» »

Bi nas moralo skrbeti - projekt METI

Bi nas moralo skrbeti - projekt METI

1 2
3
4

Okapi ::

Jaz predvsem pravim, da so možne različne oblike tehnoloških civilizacij. Mogoče eni živijo na planetu, kjer je toliko elektromagnetnih motenj, da je radio neuporaben za prenos informacij. Parni stroj bi lahko izumili že Rimljani pred 2000 leti, in gradili železnice.

Mimogrede, tudi Evropejci ne bi naredili ničesar, če ne bi gradili na tistem, kar so pogruntali Arabci in Indijci.

MrStein ::

Torej bi v kontakt z njimi prišli le, če bi se razvili v vesoljsko civilizacijo, s čim bi se oni izognili motnjam na svojem planetu/planetarnem sistemu?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

S tistimi mogoče sploh ne bi. Mogoče pa bi s kakšnimi, ki že 1000 let poznajo radio, niso pa razvijali vesoljske tehnologije (ker mogoče živijo na planetu s preveliko težnostjo, ali kakšno drugo oviro). Mogoče je tam ves čas oblačno, zvezd sploh ne vidijo in jih zato stvari izven domačega planeta niso zanimale. V glavnem, če ti primanjkuje domišljije in sklepaš samo po tem, kako je razvoj potekal pri nas, zgrešiš 99,9% različnosti, ki morda obstaja v vesolju, kar se civilizacij tiče.

Unknown_001 ::

Okapi je izjavil:

Jaz predvsem pravim, da so možne različne oblike tehnoloških civilizacij. Mogoče eni živijo na planetu, kjer je toliko elektromagnetnih motenj, da je radio neuporaben za prenos informacij. Parni stroj bi lahko izumili že Rimljani pred 2000 leti, in gradili železnice.

Mimogrede, tudi Evropejci ne bi naredili ničesar, če ne bi gradili na tistem, kar so pogruntali Arabci in Indijci.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Aeolipi...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

m0LN4r ::

Sem istega mnenja kot samael in okapi. Torej ali so toliko bolj napredni, da so nas popisali kot mi zivali v dzungli pa se znjimi pac vec ne ukvarjamo ali pa so razviti ampak imajo neprijazno okolje, ki jim onemogoca da stopijo v stik z nami oz. mi z njimi.

Konc koncev pravim, da tudi ce posiljamo nekaj nekam. O tem kaj se na drugi strani dogaja samo ugibamo iz nasega stalisca znanja.

Lahko da bomo nekega dne mi ujeli sporocilo od zunaj pa posiljatelja vec sploh ni oz. ko oni slucajno sprejmejo nas odgovor nas nebo vec.

PS:
Tista z reko in metanjem kamnov je kr spot on. Lahko da v neki drugi stroki krokodil tudi mece kamne, samo ce ga mi prvi zadanemo smo ga v primeru da je on "mocnejsi" malo najebali.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

imagodei ::

krneki0001 je izjavil:

Če okapi pravi, da je nemogoče, da bi s čim prišla kaka bakterija na zemljo, ki bi bila škodljiva ljudem, naj pa to še razloži.

Saj ti je razložil. Če želiš v detajle, je snov preobsežna za en čitljiv post, ki bi ga kdo tudi dejansko prebral.

Zelo preprosto povedano, je celotna biologija celice/bakterije, al pa bi v tem primeru moral rečt kemija celice rezultat tekme med živimi organizmi. Bakterije so prilagojene svojemu okolju, svojemu viru hrane in proizvajajo točno takšne encime, toksine, kot jih potrebuje za preživetje v tistem okolju. Čist možno je, da "marsovska bakterija" ne bi na Zemlji mogla prebavit popolnoma nobene hrane in bi hitro propadla. Kar tako privzet, da bi nas "marsovska bakterija" s svojo "marsovsko kemijo" ugonobila, je mal tko.

Tudi če se izkaže, da smo iz iste prajuhe (panspermija), in da imamo isto osnovno kemijo, RNK, DNK, da kodoni kodirajo iste aminokisline, nas loči najbrž nekaj milijard let ločene evolucije (morda kar cele 4 milijarde let?). Ideja, da bi "marsovske bakterije" kjub temu dolgemu času, ko je evolucija potekala ločeno, imele pripravljena točno ustrezna orodja za pogubo flore in favne na Zemlji, je skoraj na nivoju filma Independence Day, kjer so vesoljce premagali kar z virusom, napisanim na klasičnem x86 kompatibilnem PC-ju.

A je možno, da bi nas "marsovske bakterije" pogubile? Ja, je. A je verjetno, da bi nas pogubile? Zelo, zelo, zelo malo verjetno.

