» »

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje

«
1
2

shintaro ::

Tl dr : jeseni začenjam oddajat en flat.

sm mislu dat nekje 300€ na mesec, stranko že mam eno resno gospo.

moje vprašanje je : kolko od tega gre državi?
varščine ne mislim dajat saj je to zlo skulirana gospa za dolgoročni najem.

vse informacije za nooba v temu so dobrodošle

to govorim o enemu 35-40m2 flatu. pol je še en 110m2 ampak tisti zaenkrat nič zmenjeno, mogoče bom jaz tam živel, verjetno tudi to najem. bo pa stalo dost več opremit ta 110m2 kot ta malega tko da verjetno ne bo šlo tkoj v najem
  • polepsal: Mavrik ()

ssokec ::

25%

shintaro ::

ssokec je izjavil:

25%


:(

LeQuack ::

Dejansko je 22,5%, ker ti priznajo 10% normiranih stroškov. Ampak je še vedno zelo velika obdavčitev, odtod tudi zelo veliko oddajanja na črno.
Quack !

Ales ::

Pole tega računaj, da boš od najemnine moral tudi dejansko kaj investirati v stanovanje, teh 10% normiranih stroškov še zdaleč ni samo na papirju.

Pa... brez varščine? Resno?? Ker je gospa skulirana, dolgoročen najem, bla bla..? Haha, dobra.

shintaro ::

Ales je izjavil:

Pole tega računaj, da boš od najemnine moral tudi dejansko kaj investirati v stanovanje, teh 10% normiranih stroškov še zdaleč ni samo na papirju.

Pa... brez varščine? Resno?? Ker je gospa skulirana, dolgoročen najem, bla bla..? Haha, dobra.

sem noobz

gensi ::

Dejanske stroške lahko uveljavljaš samo v času oddaje stanovanja.
Vse kar boš investiral pred oddajo v najem se ne prizna.

Sicer se priznajo samo stroški, ki ohranjajo vrednost, ne pa nove investicije.
Npr. če menjaš dotrajano pohištvo je strošek upravičen, če pa prvič kupiš klimatsko napravo, je strošek ne upravičen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gensi ()

Tomas 33 ::

Varščina je smiselna in je v večini v višini ene najemnine. Ponavadi se jo poračuna ob zadnji najemnini.

Stroški zavarovanja in rezervnega sklada so tvoji.
Ne pozabi na stroške popravil opreme zaradi normalne uporabe.

Smiselno je podpisati pogodbo za eno leto, z možnostjo podaljšanja.


Energetska izkaznica je potrebna, razen če oddajaš za manj kot leto (vsaj včasih je bilo tako).


Pa kot so že povedali, od najemnine se ti prizna 10% normiranih stroškov, na ostalo 25% davka.

FTad ::

Naj te ne bo sram zahtevat varscino. Ce je na daljsi rok, zahtevaj 3x visino najemnine. Poslikaj stanovanje preden se ona vseli, da bos imel dokaze v kaksnem stanju je bilo stanovanje. V primeru poskodb, bos potem odbijal od varscine.


Nima veze, ce je gospa skulerana. Ce je res, ji ne bo problema dati varscine. Ce ima problem, potem ni toliko skulerana.

Svetujem ti, da podpiseta pogodbo overjeno nekje, ker v primeru, da bi jo zelel izselit (zaradi taksnih in drugacnih razlogov) bo slo tako najhitreje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FTad ()

VaeVictis ::

Pa še tole glede varščine, če ti bo komplicirala in jokala, da nima za varščino, ti bo komplicirala in jokala, tudi, ko bo treba dati naslednjo najemnino.

BTW, stroški se priznajo, samo tisto leto, ko obnavljaš, za ostala leta uveljavljaš normirane stroške v vrednosti 10%.

Vso srečo pri oddaji in z najemnico.

Tomas 33 je izjavil:

Varščina je smiselna in je v večini v višini ene najemnine. Ponavadi se jo poračuna ob zadnji najemnini.

Stroški zavarovanja in rezervnega sklada so tvoji.
Ne pozabi na stroške popravil opreme zaradi normalne uporabe.

Smiselno je podpisati pogodbo za eno leto, z možnostjo podaljšanja.


