» »

Toplotna črpalka katero izbrati

Toplotna črpalka katero izbrati

««
22 / 77
»»

Utk ::

Krmiljenje med TČ in kolektorji zlahka stane več kot bo TČ porabila za segrevanje vode v 5ih ali pa celo 10ih letih, odvisno kolk kompliciraš. Ampak to je že višja matematika za nekatere, sej vem...
Če so dokaj novi kolektorji, ok, če so pa že stari in vsak čas lahko spustijo, pa lahko da ni vredno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

borut_p ::

Kaj pa ce das zunanji zalogovnik vode, kjer ga potem segrevata tako kolektorji kot TČ in ga imas za toplo vodo. Ogrevanje pa na TČ

Invictus ::

Kolega si je kupil plinsko pšeč, ki ima narejen priključek za kolektorje.

Plin samo dogreva, kar mu kolektorji segrejejo...

Najbrž obstaja tudi kaj podobnega za TČ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

feryz ::

Kolektorje že ima, torej krmiljenja ne rabijo. Kar se TČ tiče, samo vtakneš senzor v bojler in je. Če ni sonca, greje TČ.
Sicer pa naj bi bil to tehnološki forum. O tako trivijalnih zadevah, kot je tu debata, niti ni vredno parlamentirati. Samo totalen kmet ne zna tega urediti za par evrov. Če jih je sploh treba par.

Utk ::

Če bi pozorno bral, bi prebral, da se mu zdaj peč ne vžge, tudi če v bojlerju voda ni dovolj topla, je pa zadost toplo v prostoru kjer ima senzor. Potem ima verjetno samo en krog čez bojler, če bi imel dva, bi imel tudi v bojleru termostat za peč, in bi peč in kolektorji greli vsak zase. Če samo zamenja peč s črpalko, to ne bo nič drugače. Manjka mu bojler z dvema priklopoma, za kar nekaj 100 evrov, ali pa bolj pametno krmiljenje, avtomatski ventil, za par 100 evrov. TČ bo pa za ogrevanje vode porabila morda 50 evrov več na leto od kolektorjev. Ali ima pa že zdaj slabo zvezano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

sloxl8 ::

feryz je izjavil:

Kolektorje že ima, torej krmiljenja ne rabijo. Kar se TČ tiče, samo vtakneš senzor v bojler in je. Če ni sonca, greje TČ.
Sicer pa naj bi bil to tehnološki forum. O tako trivijalnih zadevah, kot je tu debata, niti ni vredno parlamentirati. Samo totalen kmet ne zna tega urediti za par evrov. Če jih je sploh treba par.


Naslov teme je "Katero TČ izbrati". Opisal sem svoje trenutno stanje, ker razmišljam o TČ in in ker sem "totalni kmet", sem vprašal vas, posvečene, katera bi bila najbolj primerna.
In, če je to zate trivialno, predlagam, da ustvariš novo temo "Koliko je moj COP višji od tvojega", saj že ne-vem-koliko postov govorite samo o tem, vrh tega pa bo taka tema bo zagotovo bolj "tehnološka".

Utk je izjavil:

Če bi pozorno bral, bi prebral, da se mu zdaj peč ne vžge, tudi če v bojlerju voda ni dovolj topla, je pa zadost toplo v prostoru kjer ima senzor. Potem ima verjetno samo en krog čez bojler, če bi imel dva, bi imel tudi v bojleru termostat za peč, in bi peč in kolektorji greli vsak zase. Če samo zamenja peč s črpalko, to ne bo nič drugače. Manjka mu bojler z dvema priklopoma, za kar nekaj 100 evrov, ali pa bolj pametno krmiljenje, avtomatski ventil, za par 100 evrov. TČ bo pa za ogrevanje vode porabila morda 50 evrov več na leto od kolektorjev. Ali ima pa že zdaj slabo zvezano.

Ja, imam samo en ogrevalni krog.
In, ja, očitno imam zdaj slabo zvezano, ker do sedaj še nisem uspel najti monterja, ki bi obvladal obe področji, ogrevanje s plinskim kotlom in gretje sanitarne vode s kolektorji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sloxl8 ()

-valvoline- ::

Kak pa je z vzdrzlivostjo tj zivljensko dobo toplotnih crpalk. To je najbolj pomembno. Programirane okvare po poteku garancije n shit like that. :D

feryz ::

Normalno. Kot z vsako drugo stvarjo. Eni imajo srečo in jim 20 let laufa. Drugi ne in jim crkne naslednji dan po izteku garancije.

