» »

We have found a civilization

We have found a civilization

Temo vidijo: vsi
««
14 / 21
»»

Okapi ::

V naši galaksiji je 100 do 400 milijard zvezd. Recimo, da jih je 200 milijard. V povprečju bi morala napredna civilizacija pregledati 100 milijard zvezd, preden bi nas našla. Naša civilizacija obstaja recimo 10.000 let. Se pravi bi morali natančno preiskati 10 milijonov zvezd na leto. Če sem na hitro prav izračunal, je to ena zvezda na 3 sekunde.

In to bi morali zelo natančno gledati, ker prvih 10.000 let naša civilizacija ni bila ravno "glasna". Na daleč nas je mogoče lažje odkriti šele zadnjih nekaj več kot 100 let, po oddanih radijskih valovih. V oddaljenosti 100 svetlobnih let je samo okoli 100 zvezd, okoli katerih so mogoče planeti. Da bi ravno tam bil nekdo s projektom SETI je skrajno malo verjetno.

Vesolje je večje, kot so običajno predstavljamo.

BigWhale ::

MrStein je izjavil:

BigWhale je izjavil:

Nam najblizja galaksija je oddaljena 2.5mio svetlobnih let stran. To je kar precej. Ce bi bilo v nasi galaksiji poseljenih vec planetov, sta dva lahko se vedno nekaj deset tisoc svetlobnih let stran. Najhitrejsa stvar, ki jo je naredil clovek se premika, glede na sonce, s 40km/s. Vso sreco pri tem.

Zakaj je človek leta 2017 referenca?


Saj ni. Samo stvar lahko pohitris se za 1000x, pa bo vse skupaj se vedno precej dolgo trajalo. Precej predolgo, da bi bila neka kolonizacija v resnici mogoca.

Okapi je izjavil:

Vesolje je večje, kot so običajno predstavljamo.


Ja, to je tisto kar vedno znova in znova probavam razloziti ljudem. Tudi ce imas moznost instantnega potovanja od ene zvezde do druge zvezde, bos se vedno porabil ogromno ogromno casa, da pregledas vse.

In v casovnem obdobju 13 milijard let mors met se tolk vec srece, da potem najdes planet na katerem so ugodni pogoji za zivljenje, kaj sele zivljenje. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

MrStein ::

Saj pred izumom letala je tudi marsikaj šlo počasi. Danes pa lahko slehernik v istem dnevu pride na (skoraj) katerokoli točko planeta.

Glede odkrivanja: če bi lahko zaznali že "zelenjavo", se časovno okno za odkritje zelo poveča. Že mi lahko detektiramo posamezne elemente na eksoplanetih, tako da...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Okapi ::

Danes pa lahko slehernik v istem dnevu pride na (skoraj) katerokoli točko planeta.
Pred 40 leti je lahko prišel hitreje. Kar nas opozarja na to, da večni napredek ni nekaj samo po sebi razumljivega.

Od Kolumba naprej je tokrat prvič, da se je hitrost, s katero lahko "slehernik" pride iz Evrope v Ameriko, zmanjšala.

Okapi ::

MrStein je izjavil:

Glede odkrivanja: če bi lahko zaznali že "zelenjavo", se časovno okno za odkritje zelo poveča. Že mi lahko detektiramo posamezne elemente na eksoplanetih, tako da...
Kakšni 2 milijardi let je bilo časa za odkritje kisika v ozračju, kot znamenje življenja na Zemlji. Se pravi bi morali pregledati samo po eno zvezdo na teden. Kakšna dovolj napredna in vztrajna civilizacija v naši galaksiji morda ve, da je na Zemlji življenje. Skoraj zanesljivo pa ne ve, da se je razvila civilizacija. In očitno se nas niso potrudili obiskati.

dronyx ::

Okapi je izjavil:

In očitno se nas niso potrudili obiskati.

Tu seveda predpostavljaš do so vsa UFO videnja hoax. :)

BigWhale ::

dronyx je izjavil:

Okapi je izjavil:

In očitno se nas niso potrudili obiskati.

