» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
24 / 77
»»

floyd1 ::

Kje pa ima voda-voda črpalka plin?

l0g1t3ch ::

l0g1t3ch je izjavil:

Ostaja mi še nekaj odprtih vprašanj.
1. Ali res drži da po 2025 ne bo več možn dobiti in posledično servisirati naprav z R410 plinom ? Sodeč po temle https://klima123.si/r410-r32-ali-r22-ra... to drži. Torej naj bi imela toplotna R32 ali pa propan kot v Alpha-Innotec https://www.varcevanje-energije.si/topl...

2. Zakaj bi bila vodna povezava med hišo in TČ problematična ? Kot razumem je to itak ločen krog, kjer imaš potem izmenjevalec v zalogovniku in bojlerju. Torej lahko notri natočiš antifriz/glikol ? Ali so kake tehnične omejitve

3. Zakaj bi bil split sistem problematičen, ali je res potrebno vsakoletno dofilavanje plina ?

4. Kako pogosto se v praksi kontrolira in servisira TČ in koliko €€€ je to ?

Če povzamem vso štorijo do sedaj, so očitno TČ najvišja oblika znanosti in niti dva prodajalca/monterja nista imela istega mnenja.


Da še dopolnim drugo točko.
Problem antifriza naj bi bila strupenost v primeru, da začne izmenjevalec kaj puščat. Koliko je to verjetno, da se kaj takega zgodi, če bi se že zgodilo bi verjetno hitro opazil da TČ ne dela več kot mora.

Kam it Kranj/LJ da bi dobil čim širšo ponudbo TČ z čim bolj jasnimi podatki na papirju in potem sam primerjaš. Zdaj poslušam o mercedezih med TČ pa o dacijah ...
Ampak definitivno ne dam 10k€ samo za TČ, pa naj bo še tak mercedez, če je pod črto 5% bolj učinkovita kot pa dacia TČ :D

J.McLane ::

Črpalka voda-voda pomeni samo, da je vir, ki daje zunanjo energijo voda. Toplotna črpalka (s plinom) potem spet greje ogrevalno vodo v radiatorjih/talnem gretju.

Pri voda-voda imaš tako namesto tiste zunanje enote, ki "diha zrak" (zrak-voda) enoto, ki na "radiator" (izmenjevalec) dobi vodo iz zemlje, ker ta voda ni 100% čista je potrebno periodično čiščenje tega toplotnega izmenjevalca.

Vse TČ delujejo na principu temperaturne razlike.
- zrak-voda - odvzame energijo okoliškem zraku, če je zrak zunaj 0° bo ven iz zunanje enote pihal zrak -5° (na pamet govorim)
- voda- voda - črpaš podtalnico ki ima npr. 10° s TČ pridobiš energijo tako, da to vodo ohladiš na 5° (spet na pamet)

Manjša kot je dT medija s katerim se greješ boljši bo COP, zato voda-voda porabijo manj energije, ker imajo vedno razpoložljiv medij z višjo temperaturo kot je okoliški zrak.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

floyd1 ::

J.McLane je izjavil:

Črpalka voda-voda pomeni samo, da je vir, ki daje zunanjo energijo voda. Toplotna črpalka (s plinom) potem spet greje ogrevalno vodo v radiatorjih/talnem gretju.

Pri voda-voda imaš tako namesto tiste zunanje enote, ki "diha zrak" (zrak-voda) enoto, ki na "radiator" (izmenjevalec) dobi vodo iz zemlje, ker ta voda ni 100% čista je potrebno periodično čiščenje tega toplotnega izmenjevalca.

Vse TČ delujejo na principu temperaturne razlike.
- zrak-voda - odvzame energijo okoliškem zraku, če je zrak zunaj 0° bo ven iz zunanje enote pihal zrak -5° (na pamet govorim)
- voda- voda - črpaš podtalnico ki ima npr. 10° s TČ pridobiš energijo tako, da to vodo ohladiš na 5° (spet na pamet)

Manjša kot je dT medija s katerim se greješ boljši bo COP, zato voda-voda porabijo manj energije, ker imajo vedno razpoložljiv medij z višjo temperaturo kot je okoliški zrak.

Hvala za razlago.

Osnovni princip delovanja (sploh za zrak-voda) mi je znan, a ne vem zakaj sem vedno mislil, da je voda-voda tu drugačna.

Zvezdica27 ::

isti k je, sam da je ta dT skrit v vodi. Ni vedno boljša rešitev (lokacija, dovolj vode, podnebje), je pa bolj stabilna, a ima večje zagonske stroške (vrtina itd). Bolj bo toplotno segrevanje zemlje, bolj bo to neumno kupovati.

Imaš še koncept zemlja-voda, ki je v resnici voda-voda, sam, kako naj rečem, zaprt sistem no (nekje celo vbrizgavajo v kamenine, sem bral).

