» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
18 / 78
»»

-valvoline- ::

Po izracunih za srednje izoliran objekt potrebe po ogrevanju so 1kw za 10m2 oz 10kw za 100m2, pa tako je najboljsa kombinacija 2x5kw klima, le da tistih nazivnih 5kw drzijo vsaj do -15c.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Itak ni lepšega, kot da ti nonstop zrak nabija v bučo.

Pri dobro izolirani hiši in konstantnem delovanju klime bi mu pihalo v bučo enkrat na uro 5 minut.

telexdell ::

nekikr je izjavil:

Itak ni lepšega, kot da ti nonstop zrak nabija v bučo.

Pri dobro izolirani hiši in konstantnem delovanju klime bi mu pihalo v bučo enkrat na uro 5 minut.

Če vključiš malce znanja fizike potem hitro ugotoviš, da se topel zrak dviga in hladen spušča in iz tega potegneš enostaven zaključek da mora klima, ko hladi prostore pihati pod strop (oz. v glavo) in ko jih ogreva mora pihati v tla (oz. v noge). Torej ti bo klima, s katero ogrevaš prostore pihala v glavo le, če boš stal direktno pod njo, nikjer drugje v prostoru pa ne. Če pa potem to znanje fizike še malce nadgradiš kaj hitro ugotoviš, da je za klimo, katera bo prvenstveno namenjena ogrevanju najprimernejša talna klima. Ker je notranja enota klima montirana tik nad tlemi ti ne more pihati v glavo niti takrat, ko stojiš tik ob njej.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

energetik ::

Poleg tega je to rahlo pihljanje toplega zraka in sploh ni nadležno kot npr. poleti ob hlajenju. Moje izkušnje so, da tudi stenska enota povsem nemoteče ogreva, seveda je pogoj 24/7 delovanje, da ventilator lepo dela na min + to, da so vse stene ves čas tople.

johanblond ::

Potrebno se je zavedati, da je toplotna kapaciteta zraka precej nizka, zato je problem dovajanje toplote in hladu s samim zrakom. Ai bi morali biti pretoki zelo veliki ali pa temperaturne razlike zelo velike.
Najbolj značilen primer je rekuperacija, ki dela z nizkimi pretoki zraka in z rekuperacijo ne moreš dovajati/odvajati konkretnih količin toplote/hladu.

WhiteAngel ::

-valvoline- je izjavil:

Klime so bolj efikasne kot tc in imajo visji COP.


Od kje tebi to? Tehnologija je identična, samo da klima segreva zrak, TČ pa vodo, ki gre v radiatorje/talno/bojler.

floyd1 ::

Klima segreva direktno zrak, TČ pa preko vode. Pri vsakem prenosu toplote pa je gotovo nekaj izgub, čeprav morda minimalnih.

WhiteAngel ::

floyd1 je izjavil:

Klima segreva direktno zrak, TČ pa preko vode. Pri vsakem prenosu toplote pa je gotovo nekaj izgub, čeprav morda minimalnih.


Huh? Saj COP pri TČ se meri na uparjalniku, koliko stopinj pridobi radiatorska voda ali plin. Ne temperatura v bojlerju ali zrak okoli radiatorjev.

floyd1 ::

Izkoristek je po logiki večji, če je pot toplote plin-zrak, kot pa plin-voda-zrak. Tu mislim, da bi se večina strinjala. Za COP pa ne vem... En prenos toplote več je torej pri toplotni črpalki.

energetik ::

floyd1 je izjavil:

Izkoristek je po logiki večji, če je pot toplote plin-zrak, kot pa plin-voda-zrak. Tu mislim, da bi se večina strinjala. Za COP pa ne vem... En prenos toplote več je torej pri toplotni črpalki.
Povsem odvisno od ogrevalnih teles! Npr. pri talnem je prenos plin/voda/zrak, pa so temperature kondenzacije precej nižje kot v klimi, kjer je plin/zrak. V talno gre voda s ~28° pri zunanjih 0°, če je hiša vsaj povprečno izolirana. Pri klimi pa je izpih že blizu 40° pri sobnih 23°.
Klima ima boljši COP kot pa TČ na slabih radiatorjih. In slabši/podoben COP kot TČ na talnem ali na velikih radiatorjih v izolirani hiši. Torej v staro, neizolirano bajto s poddimenzioniranimi radiatorji se bolj splača namontirat multisplit klimo kot pa TČ na obstoječe radiatorje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

