» »

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji

Nakup novogradnje ali gradnja v lastni režiji

«
1
2

Kooper ::

Kupujem hišo do 300k. Glede lokacije nisem preveč izbirčen (savinjska, koroška ali podravska). Imam dilemo ali naj grem gradit sam ali kupit novogradnjo. Nekateri so mi že svetovali, da so novogradnje na trgu (za neznanega kupca) precej nekvalitetne in precenjene. Ogledoval sem si recimo tole hišo na Ptuju Hiša Ptuj, ki jo je zgradilo Cestno podjetje Ptuj. Se že na daleč vidi, da kaj ni ok? Ima kdo izkušnje z novogradnjami? Itak bom pred nakupom poklical strokovnjake, vendar bi rad predhodno izvedel, če so res novogradnje na trgu takšen krš in da se raje odločim za gradnjo v lastni režiji. Čisto vsakega napotka bi bil vesel.

M-XXXX ::

Zemljišča merijo med 252 in 345 m2, so povezujejo kaskadno, z urejeno zelenico.

Izjemna priložnost za vse, ki si želijo kakovostno bivanje:

300m2 je velikost dvorišča ne pa parcele... Tole in kakovostno bivanje ne more it skupaj.

c3p0 ::

Za ravne strehe pravijo, da sta dve vrsti: tiste, ki zamakajo in tiste, ki še bodo.

Pri hišah tega tipa mi ni všeč, da si s sosedi precej povezan, tudi s cigli in problemi ki sledijo (obnova, vzdrževanje...).

CP Ptuj je včasih bilo ugledno podjetje, kateremu bi zaupal. Danes ne vem več (lahko, da še je), kupili so ga sicer Bošnjaki.

jan_g ::

Jaz znam biti zelo picajzljast, pa sem se vseeno raje odločil za varianto "na ključ". Največji razlog je bil v temu, da se mi z gradnjo ni dalo ubadati. Življenje je prekratko in glede na to, kje vse sem že pred tem živel, se mi je zdela vsaka novogradnja pravi luksuz. Hkrati je še bila želja živeti v mestu in kakšnih praznih parcel ni bilo na voljo oziroma vsaj jaz nisem opazil nič naprodaj. Kar se gradi v mestu, je po mojem vse po vezah na občini.

Res je, da je vedno dražje, če drugi naredijo zate. Res je tudi, da če delaš za drugega, ne bo tako dobro kot če delaš zase. Vsi taki pomisleki imajo podlago in na tebi je, čemu daš prioriteto.

Glede tistih hiš, ki si jih linkal. Pri takih projektih, kjer en investitor naredi več hiš v vrsti je običajno najbolj smotano to, da so parcele majhne in je vse stlačeno. Tam se splača vzeti prvo ali zadnjo v vrsti, ker imajo ponavadi največjo parcelo. Težko pa prideš zraven, ker so končne hiše skoraj vedno prve prodane. Ampak ob predpostavki, da ti lokacija ustreza, bi mene najbolj motila tista panoramska okna v jedilnici, prav tako (pre)velika okna v spalnicah. Po drugi strani pa zelo majhno okno v zgornji kopalinici. Predlagam ti, da vzameš v IV. fazi in potem po svojem okusu položiš parket/ploščice, vrata in opremiš kopalnico. Napake pa so lahko povsod in jih pač rešuješ v sklopu garancije.

Za ravne strehe pravijo, da sta dve vrsti: tiste, ki zamakajo in tiste, ki še bodo.


To pravijo, ja, ampak glede na to, da je takih hiš zmeraj več, to ni (več) problem? Naj se oglasi kdo, ki jo ima že kakšnih 20 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jan_g ()

starfotr ::

20 let ni nič za katerokoli klasično streho z opeko. Ravne strehe so nezanesljive in to se ve že dolgo.

jan_g ::

20 let sem rekel zato, ker se pri običajnih hišah ponavadi kritina menja na 20-30 let. In če moraš na tako obdobje opraviti kaj vzdrževanja na ravni stehi, tudi ne bo konec sveta.

bbbbbb2015 ::

Kooper je izjavil:

Kupujem hišo do 300k. Glede lokacije nisem preveč izbirčen (savinjska, koroška ali podravska). Imam dilemo ali naj grem gradit sam ali kupit novogradnjo. Nekateri so mi že svetovali, da so novogradnje na trgu (za neznanega kupca) precej nekvalitetne in precenjene. Ogledoval sem si recimo tole hišo na Ptuju Hiša Ptuj, ki jo je zgradilo Cestno podjetje Ptuj. Se že na daleč vidi, da kaj ni ok? Ima kdo izkušnje z novogradnjami? Itak bom pred nakupom poklical strokovnjake, vendar bi rad predhodno izvedel, če so res novogradnje na trgu takšen krš in da se raje odločim za gradnjo v lastni režiji. Čisto vsakega napotka bi bil vesel.


Osebno menim, da je najbolje kupiti neobnovljeno hišo v mestu, letnika 1975 ali novejšo, s parcelo idealno 700m2. Edini pogoj je, da ti tloris hiše ustreza.
Hiše tam okrog 1980 so bile pogosto z zelo širokimi hodniki.

Potem hišo obnoviš z materiali in izolacijo, kot ti paše.

Novogradnje so tak krš, recimo kar sem gledal, niti temeljev niso skopali. Skopali so dobesedno 30cm zemlje, naredili obod tlorisa iz desk, nasuli kogle (da ja gre čim manj betona), niso faking dali armature, ter na koncu pripeljali kamion-hruško, enega samega, ter napolnili vse skupaj z betonom.

