» »

"Strateški" pogled in usmerjevanje visokošolskega izobraževanja v Sloveniji

"Strateški" pogled in usmerjevanje visokošolskega izobraževanja v Sloveniji

«
1
2 3
...
5

Mato989 ::

Torej kot večina verjetno ve iz novic, je Vlada zaenkrat odtegnila podpis o določanju vpisnih mest na univerze in visokošolske ter višješolske programe.

https://www.rtvslo.si/slovenija/jansa-d...

Moram priznat, da čeprav JJ osebno ne maram in mi je njegov način ter trenutna vlada čisto mimo (no saj enako mi je bilo večino vlad do zdaj) se moram s to logiko tukaj popolnoma strinjat. V Sloveniji bi potrebovali drastično zmanjšanje "subvencioniranih" vpisnih mest kjer popolnoma nepotrebno in prevečkrat zaradi socialnega korektiva (boni, študentsko delo ipd...) spuščamo na fakultete bistveno preveč kadra ki ga na koncu nimamo kje zaposlit ker delovnih mest ki bi jih potem ta kader naj opravljal preprosto ni.

Osebno sem bil vedno privrženec ideje, da bi visokošolsko izobraževanje postalo "plačljivo" oziroma nekaj v smislu:

Letnik stane 2.000€, če ga opraviš greš naprej (in če v številu letnikov + 1 opraviš diplomo dobiš nazaj 2.000€ + nagrado ki je tvoja povprečna ocena x200, torej nekdo s samimi desetkami bi teoretično dobil nazaj 4.000€ po diplomi)

Druga zadeva kar menim je, da bi morali ukinit študentsko delo, ki je le konkurenca delu, saj ne vidim nobenega razloga zakaj ne bi mogli študenti enostavno podpisovat pogodb za krajši delovni čas, recimo 6ur tedensko ali pa 12 ur ali karkoli. Tako bi jim že tekla delovna doba (saj zdaj po novem ji tudi nekaj ampak bolj bogo) hkrati bi že dobili dopust itd...

Hkrati bi bilo potrebno močno omejit študije ki so nepotrebni oz. je delovnih mest v mikro številkah nekaj 10 ali 100 v Sloveniji, mi pa vsako leto sproduciramo 100 diplomantov iz takih programov.

Kar pa menim osebno da je najpomembneje, pa je to, da vsakdo ki konča visokošolsko izobraževanje na državne stroške bi moral pred tem podpisat pogodbo v kateri se zaveže, da bo po diplomi vsaj 10-15 let oddelal delovne dobe v Sloveniji ali pa z zamudnimi obrestmi vrnil šolnino. Ljudje ki dobijo "zastojn" izobrazbo ki jo plačamo trenutni zaposleni in ki potem ne vračajo v proračun pač nima smisla financirat.

Zanimiv komentar:
Kot sem že napisal v enem postu je glavni krivec za katastrofalen izobraževalni sistem bivši šolski minister iz LDS Slavko Gaber. On je vse na glavo obrnil že od osnovne šole naprej. Ko sem jaz hodil v osnovno šolo nas je bilo 30 v razredu in samo trije smo bili odlični. Tisti, ki smo bili odlični, smo hodili na različna tekmovanja. Jaz sem hodil na tekmovanja iz matematike in kemije in dobil nagrade. Gaber pa je uvedel takšno osnovno šolo, kjer je 70-80% odličnih. Če pa šolar ni odličen, pa pridejo starši v šolo in učiteljem grozijo s tožbami in jih ustrahujejo. Na gimnazijo smo nekoč iz osnove šole šli samo trije ali štirje iz razreda, ostali so pa šli na poklicne in tehniške srednje šole. Gaber je pa uničil tehniške šole in omogočil vpis na gimnazije vsem, tudi najbolj butastim. Danes maturo na gimnaziji naredi že v prvem roku 98% dijakov, kar je svetovni rekord. Kot da bi imeli slovenski dijaki najvišji IQ na svetu. Po maturi je vsem omogočen vpis na družboslovne fakse, ki sprejmejo vsakogar. Na FDV pa je danes lažje diplomirati, kot je bilo nekoč končati srednjo strojno šolo.


Kaj pravite?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115
  • predlagalo izbris: bbbbbb2015 ()

ajdov ::

ta vlada še za 1 teden vnaprej ni vedla povedat a bodo šole (oziroma karkoli) odprte, zdaj naj pa verjamem, da bodo znali za par let vnaprej uganit, kateri poklici se bodo rabili

Mato989 ::

ajdov je izjavil:

ta vlada še za 1 teden vnaprej ni vedla povedat a bodo šole (oziroma karkoli) odprte, zdaj naj pa verjamem, da bodo znali za par let vnaprej uganit, kateri poklici se bodo rabili


Pustmo bolj "to vlado" jaz ocenjujem mnenje o tem da imamo porušena razmerja in menim da tudi generalno preveč študentov...

Recimo še en zanimiv komentar:

Jaz sem videl kam pelje usmerjeno izobraževanje. Mislim, da ne rabimo repliko Bele knjige Stipe Šuvarja.
Študij je do zdaj bila, v večini, varianta kupovanja socialnega miru. Leta, ko jih preživiš na faksu nisi iskalec zaposlitve, razen preko študentskega dela.
Delovnih mest, razen za osebe z nižjo izobrazbo ( gradbeništvo, storitvene dejavnosti,..) ni. Od univerzitetno izobraženih pa v glavnem zdravniki, pa mogoče še kakšen inžinir.
Novih podjetij, ki bi dejansko kaj ustvarjali, ne pa preprodajali, praktično ni, če izvzamemo kakšne programerje.
Ni rednega financiranja startupov, ni investitorjev v ideje...
Ni vizije, ni druge Silikonske doline, ničesar, kar bi dijake motiviralo, da izberejo pravi študij.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Slopek ::

So povedali, da se tega ne da napovedati in izračunati ampak glede na tujino......odločajo se tako, kot se v tujini.
Res bedaki.

Gejspodar ::

Sem mnenja, da morata sekundarno in terciarno šolstvo obvezno ostati brezplačna, vsaj za čas rednega šolanja. Zakaj? Ker drugače zelo veliki količini ljudi onemogočiš, da bi si pridobili izobrazbo oz. veščine, ki jih zanimajo.
Če to pomeni, da imamo razmerje skoraj 1:1 kar se tiče ljudi na družboslovnih proti naravoslovnim smerem, je to njihova odločitev.

Diplomant z nezaposljivo smerjo si je sam kriv za svojo situacijo, ne more pa biti dolžan našparati 2000€ vsako leto po 18 letu starosti, da naredi tako neumno odločitev - za to imamo forte in mtke, ki froce vpišejo na GEA ter Erudio...

kuall ::

Slopek je izjavil:

So povedali, da se tega ne da napovedati in izračunati ampak glede na tujino......odločajo se tako, kot se v tujini.
Res bedaki.


Zgledujejo se po razvitih državah. To je najboljši recept za uspeh. Ne pa tako kot levaki, ki so se zgledovali po zgubah Rusih.

Alayne ::

Dobre ideje.

Zanimivo (podobno?) je imel kolega v USA. Za čas študija prava je bil subvencioniran in oproščen šolnine s strani države, seveda je ob tem imel pogoj redno napredovanje in lepe ocene. Kasneje je zato moral oddelati določeno število let kot zastopnik tistih, ki si plačila odvedtnika ne morejo privoscit. (Public defense attorney). S tem je seveda žrtvoval kariero v dobri privat odvetniški firmi in višjo plačo... toliko o državnih štipendijah.

Nekako se mi zdi, da so se izgubile pri nas tut kadrovske stipendije, ki bi naceloma lahko pokrile solnine poklicev, ki so iskani. Vem, da je moja mati imela 35 let nazaj kadrovsko, ko je studirala IT. Vem, da pri farmaciji ima Medis in Krka etc...potem tudi poletno/studentsko delo opravis v tej firmi in je prehod lazji. Ne pa da malo kelnaris, da si pokrijes stroske, malo pa studiras strojnistvo. Tut natakar naj bo raje tak, ki je opravil solo in obvlada svoj poklic in naj bo za to placan...

Edit: oddletati 15 let v SLO po studiju? Mene je država z zoisovo subvencionirala 10 let. Nimam niti enega dne delovne dobe v SLO, ker sem takoj odsla. Ce bi jo morala vracat, bi premislila...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Alayne ()

jernejl ::

Gejspodar je izjavil:

Diplomant z nezaposljivo smerjo si je sam kriv za svojo situacijo, ne more pa biti dolžan našparati 2000EUR vsako leto po 18 letu starosti
Saj bi država lahko dajala namenska posojila. Ki bi se potem v določenih primerih lahko tudi odpisala.
Bi pa bilo smiselno, da bi recimo študij plačevali tisti, ki se tja vpisujejo samo zato, da imajo nek status (in odžirajo mesta tistim, ki bi sicer študirali, pa niso prišli zraven). Ali pa tisti, ki so neresni in študirajo 10 let. Ali pa tisti, ki študirajo zastonj (oziroma na račun drugih), po študiju pa jo pobrišejo v tujino in tam ustvarjajo dodano vrednost, ker so tam boljše plače in nižji davki.