WhiteAngel ::

Očitno nimam pojma, kako se dobi dobljena toplota v COP enačbi. Sem mislil, da se meri, koliko se segreje (utekočinjen) plin v upraljalniku v tistih bakrenih cevkah (isto kot v klimah) in ne, koliko toplote pride v cev od radiatorja potem. Če se meri slednje (dvižni vod?), potem je pa COP valda manjši, ker imaš lahko še 10m povezave vmes z en kup izgubami za razliko od klime, kjer je zunanja enota 0,5m stran.

nekikr ::

telexdell je izjavil:

nekikr je izjavil:

Itak ni lepšega, kot da ti nonstop zrak nabija v bučo.

Pri dobro izolirani hiši in konstantnem delovanju klime bi mu pihalo v bučo enkrat na uro 5 minut.

Če vključiš malce znanja fizike potem hitro ugotoviš, da se topel zrak dviga in hladen spušča in iz tega potegneš enostaven zaključek da mora klima, ko hladi prostore pihati pod strop (oz. v glavo) in ko jih ogreva mora pihati v tla (oz. v noge). Torej ti bo klima, s katero ogrevaš prostore pihala v glavo le, če boš stal direktno pod njo, nikjer drugje v prostoru pa ne. Če pa potem to znanje fizike še malce nadgradiš kaj hitro ugotoviš, da je za klimo, katera bo prvenstveno namenjena ogrevanju najprimernejša talna klima. Ker je notranja enota klima montirana tik nad tlemi ti ne more pihati v glavo niti takrat, ko stojiš tik ob njej.

Če vključiš malo logike in bralnega razumevanja boš pa dojel, da ni pisal o tem. Zmotno je prepričanje, da ti klima piha v bučo cel dan 24/7 pri hlajenju ali ogrevanju. Pri izolirani hiši je tega pihanja zelo malo ob pogoju, da zadeva deluje kot TČ, torej 24/7.

ToniT ::

windigo je izjavil:





P.P.S. Po časopisih sem že prebral, da so TČ tempirana bomba za električno prenosno omežje in celo to, da TČ (verjetno voda/voda) ogrevajo podtalnico.


Glede na to, da se za ogrevanje podtalnica hladi, je to čista neumnost.

Zvezdica27 ::

hja... poleg tega, da pri trendu segrevanja ozračja za naše kraje zemlja voda nima smisla...

Torej - edina dilema je samo ali vzeti cenejši model in ga potencialno par let prej menjati s prihrankom ali kvalitetnega za več denarja ter tvegati, da bo zastarel čez 10 let a še vedno delal.

Sladke skrbi.

zz

;-) ::

Al pa simple vzames soncno elektrarno na financiranje in preko ekosklada na tak nacin da jo placujes na poloznici za elektriko 5-7let, kuris pa na el grelce.

Nimas problemov z TC ce pride do okvare, elobloki so poceni, tak da tud ce crkne kar menjas pa se drugje v gospodinjstvu kuris elektriko kot zmesan.

Vlozki so tam tam. Mi ko letno skurimo 4000-5000kWh zdajle ne najdem izracuna mislim da so nam naracunali na ece in petrolunda bi placevali 6-7let cca 120EUR na poloznici. Potem prispevek. Seveda sonca predimenzionirana za nase potrebe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

Zvezdica27 ::

osebno, po obnovi bajte in sedaj TČ, mislim, da je ekosklad ena redskih stvari z državnim grbom, ki pro nas kolikor toliko normalno dela. Pustimo, da so subvencije nizke (efektivno se država odpove ddv in nič več), a vsaj to je.

Kaj izbrati, pa ne vem...

zz

;-) ::

Men se nikjer ni splacalo vzet ekosklada. Prakticno vse stvari pri gradnji smo kupili nekje mimo, tud fasada je me prisla dost cenej brez ekosklada in njihovih debilnih zahteh o papirjih in sistemih

nsa_ag3nt ::

;-)
Al pa simple vzames soncno elektrarno na financiranje in preko ekosklada na tak nacin da jo placujes na poloznici za elektriko 5-7let, kuris pa na el grelce.

Če si na Kanarskih vsekakor.