Energetska izkaznica je potrebna, razen če oddajaš za manj kot leto (vsaj včasih je bilo tako).


Pa kot so že povedali, od najemnine se ti prizna 10% normiranih stroškov, na ostalo 25% davka.


Če hočeš podpisati za eno leto ali več moraš imeti energetsko izkaznico.

Podpiši za 350 dni, en dan pavze, potem spet za 350 dni, itd. pa ne boš rabil izkaznice.

Ali pa bodi striktno pošten in daj delati energetsko izkaznico!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: VaeVictis ()

harvey ::

Papirologija, ki je potrebna:

1. prijava najemnega posla pri Geodetski upravi
2. 15 dni po koncu najemnega posla, ali do 15. januarja v tekočem letu za preteklo leto je potrebno prijaviti dohodek iz oddajanja premoženja v najem (FURS, obrazec ali preko eDavkov)
3. pa če nimaš energetske izkaznice, jo tudi moraš imeti, ali pa podpišeš pogodbo za manj kot leto :)

Iz praktičnih razlogov je smiselno, da položnice "preusmeriš" na novega najemnika/co.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Invictus ::

Lahko daš pa stanovanje v upravljanje kaki agenciji, ki poskrbi za vse. Pod vse spada:

- Plačajo položnice in izstavijo najemniku račun za vse skupaj. Tako je poskrbljeno da so položnice plačane.
- Prijavijo tvoj dohodek na FURS.
- Sam imam še pri notarju overovljeno pogodbe, kar ti daje takojšno možnost izterjave brez sodišča.

Za tistih 15 EUR mesečno se mi ne splača ukvarjati z najemnikom.

Kavcija je dandanes že 2 mesečni najemnini.

BTW. Meni plačajo vse položnice. Tudi rezervni sklad. Stvar dogovora. Edino kar plačujem, je NUSZ.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Samael ::

Varščina ni samo za primere, kot je na pol razbito stanovanje.
Kaj pa recimo, če ti oseba naredi kakšne dodatne mega stroške, ne plačuje računov itd. in ti ob izselitvi ostana kup neplačanih položnic? Človek zaide v stisko, je nekoliko neodgovoren ... to se lahko danes kaj hitro zgodi marsikomu.

Jaz osebno sem še vedno plačal varščino, običajno v višini ene najemnine, ne bi pa nikoli dal kaj v smislu, kot zgoraj predlaga FTad (3x visino najemnine), ker namen varščine ni kreditiranje najemodajalca, hkrati pa tudi to ni nek mali denar, ki bi ga človek na slepo za nedoločen čas položil nekomu v roke.

Tody ::

Pogodbo rabiš, da se zavaruješ, da ne bo kdo potem rekel, jaz sem tukaj že 15 let in sem si posestvoval to pravico ali pa kake take bučke se valijo potem po formuih, ko ljudje rečejo sej je bila cool teta sam zdaj noče ven iz stanovanja :)

Unknown_001 ::

Varščina je muss. Ampak naj bo malo več kot najemnina za en mesec.

Poleg tega. Če si še tako ziher ti na koncu utegne ravno ta 'skulirana' gospa povzročati probleme. Vsak najemnik je rizičen. V najslabšem primeru ti lahko ob odhodu not naseli živali, golobe in uniči celo stanovanje. Se je že dogajalo. Ljudje s tistim kar ni njihovo ravnajo kot svinja z mehom. Če je v ozadju konkretna varščina zna bit to ena varovalka pred odhodom saj recimo 500 eur ne leži za vsakim vogalom in bo človek vsaj minimalno poskrbel za stanovanje da mu teh 500 ne aplava po vodi.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Heavy ::

Unknown_001 je izjavil:

saj recimo 500 eur ne leži za vsakim vogalom in bo človek vsaj minimalno poskrbel za stanovanje da mu teh 500 ne aplava po vodi.


500€ je ena najemnina in plačani mesečni stroški. Pa mogoče malo ostane za odpreti hladilnik.