V vsakem primeru se je treba zavedati, da študij ni brezplačen; vprašanje je samo, kdo ga plača. Sam sem mnenja, da bi tudi tisti, ki študira, moral primakniti nek svoj delež, ker to pomeni, da se bo bolj zavedal svoje odgovornosti. Če je "zastonj" (beri: plačajo kuharice, čistilke, ...), potem študenti študija ne jemljejo tako resno.
Bi pa tudi na strani fakultet in profesorjev veljalo pravilo: profesorji, ki nimajo študentov, odletijo.
Zaradi stanja, kakršno pač je (država časti), imamo namreč pri nas kup neresnih študentov in kup neresnih profesorjev. Prvi raje kofetkajo, namesto da bi hodili na predavanja. Drugi pa niso sposobni prenašati znanja na kakovosten način ali pa predavajo 30 let staro in zastarelo snov.
Seveda niso vsi taki, jih je pa kar nekaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

WizzardOfOZ ::

Mato989 je izjavil:

Letnik stane 2.000€, če ga opraviš greš naprej (in če v številu letnikov + 1 opraviš diplomo dobiš nazaj 2.000€ + nagrado ki je tvoja povprečna ocena x200, torej nekdo s samimi desetkami bi teoretično dobil nazaj 4.000€ po diplomi)


S tem se ravno ne strinjam. Bolj bi bil za to, da je vsak letnik toliko kot sedaj zanj da država (okoli 2500€ za en letnik), pa naj vsak sam plača.
Ko pa naredi faks, pa dobi nazaj ta denar. In s tem lahko mladi diplomanti nekaj naredijo, če imajo idejo, je to nek začetek, mogoče za doo odpret ali pa kaj podobnega.
Pa spodbujat, da ko tak diplomant odpre doo, dobi kaka nepovratna sredstva, da lahko vse skupaj zažene.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

HappyPills ::

Prišel je dan, ko se v nečem strinjam z Matotom. Poguba bo kmalu očitno.
Študentsko delo absolutno za ukinit. Treba je urediti smiselen pristop za part-time delo v katerega bi se lahko vključili prav vsi. Nekaj na foro popoldanskega sp ampak brez redne zaposlitve, tudi popoldanc bi se prelevil v to obliko part-time dela. Tako delo bi moralo biti striktno omejeno saj gre za part time, za polni delovni čas že imamo rešitve.
Sam bi šel še dlje z informatizacijo vsega tega na način, da bi se za delo prijavljal prek nekega portala preko katerega bi se obračunavale vse ure prispevki itd, portal bi bil posrednik na tip "fiverrja" če želite. V ta portal bi dostopali prav vsi tudi polni spji firme itd, vsa zaposlitev bi se furala kle in vsak bi lahko našel ljudi na enem mestu (kateri bi se pač hotel oglaševat). Bil bi omejen mesečno koliko takega dela (ur/EUR) lahko opraviš glede na svoj status. S tem bi pošopali zaposlovanje, izmenjavo del znotraj slovenije ter zmanjšali delo na črno ter tudi neplačilo prispevkov, ker bi se to kr sproti odbijalo. Vso delovno zakonodajo je treb poenostavit tako da se neha folk jebat s tem in da država istočasno uspešno pobira kar je njenega in ob enem ščiti delavca in delodajalca. Jaz bi kar tko naredil, da bi vsak moral že porezervirati sredstva za plačilo ljudi. Če nekoga rabiš 3 ure pot 5EUR pač moraš porezervirat tok denarja + davščine. Part-time bi se moralo plačevat kar sproti za vsak dan. Še rating ufuramo pa bomo točno vidl ker Joža je za en k gostilničar in kera micka ja za en k kelnarca.

Mogoče za posebi temo? Nevem.

Zgodovina sprememb…

LeQuack ::

jernejl je izjavil:

Ali pa tisti, ki študirajo zastonj (oziroma na račun drugih), po študiju pa jo pobrišejo v tujino in tam ustvarjajo dodano vrednost, ker so tam boljše plače in nižji davki.


Kaj pa nekdo ki deluje in služi denar v Sloveniji, sedež podjetja pa imajo v tujini ker so tam nižji davki, tukaj pa odžirajo zastonj storitve kot so ceste, varnost in podobno. Takih tudi ne rabimo.
Quack !

zztop ::

LeQuack je izjavil:

jernejl je izjavil:

Ali pa tisti, ki študirajo zastonj (oziroma na račun drugih), po študiju pa jo pobrišejo v tujino in tam ustvarjajo dodano vrednost, ker so tam boljše plače in nižji davki.


Kaj pa nekdo ki deluje in služi denar v Sloveniji, sedež podjetja pa imajo v tujini ker so tam nižji davki, tukaj pa odžirajo zastonj storitve kot so ceste, varnost in podobno. Takih tudi ne rabimo.
Niso Dončič, Dragič, Roglič, Pogačar, Maze ponos Slovenije? 8-)

jernejl je izjavil:

Gejspodar je izjavil:

Diplomant z nezaposljivo smerjo si je sam kriv za svojo situacijo, ne more pa biti dolžan našparati 2000EUR vsako leto po 18 letu starosti
Saj bi država lahko dajala namenska posojila. Ki bi se potem v določenih primerih lahko tudi odpisala.
Bi pa bilo smiselno, da bi recimo študij plačevali tisti, ki se tja vpisujejo samo zato, da imajo nek status (in odžirajo mesta tistim, ki bi sicer študirali, pa niso prišli zraven). Ali pa tisti, ki so neresni in študirajo 10 let. Ali pa tisti, ki študirajo zastonj (oziroma na račun drugih), po študiju pa jo pobrišejo v tujino in tam ustvarjajo dodano vrednost, ker so tam boljše plače in nižji davki.

V vsakem primeru se je treba zavedati, da študij ni brezplačen; vprašanje je samo, kdo ga plača. Sam sem mnenja, da bi tudi tisti, ki študira, moral primakniti nek svoj delež, ker to pomeni, da se bo bolj zavedal svoje odgovornosti. Če je "zastonj" (beri: plačajo kuharice, čistilke, ...), potem študenti študija ne jemljejo tako resno.
Bi pa tudi na strani fakultet in profesorjev veljalo pravilo: profesorji, ki nimajo študentov, odletijo.
Zaradi stanja, kakršno pač je (država časti), imamo namreč pri nas kup neresnih študentov in kup neresnih profesorjev. Prvi raje kofetkajo, namesto da bi hodili na predavanja. Drugi pa niso sposobni prenašati znanja na kakovosten način ali pa predavajo 30 let staro in zastarelo snov.
Seveda niso vsi taki, jih je pa kar nekaj.
Potrebno je gledati celoto, ne pa nek delež neresnega kadra. Isto kot ni smiselno ukiniti socialne, ker jo nekateri izkoriščajo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zztop ()

LeQuack ::

zztop je izjavil:

LeQuack je izjavil:

jernejl je izjavil:

Ali pa tisti, ki študirajo zastonj (oziroma na račun drugih), po študiju pa jo pobrišejo v tujino in tam ustvarjajo dodano vrednost, ker so tam boljše plače in nižji davki.


Kaj pa nekdo ki deluje in služi denar v Sloveniji, sedež podjetja pa imajo v tujini ker so tam nižji davki, tukaj pa odžirajo zastonj storitve kot so ceste, varnost in podobno. Takih tudi ne rabimo.
Niso Dončič, Dragič, Roglič, Pogačar, Maze ponos Slovenije? 8-)


Ja oni dejansko so, ker navkljub plačevanju davkov v tujini imajo neto pozitiven doprinos Sloveniji, v smislu imiđa, promocije, turizma itd. In bi rekel da jih večina ne izrablja teh storitev, ki jih naši davki plačujejo, ker se večinoma potikajo po tujini.
Quack !

stroj66684 ::

Ta problem se vleče že dolgo. Se spomnem ko sem hodil na fax in je bilo v prvem letniku vpisanih vsaj 450. Kar nekaj takih se so vpisali samo zaradi statusa in študensko delo. In kot prvo, da bi rešili problem, kar je dejal jureflux: Študentsko delo absolutno za ukinit. Imeli smo možnost za sprejeti malo delo, čeprav je imel pomankljivosti. To je prvi osnovni korak.

LeQuack ::

stroj66684 je izjavil:

Ta problem se vleče že dolgo. Se spomnem ko sem hodil na fax in je bilo v prvem letniku vpisanih vsaj 450. Kar nekaj takih se so vpisali samo zaradi statusa in študensko delo. In kot prvo, da bi rešili problem, kar je dejal jureflux: Študentsko delo absolutno za ukinit. Imeli smo možnost za sprejeti malo delo, čeprav je imel pomankljivosti. To je prvi osnovni korak.