Tu seveda predpostavljaš do so vsa UFO videnja hoax. :)


Tako kot lahko za vsako Nessie videnje predpostavimo, da je hoax. Morda ne ravno hoax ampak samo pomota. :)

Okapi ::

Mene recimo zanima, kako bo čez par sto let na človeško psiho (in civilizacijo) delovalo spoznanje, da ne moremo več napredovati (če se bo to seveda res zgodilo). Ko bomo ugotovili, da singularnosti ne bo in je upload nemogoč, da so zvezde predaleč, da bi jih obiskovali, da časovnega stroja ni mogoče narediti, da je teleportacija celih atomov nemogoča ...

dronyx ::

Meni je po svoje zanimivo da smo mi, ki trenutno hodimo po tem planetu (torej Janezi, Ančke...) praktično prva zavest po 4,5 milijardah letih od nastanka planeta, ki šteje zvezde, galaksije, računa maso nevtronskih zvezd in razmišlja kaj naj bi bil dogodkovni horizont črne luknje (hoje po Luni in v parih desetletjih tudi po Marsu niti nisem omenil). Že to je neke vrste singularnost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dronyx ()

DarkSite ::

Okapi je izjavil:

Mene recimo zanima, kako bo čez par sto let na človeško psiho (in civilizacijo) delovalo spoznanje, da ne moremo več napredovati (če se bo to seveda res zgodilo). Ko bomo ugotovili, da singularnosti ne bo in je upload nemogoč, da so zvezde predaleč, da bi jih obiskovali, da časovnega stroja ni mogoče narediti, da je teleportacija celih atomov nemogoča ...


Na koncu ti še vedno ostane generation-ships in s temi prideš do drugih zvezd ob predpostavki, da pač vsa druga tehnologija za pogone propade.

nevone ::

Okapi je izjavil:

Mene recimo zanima, kako bo čez par sto let na človeško psiho (in civilizacijo) delovalo spoznanje, da ne moremo več napredovati (če se bo to seveda res zgodilo). Ko bomo ugotovili, da singularnosti ne bo in je upload nemogoč, da so zvezde predaleč, da bi jih obiskovali, da časovnega stroja ni mogoče narediti, da je teleportacija celih atomov nemogoča ...


Podobno kot na človeka, ko pride v pozno tretje življensko obdobje. Ve, da se mu bliža konec, a vseeno poskuša kvalitetno preživeti ostanek življenja.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Wrop ::

Ja, to je tisto kar vedno znova in znova probavam razloziti ljudem. Tudi ce imas moznost instantnega potovanja od ene zvezde do druge zvezde, bos se vedno porabil ogromno ogromno casa, da pregledas vse.


Zakaj bi vse zvezde obiskal z eno ladjo? Pri vsakem postanku narediš še eno ladjo in vsaka gre naprej k svoji zvezdi. Torej ne rabiš niti 40 postankov. Če vsako potovanje in gradnja nove ladje traja 1000 let imaš celo galaksijo mapirano v 40.000 letih.

Okapi ::

Glede na to, da ima galaksija premer več kot 100.000 svetlobnih let, mi smo pa bolj na robu kot ne, bomo težko vse pregledali v 40.000 letih, tudi če potujemo s svetlobno hitrostjo.

Wrop ::

Predpostavka je, da imaš možnost instantnega potovanja.

Spajky ::

Okapi je izjavil:

Mene recimo zanima, kako bo čez par sto let ...
... Utegnejo potomci preživelih se učit, kako se izdeluje orodje iz kamenih skrilavcev ...
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

BigWhale ::

DarkSite je izjavil:

Na koncu ti še vedno ostane generation-ships in s temi prideš do drugih zvezd ob predpostavki, da pač vsa druga tehnologija za pogone propade.


