» »

We have found a civilization

We have found a civilization

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 21
»»

vostok_1 ::

(or not?)

http://www.theatlantic.com/science/arch...

Astronomers have spotted a strange mess of objects whirling around a distant star. Scientists who search for extraterrestrial civilizations are scrambling to get a closer look.


You never know. Lahko da gre res sam za neke komete, ampak to bi se dalo z mal daljšim opazovanjem anulirati.
Mogoče pa gledamo dysonove sfere neke razvite civilizacije. Naslednji korak po fuziji bi najbrž bil, da bi tud mi gor kaj zmetali, da nam proizvaja elektriko. Fairly easy to do...on a small scale.

energetik ::

Bi rekel, da je veliko več možnosti, da gre za konkreten asteroidni pas, ali da gre kljub vsemu za mlado zvezdo s še neoblikovanimi planeti, kot pa da so 1000 let nazaj alieni sestavljali Dysonovo sfero.

Isotropic ::

jaz se nebi zanašal na to
zvezda baje ni mlada

Tarzan ::

Na tak način bi rekel da bomo najprej lahko opazili morebitno civilizacijo. Čim prej naj na luno nekdo gre gradit orjaški teleskop, ker tu na atmosfere polni zemlji se bolj slabo vidi vse skupaj. Giant teleskop na luni je pa dosti laže zgraditi, kot nekje v visoki orbiti zemlje. Heck, mogoče se lahko spotoma ponuca še nekaj lunarnega materiala in se gor nosi res samo tisto česar primanjkuje.

vostok_1 ::

Exactly. Kakršenkoli pas tam, bi se moral že sesesti v zvezdo. Ali je bil one time fluke event, ali je tam nekaj.


Thomas pohiti, tej že dysonove sfere postavljajo, tu pa še vedno mamo folk, ki misli da je zemlja stara 6000 let in da svinjine pa alkohola ne smemo uživati.

vostok_1 ::

Tarzan je izjavil:

Na tak način bi rekel da bomo najprej lahko opazili morebitno civilizacijo. Čim prej naj na luno nekdo gre gradit orjaški teleskop, ker tu na atmosfere polni zemlji se bolj slabo vidi vse skupaj. Giant teleskop na luni je pa dosti laže zgraditi, kot nekje v visoki orbiti zemlje. Heck, mogoče se lahko spotoma ponuca še nekaj lunarnega materiala in se gor nosi res samo tisto česar primanjkuje.


Actually tudi za to ni potrebno silit na luno. Enostavno narediš ene 5 james webb teleskopov in jih fokusiraš v isto točko. To je easily doable z malo več financ v vesoljska raziskovanja. Trenutno NASA res bolj ali manj mora delaz z drobižem. Ampak kmal bodo pocen rakete.

hammock ::

Ampak kmal bodo pocen rakete.

Imas v mislih SpaceX & Co ali sem presprical kaksne pomembne tehnicne novice? :)

vostok_1 ::

Pa ne pozabit na this big boy European Extremely Large Telescope @ Wikipedia

Sicer, bi skoraj bilo bolj pametno v radijo spektru kukat.

vostok_1 ::

hammock je izjavil:

Ampak kmal bodo pocen rakete.

Imas v mislih SpaceX & Co ali sem presprical kaksne pomembne tehnicne novice? :)


Zaenkrat še vse po starem. SpaceX še ni začel leteti, kljub napovedim. Falcon heavy naj bi začel leteti spomladi.
Ampak zadeve so štartale na pot. Do 2020 predvidevam, da bomo kr nekaj zanimivih stvari videli.

c3p0 ::

Še en zanimiv članek na podobno temo:

https://www.newscientist.com/article/mg...

franseliski ::

Mah, itak ni denarja za raziskovanje vesolja. Imamo preveč lačnih za nahranit, ki nimajo dovolj lepih cunj, nimajo denarja za naročnino na mobitel.
Morda je kdo kaj bral o financah za naso. Poglejte si malo zgodovino in boste videli, kam gremo. Koliko denarja je za večne reveže in koliko za napredek civilizacije.