Za naše podnebje mislim da je zrak-voda povsem OK

Tsunamii ::

Če lahko tukaj dodam ..danes je nehal delat Bosch Pralni stroj WAS32890EU ! Po 6 letih .. Dopoldne normalno pral. Popoldne pa ni cahna - elektrike. REs da je bila nevihta ampak dvomim, da bi bila strela, ker je varovalka cela. Kaj bi bilo narobe oz, če mi kdo pove na koga naj se obrnem. Sem iz Okolice Postojne.. Hvala in brez zamere, ker koristim to temo..

energetik ::

Am, obrneš se na Bosch servis? :|
Sicer pa varovalka nima veze s prenapetostjo od strele, zakaj ne bi bila cela?

klemenisback ::

Zdravo. Moram priznat, da nisem bral celotne teme, ker je ogromna.

Katero toplotno črpalko mi svetujete za 5-sobno stanovanje (cca 150m2, 525m3) v več-stanovanjski hiši?
Montaža zunanjega dela bi bila na fasadi. Cevi bi se montirale podometno, pod strop. Strop bi se spustil za 10 cm.
Želja je tudi, da je zunanji del tih s čim manj vibracijami.

Katere podatke moram še napisat, da mi lahko kvalitetno svetujete? Najlepša hvala!

Okna so nova, RAL montaža.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Energetik ti bo najbolje svetoval, ampak rabi za pravilno oceno med drugim tudi številko ženinega modrca, starost vašega psa, znanje carving tehnike smučanja in pa babičin recept za potico ;)

Zvezdica27 ::

fajn bi bilo, da bi prebral to temo vsaj za zadnji dve leti. Saj je vse napisano.

zz

Ashrack ::

Tsunamii je izjavil:

Če lahko tukaj dodam ..danes je nehal delat Bosch Pralni stroj WAS32890EU ! Po 6 letih .. Dopoldne normalno pral. Popoldne pa ni cahna - elektrike. REs da je bila nevihta ampak dvomim, da bi bila strela, ker je varovalka cela. Kaj bi bilo narobe oz, če mi kdo pove na koga naj se obrnem. Sem iz Okolice Postojne.. Hvala in brez zamere, ker koristim to temo..

Kaj ti je dalo misliti da si sposodis temo o toplotnih crpalkah, rabis pa pomoc za pralni stroj? Za take stvari odpri svojo temo. Ne onesnazuj obstojece
....

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ashrack ()

floyd1 ::

klemenisback je izjavil:

Zdravo. Moram priznat, da nisem bral celotne teme, ker je ogromna.

Katero toplotno črpalko mi svetujete za 5-sobno stanovanje (cca 150m2, 525m3) v več-stanovanjski hiši?
Montaža zunanjega dela bi bila na fasadi. Cevi bi se montirale podometno, pod strop. Strop bi se spustil za 10 cm.
Želja je tudi, da je zunanji del tih s čim manj vibracijami.

Katere podatke moram še napisat, da mi lahko kvalitetno svetujete? Najlepša hvala!

Okna so nova, RAL montaža.

Čisto tako na hitro bi rekel:
- fasada ima koliko izolacije in katero?
- koliko imaš sploh zunanjih sten in kaj je tam, kjer jih nimaš (hodnik, npr. prazno neogrevano stanovanje...?), kaj je nad in pod stanovanjem, če je zgoraj streha - kakšna je izolacija?
- talno gretje ali radiatorji?

PrimoZ_ ::

Ima kdo izkušnje z de dietrich TČ ?

l0g1t3ch ::

https://www.dedietrich-heating.com/inde...

Sodeč po tem ima že pri zunanji temperaturi 2C nižji slabši COP kot razne japonske, za -7C pa sploh ni podatka. Niti ni podatka do koliko drži nominalno moč.

Zame je velik minus, naj ti ponudnik zagotovi podatke.

damirj79 ::

Jst jo imam. Zunanja enota je vedno mitsubishijeva in veljajo enaki podatki, vkljucno s cop in mocmi pri razlicnih temperaturah. Notranja enota je drugacna, tudi krmilje je drugacno, po eni strani boljse, po drugi slabse.

PrimoZ_ ::

Hvala za info.
Po močeh sodeč uporabljajo še prejšnjo generacijo Mitsubishijevih enot.

Kaj pa so plusi in minusi pri krmiljenju ?

;-) ::

Pri krmilju vzames najenostavnejsega. Jaz krmilim le temperaturo izpusta vode iz hiše in v hiši držim s tem isto temperaturo skozi celo sezono. Vremenska krmilja so pesek v oči, voda v bajti neve kaj se zunaj dogaja :)

Zvezdica27 ::

to je res. kar pravi ;-)

Ni smiselno, ampak je res. Brez dodatkov, brez neta (v resnici ne rabiš) - samo krivulja (je će not) in temp in čao. Če je prevroče daš -1 stopinja in dalje.

zz

damirj79 ::

Mislim da teh novih ecodan zunanjih enot ne bo nihce uporabil za 3rd party izdelavo, ker je nekaj spremenjen protokol komunikacije ali nekaj takega, ne vem tocno detajlov. Dedietrich je bil samo en izmed mnogih, ki so to poceli in uporabili mitsubishijeve zunanje enote.