Generation ships so po mojem bolj znastvena fantastika. Sem raje odprl posebno temo o tem, da se tle ne zapletem prevec... :)

Unilseptij ::

Okapi je izjavil:

Mene recimo zanima, kako bo čez par sto let na človeško psiho (in civilizacijo) delovalo spoznanje, da ne moremo več napredovati (če se bo to seveda res zgodilo). Ko bomo ugotovili, da singularnosti ne bo in je upload nemogoč, da so zvezde predaleč, da bi jih obiskovali, da časovnega stroja ni mogoče narediti, da je teleportacija celih atomov nemogoča ...

Saj tega ne bomo kar naenkrat spoznali. Že zdaj "vemo", da je teleportacija nemogoča in da časovnega stroja ni, pa ne vidim neke hude potrtosti zaradi tega. Poleg tega imamo za naslednjih par tisoč let dovolj dela z našim sončnim sistemom... konec koncev dlje on Lune, ki je praktično za vogalom, še nismo prišli in nič ne kaže, da bo kmalu kaj dosti bolje... in ja, ena potencialno uspešna misija na Mars v naslednjih 20 - 30 letih, ne pomeni kaj dosti, če potem 100 let ne bo nič.

Ko osvojimo sončni sistem, gremo na najbližje zvezde do par 10 svetlobnih let stran. To je spet za par tisoč let dela. Tako da dvomim, da je tukaj nekakšna bariera, ki je ne bi mogli počasi pregristi. Edina resna omejitev je naša galaksija, ki pa je za vse praktične potrebe neskončno velika in je nikdar ne bomo naselili.

Zgodovina sprememb…

Darko! ::

Po teoretični skali Kardasheva
Kardashev scale @ Wikipedia
smo civilizacija tipa 0.

Da bomo obvladovali sončen sistem bomo potrebovali še par tisoč let, če nas lastni primitivizem ne bo prej za vedno uničil.

Michio Kaku je nekje dejal, da je čisto verjetno, da smo kot mravlje, ki si v bližini avtoceste postavijo mravljišče. Mravlje nimajo pojma, kakšna infrastruktura poteka mimo njihovega doma.

Lahko, da v bližini zemlje ali lune poteka intergalaktična avtocesta, pa se nam za njen obstoj niti ne sanja !

Mi smo vesoljski novorojenčki stari nekaj dni 8-)

Okapi ::

Primerjava z mravljami je bedasta, ker mravlje o svetu okoli sebe ne vedo praktično ničesar. Mi pa o vesolju vemo marsikaj, o vesolju blizu nas pa skoraj vse (če malo pretiravam). Držala bi samo v primeru, da se v dimenzijah od 4 do 11 dogajajo zelo zanimive zadeve. Ampak fiziki pravijo, da so, če obstajajo, zelo majhne in tesno zvite.

To je podobno, kot reči, da NLP so pa morda res marsovci.

Darko! ::

Okapi je izjavil:

Primerjava z mravljami je bedasta, ker mravlje o svetu okoli sebe ne vedo praktično ničesar. Mi pa o vesolju vemo marsikaj, o vesolju blizu nas pa skoraj vse (če malo pretiravam). Držala bi samo v primeru, da se v dimenzijah od 4 do 11 dogajajo zelo zanimive zadeve. Ampak fiziki pravijo, da so, če obstajajo, zelo majhne in tesno zvite.

To je podobno, kot reči, da NLP so pa morda res marsovci.


Primerjava z mravljami je res pretirana.
Ampak tudi tvoja izjava, da o vesolju blizu nas vemo skoraj vse je približno tam-tam.

Da vidim v prepričanost, Okapi.
Recimo, da je vse 10.
Koliko je potem skoraj ?
7, 8, 9 ?

Okapi ::

Odvisno do kakšne podrobnosti bi rad vedel stvari. Poznamo vse velike planete našega osončja, vse zvezde v oddaljenosti 100 svetlobnih let, vemo, da blizu ni nobene civilizacije, da nobene intergalaktične avtoceste ni v bližini. Skratka, če za merilo vzamemo stvari, pomembnega za življenje ljudi na Zemlji, vemo 9,8 od 10, če sem previden. 0,2 manjka do tam, da bi bili lahko prepričani, da se v naslednjih par sto letih ne bo kakšna večja skala zaletela v Zemljo.