Malo delo bi bilo samo drugače preimenovano študentsko delo, še zmeraj je problem v nelojalni konkurenci.
Quack !

stroj66684 ::

LeQuack je izjavil:

stroj66684 je izjavil:

Ta problem se vleče že dolgo. Se spomnem ko sem hodil na fax in je bilo v prvem letniku vpisanih vsaj 450. Kar nekaj takih se so vpisali samo zaradi statusa in študensko delo. In kot prvo, da bi rešili problem, kar je dejal jureflux: Študentsko delo absolutno za ukinit. Imeli smo možnost za sprejeti malo delo, čeprav je imel pomankljivosti. To je prvi osnovni korak.


Malo delo bi bilo samo drugače preimenovano študentsko delo, še zmeraj je problem v nelojalni konkurenci.


Kolikor se spomnim so hoteli vpeljati omejeno število delovnih ur pri malem delu( npr 450 ur na leto, približno 3 meseca). Študensko delo pa neomejeno dokler si imel še status študenta. Zato so bili fiktivni vpisi in v tem je bil srž problema.

A110 ::

Študentsko delo v osnovi ni slaba stvar. Problem je da se v Sloveniji to preveč izkorišča in se študente v vecini uporablja za polnopravne delavce ki imajo manj pravic in delodajalci z njimi manj stroskov. Po zakonu študentsko delo nebi smelo imeti fiksnega urnika in se par preostalih stvari. Več o tem tukaj. Ampak takih študentskih del je v resnici zelo malo. Sam sem imel srečo da sem imel tako študentsko delo na enem inštitutu kjer so se popolnoma prilagajali mojim časovnim obveznostim. In v taki izvedbi je študentsko delo super stvar. Kot izkoriščanje poceni delovne sile ki se je lahko znebiš kadarkoli v tovarnah, gostilnah,... Je pa res nelojalne konkurenca in za ukinit.

Pa tudi ogromno denarja gre k raznim privat šolam pri vpisih samo zaradi statusa.

Glede omejitev vpisa pa hja, več kot jih gre študirat družboslovje manj konkurence imam ? je pa res škoda denarja za vse te šolnine ki jih plača država in gredo v nič. Pa saj ne rečem, sam nisem bil ravno vzoren študent in sem v povprečju vsak letnik skoraj delal 2x (še en problem Slovenije ker gremo študirat zato da lahko jemo na bone in zuramo v prestolnici namesto da zaradi izobrazbe same) ampak je na koncu vsaj nastalo nekaj iz te izobrazbe in ne samo popisan list papirja samemu sebi namen nekje ne steni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Uranij ::

Sej se je načeloma enostavno strinjat z izrečenim, način, kako so se pa tega lotili je pa obupen.

Seveda je potrebno prevetrit vpisne programe, seveda je potrebno približat univerzo gospodarstvu in ustvarit par uspešnih offspinov letno.
Ampak, preprosto zamudit rok in po tem užaljeno kazat s prstom na fakultete?

starfotr ::

Jaz bi pustil študij dostopen vsem. Ne bi se šel usmerjenega izobraževanja.

Vendar bi naredil neke spremembe.

Če ne dokončaš šolanja, se zaposli in plačaj študij - vračilo denarja davkoplačevalcem oz. državi.

Če po končanem študiju pečeš ali talaš krompirček in burgerje v MC, je pač treba to obdavčit - vračilo denarja v državno blagajno. Imaš prenizko dodano vrednost za doseženo izobrazbo, da bi lahko družbo potegnil na višji nivo.

Za tako delo so dobri ljudje z OŠ ali kako triletno šolo ali gimnazijski maturanti.

Poleg tega bi po poplačilo dolga, plačali še obresti, da bi financirali sposobne ljudi s štipendijami.

Ukinitev financiranja ŠOU in podobnih organizacij. Ker kot študentu ti prav nič ne pomagajo. Samo prisilno se jih plačuje.

In nenazadnje, ukinitev študentskih servisov. Ter ukinitev financiranja SOU-a in podobnih na račun tega študetskega dela.

secops ::

Če vam lahko konkurira kader, ki dela prek napotnice, potem niso problem študenti ampak vi sami.

Če nadaljujem v vašem slogu.. vas bi bilo potrebno nagnati iz države, saj od vas nimamo nič, samo zrak porabljate.

Pri nas študente s katerimi se ujamemo kasneje tudi zaposlimo. Prehod iz faksa na trg dela je tako za študenta brez stresa, mi pa dobimo dobrega delavca, ki do neke mere že pozna delovne procese in sodelavce. Win-win.

A110 ::

secops je izjavil:

Če vam lahko konkurira kader, ki dela prek napotnice, potem niso problem študenti ampak vi sami.

Če nadaljujem v vašem slogu.. vas bi bilo potrebno nagnati iz države, saj od vas nimamo nič, samo zrak porabljate.

Pri nas študente s katerimi se ujamemo kasneje tudi zaposlimo. Prehod iz faksa na trg dela je tako za študenta brez stresa, mi pa dobimo dobrega delavca, ki do neke mere že pozna delovne procese in sodelavce. Win-win.


To je super. Ampak večina služb v Sloveniji je še vedno takih da jih lahko opravlja vsak. In takim je študent nelojalne konkurenca ker je za delodajalca cenejši pa se brez razloga se ga lahko reši ko želi.

mertseger ::

starfotr je izjavil:

Jaz bi pustil študij dostopen vsem. Ne bi se šel usmerjenega izobraževanja.


Če ne dokončaš šolanja, se zaposli in plačaj študij - vračilo denarja davkoplačevalcem oz. državi.



očitno še nisi zaposlen, pa ti povem, da ko začneš delati študij preko davkov državi zelo hitro odlačaš. Ko pogledaš koliko ti trgajo pri plači kam pa misliš da gre ta denar, tudi za plače učiteljev in financiranje šol.

Letos sem od letne nagrade za delovno uspešnost dal skoraj 3 jurje € v državno blagajno.

Phantomeye ::

starfotr je izjavil:

Jaz bi pustil študij dostopen vsem. Ne bi se šel usmerjenega izobraževanja.

Vendar bi naredil neke spremembe.

Če ne dokončaš šolanja, se zaposli in plačaj študij - vračilo denarja davkoplačevalcem oz. državi.

Če po končanem študiju pečeš ali talaš krompirček in burgerje v MC, je pač treba to obdavčit - vračilo denarja v državno blagajno. Imaš prenizko dodano vrednost za doseženo izobrazbo, da bi lahko družbo potegnil na višji nivo.

Za tako delo so dobri ljudje z OŠ ali kako triletno šolo ali gimnazijski maturanti.

Poleg tega bi po poplačilo dolga, plačali še obresti, da bi financirali sposobne ljudi s štipendijami.

Ukinitev financiranja ŠOU in podobnih organizacij. Ker kot študentu ti prav nič ne pomagajo. Samo prisilno se jih plačuje.

In nenazadnje, ukinitev študentskih servisov. Ter ukinitev financiranja SOU-a in podobnih na račun tega študetskega dela.



Če je tvoja predpostavka, da je neka oseba sama "kriva", da ne dobi sluzbe na "ustreznem področju", brez da upoštevaš stanje trga in drugih variabel. Potem je to slaba predpostavka. Sploh si pa ne predstavljam, kako bi to izvedli. Slediš nekemu študentu celo življenje in takoj, ko izbere službo, ki ne zahteva diplome - mu začneš računat strošek študija? In potem nehaš, ko dobi tako službo in nadaljuješ, ko gre spet v "slabšo" sužbo?

Glugy ::

Ne ne izobraževanje mora ostati zastonj. Čim se odpre vrata plačljivosti bo to pandorina skrinjica ki se jo bo težko zaprlo. Imamo pol podobno situacijo kot pri cenzuri. Najprej odstranijo tiste skrajne objave ki res neumnosti govorijo ampak takoj zatem pa pride odstranjevanje pomembnih stvari ki so resnične pa niso v prid korporacijam/lobijem.
Absoluten ne plačljivemu študiju! ( razen za privatne šole )

Lahko se odločate o vpisnih mestih in kje je smiselno povečat/zmanjšat le te ampak brezplačnega študija pa ne damo. Lahko se ti v življenju kaj zalomi pa boš 2000 evrov v minusu za brezveze. Hvala lepa ampak ne.

Študij je že tako dovolj stresen ni ga treba še bolj elitističnega naredit kot je že zdej.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

jernejl ::

Glugy je izjavil:

Lahko se ti v življenju kaj zalomi pa boš 2000 evrov v minusu za brezveze. Hvala lepa ampak ne.