Glej, to se bo hiša pogreznila tokom 20 let za vsaj 10cm če ne še več, če pogrezanje ne bo enakomerno, bo tokom let počilo vse skupaj.

Takrat bo garancija, prodajalec, vse skupaj že daleč ali v grobu.

V Sloveniji se je najbolje gradilo (ni se skoparilo z materiali) med 1975 do nekje 1985. Pred 1975 je bil beton, oz. cement redek material, težko se ga je dobilo. Najbolje je kupii kje v mestu, na robovih v vaseh je bila dostikrat prisotna šarlatanska samogradnja, kjer so flikali.

Plan B pa je, da kupiš staro hišo za podreti, parcela tudi 700m2, ter si daš izdelati proper načrt, kjer kontroliraš parametre gradnje, ter ti gradbena firma to naredi na ključ, t.j. nadomestno gradnjo.

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

Po mojem je odvisno kaj hočeš. Večina zgrajenih novogradenj je prilagojena tipični novodobni slovenski familiji. Oba zakonca službe nekje v mestu, max 2 otroka, v prostem času pa neka potovanja/športanje itd.

Tako, da kaj si želiš oz. dobiš je precej odvisno od tega kako si blizu temu mišljenju oz. filozofiji.

starfotr ::

jan_g je izjavil:

20 let sem rekel zato, ker se pri običajnih hišah ponavadi kritina menja na 20-30 let. In če moraš na tako obdobje opraviti kaj vzdrževanja na ravni stehi, tudi ne bo konec sveta.


V bistvu se menja na cca. 50+ let. Tako kot se v tem času menja tudi napeljava in inštalacije.

Ne vem no, zakaj bi na 20-30 let menajal kritino.

sbawe64 ::

starfotr je izjavil:

20 let ni nič za katerokoli klasično streho z opeko. Ravne strehe so nezanesljive in to se ve že dolgo.

Pol New Yorka ima ravne strehe, stolpnice vse.

In podnebje tam ni na ravni Marbella (Španija) aka španski Monaco, kjer je 360 dni na leto sončno brez dežja (in snega).


M-XXXX je izjavil:

Zemljišča merijo med 252 in 345 m2, so povezujejo kaskadno, z urejeno zelenico.

Izjemna priložnost za vse, ki si želijo kakovostno bivanje:

300m2 je velikost dvorišča ne pa parcele... Tole in kakovostno bivanje ne more it skupaj.

Vsaj nimaš veliko za kositi :D.

Ni sedaj minimalna površina parcele 500 m^2 ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

jan_g ::

starfotr je izjavil:

jan_g je izjavil:

20 let sem rekel zato, ker se pri običajnih hišah ponavadi kritina menja na 20-30 let. In če moraš na tako obdobje opraviti kaj vzdrževanja na ravni stehi, tudi ne bo konec sveta.


V bistvu se menja na cca. 50+ let. Tako kot se v tem času menja tudi napeljava in inštalacije.

Ne vem no, zakaj bi na 20-30 let menajal kritino.


V redu, nisem v tej stroki in sem zgolj po spominu navedel leta, ko so menjali v širšem krogu poznanstev. Mojstri pravijo takole:


Prenova strehe – kdaj?

Kot vse stvari tudi strešna kritina čez čas odsluži svojemu namenu in je potrebna sanacije. Čeprav ob manjših poškodbah strehe zadostuje, da strešnike na določenih mestih popravimo ali zamenjamo, je vsakih 20-30 let čas, da zamenjamo celotno streho.


Ampak ok, ne bi se zdaj zapenjal ob tole. Hotel sem zoglj reči, da če je potrebno vzdrževanje vsakih nekaj deset let, potem tudi ravna streha ni tak bav bav.

bbbbbb2015 ::

starfotr je izjavil:

jan_g je izjavil:

20 let sem rekel zato, ker se pri običajnih hišah ponavadi kritina menja na 20-30 let. In če moraš na tako obdobje opraviti kaj vzdrževanja na ravni stehi, tudi ne bo konec sveta.


V bistvu se menja na cca. 50+ let. Tako kot se v tem času menja tudi napeljava in inštalacije.

Ne vem no, zakaj bi na 20-30 let menajal kritino.


Jaz sem jo ravnokar zamenjal na 20 let. Dvokapna streha sicer. Streha je držala zelo zelo solidno, na žalost so lanska neurja večini sosedov potrgala strešnike. Jaz sem opazil več potrganih vijakov na tleh, nekaj polomljenih koščkov kritine, ter nekaj koščkov pločevne. Nam sicer ni odneslo strešnikov valovitke, sosedu pa je odkrilo 1/4 strehe, je imel pa salonitke 40+ let, veter jih je potrgal v nulo.

Zdi se, da je kritina doživela kar svoj hud stres. Nisem nič menjaval lani, ker so bili mojstri zasedeni, letos pa sem kritino v celoti zamenjal.

Utk ::

Rad bi videl to 60 let staro streho, ki še ni bila zamenjana. Ne bi rad živel pod njo, bi jo pa rad videl...

FireSnake ::

jan_g je izjavil:

20 let sem rekel zato, ker se pri običajnih hišah ponavadi kritina menja na 20-30 let. In če moraš na tako obdobje opraviti kaj vzdrževanja na ravni stehi, tudi ne bo konec sveta.


Opeko menjaš in je to to. kaj pa na ravni strehi?
Ni tako preprosto, veš.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

johnnyyy ::

Utk je izjavil:

Rad bi videl to 60 let staro streho, ki še ni bila zamenjana. Ne bi rad živel pod njo, bi jo pa rad videl...