Colonization and Invasion by Bacterial Pathogens (page 3)
- Hoc est qui sumus -

AtaStrudl ::

Zivljenje ima med drugim lastnost, da se siri in isce nove priloznosti. Zato jaz mislim, da tehnoloske civilizacije, v geoloskih intervalih nic, razen morebitnega (samo)unicenja, ne bo zadrzalo doma, niti teznost, niti oblaki. Kemicne rakete niso edina pot v vesolje, niti ni vidna svetloba edini nacin zaznavanje eksoplanetarnega. Ze danes poznamo kako alternativno resitev, njihovo stevilo pa se bo v prihodnosti samo se povecalo. Domisljija, pa to.
Ali je mozen nek "enosmeren" razvoj tehnologije (prave, ne tiste obrtniske)?
Dvomim. Ce si spet dovolim malo "zemljocentrizma", ljudje nismo razvijali tehnologij eno po eno, ampak so v 19. stoletju nekako zacele cveteti skupaj. Pa itak, ce je dovolj casa na voljo, tudi to ni bistveno.

vostok_1 ::

Zanimiva tema, ampak TL;DR. Zato bom kr usekal, pa upal, da ni bilo že omenjeno.

Dejansko poslat nek signal nekam daleč...je izredno težavno.
Razdalje so tako velike, da z našimi trenutnimi energijskimi zmogljivostmi...ne pride daleč.
Postane neločljiv od background šuma.
Še posebej, če govorimo o RF signalih. Laserski so že boljši, ampak moraš res ciljat nekam namenoma, in s tako močjo, da nekega zgrajenega laserja sploh še nimamo.

Če bi na drugi strani bila recimo civilizacija naših tehnoloških sposobnosti...bi morali cel planet posvetit zaznavanju in procesiranju signala, pa še to če niso preveč daleč. Malo večja razdalja, and you can forget it.
Edino smiselno bi bilo naredit nek vesoljski array večjih razsežnosti. Pa enormne količine computing powerja za procesiranje signala.

Če pa je na receiving end super napredna civilizacija....brez skrbi...ni je.

Super napredno civilizacijo bi opazil že z daljnogledom in dobrim očesom. Še posebej civilizacije, ki imajo kakršnokoli obliko dysonove sfere.
Enkrat ko si sposoben naredit dovolj enormno dysonovo sfero/swarm...to pomeni, da si poslal že nešteto probes v vse smeri, vsaka opremljena z megavatnim RTG generatorjem ali ekvivalentno tehnologijo ter močno omnidirekcijsko anteno.

As far as we could tell, nothing like that is around us. Če je, je kvečjemu civilizacija tipa 1 at best. Za drugi konec galaksije pa ne vemo, v tem primeru pa smo varni še vsaj kak miljon let. Do takrat, pa če ne bomo vsi pusificirani in se narkotizirali v hedonizmu, bomo že lahko konkurenti.

Skratka, razloga za skrbi na tem področju...ni. Not in any meaningful way, for a very long time.
Well...ok...ni res. Razen, če ta sosed tudi dela na AIju in replikatorjih. Btu...i reckon, da v dometu 1000 let ni nikogar, če je keppler referenca.

Največja nevarnost nam, smo mi sami.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

MrStein ::

Okapi je izjavil:

S tistimi mogoče sploh ne bi. Mogoče pa bi s kakšnimi, ki že 1000 let poznajo radio, niso pa razvijali vesoljske tehnologije (ker mogoče živijo na planetu s preveliko težnostjo, ali kakšno drugo oviro). Mogoče je tam ves čas oblačno, zvezd sploh ne vidijo in jih zato stvari izven domačega planeta niso zanimale. V glavnem, če ti primanjkuje domišljije in sklepaš samo po tem, kako je razvoj potekal pri nas, zgrešiš 99,9% različnosti, ki morda obstaja v vesolju, kar se civilizacij tiče.

Če ti primanjkuje domišljije, zgrešiš možnost, da se civilizacija, ki jo stvari izven domačega planeta niso zanimale, močno razvije v okviru svojega planeta.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

Raje naj razloži NASA-i, ker oni za zaščito pred tujini batkterijami celo davkoplačevalski denar trošijo.

"Nasa is looking for a planetary protection officer who will help safeguard Earth from alien bacteria."


Precej bolj se gre za to, da bodo preprecili okuzbo drugih planetov. Ce nekje isces zivljenje, potem noces stvaro okuziti z zivljenjem iz Zemlje. Ze zaradi tega ne, da ne dobis false pozitivov in laznih alarmov.

Na Zemlji je izredno malo bakterij in virusov, ki znajo prehajati iz vrste na vrsto, pa smo vsi zaceli iz iste tocke in smo si vsi sorodni. Da bi obstajala bakterija, ki ni iz zemlje in bi lahko okuzila zemljane je pa se toliko bolj neverjetno. Kar pa ne pomeni, da smo lahko kar brezbrizni.

m0LN4r ::

Po eni strani imate vsi malo prav, ker izhajate iz svojih stalisc.
Ampak le redki pri tem upostevajo, _kdaj (cas)_ se pogovrjamo o tukaj in _kdaj (cas)_ je tisto (oni) tam.