To lahko brez težav posplošimo na vse, za kar je treba kaj plačati. Naj bo potem vse zastonj, da ne bomo za brezveze v minusu, če se nam v življenju kaj zalomi.
Kupim avto. Punca me prevara, od žalosti se napijem in sedem za volan ter avto razbijem. Evo, pa sem za brezveze v minusu, ker se mi je v življenju nekaj zalomilo.

Phantomeye ::

jernejl je izjavil:

Glugy je izjavil:

Lahko se ti v življenju kaj zalomi pa boš 2000 evrov v minusu za brezveze. Hvala lepa ampak ne.

To lahko brez težav posplošimo na vse, za kar je treba kaj plačati. Naj bo potem vse zastonj, da ne bomo za brezveze v minusu, če se nam v življenju kaj zalomi.
Kupim avto. Punca me prevara, od žalosti se napijem in sedem za volan ter avto razbijem. Evo, pa sem za brezveze v minusu, ker se mi je v življenju nekaj zalomilo.



Kaj točno dosežeš s tem, da narediš faks plačljiv? Na študente z bogatimi starši to ne vpliva. Takšni še vedno lahko afne guncajo - ne glede na ceno faksa. S šolnino potencialno lahko odrežeš ljudi, ki niso resni, še več pa odrežeš takšnih, ki nimajo denarja za šolnino. Ki že zdaj delajo ob študiju, da imajo dovolj denarja za življenje.

Jaz recimo ne bi imel narejenega faksa, če bi bila šolnina, ampak samo srednjo. Šolnina je bad news. Dandanes faks rabiš oz. znanja, ki jih v srednji šoli ne dobiš.

Zgodovina sprememb…

jernejl ::

Saj sem že zgoraj namignil, kakšna bi bila lahko rešitev. Država bi dala študij na kredit, torej bi ga odplačal potem, ko bi recimo doštudiral in dobil izobrazbi primerno spodobno plačano službo (ali pa ko bi se po diplomi zaposlil v mcdonaldsu, če si se odločil študirati nezaposljivo smer). Ali pa bi se v tem primeru celo odpisalo in bi ga moral odplačati samo, če študija/letnika ne bi uspešno zaključil ali če bi hitro po zaključku odšel v tujino.
Zadnje je podobno, kot so pogoji za štipendije za študij v tujini; po študiju v tujini se moraš za nekaj let zaposliti v Sloveniji, ali pa štipendijo vrniti. Se mi zdi precej smiselno, da če so nekomu davkoplačevalci financirali študij, mora slednji državi tudi nekaj vrniti, ne pa da takrat, ko bi moral začeti plačevati davke (iz katerih se financira tudi študij naslednjih generacij), pobegne v tujino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

Cheetah ::

Prvi korak je ukinitev nekaterih študijskih programov, ki nimajo nobenega pomena (glej nekatere programe na FF in FDV) za trg dela in morda omejitev mest drugje. Nimam nič proti proti ljudem, ki jih se hočejo izobraževati na nekem nezaposljivem področju in jih to zanima, ampak to mora sodit v prosti čas in kot lastna finančna odgovornost in ne kot breme državi.

Ne strinjam se pa da bi bil študij izključno samoplačniški, že zaradi dodatnega finančnega bremena za študente in njihove starše. Če že, bi lahko bi zahtevali vračilo šolnine v primeru, da študent ne zbere določenega števila kreditnih točk (recimo 30, kot je ponavadi za ponavljanje), s tem bi se morda znebili tistih, ki so popolnoma neresni, ampak ne bi otežili življenja tistim, ki vlagajo trud ampak pač rabijo več časa za končanje študija (kar je dost pogosto za težje fakultete).

Phantomeye ::

Cheetah je izjavil:

Prvi korak je ukinitev nekaterih študijskih programov, ki nimajo nobenega pomena (glej nekatere programe na FF in FDV) za trg dela in morda omejitev mest drugje. Nimam nič proti proti ljudem, ki jih se hočejo izobraževati na nekem nezaposljivem področju in jih to zanima, ampak to mora sodit v prosti čas in kot lastna finančna odgovornost in ne kot breme državi.

Ne strinjam se pa da bi bil študij izključno samoplačniški, že zaradi dodatnega finančnega bremena za študente in njihove starše. Če že, bi lahko bi zahtevali vračilo šolnine v primeru, da študent ne zbere določenega števila kreditnih točk (recimo 30, kot je ponavadi za ponavljanje), s tem bi se morda znebili tistih, ki so popolnoma neresni, ampak ne bi otežili življenja tistim, ki vlagajo trud ampak pač rabijo več časa za končanje študija (kar je dost pogosto za težje fakultete).



Ja, samo tisti, ki imajo dovolj denarja, jim vračilo šolnine ne predstavlja kazni.

Massacra ::

Slopek je izjavil:

So povedali, da se tega ne da napovedati in izračunati ampak glede na tujino......odločajo se tako, kot se v tujini.
Res bedaki.


Takšne odločitve ("oslo"čitve) so že v osnovi zoper slovensko čast in svobodo! Kaj ni jasno? Ustava RS, Evropska listina?

mr_chai ::

HappyPills je izjavil:

Prišel je dan, ko se v nečem strinjam z Matotom. Poguba bo kmalu očitno.
Študentsko delo absolutno za ukinit. Treba je urediti smiselen pristop za part-time delo v katerega bi se lahko vključili prav vsi. Nekaj na foro popoldanskega sp ampak brez redne zaposlitve, tudi popoldanc bi se prelevil v to obliko part-time dela. Tako delo bi moralo biti striktno omejeno saj gre za part time, za polni delovni čas že imamo rešitve.
Sam bi šel še dlje z informatizacijo vsega tega na način, da bi se za delo prijavljal prek nekega portala preko katerega bi se obračunavale vse ure prispevki itd, portal bi bil posrednik na tip "fiverrja" če želite. V ta portal bi dostopali prav vsi tudi polni spji firme itd, vsa zaposlitev bi se furala kle in vsak bi lahko našel ljudi na enem mestu (kateri bi se pač hotel oglaševat). Bil bi omejen mesečno koliko takega dela (ur/EUR) lahko opraviš glede na svoj status. S tem bi pošopali zaposlovanje, izmenjavo del znotraj slovenije ter zmanjšali delo na črno ter tudi neplačilo prispevkov, ker bi se to kr sproti odbijalo. Vso delovno zakonodajo je treb poenostavit tako da se neha folk jebat s tem in da država istočasno uspešno pobira kar je njenega in ob enem ščiti delavca in delodajalca. Jaz bi kar tko naredil, da bi vsak moral že porezervirati sredstva za plačilo ljudi. Če nekoga rabiš 3 ure pot 5EUR pač moraš porezervirat tok denarja + davščine. Part-time bi se moralo plačevat kar sproti za vsak dan. Še rating ufuramo pa bomo točno vidl ker Joža je za en k gostilničar in kera micka ja za en k kelnarca.

Mogoče za posebi temo? Nevem.


ja, ker hočmo živeti v popolni meritokraciji...8-O

Mato989 ::

Phantomeye je izjavil:

jernejl je izjavil:

Glugy je izjavil:

Lahko se ti v življenju kaj zalomi pa boš 2000 evrov v minusu za brezveze. Hvala lepa ampak ne.

To lahko brez težav posplošimo na vse, za kar je treba kaj plačati. Naj bo potem vse zastonj, da ne bomo za brezveze v minusu, če se nam v življenju kaj zalomi.
Kupim avto. Punca me prevara, od žalosti se napijem in sedem za volan ter avto razbijem. Evo, pa sem za brezveze v minusu, ker se mi je v življenju nekaj zalomilo.



Kaj točno dosežeš s tem, da narediš faks plačljiv? Na študente z bogatimi starši to ne vpliva. Takšni še vedno lahko afne guncajo - ne glede na ceno faksa. S šolnino potencialno lahko odrežeš ljudi, ki niso resni, še več pa odrežeš takšnih, ki nimajo denarja za šolnino. Ki že zdaj delajo ob študiju, da imajo dovolj denarja za življenje.

Jaz recimo ne bi imel narejenega faksa, če bi bila šolnina, ampak samo srednjo. Šolnina je bad news. Dandanes faks rabiš oz. znanja, ki jih v srednji šoli ne dobiš.


Kdo pa pravi da ne mors it 2 leti delat prihranit 2k in potem studirat... Naberes malo delovne dobe vidis kako je delat usrana dela in pol nardis faks z odlicno oceno in dobis za nagrado 4.000€ po 3 letih nazaj...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jernejl ::

Mato989 je izjavil:

Kdo pa pravi da ne mors it 2 leti delat prihranit 2k in potem studirat... Naberes malo delovne dobe vidis kako je delat usrana dela in pol nardis faks z odlicno oceno in dobis za nagrado 4.000€ po 3 letih nazaj...

