» »

z 1.000 plače... realno kaj boš s tem kej konkretnega naredil?

z 1.000 plače... realno kaj boš s tem kej konkretnega naredil?

r3dkv1c4 ::

Zakaj je treba stanovanje kupiti?


Kje pa boš živel, v mama sobi 2x2m?
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

Okapi ::

Smrekar1 je izjavil:

Finančno si v povprečju lahko na boljšem če plačuješ najemnino in preostanek investiraš, ampak marsikdo bo denar raje porabil in bo na koncu ostal brez vsega.
Tudi mnogi, ki preostanek investirajo, investirajo narobe, in so na koncu na slabšem, ali vsaj nič kaj dosti na boljšem.

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:


Računica se v pride najemnine izide, če si eden tistih redkih, ki pametno vlaga in ne zapravljanja po nepotrebnem.


In nimaš smole, da bi imel donos investicij pod povprečjem, kar bi ga znala imeti približno polovica vseh investitorjev.

thramos ::

Utk je izjavil:

Če je 20 jurjev po 30-40 letih "ogromen vložek", potem ja, kar najemaj, za kupit itak nimaš.

Nepremičnini vrednost v resnici praktično nikoli ne pade, samo vsem okoli zraste toliko, da zgleda zdaj stara bajta poceni. Še tako staro bajto prodaš za 30-50 jurjev, pa ni niti pol toliko stalo jo postavit, takrat. Danes če postaviš bajto za 200 jurjev, jo boš za 200 prodal tudi čez 50 let. Samo da bo nova bajta takrat pol milijona. Pa nek čas vmes tudi morda ne bo vredna 200.


Ogromen vložek, ko računaš donosnost investicije v primerjavi z drugimi.

Da nepremičninam vrednost nikoli ne pade pa je itak čista neumnost.

Rok Woot ::

Ja nikoli ne pade na nič. Lahko pa pade vila v Trnovem na ceno dvanajstih jajc, to pa lahko.

Smrekar1 ::

Okapi je izjavil:

Tudi mnogi, ki preostanek investirajo, investirajo narobe, in so na koncu na slabšem, ali vsaj nič kaj dosti na boljšem.


Tudi to, ja. Računati je treba, da bo imela približno polovica ljudi podpovprečen donos. Če imaš donos 5% namesto 7% to konkretno zjebe računico - in to sploh ni strašno napačna investicija.

Rok Woot ::

Lahko tudi dobro investiraš in nimaš 7%, saj je lahko stanje v svetu tako. Ob veliki inflaciji, kot je pri nas, si celo v minusu. Kako te finančniki inflacijo računajo je pa tudi polom, jaz sem jo zase samo eno leto in je prišla nekaj čez 16%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Rok Woot ()

reeves ::

Zame nakup hiše/stanovanja z namenom živeti notri do smrti, sploh ni investicija v pravem pomenu besede. Če kupuješ z namenom preprodaje, potem se lahko fino opečeš, če pa jo imaš namen uporabljati celo življenje in še tvoji potomci, potem je pa vseeno kakšna je njena vrednost. Ne izgubiš nič.

Smrekar1 ::

Rok Woot je izjavil:

Lahko tudi dobro investiraš in nimaš 7%, saj je lahko stanje v svetu tako. Pa problem je tudi, ko 7% je donos na denar. Ob veliki inflaciji, kot je pri nas, si celo v minusu.


Slovenija od leta 2009 dalje nima visoke inflacije.

https://tradingeconomics.com/slovenia/i...

Jypetov izračun je pozabil še davek na kapitalski dobiček, t.j. četrtino obresti daš državi. To končno vsoto pri povprečnem donosu približno razpolovi, iz 200kEUR gremo na 100kEUR, namesto stanovanja vrednega 130kEUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

darksamurai ::

Kaj če bi delali realno primerjavo?