Darko! ::

OK,
če vzameš za merilo znanja poznavanje lokalne, ampak res lokalne "kartografije" vesolja (v oni temi o generation ship je tisti, meni fenomenalni filmček o velikosti zaznavnega vesolja) potem to drži.

Ampak že če samo "kartografijo" raztegneš "malo onkraj soseščine" je tistih 100 svetlobnih let zanemarljivo malo. V bistvu ne predstavlja skoraj ničesar od celote.

Če pa znanje oz. "vedeti nekaj o nečim" dojemamo kot razumevanje pojavov smo pa olalala oddaljeni od 10, brez da omenjamo vsakdanje uporabnosti takšnega znanja.

Pojma nimam kje smo. No ja, po Kardashevi lestvici smo nekaj tisoč let do direktnega izkoriščanja energije našega sonca. Meni se zdi to bližje 0,2 kot 9,8 8-O

jype ::

Wrop> Predpostavka je, da imaš možnost instantnega potovanja.

Torej efektivno časovni stroj? Potem definitivno lahko pregledaš celotno galaksijo hkrati, utegne pa še vedno biti izrazito dolgočasno početje.

Darko! ::

hm, se opravičujem ...
mislim, v uni drugi temi, "matematično vprašanje o vesolju" ...

BigWhale ::

Poznamo dovolj, da vemo, da dalec naokrog ni nobene groznje v obliki napredne civilizacije, ki bi nas lahko ogrozila v ne tako bliznji prihodnosti.

DarkSite ::

BigWhale je izjavil:

Poznamo dovolj, da vemo, da dalec naokrog ni nobene groznje v obliki napredne civilizacije, ki bi nas lahko ogrozila v ne tako bliznji prihodnosti.


Če malo fantaziramo ... Poznamo okolico toliko, kot nam dopušča trenutna tehnologija. Ena stopnja višje v tehnologiji lahko pomeni, da so oni nam popolnoma nevidni in lahko majo avtocesto skozi zemljo pa mi niti ne vemo. Ampak to je že svet, če če če ... :)

Nekaj kar je za nas daleč, ker smo omejeni z današnjo tehnologijo je lahko za njih lokalni svet, kjer lahko instantno skočijo do nas, če se za to odločijo.

Okapi ::

Lahko pa tudi rečemo, da fiziko našega vesolja poznamo že dovolj dobro, da vemo, da kaj takega ni mogoče.

BigWhale ::

Ce lahk mal fantaziramo lahk recemo se marsikaj drugega. Sam ne mormo kr mal fantazirat. :)

SimplyMiha ::

BigWhale je izjavil:

Poznamo dovolj, da vemo, da dalec naokrog ni nobene groznje v obliki napredne civilizacije, ki bi nas lahko ogrozila v ne tako bliznji prihodnosti.


Je ne rabimo, se bomo kar sami pobili. Pa še enega asteroida ali - buhnedej - kometa se ne moremo ubraniti.

Smo kot skobacajček v džungli. Nesmiselno se je sekirati zaradi morebitnih pedofilov, če ga bo požrla prva mačka.

Ali pa postane Mavgli.

MrStein ::

BigWhale je izjavil:

Poznamo dovolj, da vemo, da dalec naokrog ni nobene groznje v obliki napredne civilizacije, ki bi nas lahko ogrozila v ne tako bliznji prihodnosti.

Kako vemo, da okoli lune ni parkiranih ducat Bird of Prey-ov?
Ali za Jupitrom?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Wrop ::

jype je izjavil:

Wrop> Predpostavka je, da imaš možnost instantnega potovanja.
Torej efektivno časovni stroj? Potem definitivno lahko pregledaš celotno galaksijo hkrati, utegne pa še vedno biti izrazito dolgočasno početje.