Ker je popolnoma nesmiselno in neučinkovito, da mora nekdo, ki je sicer zelo sposoben, najprej dve leti peči hamburgerje, da lahko gre potem na faks, ga zaključi in začne dve leti kasneje ustvarjati visoko dodano vrednost.

A110 ::

Mato989 je izjavil:

Phantomeye je izjavil:

jernejl je izjavil:

Glugy je izjavil:

Lahko se ti v življenju kaj zalomi pa boš 2000 evrov v minusu za brezveze. Hvala lepa ampak ne.

To lahko brez težav posplošimo na vse, za kar je treba kaj plačati. Naj bo potem vse zastonj, da ne bomo za brezveze v minusu, če se nam v življenju kaj zalomi.
Kupim avto. Punca me prevara, od žalosti se napijem in sedem za volan ter avto razbijem. Evo, pa sem za brezveze v minusu, ker se mi je v življenju nekaj zalomilo.



Kaj točno dosežeš s tem, da narediš faks plačljiv? Na študente z bogatimi starši to ne vpliva. Takšni še vedno lahko afne guncajo - ne glede na ceno faksa. S šolnino potencialno lahko odrežeš ljudi, ki niso resni, še več pa odrežeš takšnih, ki nimajo denarja za šolnino. Ki že zdaj delajo ob študiju, da imajo dovolj denarja za življenje.

Jaz recimo ne bi imel narejenega faksa, če bi bila šolnina, ampak samo srednjo. Šolnina je bad news. Dandanes faks rabiš oz. znanja, ki jih v srednji šoli ne dobiš.


Kdo pa pravi da ne mors it 2 leti delat prihranit 2k in potem studirat... Naberes malo delovne dobe vidis kako je delat usrana dela in pol nardis faks z odlicno oceno in dobis za nagrado 4.000€ po 3 letih nazaj...


To je idiotsko ker ko si enkrat izven študija je zelo težko se spraviti k učenju in rabiš nekaj časa. Sam sem 2 leti vmes užival in nisem faksa povohal in sem potem na začetku imel nekaj problemov se nazaj vklopiti. Je pa res da sem študiral zelo specifično stvar kjer je bilo potrebno še kaj več od same piflarije

Mato989 ::

jernejl je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Kdo pa pravi da ne mors it 2 leti delat prihranit 2k in potem studirat... Naberes malo delovne dobe vidis kako je delat usrana dela in pol nardis faks z odlicno oceno in dobis za nagrado 4.000EUR po 3 letih nazaj...

Ker je popolnoma nesmiselno in neučinkovito, da mora nekdo, ki je sicer zelo sposoben, najprej dve leti peči hamburgerje, da lahko gre potem na faks, ga zaključi in začne dve leti kasneje ustvarjati visoko dodano vrednost.


Če je sicer zelo sposoben si pa lahko zrihta 2k kredita ali pa firmo ki bo videla te njegove sposobnosti in mu plačala 2k študija pod pogojem da bo pol pri njih delal =) Bistvo sposobnih je, da bi naj našli pot da pridejo do tega kar želijo, tudi če je par ovir zmes.

To je idiotsko ker ko si enkrat izven študija je zelo težko se spraviti k učenju in rabiš nekaj časa. Sam sem 2 leti vmes užival in nisem faksa povohal in sem potem na začetku imel nekaj problemov se nazaj vklopiti. Je pa res da sem študiral zelo specifično stvar kjer je bilo potrebno še kaj več od same piflarije


Hmmm, kako se potem lahko smatraš za sposobnega? Sem mislil da podpirate bistvo da se učimo vse življenje ne samo par let na faksu =) Pa da ne boš mislil to ne leti na tebe ampak generalno... nekdo kjer imamo predpostavko da je res sposoben in da ga ovira teh 2k, za mene pač ni tako velesposoben kot je opevan.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Smrekar1 ::

Na tem mestu je potrebno pogledati nekaj dejstev.

1. Govorimo po prihranku, ki ni večji od 100 milijonov evrov letno. Ta 'vlada' je poklonila verskim 'delavcem' 20 milijonov evrov letno kar tako, za hec.

2. Čas za to ni ko univerze pripravijo programe, ampak vsaj pet let prej. Univerza ni tovarna, da lahko čez noč spremeni deleže študentov. Samo totalno nesposoben, zabit diletant bi to šel delat na ta način kot ga vidimo sedaj. Pravilen pristop je, da se z univerzo dogovoriš, da dvignejo delež določenih študijev in kaj za to potrebujejo. Zahteva je približno taka, kot da bi moral Revoz do 1.3. začeti proizvajati cepiva.

3. Število vpisnih mest in število študentov, ki bi to smer študiralo, sta dve različni stvari. Če nekdo noče biti naravoslovec tudi ne bo dober študent naravoslovja, po končanem faksu (če konča) bo iskal delo drugje.

4. Norveška ima morda res manjši delež družboslovcev, ampak pri nas se študira (bistveno) večji delež mladine, zato kriterij "kako bomo konkurenčni" kaže samo na abotno nesposobnost in zabitost PTTM. Del tistih, ki so pri njih samo srednješolci, ima pri nas narejene družboslovne fakultete. Smo zato manj konkurenčni?

Gre zgolj za še en dokaz več, da je bil PTTM na svojem intelektualnem višku sposoben za župana Grosuplja, pred nekaj leti bi morda še lahko deloval kot občinski svetnik Grosuplja, dandanes pa ni sposoben za kaj več kot član sveta večstanovanjske stavbe. Ne za predstavnika bloka, to je pretežko, ampak eden izmed tistih, ki soodločajo pri upravljanju kolesarnice in izbirajo novo barvo za ograjo na stopnicah bi pa še lahko bil.

V najboljšem primeru za leto ali dve, ker mu gre hitro na slabše.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Mato989 ::

1. Govorimo po prihranku, ki ni večji od 100 milijonov evrov letno. Ta 'vlada' je poklonila verskim 'delavcem' 20 milijonov evrov letno kar tako, za hec.


Tega nisem zračunal ampak verjamem da je več kot 100mil letno, sploh če dodamo zraven še ukinitev študentskega dela in financiranja študentskih organizacij kaj šele če dodamo da bi ob ukinitvi študentskega dela imeli povečano število pogodb za krajši delovni čas in s tem priliv v proračun (od študentskega je bolj bogi)

Čas za to ni ko univerze pripravijo programe, ampak vsaj pet let prej. Univerza ni tovarna, da lahko čez noč spremeni deleže študentov. Samo totalno nesposoben, zabit diletant bi to šel delat na ta način kot ga vidimo sedaj. Pravilen pristop je, da se z univerzo dogovoriš, da dvignejo delež določenih študijev in kaj za to potrebujejo. Zahteva je približno taka, kot da bi moral Revoz do 1.3. začeti proizvajati cepiva.


To je sicer načeloma res, ampak nobene potrebe ni da danes dovolimo na stroške državljanov da gre študirat na stotine ekonomistov če za njih vidimo da ni potrebe, enako velja še za kar nekaj smeri na FDV, FF in EF...

Število vpisnih mest in število študentov, ki bi to smer študiralo, sta dve različni stvari. Če nekdo noče biti naravoslovec tudi ne bo dober študent naravoslovja, po končanem faksu (če konča) bo iskal delo drugje.


Če ne bo dober študent naravoslovja tudi faksa ne bo končal in bo njegova stopnja izobrazbe bolj primerno odsevala njegov nivo prilagodljivosti in znanja.

Norveška ima morda res manjši delež družboslovcev, ampak pri nas se študira (bistveno) večji delež mladine, zato kriterij "kako bomo konkurenčni" kaže samo na abotno nesposobnost in zabitost PTTM. Del tistih, ki so pri njih samo srednješolci, ima pri nas narejene družboslovne fakultete. Smo zato manj konkurenčni?


Na boldano pa samo vprašanje, smo zato bolj konkurenčni? Imamo višji BDP od Norveške kjer imajo ljudje srednjo šolo namesto družboslovnega faksa? Če ne, s tem samo razvrednotimo stopnjo izobrazbe za vse. Ker to da bo nekdo delal potem v meku ne rabi družboslovnega faksa.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Smrekar1 ::

Mato989 je izjavil:


Tega nisem zračunal ampak verjamem da je več kot 100mil letno, sploh če dodamo zraven še ukinitev študentskega dela in financiranja študentskih organizacij kaj šele če dodamo da bi ob ukinitvi študentskega dela imeli povečano število pogodb za krajši delovni čas in s tem priliv v proračun (od študentskega je bolj bogi)


Kar marš računat. 100 milijonov evrov je še zelo visoka ocena, realneje je pričakovati prihranek tretjine tega.

Študentske organizacije imajo proračun nekaj milijonov evrov letno, financirajo se iz študentskega dela. Če ukineš slednjega tudi ukineš enega izmed načinov kako priti do fleksibilne in poceni delovne sile, kar ima negativne posledice za gospodarstvo. Prihranek se tu zmanjša. Kot videno sicer blefiraš in greš na "verjamem, da bo tu bolje".