Cene v LJ:
2-sobno stanovanje 60m2
- najemnina v povprečju 600€ (nepremičnine.net)
- obrok kredita za primerljivo stanovanje pa je 650-700€

Razlika med najemnimo in kreditom je od 50-100€ na mesec. Takšna oseba lahko na mesec investira max 100€. Da prideš do jype&co številk, pa moraš biti 100x boljši investitor kot Warren Buffet in to vseh 30 let.

Smrekar1 ::

darksamurai je izjavil:


Razlika med najemnimo in kreditom je od 50-100€ na mesec. Takšna oseba lahko na mesec investira max 100€. Da prideš do jype&co številk, pa moraš biti 100x boljši investitor kot Warren Buffet in to vseh 30 let.


Jypetov izračun privzema najemnino 240€/mesec (100k€/35 let)

darksamurai ::

Kar drži samo v Spodnjem Dupleku. V LJ dobiš za 240€ samo študentsko sobo.

Mogoče pa v centru Stockholma dobiš za 240€ 4-sobno stanovanje. :D

Zgodovina sprememb…

Smrekar1 ::

darksamurai je izjavil:

Kar drži samo v Spodnjem Dupleku. V LJ dobiš za 240EUR samo študentsko sobo.

Mogoče pa v centru Stockholma dobiš za 240EUR 4-sobno stanovanje. :D


Jup. Saj pravim, Jypetov izračun drži, če izpustiš davke, imaš več kot pol manjše apetite (200kEUR namesto 500kEUR), imaš nerealno nizke stroške najemnine in vsaj povprečen donos na kapital. Ta zadnja točka ni tako nepomembna, približno polovica investitorjev bo imela namreč podpovprečen donos in zadnjih nekaj let in verjetno še prihodnjih nekaj let je pričakovati zelo nizke obresti na kredite in nizek donos na kapital, kar tehtnico zopet nagne v smer nepremičnine.

Povedano drugače, za osnovnošolčka je OK, za koga drugega ne. Saj smo kar vajeni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jype ::

Smrekar1 je izjavil:

Jypetov izračun je pozabil še davek na kapitalski dobiček, t.j. četrtino obresti daš državi.
Samo v primeru, da varčuješ na napačen način in vsekakor ne, če varčuješ 35 let.

Smrekar1 je izjavil:

Jypetov izračun privzema najemnino 240€/mesec (100k€/35 let)


Tako je, ker so cene zaradi inflacije pred 35 leti bile ustrezno nižje bi bilo nesmiselno pred 35 leti plačevati višino najemnine, ki je blizu trenutne.

darksamurai je izjavil:

Razlika med najemnimo in kreditom je od 50-100€ na mesec. Takšna oseba lahko na mesec investira max 100€. Da prideš do jype&co številk, pa moraš biti 100x boljši investitor kot Warren Buffet in to vseh 30 let.
Kako nenavadno je torej, da banke, ki kapital očitno imajo, če ga posojajo, ne pokupijo tako kvalitetnih investicij, če bi na podlagi tvojih izračunov lahko vložek pokrile že v manj kot 10 letih.

Smrekar1 je izjavil:

Povedano drugače, za osnovnošolčka je OK, za koga drugega ne. Saj smo kar vajeni.
Ljudje, ki ne znate računati, značilno pogosto pridete do napačnih zaključkov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Tako je, ker so cene zaradi inflacije pred 35 leti bile ustrezno nižje bi bilo nesmiselno pred 35 leti plačevati višino najemnine, ki je blizu trenutne.


Aja? Prosim pokaži izračun gibanja najemnin v tem času in pokaži kako si prišel do vsote 100k€/35 let. Pokaži še investicijsko shemo, ki bi prinesla toliko denarja - kakšna bi bila mesečna premija in v kaj bi investiral leta 1982?

 Sedanja prestolnica tistega leta.

Sedanja prestolnica tistega leta.



Ljudje, ki ne znamo računati, značilno pogosto pridemo do napačnih zaključkov.