Komunizem vstaja.

Space Missions are a Wastage of Resources for a Resource-Starved Nation like India
Another Year, Another Set of Bizarre Cuts to NASA's Budget
Space exploration is a waste of money
Why Spend Money on Space Exploration When We Have So Many Problems Here on Earth?
Manned Missions to Mars & Moon! Suck it Starving Orphans!

Isotropic ::

več denarja za naso nebi čudežno rešilo vseh problemov, kvečjemu bolj lahkomiselno bi se delalo z njim.

Starodavni ::

Če mene vprašate, je vsako raziskovanje vesolja kvečjemu korist za človeštvo. Sploh asteroidi so polni rudnin, ki bi na dolgi rok dali bogastvo in rešili milijarde ljudi pred stagnacijo. Da o ekspanziji človeštva po osončju ne govorimo.

Tisti, ki so proti raziskovanju vesolja so itak butli, ker za vesolje se porabi le majhen promil globalnih financ, za vojsko pa večji % globalnih financ.

Torej, zakaj se potem ravno krivi raziskovanje vesolja in ne orožarsko sranje?

Sicer pa svet vsako dekado vse bolj napreduje, ekstremne revščine je vse manj, lakote tudi, navkljub naraščanju populacije.
http://www.gapminder.org/videos/dont-pa... - trenutno je v ekstremni revščini 13% človeštva, kar je veliko manj, kot je bilo recimo leta 1800, ko je bilo v ekstremni revščini 85% človeštva.

Je pa res, da je cifra komaj dosegla 1 milijardo človeštva, ki žive v ekstremni revščini, ampak trend je jasen, navzdol gre, in če bodo razvoj tak kot se kaže bo ekstremna revščina do leta 2030 močno zmanjšana, pod 200 mio ljudi, ob tem da bo populacija celotnega sveta leta 2030 - 8 milijrad ljudi.

To je velik napredek, veste. Vse bolj bogati in za vse večjo populacijo postajamo. Komuniizem, če kdaj to pride nazaj pa bo vse spravil 100 let nazaj. Komunizem ne deluje, to je fakt.

Also, back to main topic: V kolikor je to res, da je na tem ozvezdju civilizacija, ki je zgradila monumentalne sončne kolektorje, pol se nam slaba piše, ker ti že zdaj delajo Dysonovo sfero in pobirajo več energije, res pa je, da je to 1000-1500 let star posnetek, če še obstajajo, kam so potem v tem času šele napredovali, samo zakaj jih pa potem ni tu pri nas že?

hammock ::

Also, back to main topic: V kolikor je to res, da je na tem ozvezdju civilizacija, ki je zgradila monumentalne sončne kolektorje, pol se nam slaba piše, ker ti že zdaj delajo Dysonovo sfero in pobirajo več energije, res pa je, da je to 1000-1500 let star posnetek, če še obstajajo, kam so potem v tem času šele napredovali, samo zakaj jih pa potem ni tu pri nas že?

Morda nas opazujejo, pa ne vemo. Ce je to res civilizacija in smo jih nasli, potem oni ze zdavnaj vedo za nas. Glede na to da smo se zivi, nas ocitno ne smatrajo za groznjo, ker smo za njih nandertalci.

Machete ::

Starodavni je izjavil:

Če mene vprašate, je vsako raziskovanje vesolja kvečjemu korist za človeštvo. Sploh asteroidi so polni rudnin, ki bi na dolgi rok dali bogastvo in rešili milijarde ljudi pred stagnacijo. Da o ekspanziji človeštva po osončju ne govorimo.

Also, back to main topic: V kolikor je to res, da je na tem ozvezdju civilizacija, ki je zgradila monumentalne sončne kolektorje, pol se nam slaba piše, ker ti že zdaj delajo Dysonovo sfero in pobirajo več energije, res pa je, da je to 1000-1500 let star posnetek, če še obstajajo, kam so potem v tem času šele napredovali, samo zakaj jih pa potem ni tu pri nas že?