Ne, ne bo. Lahko pa vzameš kalkulator v roke in pokažeš kje in kako bo boljše

To je sicer načeloma res, ampak nobene potrebe ni da danes dovolimo na stroške državljanov da gre študirat na stotine ekonomistov če za njih vidimo da ni potrebe, enako velja še za kar nekaj smeri na FDV, FF in EF...


Konkretno strošek države tu ni večji od 100 milijonov evrov, verjetneje petino tega. Prednost ekonomije, FDV, FF in ostalih je, da izobraževanje 10 študentov stane skoraj toliko kot izobraževanje 200 študentov. Možni prihranki tu so minimalni.

Če ne bo dober študent naravoslovja tudi faksa ne bo končal in bo njegova stopnja izobrazbe bolj primerno odsevala njegov nivo prilagodljivosti in znanja.


Trditev PTTM je, da potrebujemo več študentov naravoslovja.

Na boldano pa samo vprašanje, smo zato bolj konkurenčni?


Ja, smo. Ker imamo več študentov družboslovja zanesljivo dobimo ven nekaj več kvalitetnih družboslovcev kot bi jih sicer, kar nam na dolgi rok prinaša koristi.

Norveška je res razvitejša od nas, ampak oni so naredili eno stvar drugače kot mi. Kvizlinge so postrelili in z zakonom prepovedali samo diskusijo o kakšni rehabilitaciji ali čim podobnim. Načeloma lahko poskusimo, samo se bojim, da bo najprej treba spet malo streljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Mato989 ::

Kar marš računat. 100 milijonov evrov je še zelo visoka ocena, realneje je pričakovati prihranek tretjine tega.


Dvomim... če ukinemo 30% programov in zmanjšamo število mest za 50% ter odpustimo 30% profesorskega kadra z visokimi plačami že samo s tega vidika vidim milijonske prihranke. Če tu dodamo še dejstvo da državo študent v povprečju pride cca. 3.000EUR na leto(pa sem vzel spodnjo mejo, dejansko je malo več letno v povprečju) in če zmanjšamo, če pogledamo da je v povprečju vpisanih cca 15.000 študentov LETNO in to cifro uspemo zmanjšat za 40%, kar pomeni cca. 4.000 študentov letno in to pomnožimo s 3.000 je 12 mil samo od glavarin! Kje so še prihranki pri študentskih bonih, subvencijah prebivališč v študentskih domovih in dalj časa plačevanja štipendij. Torej 15-17 mil gladko na leto samo od glavarin + benefitov. Če k temu dodamo še da se jih večina zaposli pa četudi za minimalca pridemo do neto priliva v proračun še za cca 250EUR/glavi torej še 12 mil letno od oka... (zpiz, dohodnina, ZZZS) In smo že pri skoraj 30 mil pa še nisem začel računat niti kaj se zgodi če odpustimo par profesorjev in zmanjšamo fakse manj vzdrževanja, manj vsega sranja...

Potem pa pridemo še do tega da bo folk si plačal študije ker bo hotel tam it imamo še tam neto prilive, pa bolj realna slika izobrazbe v SLoveniji ne pa da je vsak že diplomiranec.

Konkretno strošek države tu ni večji od 100 milijonov evrov, verjetneje petino tega. Prednost ekonomije, FDV, FF in ostalih je, da izobraževanje 10 študentov stane skoraj toliko kot izobraževanje 200 študentov. Možni prihranki tu so minimalni.


Torej po tvoji logiki vsi študirat ker bo 1 dober več? No ja... meni to ni smiselno, ampak ti si bolj oni vsako življenje šteje pa četudi vsi pomremo zaradi reševanja enega.

Trditev PTTM je, da potrebujemo več študentov naravoslovja.


Tako je, ker če povzamem tvojo logiko če grejo vsi študirat naravoslovje in družboslovne fakse za 4 leta zapremo, bo večja verjetnost da bomo dobili nekaj več dobrih naravoslovcev kajne? =) In kako to narediš najlažje? Tako da omejiš vpise v druge programe družboslovja, razen če plačajo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Matevz96 ::

Predlog o plačilu šolnine in povrnitvi le te po uspešno upravljenem letniku se mi zdi super. Če k temu dodamo še možnost brezobrestnega kredita za finančno šibkejše študente pa je možnost povsem realna. To da imamo preveč družboslovcev pa čivkajo že ptički na veji vendar vseeno par tednov pred vpisom ni čas za spreminjati število vpisnih let. Je pa zdajle primeren čas za uredit število vpisnih mest v študijskem letu 2022/2023.

Žal predvsem družboslovni faksi vpisujejo smešno veliko študentov v prvi letnik ker so pač enostaven prihodek in dokler bo to možno bodo naredili vse da dobijo čim več sredstev, kdo pa nebi?
#hooldthedoor

Smrekar1 ::

Mato989 je izjavil:


Dvomim... če ukinemo 30% programov in zmanjšamo število mest za 50% ter odpustimo 30% profesorskega kadra z visokimi plačami že samo s tega vidika vidim milijonske prihranke.


Pavšalna diletantska ocena je pavšalno diletantska.

Točno povej katere programe bi odpustil in katerim profesorjem bi vročil odpovedi?

Če tu dodamo še dejstvo da državo študent v povprečju pride cca. 3.000EUR na leto(pa sem vzel spodnjo mejo, dejansko je malo več letno v povprečju) in če zmanjšamo, če pogledamo da je v povprečju vpisanih cca 15.000 študentov LETNO in to cifro uspemo zmanjšat za 40%, kar pomeni cca. 4.000 študentov letno in to pomnožimo s 3.000 je 12 mil samo od glavarin!


Dodajmo tu še dejstvo, da te glavarine plačujejo za tisti "prihranek" zgoraj in ugotoviš, da si isto stvar štel že dvakrat.

Kje so še prihranki pri študentskih bonih, subvencijah prebivališč v študentskih domovih in dalj časa plačevanja štipendij. Torej 15-17 mil gladko na leto samo od glavarin + benefitov. Če k temu dodamo še da se jih večina zaposli pa četudi za minimalca pridemo do neto priliva v proračun še za cca 250EUR/glavi torej še 12 mil letno od oka... (zpiz, dohodnina, ZZZS) In smo že pri skoraj 30 mil pa še nisem začel računat niti kaj se zgodi če odpustimo par profesorjev in zmanjšamo fakse manj vzdrževanja, manj vsega sranja...


Tukaj si prišel do mogoče 40 milijonov evrov in to je že počasi to. S tem, da nisi štel koristi gospodarstva od dostopa do fleksibilne delovne sile. 'Prihranek' pri odpuščanju si že štel pri glavarinah za študente btw.

Torej po tvoji logiki vsi študirat ker bo 1 dober več?


Vse ne, pa tudi za 1 dobrega več ne.

Ampak nekaj tisoč več da bo nekaj deset na leto več dobrih je pa že druga zgodba. To nekaj stane, ja - po tvoji oceni 40 milijonov evrov na leto. UTD za verske 'delavce' nas stane 20 milijonov evrov na leto. Dokler obstaja to mi pač ne boš sral, da je treba varčevati na nečem od česa imamo tudi koristi.

Tako je, ker če povzamem tvojo logiko če grejo vsi študirat naravoslovje in družboslovne fakse za 4 leta zapremo, bo večja verjetnost da bomo dobili nekaj več dobrih naravoslovcev kajne? =) In kako to narediš najlažje? Tako da omejiš vpise v druge programe družboslovja, razen če plačajo.


Če si nesposoben diletant mogoče, ja. Dajmo še Revozu z odlokom ukazati, da mora ustaviti proizvodnjo avtomobilov in namesto tega do konca februarja začeti s proizvodnjo cepiva AstraZenece - deset milijonov doz tedensko ali več.

To je koristneje in bolj realno od tega usmerjenega izobraževanja, ki bi se ga šli sedaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

zztop ::

Cheetah je izjavil:

Prvi korak je ukinitev nekaterih študijskih programov, ki nimajo nobenega pomena (glej nekatere programe na FF in FDV) za trg dela in morda omejitev mest drugje. Nimam nič proti proti ljudem, ki jih se hočejo izobraževati na nekem nezaposljivem področju in jih to zanima, ampak to mora sodit v prosti čas in kot lastna finančna odgovornost in ne kot breme državi.
Kateri programi pa so to? In če smo že pri trgu dela, teoretična matematika in fizika prav tako nista na nič boljšem od recimo antropologije, filozofije. Tukaj nima veze, če se lahko študent matematike nauči zadosti ekonomije, računalništva, ... da dobi službo(konec koncev se lahko tudi študent antropologije), ampak govorimo samo o smeri študija, ki je baje tista, ki odloča kaj boš delal in ne smeš delati nič izven tvoje študijskega programa! Torej, dajmo se učit samo uporabno matematiko in fiziko! Ukinite milijonske nagrade za dokaz problemov teoretične matematike!

