» »

Uporabno dovoljenje - Kdo preverja ali je vse narejeno po načrtih?

Uporabno dovoljenje - Kdo preverja ali je vse narejeno po načrtih?

«
1
2

Netrunner ::

Ko zaključiš gradnjo hiše in hočeš pridobiti uporabno dovoljenje in hišno št., vem da moraš z elaboratom vpisa v kataster iti do projektanta da ti pripravi vse papirje katere potem neseš na UE.

Kolega je nedolgo nazaj začel graditi in pravi da ni nihče prišel preverit ali je dejansko vse narejeno tako kot je treba. Sosed je tudi zaključil gradnjo ne dolgo nazaj in tudi je imel podobno izkušnjo, tako da me zanima kako se to preverja če se dela vse po načrtih??
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

borut_p ::

Nadzornik in projektant potrdita da je objekt skladen z GD. Vris v kataster je pogojen z geodetskim posnetkom. Na UE moras predati PID.

Vai ki so podali izjave so odgovorni najmanj s svojim imenom in licenco da so potrdila resnicna.

Na koncu pa je na osebni presoji uradnika na UE ali izda brez ogleda ali se za slednjega odloci. Meni je recimo preverjala celo po google street view ali je zadeva skladna.

Lejga ::

Najprej PZI, potem PID in na koncu DZO.

FrRoSt ::

:)):)):)):))

Kaj pa VMRO!?? Njih so izključil z novim zakonom!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

borut_p ::

Za privat hiso DZO ne potrebujes, ga nadomesti izjava nadzornika. Razen ce so zadnje dve leti spet kaj spremenili

Tody ::

Dokler se nekdo ne pritoži oz se ti bajta ne sesuje na glavo nobenga ne briga. Če maš toplotne mostove in premalo izolacije jim je vseen. Če si dal rdečo namesto sive strehe te pa znajo jebat v prihodnosti ce bodo iskal kaj...

velikBrokoli ::

To je zelo odvisno od občine. Na Golniku poznam primer, kjer niso prišli nič gledat in je bila dovolj samo podpisana dokumentacija, pri nas v Radovljici pa baje kar komplicirajo in pridejo do hiše, preverijo in poslikajo vse.

Mi bomo uporabno pridobivali po novem letu ravno v Radovljici, bomo videli kako in kaj bo šlo skozi :)

karafeka ::

Je kdo imel podobne izkušnje z nadzornikom, da je mogoče 3x prišel med celotno gradnjo?
Ni problema, če se sam dovolj spoznaš na vse faze zidane gradnje. Če se pa ne, se pa lahk z njim pod nosom obrišeš, da ti bo kaj svetoval.

To je ziher ena izmed najboljših služb.

Netrunner ::

@borut_p => Pa dejansko kaj odgovarjajo? Marsikdo ima nadzornika samo na papirju in projektantu načeloma zadostuje podpis nadzornika in ne pride n alokacijo pogledat. Verjetno je res odUE odvisno kako strogi so.

@Lejga => DZO ?

@Tody => večina je vse na papirju, dejanska izvedba pa je kar je...

@velikBrokoli => ja verjetno je zelo odvisno od UE

@karafeka => Odvisno koliko ga plačaš. Zveni kot dobra služba vendar mene zanima koliko kaj odgovarja nadzorni ko gre kaj narobe ker kar sem se pozanimal ni nikoli nič kriv :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

johnnyyy ::

Netrunner je izjavil:

@borut_p => Pa dejansko kaj odgovarjajo? Marsikdo ima nadzornika samo na papirju in projektantu načeloma zadostuje podpis nadzornika in ne pride n alokacijo pogledat. Verjetno je res odUE odvisno kako strogi so.

@Lejga => DZO ?

@Tody => večina je vse na papirju, dejanska izvedba pa je kar je...