Tule si se zatipkal, sem ti popravil. Lep pozdrav :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

jype ::

Smrekar1 je izjavil:

v kaj bi investiral leta 1982?
V bitcoin, jasno.

Smrekar1 je izjavil:

Tule si se zatipkal, sem ti popravil.
Ja, narobe, ker ne znaš računat, ampak s tem se bodo morali ukvarjati drugi.

-valvoline- ::

jype je izjavil:

Smrekar1 je izjavil:

v kaj bi investiral leta 1982?
V bitcoin, jasno.

Smrekar1 je izjavil:

Tule si se zatipkal, sem ti popravil.
Ja, narobe, ker ne znaš računat, ampak s tem se bodo morali ukvarjati drugi.

kaj ce bi kupu delnice enrona? saj ti so bili lep cas top izbira v zda preden so crashal.

thramos ::

darksamurai je izjavil:

Kaj če bi delali realno primerjavo?

Cene v LJ:
2-sobno stanovanje 60m2
- najemnina v povprečju 600€ (nepremičnine.net)
- obrok kredita za primerljivo stanovanje pa je 650-700€

Razlika med najemnimo in kreditom je od 50-100€ na mesec. Takšna oseba lahko na mesec investira max 100€. Da prideš do jype&co številk, pa moraš biti 100x boljši investitor kot Warren Buffet in to vseh 30 let.


Če predpostaviš, da bo stanovanje ohranilo vrednost. In pozabiš na stroške vzdrževanja, zavarovanja ipd.

reeves je izjavil:

Zame nakup hiše/stanovanja z namenom živeti notri do smrti, sploh ni investicija v pravem pomenu besede. Če kupuješ z namenom preprodaje, potem se lahko fino opečeš, če pa jo imaš namen uporabljati celo življenje in še tvoji potomci, potem je pa vseeno kakšna je njena vrednost. Ne izgubiš nič.


Izgubiš vse tisto, kar bi pridobil, če bi svoje premoženje investiral drugače.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

GrX ::

No tale tema sigurno potrjujejo, da za Slovence boljših časov še ni na obzorju.. Dokler časa bodo vsakodnevni natepalci riža in fižola vzklikali, da se lahko super preživi samo s 500EUR, se nam po boljših časih lahko le kolca. Naj nas vrag pocitra vse tiste, ki za hrano zapravimo več kot 120EUR po osebi na mesec, saj smo za natepalce riža in fižola navadne razvajene riti. To, da nekdo zapravi za hrano le 50EUR na mesec je precej zaskrbljujoč podatek, sploh pa če ima ta osebek pri tem družino.

Vsekakor je tale tema tudi v brk smejoča vsem tistim nergačom, ki po TV javkajo kako s 600EUR ne morejo preživeti.. Drage snažilke, čistilci in medicinske sestre.. pa kako si drznete, sram naj vas bo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

-valvoline- ::

thramos je izjavil:

darksamurai je izjavil:

Kaj če bi delali realno primerjavo?

Cene v LJ:
2-sobno stanovanje 60m2
- najemnina v povprečju 600€ (nepremičnine.net)
- obrok kredita za primerljivo stanovanje pa je 650-700€

Razlika med najemnimo in kreditom je od 50-100€ na mesec. Takšna oseba lahko na mesec investira max 100€. Da prideš do jype&co številk, pa moraš biti 100x boljši investitor kot Warren Buffet in to vseh 30 let.


Če predpostaviš, da bo stanovanje ohranilo vrednost. In pozabiš na stroške vzdrževanja, zavarovanja ipd.

kasno vzdrzevanje? pleskat mors itak vseeno ce je tvoje ali najemnisko, morda okna zamenjas enkrat na 30let to oa je tudi vse. ni mus zavarovat stanovanje, pravzaprav vecina stanovanj je brez zavarovanja.

jype ::

-valvoline- je izjavil:

kaj ce bi kupu delnice enrona?
Približno tako verjetno/pametno, kot stanovanje na kredit leta 2006.