Kako pa kaj v tujini to menjajo oz urejajo? Ker vedno ko sem v UK gledam tiste njihove bajte, pa imam včasih občutek, da se bo podrla če bi prdnu. Pa so imeli nekaj mesecev nazaj konkreten veter, pa govorim s sodelavcem, pa pravi, da pri njih in okolici ni nobene strehe odkrilo, čeprav je bil veter 120km/h?! Če pri nas tako zapiha, povsod (razen vipava in ajdovščina) nekaj odkrije, če ne drugega šolo.

bciciban ::

Utk je izjavil:

Rad bi videl to 60 let staro streho, ki še ni bila zamenjana. Ne bi rad živel pod njo, bi jo pa rad videl...


Sosed je leta 2022 menjal streho, ki je bila pokrita leta 1970.
Pravzaprav je menjal kritino, ostrešju zares še nič ni falilo.

52 let sicer ni 60 ampak bi tudi tisth 8 let še preživela BP.

Invictus ::

starfotr je izjavil:

20 let ni nič za katerokoli klasično streho z opeko. Ravne strehe so nezanesljive in to se ve že dolgo.

Ravne strehe je tudi treba vzdrževati kot navadne.

Sam narod gor naredi teraso, pa je noče razsuti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

sbawe64 ::

johnnyyy je izjavil:

Utk je izjavil:

Rad bi videl to 60 let staro streho, ki še ni bila zamenjana. Ne bi rad živel pod njo, bi jo pa rad videl...

Kako pa kaj v tujini to menjajo oz urejajo? Ker vedno ko sem v UK gledam tiste njihove bajte, pa imam včasih občutek, da se bo podrla če bi prdnu. Pa so imeli nekaj mesecev nazaj konkreten veter, pa govorim s sodelavcem, pa pravi, da pri njih in okolici ni nobene strehe odkrilo, čeprav je bil veter 120km/h?! Če pri nas tako zapiha, povsod (razen vipava in ajdovščina) nekaj odkrije, če ne drugega šolo.

Hiše v UK so smeh in farsa glede na njihovo podnebje.
2020 is new 1984
Corona World order

Invictus ::

FireSnake je izjavil:


Ni tako preprosto, veš.

Odvisno kako je narejena.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

bciciban ::

Invictus je izjavil:

starfotr je izjavil:

20 let ni nič za katerokoli klasično streho z opeko. Ravne strehe so nezanesljive in to se ve že dolgo.

Ravne strehe je tudi treba vzdrževati kot navadne.

Sam narod gor naredi teraso, pa je noče razsuti...


Če bi še enkrat delal bi naredil zeleno streho in gor postavil žar :) Da bi imel žar seanse z razgledom :)

nekikr ::

Kooper je izjavil:

Kupujem hišo do 300k. Glede lokacije nisem preveč izbirčen (savinjska, koroška ali podravska). Imam dilemo ali naj grem gradit sam ali kupit novogradnjo. Nekateri so mi že svetovali, da so novogradnje na trgu (za neznanega kupca) precej nekvalitetne in precenjene. Ogledoval sem si recimo tole hišo na Ptuju Hiša Ptuj, ki jo je zgradilo Cestno podjetje Ptuj. Se že na daleč vidi, da kaj ni ok? Ima kdo izkušnje z novogradnjami? Itak bom pred nakupom poklical strokovnjake, vendar bi rad predhodno izvedel, če so res novogradnje na trgu takšen krš in da se raje odločim za gradnjo v lastni režiji. Čisto vsakega napotka bi bil vesel.

1. To, da so nepremičnine za trg en navaden krš so si izmislili ljudje, ki so podedovali ali sami naredili, pa je potem vse ostalo avtomatično zanič. Dejstvo pa je, da se uporabljajo enaki materiali, načrt je načrt. Kar recimo jaz naredim za trg je enako kot če bi delal zase. Prvič, ker so materiali, ki se tu prodajajo, dobri, pa tudi v DGD/PZI imaš napisano kaj mora biti in drugič, ker je odprava napak bistveno dražja kot pa dobra prvotna izvedba. Najboljše so tiste fore, ko pravijo, da se da pol manj želaza v armaturo recimo, če delaš za trg. Nadzorni ne bo podpisal, izvajalec ne naredil, investitor bi pa bankrotiral, če bi moral sanirati statično neustrezno nepremičnino.
2. Ni več veliko junakov, ki bi se spravili sami delati nepremičnino, ker je birokracija tako huda (preden prideš do iskanja izvajalcev), da je to neumno početje, če imaš službo. Ostane ti tako le hiša na ključ, ki po možnosti že stoji in se "takoj" vseliš vanjo ali pa najem dragega inženiringa, ki se bo z vsem ukvarjal namesto tebe (ampak boš moral biti še vedno konstantno zraven).

Seveda pa tudi velja, da prodajalca preveriš pred nakupom. Če je to nekdo, ki za vsako nepremičnino ustanovi in zapre posebno firmo, potem nekaj ne štima.

bbbbbb2015 ::

sbawe64 je izjavil:

johnnyyy je izjavil:

Utk je izjavil:

Rad bi videl to 60 let staro streho, ki še ni bila zamenjana. Ne bi rad živel pod njo, bi jo pa rad videl...

Kako pa kaj v tujini to menjajo oz urejajo? Ker vedno ko sem v UK gledam tiste njihove bajte, pa imam včasih občutek, da se bo podrla če bi prdnu. Pa so imeli nekaj mesecev nazaj konkreten veter, pa govorim s sodelavcem, pa pravi, da pri njih in okolici ni nobene strehe odkrilo, čeprav je bil veter 120km/h?! Če pri nas tako zapiha, povsod (razen vipava in ajdovščina) nekaj odkrije, če ne drugega šolo.

