» »

Kvantna mehanika

Kvantna mehanika

Timurlenk ::

Zakaj po skoraj 100 letih še vedno ne vemo, katera "interpretacija" kvantne mehanike drži za naše vesolje?
In zakaj je to tako težko ugotoviti?

Ter ali živimo v determiniranem vesolju brez svobodne volje (oz. zgolj z iluzijo le-te)
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

vostok_1 ::

Obujam temo, inspirirano od trenutnega branja.

Se samo meni zdi, ali v zadnjih 20 letih nismo spacali skupaj nekega oprijemljivega napredka v fundamentalni fiziki?

LHC je pokazal tisti bozon, ampak deluje mi, da je odpru več vprašanj kot nanje odgovoril.

Edini teoriji, ki imamo, izhajata iz začetka in srede prejšnjega stoletja. Čemu tak slowdown...nam manjka predanih in inspiriranih glavic kot je bil Einstein, Von Neuman, Turing ...
If i'm completely honest, težko si predstavljam nekega, iz današnjega hiperaktivnega sveta, mladeniča/mladenko, ki bi se zapru v sobo in fokusirano gulil enačbe in premetaval teorije.
Deluje mi, da ni več tistega počasnega okolja, kjer bi nekdo lahko v miru kontempliral.
In če pogledaš, vsi omembe vredni astrofiziki in kvantni mehaniki so že krepko v letih. Kje je mlada kri? Premetava excel tabele v LHCju?
IMO je to eden od faktorjev.

Drugo pa vrjetno, processing power....ampak ko pomisliš, da je Einstein rabil zgolj papir in navdih.

https://www.yahoo.com/news/blogs/sidesh...

On average, the general intelligence of those populations measured dropped by 1.23 points per decade.


So why has there been such a steady drop? As UPI notes, previous research studies have found that women of higher intelligence tend to have fewer children on average, meaning that population growth may be driven by those with a lower IQ. And over time, the abundance of less intelligent offspring would affect the overall IQ average.

(definitely something i've predicted)

Did we hit a roadblock?
What's going on?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Cash ::

Vse bolj se mi zdi, da sta imela Einstein, pa Tesla recimo neko (morda nezavedno) izvenzemeljsko pomoč...ker, kar sta onadva pogruntala v svetu, kjer si nisi mogel z ničemer pomagat, vsi okoli tebe so pa bili več ali manj nedorasli njunima situacijama. Ne vem...nekaj je pač moralo biti, da se je razvoj pospešil. To je moje mnenje pač.

avian2 ::

Ste me pa razjezili s temle. Najboljše kar od začetka:

Zakaj po skoraj 100 letih še vedno ne vemo, katera "interpretacija" kvantne mehanike drži za naše vesolje?

Predvidevam, da misliš Kopenhagensko interpretacijo in interpretacijo s paralelnimi svetovi? To je filozofsko vprašanje, ne znanstveno. Z znanstvenega vidika obe interpretaciji napovesta enake izide eksperimentalnih rezultatov in je vprašanje, katera je pravilna, brez smisla.

Se samo meni zdi, ali v zadnjih 20 letih nismo spacali skupaj nekega oprijemljivega napredka v fundamentalni fiziki?

Samo zdi se ti. Je bilo nekaj fenomenalnih uspehov v fiziki v zadnjem času. Poleg Higgsovega bozona mi prva zdajle pride na pamet potrditev obstoja gravitacijskih valov dve leti nazaj.

LHC je pokazal tisti bozon, ampak deluje mi, da je odpru več vprašanj kot nanje odgovoril.

LHC je potrdil nekatere teorije, ovrgel druge. Dal je rezultate, ki jih bodo teoretiki obdelovali še leta. Tako deluje znanost izven Hollywooda.

Edini teoriji, ki imamo, izhajata iz začetka in srede prejšnjega stoletja. Čemu tak slowdown...

Slowdown? Med Newtonom in Einsteinom je minilo približno 300 let. Fizikalne teorije danes so tako dober model našega vesolja, da potrebujemo 27 km veliko napravo in sodelovanje polovice sveta, da lahko naredimo eksperiment, katerega izida ne znamo napovedati. Nova teorija ne bo spremenila 99.999% tega, kar vidiš okoli sebe. Laiku bo izgledala podobno kot potrditev Higgsovega bozona.

Von Neuman, Turing ...

...nista bila fizika.

Kje je mlada kri?