Če bi potovali s skoraj svetlobno hitrosjo, potem da. Ampak nisem imel tega v mislih. Bolj, kot potovanje s skoraj svetlobno hitrostjo, bi bilo boljše, če bi znali ukrivit prostor do izbrane lokacije (ustvarjanje črvine).

Grey ::

Okapi je izjavil:

Primerjava z mravljami je bedasta, ker mravlje o svetu okoli sebe ne vedo praktično ničesar. Mi pa o vesolju vemo marsikaj, o vesolju blizu nas pa skoraj vse (če malo pretiravam). Držala bi samo v primeru, da se v dimenzijah od 4 do 11 dogajajo zelo zanimive zadeve. Ampak fiziki pravijo, da so, če obstajajo, zelo majhne in tesno zvite.

To je podobno, kot reči, da NLP so pa morda res marsovci.

Primerjava z mravljami je na mestu. Enako lahko znanstveni mravljinci govorijo, da vedo marsikaj pa skoraj vse. Večina mravelj ni nikoli videla avta. Nikoli ni videla avtocest, letal (če imajo oči preveč pikslaste in slabo dioptrijo). Živijo v prepričanju, da vedo o tem svetu in obstoju veliko, pa je daleč od tega.

Unilseptij je izjavil:


Saj tega ne bomo kar naenkrat spoznali. Že zdaj "vemo", da je teleportacija nemogoča in da časovnega stroja ni, pa ne vidim neke hude potrtosti zaradi tega. Poleg tega imamo za naslednjih par tisoč let dovolj dela z našim sončnim sistemom... konec koncev dlje on Lune, ki je praktično za vogalom, še nismo prišli in nič ne kaže, da bo kmalu kaj dosti bolje... in ja, ena potencialno uspešna misija na Mars v naslednjih 20 - 30 letih, ne pomeni kaj dosti, če potem 100 let ne bo nič.

Teleportacija ni nemogoča. Nemogoča je na tak brute force način, ki ga poskušajo danes.
Bolj verjetno je, da je teleportacija podobna igri Portal, nadaljevanki Stargate in podobnim nadaljevankam/filmom/igram. Infinitezimalno tanek interfejs med dvema lokacijama, ki ga ustvarja sinhro-vzbujevalnik (spooky action at a distance). Ko bodo znanstveniki prišli do spoznanja, da je Vesolje kot en velik ekstremno fino pikseliran HBM memory modul in da lahko navidezno potuješ nazaj v času tako, da bereš temporalne momente posameznih 4D pisklov (podobno kot forenzično lahko preiskujejo HDD), takrat bodo lahko s posebnimi napravami priklicali opno, ki daje dostop do drugega sektorja diska v real time in se teleportirali na drugi konec osončja recimo. Izgledalo pa bo verjetno tako, da sta vidne dve strani in v dve strani lahko prideš obrnjen, ko stopiš čez, odvisno s katere strani si stopil skozi opno.

Okapi ::

Ja, sigurno bo tako.:))

BigWhale ::

Portal se ni najbolj koncal. ;>

Nikec3 ::

Nekje sem enkrat prebral, da bi z našo trenutno tehnologijo lahko na Zemlji zaznali življenje iz oddaljenosti 150 svetlobnih let. Z drugimi besedami, v rangu 150 svetlobnih let zelo verjetno ni civilizacije, ki bi bila na našem nivoju.

Nikec3 je izjavil:

Nekje sem enkrat prebral, da bi z našo trenutno tehnologijo lahko na Zemlji zaznali življenje iz oddaljenosti 150 svetlobnih let. Z drugimi besedami, v radiju 150 svetlobnih let zelo verjetno ni civilizacije, ki bi bila na našem nivoju.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Nikec3 ()

Gaius ::

Zelo verjetno ni civilizacije, ki bila na našem ali malo pod našim nivojem. Če je pa kakšna dovolj nad našim nivojem, je najbrž dovolj pametna, da zna zabrisat svoje sledi, da je drugi ne vidijo. To smo že ugotovili, da se je v vesolju boljše skrivati kot se okoli razkazovati.