Če nekdo nima tega, je res vprašljivo ali bo poravnaval vse tekoče stroške.
#TeamFelix

LeQuack ::

Invictus je izjavil:

Lahko daš pa stanovanje v upravljanje kaki agenciji, ki poskrbi za vse. Pod vse spada:

- Plačajo položnice in izstavijo najemniku račun za vse skupaj. Tako je poskrbljeno da so položnice plačane.
- Prijavijo tvoj dohodek na FURS.
- Sam imam še pri notarju overovljeno pogodbe, kar ti daje takojšno možnost izterjave brez sodišča.

Za tistih 15 EUR mesečno se mi ne splača ukvarjati z najemnikom.

Kavcija je dandanes že 2 mesečni najemnini.

BTW. Meni plačajo vse položnice. Tudi rezervni sklad. Stvar dogovora. Edino kar plačujem, je NUSZ.


Nisem še slišal za tako agencijo? Lahko kaj več informacij?
Quack !

Samael ::

FTad je izjavil:

Naj te ne bo sram zahtevat varscino. Ce je na daljsi rok, zahtevaj 3x visino najemnine.



To, da imaš osebo notri na dolgi rok, je predvsem v plus najemodajalcu. Kot alternativa tistemu, da nove najemnike iščeš vsako novo študijsko leto, se na vsakih 10 mesecev zajebavaš z dvajsetimi ogledi, ti vsaka nova "generacija" pusti nov smetnjak, cirkus s sosedi, po možnosti stanovanje vmes sameva čez počitnice (kar ti je spet v minus) itd.

Res ne vidim niti enega razloga zakaj bi moral daljši najem pomeniti nekajkrat večjo varščino. Če si v strahu, kaj se v času daljšega najema dogaja s stanovanjem mislim da imaš (vkolikor ni sprememb na tem prodročju) po zakonu še vedno 2x na leto (vnaprej napovedano) vstopiti v stanovanje, si ogledati zadeve.
Kot pravim, namen varščine ni dolgoročno kreditiranje najemodajalca in četudi sam nimam problemov s plačanjem varščine, le ta v višini 3x najemnine ni razumna. Dolgoročno pa sploh ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Invictus ::

A najemojemalec pa ne profitira pri dolgoročnem najemu? Kake buče...

Profitirata oba.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Samael ::

Invictus je izjavil:

A najemojemalec pa ne profitira pri dolgoročnem najemu? Kake buče...

Profitirata oba.


Ja, ker naprimer vsak študent išče stanovanje za 5+ let ane? Tisti, ki je kdaj oddajal stanovanja, točno ve čez kakšen cirkus mora vedno znova in znova, vkolikor najemnika nima v stanovanju na daljši rok.
Kakorkoli pač že, da seveda je lahko tudi v interesu marsikaterega najemojemalca, da se mu ni treba seliti vsako drugo leto, ampak to v nobenem pogledu ne negira moje objave zgoraj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

zavajon ::

Unknown_001 je izjavil:

Varščina je muss. Ampak naj bo malo več kot najemnina za en mesec.

Poleg tega. Če si še tako ziher ti na koncu utegne ravno ta 'skulirana' gospa povzročati probleme. Vsak najemnik je rizičen. V najslabšem primeru ti lahko ob odhodu not naseli živali, golobe in uniči celo stanovanje. Se je že dogajalo. Ljudje s tistim kar ni njihovo ravnajo kot svinja z mehom. Če je v ozadju konkretna varščina zna bit to ena varovalka pred odhodom saj recimo 500 eur ne leži za vsakim vogalom in bo človek vsaj minimalno poskrbel za stanovanje da mu teh 500 ne aplava po vodi.

Zakaj pa ne bi bil vsak najemodajalec rizičen? Saj so ti vendarle ene kapitalistične svinje ... :D

FTad ::

Samael je izjavil:

Varščina ni samo za primere, kot je na pol razbito stanovanje.
Kaj pa recimo, če ti oseba naredi kakšne dodatne mega stroške, ne plačuje računov itd. in ti ob izselitvi ostana kup neplačanih položnic? Človek zaide v stisko, je nekoliko neodgovoren ... to se lahko danes kaj hitro zgodi marsikomu.

Jaz osebno sem še vedno plačal varščino, običajno v višini ene najemnine, ne bi pa nikoli dal kaj v smislu, kot zgoraj predlaga FTad (3x visino najemnine), ker namen varščine ni kreditiranje najemodajalca, hkrati pa tudi to ni nek mali denar, ki bi ga človek na slepo za nedoločen čas položil nekomu v roke.