Hiše v UK so smeh in farsa glede na njihovo podnebje.


Tudi njihov odnos do nepremičnin oz. gradenj je drugačen. Mi bi rekli slabši, samo oni na to ne gledajo tako.

Bil sem cca 20+ let nazaj v King George hotelu v Londonu. To je bila sicer ideja tajnice generalnega direktorja. To je stalo proper 400€ na noč ali tu nekje.
Jaz se ne bi silil v tako drage hotele.

Pridem v sobo, res je imela kašmirsko preprogo, da sem mislil, da hodim po oblaku. Hočem odpreti okno. V bistvu dvojna polkna. Barvano nazadnje leta 1940. Polkna komaj odprem, vse povešeno. Panti cvilijo.

V redu. Malo se nadiham zraka, hočem zapreti, zunanja polkna se nočejo zapreti, malo pokušam pobutati, pa so stekla - enojna zacingljala. Sem mislil, tole jaz pobutam, pa mi polkno v roki ostane. Če ne to, pa razsujem stekla v nulo.

Pač sem civiliziran človek, pokličem recepcijo. Pride nek postrešček, nekaj kaj jaz vem. Gleda mene, gleda okna, kaj jaz delam. Nakar postrešček pokliče ne vem, neke eksterne,pridejo zopet gledajo mene in gledajo okna, kaj jaz delam.

Nakar vzamejo pajser, neko krpo, previdno podpajsajo okna, ter previdno zaprejo zunanje okno. Nakar še enako podpajsajo notranji dve polkni in enako.
Nakar - to sploh nisem opazil, se je za zavesami skrivalo še eno steklo oz. drsno okno, na tračnicah - to je treba lepo zapretiin to dihta in ni hrupa niti dežja niti nič.

Nakar me podučijo, da ni mišljeno, da jaz zdaj pa tu odpiram okna, sploh pa ne una, ki so od leta 1800 in nekaj. In k sreči se ni nič zgodilo.

Mi bi že če ne bajto podrli, pa vsaj dali noter proper PVC okna. Oni pa ne. Gladijo tista propadla okna v nulo.

starfotr ::

To, da se dela zase ali za prodajo je že dolgo znano. Prvo vprašanje gradbinca je to. Ker so tudi cene različne.

Če delaš zase daš seveda boljše materiale. Če za prodajo je seveda zgodba povsem drugačna. Saj skozi steno se ne vidi kakšna opeka je znotraj.

Sicer pa danes se prodajajo vse nepremičnine kot vile, luksuzne, suite in ostale krilatice nepremičninarjev. Tako, da ne moreš nobenemu verjet.

mkk20 ::

Utk je izjavil:

Rad bi videl to 60 let staro streho, ki še ni bila zamenjana. Ne bi rad živel pod njo, bi jo pa rad videl...


Mi smo lani novembra menjali točno 70 let staro opečno kritino. Vsi špirovci ok.

Sicer se menjajo prehitro:
- Ali se dela vecja adaptacija
bajte, prizidek, pa recejo ajde
dajmo, da bo potem mir.
- ali recejo, dajmo zamenjat
dokler je se dnar..
- sosed menjal in potem je
epidemija po vasi

Invictus ::

nekikr je izjavil:


1. To, da so nepremičnine za trg en navaden krš so si izmislili ljudje, ki so podedovali ali sami naredili, pa je potem vse ostalo avtomatično zanič. Dejstvo pa je, da se uporabljajo enaki materiali, načrt je načrt. Kar recimo jaz naredim za trg je enako kot če bi delal zase.

Ja, potem, pa svizec zavije čokolado...

Vsi privatniki, ki delajo za trg, naredijo minimalni standard, ali celo podkupijo nadzornega, da je čim ceneje...

Ne serji kako narediš za trg isto kot zase...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

johnnyyy ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Tudi njihov odnos do nepremičnin oz. gradenj je drugačen. Mi bi rekli slabši, samo oni na to ne gledajo tako.

Kolikor gledam, se precej manj sekirajo in niso toliko zahtevni kot pri nas. Imam občutek, da smo mi precej picajzli glede tega in bolj mahnjeni na nove stvari vključno z novogradnjami.

Recimo mi imamo pisarno v UK kjer je predelana iz skednja in je krita s slamo, pa ni edina stavba tam. Pri nas bi bil problem že pri spremembi namembnosti, kje so šele certifikati za kritino.

Da se vrnem na temo, trenutno delam novogradnjo. Pa me mineva, ko poslušam zgodbe kolegov, ki bodo tudi gradili pa se jim je ustavilo pri papirjih in naši birokraciji. Tako, da bi rekel, da precej pazi ko kupuješ zemljišče, da dobiš vse potrebne informacije. Pa tudi če misliš, da imaš vse potrebne informacije lahko pride do težav (kakšen sosed ne da soglasja itd.).

telexdell ::