To je ravno tisto, ta naprednejsa civilizacija v vesolju je pred Xn leti ugotovila, da niti ni tako zelo razvita in je edini nacin za sirjenje po vesolju, da naselijo planete z DNA, evolucijo, ki premaga casovne razdalje in upajo na to, da se bo ena izmed mnogih razvila dovolj, da bo to tudi ugotovila :))
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

AtaStrudl ::

O tehnologiji pa se tole:
Ne mores imeti katerekoli visoke tehnologije, ne da bi razvil tudi vec ali manj vse ostale.
Elektronskih cipov ne mores imeti brez visoko razvite kemijske tehnologije, ta pa rabi elektroniko za precizne meritve, kontrolo procesov, itd.
Poleg tega za cipe rabis vrhunsko metalurgijo, finomehaniko, optiko. N.pr. opticne sisteme za ciparijo pa spet lahko razvijes edino z racunalnisko pomocjo. Pa seveda tehnologijo stekla moras imeti razvito, pa fiziko, ki ti omogoci meriti lomne kolicnike in disperzijo.

"Barbarela" planeti, kjer se vesoljski popotniki po tleh vozijo s konjskimi vpregami pac obstajajo samo v pogrosnih filnih.

Okapi ::

Ali pa mogoče samo tebi primanjkuje domišljije in si domišljaš, da so na vseh planetih podobni pogoji, kot na Zemlji, in da so vsi marsovci podobni Zemljanom (tako fiziološko kot psihološko).

stjan ::

Če bi nam po kakšnem naključju uspelo poslati do nekega planeta čisto sporočilo, brez motenj, šumov, popačenj, itd., kakšna je možnost da bi ga tam kdo razumel?

Okapi ::

Skoraj sigurno bi razumeli, da to sporoča neka civilizacija. Ali bi razumeli, kaj sporoča, je pa že drugo vprašanje. Tole so iz Areciba poslali leta 1974.



Se mi zdi, da so to potem dali nekaj ljudem, in nihče ni znal dešifrirati sporočila. Je pa res, da se niso prav zelo trudili.

Tisti niz zgoraj je dolg 1679 binarnih znakov. Za začetek moraš opaziti, da je 1679 polpraštevilo (produkt dveh praštevil - 23 x 73). V drugem koraku moraš zato te znake razporediti v 23x73 mrežo (73 vrstic s 23 znaki v vsaki). In dobiš tole (enke so polna polja, ničle prazna).



In potem je treba še razvozlati, kaj to pomeni.

imagodei ::

Tudi če bi vesoljci dešifrirali, da gre za 23x73 mrežo, ni šanse, da ugotovijo, kaj tole predstavlja. Edina meni jasna stvar je figura človeka, pa še to samo zato, ker v naprej vem, kaj predstavlja in ker smo ljudje že od dojenčka dalje obkroženi s podobnimi piktogrami.

Kaj naj bi predstavljale druge stvari, so zgolj ugibanja. To je tako kot pri 2 leti starih otrokih, ki narišejo abstraktno sliko, pa v njej vidijo ježka, ladjo, mucko, v resnici pa so narisali par kric in krac. OK, malo pretiravam, ampak vsakdo, ki je kdaj igral Activity, kjer moraš soigralcem v 1 minuti zgolj z risanjem opisati nek pojem, ve, da slika, ki se njemu zdi povsem jasna, soigralcem pogosto ni niti najmanj jasna.

To sliko sem sicer že videl in če me spomin ne vara, naj bi tisto "rogovje" nad simbolom človeka predstavljalo dvojno vijačnico, dve vrsti s po štirimi simboli pa bazne pare? Mogoče se pa povsem motim. Za drugo simboliko se sploh ne spomnim; če bi moral ugibati, bi rekel, da je drugi piktogram od spodaj navzgor simbol našega sončnega sistema in da jim sporočamo, da smo na tretjem planetu od sonca.

Kaj naj bi bil najnižji piktogram?

Problem ugibanja je ravno v tem, da je ugibanje. Če nimaš dovolj podatkov, si manjkajoče pač izmisliš. Tako kot pri CSI serijah iz jpg slike iz treh pikslov v odsevu očesa prepoznajo morilca.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Niso samo slikice, začne se s števili.

Arecibo message @ Wikipedia

imagodei ::

Verjamem in v bistvu je to bolj logično. Ampak, če nekomu posreduješ 2D sliko in jo ta pravilno interpretira (23x73 mrežo) morda pričakuje grafične elemente? In če že na neki točki ugotovi, da gre za števila, zakaj bi v nižjih vrsticah nenadoma preskočili na piktograme?

Ali pa tudi ne, ker navsezadnje nimamo pojma, kdo bi tako sporočilo utegnil "prebrat", a ta bitja sploh dojemajo realnost na način, kot jo dojemamo mi... Vse so samo naše projekcije, naša pričakovanja. Kolektivna subjektivna realnost človeštva, pričakujemo pa, da bo neko drugo bitje to razumelo.