- Kakšno stagnacijo? Surovinsko? Mogoče. Družbenoureditveno pa gotovo ne. Rudarile bodo mastno naloudane korporacije. Nič drugače ne bo, kot je. Kvečjemo slabše. Krvavi diamanti se bodo pač kopali z robotki ali skafandri.

- Mogoče nimajo časa za raziskovat bakterij :)
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

imagodei ::

hammock je izjavil:

Morda nas opazujejo, pa ne vemo. Ce je to res civilizacija in smo jih nasli, potem oni ze zdavnaj vedo za nas. Glede na to da smo se zivi, nas ocitno ne smatrajo za groznjo, ker smo za njih nandertalci.

B? Kako pa naj bi oni na to razdaljo vedeli za nas? Signale, ki jih je moč zaznati, oddajamo v vesolje šele 100 let, oni pa ta hip zrejo v 1000 let staro sliko našega osončja...
- Hoc est qui sumus -

Starodavni ::

@Machete

Ti si pa res pesimističen, da bo slabše, kvečjemu bo boljše, ker bo toliko surovin, da bo cena strmoglavila dol. Pač to se zgodi, ko trg preplaviš z izobiljem surovin, ki ga prej ni bilo. Misliš da bodo korporacije edine, ki bodo črpale in prodajale produkte? Veliko bo teh podjetnikov, veliko več, da bi preprečil in imel nek monopol.

S stagnacijo je pa mišljeno, da če bomo ostali na samo tem planetu se nam dolgoročno slabo piše, človeštvo mora osvojiti in kolonizirati celotno osončje in nato še bližnje sisteme, saj veš kaj pravijo, košaric z jajcami je boljše kot ena sama košarica.

imagodei, mogoče je mišljeno s tem, da če so tako razviti potem imajo tudi sisteme za opazovanje vesolja okoli sebe in bi potem s temi sistemi opazili planete, ki vsebujejo vodo in so idealni za življenje, pa bi potem oni poslali v vse te smeri sonde, ki bi raziskovale ta osončja. Eno od njih bi bili mi :)

vostok_1 ::

imagodei je izjavil:

hammock je izjavil:

Morda nas opazujejo, pa ne vemo. Ce je to res civilizacija in smo jih nasli, potem oni ze zdavnaj vedo za nas. Glede na to da smo se zivi, nas ocitno ne smatrajo za groznjo, ker smo za njih nandertalci.

B? Kako pa naj bi oni na to razdaljo vedeli za nas? Signale, ki jih je moč zaznati, oddajamo v vesolje šele 100 let, oni pa ta hip zrejo v 1000 let staro sliko našega osončja...


Exactly. Oni sedaj gledajo šele propad starih rimljanov. Ko bodo zagledali naše moderne riti, bomo mi že na 2/3 poti do njih.

Tehnično gledano...jz mislim, da bi lahko mi že v roku naslednjih 200 letih spravli v vesolje kak bolj konkreten dysonov panel. My guess je, da okol leta 2150, bomo že mel neko small scale industrijo situirano v vesolju. Iz zemlje se bo pretežno pošiljalo personel in finese.

Sicer pa vojna na tako razdaljo je zelo nepraktična reč. Nas fentat na easy način pa načeloma ne morejo več, ker v roku 100 let ni nobenega res deadly asteroida, ki bi nas ciljal.

Okapi ::

Problem je, ker je tudi komunikacija na tako razdaljo povsem nepraktična. Recimo, da ugotovimo, da so tam res marsovci. Jim pošljemo pozdrav, Halo, Zemlja kliče! In potem čakamo 3000 let (!) na odgovor8-O

O.

vostok_1 ::

http://www.slate.com/blogs/bad_astronom...