Oz. če bi rad poleti kuril eloblok.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nsa_ag3nt ()

;-) ::

Zakaj na kanarskih

floyd1 ::

;-) je izjavil:

Men se nikjer ni splacalo vzet ekosklada. Prakticno vse stvari pri gradnji smo kupili nekje mimo, tud fasada je me prisla dost cenej brez ekosklada in njihovih debilnih zahteh o papirjih in sistemih

Toplotne tudi mi nismo dobili subvencionirane, ker je žal v naši ulici prednostno ogrevanje na plin. Drugače je eko sklad OK. Fasadni sistemi niso zaradi lepšega ampak tudi zato, da fasada res funkcionira tako kot mora. Papirologija za eko sklad pa ni nek bavbav. Ob dobrem izvajalcu sploh ne.

nekikr ::

Saj ni govoril o tem. Da ti prevedem: precej bolje prideš skozi, če namesto treh listov za ekosklad, slik prej/potem, čakanja na plačilo in vsem kar pač spada zraven, Mujotu rečeš, da naj naredi brez računa, pa mal cenej, ker je keš na roke.

energetik ::

Ja, in Mujo ti bo za tak denar zelo odlično montiral in nastavil TČ...

Daj no, če mu daš vse na keš, prišparaš nekje 600€ pri komplet 6k€ montaži. Od Ekosklada pa dobiš 1k€ za zrak/voda. Ni nobene komplikacije, izpolnil sem 2 lista osnovnih podatkov, zraven po mejlu poslal 2 sliki in na koncu še skeniran račun montaže. 10min dela.

WhiteAngel ::

-valvoline- je izjavil:

Po izracunih za srednje izoliran objekt potrebe po ogrevanju so 1kw za 10m2 oz 10kw za 100m2, pa tako je najboljsa kombinacija 2x5kw klima, le da tistih nazivnih 5kw drzijo vsaj do -15c.


10kw za 10m2 se mi zdi kar konzervativna ocena. Jaz imam 170m2 ogrevane površine v hiši, odlična lesena okna, izolacija strehe bolj tako tako in 5cm stiropora na fasadi. S 13kw Kronotermovo ogrevam bp na Gorenjskem zaenkrat brez grelcev. Torej pri meni je ta številka bolj 7,5kw/10m2. Pri -15 zunaj da pa verjetno samo še ene 10kw od sebe toplote in nas še ni zeblo. Dela pa veliko pri takem mrazu, to pa.

nekikr ::

Temu Mujotu je lahko ime tudi Energetik, če ti bo kaj lažje. In nehaj že bloditi o TČ kot da je to kvantna znanost, poznana le posvečenim. Jaz sem jo nastavil sam, ker, glej no glej, tehnik iz Kronoterma, štručko, bi se reklo, ni pravilno nastavil jebenih 5 nastavitev. Ampak nič hudega. Imam izredno visok IQ, tudi sicer sem nekje v zgornjega pol promila človeškega intelekta, pa še posvečen sem, zato sem lahko teh 5 nastavitev vtipkal sam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nekikr ()

energetik ::

Jasno sem tudi jaz doktoriral iz nastavitev, za kompleten inštalaterski meni vem kaj kakšna postavka naredi. Je pa moj monter presenetljivo skoraj optimalno nastavil zadevo že v štartu. Tudi jaz si upam zdaj nabavit monoblok in ga priklopit na sistem ter zagnat.
Pisal sem o povprečnemu uporabniku, ki nima pojma o nastavitvah.

WhiteAngel ::

energetik je izjavil:

Ja, in Mujo ti bo za tak denar zelo odlično montiral in nastavil TČ...

Daj no, če mu daš vse na keš, prišparaš nekje 600€ pri komplet 6k€ montaži. Od Ekosklada pa dobiš 1k€ za zrak/voda. Ni nobene komplikacije, izpolnil sem 2 lista osnovnih podatkov, zraven po mejlu poslal 2 sliki in na koncu še skeniran račun montaže. 10min dela.


Prišparaš veliko več kot samo tisti 9,5% DDV - pri malih sp-jih so še prispevki dragi. Splača pa se, če imaš čungalunga TČ od Mujota za dva jurja, kjer on ni zavezanec za DDV in TČ tudi ni na seznamu ekosklada. Vse ostalo je ceneje proper TČ z računom, ker imaš še nižji DDV in subvencijo ekosklada. 6k€ za vse skupaj je še kar (pre?)poceni IMO.

