» »

z 1.000 plače... realno kaj boš s tem kej konkretnega naredil?

z 1.000 plače... realno kaj boš s tem kej konkretnega naredil?

««
9 / 9
»
»»

darksamurai ::

Smurf je izjavil:


Ce ti gre matematika tako slabo, ni smiselno vlagati. Kar kupi stanovanje.


Topipičen odgovor trolov. Ko zmanjka argumentov pa začnejo žalit in napadat osebo.

Katera investicija ali pa sklop investicij zagotavljajo stabilen 10% mesečni donos za obdobje 30 let?

Okapi ::

bojanpo je izjavil:

A ni lisica in kislo grozdje?
Upss, ja seveda je lisica.

Smurf ::

darksamurai je izjavil:

Smurf je izjavil:


Ce ti gre matematika tako slabo, ni smiselno vlagati. Kar kupi stanovanje.


Topipičen odgovor trolov. Ko zmanjka argumentov pa začnejo žalit in napadat osebo.

Katera investicija ali pa sklop investicij zagotavljajo stabilen 10% mesečni donos za obdobje 30 let?

Ce fali ze pri prvi predpostavki, enako ti. Izkusnje kazejo, da se za take ne splaca potruditi z izracuni. Zacnes lahko s clankom, ki so ga pred nekaj casa objavile finance (najemnina vs nakup). Meni se ne da iti ponovno te debate.

jype ::

darksamurai je izjavil:

10% mesečni donos za obdobje 30 let?
Kot rečeno, če ti gre matematika tako slabo...

30 let 10% mesečnega donosa pomeni, da se ti 50 evrov enkratne investicije spremeni v 39 841 589 940 869 350 evrov.

darksamurai ::

Smurf je izjavil:

Ce fali ze pri prvi predpostavki, enako ti. Izkusnje kazejo, da se za take ne splaca potruditi z izracuni. Zacnes lahko s clankom, ki so ga pred nekaj casa objavile finance (najemnina vs nakup). Meni se ne da iti ponovno te debate.

Še vedno trolaš, ker nisi podal konkretnega dejstva in namesto tega žališ vse osebe na forumu.

Rok Woot ::

Smrekar1 je izjavil:

Rok Woot je izjavil:

http://www.stat.si/preracuninew/preracu...

Še tu dam 2000 - 2017, pride 65%. Torej v 17 letih je moj denar vreden 65% in to se tebi zdi malo? Jaz pa trdim, da je vreden še manj.


Nak, ni veliko - v 17 letih nanese nekje 2,5% letne inflacije. Optimalna letna inflacija je ~2%. V tem času smo imeli še dva konkretna skoka (2001-02 in 2008-09). Ali je malo ali ne lahko debatiramo, vsekakor ne moremo trditi, da je veliko.

Če bi bila inflacija 16% letno bi bil tvoj denar vreden le še 8%.


Kako ni veliko? Je veliko več, kot je povprečna inflacija na leto od kar obstaja denar.

Kaj si hotel povedati z drugo trditvijo, ne vem. Jaz sem računal le eno leto. Lahko pa ti predstavim na primeru, lučka od ljubljanskih mlekaren je bil včaih 20 sit, sedaj je nekaj čez evro, kar je pribložno 240 sit. Kar pomeni, da je bila inflacija, glede na lučko 91 % v zadnjih 12 letih. Poglej kaj kupuješ, pa poglej koliko je zraslo v enem letu, pa si izračunaj zase. Je pa tako, da je zame inflacija v 17-ih letih tudi sigurno bila nad 65 %, pa že to je veliko.

jype ::

darksamurai je izjavil:

namesto tega žališ vse osebe na forumu.
Mene ni užalil, ampak jaz znam računat.

Zgodovina sprememb…

darksamurai ::

jype je izjavil:

darksamurai je izjavil:

namesto tega žališ vse osebe na forumu.
Mene ni užalil, ampak jaz znam računat.