@velikBrokoli => ja verjetno je zelo odvisno od UE

@karafeka => Odvisno koliko ga plačaš. Zveni kot dobra služba vendar mene zanima koliko kaj odgovarja nadzorni ko gre kaj narobe ker kar sem se pozanimal ni nikoli nič kriv :)

Pri pravu velja, da kjer ni "tožnika ni dolžnika". Če se arhitekt in nadzornik (stroka) podpišeta, da je izgradnja po PZI oz. da se je zadostilo bistvenim kriterijem GD, je to-to. Da temu oporekaš potrebuješ "stroko, ki bo šla proti stroki", kar težko dobiš in v primeru, če se motiš, lahko pričakuješ tudi kakšno odškodninsko tožbo. Tako, da edini ki ti bi lahko v praksi zakomplicirali življenje so mnenjedajalci - občina/komunala/razne direkcije ...

DZO - je dokazilo o zanesljivosti objekta. Pač še en papir, le da ga tokrat podpiše investitor oz. izvajalec. Ter da so noter navedeni gradbeni materiali, ki so se uporabljali certifikati itd.

Seveda, vse je na papirju na terenu so le izvajalec, nadzornik, investitor in morebitna inšpekcija.

UE?! Sam bi rekel da je bolj odvisno od občine. Namreč samo občina ima strokovnjake (občinski urbanist), ki lahko reče, da "streha" ni v skladu z LI.

kriptobog ::

velikBrokoli je izjavil:

To je zelo odvisno od občine. Na Golniku poznam primer, kjer niso prišli nič gledat in je bila dovolj samo podpisana dokumentacija, pri nas v Radovljici pa baje kar komplicirajo in pridejo do hiše, preverijo in poslikajo vse.

Mi bomo uporabno pridobivali po novem letu ravno v Radovljici, bomo videli kako in kaj bo šlo skozi :)


Ne komplicirajo. Dokumentacija mora biti kompletna in ce nic ne odstopa prevec, potem ne pridejo niti blizu. Pa hitro uredijo. Pri meni je trajalo manj kot mesec od oddaje vloge.

nekikr ::

Za enostavnovanjske hiše pregled ni več obvezen, če imaš vse papirje urejene ne bo nihče prišel pogledat. Če te pa sosed prijavi, ker si naredil večjo/višjo hišo kot bi jo moral, potem imaš pa lahko konkretne probleme (in vsi, ki so podpisali izjave, da je vse narejeno po PZI).

kriptobog ::

nekikr je izjavil:

Za enostavnovanjske hiše pregled ni več obvezen, če imaš vse papirje urejene ne bo nihče prišel pogledat. Če te pa sosed prijavi, ker si naredil večjo/višjo hišo kot bi jo moral, potem imaš pa lahko konkretne probleme (in vsi, ki so podpisali izjave, da je vse narejeno po PZI).


Za uporabno dovoljenje moras prej napraviti vpis v kataster na podlagi geodetskega posnetka. Ce je hisa prevelika, ne rabis soseda, da prijaiv, ampak bodo videli iz papirjev, da ne stima.

Tody ::

Geo posnetki se delajo pa vsak dan? Ce mas kak lumar ali podobno nimas problemov, če pacas na svoje roke pa zna kdo dvignt obrvu.

Vrjetno bi komot stisnil klet pa pozabil plačat komunalca. Tudi razni bazeni in škarpe rastejo po tem ko imas dovolenje.

borut_p ::

Rastejo po tem ko ze imas dovoljenje, ker takrat tezi samo sosed.
Ce prepricas geodeta da priredi podatke ... super. Samo ne se pritozevat potem ko te bo kdo ganjal. Geodet tukaj deluje skoraj kot uradna oseba ... in je dolzan naprej porocati dejansko stanje in ne nekaj izmisljenega.
Ce si naredil klet, jo je dolzan posnet in to sporocit naprej. In ce jo odlok v obcini ne dopusca, ne bos dobil UD nikoli.

kriptobog ::

Tody je izjavil:

Geo posnetki se delajo pa vsak dan? Ce mas kak lumar ali podobno nimas problemov, če pacas na svoje roke pa zna kdo dvignt obrvu.