Če se sporočilo začne s števili, jih jaz ne znam dešifrirat. Vidim, da gre za grupo 10 simbolov... Morda števke od 0-9? Vem, nisem matematik ali kriptograf, ampak osnovna predpostavka je, da bi bilo sporočilo za nekoga, čigar subjektivna realnost je najverjetneje svetlobna leta različna od naše, kar najbolj jasno in preprosto. Dvojiški zapis? Meni ni jasen.

In če začnemo s številkami, potem predvidevam, da bomo tudi nadaljevali s številkami. Kaj je torej drugi "flek" na sporočilu? Neka zelo osnovna matematična konstanta? Pi? E? Precej kratek "flek" je, poleg tega pa mi ni jasno, kako lahko uporabim zgornje simbole, da dešifriram število.

In še enkrat: če ne prej, ko prideš do simbola človeka, je njegov pomen najbrž ne glede na kulturo in etnično pripadnost jasen vsakemu Zemljanu. Kako naj bi nek vesoljec, ki simbola ni še nikdar videl, po seriji samih številk nenadoma vedel, da mora pozabit na številke in v črnih in belih poljih nenadoma iskat obliko človeka?

Tole sporočilo se mi zdi na nivoju nekaterih tipičnih slovenskih projektov, ko v skupini sedijo bluzači, požanjejo veliko denarja, od sebe pa dajo popoln zmazek. Recimo, kot priprava novega razporeda KleneTM slovenske tipkovnice, ali pa Vizija Slovenije 2050
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Groza.

Zdajle sem šel brat link, ki ga je posredoval Okapi, in menda je pri pripravi sporočila sodeloval tudi Carl Sagan. Ne vem, kaj bi rekel. Ni ravno njegov "finest hour".

Grozljive cvetke se začnejo že na začetku pri binarnih številih, ki imajo v spodnji vrstici dodano še eno piko kot oznako za least significant digit. Tako da ja čimbolj zameglijo bistvo. Halo, če smo jim poslali digitalni signal in če so ga bili sposobni sprejeti, nemara ja vedo, kaj so binarna števila?

Bizarnost se nadaljuje pri drugem simbolu, ki podaja atomska števila vodika, ogljika, dušika, kisika in fosforja, ki sestavljajo nukleotide. Tam, iz nekega bizarnega razloga, ne sledijo več dogovoru, ki so ga postavili v prvem sklopu in za predstavitev števil 0-15 uporabljajo 4 bite (ne pa več variante pozicijskega sistema s tremi biti).

Bizarno bizarna zanimivost je tudi predpostavka, da bodo vesoljci nekako vedeli, da morajo neko število v tem sporočilu pomnožit z valovno dolžino, v katerem je bilo poslano sporočilo. Če to storijo, dobijo povprečno višino človeka. Samo še ugotovit morajo, katero število je treba pomnožiti z valovno dolžino, in pa seveda, da je to sploh treba storiti. Ne pa npr. sešteti ali potencirati...
- Hoc est qui sumus -

Unknown_001 ::

Humans... trolling aliens since...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

m0LN4r ::

No tako hudo ni, egipcanski hieroglifi so dokaj jasni od dalec. Brez tek 01010101 bbudalastin.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Unknown_001 ::

Če je lomen nedvoumen že iz aviona. Why not?

http://www.pocketpc.ch/attachments/plau...
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

m0LN4r je izjavil:

No tako hudo ni, egipcanski hieroglifi so dokaj jasni od dalec. Brez tek 01010101 bbudalastin.

Egipčanski hieroglifi so dokaj jasni od daleč? Kaj pa je to za en umotvor?
- Hoc est qui sumus -

m0LN4r ::

Grafika je grafika, ne glede na to kako izgleda. So ljudje ki pac prepoznajo ali pa uganejo bistveno vec vzorcev kot jaz in ti.

Smo se igrali v soli ko smo si izmisljevali "simbole" in sta bla vedno 1-2 v razredu ki sta zelo hitro ugotovila kaj simbol oz sporocilo pomeni.
Verjetno majo tudi alieni kakega likovnega umetnika, ki prepozna otrosko kricarijo, ti je pa nebi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

nekikr ::

Bodo vesoljcem tudi jasni egipčanski hieroglifi? Že od daleč? So tebi?

Daj mi tole prosim prevedi, ker gledam od blizu, pa mi ni jasno, od daleč pa še manj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

Cash ::

Kaj pa, če je Zemlja že kolonija. Recimo, smo prišli sem z napredno tehnologijo in odšli dalje, vmes pa se je zgodila na Zemlji katastrofa in je pomrlo večina ljudi in napredek se je začel znova iz nule.
Kaj, če druge oblike živijo v vzporednem vesolju, kjer so zakoni fizike drugačni.
Kaj, če so na drugih planetih le 500 let za nami in še niti ne sprejemajo, niti oddajajo signale.
Kaj, če smo v simulaciji?

m0LN4r ::

nekikr je izjavil:

Bodo vesoljcem tudi jasni egipčanski hieroglifi? Že od daleč? So tebi?

