupi lahko najdeš tistega nesrečnika, ki mu je projektant poslal napačne zakoličbene koordinate. Geometer je zakoličil, izvajalec pa je vlil plato. A ker se mu načrti niso ujemali, je šel merit in ugotovil, da stvari ne štimajo. Zdej je pa problem, ker je objekt bližje meji in bo potreboval nov DGD in tudi soglasje soseda :)).


Jao, ta je pa res slaba :)) pri moji zakoličbi je bil zraven nadzornik, mu zaupam, bom pa res mogoče šel še sam z metrom izmeriti, če vse štima :D


Tako je to danes, nvse moras sam.

johnnyyy ::

mr_chai je izjavil:

Tako je to danes, nvse moras sam.

No, saj ti ni potrebno. Samo potrebno se je zavedati, da danes nimaš odvetnika/sodnika/strokovnjaka, ki ti bo v celoti povrnil škodo, če pride do nje. En lep praktičen primer smo videli v enem izmed prejšnjih prispevkov.

Zato je vedno dobro, da če imaš možnost, da tudi sam kar se da aktivno sodeluješ in da delaš v smeri, da se stvari preverjajo in se dela na način, da so stvari toliko odprte, da lahko kljub temu, če pride do neke napake za to narediš "workaround". Najbolje pa je, da je že celoten projekt zastavljen tako, da se napake izključujejo. Recimo, če je hiša dvignjena od terena, tudi če stranska hidroizolacija ne bo 100% na kakšni točki, te napake niti opazil ne boš, saj nikoli ne bo toliko vode/vlage, da bi to vplivalo na objekt. Če imaš hišo poravnano s terenom so lahko temelji praktično vsako deževje v vodi in bo napaka vidna prej kot slej. Tudi če fasada ni najbolje narejena, se lahko zgodi da tega nikoli ne boš opazil ker imaš napušč in ti dež opere fasado samo 3x na leto, ko prinese dež z vetrom. itd.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35437874 (9729) velikBrokoli
»

Uporabno dovoljenje za hiso (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7011919 (1811) edi123
»

Priključitev na električno omrežje

Oddelek: Loža
353135 (1461) velikBrokoli
»

Gradnja hiše - ravna streha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7317117 (5797) Machete

Več podobnih tem