Trol številka 2. Še vedno nisi podal konkretnega odgovora.
Če še ne veš, neskončne rasti v ekonomiji ni.

PS: Matematika mi gre zelo dobro.

Miha 333 ::

jype je izjavil:

darksamurai je izjavil:

10% mesečni donos za obdobje 30 let?
Kot rečeno, če ti gre matematika tako slabo...

30 let 10% mesečnega donosa pomeni, da se ti 50 evrov enkratne investicije spremeni v 39 841 589 940 869 350 evrov.

Taki donosi seveda niso realni, z večanjem kapitala se donos manjša. Sicer bi z obrestno-obrestnim obrestovanjem en vlagatelj kaj kmalu pobasal v žep celotno svetovno gospodarstvo.

LordNacho ::

Utk je izjavil:

Ja, povejte potem kam dat teh 50 evrov, pa naj bo 100, da bom imel čez 20 let četrt milijona iz tega.


Ne bo četrt milijona, ampak če nakupiš 25 naključnih delnic iz S&P500, boš praktično brez tveganja iz 100 evrov na mesec v dvajsetih letih dobil ven 75k (1200 na leto pa deset procentna annual rast). Pa dobesedno mislim naključnih, in z njimi ni potrebno upravljati. Buy and forget stil. Ali pa enostaven ETF indeksa. Podobna stvar.

Recimo če vzamemo Okapijev primer. Če bi kupil na začetku leta 2002 (ko je indeks potem še precej padel) bi kljub krizi zdaj imel 2,4x toliko. Se pravi 200k - medtem, ko Okapi pravi, da je stanovanje vredno 150k.

thramos ::

Okapi je izjavil:

Bo treba kakšen citat ali link prilepiti, da vidim, kaj sem res razlagal. In koliko bi bil kdo v minusu, če bi me poslušal.


Okapi je izjavil:

Tako pač je to pri nas. Če bi bile najemnine nižje, bi se računica izšla v pride najemu, tako se pač ne in se bolj splača vzeti kredit.


Za koliko so cene še vedno nižje od leta 2010, kakšne so bile takrat obrestne mere ipd, pa se lahko potrudiš sam. ;)

jype ::

darksamurai je izjavil:

PS: Matematika mi gre zelo dobro.
Vem, zmotil si se, hotel si reči letni 10% donos, ki je še vedno precej visok in pri mesečnem varčevanju 50 evrov na mesec v 30 letih prinese 3 433 890 evrov. 5% donos, ki je nižji od povprečne rasti svetovnega gospodarstva, prinese 1 253 240 evrov. Inflacija v 30 letih požre malce več kot polovico, kar pomeni, da na koncu še vedno imaš 600 jurjev. A bo bajta vredna 600 jurjev čez 30 let? Kdo bi vedel?

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

LordNacho je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja, povejte potem kam dat teh 50 evrov, pa naj bo 100, da bom imel čez 20 let četrt milijona iz tega.


Ne bo četrt milijona, ampak če nakupiš 25 naključnih delnic iz S&P500, boš praktično brez tveganja iz 100 evrov na mesec v dvajsetih letih dobil ven 75k (1200 na leto pa deset procentna annual rast). Pa dobesedno mislim naključnih, in z njimi ni potrebno upravljati. Buy and forget stil. Ali pa enostaven ETF indeksa. Podobna stvar.

Recimo če vzamemo Okapijev primer. Če bi kupil na začetku leta 2002 (ko je indeks potem še precej padel) bi kljub krizi zdaj imel 2,4x toliko. Se pravi 200k - medtem, ko Okapi pravi, da je stanovanje vredno 150k.
Ja, ampak bi moral še 15 let najemnino plačevati. Recimo 400 evrov na mesec, bi zneslo 72.000 evrov. Odšteješ od 200k in dobiš 128.000.

Pa ko je bila kriza 2008, bi mogoče delnice panično prodajal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

Okapi ::

thramos je izjavil:

Okapi je izjavil:

Bo treba kakšen citat ali link prilepiti, da vidim, kaj sem res razlagal. In koliko bi bil kdo v minusu, če bi me poslušal.