;-) ::

nekikr je izjavil:

Saj ni govoril o tem. Da ti prevedem: precej bolje prideš skozi, če namesto treh listov za ekosklad, slik prej/potem, čakanja na plačilo in vsem kar pač spada zraven, Mujotu rečeš, da naj naredi brez računa, pa mal cenej, ker je keš na roke.

Res je. Imel sem 5 ponudb za fasado cene od 11-14.000€, s katerimi smo mislili iti preko ekosklada v biznis... potem je prisel mujo pogledal pomeril sledi klic.

Ce vstrajas pri tej in tej debelini eps jo bom narocil tu in tu. Lepilo za leplenje eps sem povedal da lahko dobim pri henklu ceresit skoraj za pol cene (na firmi porabljamo ogromno njihovih zadev in so ponudili skonto), je rekel z tem smo ze delali in je super. Ok narocmo. Pri lepilu in mrezici ni odstopal je hotel baumitovo belo lepilo zarad kasnejsih problemov pri drugih cementnih lepilih, ki tolcejo skos zakljucni sloj in delajo fleke na fasadah. Zakljucni sloj imam ceresit ze na eni hisi 8leto se je enkrat nismo prali in nic, zato sem tudi tu hotel ceresit z dodatkom za alge in ostalo, spet klicem henkl, po nekaj dneh sledi ponudba. Zakon. Svetel del fasade (ki niti ni tako temen) je bil poceni, temen del sma hotela imeti zelo temen zato se je cena dvignila, nevem tocno zakaj ostala je moznost da delamo isto in prebarvamo, ampak smo vseeno vzeli zakljucnega v temni barvi.

Naslednja stvar ko smo imeli doma stiropor, lepila, mrezice itd je bil zacetek dela. Mujo klice ce imam oder. Mu povem da jaz ga ne rabim. Bluzi nekaj o ceni na kvadrat...mu se enkrat povem da jaz odra ne rabim, 7odrov ima po 400 kvadratov sedaj pa bi rad igral butca. 14 dni ni bilo ne sluha ne duha.

Eno jutro se spimo zacne pred hiso ruzit, aha mujo in ekipa postavljajo oder, vrjetno so le dojeli da ga rabijo oni jaz pa ne.

Vsi racuni za material so sli preko njega, vse je logisticno reso on. Ko je bil ves material doma je povedal da smo zdaj mi odgovorni da ga kdo ne odpelje in ko bomo pripravljeni ga lahko placamo. 3.5k€ material s prevozi. Placam takoj.

Dva tedna in nekaj so ruzli okoli hise, potem kak teden nic. Nisem hotel gnjavit. Eno jutro 10mujotov na hofu in nekaj zelo ruzi, grem gledat vlecejo zakljucni sloj.

Naredijo, se ne javijo vec. Pri vhodu opazim da malce tu in tam sveti belo lepilo iz zakljucnega sloja -pikice 2x2mm na par mestih vse skupaj mogoce 10 pikic. Sem mislil ko bontreba placat bom vprasal kaj je s tem.

Po priblizno mesecu dni me klice mujo za racun, pripeljem se iz. Dopusta da mu placam pove da je ostalo se 3.5k€ odprtega, mu povem da ja, samo naj posanirajo pikoce nad vhodom. Vsedema v avto da grema pogledat kaj me moti...pikic ne najdem. Gledam ce sem nor al kaj, se zacne smejat ces kaj si mislo da bomo tak pustli, pove da so dva dni nazaj potegnli se enkrat zakljucnega ker so pri pregledu opazli napake.

Reci pisi na koncu je prisla fasada pol ceneje kot smo imeli izracune. Je pa res da imamo hibrid:
Eutherm eps
Fragmat xps
Po eni stranici bajte grafit proizvajalca nevem
Ceresit lepilo za eps
Baumit lepilo
Mrezico nevem kero
Ceresit zakljucni sloj

S koncnim izdelkom smo zadovoljni.

floyd1 ::

nekikr je izjavil:

Saj ni govoril o tem. Da ti prevedem: precej bolje prideš skozi, če namesto treh listov za ekosklad, slik prej/potem, čakanja na plačilo in vsem kar pač spada zraven, Mujotu rečeš, da naj naredi brez računa, pa mal cenej, ker je keš na roke.