Poznam človeka, kateri je zase zgradil 2 hiši pri nas in eno v sosednji Avstriji. Sedaj pa se vrača nazaj v Slovenijo, kjer je kupil vrstno hišo zgrajeni za trg. Pri skoraj 70. letih je pojamral, da če naredi še 10 hiš zase bo na vsaki naslednji popravljal napake, katere je delal na prejšnjih.
Tudi sam živim v hiši, katero je sam zgradil oče jaz pa sem jo v lastni režijo temeljito renoviral in toplotno saniral. Čeprav imam poslovno dnevno stike z gradbinci (projektanti in izvajalci) in so mi izdatno pomagali z nasveti vsake toliko opazim, kje sem ga kaj "posral" in bi bilo bolje narediti drugače.
Gradbinec s tradicijo (mogoče že 2 ali tretja generacija) ne bo zaradi nekaj centov zapravil svojega renomeja, zato tudi objekte za trg gradi v skladu z dokumentacijo in veljavnimi standardi. Marsikateri samograditelj pa misli, da je pametnejši od vseh drugih in je prav edino njegovo, vse drugo pa zanič. In bolj kot se moti, bolj je prepričan v svoj prav.
Se pa napake pojavljajo povsod- pač ne moreš vsega predvideti. Razlika med napakami v samogradnji in gradnji za trg je le v tem, da jih prvi nikakor nočejo priznati, drugi pa jih potencirajo do skrajnih mej.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

starfotr ::

Glej, danes lahko kupiš okno za karikiram 100 eur ali pa za 1000 eur.

Cena vgradnje enega ali drugega je načeloma približno ista. Razlika v končni ceni je pa ogromna.

nekikr ::

Invictus je izjavil:

nekikr je izjavil:


1. To, da so nepremičnine za trg en navaden krš so si izmislili ljudje, ki so podedovali ali sami naredili, pa je potem vse ostalo avtomatično zanič. Dejstvo pa je, da se uporabljajo enaki materiali, načrt je načrt. Kar recimo jaz naredim za trg je enako kot če bi delal zase.

Ja, potem, pa svizec zavije čokolado...

Vsi privatniki, ki delajo za trg, naredijo minimalni standard, ali celo podkupijo nadzornega, da je čim ceneje...

Ne serji kako narediš za trg isto kot zase...

Daj, nehaj no. Le čevlje sodi naj kopitar pa to. Lahko pa sicer daš denar na mizo in greva čez nekaj mojih nepremičnin za trg, boš pripeljal svojega nadzornika, pa pogledamo kaj je na stvari. Upaš?

Nikonja ::

Sodeč po izkušnjah nekaj sodelavcev in enega prijatlja, mi ne pada na pamet gradit svojo hišo, in vsaki od njih je isto povedal "enkrat sm se zaj... in nikoli več" - ker v povprečju, prvo traja cca 6-12 mesecev zajeb... z birokracijo, potem pa začneš, pa mojster en dan pride, drug dan ga ni, pol pa drugi mojster ne more začet dokler ta prvi ne konča, pol pa še milion reklamacij, in na koncu gradiš bajto 3 leta in jo nikoli ne dokončaš ker skoz čakaš enega mojstra...

Tko da če bi šel v to, samo hiša na ključ, definiram kaj hočem in kako hočem, če imam probleme samo eno cifro pokličem in ne poslušam mojstre "nism jaz kriv to je uni ta drugi narobe naredil" in podobne. Ja, najbrž res pride mal dražje ampak prišpara drkanja in živcev za 30 let. Pa še, vpašanje je če bi se sam odločil gradit kolk bi to bilo bolj kvalitetno od nakupa že zgrajene, ker ziher ne bi stal zraven bajte vsak dan cel dan in gledal kaj se dogaja...

velikBrokoli ::

Vzameš montažno na ključ, ampak še vedno je stresno in ogromno ukvarjanja z birokracijo, usklajevanja različnih projektantov, tudi izvajalcev za dovozno cesto, temeljno ploščo itd, ampak mnogo mnogo manj kot pri klasični gradnji.

shark_nm ::

Nikonja je izjavil:

Sodeč po izkušnjah nekaj sodelavcev in enega prijatlja, mi ne pada na pamet gradit svojo hišo, in vsaki od njih je isto povedal "enkrat sm se zaj... in nikoli več" - ker v povprečju, prvo traja cca 6-12 mesecev zajeb... z birokracijo, potem pa začneš, pa mojster en dan pride, drug dan ga ni, pol pa drugi mojster ne more začet dokler ta prvi ne konča, pol pa še milion reklamacij, in na koncu gradiš bajto 3 leta in jo nikoli ne dokončaš ker skoz čakaš enega mojstra...

Tko da če bi šel v to, samo hiša na ključ, definiram kaj hočem in kako hočem, če imam probleme samo eno cifro pokličem in ne poslušam mojstre "nism jaz kriv to je uni ta drugi narobe naredil" in podobne. Ja, najbrž res pride mal dražje ampak prišpara drkanja in živcev za 30 let. Pa še, vpašanje je če bi se sam odločil gradit kolk bi to bilo bolj kvalitetno od nakupa že zgrajene, ker ziher ne bi stal zraven bajte vsak dan cel dan in gledal kaj se dogaja...


Če nimaš 2 levih rok ne rabiš majstrov čakat ampak sam narediš. Problem je ker se težava pokaže po 5-6 letih in tista številka več ne obstaja da bi potožil o težavi :) Oz. v mojem primeru, firma v stečaju...

velikBrokoli je izjavil:

Vzameš montažno na ključ, ampak še vedno je stresno in ogromno ukvarjanja z birokracijo, usklajevanja različnih projektantov, tudi izvajalcev za dovozno cesto, temeljno ploščo itd, ampak mnogo mnogo manj kot pri klasični gradnji.