Obicajno je tako, da toliko mesecev, kot imas odpovedni rok, toliko najemnin naj bo varscina. V AT npr je tipicno tromesecni odpovedni rok, torej 3x visina najemnine.

Boljse kot je stanovanje (oprema, izgled), bolj smotrno je, da se da visja varscina, da se zavarujes pred pizdarijami najemojemalca.

Samael ::

FTad je izjavil:


Obicajno je tako, da toliko mesecev, kot imas odpovedni rok, toliko najemnin naj bo varscina. V AT npr je tipicno tromesecni odpovedni rok, torej 3x visina najemnine.

Ne živim v avstriji in tu, v sloveniji to ne drži. Greva skozi oglase? Naše, ne avstrijske. 3 mesečna varščina je pri slovenskih najemodajalcih zelo zelo redek pojav, pa tudi v smotrnost tega tu dvomim. Razen če ti je v interesu imeti stanovanje 3 mesece prazno, da boš potem po petdesetih ogledih lahko pobral trikratno varščino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Invictus ::

Vedno bolj se zahteva 3 mesečnavarščina. Najemodajalci imajo poln kurac zanič najemnikov in problemov z njimi.

Zato naj pač plačajo.

Trenutno sploh ni problem oddat nepremičnine, ker je na trgu pomanjkanje. Baje celo v Ljubljani.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Samael ::

Trenutno tudi ni problem najti napremičnine, ki je z eno mesečno varščino konkurenčna tri mesečni, glede na to da so slednje še vedno redke. Iz prve roke - trenutno ti pišem iz najemniškega stanovanja v centru LJ.
Pa si kaj spremljal oglase zadnje čase? Kot pravim če ti je v interesu imeti stanovanje 3 mesece prazno, boš mogoče po petdesetih ali več ogledih lahko pobral tudi trikratno varščino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

kow ::

Kolikor se spomnim moras iti k notarju "narediti" pogodbo, da lahko najemnika vrzes ven v nekem normalnem casovnem obdobju.
Ne spomnim se tocnega pravnega izraza.

Isotropic ::

FTad je izjavil:

Naj te ne bo sram zahtevat varscino. Ce je na daljsi rok, zahtevaj 3x visino najemnine. Poslikaj stanovanje preden se ona vseli, da bos imel dokaze v kaksnem stanju je bilo stanovanje. V primeru poskodb, bos potem odbijal od varscine.


Nima veze, ce je gospa skulerana. Ce je res, ji ne bo problema dati varscine. Ce ima problem, potem ni toliko skulerana.

Svetujem ti, da podpiseta pogodbo overjeno nekje, ker v primeru, da bi jo zelel izselit (zaradi taksnih in drugacnih razlogov) bo slo tako najhitreje.

3x je preveč, 2x je ok.

Ales ::

Tody je izjavil:

Pogodbo rabiš, da se zavaruješ, da ne bo kdo potem rekel, jaz sem tukaj že 15 let in sem si posestvoval to pravico ali pa kake take bučke se valijo potem po formuih, ko ljudje rečejo sej je bila cool teta sam zdaj noče ven iz stanovanja :)

"Posestvoval"? Kaj je to, kaj za kruh namazat? Daj ne trosite takih buč, no!

Pogodbo pa seveda rabiš, in to dobro pogodbo. Brez pogodbe najema ni, pogodba je obvezna.

Meni se zdi varščina v višini enomesečne najemnine in približne višine stroškov enega meseca ustrezna, do sedaj sem tako tudi prakticiral, kot najemnik in kot najemodajalec.

Heavy ::

Ales je izjavil:

"Posestvoval"? Kaj je to, kaj za kruh namazat? Daj ne trosite takih buč, no!


Za kaj takega rabiš uporabljati nepremičnino 25 let +, po načelu, da si mislil da je to tvoje.