Brez skrbi, sem dobro razumel, a vseeno hvala. ;)
A vseeno ni toliko ceneje. Imaš pa lahko stiropor iz "spodnje vukojebine d.o.o.", lepilo s pretečenim rokom, zaključnega, ki po letu in pol zgleda kot 10 let star in še bi lahko našteval. Videno že večkrat. Ampak si pa prišparal. Ko morš po dveh letih barvat, pa sploh.
Dejstvo pa je, da je pri fasadi res dosti dela in delo JE drago. Sigurno se da veliko prišparat, če npr. delaš večinoma sam a zgoraj ni bilo govora o tem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

floyd1 ::

;-) je izjavil:

nekikr je izjavil:

Saj ni govoril o tem. Da ti prevedem: precej bolje prideš skozi, če namesto treh listov za ekosklad, slik prej/potem, čakanja na plačilo in vsem kar pač spada zraven, Mujotu rečeš, da naj naredi brez računa, pa mal cenej, ker je keš na roke.

Res je. Imel sem 5 ponudb za fasado cene od 11-14.000EUR, s katerimi smo mislili iti preko ekosklada v biznis... potem je prisel mujo pogledal pomeril sledi klic.

Ce vstrajas pri tej in tej debelini eps jo bom narocil tu in tu. Lepilo za leplenje eps sem povedal da lahko dobim pri henklu ceresit skoraj za pol cene (na firmi porabljamo ogromno njihovih zadev in so ponudili skonto), je rekel z tem smo ze delali in je super. Ok narocmo. Pri lepilu in mrezici ni odstopal je hotel baumitovo belo lepilo zarad kasnejsih problemov pri drugih cementnih lepilih, ki tolcejo skos zakljucni sloj in delajo fleke na fasadah. Zakljucni sloj imam ceresit ze na eni hisi 8leto se je enkrat nismo prali in nic, zato sem tudi tu hotel ceresit z dodatkom za alge in ostalo, spet klicem henkl, po nekaj dneh sledi ponudba. Zakon. Svetel del fasade (ki niti ni tako temen) je bil poceni, temen del sma hotela imeti zelo temen zato se je cena dvignila, nevem tocno zakaj ostala je moznost da delamo isto in prebarvamo, ampak smo vseeno vzeli zakljucnega v temni barvi.

Naslednja stvar ko smo imeli doma stiropor, lepila, mrezice itd je bil zacetek dela. Mujo klice ce imam oder. Mu povem da jaz ga ne rabim. Bluzi nekaj o ceni na kvadrat...mu se enkrat povem da jaz odra ne rabim, 7odrov ima po 400 kvadratov sedaj pa bi rad igral butca. 14 dni ni bilo ne sluha ne duha.

Eno jutro se spimo zacne pred hiso ruzit, aha mujo in ekipa postavljajo oder, vrjetno so le dojeli da ga rabijo oni jaz pa ne.

Vsi racuni za material so sli preko njega, vse je logisticno reso on. Ko je bil ves material doma je povedal da smo zdaj mi odgovorni da ga kdo ne odpelje in ko bomo pripravljeni ga lahko placamo. 3.5kEUR material s prevozi. Placam takoj.

Dva tedna in nekaj so ruzli okoli hise, potem kak teden nic. Nisem hotel gnjavit. Eno jutro 10mujotov na hofu in nekaj zelo ruzi, grem gledat vlecejo zakljucni sloj.

Naredijo, se ne javijo vec. Pri vhodu opazim da malce tu in tam sveti belo lepilo iz zakljucnega sloja -pikice 2x2mm na par mestih vse skupaj mogoce 10 pikic. Sem mislil ko bontreba placat bom vprasal kaj je s tem.

Po priblizno mesecu dni me klice mujo za racun, pripeljem se iz. Dopusta da mu placam pove da je ostalo se 3.5kEUR odprtega, mu povem da ja, samo naj posanirajo pikoce nad vhodom. Vsedema v avto da grema pogledat kaj me moti...pikic ne najdem. Gledam ce sem nor al kaj, se zacne smejat ces kaj si mislo da bomo tak pustli, pove da so dva dni nazaj potegnli se enkrat zakljucnega ker so pri pregledu opazli napake.