Vrjetno bi komot stisnil klet pa pozabil plačat komunalca. Tudi razni bazeni in škarpe rastejo po tem ko imas dovolenje.


ZA vpis v kataster ga moras narociti. In to je pogoj pri vlogi za uporabno dovoljenje. Bazen in skarpo naredis kasneje. Govorimo o uporabnem. In ce si delal izven dovoljenih mej v gdju, potem uporabnega ne bos dobil, niti ce sploh ne pridejo pogledati hise.

delavec44 ::

Nismo imeli nekje debato, da uporabno dovoljenje za enostanovanjske hiše nikoli ni bilo obvezno in so banke, ki so dajale kredit, narobe tolmačile zakon?

@Legon, ti se kaj spomniš? Ali so potem spremenili zakon in je sedaj za novogradnje drugače?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: delavec44 ()

borut_p ::

UD je potrebno za vse razen nezahtevne objekte.

Tody ::

Eno je zahteva drugo je kaj tip vnese v računalnik, ne bodi tako prepričan da hodijo te ljudje z droni in slikajo ter merijo še enkrat vse.

borut_p ::

Me prav zanima kateri geodet bi bil pripravljen za 200€ izgubit licenco. Mogoce bi lahko tukaj zaceli kak seznam ... za tiste skrtice ki jim je vsak € skoda, place bi imel do neba, nic dal, zakoni so pa itak za druge

Tody ::

Večina njih ker itak ni nadzora?

borut_p ::

No sej, kar zacnimo tukaj gor seznam ... jaz poznam kar nekaj geodetov pa ni noben ni za na seznam

johnnyyy ::

Tody je izjavil:

Geo posnetki se delajo pa vsak dan? Ce mas kak lumar ali podobno nimas problemov, če pacas na svoje roke pa zna kdo dvignt obrvu.

Vrjetno bi komot stisnil klet pa pozabil plačat komunalca. Tudi razni bazeni in škarpe rastejo po tem ko imas dovolenje.

Geodetski posnetek naredi geometer na terenu in tega geometra naročiš. On se ne opredeljuje ali je ali ni hiša pravino narejena - on jo samo izmeri in ta izmera je osnova za to ali gabariti hiše držijo in da je postavljena na pravem mestu. Mislim, da ga ni geometra, ki bi bil pripravljen tukaj delati nezakonite meritve za drobiž. Lumar in ostali graditelji montažnih hiš gradijo samo hiše, brez temeljnih plošč/škarp itd. Tako da tudi če ti hišo postavi Lumar lahko imaš težave, če si določene zadeve naredil na črno.

Ti si kot investitor ali izvajalec tudi odgovoren za gradnjo. In če delaš v lastni režiji (samogradnja) si oboje hkrati (investitor in izvajalec). Če delaš v samogradnji, ne potrebuješ nadzornika da je vsak dan zraven, saj lahko pride samo 1x na koncu, ugotovi, da si klet naredil na črno in ti ne bo dal podpisa. In kaj boš potem? :D

Bazeni do 60m³ vode se smatrajo kot enostavni objekti in zanj ne potrebuješ GD. Jaz sem ga dal v GD, pa so mi na UE rekli, da gre za enostavni objekt in naj to vržem ven - in potem smo vrgli ven :D.

kriptobog ::

johnnyyy je izjavil:

Tody je izjavil:

Geo posnetki se delajo pa vsak dan? Ce mas kak lumar ali podobno nimas problemov, če pacas na svoje roke pa zna kdo dvignt obrvu.

Vrjetno bi komot stisnil klet pa pozabil plačat komunalca. Tudi razni bazeni in škarpe rastejo po tem ko imas dovolenje.