Okapi ::

Mogoče eno kratko pojasnilo, kako smo že to ugotovili? Sem namreč pozabil.

MrStein ::

Nismo. Glej moje prejšnje sporočilo.

Sploh, če gre za razliko več tisoč (ali milijonov) let v razvoju, kar je zelo verjetno.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

imagodei ::

Okapi je izjavil:

Mogoče eno kratko pojasnilo, kako smo že to ugotovili? Sem namreč pozabil.

Nekoč smo npr. razglabljali, da bi nezemljani lahko zavzeli stališče, da je bolje "požreti, kot biti požrt". Ker je zadosti, da imaš v soseski samo eno tako zelo napredno civilizacijo, ki bi druge uspela "pojesti za zajtrk", je najboljše, da se vsi obnašamo na tak način. Kar pomeni, da je razglašanje svoje prisotnosti v širšo okolico jako nevarno početje in da bi dovolj napredna civilizacija najbrž poskušala na nek način omejit širitev balona radijske komunikacije. Oziroma ga nekako prikrit.

Dysonova sfera, ki bi delovala kot kompletni ščit za EM valovanje, je nemara res božjastno ambiciozen projekt. Precej lažje je nekakšen EM ščit dat okoli planeta (planetov), na katerem imaš umetne izvore EM valovanja.

Če si bistveno bolj napredna civilizacija kot smo danes Zemljani in imaš na voljo enormen vir energije, se morda v zvezi s tem lahko postori še kaj drugega, ne samo faradayevo kletko okoli planeta...
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

Razglabljali smo marsikaj, ampak ugotovili pa nismo nič. Če sodimo po nas, lahko ugotovimo kvečjemu, da dovolj napredne civilizacije niso več nevarne. Naša civilizacija si še v eno jezero pod ledom na Antarktiki ne upa pogledati, da slučajno ne bi kakšnih mikrobov okužila.

Gaius ::

Okapi je izjavil:

Razglabljali smo marsikaj, ampak ugotovili pa nismo nič. Če sodimo po nas, lahko ugotovimo kvečjemu, da dovolj napredne civilizacije niso več nevarne. Naša civilizacija si še v eno jezero pod ledom na Antarktiki ne upa pogledati, da slučajno ne bi kakšnih mikrobov okužila.


Tvoje razmišljanje je polno lukenj.

Naša civilizacija je trenutno lih v taki fazi, da se boji svoje lastne sence, ko govorimo o raziskovanju vesolja. Dovolj napredna civilizacija se gotovo ne bi bala raziskovati jezer, ker bi to znala narediti na način, da nebi ničesar okužila (če bi že bila tako mahnjena na čistočo kot smo mi). Treba je vedeti, da smo mi tako mahnjeni na čistočo predvsem zato, ker si strašansko želimo najti drugo življenje, in nočemo, da bi v resnici odkrili naše lastno življenje.

Gaius ::

Da pa napredne civilizacije niso nevarne?

Predstavljaj si eno civilizacijo, ki je recimo 1 milijon let pred nami. Če bi civilizacija preživela tako dolgo dobo pomeni, da je zares napredna (v smislu, da se ni sama sebe uničila). No ta civilizacija recimo ve, da je poleg nas Zemljanov, v naši galaksiji še 5000 civilizacij na približno isti razvojni stopnji kot smo mi. Pa recimo si predstavljajmo, da smo mi napram tej napredni civilizaciji na razvojni stopnji opice.
Sedaj pa poglejmo kaj mi počnemo tukaj na Zemlji z bitji, ki so nižja od nas. Če je kakšne vrste preveč izvajamo odstrel, če je kakšna vrsta posebej zanimiva jo stlačimo v ZOO. Je pa vse to odvisno od političnega sistema.