Malo bolj podroben poljudnozananstveni pogled na zadevo.

garamond ::

vostok_1 je izjavil:

tu pa še vedno mamo folk, ki misli da je zemlja stara 6000 let
Kakšna neumnost, 6000 let. Saj smo šele 2015.
A parody of extremism is impossible to differentiate from sincere extremism.

DarkSite ::

Če so res te sfere tm potem oni ziher ne komunicirajo na enak način kot mi. Torej ne bulijo skozi teleskope in nimajo 1000let stare slike. Verjetno so tolk napredni, da lahko komunicirajo s temi sondami parkiranimi v našem osončju v realnem času. V glavnem nam se niti ne sanja, kaj bo čez 100let. Na kratko, če so res tam, potem že vedo za nas. Da smo še živi, še ne pomeni, da so nas pustili živeti. Preprosto "trenutno" nismo v njihovem planu, saj tudi mi ne uničimo random mravljišča ampak ponavadi takrat, ko gradimo kako novo cesto.

hammock ::

B? Kako pa naj bi oni na to razdaljo vedeli za nas? Signale, ki jih je moč zaznati, oddajamo v vesolje šele 100 let, oni pa ta hip zrejo v 1000 let staro sliko našega osončja...

Ce so dovolj napredni, da gradijo Dysonovo sfero, potem imajo po moje tudi tehnologijo in energijo da upogibajo vesolje, ter posledicno potujejo bistveno hitreje od svetlobe.

Dvomim da se tako napredna civilizacija se vozi okoli s kemicnimi raketami...to bi bilo priblizno tako kot ce bi mi hoteli s konjem priti na Luno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hammock ()

Bellatrix ::

Ce so marsovci:
Moramo vzeti v postev, kot je bilo ze receno, da so bili ze 1500 let nazaj vsaj kaksno tehnolosko stoletje pred nami.
V 1500 letih pa vemo kaj se lahko zgodi.. imperiji propadejo. Ne zaradi zastarele tehnologije temvec zaradi zastarele druzbeno-politicne, kulturne in verske ureditve.
Razmisljam o tem, da sta mogoci le dve moznosti. Ali vlada tam tiranija, ali pa zivijo v cvetoci druzbi - idealnem zivljenju. Moznost, da je prislo do propada civilizacije se mi ne zdi verjetna, predvsem zato ker vidim, da je kriticna tocka za propad civilizacije ravno v tem obdobju v katerem se sedaj nahajamo mi ljudje.
Glede na to, da je njih tehnika toliko naprednejsa, da so lahko postavli te soncne elektrarne, to nujni pomeni, da so dosegli tudi nek vzdrzen druzbeni sistem (ali tiranijo ali idealno druzbo). Zatorej ce so to anomalijo res povzrocili marsovci potem po mojem mnenju obstajajo tudi danes.
Glede komunikacije:
Marsovci morajo prevzeti iniciativo.
Ce ni marsovcev:
Kaksna skoda ali pac ne, ce poslusamo Hawkinga.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

poweroff ::

Zakaj razmišljate o tiraniji, demokraciji, itd?

Zakaj razmišljate o tem, da so za življenje potrebni podobni pogoji kot pri nas?

Kaj pa če je tam nek enoten organizem, katerega deli so kot celice ali organi v našem telesu? A naše telo pozna koncept tiranije ali demokracije? Ali pa kakšna druga oblika življenja z družbeno ureditvijo, ki je mi sploh ne moremo (še) razumeti?

Ce so dovolj napredni, da gradijo Dysonovo sfero, potem imajo po moje tudi tehnologijo in energijo za upogibajo vesolje, ter posledicno potujejo bistveno hitreje od svetlobe.

Tole naj kakšen fizik pove, ampak nisem ziher, če ni to bolj polje sci-fi...
sudo poweroff

Bellatrix ::

Mathai imas povsem prav. Razmisljati je potrebo izven skatle.
People are quick to judge and slow to correct themselves.

SimstrX ::

A bolj butastega naslova nisi našel...? Lahko bi dodal še pridevnik "šokantno" in "ekskluzivno" pa bi te verjetno poklicali iz PoP Tv-ja, če bi delal za njih...