Geodetski posnetek naredi geometer na terenu in tega geometra naročiš. On se ne opredeljuje ali je ali ni hiša pravino narejena - on jo samo izmeri in ta izmera je osnova za to ali gabariti hiše držijo in da je postavljena na pravem mestu. Mislim, da ga ni geometra, ki bi bil pripravljen tukaj delati nezakonite meritve za drobiž. Lumar in ostali graditelji montažnih hiš gradijo samo hiše, brez temeljnih plošč/škarp itd. Tako da tudi če ti hišo postavi Lumar lahko imaš težave, če si določene zadeve naredil na črno.

Ti si kot investitor ali izvajalec tudi odgovoren za gradnjo. In če delaš v lastni režiji (samogradnja) si oboje hkrati (investitor in izvajalec). Če delaš v samogradnji, ne potrebuješ nadzornika da je vsak dan zraven, saj lahko pride samo 1x na koncu, ugotovi, da si klet naredil na črno in ti ne bo dal podpisa. In kaj boš potem? :D

Bazeni do 60m³ vode se smatrajo kot enostavni objekti in zanj ne potrebuješ GD. Jaz sem ga dal v GD, pa so mi na UE rekli, da gre za enostavni objekt in naj to vržem ven - in potem smo vrgli ven :D.


Jaz imam 130 kubikov pa nimam nobenega GD. Smo pocakali na UD, potem pa gas

velikBrokoli ::

karafeka je izjavil:

Je kdo imel podobne izkušnje z nadzornikom, da je mogoče 3x prišel med celotno gradnjo?
Ni problema, če se sam dovolj spoznaš na vse faze zidane gradnje. Če se pa ne, se pa lahk z njim pod nosom obrišeš, da ti bo kaj svetoval.

To je ziher ena izmed najboljših služb.


Ne, moje izkusnje so obratne. Nadzornik je prakticno vedno tukaj na parceli, ko se izvajajo vecji posegi, recimo takoj ob zakolicbi, pri temeljni plosci, pri postavitvi montazne hise, pri strehi, pri estrihih, pri priklopih itd itd itd.

Sedaj smo ravno elektriko zrihtal in prizgali toplotno crpalko, pa si upam trdit, da je bil tukaj ze vsaj 50x od zacetka. Ni bil pa seveda poceni, je pa zato vreden svojega denarja, ker me ne rabi skrbeti, da bo nek salabajzer nekaj spacal in jaz tega ne bom opazil (ker itak ne poznam zadev).

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

kriptobog je izjavil:

Jaz imam 130 kubikov pa nimam nobenega GD. Smo pocakali na UD, potem pa gas

Uf, če bi imel kakšnega žleht soseda, bi lahko imel težave, saj do 60m³ gre za enostaven objekt (ne rabiš nič), do 100m³ rabiš GD po skrajšanem postopku (nezahteven objekt), nad 100m³ pa za zahteven objekt. Sicer je pri bazenih malce težje ugotoviti, saj se iz lufta ne vidi kolk m³ je ...

velikBrokoli ::

Pa to dejansko cekirajo, ce imas sosede OK? Kaj je lahko potem resitev, pridobis GD ali pa legaliziras zadevo? Valda ne bojo sli rusit... jaz isto gruntam za nadstresek, valda ne bom sel pridobivat GDja za faking 25m2 nadstreska :))

johnnyyy ::

velikBrokoli je izjavil:

Ne, moje izkusnje so obratne. Nadzornik je prakticno vedno tukaj na parceli, ko se izvajajo vecji posegi, recimo takoj ob zakolicbi, pri temeljni plosci, pri postavitvi montazne hise, pri strehi, pri estrihih, pri priklopih itd itd itd.