Reci pisi na koncu je prisla fasada pol ceneje kot smo imeli izracune. Je pa res da imamo hibrid:
Eutherm eps
Fragmat xps
Po eni stranici bajte grafit proizvajalca nevem
Ceresit lepilo za eps
Baumit lepilo
Mrezico nevem kero
Ceresit zakljucni sloj

S koncnim izdelkom smo zadovoljni.

Precej neznank imaš tu. Važno, da je OK in da si zadovoljen. Ampak če bi zaje***, bi bil to drag zajeb.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: floyd1 ()

;-) ::

Kerih neznank?

Da sistem ni kompatibilen? Bratranec ma webrov sistem na kerega je dobil subvencijo. Fasada razpada po 9letih. Firme ki je delala ni vec.

energetik ::

Ne vem o kakšni kompatibilnosti je sploh govora. Lepilo je lepilo, važno je da ni strjeno ali pretečen rok. Prime na vsak fasadni stiropor vsakega proizvajalca, enako tudi mrežica. Lahko lepiš stiropor z webrom, armirni sloj pa delaš z Jubizolom, pa to nima niti najmanjšega vpliva en na drugega. Važno je, da je podlaga primerno pripravljena, da se lepilo pravilno nanaša, pri primernih temperaturah, da je zaščiteno pred soncem itd itd. Ne pa da je vse od istega proizvajalca.

floyd1 ::

;-) je izjavil:

Kerih neznank?

Da sistem ni kompatibilen? Bratranec ma webrov sistem na kerega je dobil subvencijo. Fasada razpada po 9letih. Firme ki je delala ni vec.

Nekako se mi zdi, da si si že sam odgovoril, zakaj razpada. Weber je še najmanj kriv. Po mojem.

Lepilo ni lepilo, stiropor ni stiropor itd. Če ne veš proizvajalca (grafitnega) stiropora, že ni najboljše. Samo za primer - mi smo npr. v nadstropju dali pod estrihe "firmski" eps70 stiropor, v pritličju pa "trši" eps100 xy proizvajalca. Ugodna cena. T.i. stotka se je povprečno posedla za ca. 6-7 mm, sedemdesetka le 1-2 mm. Moralo bi biti ravno obratno.
Zaključnega tudi ne vem, zakaj bi še enkrat vlekli, se da s prve nardit ok.
Pri kolegu npr. je hiša že precej šekasta po ca. 3 letih (stiropor, lepilo, mrežico so naredili sami, zaključnega pa mu je pol nekdo precej ugodno naredil), naša niti malo. Je pa res, da je njegova malo temnejša od naše in se mogoče tudi bolj vidi.
Skratka - tako kot se ti ne bi šel papirologije z ekoskladom, se jaz ne bi šel izdelovanja fasade na tvoj način.
Pri sistemu pač vseeno bolj veš, kaj imaš, nekdo je za tebe to že stestiral.

;-) ::

Na fasadi se nebo nic posedal stiropor in vse posamicne komponente sem ze videl v zivo. Henkel sloj mam ze na drugi bajti narjen 2008 ali 2009 in je kot prvi dan, zdaj ke ze mene zacela barva motit predn je sploh kancek dotrajanosti viden, tak da samo cakam izgovor da bi barval:)

Vi pa se kar tolazite da sistem pomeni kvaliteto.

floyd1 ::

;-) je izjavil:

Na fasadi se nebo nic posedal stiropor in vse posamicne komponente sem ze videl v zivo. Henkel sloj mam ze na drugi bajti narjen 2008 ali 2009 in je kot prvi dan, zdaj ke ze mene zacela barva motit predn je sploh kancek dotrajanosti viden, tak da samo cakam izgovor da bi barval:)

Vi pa se kar tolazite da sistem pomeni kvaliteto.

Glede posedanja je bil le primer, kjer se vidi, da vsak stiropor pač ni ok za vse. V fasadi pa lahko zaradi nepravilno izbrane kombinacije stiropora in zaključnega prihaja do zastajanja kondenza, ki ti počasi uničuje fasado, da se o slabši izolativnosti sploh ne pogovarjamo.
Ni moj namen prepričati prepričane, hotel sem le podati še kak drug vidik "brezveznega ekosklada" in "dragih sistemov" fasad.