Okapi je izjavil:

Tako pač je to pri nas. Če bi bile najemnine nižje, bi se računica izšla v pride najemu, tako se pač ne in se bolj splača vzeti kredit.


Za koliko so cene še vedno nižje od leta 2010, kakšne so bile takrat obrestne mere ipd, pa se lahko potrudiš sam. ;)
Še vedno velja tisto, kar sem takrat napisal, pa si "pozabil" citirati.

Računica je zelo preprosta. Za recimo 150.000 vredno stanovanje plačaš recimo 500 evrov najemnine. Stanovanje potrebuješ recimo 60 let, torej to znese 360.000 evrov. Če vzameš kredit na 20 let, stanovanje preplačaš za 100% in te torej pride 300.000 evrov.


Najemnine se spreminjajo bolj ali manj skladno s spreminjanjem cen nepremičnin, tako da kar se tega tiče, se računica v resnici nič kaj dosti ne spreminja.

Utk ::

LordNacho je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja, povejte potem kam dat teh 50 evrov, pa naj bo 100, da bom imel čez 20 let četrt milijona iz tega.


Ne bo četrt milijona, ampak če nakupiš 25 naključnih delnic iz S&P500, boš praktično brez tveganja iz 100 evrov na mesec v dvajsetih letih dobil ven 75k (1200 na leto pa deset procentna annual rast). Pa dobesedno mislim naključnih, in z njimi ni potrebno upravljati. Buy and forget stil. Ali pa enostaven ETF indeksa. Podobna stvar.

Recimo če vzamemo Okapijev primer. Če bi kupil na začetku leta 2002 (ko je indeks potem še precej padel) bi kljub krizi zdaj imel 2,4x toliko. Se pravi 200k - medtem, ko Okapi pravi, da je stanovanje vredno 150k.

To ti nekaj narobe razumeš. SP500 ni nekaj fiksnega. Delnice so not, ker so veliko vredne, kar tudi pomeni, da jih od tvojih 25 komot 5 ali pa 10 zleti ven. V 20 letih je kar velika verjetnost za to.

Mr.B ::

Okapi je izjavil:

LordNacho je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja, povejte potem kam dat teh 50 evrov, pa naj bo 100, da bom imel čez 20 let četrt milijona iz tega.


Ne bo četrt milijona, ampak če nakupiš 25 naključnih delnic iz S&P500, boš praktično brez tveganja iz 100 evrov na mesec v dvajsetih letih dobil ven 75k (1200 na leto pa deset procentna annual rast). Pa dobesedno mislim naključnih, in z njimi ni potrebno upravljati. Buy and forget stil. Ali pa enostaven ETF indeksa. Podobna stvar.

Recimo če vzamemo Okapijev primer. Če bi kupil na začetku leta 2002 (ko je indeks potem še precej padel) bi kljub krizi zdaj imel 2,4x toliko. Se pravi 200k - medtem, ko Okapi pravi, da je stanovanje vredno 150k.
Ja, ampak bi moral še 15 let najemnino plačevati. Recimo 400 evrov na mesec, bi zneslo 72.000 evrov. Odšteješ od 200k in dobiš 128.000.

Pa ko je bila kriza 2008, bi mogoče delnice panično prodajal.

Sorry Okapi, jaz imam če vedno tiste delnice kupljene iz NLB skladov, pa je neota deanes kreprko višja od tiste ki je bila ob času nakupa.
Bi Tole : https://www.nlbskladi.si/gibanje-vredno... dobil z nakupom nepremičnine ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Okapi ::

Anketa Financ je leta 2008 pokazala, da je cena dokapitalizacijskih delnic NKBM v višini 19,50 evra primerna za nakup. Nekdanji borzni posrednik Alain Al Soufi je povedal, da je "dolgoročno to vsekakor dober nakup", Gregor Grmek pa je dejal, da se mu zdi cena smiselna "glede na trenutno borzno sceno".