Dedietrich ima boljse krmiljenje, bolj enostavno a bolj prilagodljivo. Nimas pa nobenih bonbonckov, ni graf. Vmesnika, ni statistike nic. Pac sistem vklopis, nastavis in pozabis. Kar je nekomu minus, no meni pac niti ni. Pozimi vklopim gretje, spomlafi izklopim. Vse ostalo stelanje, statistike spremljat in to sem pocel prvi mesec, nato ostale 4 leta nisem niti taknil. Kar je menda to, kar hoces od pecke.

energetik ::

;-) je izjavil:

Pri krmilju vzames najenostavnejsega. Jaz krmilim le temperaturo izpusta vode iz hiše in v hiši držim s tem isto temperaturo skozi celo sezono. Vremenska krmilja so pesek v oči, voda v bajti neve kaj se zunaj dogaja :)

Ti ne veš, kaj se dogaja, vremensko krmilje pa prav dobro. Seveda lahko udobno krmiliš sobno temp. tudi s konstantno temp. povratnega voda in navadnim sobnim termostatom, ampak tako delovanje je pač večino časa neoptimalno, saj TČ pripravlja pretoplo vodo z zmanjšanim COP.

Optimum je dobro izbrana vremenska krivulja z dodano korekcijo sobne temp. ali z delovanjem sobnega termostata.

;-) ::

Energetik zelo dober si v teorijah, vem da tvojega znanja o tem ne premorem.

A kljub vsemu sem malo skeptičen. Lani sem imel najvišjo položnico za elektriko decembra 99EUR. Grejem 170m2 na talno, bojler za sanitarno vodo, kuhamo peremo sušimo itd.

Me prav zanima koliko bi prihranil s suoer duper krmiljem napram mojim. Jaz ko se začne kurit nastavim PV na 24 stopinj in do aprila tako ostane. Kak se mantra TČ me ne zanima leti skos na 42% in to je to. Včasih cel dan 2x zažene včasih cel dan dela.

Meni je važna samo cifra in ta je 700/800EUR za elektriko na leto pa se pozimi grejem, poleti hladim, kuham, mam hladn pir v hladilniku, na drugih vratih sladoled, cunje mi pere, cunje mi suši...pametnih zadev tam kjer ni prihranka ali večjega udobja pa ne potrebujem.

Aja korekcije sobne temperature iz zadnjega stavka ne rabim. Pribito imam na pol stopinje natančno/ne pol stopinje gor pol dol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ;-) ()

damirj79 ::

Debata o tem je vecna in brez zakljucka. TC lahko dela v idealnem rezimu tudi brez zunanjega tipala temperature. Tako ali tako je za primer talnega gretja zaradi mase estriha odzivnost nicna.

energetik ::

;-) je izjavil:

Energetik zelo dober si v teorijah, vem da tvojega znanja o tem ne premorem.

A kljub vsemu sem malo skeptičen. Lani sem imel najvišjo položnico za elektriko decembra 99EUR. Grejem 170m2 na talno, bojler za sanitarno vodo, kuhamo peremo sušimo itd.
Ni nobena teorija, v 4 letih sem doma preizkusil troje: samo vremensko regulacijo, vremenska + korektor, vremenska + termostatsko delovanje.
Fiksne DV ali PV pa seveda ne, saj jasno ne bom gledal TČ, da dela 30° vodo pri zunanjih +10, če zato ni nobene potrebe.
Gledam s stališča udobja in pa delovanja TČ - pristal sem na vremenski + termostat delovanje. Krivuljo imam nastavljeno tako, da je DV do nekje zunanjih +7° previsok, sobno temp. nadzira ON/OFF delovanje + akumulacija hiše, da TČ ne taktira. Pod nekje +7° je krivulja zanalašč nekoliko prenizka, zato ob nižjih temp. termostat ne pride več do izraza, TČ skoraj 100% časa prede pri min obratih in je skoraj neslišna. Če v trdi zimi dobimo celodnevno sonce, termostat spet prevzame.
Aja, vse to krmilje sem jasno dobil v kompletu s TČ, ne vem zakaj ga ne bi uporabljal.

PrimoZ_ ::

damirj79 je izjavil:

Mislim da teh novih ecodan zunanjih enot ne bo nihce uporabil za 3rd party izdelavo, ker je nekaj spremenjen protokol komunikacije ali nekaj takega, ne vem tocno detajlov. Dedietrich je bil samo en izmed mnogih, ki so to poceli in uporabili mitsubishijeve zunanje enote.