-valvoline- ::

Vcasih je pralni stoj bil narejen da laufa po 30+ let, danes pa za max 3-5 let. Popravljat pa se prakticno ne splaca nic vec kar je elektronskega, ker je predrago.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

To pa drži kot pribito. Spodnji cenovni rang.
Zgornji je še vedno narejen, da zdrži dlje. Ni pa rečeno, da je to bolj rentabilno, kot redna menjava.

-valvoline- ::

Podatki kazejo da se tudi pri TC ter klimah uporabna leta znizujejo, ce si prej lahko racunal na 13-15 let, danes je ze pod 10 ter upada. Ce se bo trend nadaljeval te je plin dalec najbolj ziher investicija, sploh ce racunas TCO.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Odvisno kje si. Napiši vsaj zemeljski plin. Da ne bo šel kakšen norec bombo vkopavat. Ker to je definitivno najdražje ogrevanje trenutno.

floyd1 ::

Koliko let pa drži dandanašnja plinska centralna? Tudi te so vse slabše. Stara Junkerska je komot delovala 30 let brez večjih (zelo dragih) servisov. Danes crkne elektronika in je 800 eur, crkne ventilator in je servis 200 eur, še kaka malenkost (pozabil)... Skoraj vsako leto po garanciji je bilo nekaj. Peč pa še ni imela 7 let. Pri tašči.

-valvoline- ::

Vceraj smo ob kavi debatiral malo okrog tega, nekomu je draga daikinka za 8k zruzila po 5 let uporabe. Spustil izmenjevalec, ne da se popravljat (vsaj v slo ne). Garancija seveda potekla. Neke varijante so podaljsana garancija itn pa spet do max 5-6 let ob visji ceni ter obveznem dragem letniem servisiranju. Se pravi se ze dogaja tudi pri premium znamkah.

floyd1 je izjavil:

Koliko let pa drži dandanašnja plinska centralna? Tudi te so vse slabše. Stara Junkerska je komot delovala 30 let brez večjih (zelo dragih) servisov. Danes crkne elektronika in je 800 eur, crkne ventilator in je servis 200 eur, še kaka malenkost (pozabil)... Skoraj vsako leto po garanciji je bilo nekaj. Peč pa še ni imela 7 let. Pri tašči.

Tudi res. Pa vendar pricakovana delovna doba plinskega kotla je danes se vedno 25let, napram 10 let za tC. Na papirju itaq. :)

Zgodovina sprememb…

energetik ::

-valvoline- je izjavil:

Vcasih je pralni stoj bil narejen da laufa po 30 let, danes pa za max 3-5 let.
Teorije zarote... Ja, morda se kakšne napake pojavijo prej, ni pa to max 3-5 let. Prebereš ravno take primere, verjetno je pa zraven še 70% primerov ko jim brezhibno delajo zadeve vsaj 5 in več let. Hladilnik, pralni, pečica, plata, to nam zdaj brez najmanjše napake dela 4 leta, povsem random firme.

TČ (Vaillant Arotherm) - zdaj končuje 5. leto obratovanja. Napaka je bila samo 1 in to že 6 mesecev po zagonu - spustil komplet plin, baje skozi servisni ventilček (tak kot na avto gumi), od takrat niti najmanjše napake in pričakujem še vsaj 5-10 let takole.

WhiteAngel ::

-valvoline- je izjavil:

Vceraj smo ob kavi debatiral malo okrog tega, nekomu je draga daikinka za 8k zruzila po 5 let uporabe. Spustil izmenjevalec, ne da se popravljat (vsaj v slo ne). Garancija seveda potekla.


Wut? Kako "spustil izmenjevalec"?! To se vse nazaj zašvasa ali zamenja. Kdo mu je pa to delal? Saj ni TČ black box - kot da bi imel avto za 10k, bi ti plin iz klime spustil in bi moral nov avto kupit? Sam imam Kronoterm in pričakujem, da bodo zamenjali čisto vsako komponento, če bo treba.

Je pa tastu isto na 10 let starem Daikinu zaribal kompresor, ker so bili eni kovinski delci v vodi in magnetni filter ni vseh ulovil. Nov kompresor bi bil jurja in pol, ampak se je bal, da je še svinjarije ostalo v sistemu in bi mu še enkrat zaribal tudi nov. Tako da je vzel raje novo TČ, spet Daikina. Ne vem, jaz bi samo kompresor drugače zamenjal.. go figure.