Ali pa še bolje, sam narediš montažno. Arhitekt nariše, statik da načrt ki ga predaš tistim ki delajo lepljence, dobiš CNC kose in načrt, sestavljaš kakor lego kocke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shark_nm ()

sbawe64 ::

velikBrokoli je izjavil:

Vzameš montažno na ključ, ampak še vedno je stresno in ogromno ukvarjanja z birokracijo, usklajevanja različnih projektantov, tudi izvajalcev za dovozno cesto, temeljno ploščo itd, ampak mnogo mnogo manj kot pri klasični gradnji.

Obstaja tudi montažna masivna (best from both worlds).
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

Invictus je izjavil:

nekikr je izjavil:


1. To, da so nepremičnine za trg en navaden krš so si izmislili ljudje, ki so podedovali ali sami naredili, pa je potem vse ostalo avtomatično zanič. Dejstvo pa je, da se uporabljajo enaki materiali, načrt je načrt. Kar recimo jaz naredim za trg je enako kot če bi delal zase.

Ja, potem, pa svizec zavije čokolado...

Vsi privatniki, ki delajo za trg, naredijo minimalni standard, ali celo podkupijo nadzornega, da je čim ceneje...

Ne serji kako narediš za trg isto kot zase...

Daj, nehaj no. Le čevlje sodi naj kopitar pa to. Lahko pa sicer daš denar na mizo in greva čez nekaj mojih nepremičnin za trg, boš pripeljal svojega nadzornika, pa pogledamo kaj je na stvari. Upaš?

Problem je, da ko je enkrat zadeva kao "fertik" je težko določene zadeve preverit... Kako boš recimo preveril RAL montažo pri oknih ko je fasada enkrat gor? Kako boš preveril hidroizolacijo ali drenažo, ko je bajta enkrat zasuta? Večina teh napak se zares pokaže šele po parih letih in praktično nemogoče jih je odpravit ampak se samo neke workarounde išče in "flika". Materiali danes ali včasih so kot noč pa dan, samo nič ne pomaga ker zadeva funkcionira samo če je v nulo narejena, kar v dosti primerih ni. V Nemčiji se 20% novogradenj popravlja še naslednjih 10 let... "majstre" boli k, oni samo delajo, ti moraš pa živet v tem in se bongat z njimi. Vsi pa najraj delajo s silikonskim kitom, najraj bi kr celo bajto z njim premazal ;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

nekikr ::

Zato pa imaš garancijo, pa tudi napake se pojavijo bistveno prej. Če nekje zamaka se bo to videlo takoj. V primeru RAL montaže se pa zadeva vmes slika. Zdaj bo uletel Invictus, da slike sigurno niso 250k ločljivosti in slikane v idealni svetlobi iz 150ih kotov, ampak to je potem načrtno iskanje dlake v jajcu. A ko kupuješ avto višjega razreda tudi zahtevaš certifikat in test za vsak vijak ter podpisane izjave delavca, da je vijak zategnil s certificiranim moment ključem (in postopek slikal in posnel)? Ljudje iz zavisti pišejo in govorijo, kot da se namensko pripelje neko opeko iz Bangladeša, cement iz ene srbske vasice, streha se pa zlepi skupaj z UHU lepilom. Ni to tako. V praksi je večina nepremičnin, ki niso narejene namensko slabo z instant firmo, ki potem ponikne, dobro narejenih. Odprava napak je bistveno dražja od morebitnega prihranka.

feryz ::

"Gradnja v lastni režiji" na tem forumu itak pomeni, da greš enkrat na teden pogledat albance, če zlagajo cegle skupaj.
Folk se pa na gradnjo spozna kot zajec na boben. In je popolnoma vseeno, ali vrže en uč vmes, ali pa dva na koncu.

nekikr ::

A nisi prebral zgoraj:
Ali pa še bolje, sam narediš montažno. Arhitekt nariše, statik da načrt ki ga predaš tistim ki delajo lepljence, dobiš CNC kose in načrt, sestavljaš kakor lego kocke.

How hard can it be, ane? Dva vikenda pa je bajta pod streho, potem še kable napelješ, vodovod, kanalizacijo, en teden pozneje fasado, greš po lopato in okolico urediš in BAM! Za pol cene max, v treh tednih.

hendriks ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Novogradnje so tak krš, recimo kar sem gledal, niti temeljev niso skopali. Skopali so dobesedno 30cm zemlje, naredili obod tlorisa iz desk, nasuli kogle (da ja gre čim manj betona), niso faking dali armature, ter na koncu pripeljali kamion-hruško, enega samega, ter napolnili vse skupaj z betonom.

Glej, to se bo hiša pogreznila tokom 20 let za vsaj 10cm če ne še več, če pogrezanje ne bo enakomerno, bo tokom let počilo vse skupaj.

Takrat bo garancija, prodajalec, vse skupaj že daleč ali v grobu.

V Sloveniji se je najbolje gradilo (ni se skoparilo z materiali) med 1975 do nekje 1985. Pred 1975 je bil beton, oz. cement redek material, težko se ga je dobilo. Najbolje je kupii kje v mestu, na robovih v vaseh je bila dostikrat prisotna šarlatanska samogradnja, kjer so flikali.


No no, ne tako hitro. Moja hiša je novogradnja (zgrajena leta 2013). Ko je betonar videl, koliko železa je v armaturi v temeljni plošči, se je samo za glavo prijel. Tako da ta tvoja teza ne more držati za čas, ko smo mi gradili. Vsaj v teh časih se mi zdi, da so projektanti pretiravali z železom.
Kar se tiče hiš grajenih med 75 in 85 je problem v hidroizolaciji, saj praktično nobena hiša iz tistih časov tega nima. Seveda se da skopati jarek okoli hiše in potem to narediti naknadno, možna je tudi hidrozolacija s spodrezavanjem stavbe, vendar je slednje baje precej drago.