Dedietrich ima boljse krmiljenje, bolj enostavno a bolj prilagodljivo. Nimas pa nobenih bonbonckov, ni graf. Vmesnika, ni statistike nic. Pac sistem vklopis, nastavis in pozabis. Kar je nekomu minus, no meni pac niti ni. Pozimi vklopim gretje, spomlafi izklopim. Vse ostalo stelanje, statistike spremljat in to sem pocel prvi mesec, nato ostale 4 leta nisem niti taknil. Kar je menda to, kar hoces od pecke.


Hvala.

energetik je izjavil:

;-) je izjavil:

Energetik zelo dober si v teorijah, vem da tvojega znanja o tem ne premorem.

A kljub vsemu sem malo skeptičen. Lani sem imel najvišjo položnico za elektriko decembra 99EUR. Grejem 170m2 na talno, bojler za sanitarno vodo, kuhamo peremo sušimo itd.
Ni nobena teorija, v 4 letih sem doma preizkusil troje: samo vremensko regulacijo, vremenska + korektor, vremenska + termostatsko delovanje.
Fiksne DV ali PV pa seveda ne, saj jasno ne bom gledal TČ, da dela 30° vodo pri zunanjih +10, če zato ni nobene potrebe.
Gledam s stališča udobja in pa delovanja TČ - pristal sem na vremenski + termostat delovanje. Krivuljo imam nastavljeno tako, da je DV do nekje zunanjih +7° previsok, sobno temp. nadzira ON/OFF delovanje + akumulacija hiše, da TČ ne taktira. Pod nekje +7° je krivulja zanalašč nekoliko prenizka, zato ob nižjih temp. termostat ne pride več do izraza, TČ skoraj 100% časa prede pri min obratih in je skoraj neslišna. Če v trdi zimi dobimo celodnevno sonce, termostat spet prevzame.
Aja, vse to krmilje sem jasno dobil v kompletu s TČ, ne vem zakaj ga ne bi uporabljal.


Katera TČ ?

aborko ::

Fiksne DV ali PV pa seveda ne, saj jasno ne bom gledal TČ, da dela 30° vodo pri zunanjih +10, če zato ni nobene potrebe.

Ni potrebe? Ni trenutne potrebe mogoče, ko pa se shladi, zunanje temperature gredo v območje okoli 0, vlaga poveča, Tč začne defrostat, COP znatno pade v primerjavi s +10 rabiš konkretno višji DV. Takrat je fino imeti malo več akumulirane toplote od prej. In če dopustiš še nekaj nihanja notranje temperature, torej ko je zunaj topleje imaš 1-2 stopnje topleje notri, ko se zunaj shladi pa ti notranja temperatura malce pade to blagodejno vpliva na porabo Tč.
Eni nismo krmilja dobili zraven in bi ga lahko dokupili, pa smo ugotovili, da se ne splača. Porabo imamo tudi takšno, da jo je raje več ne objavljam, ker mi večina itak ne verjame.

;-) ::

...saj to, ko se s kom pogovarjam in recem da nevem koliko mi žere tč lahko pa povem kar vem - poleti imam položnico od 37-50€ pozimi pa 100€...pa je smeh da sem na hladnem.

Torej več kot 60€ mi nemore požret na 170 kvadratov ki jih grejem (mansarda 70, pritlicje 70 in v kleti 20m2)

Pa niti ni malo to je več kot 35 centov po kvadratu na 24 stopinj.

Valvoline ::

;-) je izjavil:

...saj to, ko se s kom pogovarjam in recem da nevem koliko mi žere tč lahko pa povem kar vem - poleti imam položnico od 37-50EUR pozimi pa 100EUR...pa je smeh da sem na hladnem.

Torej več kot 60EUR mi nemore požret na 170 kvadratov ki jih grejem (mansarda 70, pritlicje 70 in v kleti 20m2)

Pa niti ni malo to je več kot 35 centov po kvadratu na 24 stopinj.

Ni varijante da so take cifre. En sam hladilnik komot skuri 20e stroma na mesec, kje je se vse ostalo. Upokojenci z vse AAA+ v stanovanjih majo najmanj 50e+/ mesec. Edino ce *krades* strom.
:D
Klima porabi najmanj 30-40e pozimi za ogrevanje 25-30m2, cop je podoben TC, tak da 170m2.... pri hujsem mrazu najmanj 100e pa tja do 200e/mesec, samo za TC,plus vse ostalo. To bi bila neka realna stevilka.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

Ne, porabe so majhne. Jaz plačujem za dobrih 200m2 v najhujšem mrazu 160€ elektrike (to je en mesec, ostalo je ranga 120 in manj), kar vključuje gretje na 24°C, vsakodnevno tuširanje štirih članov družine, vsa elektrika (ameriški hladilnik, vinska vitrina, skrinja, server omara 24/7, nekaj zunanje razsvetljave cele noči, nekaj kamer 24/7...).