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Če izmenjevalec prebije znotraj, nimaš kaj švasati. Zamenjati pa ja, seveda.
Izmenjevalec okrog 800 evrov, plus storitev okrog 500. Malenkost.
Razen, če si iz foha ali koga poznaš. potem bi šlo nekje na pol.

Kakšna voda in kompresor!? Nekaj ne štima v tvoji priči.

-valvoline- ::

feryz je izjavil:

Če izmenjevalec prebije znotraj, nimaš kaj švasati. Zamenjati pa ja, seveda.
Izmenjevalec okrog 800 evrov, plus storitev okrog 500. Malenkost.
Razen, če si iz foha ali koga poznaš. potem bi šlo nekje na pol.

Kakšna voda in kompresor!? Nekaj ne štima v tvoji priči.

Fora pa je da noben serviser kao noce tvegat z popravilom, ces da je prevec zakompliciranega lotanja/svasanja, ter da je velika moznost da bi tole vse skp spet spustilo.

Zvezdica27 ::

lp,

onemu zgoraj: kolektorji tudi kurijo črpalko, non-stop, da greejejo. Poleg tega dela samo podnevi ane, ti pa rabiš presežke zvečer, ko pa izprazniš, boš pa kaj?

Dejsnko so kolektroji fail - za ceno investicije in obratovanja to TČ naredi za minimalno razliko, da ne omenjam, da rabiš zalogovnik (ki ga TČ načeloma ne, četudi je fino imeti malega).

Dobro, če jih že imaš... samo jaz vem, da če bi vedel, ne bi niti kamina vgrajeval, kaj šele kolektorjev... to je bil v resnici wasted money, bolje bi bilo SE:

zz

feryz ::

To ti misliš, ampak ok. Jaz imam vse, pa lahko malo primerjam med sabo.
Če pa ti rečejo, da je edina zveličavna TČ in če si s tem zadovoljen, pa tudi prav. Ni pa nujno, da je res tako.

BTW, kolektorska črpalka kuri štrom takrat, ko vodo ogreva. TČ pa kuri štrom kar tako, v frej laufu, medtem ko čaka, da bo sploh kaj ogrevala. In niti ne malo.

Zvezdica27 ::

lp,

ekonomsko računico si naredi, seveda. Jaz zdaj vidim - po tem ko sem še kar ugodno prodal svoje kolektorje, da je kompliciranje popolnoma brezveze. Poleti je strošek tople vode 20e mesečno (na grobo). Stari moj, a razumeš, to je ena runda, ko smo s kolegi in jkaz naj se zafrkavam z nekimi kolektorji, da mi bo potem dT probleme delal oziroma investiram, da prihranim tiustega pol leta morda 10e na mesec? No go. In pa seveda moja napaka najprek kamin, potem TČ. Ravno obratno bi bilo treba. No ja, zdaj vem.

Jaz samo pravim, da se časi menjajo in da je razlog, da kolektorjev ni tako veliko. Z napredkom TČ bo to samo še bolje, če bo TČ delala 5 let.

zz

telexdell ::

WhiteAngel je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Vceraj smo ob kavi debatiral malo okrog tega, nekomu je draga daikinka za 8k zruzila po 5 let uporabe. Spustil izmenjevalec, ne da se popravljat (vsaj v slo ne). Garancija seveda potekla.


Wut? Kako "spustil izmenjevalec"?! To se vse nazaj zašvasa ali zamenja. Kdo mu je pa to delal? Saj ni TČ black box - kot da bi imel avto za 10k, bi ti plin iz klime spustil in bi moral nov avto kupit? Sam imam Kronoterm in pričakujem, da bodo zamenjali čisto vsako komponento, če bo treba.

Je pa tastu isto na 10 let starem Daikinu zaribal kompresor, ker so bili eni kovinski delci v vodi in magnetni filter ni vseh ulovil. Nov kompresor bi bil jurja in pol, ampak se je bal, da je še svinjarije ostalo v sistemu in bi mu še enkrat zaribal tudi nov. Tako da je vzel raje novo TČ, spet Daikina. Ne vem, jaz bi samo kompresor drugače zamenjal.. go figure.