;-) ::

Ce mislite da je poanta ekosklada ozavescanje in pomoc pri cem se motite. Poanta ekosklada je samo in izkljucno blaženje dela na črno. Nazaj dobis samo davek, drzava pa si zagotovi da kupimo material pri nas in je tam placam davek.

Ce bi blo drugace bi jih zanimali samo tuv papirji in karakteristike materialov in bi lahko dobo subvencijo pri samogradnji.

Da smo se malo ontopic, ce bo kdo narocal kako tc z tujine tud kitajske bi bil zraven rabim nek monoblok 6kw okvirno za vikend.

-valvoline- ::

;-) je izjavil:

Ce mislite da je poanta ekosklada ozavescanje in pomoc pri cem se motite. Poanta ekosklada je samo in izkljucno blaženje dela na črno. Nazaj dobis samo davek, drzava pa si zagotovi da kupimo material pri nas in je tam placam davek.

Ce bi blo drugace bi jih zanimali samo tuv papirji in karakteristike materialov in bi lahko dobo subvencijo pri samogradnji.

Da smo se malo ontopic, ce bo kdo narocal kako tc z tujine tud kitajske bi bil zraven rabim nek monoblok 6kw okvirno za vikend.

https://www.bolha.com/toplotne-crpalke/...
A bi 2x 5kw toplotna delovalo podobno/bolj ucinkovito kot 1x 10kw toplotna? Pri klimah tisti z manjso moc (2.5kw nazivne) so najbolj ucinkoviti.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

-valvoline- je izjavil:

A bi 2x 5kw toplotna delovalo podobno/bolj ucinkovito kot 1x 10kw toplotna? Pri klimah tisti z manjso moc (2.5kw nazivne) so najbolj ucinkoviti.
Če bi ju znal ustrezno zregulirati, zakaj pa ne. V tem primeru bi bilo po mojem optimalno, da bi pri višjih temperaturah delovala samo 1, ko bi se začeli defrosti in nižje, pa obe hkrati. Vezava bi morala biti vzporedna, torej ali vsaka svojo OČ ali pa skupna OČ in motorni 2-p ventili na eni enoti, ki se odprejo hkrati s pričetkom delovanja.

morosito ::

opazil sem da toplotne so zdaj ful hit in vsi bi da zaslužijo...poznam pa kar nekaj podjetji ki prodajajo peči na pelete in les da so v takšni močni krizi ki ne prodajajo nič.

cene so presoljene če primerjam z mojo investicijo 2 leti nazaj.

moja ista toplotna ecodan se zdaj prodaja neverjetnih 1000€ več pa tudi delo in montaža zdaj zaračunavajo tudi po 1000-1200€ in ti govorijo o neki znanstveni fantastiki.

vedo pa zelo dobro da mora bit račun zaradi ekosklada pa si vsak izmisli neke montažne absurdne stroške montaže, žal brez tega ti ekosklad ne upošteva.

jaz recimo sem za demontažo stare kurilne, montažo + nove cevi + magnetni filter caleffi dal vse skupaj 550€ z ddv.

kixs ::

Ja. Vsi obrtniki so zlatarji postali :(

windigo ::

morosito je izjavil:

...poznam pa kar nekaj podjetji ki prodajajo peči na pelete in les da so v takšni močni krizi ki ne prodajajo nič.

Če tole* drži, bo čez par let slika obrnjena.
(*https://oe.finance.si/8956572/Napoved-i...)

(ok, malo trolam, finance in razne svetovalce gre res jemati z rezervo, ampak v Nemčiji je ogrevanje z zemeljskim plinom pol cenejše od ogrevanja s povprečno toplotno črpalko)

energetik ::

morosito je izjavil:

opazil sem da toplotne so zdaj ful hit in vsi bi da zaslužijo...poznam pa kar nekaj podjetji ki prodajajo peči na pelete in les da so v takšni močni krizi ki ne prodajajo nič.

cene so presoljene če primerjam z mojo investicijo 2 leti nazaj.

moja ista toplotna ecodan se zdaj prodaja neverjetnih 1000€ več pa tudi delo in montaža zdaj zaračunavajo tudi po 1000-1200€ in ti govorijo o neki znanstveni fantastiki.

vedo pa zelo dobro da mora bit račun zaradi ekosklada pa si vsak izmisli neke montažne absurdne stroške montaže, žal brez tega ti ekosklad ne upošteva.

jaz recimo sem za demontažo stare kurilne, montažo + nove cevi + magnetni filter caleffi dal vse skupaj 550€ z ddv.
Če nimaš dveh levih rok se res splača nabavit ugoden monoblok (npr. LG) in ga na obstoječ sistem zmontiraš sam. Saj ni raketna znanost.

telexdell ::

windigo je izjavil:

morosito je izjavil:

...poznam pa kar nekaj podjetji ki prodajajo peči na pelete in les da so v takšni močni krizi ki ne prodajajo nič.