Do neke meje je položnica visoka ne glede na porabo, ker je fiksnih stroškov veliko. Od tiste meje naprej je pa elektrika blazno poceni. Izračunaj si skupni znesek računa pri porabi 1000 kw in 50kw.

energetik ::

Valvoline je izjavil:

;-) je izjavil:

...saj to, ko se s kom pogovarjam in recem da nevem koliko mi žere tč lahko pa povem kar vem - poleti imam položnico od 37-50EUR pozimi pa 100EUR...pa je smeh da sem na hladnem.

Torej več kot 60EUR mi nemore požret na 170 kvadratov ki jih grejem (mansarda 70, pritlicje 70 in v kleti 20m2)

Pa niti ni malo to je več kot 35 centov po kvadratu na 24 stopinj.

Ni varijante da so take cifre. En sam hladilnik komot skuri 20e stroma na mesec, kje je se vse ostalo. Upokojenci z vse AAA+ v stanovanjih majo najmanj 50e+/ mesec. Edino ce *krades* strom.
:D
Klima porabi najmanj 30-40e pozimi za ogrevanje 25-30m2, cop je podoben TC, tak da 170m2.... pri hujsem mrazu najmanj 100e pa tja do 200e/mesec, samo za TC,plus vse ostalo. To bi bila neka realna stevilka.

Ne bluzi. Poraba za ogrevanje je odvisna od hiše, kvadratov in izolacije. Nekaj malega še od tipa TČ. Mi skurimo za ogrevanje 135m2 bajte okoli 300EUR/leto. Tako da ja, v najhujšem zimskem mesecu pride položnica za štrom do max 130EUR. Tuki notri je kompletno vse, tudi SV. In to mora biti npr. tapravi december ali januar, ko je trda zima s kakšnim tednom temperatur pod -10. V prehodnih obdobjih pa je ogrevanje dobesedno drobiž. v NEH rabiš ogrevanje nekje od oktobra do aprila, v PH še manj, odvisno od sonca.

PrimoZ_ je izjavil:


Katera TČ ?
Vaillant Arotherm.
Pa saj vremensko reg. ima serijsko zraven praktično vsaka sodobna TČ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

energetik ::

aborko je izjavil:

Fiksne DV ali PV pa seveda ne, saj jasno ne bom gledal TČ, da dela 30° vodo pri zunanjih +10, če zato ni nobene potrebe.

Ni potrebe? Ni trenutne potrebe mogoče, ko pa se shladi, zunanje temperature gredo v območje okoli 0, vlaga poveča, Tč začne defrostat, COP znatno pade v primerjavi s +10 rabiš konkretno višji DV. Takrat je fino imeti malo več akumulirane toplote od prej. In če dopustiš še nekaj nihanja notranje temperature, torej ko je zunaj topleje imaš 1-2 stopnje topleje notri, ko se zunaj shladi pa ti notranja temperatura malce pade to blagodejno vpliva na porabo Tč.
Zato pa imam vremensko regulacijo, da mi to avtomatično dela, kaj misliš da bom vsak teden na roke spreminjal DV?
Ne dopuščam nihanja sobne temp. da bom prišparal 5EUR letno, zato je regulacija TČ. Notri je pribito 22° 24/7, pa če je zunaj +15 ali -15°. Dopuščam le nekaj pregretja ko je sončen zimski dan, tisto gre potem itak v akumulacijo zidov in plate.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Zvezdica27 ::

ma naštimaš 1x na teden, ko se kaj spremeni. Saj to - će že - poklikaš preko GSM.

Sicer pa ja, 300e za cca 120-130m2 na leto je nekako realno če je izolirano kolikor toliko OK. Če preračunam na tvoje kvadrate (recimo da je volumen sorazmeren) je to to.

zz

;-) ::

Valvoline je izjavil:

;-) je izjavil:

...saj to, ko se s kom pogovarjam in recem da nevem koliko mi žere tč lahko pa povem kar vem - poleti imam položnico od 37-50EUR pozimi pa 100EUR...pa je smeh da sem na hladnem.

Torej več kot 60EUR mi nemore požret na 170 kvadratov ki jih grejem (mansarda 70, pritlicje 70 in v kleti 20m2)

Pa niti ni malo to je več kot 35 centov po kvadratu na 24 stopinj.

Ni varijante da so take cifre. En sam hladilnik komot skuri 20e stroma na mesec, kje je se vse ostalo. Upokojenci z vse AAA+ v stanovanjih majo najmanj 50e+/ mesec. Edino ce *krades* strom.
:D
Klima porabi najmanj 30-40e pozimi za ogrevanje 25-30m2, cop je podoben TC, tak da 170m2.... pri hujsem mrazu najmanj 100e pa tja do 200e/mesec, samo za TC,plus vse ostalo. To bi bila neka realna stevilka.