PrihajaNodi ::


Kaj pa če je tam nek enoten organizem, katerega deli so kot celice ali organi v našem telesu? A naše telo pozna koncept tiranije ali demokracije? Ali pa kakšna druga oblika življenja z družbeno ureditvijo, ki je mi sploh ne moremo (še) razumeti?


Pravzaprav ga, ko encimi niso sposobni več preprečivati napak pri delitvi celic.

hammock ::

Tole naj kakšen fizik pove, ampak nisem ziher, če ni to bolj polje sci-fi...

Naceloma vse kaze na to da ni nemogoce. Trenutno je pa jasno se sci-fi, pa se lep cas bo ;)

http://www.hawking.org.uk/space-and-tim...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hammock ()

vostok_1 ::

DarkSite je izjavil:

Če so res te sfere tm potem oni ziher ne komunicirajo na enak način kot mi. Torej ne bulijo skozi teleskope in nimajo 1000let stare slike. Verjetno so tolk napredni, da lahko komunicirajo s temi sondami parkiranimi v našem osončju v realnem času. V glavnem nam se niti ne sanja, kaj bo čez 100let. Na kratko, če so res tam, potem že vedo za nas. Da smo še živi, še ne pomeni, da so nas pustili živeti. Preprosto "trenutno" nismo v njihovem planu, saj tudi mi ne uničimo random mravljišča ampak ponavadi takrat, ko gradimo kako novo cesto.


hammock je izjavil:

B? Kako pa naj bi oni na to razdaljo vedeli za nas? Signale, ki jih je moč zaznati, oddajamo v vesolje šele 100 let, oni pa ta hip zrejo v 1000 let staro sliko našega osončja...

Ce so dovolj napredni, da gradijo Dysonovo sfero, potem imajo po moje tudi tehnologijo in energijo da upogibajo vesolje, ter posledicno potujejo bistveno hitreje od svetlobe.

Dvomim da se tako napredna civilizacija se vozi okoli s kemicnimi raketami...to bi bilo priblizno tako kot ce bi mi hoteli s konjem priti na Luno.


Umm...not really. Dvomim, da je warp drive sploh mogoč.

IMO so zgolj neka civilizacija kot bo naša čez kakih 300 let, brez apokaliptičnega, razvoja.

Spravit tolko panelov pred sonce pa spet ni nek višek tehnologije. Silicija je v vesolju kot dreka. Sončne celice so fairly straightforward, preproste zadeve za naredit. Komot bi se jih od začetka do konca naredilo. Četudi učinkovitost bi bila nižja, imaš pa celo sonce na razpolago always at peak. Nardiš pa seveda tako, da jih lahko sproti zamenjuješ z boljšimi.
Skratka...zadeva, ki bi jo zedinjena zemlja v roku 200 let vsaj tehnično splanirala, če že ne začela gradit.

Da bi jih sonce odpihnilo pa itak ni problem...sam parkiraš jih dovolj blizu.

Glede pogonov...seveda nimajo klasične kemične rakete, lol. Že nasa pravi da EM drive je dal rezultate. Tej naši galaktični sosedje pa zagotovo imajo še kaj boljšega pogruntano.
Ampak ne...ni potrebno vlečti notri science-fiction.
Ker vse te zadeve že mi sedaj lahko načrtujemo. Sam financ pa interesa ni. Zakenkrat tudi pravega razloga ni...ker imamo še polno energije tu spodaj.Ampak v roku 200 let.

SimstrX je izjavil:

A bolj butastega naslova nisi našel...? Lahko bi dodal še pridevnik "šokantno" in "ekskluzivno" pa bi te verjetno poklicali iz PoP Tv-ja, če bi delal za njih...


"Random dimming of backwater star" ni ravno catchy.