Meni je precej zanimivo to, da se nekateri te stvari sprašujejo oz. sprašujejo ostale. Če si investitor, veš da ga rabiš in veš kakšna je tvoja situacija, zato že na začetku ko iščeš nadzornika te debate odpreš.

velikBrokoli je izjavil:

Pa to dejansko cekirajo, ce imas sosede OK? Kaj je lahko potem resitev, pridobis GD ali pa legaliziras zadevo? Valda ne bojo sli rusit... jaz isto gruntam za nadstresek, valda ne bom sel pridobivat GDja za faking 25m2 nadstreska :))

Kot sem že večkrat rekel, kjer ni "dolžnika ni tožnika". Po navadi mora zadeva nekoga motit, da se nekomu splača s takšnimi malenkostmi ukvarjat. In najlažje je, da za te stvari pridobiš GD in če nisi ravno na kmetijskem zemljišču, da se držiš odmikov, večjih težav niti ni.

Pri nadstreških pazi, ker je razlika med "nadstreškom" in "nadstrešnico". Nadstrešek je konstrukcijsko vpet v hišo in če je večji se lahko spatra kot prizidava. Zato delaš nadstrešnico ki je samostojna (lahko se dotika hiše, vendar mora imeti svoje "noge") in do 20m² gre za enostaven objekt za katerega ne potrebuješ GD. Do 50m² potrebuješ po skrajšanem postopku, za več pa kot za hišo.

Šimpanz ::

Sem gradil hišo pred nekaj leti pa mislim da noben projektant/arhitekt ne bo šel tvegati svojega imena za črno gradnjo. Še za priklop elektrike smo morali imeli elaborat električnih vodov od električarja, meritev pooblaščene osebe s certifikatom, ateste merilnih orodij in ostalo. Šele ko so to vse dobili na elektru je prišel njihov človek odprl nekaj vtičnic jih pregledal in pomeril in šele takrat so nas priklopili na elektriko. Je pa občina pred letom najela geodeta, ki je hodil po ulici in delel meritve glede odmikov objektov od ceste in kar nekaj sosedov je potem rušilo ograje in prestavljalo nadstreške.

Netrunner ::

Šimpanz je izjavil:

Sem gradil hišo pred nekaj leti pa mislim da noben projektant/arhitekt ne bo šel tvegati svojega imena za črno gradnjo.


Se pravi da ko je hiša končana mora nadtornik podpisati da je vse narejeno po načrtih in tudi projektant mora priti na lokacijo perverit če je vse ok. Dosti investitorjev ima nadzornike samo na papirju, projektantu pa načeloma zadovstuje podpis nadzornika in elaborat geodeta da uredi papairje. Poznam tri ki so gradili in nobenemu ni prišel projektant poreverit če je vse ok.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

velikBrokoli ::

johnnyyy je izjavil:



Pri nadstreških pazi, ker je razlika med "nadstreškom" in "nadstrešnico". Nadstrešek je konstrukcijsko vpet v hišo in če je večji se lahko spatra kot prizidava. Zato delaš nadstrešnico ki je samostojna (lahko se dotika hiše, vendar mora imeti svoje "noge") in do 20m² gre za enostaven objekt za katerega ne potrebuješ GD. Do 50m² potrebuješ po skrajšanem postopku, za več pa kot za hišo.


Ja, nadstreška ne bom vpel v hišo in bo to uradno samostoječa nadstrešnica, ki se samo dotika fasade, ker drugače zadeve ne bi smel postaviti bližje meji.

Bom pa najbrž res potreboval GD po skrajšanem postopku. Neverjetno kaj človek vse rabi v te kurčevi Sloveniji.. se ne čudim, da je pol zadev na črno zgrajenih.

borut_p ::

Ravno zato ker je toliko stvari na crno grajenih, je toliko zakonov. A to se ni jasno postalo? Zdaj je se iz avionov vse posneto, tako da se malo pa bos dobil posto od AI da imas prizidek, strehco, garazo nelegalno.

kriptobog ::

borut_p je izjavil:

Ravno zato ker je toliko stvari na crno grajenih, je toliko zakonov. A to se ni jasno postalo? Zdaj je se iz avionov vse posneto, tako da se malo pa bos dobil posto od AI da imas prizidek, strehco, garazo nelegalno.