Za tebe pa nevem katerega ponudnika elektrike imas ali kako prides do takih cifer. Hladilnik ameriski ni sanse da mi pozere 20€ ce imam 37€ racuna poleti, pa je se tu bojler, tv, klime...

V stanovanju 70m2 mi ni klima porabla nikoli vec kot 10-15eur vedno na 24 nastavljena. Poleg tega je bil mraz da je ruzla kot stara lokomotiva zunanja enota.

Kowkele ::

Valvoline je izjavil:

;-) je izjavil:

...saj to, ko se s kom pogovarjam in recem da nevem koliko mi žere tč lahko pa povem kar vem - poleti imam položnico od 37-50EUR pozimi pa 100EUR...pa je smeh da sem na hladnem.

Torej več kot 60EUR mi nemore požret na 170 kvadratov ki jih grejem (mansarda 70, pritlicje 70 in v kleti 20m2)

Pa niti ni malo to je več kot 35 centov po kvadratu na 24 stopinj.

Ni varijante da so take cifre. En sam hladilnik komot skuri 20e stroma na mesec, kje je se vse ostalo. Upokojenci z vse AAA+ v stanovanjih majo najmanj 50e+/ mesec. Edino ce *krades* strom.
:D
Klima porabi najmanj 30-40e pozimi za ogrevanje 25-30m2, cop je podoben TC, tak da 170m2.... pri hujsem mrazu najmanj 100e pa tja do 200e/mesec, samo za TC,plus vse ostalo. To bi bila neka realna stevilka.



Tudi jaz ne vem, kakšen hladilnik imaš, da ti pokuri 20€ na mesec...:D
Evo, spodaj so računi za elektriko za celotno hišo-montažna (toplota, klima(montirana 2020), rekuperacija, biološka čistilna, 2x hladilnik, 1x zamrzovalna, pralni, sušilni, indukcija...)

leto 2019:
Mesec Datum zapadlosti Znesek računa
dec. 2019 23. 1. 2020 71,81
nov. 2019 23. 12. 2019 59,34
okt. 2019 22. 11. 2019 44,41
sep. 2019 29. 10. 2019 43,01
avg. 2019 24. 9. 2019 34,81
jul. 2019 20. 8. 2019 40,74
jun. 2019 22. 7. 2019 40,06
maj 2019 21. 6. 2019 47,53
apr. 2019 23. 5. 2019 50,08
mar. 2019 19. 4. 2019 61,99
feb. 2019 21. 3. 2019 65,49
jan. 2019 21. 2. 2019 75,13
povprečje 52,86666667 €

Leto 2020 do avgusta:
Mesec Datum zapadlosti Znesek računa
avg. 2020 25. 9. 2020 48,54
jul. 2020 20. 8. 2020 45,05
jun. 2020 20. 7. 2020 44,63
maj 2020 22. 6. 2020 36,6
apr. 2020 25. 5. 2020 44,36
mar. 2020 20. 4. 2020 54,49
feb. 2020 19. 3. 2020 63,09
jan. 2020 21. 2. 2020 80,97
povprečje 52,21625€
Tako pač je to!!!

damirj79 ::

Bi reku da zavisi že veliko tudi od ponudnika el. energije in pa na koncu tudi od priključne moči, na koncu pa za porabo pri ogrevanju pa še skupna m2 ogrevalne površine... ali pa celo volumna. Jaz npr grejem cca. 140m2 bivalnega kjer ima stropove visoke od 3 do 6m in pa še 140m2 kleti, kjer so stropovi običajnih 2,5m in pozimi nanese za elektriko znesek 150€. Glede na volumen ogrevanja bi reku da je kr OK

zamotsloteh ::