Ampak ja...je as close as we got to aliens till now.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

SimstrX ::

"The Most Mysterious Star in Our Galaxy" bi bilo kar v redu... če že mora biti po angleško.

hammock ::

Spravit tolko panelov pred sonce pa spet ni nek višek tehnologije

To je sicer res, samo vprasat se je treba, zakaj za vraga potrebujejo energijo (skoraj) cele zvezde? Vemo da se energetska pozresnost civilizacije veca z razvitostjo. Ce enkrat zanjes toliko energije, ze moras imet neko hardcore tehnologijo zadaj. Recimo delas wormhole. Again, fizika jih zaenkrat ne prepoveduje.

vostok_1 ::

SimstrX je izjavil:

"The Most Mysterious Star in Our Galaxy" bi bilo kar v redu... če že mora biti po angleško.


Nah. Aliens are much better.
Sicer pa so trenutne hipoteze o tem približno enakovredne. Ker že sami raziskovalci bolj ali manj ugibajo.

hammock je izjavil:

Spravit tolko panelov pred sonce pa spet ni nek višek tehnologije

To je sicer res, samo vprasat se je treba, zakaj za vraga potrebujejo energijo (skoraj) cele zvezde? Vemo da se energetska pozresnost civilizacije veca z razvitostjo. Ce enkrat zanjes toliko energije, ze moras imet neko hardcore tehnologijo zadaj. Recimo delas wormhole. Again, fizika jih zaenkrat ne prepoveduje.


Why?
Saj sem povedal...za met dysonovo sfero sploh ne rabiš met neko hudo tehnologijo zadaj.
Energijske potrebe pa se itak večajo, če imaš warp drive ali ne. Pač najbrž imajo neko potrebo.

Če gledam iz naše perspektive...v kolikor ne bo uploada in apokalipse, bomo pač furali veliko industrije v vesolju. Sonce bo proizvajalo teravate za talit vso tisto kovino, ki jo bomo znesli iz asteroidnega pasu.
Zraven bo še istočasno teraforming Marsa potekal. Postojanke na jupiterovih lunah. Heavy industrija bo definitivno bila bližje soncu. Finese pa bomo napajali z fuzijskimi reaktorji. Zemlja po povečini osiromašena a urejena in kultivirana. Mars bo dobival prve jezera in potočke. Mi pa ravno iz VR orgije.
Life is gonna be...well, i'll be long dead by then. Škoda...vsaj eno VR orgijo bi rad doživel. Oh well.

jype ::

vostok_1> Škoda...vsaj eno VR orgijo bi rad doživel.

A brez V pa ni uredu? No, vsakemu svoje, i guess.

Nikec3 ::

hammock je izjavil:

B? Kako pa naj bi oni na to razdaljo vedeli za nas? Signale, ki jih je moč zaznati, oddajamo v vesolje šele 100 let, oni pa ta hip zrejo v 1000 let staro sliko našega osončja...

Ce so dovolj napredni, da gradijo Dysonovo sfero, potem imajo po moje tudi tehnologijo in energijo da upogibajo vesolje, ter posledicno potujejo bistveno hitreje od svetlobe.

Dvomim da se tako napredna civilizacija se vozi okoli s kemicnimi raketami...to bi bilo priblizno tako kot ce bi mi hoteli s konjem priti na Luno.

Eno je razvoj, drugo pa so omejitve fizike. Ne pravim, da ne bomo kdaj našli načina kako zaobiti prepreko "počasnosti svetlobe", pravim samo da je povsem možno, da za 10x bolj razvite civilizacije še vedno veljajo enake omejitve kot za nas.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

vostok_1 ::

jype je izjavil:

vostok_1> Škoda...vsaj eno VR orgijo bi rad doživel.

A brez V pa ni uredu? No, vsakemu svoje, i guess.


Way to much STDs for my tastes. Če pa se javi par zaupanja vrednih ljudi...it's not out of the question of course.
Sicer pa se mi zdi, da v VRju imaš več opcij.