...Kaj? Uporabna matematika in fizika črpata iz teoretične matematike in fizike? Eh, to je preteklost, imamo zadosti teorije, dajmo samo uporabno šibat. Zanima te ekologija? Nima veze, da živimo v ekološki katastrofi, kje boš pa delal? Glej trg dela! Pojdi študirat naftno geologijo!

Sarkazem off... na dolgi rok, je potrebno gledati na dolgi rok, ne pa samo na trg dela. Saj so nekatere dodiplomske smeri morda nepotrebne, ker jih že obravnavajo, tudi podrobno, sorodne smeri, ampak ni problem v smeri, temveč v financiranju. Moramo spremeniti sistem financiranja in delovanja univerz, ne pa omejiti vpise ter spremeniti v samoplačniško! Ne se primerjati z Ameriko.

Mato989 je izjavil:

To je sicer načeloma res, ampak nobene potrebe ni da danes dovolimo na stroške državljanov da gre študirat na stotine ekonomistov če za njih vidimo da ni potrebe, enako velja še za kar nekaj smeri na FDV, FF in EF...
Ekonomijo greš študirat? Poglej koliko vas je! O trgu dela, delovanju ekonomije in vodenju podjetja se učite? Preveč vas je, čeprav vas vsako podjetje potrebuje in se naučiš veliko praktičnega znanja!

Kateri smeri pa so nepotrebne?

Mato989 je izjavil:

jernejl je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Kdo pa pravi da ne mors it 2 leti delat prihranit 2k in potem studirat... Naberes malo delovne dobe vidis kako je delat usrana dela in pol nardis faks z odlicno oceno in dobis za nagrado 4.000EUR po 3 letih nazaj...

Ker je popolnoma nesmiselno in neučinkovito, da mora nekdo, ki je sicer zelo sposoben, najprej dve leti peči hamburgerje, da lahko gre potem na faks, ga zaključi in začne dve leti kasneje ustvarjati visoko dodano vrednost.


Če je sicer zelo sposoben si pa lahko zrihta 2k kredita ali pa firmo ki bo videla te njegove sposobnosti in mu plačala 2k študija pod pogojem da bo pol pri njih delal =) Bistvo sposobnih je, da bi naj našli pot da pridejo do tega kar želijo, tudi če je par ovir zmes.
Čakaj, ampak kje je prednost, da mu zmečemo ovire po nepotrebnem, če mu lahko ponudimo pot brez nepotrebnih ovir?

Govorite o tem kako študenti bluzijo. Samo en bonus imaš. Če ga izkoristiš, moraš dokončati. Če spet zabluziš, si prisiljen plačevati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zztop ()

Mato989 ::

Točno povej katere programe bi odpustil in katerim profesorjem bi vročil odpovedi?


Nobene potrebe ni po 75% programov na FF in FDV recimo... Za študiranje

Sinologija - enopredmetna smer

Sinologija - dvopredmetna smer

Japonologija - enopredmetna smer

Japonologija - dvopredmetna smer

Koreanistika - dvopredmetna smer

Nič od tega ne rabimo plačevat državljani RS ampak naj plača lepo firma ki takega zaposlenega potrebuje in mu plača študij ali certifikat. Enako velja za prevajalstvo, naj posamezna ministrstva plačajo če potrebujejo nekaj, enako za privat sektor...

Tukaj si prišel do mogoče 40 milijonov evrov in to je že počasi to. S tem, da nisi štel koristi gospodarstva od dostopa do fleksibilne delovne sile. 'Prihranek' pri odpuščanju si že štel pri glavarinah za študente btw.


Ja no? In kaj 40 milijonov ni ok? Fleksibilne delovne sile je dovolj lahko jih zaposlijo za določen čas če imajo začasno povečan obseg... bo pa treba plačat ne samo sleparit na roke.

Vse ne, pa tudi za 1 dobrega več ne.

Ampak nekaj tisoč več da bo nekaj deset na leto več dobrih je pa že druga zgodba. To nekaj stane, ja - po tvoji oceni 40 milijonov evrov na leto. UTD za verske 'delavce' nas stane 20 milijonov evrov na leto. Dokler obstaja to mi pač ne boš sral, da je treba varčevati na nečem od česa imamo tudi koristi.


Treba je dodat še kar nekaj zadev, od dejstva da so študenti zavarovani gratis ne plačujejo dodatnega zavarovanja, kar je spet 40€ na mesec itd... pa osnovnega tudi ne ker so zavarovani po starših. Vglavnem velik socialni korektiv!

To da versi delavci dobijo 20 mil UTD je sleparija in nezaslišano, ampak to ne pomeni da moramo zdaj vse pustit dokelr oni nekaj imajo... obojno je treba racionalizirat oz. ukinit vse pomoči Cerkvam RKC in nasploh vsem verskim zadevam

Ti pa meni povej ali se nam tako fejst splača vržt na milijone zato da dobimo še par dobrih družboslovcev... bodo oni to prinesli nazaj v proračun? Jaz menim da ne.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

feryz ::

Pa vi sploh veste o čem govorite?
Študentsko delo? Ok.
Če želim študentu izplačati 700 evrov neto za opravljeno delo, me stane 1.169 evrov.
Če želim delavcu izplačati 700 evrov neto za opravljeno delo, me stane 1.159 evrov. Bruto 2, all included.

Študentsko delo je nelojalna konkurenca le zato, ker vsi delajo na črno. Uradno to sploh ni.
Ker primerjati delavca in študenta, glede na učinkovitost ..., ni primerjave.

Btw, pri 800 evrih, ker so pač dvignili minimalca, je cifra enaka, 1.336 evrov bruto.

Mato989 ::

Kateri smeri pa so nepotrebne?


Večina tega kar je na FDV, FF, in tudi nekaj primerov študijskih smeri na nekaterih naravoslovnih faksih...

Čakaj, ampak kje je prednost, da mu zmečemo ovire po nepotrebnem, če mu lahko ponudimo pot brez nepotrebnih ovir?


V tem da tako ločimo zrna od plevela... če je res sposoben bo prišel preko teh ovir, če pa ni pa bo odpadel... to je tako kot bi rekli zakaj dajemo ovire pri teku preko ovir, če mu odstranijo bodo atleti hitrejši... :)

Govorite o tem kako študenti bluzijo. Samo en bonus imaš. Če ga izkoristiš, moraš dokončati. Če spet zabluziš, si prisiljen plačevati.


Narobe, imaš dejansko 2 bonus in 2 vpisa... Razen če so v zadnjih par letih spremenili... ti se lahko vpišeš na UNI smer in pol se lahko še enkrat vpišeš na VSŠ in spet ponavljaš... torej to je 4 leta bluženja, če pa nardiš še 2 leti enostavnega VSŠ programa na račun davkoplačevalcev pa imaš 6 let bonitete študentskih bonov, študentskega dela, država 6 let plačuje glavarine pa še zmeraj nisi diplomiral!

To ni racionalno.

feryz je izjavil:

Pa vi sploh veste o čem govorite?
Študentsko delo? Ok.
Če želim študentu izplačati 700 evrov neto za opravljeno delo, me stane 1.169 evrov.
Če želim delavcu izplačati 700 evrov neto za opravljeno delo, me stane 1.159 evrov. Bruto 2, all included.

Študentsko delo je nelojalna konkurenca le zato, ker vsi delajo na črno. Uradno to sploh ni.
Ker primerjati delavca in študenta, glede na učinkovitost ..., ni primerjave.

Btw, pri 800 evrih, ker so pač dvignili minimalca, je cifra enaka, 1.336 evrov bruto.


Zdaj pa dodaj še kako je z dopusti, plačano bolniško, ipd... Koliko tega plačaš študentu koliko pa zaposlenemu? pol pa ponovi izračun še z x10
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Gregor P ::

HappyPills je izjavil:

Prišel je dan, ko se v nečem strinjam z Matotom. Poguba bo kmalu očitno.
Študentsko delo absolutno za ukinit. Treba je urediti smiselen pristop za part-time delo v katerega bi se lahko vključili prav vsi. Nekaj na foro popoldanskega sp ampak brez redne zaposlitve, tudi popoldanc bi se prelevil v to obliko part-time dela. Tako delo bi moralo biti striktno omejeno saj gre za part time, za polni delovni čas že imamo rešitve.
Sam bi šel še dlje z informatizacijo vsega tega na način, da bi se za delo prijavljal prek nekega portala preko katerega bi se obračunavale vse ure prispevki itd, portal bi bil posrednik na tip "fiverrja" če želite. V ta portal bi dostopali prav vsi tudi polni spji firme itd, vsa zaposlitev bi se furala kle in vsak bi lahko našel ljudi na enem mestu (kateri bi se pač hotel oglaševat). Bil bi omejen mesečno koliko takega dela (ur/EUR) lahko opraviš glede na svoj status. S tem bi pošopali zaposlovanje, izmenjavo del znotraj slovenije ter zmanjšali delo na črno ter tudi neplačilo prispevkov, ker bi se to kr sproti odbijalo. Vso delovno zakonodajo je treb poenostavit tako da se neha folk jebat s tem in da država istočasno uspešno pobira kar je njenega in ob enem ščiti delavca in delodajalca. Jaz bi kar tko naredil, da bi vsak moral že porezervirati sredstva za plačilo ljudi. Če nekoga rabiš 3 ure pot 5EUR pač moraš porezervirat tok denarja + davščine. Part-time bi se moralo plačevat kar sproti za vsak dan. Še rating ufuramo pa bomo točno vidl ker Joža je za en k gostilničar in kera micka ja za en k kelnarca.