Študira, dela raziskave in se redko pojavlja v medijih. Imamo v Sloveniji nekaj odličnih mladih fizikov, ki so v vrhu svetovne znanosti. Pojdi kdaj na kak seminar na IJS ali FMF. Večinoma imaš šele ko si star zaslužni profesor čas in možnost, da se začneš pojavljati pred kamerami in v časopisih.

Premetava excel tabele v LHCju?

https://xkcd.com/683/

Vse bolj se mi zdi, da sta imela Einstein, pa Tesla recimo neko (morda nezavedno) izvenzemeljsko pomoč...

Ta pogled na znanost, da so odkritja delo nekega osamljenega genija, je spet nek mit, ki ga ustvarja Hollywood. Einstein je gradil na delu svojih predhodnikov, in tega nikoli ni zanikal v svojem pisanju. Če pogledaš zgodovino fizike je to precej nedvoumno. Vzami kako knjigo v roke. Prof. Strnad je pri nas veliko napisal o tem.

O Tesli raje sploh ne bom začel. Odkril je polno uporabnih reči v elektrotehniki, ampak to kakšen mit so napletli okoli njega zadnje čase pa presega vse meje dobrega okusa.

vsi okoli tebe so pa bili več ali manj nedorasli njunima situacijama.

Fotografija "nedoraslih" situaciji:

vostok_1 ::

avian2 je izjavil:

Ste me pa razjezili s temle. Najboljše kar od začetka:

Se samo meni zdi, ali v zadnjih 20 letih nismo spacali skupaj nekega oprijemljivega napredka v fundamentalni fiziki?

Samo zdi se ti. Je bilo nekaj fenomenalnih uspehov v fiziki v zadnjem času. Poleg Higgsovega bozona mi prva zdajle pride na pamet potrditev obstoja gravitacijskih valov dve leti nazaj.

LHC je pokazal tisti bozon, ampak deluje mi, da je odpru več vprašanj kot nanje odgovoril.

LHC je potrdil nekatere teorije, ovrgel druge. Dal je rezultate, ki jih bodo teoretiki obdelovali še leta. Tako deluje znanost izven Hollywooda.

Edini teoriji, ki imamo, izhajata iz začetka in srede prejšnjega stoletja. Čemu tak slowdown...

Slowdown? Med Newtonom in Einsteinom je minilo približno 300 let. Fizikalne teorije danes so tako dober model našega vesolja, da potrebujemo 27 km veliko napravo in sodelovanje polovice sveta, da lahko naredimo eksperiment, katerega izida ne znamo napovedati. Nova teorija ne bo spremenila 99.999% tega, kar vidiš okoli sebe. Laiku bo izgledala podobno kot potrditev Higgsovega bozona.

Von Neuman, Turing ...

...nista bila fizika.

Kje je mlada kri?

Študira, dela raziskave in se redko pojavlja v medijih. Imamo v Sloveniji nekaj odličnih mladih fizikov, ki so v vrhu svetovne znanosti. Pojdi kdaj na kak seminar na IJS ali FMF. Večinoma imaš šele ko si star zaslužni profesor čas in možnost, da se začneš pojavljati pred kamerami in v časopisih.

Premetava excel tabele v LHCju?

https://xkcd.com/683/

Vse bolj se mi zdi, da sta imela Einstein, pa Tesla recimo neko (morda nezavedno) izvenzemeljsko pomoč...

Ta pogled na znanost, da so odkritja delo nekega osamljenega genija, je spet nek mit, ki ga ustvarja Hollywood. Einstein je gradil na delu svojih predhodnikov, in tega nikoli ni zanikal v svojem pisanju. Če pogledaš zgodovino fizike je to precej nedvoumno. Vzami kako knjigo v roke. Prof. Strnad je pri nas veliko napisal o tem.

O Tesli raje sploh ne bom začel. Odkril je polno uporabnih reči v elektrotehniki, ampak to kakšen mit so napletli okoli njega zadnje čase pa presega vse meje dobrega okusa.

vsi okoli tebe so pa bili več ali manj nedorasli njunima situacijama.

Fotografija "nedoraslih" situaciji:



1. OK, higgs. Teorijo iz tam srede prejšnjega stoletja, ki smo ga danes potrdili. Šure. Ampak še vedno je ideja od takrat. Danes zgolj imamo bolj fensi pripomočke.

Pri gravitacijskem valu smo dejansko zgolj naredili inštrument, ki to lahko zazna. Da bi kaka nova teorija na podlagi tega...i have yet to see it.