Daj mi tole prosim prevedi, ker gledam od blizu, pa mi ni jasno, od daleč pa še manj.

Govorim nasplosno ne o sebi. Ce smo mi kot butasta rasa zmozni razvozlat take stvari, potem bo tut nadrasa zmozna razvozlat nase umotvore.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

next3steps ::

::Ce je kitajsko solstvo boljse od nasega, to o pisavi nic ne pove. Morda je hec v tem da imajo mulci manj pravic in bolj trdo delajo? Predpostaviti, da so boljsi zaradi pisave, je hudo za lase privleceno. Jaz bi celo rekel, da so kitajski solarji boljsi KLJUB mihovi pisavi.

Njihovo šolstvo je on average over all slabšo. Jih pa okoliščine silijo k temu, da boljši stremijo proti najboljšim.


::Glej, kitajski superucenjak zna morda nekaj deset tisoc pismenk. Ce pa iz 25 crk tvoris sedem znakovne besede, imas na voljo 6103515625 moznih kombinacij. Ce zahtevas vsaj tri samoglasnike, se vedno 48828125. Kitajske cirecare so z informacijsko tehnicnega stalisca cisti FAIL.

Jah, razen tega, da so bolje berljive, sploh na spletu. Si kdaj obiskal kitajske spletne strani?
Mimogrede, zbog Kitajcev imaš na voljo Hangul, eno najenostavnejših pisav, kar jih je.
500 in nekaj kombinacij, da razumeš vse ...

::Kitajci postajajo velesila sele sedaj, ko so malo pozabili na svojo tisocletno tradicijo, in zaceli prevzemati zahodne metode.

Izkrivljanje dejstev?

::Ta trditev sicer izgleda rasisticno, ampak ni.

Jaz pa nisem rasist, a črncov ne maram.

::Ampak kdo v evoluciji prevlada je tocno to, kar je vazno, ce probamo ugibati, kaksne civilizacije bi lahko nasli na drugih planetih.

Darwin ne pravi tega.

Branje te teme bi vam sicer pomagalo, da bi kaj prispevali koristnega k debati. Je pa treba izločiti 3/4 balasta.
5pb. in Nitroplus sta pred leti pokazala to na zelo dober način.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

m0LN4r je izjavil:

nekikr je izjavil:

Bodo vesoljcem tudi jasni egipčanski hieroglifi? Že od daleč? So tebi?

Daj mi tole prosim prevedi, ker gledam od blizu, pa mi ni jasno, od daleč pa še manj.

Govorim nasplosno ne o sebi. Ce smo mi kot butasta rasa zmozni razvozlat take stvari, potem bo tut nadrasa zmozna razvozlat nase umotvore.

To misliš zato, ker nimaš najmanjšega pojma o ničemer. Dokler niso odkrili slavnega kamna iz Rosette, ki je vseboval hieroglife (ki nikomur razen tebi niso bili jasni) in njihov prevod v grščini, so vsi samo gledali in se čudili slikicam in ugibali, kaj bi to lahko predstavljalo. Šele zatem se je začelo prevajanje hieroglifov. V primerjavi s starimi Egipčani (še novimi celo), smo bili mi že takrat nadrasa (v tehnološkem smislu), pa nam ni bilo nič jasno, dokler nismo dobili prevoda, vklesanega v skalo. Knjige so dobre, majkemi, probaj kdaj.

BigWhale ::

m0LN4r je izjavil:

No tako hudo ni, egipcanski hieroglifi so dokaj jasni od dalec. Brez tek 01010101 bbudalastin.


Kako pa egipcanski hieroglif brez 01010101 budalastin posredujes na nek drug planet? Izdelas nek tak gromozanski izstreljevalec glinastih ploscic in papirnatih svitkov? ;>

Da bi lahko nek alien razvozlal in prebral neko zemeljsko risbico je precej loterije. Ze pri izbiri medija se zaplete, ker ne ves kako vidijo in kaj vidijo alieni. Pravzaprav niti ne ves kako vidi tvoj kolega, kaj sele kaksna druga zival iz nasega planeta.

Zelo velika moznost je, da bi tuja civilizacija, ki bi prestregla Arecibo sporocilo pravilno ugotovila, da gre za nekaj kar je umetno ustvarjeno. In kot so povedali ze drugi, problem nastane pri desifriranju.

In grafika ni grafika, sploh, ce je v binarni obliki. Hieroglifov niso niti priblizno znali prevesti dokler niso nasli Roseta stone.