Nekaj let kasneje:
Delnice so izgubili:
- 1992 delničarjev NLB
- 96.769 delničarjev NKBM
- 1057 delničarjev Abanke
- vsi delničarji Factor banke
- vsi delničarji Probanke

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Vem, zmotil si se, hotel si reči letni 10% donos, ki je še vedno precej visok in pri mesečnem varčevanju 50 evrov na mesec v 30 letih prinese 3 433 890 evrov. 5% donos, ki je nižji od povprečne rasti svetovnega gospodarstva,


Svetovno gospodarstvo je zadnjič raslo po 5% stopnji leta 1976, povprečje od takrat je ~3%.

http://data.worldbank.org/indicator/NY....

Smrekar1 ::

LordNacho je izjavil:


Ne bo četrt milijona, ampak če nakupiš 25 naključnih delnic iz S&P500, boš praktično brez tveganja iz 100 evrov na mesec v dvajsetih letih dobil ven 75k (1200 na leto pa deset procentna annual rast). Pa dobesedno mislim naključnih, in z njimi ni potrebno upravljati. Buy and forget stil. Ali pa enostaven ETF indeksa. Podobna stvar.


Gibanje S&P 500 po zgodovini:
http://www.macrotrends.net/2324/sp-500-...

V 20 letih, od leta 1997 je narasel iz približno 1200 na 2400 točk. To je konsistentno z letnim donosom 3,5%, ne 10%. S slučajno investicijo 100 EUR mesečno lahko v 20 letih računaš na 35k EUR premoženja.

darksamurai ::

jype je izjavil:

Vem, zmotil si se, hotel si reči letni 10% donos, ki je še vedno precej visok in pri mesečnem varčevanju 50 evrov na mesec v 30 letih prinese 3 433 890 evrov. 5% donos, ki je nižji od povprečne rasti svetovnega gospodarstva, prinese 1 253 240 evrov. Inflacija v 30 letih požre malce več kot polovico, kar pomeni, da na koncu še vedno imaš 600 jurjev. A bo bajta vredna 600 jurjev čez 30 let? Kdo bi vedel?

Narcisizma ne manjka. Še vedno trolaš in nič konkretnega ne poveš. Še enkrat te bom vprašal, kam je potrebno vložit 50€ mesečno, da se v roku 20 let zasluži 200k€? Se izogibaš vprašanja ker ne poznaš odgovora ali ker ga ne razumeš?

Smrekar1 ::

darksamurai je izjavil:


Narcisizma ne manjka. Še vedno trolaš in nič konkretnega ne poveš. Še enkrat te bom vprašal, kam je potrebno vložit 50EUR mesečno, da se v roku 20 let zasluži 200kEUR? Se izogibaš vprašanja ker ne poznaš odgovora ali ker ga ne razumeš?


Najboljše možnosti imaš pomojem tule:

http://www.loterija.si/LOTERIJA,,igre,i...

Pri investicijah bi potreboval povprečen letni donos ~35%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

PrimoZ_ ::

Ok še enkrat.

Kje v SLO imaš pametno ponudbo stanovanj za najem ?
Hiter pregled bolhe kaže da na kupe stanovanj za prodajo pride komaj kaj za najem.

Seveda imam v mislih 3 ali več sobno.
Po mojih izkušnjah se na slo trgu oddaja samo pajzle za študente :/

technolog ::

jype je izjavil:


Jype pravi, da je praviloma veliko bolje investirati v kaj drugega kot nepremičnino in ohraniti likvidnost, fleksibilnost in mobilnost, ker brez teh priložnosti zgolj letijo mimo.


Ne sodit vseh po sebi. 99% populacije teh treh stvari ne potrebuje.

reeves ::

PrimoZ_ je izjavil:

Ok še enkrat.

Kje v SLO imaš pametno ponudbo stanovanj za najem ?
Hiter pregled bolhe kaže da na kupe stanovanj za prodajo pride komaj kaj za najem.