Problem pri nadstreskih je tudi faktor zazidljivosti. Ker je doloceno kak % parcele je lahko pozidan in pri manjsi parceli potem vse odpade, ker hisa zasede skoraj cel faktor zazidljivosti. Frend je imel tak problem in je na streho nadstreska dal travni tepih in ko gledas z lufta tezko vidis, da je nadstresek

johnnyyy ::

Netrunner je izjavil:

Se pravi da ko je hiša končana mora nadtornik podpisati da je vse narejeno po načrtih in tudi projektant mora priti na lokacijo perverit če je vse ok. Dosti investitorjev ima nadzornike samo na papirju, projektantu pa načeloma zadovstuje podpis nadzornika in elaborat geodeta da uredi papairje. Poznam tri ki so gradili in nobenemu ni prišel projektant poreverit če je vse ok.

Tako nekako. Potrebno se je zavedati, da se lahko tekom gradnje skrije kup stvari, zato je dobro da je nadzornik v ključnih momentih "zraven". Ko hiša stoji ti nihče ne bo šel preverjat, koliko je bilo nasutja, koliko časa so ga tlačili in če so dali filc. In podobno je pri betonu in armaturah.

Nadzornike na papirju imajo samo "samograditelji", ki gradijo za lastne potrebe, ne za trg. Pri regularni gradnji za trg se vodi gradbiščni dnevnik, kamor se vpisuje stvari (izvajalec in nadzornik) in to inšpektorji radi pregledujejo. Še geomehanska poročila se piše, da so bila tla dovolj utrjena in dela marke betona, če bi bilo slučajno kaj narobe, da je izvajalec krit. Pri samograditeljstvu pa imaš "najboljšega nadzornika" - to je čas, ki bo v naslednjih desetletjih, ko tam živiš pokazal, kako dobro so stvari narejene.

velikBrokoli je izjavil:

Ja, nadstreška ne bom vpel v hišo in bo to uradno samostoječa nadstrešnica, ki se samo dotika fasade, ker drugače zadeve ne bi smel postaviti bližje meji.

Bom pa najbrž res potreboval GD po skrajšanem postopku. Neverjetno kaj človek vse rabi v te kurčevi Sloveniji.. se ne čudim, da je pol zadev na črno zgrajenih.

Jp, najbolje. Pri teh stvareh je potrebno gledati, da si ne narediš kakšne dodatne piz**.

Ah, saj to ni samo pri nas. To ima večina zahodnih držav. In jbg, moraš pač s tem živet in gledat na to iz "pozitivnega vidika" :)).

Netrunner ::

Imam eno težavo katero nevem če je rešljiva zaradi idiotskih zakonov. Rad bi se vselil v novogradnjo in zaradi finančne situacije bom premaknil izdelavo fasade za par mesecev. Problem je ker imam v načrtih planirano tudi teraso s pergolo, katera pa se mora postaviti na končano fasado. Tukaj je sedaj problem ker uproabnega dovoljena ne morem dobiti dokler nimam pergole, le te pa ne morem postaviti ker nimam fasade.

Uporabno dovoljenje se lahko dobi tudi brez fasade, obstaja kakšna podobna zadeva za pergolo, da bi lahko izvedbo le te prestavil v prihodnost?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

kriptobog ::

Netrunner je izjavil:

Imam eno težavo katero nevem če je rešljiva zaradi idiotskih zakonov. Rad bi se vselil v novogradnjo in zaradi finančne situacije bom premaknil izdelavo fasade za par mesecev. Problem je ker imam v načrtih planirano tudi teraso s pergolo, katera pa se mora postaviti na končano fasado. Tukaj je sedaj problem ker uproabnega dovoljena ne morem dobiti dokler nimam pergole, le te pa ne morem postaviti ker nimam fasade.

Uporabno dovoljenje se lahko dobi tudi brez fasade, obstaja kakšna podobna zadeva za pergolo, da bi lahko izvedbo le te prestavil v prihodnost?