No ja, da menjava TČ očisti vodo kovinskih delcev pa zares prvič slišim. Mogoče kdaj pride prav:'(:'(

PS kako pa voda pride do kompresorja si pa nikakor ne znam predstavljati. A kdo bi dvomil v to, kar poreče angel:):)

feryz je izjavil:

To ti misliš, ampak ok. Jaz imam vse, pa lahko malo primerjam med sabo.
Če pa ti rečejo, da je edina zveličavna TČ in če si s tem zadovoljen, pa tudi prav. Ni pa nujno, da je res tako.

BTW, kolektorska črpalka kuri štrom takrat, ko vodo ogreva. TČ pa kuri štrom kar tako, v frej laufu, medtem ko čaka, da bo sploh kaj ogrevala. In niti ne malo.

Talno/stensko ogrevanje+TČ+SE= čista zmaga! Vse ostalo je bolj ali manj "kislo grozdje".
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

BorutK-73 ::

-valvoline- je izjavil:

Vcasih je pralni stoj bil narejen da laufa po 30+ let, danes pa za max 3-5 let. Popravljat pa se prakticno ne splaca nic vec kar je elektronskega, ker je predrago.

Včasih si imel serviserja za pralni stroj na speed dial.:))
Ta mit kako je včasih vse dlje delovalo, je imho bs. Gorenje serviser je bil pri nas 3x ko je TV crknil v garanciji po letu dni, pralni stroj je bil na vsake dve lete servisiran. Takrat so bili aparati dražji in servisi poceni in je bil servis logična izbira. Sedaj pa ko aparat crkne izven garancije, odpelješ na deponijo in greš po novega.

Zgodovina sprememb…

nekikr ::

V soboto mi je pralni stroj čudno zaropotal in nehal delati. Star 5 let in tri mesece, garancije seveda točno 5 let. In pazi zdaj to: polomil se je nek magnet oz. karkoli je že to, najbrž za štetje obratov. Delček, ki ima premer 5cm in je težak 10g. V tej dobi recikliranja, bio, eko, vegi for, CO2 hudiča in globalnega segrevanja, pa moram naročiti cel nov pralni stroj (sem že, samo še čakam, da Mimovrste pripravi), ker tega magnetka ne morejo zamenjati na servisu, potrebno je menjati cel motor. Strošek pa več kot pol novega stroja, z novo garancijo.
Danes stroj lahko samo še obrišeš s krpo, da ni prahu gor. Če je karkoli drugega ga pa odpelješ na deponijo.

Zvezdica27 ::

ja pa menjaj motor.

Jaz sem lani sam menjal ležaje v pralnem, pač malo sem se pohecal. Prajni stroj je v bistvu legokocka. Ebay za dele in se malo pozabavaj. Pa nisem lih natančen tip

zz

Utk ::

Ja, vsi smo strašni ekologi, ko bi pa treba popravit stroj za 200 evrov namesto kupit novega za 400, je pa konec zgodbe.

Zvezdica27 ::

vse kar rabiš je garaža, torej plac in osnovno orodje.

nekikr ::

Zakaj bi menjal motor, če stane več kot pol novega stroja, pri katerem dobiš novo garancijo? Da bi potem čez eno leto pa kakšno kontrolno ploščo menjal? Ne hvala. Ekološko bi bilo, da bi lahko del, ki stane nekaj centov ali maksimalno evrov, kupil. Popravljati namreč ne moreš, če ni rezervnih delov, četudi imaš garažo veliko 5000m2 in cel nabor orodja.

Ja, vsi smo strašni ekologi, ko bi pa treba popravit stroj za 200 evrov namesto kupit novega za 400, je pa konec zgodbe.

Jp. Ampak eni to priznamo že v štartu, drugi so pa hipokriti. Tistih pravih ekologov pa statistika niti zabeleži ne.

feryz ::

Če verjamemo pravljicam o sortiranju odpadkov, reciklaži in podobno, potem s takimi menjavami na 3 ali 5 let, ni nič narobe in ne rabimo slabe vesti. Vsaj ljudje zaslužijo za kruh. In eko si tudi, če skrbiš za kroženje denarja in njihove plače. Lives matters in te floskule. Vi popravljate stara jajca, v Gorenju pa jurja folka ven.
Če pa se zavedamo, da tak pralni stroj pregazi buldožer in ga zakoplje v zemljo, to zgleda malo drugače. In žal velja to zadnje. V večini. Ampak jaz se tolažim s prvim.