Mi nismo gradili v lastni režiji, vendar gradbenika ki mi je zidal dobro poznam, tako da nekih večjih problemov ni bilo.

Kar se šarlatanske gradnje na vaseh tiče, se tudi ne morem strinjati. Večina hiš iz tistih časov, ko so majstri bili v najboljšem primeru gradbeni tehniki, še vedno stoji.

nekikr ::

Novogradnje so tak krš, recimo kar sem gledal, niti temeljev niso skopali. Skopali so dobesedno 30cm zemlje, naredili obod tlorisa iz desk, nasuli kogle (da ja gre čim manj betona), niso faking dali armature, ter na koncu pripeljali kamion-hruško, enega samega, ter napolnili vse skupaj z betonom.

Mojster, ravno si odkril (in zapretiraval), temeljno ploščo:
Temeljna plošča preprečuje neenakomerno posedanje stavbe, saj zaradi površinskega prenosa obtežbe zmanjša napetosti pod temeljem. To pride še posebej prav, če je zemljina, na kateri bo stal objekt, slabo nosilna.

Preden pa začneš delati temeljno ploščo, moraš narediti geomehansko poročilo o ustreznosti tal. No, če si investitor. Če si samograditelj to preskočiš, ker ni treba in je strošek ;)

Eduardo ::

Kooper je izjavil:

Ima kdo izkušnje z novogradnjami? Itak bom pred nakupom poklical strokovnjake, vendar bi rad predhodno izvedel, če so res novogradnje na trgu takšen krš in da se raje odločim za gradnjo v lastni režiji. Čisto vsakega napotka bi bil vesel.


Reveži mislijo, da so nepremičnine zadeva v stilu "Če bi imel 0.5mio€, bi vse bilo super.". Tisti z znanjem pa vedo, da je vsako dodatno znanje in pogajalski pristop faktor k boljši kvaliteti in ceni.

Skratka bolj boš izobražen bolj boš lahko sodil. Je pa v grobem tako, da seveda prideš skozi najceneje, če imaš znanje in vodiš svoj projekt. Ampak je zelo važen del, da imaš znanje, ker posebej pri gradnji znajo biti cene radikalno različne za isti produkt.

Lažje je vzeti narejeno zadevo kjer ti strokovnjak pregleda tehnologije in izvedbo, kjer se marsikaj ko je končano ne da pregledati. Ampak tu seveda trpi cena, ker vmes je bil nekdo z znanjem kateri je potegnil najlvečji del dobička, potem še strokovnjak itn.

Jaz bi ti svetoval, da delaš projekt sam in da realiziraš najbolj enostaven model možno. Osnovna plošča in na njo projekt v podaljšani četrti fazi. Pri finišu lahko dosti prihraniš, še posebej, če imaš vsaj čas dobiti več ponudb. Tvoj cilj naj bo radiranje vseh komplikacij. Dobro ceno pa dobiš zato, ker se pogajaš za tri velike pakete in imaš takoj dober pregled.
1. Parcela
2. Zemeljka dela + plošča
3. Hiša

Za vsako stopnjo več ponudb, pogajanja, ponudbe tudi iz tujine, da dobiš pravi občutek. Pri tako malo postavkah lahko projekt b.p. zvozi sam vsak polspoboen.

borutz ::

feryz je izjavil:

"Gradnja v lastni režiji" na tem forumu itak pomeni, da greš enkrat na teden pogledat albance, če zlagajo cegle skupaj.


jaz grem vsak dan pogledat ce delajo :)

Eduardo ::

nekikr je izjavil:


Preden pa začneš delati temeljno ploščo, moraš narediti geomehansko poročilo o ustreznosti tal. No, če si investitor. Če si samograditelj to preskočiš, ker ni treba in je strošek ;)


Kjer gradimo mi jo to pogosto bolj nateg, ker ti kamot bagerist pokoplje in pogleda, če je spodaj ustrezna podlaga. Lahko pa plačaš prej bager (dostavo in nekaj ur dela), ki bo naredil luknjo in nekoga, ki ti napiše copay paste poročilo, da imaš pol metra humusa. In še potem ko pride projekt najdejo, da so kopali tam kjer je vse super, pol metra stran pa je ogromna skala.

In kaj ti kotisti ta pregled? Gradbeno podjetje mora tako ali tako zamenjati material do prave polage, praviloma pa ni nekih hudih diskrepanc.

V glavnem bi te popravil, da fališ ključen del za ta pomislek. Pametno ni delati pred temeljno ploščo ampak morda preden parcelo kupiš, pa še to, če je projekt postavljen rizično. Ker če si fiksiran, da boš tam gradil, boš tako ali tako menjal material do tja kjer je dober material. Ti boš pač več vedel prej in plačal še analizo. Zamenjati nekoliko več podlage pa je morda stvar maksimalno dneva zamude, če nimaš res neko ekstremno nesrečo.

feryz ::

borutz je izjavil:

feryz je izjavil:

"Gradnja v lastni režiji" na tem forumu itak pomeni, da greš enkrat na teden pogledat albance, če zlagajo cegle skupaj.
jaz grem vsak dan pogledat ce delajo :)
Ja, če delajo.
Ne pa tudi kaj in kako delajo.

johnnyyy ::

feryz je izjavil:

"Gradnja v lastni režiji" na tem forumu itak pomeni, da greš enkrat na teden pogledat albance, če zlagajo cegle skupaj.
Folk se pa na gradnjo spozna kot zajec na boben. In je popolnoma vseeno, ali vrže en uč vmes, ali pa dva na koncu.