Pergola je v nacrtih in tip montaze je vpetje v steno? Jaz je nisem postavil takoj, ker so bili dobavni roki v pm, niti nisem imel urejenega dvorisca, kot je bilo v nacrtih pa so naredili UD po dejanskem stanju in ni bilo tezav.

Kvatebrigic ::

johnnyyy je izjavil:



Nadzornike na papirju imajo samo "samograditelji", ki gradijo za lastne potrebe, ne za trg. Pri regularni gradnji za trg se vodi gradbiščni dnevnik, kamor se vpisuje stvari (izvajalec in nadzornik) in to inšpektorji radi pregledujejo. Še geomehanska poročila se piše, da so bila tla dovolj utrjena in dela marke betona, če bi bilo slučajno kaj narobe, da je izvajalec krit. Pri samograditeljstvu pa imaš "najboljšega nadzornika" - to je čas, ki bo v naslednjih desetletjih, ko tam živiš pokazal, kako dobro so stvari narejene.



Gradbeni dnevnik je obvezen, in ga mora voditi vsak nadzornik, tudi "nadzornik" samograditelja. brez tega ne bo šlo in ja tam noter so zapisani večji posegi, ala betoniranje plate, marka betona itd... In vsaj 4 leta nazaj je bil gradbeni dnevnik tudi obvezna priloga vlogi za izdajo UD.
Jaz sem bil samograditelj in nihče ni prišel karkoli pogledat, projektantke nikoli niti videl nisem, ker smo vse urejali prek maila (korona times), z nadzornikom sva bila pa večkrat na vezi in je večkrat prišel pogledat, ko se je delal izkop, plošča, montaža hiše...

Netrunner ::

kriptobog je izjavil:

Pergola je v nacrtih in tip montaze je vpetje v steno?

Tako je in kar sem se zanimal ni nekega načina da bi to preložil. Če nadzorni tvega kakšno kazen mi ne bo podpisal, da je vse narejeno v skladu z PZI.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

kriptobog ::

Kvatebrigic je izjavil:

johnnyyy je izjavil:



Nadzornike na papirju imajo samo "samograditelji", ki gradijo za lastne potrebe, ne za trg. Pri regularni gradnji za trg se vodi gradbiščni dnevnik, kamor se vpisuje stvari (izvajalec in nadzornik) in to inšpektorji radi pregledujejo. Še geomehanska poročila se piše, da so bila tla dovolj utrjena in dela marke betona, če bi bilo slučajno kaj narobe, da je izvajalec krit. Pri samograditeljstvu pa imaš "najboljšega nadzornika" - to je čas, ki bo v naslednjih desetletjih, ko tam živiš pokazal, kako dobro so stvari narejene.



Gradbeni dnevnik je obvezen, in ga mora voditi vsak nadzornik, tudi "nadzornik" samograditelja. brez tega ne bo šlo in ja tam noter so zapisani večji posegi, ala betoniranje plate, marka betona itd... In vsaj 4 leta nazaj je bil gradbeni dnevnik tudi obvezna priloga vlogi za izdajo UD.
Jaz sem bil samograditelj in nihče ni prišel karkoli pogledat, projektantke nikoli niti videl nisem, ker smo vse urejali prek maila (korona times), z nadzornikom sva bila pa večkrat na vezi in je večkrat prišel pogledat, ko se je delal izkop, plošča, montaža hiše...


Zdaj gradbenega dnevnika ne rabis vec.

Netrunner je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Pergola je v nacrtih in tip montaze je vpetje v steno?

Tako je in kar sem se zanimal ni nekega načina da bi to preložil. Če nadzorni tvega kakšno kazen mi ne bo podpisal, da je vse narejeno v skladu z PZI.


Pa oddaj za UD kasneje. Brat je zivel dve leti v novogranji, preden je zaprosil za UD

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

velikBrokoli ::

Naceloma lahko pride inspektor in ti zalima kazen, pa se odredi, da nehas notri ziveti...