Beko bo letos dopolnil 5 let. Se že pripravlja na pokoj. Na displeju že manjka ena črtica. Zdaj bo šlo samo na slabše.

;-) ::

Ta mesec smo porabki 380kwh (cca 45€)- ja drag ponudnik-ECE.

Bojler za sanitarno vodo je gorenje tiki 80l nastiman na 60 stopinj. Vode imamo dovolj.

Se mi splača kupit velik zalogovnik in gret vodo s TČ?

Ker mi ni jasno koliko bi lahko prihranil pri tako malem znesku poloznice. Šparamo ne tv prizgan 20/7, hladilnik (skrinja-20,hladilni del4), vse cunje sušimo v sušilcu pa so vsi tako strašli kak porabnik je.

Pač vseeno bi rad največjega uporabnika malce posodobil in pomoje je to bojler...

Utk ::

feryz je izjavil:


Beko bo letos dopolnil 5 let. Se že pripravlja na pokoj. Na displeju že manjka ena črtica. Zdaj bo šlo samo na slabše.

Tak rokefeler pa beko kupuje...

aborko ::

Za ženo je ok, še srečna naj bo da ni treba na roke prat :D

Furbo ::

;-) je izjavil:

Ta mesec smo porabki 380kwh (cca 45€)- ja drag ponudnik-ECE.

Pač vseeno bi rad največjega uporabnika malce posodobil in pomoje je to bojler...

Ne ga srat. Da boš prihranil 5€/mesec boš dal par jurjev?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

;-) ::

200-300€ nekje bi me stalo. Toplotna je, tripotni ventil imam, dejansko bi ga za test lahko imel rocnega, le v prihranek ne vrjamem.

Rabim samo primeren bojler z dovolj dolgim izmenjevalcem.

energetik ::

S tako malo porabo verjetno res ne. Glede na to da grejete vodo na štrom, porabite očitno izredno malo tople vode. Mi porabimo 120kWh samo za toplo vodo, in to s TČ. Če bi to greli z bojlerjem, bi skurili 360kWh samo za vodo, kje je še ostala poraba gospodinjstva.
Se sploh tuširate?

Zgodovina sprememb…

-valvoline- ::

Ah ja. Pravljicne stevilke o porabi stroma. :D
Se najbolj zanimive so za toplotne crpalke, mi se zmrzujemo ce doma ni vsaj 24-25c, *crpalkarji ter oljevci* pa so navajeni na 21c.
:D

Zgodovina sprememb…

sbawe64 ::

valvoline
Poleti imaš tudi 24-25C ali mora takrat biti 20 C ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

-valvoline- ::

sbawe64 je izjavil:

valvoline
Poleti imaš tudi 24-25C ali mora takrat biti 20 C ?

Klime so tudi nastavljene na 25-26c. 24-25c je neka optimalna temperatura za vse sezone.
Pozimi pod 22c = mrznenzi, poleti cez 27c = svicenzi.
:V

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Utk je izjavil:

feryz je izjavil:


Beko bo letos dopolnil 5 let. Se že pripravlja na pokoj. Na displeju že manjka ena črtica. Zdaj bo šlo samo na slabše.

Tak rokefeler pa beko kupuje...
Da vidiš kakšno imam šele TČ! Je pa res, da imam še dve v kleti, zapakirane, za rezervo. Ko bo ta crknila, rabim cca 5 minut, da nova laufa.

HomeEdition ::

Izbiram toplotno črpalko, energetske potrebe objekta so znane, zadostuje 11 kW (kombinacija radiatorsko/talno ogrevanje, 2x120 m2, 16 cm fasada, 32 cm mansarda, 3 slojna okna), dobil sem že nekaj ponudb, ki se gibljejo od 5 do 10 kEUR.
V ožjem izboru sta;
- Mitsubishi Zubadan 11,2 kW v split izvedbi za 8 k
- LG monoblock 12,0 kW za 5 k
Sprašujem se ali se splača dati več za Mitsubishi split sistem glede na to da imam zunanji prostor kjer glasnost ni problem?
Kakšen drug predlog?
hvala
Edit: cene so brez odštete subvenicje

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Zakaj misliš, da je Micka manj glasna od LGja?
NE rabiš Zubadana za tako bajto, če Micko, potem Ecodan.
Poglej še Daikin NT, Hitachi, Morda dobiš za podobno ceno Vaillant Arotherm, Kronoterm Adapt ipd.

telexdell ::

energetik je izjavil:

Zakaj misliš, da je Micka manj glasna od LGja?
NE rabiš Zubadana za tako bajto, če Micko, potem Ecodan.
Poglej še Daikin NT, Hitachi, Morda dobiš za podobno ceno Vaillant Arotherm, Kronoterm Adapt ipd.