Okapi ::

No, če bi bral knjige, bi vedel, da so ljudje nekaj o hieroglifih (kaj pomenijo), vedeli tudi že prej. Tole je arabski prevod izpred 1000 let.



In sodobna znanost bi verjetno hieroglife dokončno dešifrirala tudi brez Rosette. Podobno, kot so recimo pisavo Majev.

nekikr ::

Ja, ja, nekaj o hieroglifih vem tudi jaz. Vem, kaj je sonce in kaj ptič. A to pomeni, da so mi "jasni že od daleč"? Njihov pomeni tudi? Zgodovina namreč uči, da smo šele s prevodom hieroglifov na Rosetta kamnu začeli prevajati te slikice (in nismo več samo ugibali, če nam je kakšna malenkost jasna).

Sodobna znanost je razvozlala jezik, ki se je uporabljal 400€ let nazaj.
For a long time many scholars believed that the script did not represent a language at all, or that it wasn't a complete writing system. The first major breakthrough in decipherment came during the 1950s when a Russian ethnologist, Yuri Valentinovich Knorosov, proposed that the Mayan script was at least partly phonetic and represented the Yucatec Mayan language. His ideas were not welcomed by other Mayanists, but he was eventually proved correct.

The Yucatec Maya continued to use the Mayan script until at least the 16th century. Recently, their descendants have started to learn the script once again from the scholars who have deciphered it.

Je to isto, kot če vesoljcem pošlješ nekaj hieroglifov? Jim bodo jasni od daleč?

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

No, če bi bral knjige, bi vedel, da so ljudje nekaj o hieroglifih (kaj pomenijo), vedeli tudi že prej. Tole je arabski prevod izpred 1000 let.



In sodobna znanost bi verjetno hieroglife dokončno dešifrirala tudi brez Rosette. Podobno, kot so recimo pisavo Majev.



Eh, to, da so ze prej nekaj malega vedeli o hieroglifih vem. Ampak tega ni bilo blazno veliko in vprasanje koliko casa bi se trajalo, da bi jih desifrirali. Poleg tega pa so imeli nekaj koptov tam v blizini, ki so pomagali s podobnostjo koptske pisave.

Undeciphered writing systems @ Wikipedia

Tukaj je se nekaj nasih zemeljskih pisav, ki jih se nismo uspeli razvozlati. Nekaterih izmed njih verjetno ne bomo nikoli razvozlali.

Zato je verjeti, da bi kar z lahkoto razvozlali jezik neke popolnoma tuje vrste, rahlo naivno in zelo optimisticno.

Okapi ::

Načeloma potrebuješ samo dovolj besedila. Zato pa je en predlagal, da se ni treba trudit s tem, kaj poslati vesoljcem. Pošlješ jim celo wikipedijo in če jo bodo znali sprejeti, jo bodo znali tudi razvozlati.

Mimogrede, a je kdo rekel, da bo to "z lahkoto"???

Mimogrede 2. Na onem linku sta med neznanimi srednjeveškimi pisavami vsaj dve, ki sta skoraj sigurno fake. Rohonc in Vojnich sta (skoraj gotovo) primera izmišljenih rokopisov, z izmišljeno pisavo oziroma jezikom, ki nič ne pomeni. So jih pisali z namenom prodati kot tajna alkimistična oziroma ezoterična besedila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BigWhale ::

Problem besedila je, da ne poznas gramatike, ne poznas strukture besed, zlogov, crk, znakov. V bistvu niti ne ves a kosi 'besedila' predstavljajo besede ali kaj drugega, morda so crke. Jezik je lahko tako zelo drugacen, da ga mi niti prepoznali ne bomo. Oziroma oni nasega. Ne bomo vedeli a smo sprejeli TV signal, direktno sporocilo ali kaj drugega.

Problem je v tem, da je lahko nasa zaznava okolice popolnoma drugacna in vidimo svet drugace kot neka druga vrsta. Ze ce si jaz izmislim nek nov codec za video kompresijo in ga zakodiram s kaksnim mal bolj cudnim algoritmom, se bos ti precej namatral, da bos zadevo odkompresiral in predvajal, pa imava oba enak hardware.

Zdaj si pa predstavljaj aliene, ki komunicirajo z barvami, ali pa se bolj komplicirano, z vonji. In njihovi 'video' enkoderji ikodirajo vonje, ki jih lahko potem dekoderji 'predvajajo' na drugi strani. Ce bos prestregel taksno sporocilo bos lahko samo preprican v to, da ga ni ustvaril nek ne-inteligenten pojav v vesolju, ne bos pa imel pojma kaj to je in stvari ne bos nikoli uspel desifrirati.

Okapi ::

Če imaš dovolj podatkov na voljo, lahko dešifriraš marsikaj. Jasno pa je, da si omejen s tistim, kar imaš na voljo. Če v informaciji ni slik, boš težko kaj videl. Sem precej prepričan, da bi uspeli pogruntati, da so v sporočilu kodirane informacije za kemikalije (vonjave).