2. Ok. Lhc je potrdil ene ovrgel druge. Ponovno...vse teorije so že bile preštudirane v preteklosti.
O čem bodo moderni fiziki razpravljali...IMO, ničemer. Zajemanje podatkov je easy. Delat briljantne ideje pa damn fucking hard.
Teh novih briljantnih glavic, pa again, i have yet to hear from.

3. Pri LHCju pogrešam predvsem štručkote, ki so jim enačbe pomenile lepoto v vesolju. Kolikor razumem v LHCju zgolj nabijajo HDDje, ampak samo teoretično razmišljanje in pogruntavščine so preteklost.

4. Von Neuman in Turing res nista bila fizika, ampak sta bla briljantna štručkota, that could solve problems by their sheer mind.

5. Kaj pomeni odličen mladi fizik? Nekdo, ki dobiva 10ke v šoli?
Not necessarily.

Look, i might be wrong and too agressive on the issue, ampak ravno zato sem upal, da bo kak poznavalec uletel in razčistil zadeve.
So far, i can't say i'm impressed.

Moderna fizika, tko kot večino ostalih področji, je IMO prešla zgolj na numerične rešitve problemov. Elegantne analitične ideje so mrtva zgodovina.
Zdi se mi, da redko kdo v modernem svetu je pripravljen tuhtat tako globoko in zavzeto, ampak raje pač vrže robne pogoje v računalnik, dobi nek good enough model in rešeno.
I'm not happy about that honestly.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zimonem ::


Zakaj po skoraj 100 letih še vedno ne vemo, katera "interpretacija" kvantne mehanike drži za naše vesolje?

Predvidevam, da misliš Kopenhagensko interpretacijo in interpretacijo s paralelnimi svetovi? To je filozofsko vprašanje, ne znanstveno. Z znanstvenega vidika obe interpretaciji napovesta enake izide eksperimentalnih rezultatov in je vprašanje, katera je pravilna, brez smisla.

Pred stotimi leti še ni bilo "paralelnih vesolij". Najbrž misli na spor men Kobenhavnarjev z Einsteinom.
Kjer pa je dokazano, da se je Einstein motil. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Bell%27...

jype ::

vostok_1 je izjavil:

I'm not happy about that honestly.
Če bi ti vedel, kdo ti je odgovoril, bi napisal samo "OK, hvala, bom preštudiral."

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

A110 ::

Lažje se je spomiti nekih osnov kot pa jih že razvijati naprej. včasih se je zdelo to da sta obseg in ploscina kroga povezana nekaj novega danes pa se to že učijo v osnovnih šolah. v vseh znanostih se hitrost napredka bolj kot je področje raziskano upočasnjuje in to ni nič nenavadnega. pac če je kompleksnost problemov prerasla meje sposobnosti samo enega človeka. pa tudi drugače je v fiziki problem ker se večino teorij neda dokazati če so resnične ker izhajajo iz opazovanj in ne nekih aksiomov (kot recimo matematika kjer imamo za vsako stvar pač dokaz da smo res prepričani da je tako), teorija, ki gleda izven možnosti preizkušanja pa so samo ugibanja ki pač so prilagojena tako da so trenutni eksperimenti vloženi v njo.

vostok_1 ::

jype je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

I'm not happy about that honestly.
Če bi ti vedel, kdo ti je odgovoril, bi napisal samo "OK, hvala, bom preštudiral."


Nimam pojma.
Kak top slovenski fizik?

A110 je izjavil:

Lažje se je spomiti nekih osnov kot pa jih že razvijati naprej. včasih se je zdelo to da sta obseg in ploscina kroga povezana nekaj novega danes pa se to že učijo v osnovnih šolah. v vseh znanostih se hitrost napredka bolj kot je področje raziskano upočasnjuje in to ni nič nenavadnega. pac če je kompleksnost problemov prerasla meje sposobnosti samo enega človeka. pa tudi drugače je v fiziki problem ker se večino teorij neda dokazati če so resnične ker izhajajo iz opazovanj in ne nekih aksiomov (kot recimo matematika kjer imamo za vsako stvar pač dokaz da smo res prepričani da je tako), teorija, ki gleda izven možnosti preizkušanja pa so samo ugibanja ki pač so prilagojena tako da so trenutni eksperimenti vloženi v njo.


Dobro, res je. The lowest hanging fruit je že bil obran.