Seveda imam v mislih 3 ali več sobno.
Po mojih izkušnjah se na slo trgu oddaja samo pajzle za študente :/

Glej raje nepremičnine.net. Jih imaš kolikor hočeš.

PrimoZ_ ::

Gledam in vidim skoraj 1:1 z bolho ...
Ni baš nekaj.

Sej je veliko oddaje, samo ko črtaš sobe pa garsonjere in 1 ali 2 sobna stanovanja. Ostane bore malo. Pa velikokrat piše 3 sobno stanovanje, ko pa začneš brat tekst pa ugotoviš da se oddaja ubistvu samo ena soba.

sounds good, doesn't work

Pennywis3 ::

Veliko jih je za študente iz preprostih razlogov, saj so po večini redni plačniki, če imaš še subvencijo stanovanje oddaš brez težav.
Poleg tega se jih v primeru neplačevanja, seveda z pravo pogodbo, lahko tudi hitro znebiš.
Če enkrat fašeš familijo notri in ti ne plačujejo jim praktično ne moreš nič, tolk so zaščiteni.
Potem ti ostane samo še da daš stanovanje v upravljanje firmi, ki ima kakšne hude izterjevalce zadaj.
Ti povem iz prve roke, ker stanovanje v LJ oddajam že vrsto let.

Kar se tiče tekoče teme - ja, tudi z 1000 eur se da marsikaj naredit, sploh če imaš partnerja, ki isto zasluži.
Nekateri tukaj govorite, kot da je 1000 eur drobiž, marsikdo preživi z precej manj in jim nič ne manjka.
Problem je v slovenski mentaliteti, saj si ljudje kupujejo stvari, ki si jih ne morejo privoščit.
Če znaš racionalno živet je 1000 eur dovolj denarja za neko normalno življenje.
Pa btw, življenje obstaja tudi izven LJ a ne, kjer je m2 tudi pod 500e in ni potrebno jemati kredita za 30 let.

In absolutno je nakup nepremičnine dobra naložba, saj je poleg dobre službe to še edina stvar, ki je kaj vredna v tej bedni državi.

ales85 ::

Pennywis3 je izjavil:

Veliko jih je za študente iz preprostih razlogov, saj so po večini redni plačniki, če imaš še subvencijo stanovanje oddaš brez težav.
Poleg tega se jih v primeru neplačevanja, seveda z pravo pogodbo, lahko tudi hitro znebiš.
Če enkrat fašeš familijo notri in ti ne plačujejo jim praktično ne moreš nič, tolk so zaščiteni.
Potem ti ostane samo še da daš stanovanje v upravljanje firmi, ki ima kakšne hude izterjevalce zadaj.
Ti povem iz prve roke, ker stanovanje v LJ oddajam že vrsto let.

Kolikor jaz razumem Primoža ni bistvo v tem, da jih je večina za študente, ampak se nanaša na od mnogih povedano, da se splača biti v najemu. Ko pa on išče stanovanja za najem, jih pa praktično ni (njemu ustreznih). Razlogi za majhen obseg ponudbe gor ali dol, v tem trenutku niso pomembni.

Rok Woot ::

Okapi je izjavil:

LordNacho je izjavil:

Utk je izjavil:

Ja, povejte potem kam dat teh 50 evrov, pa naj bo 100, da bom imel čez 20 let četrt milijona iz tega.


Ne bo četrt milijona, ampak če nakupiš 25 naključnih delnic iz S&P500, boš praktično brez tveganja iz 100 evrov na mesec v dvajsetih letih dobil ven 75k (1200 na leto pa deset procentna annual rast). Pa dobesedno mislim naključnih, in z njimi ni potrebno upravljati. Buy and forget stil. Ali pa enostaven ETF indeksa. Podobna stvar.