Če tole* drži, bo čez par let slika obrnjena.
(*https://oe.finance.si/8956572/Napoved-i...)

(ok, malo trolam, finance in razne svetovalce gre res jemati z rezervo, ampak v Nemčiji je ogrevanje z zemeljskim plinom pol cenejše od ogrevanja s povprečno toplotno črpalko)

Če bi tisti članek prebral bi zasledil, da bo zrasel strošek za CO2, kar bo podražilo premog in zemeljsi plin. Slovenija pa 1/3 elektrike pridobiva iz teh dveh virov.
Torej- tudi plin bo dražji.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kixs ::

Kupone ukinit pa ne bo nic hujsega

morosito ::

telexdell je izjavil:

windigo je izjavil:

morosito je izjavil:

...poznam pa kar nekaj podjetji ki prodajajo peči na pelete in les da so v takšni močni krizi ki ne prodajajo nič.

Če tole* drži, bo čez par let slika obrnjena.
(*https://oe.finance.si/8956572/Napoved-i...)

(ok, malo trolam, finance in razne svetovalce gre res jemati z rezervo, ampak v Nemčiji je ogrevanje z zemeljskim plinom pol cenejše od ogrevanja s povprečno toplotno črpalko)

Če bi tisti članek prebral bi zasledil, da bo zrasel strošek za CO2, kar bo podražilo premog in zemeljsi plin. Slovenija pa 1/3 elektrike pridobiva iz teh dveh virov.
Torej- tudi plin bo dražji.


Ti si kot moj stari...on bi vse sam delal.
Pa vsako keto neki štuka in popravlja. Problemi pa skozi...in seveda stroški. Nikoli konca...

telexdell ::

morosito je izjavil:



Ti si kot moj stari...on bi vse sam delal.
Pa vsako keto neki štuka in popravlja. Problemi pa skozi...in seveda stroški. Nikoli konca...

Ko boš tudi ti enkrat ostarel in boš svojo mladostno energijo zamenjal z modrostjo boš tudi takšne poslušal od mlajših in se čudil, kako si lahko nekoč bil takšen kot ta takratna mladina>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

nsa_ag3nt ::

Mogoče ga to veseli (in drži pri življenju) ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

-valvoline- ::

hahaha... :))

pa se en komentar....
....Pa ako je to tacno smanji na 6v i imaces skoro besplatno grijanje ..... loooool

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Motion ()

Zvezdica27 ::

december: izdatek za toplo vodo in gretje: 130e. Nisem nič šparal, torej to po defaultu. Če bo takole, predvidevam da bo za celo zimo strošek tople vode in ogrevanja cca 500e

Glede na velikost (ogreva se 3 štuke, z vodo ne šparamo, 4 od tega dve najstnici) se mi zdi to kar vrhunsko...

nov: 50e
dec: 130e

Optex ::

Pri nas skoraj enako november 70 december 120 evrov 180m2 ogrevanje+sanitarna voda temperatura 22.5 do 23 stopinj. Imam pa toplotno črpalko CTC ecoair 614m. Hrup minimalen 36 decibelov. Odlična zadeva priporočam.

morosito ::

malo morate vedet da december je imel lepe mostove in se je ful uporabljala poceni elektrika. tudi jaz sem decembra imel ful nizjo porabo elektrike kot predlani. sicer predlani (2018) je bilo na obali ful dezevno in mrzlo in so se mi prizigali občasno grelci samo zjutraj za kake 15/20 min ko je odtaljevalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: morosito ()
««
18 / 78
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Toplotna črpalka (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
763954 (591) Lonsarg
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16611098 (3413) a_borlak
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22558115 (22844) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141508 (12150) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382155081 (121905) Zvezdica27

Več podobnih tem