Ne vem zakaj se tako navija za LT TČ? Sodobne hiše s talnim ogrevanjem lahko porabijo več energije za pripravo sanitarne vode, kot pa za samo ogrevanje stavbe. Pol ti pa LT TČ, katera ti da od sebe največ 55°C pri ogrevanju sanitarne vode na 45°C večino časa deluje na samih mejah zmogljivosti, kar seveda pomeni tudi krajšo življenjsko dobo. Normalna TČ, katera je zmožna dati od sebe 60°C in več pa bo večino časa delala v optimalnem območju delovanja z najboljšimi izkoristki.

Drugače pa- Zubadan je kar precej stara zadeva in ga je (skoraj) povozil čas. Obstajajo novejše TČ katere za podoben denar nudijo bistveno več in predvsem porabijo manj elektrike.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

HomeEdition ::

Ja bi rekel da so mi dali v ponudbe VT TČ zaradi priprave sanitarne vode...
Katere so te novejše TČ za podoben denar in pa ali so res toliko bolj učinkovite kolikor je 12 kW LG cenejši?

Utk ::

ali so res toliko bolj učinkovite kolikor je 12 kW LG cenejši?

Jaz sem stavil na to, da niso. 3 jurje razlike v 10 letih je 300 evrov na leto. Pri topli vodi itak ne more bit omembe vredne razlike, komot je LG še malo boljši, pri minusu je LAHKO razlika, ampak to je mesec dni na leto, največ.

;-) ::

energetik je izjavil:

S tako malo porabo verjetno res ne. Glede na to da grejete vodo na štrom, porabite očitno izredno malo tople vode. Mi porabimo 120kWh samo za toplo vodo, in to s TČ. Če bi to greli z bojlerjem, bi skurili 360kWh samo za vodo, kje je še ostala poraba gospodinjstva.
Se sploh tuširate?

Vsak vecer trije za redoma. Je pa res da ce dam bojler malce na manj zmanjka tople vode. Na 65 pa se kamen že kar izloca. Zato malo razmisljam o kaki posodobitvi, ampak nevem ce je vredno.

Zjutraj se tusiram s hladno vodo, podnevi tople niti ne trosimo, mislim da se nam cez dan sploh ne prizge bojler.

Zvezdica27 ::

lp,

to je večna dilema. jAZ sem vzel therma V LG zato, ker razliak v ceni - ne gledat 300 na leto, glej da v bistvu za to ceno čez 5 let lahko mirno menjaš TČ tud če crkne. Tehnologija bo šla naprej. Vendar - to je treba priznati, je gotovo, da so ti dragi EU modeli top shit.

Ampak vozim tudi citroena... raje grem na dopust. Po številkah je LG malce slabši, moj monter kolega pravi, daje izdelan na nivoju.

Your call.

zz

nekikr ::

Ne vem zakaj se tako navija za LT TČ? Sodobne hiše s talnim ogrevanjem lahko porabijo več energije za pripravo sanitarne vode, kot pa za samo ogrevanje stavbe. Pol ti pa LT TČ, katera ti da od sebe največ 55°C pri ogrevanju sanitarne vode na 45°C večino časa deluje na samih mejah zmogljivosti, kar seveda pomeni tudi krajšo življenjsko dobo.

Če nisi doma na Triglavu potem je to brezpredmetno. Zime so pri nas zelo mile, nekega mraza je maksimalno 1 mesec. Se pravi ostalih 11 mesecev črpalka deluje brez problema, samo en mesec se malenkost bolj potrudi, kar pa ne bo vplivalo na življenjsko dobo.

energetik ::

HomeEdition je izjavil:

Ja bi rekel da so mi dali v ponudbe VT TČ zaradi priprave sanitarne vode...
Katere so te novejše TČ za podoben denar in pa ali so res toliko bolj učinkovite kolikor je 12 kW LG cenejši?
V vseh sodobnih NEH in PH hišah se tuširajo z enako sanitarno vodo, in to imajo vsi brez izjeme NT črpalke.

telexdell je izjavil:

energetik je izjavil:

Zakaj misliš, da je Micka manj glasna od LGja?
NE rabiš Zubadana za tako bajto, če Micko, potem Ecodan.
Poglej še Daikin NT, Hitachi, Morda dobiš za podobno ceno Vaillant Arotherm, Kronoterm Adapt ipd.