Recimo če vzamemo Okapijev primer. Če bi kupil na začetku leta 2002 (ko je indeks potem še precej padel) bi kljub krizi zdaj imel 2,4x toliko. Se pravi 200k - medtem, ko Okapi pravi, da je stanovanje vredno 150k.
Ja, ampak bi moral še 15 let najemnino plačevati. Recimo 400 evrov na mesec, bi zneslo 72.000 evrov. Odšteješ od 200k in dobiš 128.000.

Pa ko je bila kriza 2008, bi mogoče delnice panično prodajal.


Pozabil si, da če imaš najemnino 400€, pa kupiš stanovanje, ne pomeni 400€ manj, ker imaš stroške, davke itd

PrimoZ_ je izjavil:

Ok še enkrat.

Kje v SLO imaš pametno ponudbo stanovanj za najem ?
Hiter pregled bolhe kaže da na kupe stanovanj za prodajo pride komaj kaj za najem.

Seveda imam v mislih 3 ali več sobno.
Po mojih izkušnjah se na slo trgu oddaja samo pajzle za študente :/


Ni res, luksuzna stanovanja so v pomanjkanju. Nam so že večkrat ponudili najem s strani ambasade. Pa niti nebi rekel, da imam luksuzno stanovanje. Pač velika lepa stara vila, malo zanemarjena zaradi težav s sosedom, z miljon mrzlimi sobami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

Rok Woot ::

Res pa je 3 sobno se najslabše oddaja, po mojem mnenju.

PrimoZ_ ::

Pač 3, mogoče 4 sobno se mi zdi povsem čez glavo.

Hiše si ne želim.
Sploh pa ne da bi jo najemal. Prvo plačuješ najem potem pa moraš skrbeti še za travo, živo mejo, vrt,...
Poznam preveč ljudi ki delajo samo za hišo/okoli hiše.

Ne hvala.

reeves ::

PrimoZ_ je izjavil:

Gledam in vidim skoraj 1:1 z bolho ...
Ni baš nekaj.

Sej je veliko oddaje, samo ko črtaš sobe pa garsonjere in 1 ali 2 sobna stanovanja. Ostane bore malo. Pa velikokrat piše 3 sobno stanovanje, ko pa začneš brat tekst pa ugotoviš da se oddaja ubistvu samo ena soba.

sounds good, doesn't work

Priznam, da se v detajle nisem spuščal, tako, da ti verjamem. Vseeno pa mislim, da če nisi res zelo izbirčen, se za vsakogar kaj najde. Zna pa trajati tudi 1 leto in več. Od časa do časa trofneš kakšno res ugodno ponudbo. Jaz sem stanovanje iskal 1 leto. Ko sem našel nekaj zame ugodnega je med objavo oglasa in plačilom are minila 1 ura in pol

LordNacho ::

Smrekar1 je izjavil:


Gibanje S&P 500 po zgodovini:
http://www.macrotrends.net/2324/sp-500-...

V 20 letih, od leta 1997 je narasel iz približno 1200 na 2400 točk. To je konsistentno z letnim donosom 3,5%, ne 10%. S slučajno investicijo 100 EUR mesečno lahko v 20 letih računaš na 35k EUR premoženja.



Res je. Sem malo precenil naključen donos. Bi moral malce spremljati situacijo. Verjetno bi bilo dovolj že, da bi čakal krize in kupoval ob velikih selloff-ih?

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

LordNacho je izjavil:


Res je. Sem malo precenil naključen donos. Bi moral malce spremljati situacijo. Verjetno bi bilo dovolj že, da bi čakal krize in kupoval ob velikih selloff-ih?


Teoretično da, ampak potem odleti ven tisti del trditve, ki pravi, da je zadeva brez tveganja. Tak način investiranja je zelo riskanten, ima lahko visoke donose, ampak obstaja tudi precej velika verjetnost, da boš izgubil vse.

Utk ::

LordNacho je izjavil:


Bi moral malce spremljati situacijo. Verjetno bi bilo dovolj že, da bi čakal krize in kupoval ob velikih selloff-ih?