Del zemljišča je še v igri (npr. gozd), da bi pa kaj takega rekel za stanovanje... :))
#TeamFelix

Tody ::

Vi se smejete ljudje odvetniki pa služijo denar ;)

otago ::

V DE klasično 3x najemnina za varščino, prva najemnina se plača vnaprej, 1.del varščine (1 najemnina) takoj, preostalo po dogovoru v max 1-2 mesecih. Odpovedni rok 3 mesece. Je pa dosti vecje povprasevanje od ponudbe zaradi vseh vrst prislekov. In brez ozira zahtevajo vpogled v tvojo delovno pogodbo,če si sposoben plačevati. Dodatno še Schufa-kao preverba kreditne sposobnosti.

Sami oddajamo nepremičnino v SLO, po davkih in stroških ostane 10 najemnin/leto v najboljšem primeru (beri: ni večje investicije, obnove).

Če sta si dobra z stranko, lahko podpišeš pogodbo za krajši čas z uradno nižjo najemnino, ostalo pa na roke. Alternativno: Da se najemna pogodba prekine za 1 teden oz. konca najemna pogodba, tebi ostane varščina. Potem pa nova pogodba ali aneks.

V zacetku januarja je potrebno dat na FURS obrazec s prijavo prihodka od oddajanja nepremičnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: otago ()

Kaboom ::

otago je izjavil:

V DE klasično 3x najemnina za varščino, ... Če sta si dobra z stranko, lahko podpišeš pogodbo za krajši čas z uradno nižjo najemnino, ostalo pa na roke...


tak mi v nemčiji / tak pa delamo na balkanu

In na tak način bo balkan ostal balkan. Žalostno.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Lialu ::

Zdravo,

zanima me nekaj stavri glede oddajanja stanovanja v Sloveniji, če bi mi morda lahko kdo razjasnil.

1.A lahko oddajamo stanovanje na moje ime ( v pogodbi), če je stanovanje v lasti moje mame in tete? Potrebujemo še dodatno kakšno potrdilo? Imam stalni naslov na istem naslovu stanovanja sicer.

2.Kaj pa če bi bila pogodba na nekoga, ki nima stalnega prebivališča na tem naslovu, ni lastnik stanovanja in ima drugo EU državljanstvo in stalen naslov v drugi EU državi.

3.Če se da stanovanje v najem osebam, ki nimajo slovenskega državljanstva, niti EU, ampak nekaj kot npr. Bosna, Makedonija... moramo narediti še kakšno dodatno stvar?

4.A obstaja samo en tip pogodbe? Namreč ponekod v tujini vem, da jih je več.

5.A moraš izstavit račun in imeti kakšno računovodstvo? Ali samo prijaviš na FURS?

6.Kaj če ti npr. najemnik neha plačevati in imaš pol težave s tem, da ga izseliš, a še vedno plačuješ 25% davek na nekaj kar nisi prejel?

7.A se je možno kako zavarovati glede neplačevanja najemnine in stroškov?

8.Stroški oz. polžnice bodo skupne z nami, torej na naše ime.

Najlepša hvala!!! Res upam, da mi lahko pomagate, ker na internetu ne najdem natančnih in ažuriranih podatkov.

Invictus ::

1.,2. Samo lastnik ali pooblaščena oseba lahko podpiše pogodbo o najemu.

3. Good luck, če se ti izselijo iz Slovenije...

4. Pogodba mora slediti zakonskim aktom, lahko pa v dogovoru dodaš kaj zraven. Sam sem recimo plačilo rezervnega sklada. Ga plačuje najemnik.

5. Samo prijaviš konec leta. S pravim obrazcem. Rok, je mislim, konec februarja.

6. Ja, država zahteva svoje. Kako priti do najemnine, je tvoj problem :).

7. Najemna pogodba v notarskem zapisu, ki ti da možnost takojšnje izvršbe. Nisem pa še videl zadeve v akciji, da bi kdo res to uveljavljal. Tako da ne vem če deluje ;).

8. Lahko so na katerekoli ime, če jih najemnik ne bo plačeval, ti to nič ne pomaga...

Ker nimaš izkušenj s tem, je mogoče opcija, da za celoten najem poskrbi agencija.

Pri meni poskrbijo, da so položnice plačane, najemnik dobi samo en račun z najemnino in postavkami iz položnic, ki jih mora plačati. Storitev me stane 5% najemnine mesečno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LeQuack ::

Invictus je izjavil:

1.,2. Samo lastnik ali pooblaščena oseba lahko podpiše pogodbo o najemu.