V letu 2008 bi bila nepremičnina že vredna polovico manj kot glavnica, ki je odplačana šele slabih 10%.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

V bitcoin, jasno.


27 let preden so ga izumili?

S tem sem pokazal, da so jypetovi 'izračuni' temeljili na nekih pavšalnih ocenah in niso imeli realne osnove. Toliko o tem.

jype ::

-valvoline- je izjavil:

pravzaprav vecina stanovanj je brez zavarovanja.
Absolutno, zato je pa toliko bolj bizarno, da ga kdorkoli smatra kot varno naložbo.

Smrekar1 je izjavil:

27 let preden so ga izumili?
Seveda. Donos bi bil skoraj neskončen.

Smrekar1 je izjavil:

S tem sem pokazal, da so jypetovi 'izračuni' temeljili na nekih pavšalnih ocenah in niso imeli realne osnove. Toliko o tem.
Človek, ki bi vzel kredit in sredstva investiral tako, da bi zagotovo ustvaril izgubo, mi bo težko karkoli očital.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

-valvoline- ::

GrX je izjavil:

No tale tema sigurno potrjujejo, da za Slovence boljših časov še ni na obzorju.. Dokler časa bodo vsakodnevni natepalci riža in fižola vzklikali, da se lahko super preživi samo s 500EUR, se nam po boljših časih lahko le kolca. Naj nas vrag pocitra vse tiste, ki za hrano zapravimo več kot 120EUR po osebi na mesec, saj smo za natepalce riža in fižola navadne razvajene riti. To, da nekdo zapravi za hrano le 50EUR na mesec je precej zaskrbljujoč podatek, sploh pa če ima ta osebek pri tem družino.

Vsekakor je tale tema tudi v brk smejoča vsem tistim nergačom, ki po TV javkajo kako s 600EUR ne morejo preživeti.. Drage snažilke, čistilci in medicinske sestre.. pa kako si drznete, sram naj vas bo!

haha, pojest kej kupljenega sadja alpa vognedaj malo kakovostne govedine pa je orenk luksuz, bogokletstvo. :)

jype ::

-valvoline- je izjavil:

haha, pojest kej kupljenega sadja alpa vognedaj malo kakovostne govedine pa je orenk luksuz, bogokletstvo. :)
Ne stane 600 na mesec.

sirotka ::

korenje3 je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

korenje3 je izjavil:

1b0r je izjavil:

korenje3 je izjavil:

meni se sicer kar smilijo ljudje ki morajo živeti z 1000€ ali manj na mesec... to je zame životarjenje. prebijanje iz meseca v mesec.

Ne vem kje ti živiš, ampak v SLO ne, ker potem bi se ti smilil praktično vsak.
Več kot 1/3 ima namreč manj kot minimalno plačo, 3/4 pa manj kot 1000€ neto.
Se pravi s 1000€ si pri nas že med bogatimi.


iz kere riti vlečeš te statistike?


Poštarji, natakarji, kuharji, vozniki taksijev, nepremičninski agentje...vse to so poklici za minimalca.


to ni 1/3 zaposlenih. mediana je nekje pri 1050-1100€.

Sej se hecaš ne? Tolikšna je povprečna plača, ki je vedno nagnjena v desno. Mediana je pod 1000€

-valvoline- ::

jype je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

haha, pojest kej kupljenega sadja alpa vognedaj malo kakovostne govedine pa je orenk luksuz, bogokletstvo. :)
Ne stane 600 na mesec.

ne, ampak zagotovo tudi ne manj k 300e mesecno na osebo kot sem ze napisal.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Približno tako verjetno/pametno, kot stanovanje na kredit leta 2006.


Aja?