Pa si želiš tako živeti? Da je tvoja penzija odvisna od tega ali boš pravi čas dočakal krizo in pravi čas kupil prave delnice? V krizi delnice niso poceni brez razloga, poceni so zato, ker lahko skoraj vsaka firma gre k vragu. In še to, da boš imel kolk, 5% letni donos? V borzo se vlaga višek, ne pa da si odvisen od nje.

PrimoZ_ ::

Jaz gledam na investicijo v sklade/delnice kot gambling. Tja dajem denar ki si ga lahko privoščim izgubit.

Tule pišete kot da je investicija v SP500 nekaj garantiranega ampak dvomim da je na koncu tako preprosto. Mislim da če bi bilo res tako preprosto bi veliko več ljudi kupilo tiste delnice in čez 30 let uživalo v bajnih donosih :)

V moji in ženini zelo veliki žlahti (18 tet/stricev, ~40 bratrancev/sestričen) ni enega ki bi do danes nekaj resnega zaslužil na trgu vrednostnih papirjev/plementih kovin.
Dva nesrečnika sta bila celo ob hišo ko so vrednosti papirji potonili, večina pa je zgubila večje dele donosov in so praktično na istem kot bi denar imeli v štumfu doma.

Jaz osebno sem še največ zaslužil z bit coini, to je bil res nakup na srečo kar bo pa bo in se je obrestoval. Kar imam v skladih je pa ravno malo več donosa kot je inflacije.

Smrekar1 ::

PrimoZ_ je izjavil:

Jaz gledam na investicijo v sklade/delnice kot gambling. Tja dajem denar ki si ga lahko privoščim izgubit.

Tule pišete kot da je investicija v SP500 nekaj garantiranega ampak dvomim da je na koncu tako preprosto. Mislim da če bi bilo res tako preprosto bi veliko več ljudi kupilo tiste delnice in čez 30 let uživalo v bajnih donosih :)


Itak da ni. Kdor pravi da je je bodisi debil, bodisi s tem služi in mu je v interesu, da prevara čim več lahkovernežev. Kaj si taki mislijo o investitorjih lepo pokažejo v Volku z Wall streeta.

Kaj od tega je Jype ne vem. Glede na to, da naj bi bil zagrizen levičar dvomim, da dela kot borzni posrednik.

Na borzi se da zaslužiti, da se tudi bajno obogateti z zelo zmernimi investicijami. Ampak na vsakega, ki mu to uspe, pride kakih 100 nesrečnikov, ki ne pridejo nikamor, če denarja ne celo izgubijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

samotest ::

PrimoZ_ je izjavil:

Jaz gledam na investicijo v sklade/delnice kot gambling. Tja dajem denar ki si ga lahko privoĹĄÄim izgubit.

Tule piĹĄete kot da je investicija v SP500 nekaj garantiranega ampak dvomim da je na koncu tako preprosto. Mislim da Äe bi bilo res tako preprosto bi veliko veÄ ljudi kupilo tiste delnice in Äez 30 let uĹživalo v bajnih donosih :)

V moji in Ĺženini zelo veliki Ĺžlahti (18 tet/stricev, ~40 bratrancev/sestriÄen) ni enega ki bi do danes nekaj resnega zasluĹžil na trgu vrednostnih papirjev/plementih kovin.
Dva nesreÄnika sta bila celo ob hiĹĄo ko so vrednosti papirji potonili,


Kaj pomeni zadnji stavek? Da so na kredit katerega so zavarovali s hipoteko kupoval delnice v balkanski evforiji?
Če ja, so v tem stavku vsaj tri velike napake za začetnike:
- ne kupuj delnic s kreditom (obstajajo izjeme sicer, ampak to so izjeme ne pravilo)
- ne kupuj v evforiji.. če pa že, pa vsaj le kot del periodičnega vlaganja in ne kot one-time gamble
- ne kupuj posameznih delnic (stock-picking) in raje razprši z nakupom skladov
..ali pa nauki, kakor vzameš.