But still...i'm hoping someone would restore my faith in fundamental physics.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

vostok_1 ::

PS. Einstein je zgolj na podlagi svojih teorij povedal kako naj preverijo, kar so leta tam ca. 1914 tud naredili.
I somehow refuse to believe, da to ni več mogoče. In da za vse te reči rabiš uber expensive državne projekte.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zimonem ::

Med Splošno teorijo relativnosti in kvantno mehaniko obstajajo nepremostljive razlike. To je pokazal Bellov eksperiment. Pa še nekaj izpeljanih.

vostok_1 ::

Ok, fine.

Kje pa so nove teorije, podkovane z močno in genijalno matematiko?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

jype ::

vostok_1 je izjavil:

Kje pa so nove teorije, podkovane z močno in genijalno matematiko?
Tule:

https://www.wired.com/story/the-peculia...

https://www.quantamagazine.org/how-quan...

Če bi rad bolj strokovne članke, pa povej.

vostok_1 ::

That's better, je pa še vedno bolj v fazi igračkanja zaenkrat.


But rather than seek mathematical answers to the Standard Model's mysteries, most physicists placed their hopes in high-energy particle colliders and other experiments, expecting additional particles to show up and lead the way beyond the Standard Model to a deeper description of reality. They "imagined that the next bit of progress will come from some new pieces being dropped onto the table, [rather than] from thinking harder about the pieces we already have," said Latham Boyle, a theoretical physicist at the Perimeter Institute of Theoretical Physics in Waterloo, Canada.


Zgleda, da nisem edini s takimi pomisleki.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zimonem ::

Za fiziko nisi si pa zrel za lokalnega šarlatana. Sicer pa mir v knjižnici in poglobljeno razmišljanje ti nista tuja. Prepreka ti je omejen razum.

vostok_1 ::

I can't tell, če je namenjeno meni ali kot splošna observacija.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

JamesBond ::

Se opravičujem za offtopic, ampak tako mešanje angleščine in slovenščine kot v tej temi je nekaj najbolj ogabnega, kar sem kdaj videl. Prav dlake mi grejo gor.

Zimonem ::

JamesBond je izjavil:

Se opravičujem za offtopic, ampak tako mešanje angleščine in slovenščine kot v tej temi je nekaj najbolj ogabnega, kar sem kdaj videl. Prav dlake mi grejo gor.

Nekaj samorefleksije ne škodi.

jype ::

vostok_1 je izjavil:

That's better, je pa še vedno bolj v fazi igračkanja zaenkrat.
Einstein je prvič objavil svojo posebno teorijo relativnosti leta 1905. Šele v dvajsetih letih so jo fiziki dejansko začeli uporabljati. Nobelove nagrade ni dobil nikoli, ker je bil v napačnem času musliman. Pardon, ker je bil v napačnem času žid. Od 1905 do poznih štiridesetih let so razni nejeverni vostoki vztrajno ponavljali, da gre za "fazo igračkanja". Eksperimente, ki naj bi potrjevali "bolj arijsko" teorijo etra in eterskega upora, pa so jo namesto tega ovrgli, so nekateri čudaški fiziki izvajali še po 2. svetovni vojni, iz različnih vzrokov.

0bv10uStr0ll ::

Cash je izjavil:

Vse bolj se mi zdi, da sta imela Einstein, pa Tesla recimo neko (morda nezavedno) izvenzemeljsko pomoč...ker, kar sta onadva pogruntala v svetu, kjer si nisi mogel z ničemer pomagat, vsi okoli tebe so pa bili več ali manj nedorasli njunima situacijama. Ne vem...nekaj je pač moralo biti, da se je razvoj pospešil. To je moje mnenje pač.


Dobro znano dejstvo je, da sta tako Tesla kot tudi Einstein imela telepatske stike z raso, imenovano Minbari.

Minbari so napredna vrsta, ki je galaktična velesila, tako kot Klingoni. Bili so ena od vojaških sil mlajših ras v prejšnji vojni v senci (Vorloni so glavna sila), ki se je odvijala približno v Zemljinskem letu 1260 let. Minbari so bili v tej prvi vojni in na robu povsem premagani s senci popolne izumrtja, vendar jih je shranila postaja Earth Babylon 4. Federacija Minbari je kastovna družba, njeni ljudje pa so razdeljeni na delavca, bojevnika in verske kaste. Minbari vodi Grey Council, ki vsebuje devet predstavnikov, prvotno tri iz vsake od treh kastitov. Veleposlanik Delenn je razsodil svet kot del prizadevanj za boj proti sencam. Kasneje jo je preoblikovala, tako da je delavska kost (ki je bila prej ujeta v moči boj med vojskami in verskimi kastami) znatno povečala moč in vpliv. Minbari so humanoidni, ponavadi tanki in bledi, a so precej močnejši pri rokah proti roki kot povprečni človeški enako velikost; plešasti so s sivimi kostmi na glavi čez hrbet.