Po zakonu tudi če si samograditelj potrebuješ nadzornika, ki bo pregledal, če so stvari OK. V bistvu pa je "gradnja v lastni režiji" pravni termin, kjer ti predpisuje zakonske dolžnosti, ki jih moraš narediti.

nekikr je izjavil:

Preden pa začneš delati temeljno ploščo, moraš narediti geomehansko poročilo o ustreznosti tal. No, če si investitor. Če si samograditelj to preskočiš, ker ni treba in je strošek ;)

No no. Za PZI rabiš geomehansko poročilo, na podlagi katere bo statik izračunal armaturo in tudi tip plošče. Brez statike oz. PZI pa ne boš nič gradil, saj ne boš mogel dati prijave del. Tako da temu ne boš ušel.

biserx ::

Kooper je izjavil:

Kupujem hišo do 300k. Glede lokacije nisem preveč izbirčen (savinjska, koroška ali podravska). Imam dilemo ali naj grem gradit sam ali kupit novogradnjo. Nekateri so mi že svetovali, da so novogradnje na trgu (za neznanega kupca) precej nekvalitetne in precenjene. Ogledoval sem si recimo tole hišo na Ptuju Hiša Ptuj, ki jo je zgradilo Cestno podjetje Ptuj. Se že na daleč vidi, da kaj ni ok? Ima kdo izkušnje z novogradnjami? Itak bom pred nakupom poklical strokovnjake, vendar bi rad predhodno izvedel, če so res novogradnje na trgu takšen krš in da se raje odločim za gradnjo v lastni režiji. Čisto vsakega napotka bi bil vesel.



Jaz imam še na voljo 1 hišo v naselju 9 hiš, kvalitetna novogradnja, se lahko prepričaš sam na ogledu. Hiša 150m2 z 800m2 parcele. Za več informacij sem na voljo.

trancer01 ::

jan_g je izjavil:

20 let sem rekel zato, ker se pri običajnih hišah ponavadi kritina menja na 20-30 let. In če moraš na tako obdobje opraviti kaj vzdrževanja na ravni stehi, tudi ne bo konec sveta.

Jaz imam kritino iz betonskih strešnikov in pričakujem, da bo zdržala najmanj 50 let. Tudi slabša kritina danes brez težav zdrži vsaj 40 let, raje več.

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

Zato pa imaš garancijo, pa tudi napake se pojavijo bistveno prej...

Saj ti pravim da garancija ne odtehta, ker moraš vmes v tem živet. Recimo maš probleme s tesnjenjem oken in majstri bi prišli to januarja popravljat. Ali pa ti v eni in edini kopalnici zamaka, majstri bi pa to en teden popravljali, po možnosti s presledki po par dni. Kaj, se boš vmes malo v hotel preselil al kaj? Mislim, ko ravno primerjaš z avtoma ane... tam ti dajo nadomestnega in se odpelješ in te boli k.

Glede slikanja RAL montaže... slika v takšnih primerih ti dostikrat nič ne pomaga. Kako se s slike vidi ali je zadeva zrakotesna? Poleg tega ne veš ali so slike res od tvojih oken. Skratka ne nabijat neumnosti. Popravila skritih napak na bajti so vedno problematična in če ne drugega ti povzročajo sive lase in krajšajo življenje. In ko sem omenjal kvaliteto materialov... kot rečeni so danes bistveno boljši materiali kot 50 let nazaj, izvedba pa generalno bistveno slabša.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

nekikr ::

Skratka, če potegneva črto - ne da se, nemogoče je. Edina opcija je, da si zraven 24/7, gledaš majstrom pod prste, vmes naštudiraš vse opcije in kako med sabo delujejo, pa nihanja cen in price performance. Skratka, spotoma postaneš največji inženir kar jih je na svetu in širše. Pa še takrat nikoli ne veš kdaj se ti bo vse skupaj podrlo na glavo. Pismo, snežinke ste danes res neverjetne.
Medtem sem pa že za eno naselje nepremičnin postavil in prodal, ljudje so veseli, neredko sem kam povabljen (še po toliko letih), še vedno kdo ves vesel prinese kakšno buteljko. Sama sreča, da se niso seznanili s tem, da je nemogoče kupiti tako stvar in da naj raje naštudirajo sami, da bo za silo, ali pa, še bolje, ostanejo v preverjeno plesnivi socialistični bajturini svojih staršev.

mr_chai ::

Fantje, tuki mate en horror story v oglasu

https://www.nepremicnine.net/oglasi-pro...

Tale investitor je ocitno slepo verjel v svojega izvajalca. :)) Ali pa sparal pri kaki geomehaniki. Do temeljev se ne spara nic!

BlaY0 ::

nekikr je izjavil:

Skratka, če potegneva črto - ne da se, nemogoče je. Edina opcija je, da si zraven 24/7...

Točno tako in samo to, 10/5 (ne 24/7 ker nismo Bangladeš) gledaš in jih v rit suvaš, ostalo je loterija. Če bi ti postavljal in prodajal za ostale tako kot zase, bi bil že zdavnaj na kantu. Večina jih dela primarno na normo, šele za tem je kvaliteta. Pa tudi nihče ni rekel da je nemogoče, so svetle izjeme.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kaj ste zaj**** pri gradnji hiše (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
35437243 (9098) velikBrokoli
»

Uporabno dovoljenje za hiso (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7011813 (1705) edi123
»

Priključitev na električno omrežje

Oddelek: Loža
353091 (1417) velikBrokoli
»

Gradnja hiše - ravna streha (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7317067 (5747) Machete

Več podobnih tem