Sicer pa imamo podoben primer kar tu, v nas samih. DNK kodira beljakovine, ampak nam v bistvu še ni uspelo ugotoviti, kakšna je dejansko funkcionalna beljakovina, ki jo kodira določen odsek DNK (samo na osnovi zapisa DNK). Se pravi, marsovci bi nam lahko poslali zapis svoje DNK, mi bi ugotovili, da je to neka molekula, kaj dosti več od tega pa ne.

dexterboy ::

Nihče ni omenil vodika, ki je najbolj razširjen element v nam znanem vesolju.
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Če imaš dovolj podatkov na voljo, lahko dešifriraš marsikaj. Jasno pa je, da si omejen s tistim, kar imaš na voljo. Če v informaciji ni slik, boš težko kaj videl. Sem precej prepričan, da bi uspeli pogruntati, da so v sporočilu kodirane informacije za kemikalije (vonjave).


Ja mogoce bi uspeli pogruntati kemicno vsebino. Sedaj pa to prevedi v besede, ki bodo imele smisel za nas. "We come in peace" bi imel napisano z dvema vonjema en bi tvoril besedno zvezo 'we come' drugi pa 'peace'. In ce bi uspesno dekodiral stvar bi dobil ven nekaj kemicnih spojin, ki bi bile potrebne za sestavo teh vonjev. Nikoli ne bi pogruntal, da gre za 'pisno' sporocilo.

Vesoljci bi ti posiljali kemijsko formulo za kis in za mesanico metana in joda. :))

Okapi je izjavil:

Se pravi, marsovci bi nam lahko poslali zapis svoje DNK, mi bi ugotovili, da je to neka molekula, kaj dosti več od tega pa ne.


To je glavni problem. Prepoznati sporocilo, da lahko sploh zacnes z dekodiranjem in sele potem se lahko zacnes ukvarjati s pomenom.

MrStein ::

Sporočilo sestavljeno samo iz dveh/treh besed ne bi napisal v native jeziku, ampak z nekaj preprostimi simboli, ki si jih razvil za ta namen (ki je: preprosto razumevanje tujcem).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

BigWhale ::

Kaj pa tujci preprosto razumejo? Edina stvar za katero si lahko skoraj zagotovo preprican je to, da bodo razumeli zaporedja.

Okapi ::

Kot rečeno, imeti moraš dovolj besedila. Poleg tega moraš imeti tudi nekaj konteksta - znanih stvari, na katere se besedilo nanaša. Pri starih pisavah je to lahko stvar, na kateri je napis (posoda, vrč, meč, nagrobnik ...). Pri sporočilih, ki jih pošiljamo v vesolje, so to stvari, za katere domnevamo, da jih vesoljci poznajo.

Če recimo dobiš v sporočilu 1, 4, 16, 12, 20, ti bo verjetno uspelo pogruntati, da je najbolj logična razlaga, da so to atomske teže petih najbolj pogostih elementov v vesolju. In potem gradiš na tem dalje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

Če znajo prestreči radijsko sporočilo, lahko predvidevaš, da kar nekaj stvari znajo. Za začetek jih recimo naučiš šteti.
. ena
.. dva
... tri
Sedaj poznajo številke. Nadaljuješ z matematiko
1 x 1 y 2
2 x 2 y 4
3 x 3 y 6
Če so kolikor toliko pametni, sedaj vedo, da je x plus in y enako.
Vključiš geometrijo in jih naučiš like in telesa.
Potem nadaljuješ s kemijo - z atomskimi težami jim poveš za vse elemente.
S povezavami elementov jim poveš spojine, recimo vodo, zrak ...
In tako dalje, vse to brez slik. Če vključiš še slike, je vse skupaj še toliko lažje.

thramos ::

nekikr je izjavil:

Ja, ja, nekaj o hieroglifih vem tudi jaz. Vem, kaj je sonce in kaj ptič. A to pomeni, da so mi "jasni že od daleč"? Njihov pomeni tudi? Zgodovina namreč uči, da smo šele s prevodom hieroglifov na Rosetta kamnu začeli prevajati te slikice (in nismo več samo ugibali, če nam je kakšna malenkost jasna).


Sredstva, ki jih je človeštvo vlagalo v poizkuse prevajanja hieroglifov, so bila veliko manjša, kot bi jih vložilo v poizkuse prevajanja (potrjenega) sporočila "tujcev". Saj ne pravim, da bi bilo preprosto, ampak interes bi bil čisto drugačen, kot je bil interes za le enega izmed množice nerazumljenih jezikov.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

Če znajo prestreči radijsko sporočilo, lahko predvidevaš, da kar nekaj stvari znajo. Za začetek jih recimo naučiš šteti.