Bwaze6 ::

Nekdo ne loči dobro med (znanstvenofantastičnimi) zgodbicami in resničnostjo. In to je očitno kar razširjen problem - pojasni popularnost marsikatere "teorije zarote" - ljudem bo treba začeti razlagat osnove, da Tom in Jerry v resnici nista živela, in tako dalje...

vostok_1 ::

jype je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

That's better, je pa še vedno bolj v fazi igračkanja zaenkrat.
Einstein je prvič objavil svojo posebno teorijo relativnosti leta 1905. Šele v dvajsetih letih so jo fiziki dejansko začeli uporabljati. Nobelove nagrade ni dobil nikoli, ker je bil v napačnem času musliman. Pardon, ker je bil v napačnem času žid. Od 1905 do poznih štiridesetih let so razni nejeverni vostoki vztrajno ponavljali, da gre za "fazo igračkanja". Eksperimente, ki naj bi potrjevali "bolj arijsko" teorijo etra in eterskega upora, pa so jo namesto tega ovrgli, so nekateri čudaški fiziki izvajali še po 2. svetovni vojni, iz različnih vzrokov.


You just can't help yourself, can you...
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

ToniT ::

Bwaze6 je izjavil:

Nekdo ne loči dobro med (znanstvenofantastičnimi) zgodbicami in resničnostjo. In to je očitno kar razširjen problem - pojasni popularnost marsikatere "teorije zarote" - ljudem bo treba začeti razlagat osnove, da Tom in Jerry v resnici nista živela, in tako dalje...

Preberi si, kdo je napisal post nad tabo...

Timurlenk ::

vostok_1 je izjavil:

Obujam temo, inspirirano od trenutnega branja.

Se samo meni zdi, ali v zadnjih 20 letih nismo spacali skupaj nekega oprijemljivega napredka v fundamentalni fiziki?

LHC je pokazal tisti bozon, ampak deluje mi, da je odpru več vprašanj kot nanje odgovoril.

Edini teoriji, ki imamo, izhajata iz začetka in srede prejšnjega stoletja. Čemu tak slowdown...nam manjka predanih in inspiriranih glavic kot je bil Einstein, Von Neuman, Turing ...
If i'm completely honest, težko si predstavljam nekega, iz današnjega hiperaktivnega sveta, mladeniča/mladenko, ki bi se zapru v sobo in fokusirano gulil enačbe in premetaval teorije.
Deluje mi, da ni več tistega počasnega okolja, kjer bi nekdo lahko v miru kontempliral.
In če pogledaš, vsi omembe vredni astrofiziki in kvantni mehaniki so že krepko v letih. Kje je mlada kri? Premetava excel tabele v LHCju?
IMO je to eden od faktorjev.

Drugo pa vrjetno, processing power....ampak ko pomisliš, da je Einstein rabil zgolj papir in navdih.

https://www.yahoo.com/news/blogs/sidesh...

On average, the general intelligence of those populations measured dropped by 1.23 points per decade.


So why has there been such a steady drop? As UPI notes, previous research studies have found that women of higher intelligence tend to have fewer children on average, meaning that population growth may be driven by those with a lower IQ. And over time, the abundance of less intelligent offspring would affect the overall IQ average.

(definitely something i've predicted)

Did we hit a roadblock?
What's going on?

Manjka neka iskrica, da bi prešli trenutno zabitost, ko se ne moremo premakniti z mrtve točke. Upočasnitev tehnološkega napredka pa bo našo civilizacijo zbrisala.

avian2 je izjavil:

Ste me pa razjezili s temle. Najboljše kar od začetka:

Zakaj po skoraj 100 letih še vedno ne vemo, katera "interpretacija" kvantne mehanike drži za naše vesolje?

Predvidevam, da misliš Kopenhagensko interpretacijo in interpretacijo s paralelnimi svetovi? To je filozofsko vprašanje, ne znanstveno. Z znanstvenega vidika obe interpretaciji napovesta enake izide eksperimentalnih rezultatov in je vprašanje, katera je pravilna, brez smisla.