Machete ::

LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

konspirator ::

Pennywis3 je izjavil:

Veliko jih je za študente iz preprostih razlogov, saj so po večini redni plačniki, če imaš še subvencijo stanovanje oddaš brez težav.
Poleg tega se jih v primeru neplačevanja, seveda z pravo pogodbo, lahko tudi hitro znebiš.
Če enkrat fašeš familijo notri in ti ne plačujejo jim praktično ne moreš nič, tolk so zaščiteni.
Potem ti ostane samo še da daš stanovanje v upravljanje firmi, ki ima kakšne hude izterjevalce zadaj.
Ti povem iz prve roke, ker stanovanje v LJ oddajam že vrsto let.

Kar se tiče tekoče teme - ja, tudi z 1000 eur se da marsikaj naredit, sploh če imaš partnerja, ki isto zasluži.
Nekateri tukaj govorite, kot da je 1000 eur drobiž, marsikdo preživi z precej manj in jim nič ne manjka.
Problem je v slovenski mentaliteti, saj si ljudje kupujejo stvari, ki si jih ne morejo privoščit.
Če znaš racionalno živet je 1000 eur dovolj denarja za neko normalno življenje.
Pa btw, življenje obstaja tudi izven LJ a ne, kjer je m2 tudi pod 500e in ni potrebno jemati kredita za 30 let.

In absolutno je nakup nepremičnine dobra naložba, saj je poleg dobre službe to še edina stvar, ki je kaj vredna v tej bedni državi.

Kako se študenti razlikujejo od družin v pravnem smislu pri neplačevanju ?
--

Zgodovina sprememb…

FTad ::

Glede na to, da se je tema bolj preusmerila v renting vs buying nepremicnine, me zanima, kako se dogovarjate potem z lastniki, ce je treba obnoviti kopalnico, zamenjati kuhinjo, kako je s pohistvom?

Namrec bedno bi bilo, da bi na svoje stroske zamenjal npr kuhinjo, vlozil nekaj k€, potem te pa cez 1 leto lastnik ven vrze ipd.

Okapi ::

Praktično nihče tega ne počne (obnavlja), razen če si eden od srečnežev, ki ima kadrovsko oziroma občinsko stanovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

OrkAA ::

FTad, jaz sem ravnokar v taki situaciji. Najemam stanovanje, ki je bil potrebno renovacije kuhinje.

Zmenili smo se tako, da sva s punco kupila kuhinjo po najinih zeljah (seveda v okviru budgeta) in jo tudi placala. Sedaj bova brez najemnine toliko casa, dokler lastnica ne "odplaca" dolga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OrkAA ()

jype ::

Ne nakladaj. Najemodajalci in najemniki se nikoli ne morejo ničesar zmeniti, poleg tega pa itak ves čas živiš v strahu, da te bodo naslednji dan vrgli na cesto.

FTad ::

OrkAA je izjavil:

FTad, jaz sem ravnokar v taki situaciji. Najemam stanovanje, ki je bil potrebno renovacije kuhinje.

Zmenili smo se tako, da sva s punco kupila kuhinjo po najinih zeljah (seveda v okviru budgeta) in jo tudi placala. Sedaj bova brez najemnine toliko casa, dokler lastnica ne "odplaca" dolga.


Pa ste se to ustno tako dogovorili?

darksamurai ::

jype je izjavil:

Ne nakladaj. Najemodajalci in najemniki se nikoli ne morejo ničesar zmeniti, poleg tega pa itak ves čas živiš v strahu, da te bodo naslednji dan vrgli na cesto.

jype še vedno čakam na tvoj odgovor glede investicij :))

Mavrik ::

Pogovarjanje o investicijah v nepremičnine v temi o 1000eur neto pa je res mimo.
The truth is rarely pure and never simple.

FTad ::

Ja lahko bi potem prestavil to v novo temo?
««
9 / 9
»
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21058673 (40206) Mato989
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109076 (62049) tommy300
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029162886 (132831) thramos
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132143 (29185) Ganon

Več podobnih tem