Ne vem zakaj se tako navija za LT TČ? Sodobne hiše s talnim ogrevanjem lahko porabijo več energije za pripravo sanitarne vode, kot pa za samo ogrevanje stavbe. Pol ti pa LT TČ, katera ti da od sebe največ 55°C pri ogrevanju sanitarne vode na 45°C večino časa deluje na samih mejah zmogljivosti, kar seveda pomeni tudi krajšo življenjsko dobo. Normalna TČ, katera je zmožna dati od sebe 60°C in več pa bo večino časa delala v optimalnem območju delovanja z najboljšimi izkoristki.
Kot sem že zgoraj napisal, v vseh novogradnja SV pripravljajo NT TČ. Z lahkoto. Kakšne meje zmogljivosti, za bojler ogret na 45° rabiš tam do 50° DVja, pa še to pride do tja v zadnjih minutah, prej se DV giblje nekje 42-48°C, kar vsaka TČ zmore normalno. Saj so zato narejene, kaj misliš da proizvajalci za štos delajo integrirane notranje enote z bojlerjem?

;-) je izjavil:

energetik je izjavil:

S tako malo porabo verjetno res ne. Glede na to da grejete vodo na štrom, porabite očitno izredno malo tople vode. Mi porabimo 120kWh samo za toplo vodo, in to s TČ. Če bi to greli z bojlerjem, bi skurili 360kWh samo za vodo, kje je še ostala poraba gospodinjstva.
Se sploh tuširate?

Vsak vecer trije za redoma. Je pa res da ce dam bojler malce na manj zmanjka tople vode. Na 65 pa se kamen že kar izloca. Zato malo razmisljam o kaki posodobitvi, ampak nevem ce je vredno.

Zjutraj se tusiram s hladno vodo, podnevi tople niti ne trosimo, mislim da se nam cez dan sploh ne prizge bojler.

Saj zato pa pravim, da imate povsem netipično malo porabo SV. Zjutraj tuširanje z mrzlo in brez porabe čez dan??
Mi že cez dan spraznimo 300L bojler, samo za umivanje rok, kuhinje, nekaj posode. Zvečer pa komot še enega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

Kako pa to veš oz kako ga spraznite? Imaš naštimano, da se TČ vklopi samo parkrat na dan na določene ure ali kaj takega?

telexdell ::

energetik je izjavil:

Kot sem že zgoraj napisal, v vseh novogradnja SV pripravljajo NT TČ. Z lahkoto. Kakšne meje zmogljivosti, za bojler ogret na 45° rabiš tam do 50° DVja, pa še to pride do tja v zadnjih minutah, prej se DV giblje nekje 42-48°C, kar vsaka TČ zmore normalno. Saj so zato narejene, kaj misliš da proizvajalci za štos delajo integrirane notranje enote z bojlerjem?


V bojlerju se meri temperatura nekje nad polovico višine. Ko je tam temperatura 45°C je čisto pri vrhu vsaj 48°C. Da dobiš neko razliko temperature mora NT TČ delati na max. Poleg tega so v novogradnjah TČ majhnih moči (5..6 kW), kar pomeni da npr. 200 l bojler ogrevajo tudi uro in več... Pol pa ti pri npr. -7°C lahko da od sebe največ 50°C...Je vprašanje COP in ali ne bi bilo smotrneje (še posebno poleti) uporabiti kar električni bojler. Včasih so bile občutne razlike v ceni, danes pa je govora o kakšnem stotaku.
Kakšno vezo pa ima prodajni komplet, kjer ti pač lično zapakirajo in zasoljeno prodajo opremo na delovanje TČ si pa zares ne predstavljam.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

««
22 / 77
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ena ženska, ki je izgubljena med ponudbami TČ in IR paneli (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16610023 (2338) a_borlak
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936781 (13421) fikus_
»

Izbira toplotne črpalke (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22557055 (21784) Jurij25
»

Kolikšna je električna moč toplotne črpalke? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
7141191 (11833) zamotsloteh
»

Ogrevanje hiše s toplotno črpalko? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
382152952 (119776) Zvezdica27

Več podobnih tem