Seveda ni brez smisla, ker matematika izvrže neke številke, mene pa zanima, kako to v resnici izgleda. Matematični model pač je in daje rezultate.
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.

Zgodovina sprememb…

avian2 ::

Seveda ni brez smisla, ker matematika izvrže neke številke, mene pa zanima, kako to v resnici izgleda. Matematični model pač je in daje rezultate.

Znanost zadnje čase deluje nekako takole: ti si mnenja, da zemlja predmete privlači, jaz pa trdim, da jih odbija. Zmeniva se za eksperiment. Iz roke bova spustila kroglico. Če pade na tla, bo ovržena moja teorija, če poleti proti nebu bo ovržena tvoja.

Podobno: Jaz sem mnenja, da se osnovni delci obnašajo kot verjetnostne gostote. Ti si mnenja, da osnovni delci hkrati obstajajo v vzporednih vesoljih, ki vplivajo drug na drugega. Problem nastane, ker sta oba pogleda dokazano matematično ekvivalentna. Napovedala bosta popolnoma enake izide eksperimentov. Po tvojem bo kroglica padla na tla in po mojem bo kroglica padla na tla. Se pravi, na znanstveni način tega vprašanja ne bova razrešila - v okviru racionalne debate imava pravzaprav oba enako mnenje, samo opiševa ga na drugačen način.

Od tu naprej je to vprašanje le še za filozofe ali pa morda duhovnike. Ne rečem, da vprašanje nima smisla s človeškega vidika. Se zdi, da kdaj ljudje potrebujemo odgovore na take zadeve, da lahko vidimo smisel življenja. Ampak kar se znanosti in racionalnega razmišljanja tiče se dlje od modelov in napovedi eksperimentov ne da.

imagodei ::

vostok_1 je izjavil:

Čemu tak slowdown...nam manjka predanih in inspiriranih glavic kot je bil Einstein, Von Neuman, Turing ...

Možna razlaga by Neil deGrasse Tyson:
- Hoc est qui sumus -

Timurlenk ::

avian2 je izjavil:

Seveda ni brez smisla, ker matematika izvrže neke številke, mene pa zanima, kako to v resnici izgleda. Matematični model pač je in daje rezultate.

Znanost zadnje čase deluje nekako takole: ti si mnenja, da zemlja predmete privlači, jaz pa trdim, da jih odbija. Zmeniva se za eksperiment. Iz roke bova spustila kroglico. Če pade na tla, bo ovržena moja teorija, če poleti proti nebu bo ovržena tvoja.

Podobno: Jaz sem mnenja, da se osnovni delci obnašajo kot verjetnostne gostote. Ti si mnenja, da osnovni delci hkrati obstajajo v vzporednih vesoljih, ki vplivajo drug na drugega. Problem nastane, ker sta oba pogleda dokazano matematično ekvivalentna. Napovedala bosta popolnoma enake izide eksperimentov. Po tvojem bo kroglica padla na tla in po mojem bo kroglica padla na tla. Se pravi, na znanstveni način tega vprašanja ne bova razrešila - v okviru racionalne debate imava pravzaprav oba enako mnenje, samo opiševa ga na drugačen način.

Od tu naprej je to vprašanje le še za filozofe ali pa morda duhovnike. Ne rečem, da vprašanje nima smisla s človeškega vidika. Se zdi, da kdaj ljudje potrebujemo odgovore na take zadeve, da lahko vidimo smisel življenja. Ampak kar se znanosti in racionalnega razmišljanja tiče se dlje od modelov in napovedi eksperimentov ne da.

Kapiram. Kot popolnega fizikalnega trotla me zanima le, če v fizičnem svetu obstajajo vzporedna vesolja, ali je to zgolj pripomoček za opis :D ali podobno, ali dejansko pada kroglica na tla, ali je to zgolj opis, v resnici pa ni kroglice, ampak je nekaj, kar ne vemo kaj
Demokracija je zdej v drugem planu, to je vendar jasno.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

LHC odšel na dveletni oddih

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
399222 (7252) perci
»

LHC v CERN-u odkril sledove novega osnovnega delca (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
8730196 (26524) jype
»

Large Hadron Collider (strani: 1 2 3 449 50 51 52 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
2578134145 (54829) Matev
»

V CERN-u se lov na prehitre nevtrine nadaljuje

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
328380 (5444) MrStein
»

Kaj je magnetno polje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7628384 (27222) A. Smith

Več podobnih tem