Da malo podkurim; V obstoječi sistem centralnega ogrevanja bi dogradil TČ Therma V monoblok 7kW. Ogrevanje 40m2 klet 3 radiatorji, pritličje 60m2 7 radiatorjev, predimenzionirani z termostatskimi glavami, fasade15cm, strop 30cm tervola, nova okna, obnovljena hiša. Mešalni ogrevalni krog, hranilnik 1000 lit, peč na pelete , lahko tudi na drva, sanostojna STČ 200lit. Regulacija Seltron Teramatik D2, sobna DD2, vremenska regulacija. Sistem "uravnotežen":)) in dela kakor dela, za moje pojme dobro. Dela preko programske ure intervalno- 5 intervalov, ponoči izklopljena peč, nihanje temperature v prostorih minimalno, razen čez noč za cca 4°C Poraba 2,5 t peletov v zadnjih milih zimah. TČ bi lahko priklopil direktno na hranilnik, zgoraj predtok, na sredini povratek. Ker je kurilnica majhna sem moral hranilnik postaviti v zunanjo leseno drvarnico in ga obložiti z cca 2m3 tervola. TČ bom namontiral nad hranilnik na streho drvarnice, je dovolj masivna, tako da bo nad hranilnikom in bodo povezave kratke pa še tolpa voda iz hranilnika bo silila v izmenjevalec TČ kar bo sigurno dobro vplivalo pri defrostu, ali se motim???. Postavlja se mi vprašanje kako bo intervalno delovanje ogrevanja vplivalo na delovanje TČ. Predvidevam da bo TČ skrbela za stalno nastavljeno temperaturo vode v hranilniku in bo glede na odstopanje od željene delala z večjo ali manjšo močjo. Tako mi sedaj dela peletna peč z dvostopenjskim delovanjem, večja moč, ob vklopu preko programske ure ali direktni ročni vklop iz dnevne sobe, ko sistem še ni blizu nastavljenim temperaturam prostorov, ko se približa nastavljenim pa z manjšo močjo, v tej fazi pa lahko pride tudi do izklopa peči zaradi dosežene max temperature peči, izklopa preko programske ure ali ročnega izklopa. Upam da je to razumljivo kako mi dela. To povezavo in regulacijo mi morajo ponudniki še raztolmačiti in najti še kakšno boljšo verzijo. Drugače pa peč in montaža pod 3k€ in računam na prihranek 350€ letno, cena peletov cca 750€, izplačana investicija v cca 8 letih, če pa dobim še kaj od eko sklada pa še prej.
Ima kdo kakšen nasvet, pripombo itd...
LP
T

trancer01 ::

Zakaj bi rad zakompliciral ogrevanje, ki ti povsem dobro deluje?

Furbo ::

Nesmiselna investicija, samo preveč časa imaš.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

zamotsloteh ::

Emšo, pa čez komot ga ni. Z drvmi sem zaključil, čeprav mi na vrtu rasejo, trenutno še obvladujem 15 kilske vreče peletov, ko pa to ne bo šlo več pa samo še knof pa gas M:(ici.

vofra ::

zamotsloteh je izjavil:

Da malo podkurim; V obstoječi sistem centralnega ogrevanja bi dogradil TČ Therma V monoblok 7kW. Ogrevanje 40m2 klet 3 radiatorji, pritličje 60m2 7 radiatorjev, predimenzionirani z termostatskimi glavami, fasade15cm, strop 30cm tervola, nova okna, obnovljena hiša. Mešalni ogrevalni krog, hranilnik 1000 lit, peč na pelete , lahko tudi na drva, sanostojna STČ 200lit. Regulacija Seltron Teramatik D2, sobna DD2, vremenska regulacija. Sistem "uravnotežen":)) in dela kakor dela, za moje pojme dobro. Dela preko programske ure intervalno- 5 intervalov, ponoči izklopljena peč, nihanje temperature v prostorih minimalno, razen čez noč za cca 4°C Poraba 2,5 t peletov v zadnjih milih zimah. TČ bi lahko priklopil direktno na hranilnik, zgoraj predtok, na sredini povratek. Ker je kurilnica majhna sem moral hranilnik postaviti v zunanjo leseno drvarnico in ga obložiti z cca 2m3 tervola. TČ bom namontiral nad hranilnik na streho drvarnice, je dovolj masivna, tako da bo nad hranilnikom in bodo povezave kratke pa še tolpa voda iz hranilnika bo silila v izmenjevalec TČ kar bo sigurno dobro vplivalo pri defrostu, ali se motim???. Postavlja se mi vprašanje kako bo intervalno delovanje ogrevanja vplivalo na delovanje TČ. Predvidevam da bo TČ skrbela za stalno nastavljeno temperaturo vode v hranilniku in bo glede na odstopanje od željene delala z večjo ali manjšo močjo. Tako mi sedaj dela peletna peč z dvostopenjskim delovanjem, večja moč, ob vklopu preko programske ure ali direktni ročni vklop iz dnevne sobe, ko sistem še ni blizu nastavljenim temperaturam prostorov, ko se približa nastavljenim pa z manjšo močjo, v tej fazi pa lahko pride tudi do izklopa peči zaradi dosežene max temperature peči, izklopa preko programske ure ali ročnega izklopa. Upam da je to razumljivo kako mi dela. To povezavo in regulacijo mi morajo ponudniki še raztolmačiti in najti še kakšno boljšo verzijo. Drugače pa peč in montaža pod 3k€ in računam na prihranek 350€ letno, cena peletov cca 750€, izplačana investicija v cca 8 letih, če pa dobim še kaj od eko sklada pa še prej.
Ima kdo kakšen nasvet, pripombo itd...
LP
T


vprasaj na forumu https://www.podsvojostreho.net

zamotsloteh ::

Tam sem prečital že vse teme o LG monoblok. Se preveč vse ponavlja.