3. Good luck, če se ti izselijo iz Slovenije...

4. Pogodba mora slediti zakonskim aktom, lahko pa v dogovoru dodaš kaj zraven. Sam sem recimo plačilo rezervnega sklada. Ga plačuje najemnik.

5. Samo prijaviš konec leta. S pravim obrazcem. Rok, je mislim, konec februarja.

6. Ja, država zahteva svoje. Kako priti do najemnine, je tvoj problem :).

7. Najemna pogodba v notarskem zapisu, ki ti da možnost takojšnje izvršbe. Nisem pa še videl zadeve v akciji, da bi kdo res to uveljavljal. Tako da ne vem če deluje ;).

8. Lahko so na katerekoli ime, če jih najemnik ne bo plačeval, ti to nič ne pomaga...

Ker nimaš izkušenj s tem, je mogoče opcija, da za celoten najem poskrbi agencija.

Pri meni poskrbijo, da so položnice plačane, najemnik dobi samo en račun z najemnino in postavkami iz položnic, ki jih mora plačati. Storitev me stane 5% najemnine mesečno.


Še zmeraj ne vem katere agencije ponujajo to storitev. Lahko tudi na PM sporočiš.
Quack !

St235 ::

6. Ja, država zahteva svoje. Kako priti do najemnine, je tvoj problem :).

Glede na to, da v obrazcu navajaš dejansko prejeto najemnino to seveda ni res. Moraš pa v primeru izterjave zamujenih najemnin to takrat prijavit.

7. Najemna pogodba v notarskem zapisu, ki ti da možnost takojšnje izvršbe. Nisem pa še videl zadeve v akciji, da bi kdo res to uveljavljal. Tako da ne vem če deluje ;).

Deluje povsem enako kot izvršba na podlagi verodostojne listine. Torej samo izvšbo lahko vložiš brez predhodnega postopka zgolj na podlagi notarske listine. Seveda, pa ima najemnik povsem enake možnosti ugovora kot pri kakršnem koli drugem sklepu o izvršbi.

Jerry000 ::

Tudi mene zanima kaj je potrebno storiti ob najemu. Je potrebno prijaviti število oseb upravniku zaradi porabe? Kako se lahko zaščitiš, da se najemnik ne prijavi kot stalen naslov? Je kakšna težava če se jaz prijavim kot stalen naslov (sem lastnik stanovanja), spremenim dokumente in potem prijavim še začasni naslov kjer dejansko živim?

Lonsarg ::

Kot lastnik nimaš pravice vplivat na to kje je kdo prijavljen za stalno ali začasno. Ok lahko se greš na grdo pa oddajaš na črno pa ne more prijavit (ker za prijavo rabi kopijo pogodbe), ampak legalno to preprečit ne moreš.

In je povsem logično da ne moreš preprečit, kje pa naj bo najemnik prijavljen, če mu je ta najem edino stanovanje?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Ales ::

Jerry000 je izjavil:

... Kako se lahko zaščitiš, da se najemnik ne prijavi kot stalen naslov? ...

Kaj misliš, da bi s takim omejevanjem najemnikov pridobil?

bluefish ::

Jerry000 je izjavil:

Je potrebno prijaviti število oseb upravniku zaradi porabe?
Da. Vključno z živalmi (psi, mačke).

matobeli ::

Ne zaradi porabe ampak zaradi zaračunavanja čiščenja, štejejo se samo psi, vsak pes kot polovica osebe.

cortez ::

Predlagam vam, da so vsi računi pisani na lastnika.

Te stroške najemnik plača pri najemnini. Tako se lahko izognemo RTV.

Varščina je nek standard, je pa stvar dogovora.

3m odpovedni rok ponavadi pomeni tudi kritje za 3 mesece ergo 3 mesečna varščina.

Rezervni sklad plačuje lastnik; kdor podpiše, da bo kot najemnik plačeval še RS, so ga ornk nategnili.

Če lastnik nima zavarovane lastnine in je npr. veter odkril streho, bo upravnik to zaračunal v obratovalne stroške, in ne bo kril škode iz RZ. To pa predvsem zaradi uveljavljanja zavarovalnega zahtevka lastnikov stanovanj, ki imajo nepremičnino zavarovano.