Ampak dvomim, da to dejansko delajo, tudi moja sestra je v novi hisi 1 leto pred UD zivela.

kriptobog ::

velikBrokoli je izjavil:

Naceloma lahko pride inspektor in ti zalima kazen, pa se odredi, da nehas notri ziveti...

Ampak dvomim, da to dejansko delajo, tudi moja sestra je v novi hisi 1 leto pred UD zivela.


Jaz sem zivel 4 mesece pred izdajo UD. Bolje za njega da ne pride tezit :))

Netrunner ::

Problem je, da v kratkem bom moral zapustiti trenutno bivališče in če nimam uporabnega dovoljenja ostanem brez naslova. Zato ne bi odlašal z uporabnim dovoljenjem.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

velikBrokoli ::

Prijaviš pri starših?

floyd1 ::

Če prodaš nepremičnino, na kateri si prjavljen, rabiš nekaj novih dokumentov. Za npr. 4-člansko družino se kar nabere in je verjetno škoda potem 2x delat vse skupaj, za nek začasni in potem stalni naslov.

Netrunner ::

@velikBrokoli => So predaleč.
@floyd1 => Zato pa potrebujem uporabno dovoljenje :)
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

velikBrokoli ::

A jebiga, pol si pa slabo splaniral. Pokliči na UE in povprašaj, če imajo kakšno idejo kako to skozi spraviti.

Netrunner ::

velikBrokoli je izjavil:

A jebiga, pol si pa slabo splaniral.

Stvar debate. Težko planirat če neveš kdaj bo kdo prišel in po kakšni ceni bo naredil.

velikBrokoli je izjavil:

Pokliči na UE in povprašaj, če imajo kakšno idejo kako to skozi spraviti.

Se ne javljajo na telefon... imam plan jih obiskat in malo povprašat.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

velikBrokoli ::

Ja ajde, sej vem, pri gradnji je itak nemogoče, ker vsi zamujajo in samo obljubljajo, pa veliko stvari je odvisnih od nekih random ljudi.

floyd1 ::

Netrunner je izjavil:

@velikBrokoli => So predaleč.
@floyd1 => Zato pa potrebujem uporabno dovoljenje :)

Saj sem si mislil, smo bili v podobni situaciji po prodaji stanovanja. Mi smo potem za našo prastaro bajto dobili uporabno le z neko kratko izjavo sosede. Ker je bila hiša zgrajena 1937 je bilo to precej enostavneje za porihtat kot z.
a novogradnjo

johnnyyy ::

Netrunner je izjavil:

Imam eno težavo katero nevem če je rešljiva zaradi idiotskih zakonov. Rad bi se vselil v novogradnjo in zaradi finančne situacije bom premaknil izdelavo fasade za par mesecev. Problem je ker imam v načrtih planirano tudi teraso s pergolo, katera pa se mora postaviti na končano fasado. Tukaj je sedaj problem ker uproabnega dovoljena ne morem dobiti dokler nimam pergole, le te pa ne morem postaviti ker nimam fasade.

Uporabno dovoljenje se lahko dobi tudi brez fasade, obstaja kakšna podobna zadeva za pergolo, da bi lahko izvedbo le te prestavil v prihodnost?

Kolikor je meni znano pri prodibitvi UD mora zgradba imeti neke "bistvene elemente". Načeloma ti lahko določene stvari v PZI spremeniš in narediš po svoje ali sploh ne narediš (če gre za manjše posege) na koncu pa se izdela PID (projekt izvedenih del), kjer so opisane spremembe oz. odstopanja.

Tako da vprašanje za arhitekta, ali ti lahko pergolo piše v PID in če je v PID ali jo lahko kasneje zgradiš?
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
37748148 (7582) Eduardo
»

Prizidek in nov gradbeni zakon

Oddelek: Loža
273410 (753) fikus_
»

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
897148 (3544) johnnyyy
»

Priključitev na električno omrežje

Oddelek: Loža
353691 (2017) velikBrokoli

Več podobnih tem