Zgodovina sprememb…

;-) ::

potem si prebral itak vse kar rabiš :) LG monoblok je dovolj za skoraj vsako hišo v Sloveniji.

zamotsloteh ::

Problem je smiselna logična (tudi električna ) povezava med regulatorjem ogrevanja Teramatik D2, TČ in njegovim upravljalnim modulom in pečjo na pelete da se regulacije med sabo "razumejo" in da ne bom imel v DS tri škatle na steni za nastavljanje , vklapljanje/izklapljanje in nadzor, nekaj takega kot za gledanje TV-ja minimalni tri daljince. Jeseni pritisneš vklop v DS in pozabiš nanj do konca kurilne sezone.
Tukaj je "keč"
LP.

vofra ::

kot receno

VPRASAJ na forumu https://www.podsvojostreho.net

npr uporabnika sassapo ,lahko na zs

Zvezdica27 ::

jaz imam therma V, osebno, glede na to, da med modeli je samo 100e razlike, bi vzel močnejšo, 9 ali 12kW. Zakaj? Ker lahko. Wifi dongle ne rabiš, stran vrženih 170e (ti ga jaz prodam...). Lahko pa seveda 16Kw.

Drugače pa - po 2 letih vse OK. Ni to Nibe ali en vem kaj, ampak monterj je rekel, da je dobro narejena.

zz

Motion ::

Men je pa super web modul. Udobno spreminjat nastavitve, kdaj kak graf pogledat,.. Jst sem se ful navadu na njega.

Dtrader ::

Če je glavni problem EMŠO, ni kaj razmišljat. Kupiš to TČ, priklopiš na hranilnik, neodvisno od vse avtomatike do sedaj. Naj skrbi samostojno za pravo temperaturo v hranilniku. TČ naj ne bo višje od hranilnika. Se je o tem že govorilo na sosednjem forumu.
Bolje da nimaš, ko gre gor, kot da imaš, pa gre dol :)

bogdan0 ::

Pozdravljeni
letos nameravamo montirati novo kotlovnico oz pač zamenjati obstoječo kurjavo z novim.
Zanima me pač vaš predlog - kaj se mi trenutno najbolj splača v tem trenutku.

Hiša ima 40 zid (brez izolacije) - zgornja etaža oz podstrešne sobe imajo 10cm steklene volne, troslojna stekla (leto 2019), kvadratura cca 250m2 - ogrevanje je na radiatorje

za sistem peleti (komplet cena 6300EUR) so nam izračunali porabo 4-5ton - torrej cca 1300EUR
za sistem TC (komplet cena 8732EUR) so nam predlagali ta model https://www.emundia.si/panasonic-nizkot...
(povezavo sem samo dal kot informativno oz kateri tip so nam ponudili)

Tudi zanima me kakšna je to toplotna črpalka - če sem se prav poizvedoval je to plinska varjanta - torej ne potrebujem vrtine.

PS: ne omenjajte mi prosim, da naj naredim fasado - je v planu ampak ne gre vse. Trenutno kurimo na drva (stara peč), drva kupujemo - zakurimo približno 20-21 kubikov torej cca 1200EUR.

hvala
lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bogdan0 ()

šernk ::

ne vem če je vredno dajat 8k eur za nizkotemperaturno, dodaš jurja zraven in imaš HT. Ugotoviti moraš prvo koliko rabiš temperature v radiatorjih. Ti nič ne pomaga 16kW z premzrlimi radiatorji.

jaz sem pred vgradnjo toplotne mesec dni testiral in se igral s kurilcem, da sem prišel da je temperatura v radiatorju potrebnih vsaj nekje 50+ stopinj, ko je malce bolj mraz sem pa hitro čez 55. In bi bil z nizkotemperaturno letos že ene 3 tedne na mrazu. tako pa pri 23 do 25ih stopinjah v hiši (don't ask...) pride letna poraba elektrike cca 800-900 eur za toplotno. sedaj tika taka 4 leta bp.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

IL_DIAVOLO ::

Ce misliš kdaj delati fasado, potem je zdaj brezveze menjavat ogrevalni sistem, ker bo potem naprava premočna. Morda dodaš zalogovnik in menjas pec, ko bodo finance za fasado. Ce ne mislis, pa pac menjas pec zdaj.

Sicer pa nizkotemperaturna TC je misljena za izolirane bajte s talnim sistemom. Ti imas radiatorje in rabis visokotemperaturno, kar pa bo IMO predrago ogrevanje za neizolirano bajto. Ne vem, zakaj so ti to priporocali.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

bogdan0 ::

jah fasado mislim delati ampak je vprašanje časa - plani tja za 5 let.
ups se opravičujem to so priporčali
https://www.gomonsolar.com/produkti/pan...
menjava bi bila zato ker se pač rešim v teh petih letih nakupa drv če bi dali TC.
za pelete pa se nekako nagiban na waltis 25cs
««
24 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610025 (2340) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936784 (13424) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557059 (21788) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141194 (11836) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382152953 (119777) Zvezdica27

Več podobnih tem