Obvezno treba določit, kdo krije stroške pri okvarah (elektrika, voda, razlitje) in poškodbah (polomljeno pohištvo, pokvarjeni aparati)!

1.vprašanje - primer 1.

Kotliček pušča, ventil se ne da zapreti zaradi starosti, dotrajanosti..

Najemnik popravi oz. pokliče vodovodarja in le-ta zamenja dotrajane dele.

Lastnik pravi, da je bil kotliček nov in da je vse delalo bp pred vselitvijo najemnika.

Najemnik je najemnik pri tem lastniku že 20 let.

Kdo bi po vašem moral krit stroške ?


Primer 2. Vprašanje 2.

Najemnik se je vselil v stanovanje, lastnik je prenovil kopalnico (ploščice), vendar sedaj kopalnica, zaradi lepšega videza, nima odtoka.

Najemnik ima narejen izliv iz pralnega stroja, preko cevi, v kad. Pri centrifugi vrže cev izven kadi...poplava pri najemniku in pri sosedu spodaj.

Sosed ima namočen cel strop, sušenje je dolgotrajno zaradi tramov, pojavi se plesen in luščenje barve pri sosedu.


Sosed sanira stanje in izstavi račun zgornjemu lastniku; Kdo naj bi po vašem plačal za nastalo škodo, najemnik, ki je s svojim dejanjem povzročil škodo, ali lastnik, ki je z prenovo kopalnice, zaprl odtok ?



Stroški amortizacije bi morali biti zapisani v pogodbi.

Nekateri dajejo še v pogodbo, da se cena najemnine korigira glede na ceno inflacije (seveda pri de-flaciji na to pozabijo :-) ).

Sama najemnina ni tak problem kot pa vsi posredni stroški, ki pridejo z najemom.


Biti najemnik je jebeno, tudi kot najemodajalec ni vse sam profit.

Utk ::

Prvi primer plača lastnik, ker človek je vzel v najem stanovanje s kotličkom in to mu pač pripada.
Drugi primer plača zavarovalnica. Zakaj nima odtoka za pralni stroj je pa druga stvar. Če ga ni, ga pač ni, uporabnik bi moral speljat odtok tako, da drži vodo. Dobesedno. Ker če bi lastnik hodil vsak teden preverjat ali je odtok speljan ok, spet ne bi bilo prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Hasel Nutsen ::

Jaz bi si sposodil tole temo, če lahko. Sem na drugi strani pogodbenega razmerja (najemnik). V najemni pogodbi imam med drugim zapisano:

"Katera koli pogodbena stranka lahko brez navajanja razlogov odpove najemno pogodbo z dvo (2) mesečnim odpovednim rokom."

Zanima me, ali je to v skladu s 105. členom stanovanjskega zakona, ki pravi:

105. člen

(odpovedni razlogi za tržno, službeno in namensko najemno stanovanje)

(1) Lastnik tržnega najemnega, službenega najemnega ali namenskega najemnega stanovanja lahko odpove najemno pogodbo, poleg razlogov iz prvega in petega odstavka 103. člena tega zakona, tudi iz drugih razlogov, če so navedeni v najemni pogodbi.

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi. Gre pa za to, da so zaradi dotrajanosti stanovanja nastali znatni nepredvideni stroški,
ki jih hoče lastnik kompenzirat z znatnim povišanjem najemnine pol leta pred iztekom pogodbe. V nasprotnem primeru mi namerava odpovedat pogodbo in po popravilu stanovanje oddajat za višjo ceno. Sam sem bil na višjo najemnino že pripravljen pristati, ampak se ne drži dogovora glede nove višine.

Vnaprej hvala.

Jerry000 ::

Ales je izjavil:

Jerry000 je izjavil:

... Kako se lahko zaščitiš, da se najemnik ne prijavi kot stalen naslov? ...

Kaj misliš, da bi s takim omejevanjem najemnikov pridobil?

Ja hudica, kaj pa omejevanje ko se najemnik ne zeli izpisat ko gre ven? To pa nic kljub taksnim velikim davkom ne znajo pohitriti postopkov?

harvey ::

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Jerry000 ::

Lonsarg je izjavil:

Kot lastnik nimaš pravice vplivat na to kje je kdo prijavljen za stalno ali začasno. Ok lahko se greš na grdo pa oddajaš na črno pa ne more prijavit (ker za prijavo rabi kopijo pogodbe), ampak legalno to preprečit ne moreš.