Enron scandal @ Wikipedia

Če si leta 2006 kupil stanovanje za 500k$ je bilo čez 3 leta vredno še 250k$.
Če si leta 1999 kupil delnice Enrona za 500k$ so bile čez 3 leta vredne še 670$. Brez kakršnekoli predpone, iz pol milijona zelencev si jih pridelal ven za en za silo dopust.

Mi lahko obrazložiš zakaj je bila druga investicija približno tako pametna kot prva? Predstavi izračun. Hvala! :)

jype ::

Smrekar1 je izjavil:

Če si leta 2006 kupil stanovanje za 500k$ je bilo čez 3 leta vredno še 250k$.
Tako je. Banka ti je stanovanje pobrala, dolžan si bil pa še $150k. Skratka, pri Enronu si na koncu bil še vedno v plusu, pri stanovanju pa globoko v minusu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Človek, ki bi vzel kredit in sredstva investiral tako, da bi zagotovo ustvaril izgubo, mi bo težko karkoli očital.


Saj ga ne bi, predpostavka je bila tam zato, da se je tvojo 'oceno' dalo preveriti. Zanimivo da celo veš, da je bila izmišljena in še kar dalje goniš svoje.

Trol.

GrX ::

-valvoline- je izjavil:

haha, pojest kej kupljenega sadja alpa vognedaj malo kakovostne govedine pa je orenk luksuz, bogokletstvo. :)


Ojej.. sadje in govedino si pa Balkanci res ne smemo privoščiti.. To je hrana za študirane zahodnjake, liberalce, ter intelektualce..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

jype ::

Smrekar1 je izjavil:

Trol.
Če bi znal računat, bi bila tvoja ocena bolj kredibilna.

Smrekar1 ::

jype je izjavil:

Tako je. Banka ti je stanovanje pobrala, dolžan si bil pa še $150k.


V opisanem primeru se to ni zgodilo, ker je šlo za t.i. nonrecourse debt, po naše menico. Banka je imela pravico kvječemu do hiše in ne do poplačila vsote kredita. Težave so imeli tisti, ki so hiše kupili prej in so posojila refinancirali in obenem niso bistveno znižali vrednosti svojega kredita in ne "kupci hiš".

Pač Jype nima pojma. Saj smo že vajeni.

thramos ::

-valvoline- je izjavil:

kasno vzdrzevanje? pleskat mors itak vseeno ce je tvoje ali najemnisko, morda okna zamenjas enkrat na 30let to oa je tudi vse. ni mus zavarovat stanovanje, pravzaprav vecina stanovanj je brez zavarovanja.


Po 30 letih je tipično stanovanje tipične socialstične gradnje zrelo za kompletno renovacijo. Dvomim, da so današnji standardi renovacije hišnih mojstrov toliko boljši, da bodo obnovljena stanovanja zdržala kaj dlje. Prav tako se po 30 letih začnejo približevati časi, ko so tudi zgradbe v katerih so ta stanovanja, potrebna večjih investicijskih vlaganj. Na katere ponavadi itak nimaš bistvenega vpliva.

Če na to pozabiš, in pozabiš tudi zakaj obstajajo zavarovanja, verjamem da investicija v beton lahko hitro napačno izgleda zelo varna in donosna.

reeves ::

thramos je izjavil:

darksamurai je izjavil:

Kaj če bi delali realno primerjavo?

Cene v LJ:
2-sobno stanovanje 60m2
- najemnina v povprečju 600€ (nepremičnine.net)
- obrok kredita za primerljivo stanovanje pa je 650-700€

Razlika med najemnimo in kreditom je od 50-100€ na mesec. Takšna oseba lahko na mesec investira max 100€. Da prideš do jype&co številk, pa moraš biti 100x boljši investitor kot Warren Buffet in to vseh 30 let.