Če bi bil recimo vodja, te napredne civilizacije Jype se nikomur nebi nič zgodilo. Če bi bil vodja take civilizacije g. Kim iz severne koreje, bi pobivali ostale brez problema. Štos je v tem, da mi ne moremo vedeti kakšno družbenopolitično ureditev fura ena civilizacija, ki je toliko bolj napredna od naše. Možna sta oba ekstrema. In ker ne vemo katerega fura morebitna napredna civilizacija, je boljše, da se skrivamo in nas ne najde, kot pa da se razkazujemo in iščemo sami sebi probleme.
Ampak ja, dopuščam možnost, da bo taka civilizacija dovolj razsvetljena, da nam bo pomagala. Se pa na to še zdaleč ne bi zanašal.

MrStein ::

Uh, koliko ostalih je g. Kim pobil?
V primerjavi z ... no to si lahko vsak pri sebi razčisti.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Isotropic ::

baje naj bi z SKA lahko že zaznali aliensko televizijo z bližnjih zvezd (če bi bil ta array usmerjen v pravo smer par dni skupaj). isto oni našo s takim teleskopom.
sem mislil, da bi bila redshiftana v oblivion, ampak očitno ne

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

Je pa treba priznati, da bi bilo zanimivo, če bi ulovili kakšno "marsovsko" televizijsko postajo. Sem prepričan, da bi na začetku podrla vse rekorde v gledanosti.;)

DarkSite ::

Obstaja nekaj enačb, ki predvidevajo, koliko naprednih civilizacij bi moralo biti v samo naši galaksiji. Recimo, da 10000.

Z odkrivanjem novih planetov, ki imajo čedalje boljše pogoje za obstoj življenja tem enačbam ta odkritja dajejo čedalje večjo vrednost.

X število civilizacij je tehnološko bolj napredno od nas.
Y število civilizacij je tehnološko manj napredno od nas.

Zato lahko predvidevamo, da bi morala biti naša galaksija "glasna".

Kje so vsi?

THE GREAT FILTER

Vprašanje je le ali smo ga mi že dali čez ali pa nas še čaka?

Okapi ::

V teh "enačbah" je toliko neznank, da niso nič drugega kot ugibanje. Parametre lahko nastaviš tudi tako, da pride ena sama civilizacija na milijon galaksij. To bi pomenilo, da je v vidnem vesolju milijon civilizacij (pravzaprav celo dva milijona, glede na trenutne ocene o številu galaksij), ampak so tako na redko posejane, da je kot bi bila vsaka čisto sama.

SimplyMiha ::

Ali ni že naš obstoj dovolj dober dokaz?

Okapi ::

Naš obstoj je zgolj dokaz, da je verjetnost za obstoj življenja, oziroma razvoj civilizacije, večja od nič. Prav nič pa ne pove o tem, koliko večja od nič je ta verjetnost.

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

To bi pomenilo, da je v vidnem vesolju milijon civilizacij (pravzaprav celo dva milijona, glede na trenutne ocene o številu galaksij), ampak so tako na redko posejane, da je kot bi bila vsaka čisto sama.


To je hipoteza h kateri se jaz najbolj nagibam. Moznosti so in tudi ce bi prisli na dve civilizaciji v eni sami galaksiji, je to se vedno tako redko, da lahko recemo, da smo sami.

Lahko dosezemo svetlobno hitrost, pa nam nic ne pomaga. Nasa galaksija meri med 100.000 in 180.000 svetlobnih let.
««
14 / 21
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obeta se nam največje iskanje Nezemljanov v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
28665634 (53690) garamond
»

Kepler odkril prek 700 planetov

Oddelek: Znanost in tehnologija
295216 (4152) noraguta
»

Kepler najdu planet podoben zemlji! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16529935 (23595) Jst

We come in peace... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24241523 (35127) Gandalfar
»

fizikalni zakoni vesolja niso povsod enaki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24935945 (31066) sprasujem

Več podobnih tem