Seveda, ce prestrezejo neko namensko sporocilo, ki je bilo spisano zato, da ga nekdo razvozla. Ce pa prestrezes neko nakljucno sporocilo, potem je pa stvar mnogo mnogo tezja in brez nekih referenc ne mores kaj dosti ugotoviti. Tudi z ogromno teksta ne.

imagodei ::

Hieroglife smo dešifrirali z izdatno pomočjo Roseta stonea, pomagali pa še z drugimi viri, za katere pa nikakor ni strokovnega konsenza, da so bili posebej pomembni pri razvozlavanju. A bi jih uspeli dešifrirat brez Rosete? Najbrž, bi pač trajalo dlje. Vendar...

Če želiš nekaj dešifrirat, moraš imet na voljo dovolj podatkov. V primeru Egipčanov (ali Majev) smo imeli vsaj približno idejo, o čem govorijo zapisi: o kraljih, vojaških dosežkih, o bogovih... Če ne veš, o čem sploh teče beseda, se lahko mečeš na popek, pa ti ne bo jasno, kaj v tekstu piše. Hell, če nimaš niti najmanjše ideje, o čem teče beseda, če ne prepoznaš niti enega samostalnika, ti IMO ne pomaga niti cela knjiga. Mi smo si pri branju hieroglifov pomagali tudi s primerjanjem demotske pisave, koptske pisave, in na sploh koptščine kot živega jezika, ki izhaja iz egipčanskega jezika (kako pa sicer rekonstruiraš izgovorjavo jezika, ki ga že 2000 let nihče ne govori?) Trdim sicer, da če bi hieroglife poslali vesoljcem brez konteksta, jih nikdar ne bi dešifrirali.

Kot pravi BigWhale, vprašanje je že, kako se alieni sporazumevajo. Način sporazumevanja, ki so ga razvili (vonj, barve?) je posledica njihovega "dizajna", kar pa lahko pomeni, da realnost v temelju razumejo bistveno drugače, kot mi. Kako delfin ali netopir v možganih interpretirata "sliko", ki jo dobita z eholokacijo? What Is it Like to Be a Bat?):
While it is possible to imagine what it would be like to fly, navigate by sonar, hang upside down and eat bugs like a bat, that is not the same as a bat's perspective. Nagel claims that even if humans were able to metamorphose gradually into bats, their brains would not have been wired as a bat's from birth; therefore, they would only be able to experience the life and behaviors of a bat, rather than the mindset.[6]

Such is the difference between subjective and objective points of view. According to Nagel, "our own mental activity is the only unquestionable fact of our experience", meaning that each individual only knows what it is like to be them (Subjectivism). Objectivity, requires an unbiased, non-subjective state of perception. For Nagel, the objective perspective is not feasible, because humans are limited to subjective experience.


Še večji problem je vsebina poslanega. Matematični jezik je univerzalen. Hieroglifi z opisi kraljev, faraonov in njihovih dosežkov IMO niso ravno prva izbira.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

Naj nekdo proba slepemu razloziti kaj je zeleno in kaj je modro. Ali pa gluhemu kako zveni violina.

m0LN4r ::

Mogoce je bilo za cloveka pred 100 leti marsikaj tezko, danes imamo AI, ki igra golf, se uci voznje, rise kot van gogh, igra igre, googlehome/alexa in se marsikaj.
Se mi zdi, da bo tudi prevajanje pocasi obsolet. Vprasanje casa in velikosti vzorca sporocila.

PS:
In potem se sekiramo, da naprednejsa civilizacija ne bi znala razvozlati nasih sporocil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

next3steps ::

If this is that, then that means x.
Če ni logičnih vzporednic, dzabe tebi AI.

BigWhale ::

m0LN4r je izjavil:

Se mi zdi, da bo tudi prevajanje pocasi obsolet. Vprasanje casa in velikosti vzorca sporocila.


To govorijo ze 30 let. ;>

Se vedno ne vem kako slepemu razloziti kaj je zeleno? Kako mu dopovedati, da dve kocki nista enaki, da je ena rumena, druga pa oranzna.

Ce imas od nekoga stream podatkov in ne poznas konteksta, potem se bos dolgo dolgo dolgo casa trudil karkoli razumeti. Ne ves niti ali gre za pisavo ali pa kaj drugega.

thramos ::

BigWhale je izjavil:

Se vedno ne vem kako slepemu razloziti kaj je zeleno? Kako mu dopovedati, da dve kocki nista enaki, da je ena rumena, druga pa oranzna.


Kako pa so tebi dopovedali, da obstajajo lastnosti snovi, ki jih s svojimi čutili ne moreš zaznat?
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nismo sami (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17430103 (24914) Cruz
»

24ur: 'Prepričan sem, da bomo našli življenje zunaj našega Osončja' (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
698445 (6218) Machete
»

Obeta se nam največje iskanje Nezemljanov v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
28665989 (54045) garamond
»

V jezeru Vostok mrgoli življenja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17949202 (43950) FlyingBee

We come in peace... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24241676 (35280) Gandalfar

Več podobnih tem