Če predpostaviš, da bo stanovanje ohranilo vrednost. In pozabiš na stroške vzdrževanja, zavarovanja ipd.

reeves je izjavil:

Zame nakup hiše/stanovanja z namenom živeti notri do smrti, sploh ni investicija v pravem pomenu besede. Če kupuješ z namenom preprodaje, potem se lahko fino opečeš, če pa jo imaš namen uporabljati celo življenje in še tvoji potomci, potem je pa vseeno kakšna je njena vrednost. Ne izgubiš nič.


Izgubiš vse tisto, kar bi pridobil, če bi svoje premoženje investiral drugače.

Hišo imam do konca življenja. Ne izgubim nič.
Če bi pa nekam dejansko investiral z namenom dobička, je pa to v vsakem primeru tvegano.
Kot bi rekel, namesto, da si kupil hišo, bi stavil na črno in imel hišo in polno denarja. Ali pa nič od tega.
Z življenjem v hiši jo vsaj zamortiziraš.

jype ::

Smrekar1 je izjavil:

V opisanem primeru se to ni zgodilo,
Tistih 50 milijonov ljudi, ki so šli skozi to, se tvoji šali ne smeji.

thramos ::

Izgubil si vse tisto premoženje, ki ga je z bolj gospodarno investicijo pridobil (ali pa zapravil) tvoj sosed, ki celo življenje najema.

Utk ::

Človek, ki bi vzel kredit in sredstva investiral tako, da bi zagotovo ustvaril izgubo, mi bo težko karkoli očital.

Človek, ki zavestno meče 80% vrednosti kredita čez okno, takisto.

jype ::

reeves je izjavil:

Hišo imam do konca življenja. Ne izgubim nič.
Razen tega, da ti bodo hišo prodali s prvo izvršbo, ki je ne bo mogoče drugače pokriti.

thramos ::

Saj je preprosto, dve možnosti sta. Danes kupiš hišo za žblj jurjev, čez 30 let imaš hišo vredno y jurjev in x jurjev na računu. Ali pa če ves ta čas najemaš in imaš čez 30 let z jurjev na računu. Pod veliko okoliščinami se izkaže, da je z lahko več kot y + x.

Nedoumljivo povprečnemu Slovencu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: thramos ()

Rok Woot ::

Smrekar1 je izjavil:

Rok Woot je izjavil:

Lahko tudi dobro investiraš in nimaš 7%, saj je lahko stanje v svetu tako. Pa problem je tudi, ko 7% je donos na denar. Ob veliki inflaciji, kot je pri nas, si celo v minusu.


Slovenija od leta 2009 dalje nima visoke inflacije.

https://tradingeconomics.com/slovenia/i...

Jypetov izračun je pozabil še davek na kapitalski dobiček, t.j. četrtino obresti daš državi. To končno vsoto pri povprečnem donosu približno razpolovi, iz 200kEUR gremo na 100kEUR, namesto stanovanja vrednega 130kEUR.


Pa si izračunal inflacijo zase? Jaz sem jo eno in edino leto in je prišla nekaj nad 16% ..

Smrekar1 ::

thramos je izjavil:

Saj je preprosto, dve možnosti sta. Danes kupiš hišo za žblj jurjev, čez 30 let imaš hišo vredno y jurjev in x jurjev na računu. Ali pa če ves ta čas najemaš in imaš čez 30 let z jurjev na računu. Pod veliko okoliščinami se izkaže, da je z lahko več kot y + x.


Oh, vsekakor. Sploh ni dvoma, da je najemanje nepremičnine lahko boljša opcija.

Problem je v tem, da je Jype trdil, da je v vsakem primeru boljša opcija za faktor več kot 2. To je neumnost.

Rok Woot je izjavil:


Pa si izračunal inflacijo zase? Jaz sem jo eno in edino leto in je prišla nekaj nad 16% ..