Mogoče za posebi temo? Nevem.
Jaz bi to preprosto rešil z višjo davčno olajšavo. Ne vem sedaj, katera bi bila zgornja meja? 10.000,- evrov? Potem je čisto vseeno, kdo kaj dela, kateri status ima, vsako delo pa se šteje v zavarovalno dobo; študentsko delo se seveda ukine. Od te meje naprej pa se začnejo različni davčni razredi. Sedaj pa če nek študent zmore ob študiju delati polni delovni čas, tudi prav, bo pač tudi plačeval davke in prispevke temu primerno, obenem pa imel priznano delovno dobo in izkušnje. Tisti, ki pa bo delal le do višine 10.000,- evrov, pa mu praktično ostane ves denar in lahko še bolje študira itd.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Smrekar1 ::

Mato989 je izjavil:


Nobene potrebe ni po 75% programov na FF in FDV recimo... Za študiranje

Sinologija - enopredmetna smer
Sinologija - dvopredmetna smer
Japonologija - enopredmetna smer
Japonologija - dvopredmetna smer
Koreanistika - dvopredmetna smer

Nič od tega ne rabimo plačevat državljani RS ampak naj plača lepo firma ki takega zaposlenega potrebuje in mu plača študij ali certifikat. Enako velja za prevajalstvo, naj posamezna ministrstva plačajo če potrebujejo nekaj, enako za privat sektor...


Čakaj, a ni bil argument, da je cilj tega povečanje konkurenčnosti? Kako točno bomo bolj konkurenčni, če bomo šli iz tega, da vsako leto sproduciramo nekaj izobraženih sinologov, japonologov in korejelogov (?), ampak bo morala firma najprej nekje poiskati ta program, dobiti kanditata, ki ga bo odpravil in nato še poslati na štiriletno izobraževanje, preden ga bo dobila?
Zdaj to dobijo z minimalnim stroškom v nekaj tednih (ali prej), po tem bo to za podjetje štiriletni projekt.

Koliko nam bo to varčevanje poslabšalo konkurenčnost v svetu? To vprašanje si moramo zastaviti preden gremo v analizo stroškov.

Ja no? In kaj 40 milijonov ni ok?


20 milijonov evrov na leto dajemo za univerzalni dohodek verskih 'delavcev'. Dokler je denar za to je tudi denar za 'nepotrebne' študijske smeri.

Treba je dodat še kar nekaj zadev, od dejstva da so študenti zavarovani gratis ne plačujejo dodatnega zavarovanja, kar je spet 40€ na mesec itd... pa osnovnega tudi ne ker so zavarovani po starših. Vglavnem velik socialni korektiv!

To da versi delavci dobijo 20 mil UTD je sleparija in nezaslišano, ampak to ne pomeni da moramo zdaj vse pustit dokelr oni nekaj imajo... obojno je treba racionalizirat oz. ukinit vse pomoči Cerkvam RKC in nasploh vsem verskim zadevam


Ne, ne. Dokler dajemo denar za UTD verskim 'delavcem' pač ne bomo varčevali na študentih.

feryz je izjavil:

Pa vi sploh veste o čem govorite?
Študentsko delo? Ok.
Če želim študentu izplačati 700 evrov neto za opravljeno delo, me stane 1.169 evrov.
Če želim delavcu izplačati 700 evrov neto za opravljeno delo, me stane 1.159 evrov. Bruto 2, all included.

Študentsko delo je nelojalna konkurenca le zato, ker vsi delajo na črno. Uradno to sploh ni.
Ker primerjati delavca in študenta, glede na učinkovitost ..., ni primerjave.

Btw, pri 800 evrih, ker so pač dvignili minimalca, je cifra enaka, 1.336 evrov bruto.


Fora je v tem, da študent lahko dela 0-60 ur tedensko po potrebi delodajalca. Delavec na minimalcu dela za ta denar 40 ur, ne glede na to za koliko ga rabiš, oz. če dela več ga moraš tudi plačati več. Študenstko delo je t.i. "zero hour contract", mezdno delo. Zato je študentsko delo cenejše - ker delajo samo toliko, kot se jih rabi in samo takrat, ko se jih rabi.

Glede na to, da ti moram to razlagati, bi bilo moral na začetku govoriti v tretji osebi ("če delodajalec želi izplačati ...").

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

KAVINSKY ::

Smrekar1 je izjavil:

Točno povej katere programe bi odpustil in katerim profesorjem bi vročil odpovedi?


Vidim, da si precej obseden z Janšo, verjetno bolj kot povprečni obiskovalec piknika v Lepeni.

Univerze imajo podatke o zaposljivosti svojega kadra, tako da bi lahko same regulirale razpisane programe. Pa jih ne, ker jim denar lepo diši. Večina univerz prireja vpisa mesta glede na število učilnic in sedežev v predavalnicah. Ne po predvidenih potrebah trga dela ali zaposljivosti.

Kar je narobe je zgolj to, da so se sedaj lotili tega delati. Je pa enaka bedarija, kot podati list in reči; sam podpište se, denar tiskalnik dela frrrrrrr. In dobiš take: https://www.24ur.com/novice/slovenija/4...

Utk ::

. Dokler dajemo denar za UTD verskim 'delavcem' pač ne bomo varčevali na študentih.

Oprosti, nisem vedel, da imaš ti večino v parlamentu, da bi odločal o tem. Aja, sej je nimaš, ker niti do 46 ne znaš štet.

Mato989 ::

Čakaj, a ni bil argument, da je cilj tega povečanje konkurenčnosti? Kako točno bomo bolj konkurenčni, če bomo šli iz tega, da vsako leto sproduciramo nekaj izobraženih sinologov, japonologov in korejelogov (?), ampak bo morala firma najprej nekje poiskati ta program, dobiti kanditata, ki ga bo odpravil in nato še poslati na štiriletno izobraževanje, preden ga bo dobila?
Zdaj to dobijo z minimalnim stroškom v nekaj tednih (ali prej), po tem bo to za podjetje štiriletni projekt.


Problem je tu ker recimo (zdaj bom na pamet teoretiziral) v SLoveniji morda rabimo 1 japonologa na 15 let... recimo pa da je razpis za 15 mest vsako leto.. kaj nama to pove? Da bo v najboljšem primeru po 3-5 letih vsako leto prišlo ven 7-10 japonologov (ob nekem zmernem osipu) potrebujemo pa 1 na 15 let (recimo...) to pomeni da bomo po 15 letih imeli 105 do 150 japonologov za 1 delovno mesto... teh 150 pa nas je stalo 150xNx4.000EUR kjer je N karkoli med 3-5 in potem še dodat vse osipljene v 1. in 2. letniku z enako enačbo.

Kako je to ceneje kot če bi podjetje ki naplanira da bo kmalu rabla japonologa, da najde 2 kandidata in ju da v šolanje in jima to vse plača... tudi če je individualno šolanje 2 leti in 15.000 ali celo 40.000EUR na leto je to ceneje kot zgornji primer...

Da niti ne začneva da zgornjo plačamo vsi, spodnja 2 pa samo tisti ki jih rabijo kar je logično. Bomo pa bolj konkurenčni ker bomo imeli lahko nižje davke ali več vložili na druga področja... Pustimo zdaj to da vlada ni sposobna to vodit ampak govoriva v teoriji.

Koliko nam bo to varčevanje poslabšalo konkurenčnost v svetu? To vprašanje si moramo zastaviti preden gremo v analizo stroškov.


To vprašanje je odgovorjeno ko nam izračunate/jo koliko smo bolj konkurenčni ker produciramo na tisoče nepotrebnih diplomantov...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Družboslovna informatika je nezaposljiva smer! (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10125517 (18714) jernejl
»

A še koga moti, da je študij za diplomirance plačljiv? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Šola
10823883 (11246) AndrejO
»

Mi smo univerza (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16922550 (19244) TESKAn
»

Ali imamo preveč diplomantov s fakultet? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15024548 (22230) BlueRunner
»

Študentsko delo -> "malo delo" (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
59892778 (74715) tx-z

Več podobnih tem