In je povsem logično da ne moreš preprečit, kje pa naj bo najemnik prijavljen, če mu je ta najem edino stanovanje?

Ce mu je edino stanovanje reces da ne sprejmes in je to to. Pac ne sklenes pogodbe z njim. No, na glas razmisljam, ne vem kako je v praksi. Da ne bo pomote. Ni noben problem prijava stalno ali zacasno. Problem je ker ko se stalno prijavi te tudi pogodba ne resi. Ko pogodba potece mu ne morem reci "ne bom vec oddajal, rabim stanovanje"...ker je prijavljen kot stalno.

harvey je izjavil:

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.

Ne, ce je stalno prijavljen. Potem more najemodajalec najti stanovanje. Ce prav razumem. Zato je problem prijave stalnega

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jerry000 ()

Jerry000 ::

cortez je izjavil:

Rezervni sklad plačuje lastnik; kdor podpiše, da bo kot najemnik plačeval še RS, so ga ornk nategnili.

Zakaj nategnili, saj je najemnik podpisal pogodbo - se je strinjal. Tle se ne gre za nategovanje. Isto ne razumem, V pogodbi napises da dovoljujes izrecno samo prijavo kot zacasni naslov. Ce je podpisal, se je strinjal, kako potem se krsi zakon, ce je tvoja nepremicnina in tvoja pravila? A da pa nekdo zbira samo slovence in ne tujcev pa se ne oglobi? Ne razumem ravno teh zakonodaj.

Lonsarg ::

To ni res, problem z izseljevanjem najemnikov je zelo hud, ampak ne bo problem nič manjši če bo prijavljeno začasno namesto stalnega, nič drugače ne bo.

Oba tipa prebivališča pa lahko najemnik prijavi sam, brez da sploh sporoči lastniku. Samo preko e-uprave priloži kopijo najemne pogodbe in je to to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Jerry000 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Kot lastnik nimaš pravice vplivat na to kje je kdo prijavljen za stalno ali začasno. Ok lahko se greš na grdo pa oddajaš na črno pa ne more prijavit (ker za prijavo rabi kopijo pogodbe), ampak legalno to preprečit ne moreš.

In je povsem logično da ne moreš preprečit, kje pa naj bo najemnik prijavljen, če mu je ta najem edino stanovanje?

Ce mu je edino stanovanje reces da ne sprejmes in je to to. Pac ne sklenes pogodbe z njim. No, na glas razmisljam, ne vem kako je v praksi. Da ne bo pomote. Ni noben problem prijava stalno ali zacasno. Problem je ker ko se stalno prijavi te tudi pogodba ne resi. Ko pogodba potece mu ne morem reci "ne bom vec oddajal, rabim stanovanje"...ker je prijavljen kot stalno.

harvey je izjavil:

Torej, po domače povedano, ali me lahko lastnik na podlagi citiranega člena vrže iz stanovanja, kadar želi.

Ne more te ravno dati na cesto, prekine najemno pogodbo in ti imaš 2 meseca časa, da greš ven in greš v nov najem.

Ne, ce je stalno prijavljen. Potem more najemodajalec najti stanovanje. Ce prav razumem. Zato je problem prijave stalnega

Vse narobe razumeš. Ne lotevaj se ničesar dokler se ne pozanimaš, še kje drugje kot za šankom, ker ti že osnovne stvari niso jasne, kaj bo šele ko se začnejo res komplicirat stvari.
V stanovanju je najemnik na podlagi pogodbe, ne pa na podlagi prijavljenega naslova.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

kako brez nevarnosti oddajati stanovanje?

Oddelek: Loža
342676 (1718) Gregor P
»

Deložacija (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
30363892 (56808) Ishmael
»

Problem z lastnikom stanovanja in 90 dnevni odpovedni rok

Oddelek: Loža
275926 (3927) NonPlusUltra
»

Odpovedni rok pri najemu stanovanja

Oddelek: Loža
198674 (6128) St235
»

Podnajemna pogodba - problem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26655521 (49114) mojca

Več podobnih tem