Nisem. Lahko predstaviš izračun?
Dvomim namreč, da je izračun realen ali da pokaže realno stanje za več kot eno leto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Rok Woot ::

Pač seštel sem dobrine, ki jih kupujem, ter primerjal rast njihovih cen. Moj glavni strošek je luksuzna hrana, potem pride še nekaj plina, nafte in piva. Izračun sem naredil dokaj temeljito, sigurno pa ne perfektno. In ja odraža le stanje enega leta.

scipascapa ::

Rok Woot ::

http://www.stat.si/preracuninew/preracu...

Še tu dam 2000 - 2017, pride 65%. Torej v 17 letih je moj denar vreden 65% in to se tebi zdi malo? Jaz pa trdim, da je vreden še manj.

reeves ::

thramos je izjavil:

Izgubil si vse tisto premoženje, ki ga je z bolj gospodarno investicijo pridobil (ali pa zapravil) tvoj sosed, ki celo življenje najema.

S poudarkom na "ali pa zapravil". Jaz govorim za tiste, ki nočejo gemblati.

jype :: danes, 14:59:33
reeves je danes ob 14:57:11 izjavil:
Hišo imam do konca življenja. Ne izgubim nič.
Razen tega, da ti bodo hišo prodali s prvo izvršbo, ki je ne bo mogoče drugače pokriti.

Še sreča, da so razni depoziti, varčevanja in naložbe varne pred izvršbami. :))

jype ::

reeves je izjavil:

Še sreča, da so razni depoziti, varčevanja in naložbe varne pred izvršbami. :))
Izvršba nad depozitom te ne stane strehe nad glavo.

Lonsarg ::

thramos je izjavil:

Saj je preprosto, dve možnosti sta. Danes kupiš hišo za žblj jurjev, čez 30 let imaš hišo vredno y jurjev in x jurjev na računu. Ali pa če ves ta čas najemaš in imaš čez 30 let z jurjev na računu. Pod veliko okoliščinami se izkaže, da je z lahko več kot y + x.

Nedoumljivo povprečnemu Slovencu.

Saj se da na hitro videti kaj moraš z denarjem naredit, da bo "z" večji. Recimo en zelo na grobo približek za 20 let kredita vs najemnina:

Razlika med najemnino in obrokom kredita je recimo 20% in jo moraš povečati da je vredna za celo stanovanje(kar je recimo 80% obroka). Iz tega sledi da moraš denar iz razlike početverit da si na istem. Izračun za varčevanje v primeru sprotnega varčevanja vsak mesec pravi da to v 20 letih dosežeš s cirka 12% letno obrestno mero. Nič takega za nekatere očitno ali pa so zgolj na pamet govorili...

V primeru 30 let je ta procent 6%(tukaj sem vzel da moraš zgolj potrojit, ker je več obresti za kredit).

Skratka odgovor? Pri 30 letih je močno za razmislit, pri 20 letih pa razen če hočeš v vode močno tveganega kapitala(kjer čez noč izgubiš vse) izračun pravi da najemnina ni to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

jype ::

Končno en, ki zna računat. Hvala, Azgard.

Je pa še en manjši problem: Pri lastništvu nepremičnine takšne vrste si večji del življenja na pozitivni ničli, ki je glavni vir stresa za srednji razred ljudi, stres pa glavni razlog za obolenja, ki povzročajo predčasno smrt delovno aktivnega prebivalstva.

sirotka ::

jype je izjavil:

reeves je izjavil:

Še sreča, da so razni depoziti, varčevanja in naložbe varne pred izvršbami. :))
Izvršba nad depozitom te ne stane strehe nad glavo.


Greš pa potem v najem ;)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Oddajanje stanovanja v najem je bajno dobičkonosen posel! (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21058670 (40203) Mato989
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109069 (62042) tommy300
»

Najemnine vs. lastništvo nepremičnine (strani: 1 2 3 418 19 20 21 )

Oddelek: Loža
1029162881 (132826) thramos
»

Stanovanjski kredit - izračun (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11132143 (29185) Ganon

Več podobnih tem