Nikec3 je izjavil:

hammock je izjavil:

B? Kako pa naj bi oni na to razdaljo vedeli za nas? Signale, ki jih je moč zaznati, oddajamo v vesolje šele 100 let, oni pa ta hip zrejo v 1000 let staro sliko našega osončja...

Ce so dovolj napredni, da gradijo Dysonovo sfero, potem imajo po moje tudi tehnologijo in energijo da upogibajo vesolje, ter posledicno potujejo bistveno hitreje od svetlobe.

Dvomim da se tako napredna civilizacija se vozi okoli s kemicnimi raketami...to bi bilo priblizno tako kot ce bi mi hoteli s konjem priti na Luno.

Eno je razvoj, drugo pa so omejitve fizike. Ne pravim, da ne bomo kdaj našli načina kako zaobiti prepreko "počasnosti svetlobe", pravim samo da je povsem možno, da za 10x bolj razvite civilizacije še vedno veljajo enake omejitve kot za nas.


My thoughts exactly.

Nikec3 ::

Hehe, na Wikipedii so ažurni:

Dyson sphere @ Wikipedia

On 14 October 2015, the realization of a strange pattern of light surrounding star KIC 8462852 has raised speculation that a Dyson sphere may have been discovered.
@WarpedOne o Elonu Musku:
"ST inteligenca serijskemu izdelovalcu "čudežev" očita pomanjkanje inteligence"

imagodei ::

Starodavni je izjavil:

imagodei, mogoče je mišljeno s tem, da če so tako razviti potem imajo tudi sisteme za opazovanje vesolja okoli sebe in bi potem s temi sistemi opazili planete, ki vsebujejo vodo in so idealni za življenje, pa bi potem oni poslali v vse te smeri sonde, ki bi raziskovale ta osončja. Eno od njih bi bili mi :)

Ja, se strinjam, grobo analizo kemijske sestavo atmosfere lahko naredijo; si pa ne predstavljam, da bi s še tako napredno in zapleteno alien tehnologijo lahko na tako razdaljo neposredno dokazali življenje ali celo inteligenco. Lahko rečejo, da razmeroma visok delež kisika v atmosferi kaže na "oxygen based life", ampak - morda so za tak procent kisika odgovorni kakšni drugi, anorganski procesi.

Kakšnega direktnega opazovanja planeta iz take razdalje se pa ne morejo iti, jih omejuje fizika. Telo mora oddajat informacije v zadostnem številu, da jih lahko zaznamo. Zdaj - zvezde to zelo dobro počnejo, ker so fuzijski reaktorji. Planeti, ki krožijo okoli zvezd, pa so neprimerno manjši in načeloma odbijajo zgolj del fotonov, ki jih nanje "mečlje" zvezda, nato pa se ti fotoni razpršijo na vse strani. Na tako razdaljo (1500 svetlobnih let) lahko fotone iz planetov, ki dosežejo naše opazovalne naprave vsako sekundo malodane preštejemo. Ne pa, da bi dobili kakšno razločno sliko. In to ni stvar naše nesposobnosti in tehnološke omejenosti, pač pa omejitev fizike. Če ni podatkov (torej: fotonov), ni slike.


Sicer pa, iz vsega, kar vemo o eksoplanetih do sedaj, lahko sklepamo, da je planetov, ki so podobni Zemlji, morda stotisoče, milijone ali celo več v naši galaksiji. Zakaj sklepaš, da bi bila potencialnim nezemljanom zanimiva ravno naša zvezda? Zakaj bi ravno našo zvezdo posebej opazovali? Je ena izmed nekaj 100 milijard zvezd v Mlečni cesti. Če nimajo posebnega razloga, da gledajo točno v našo smer (npr. da bi zaznali radijske valove iz naše smeri), potem je izbira ravno našega Sonca lahko kvečjemu naključje. In ko ugotovijo, da je potencialno zanimiva (spomnimo se: gledajo nekako v obdobje med 1. nicejskim koncilom, ko je Konstantin krščanstvo napravil za uradno religijo rimskega cesarstva, ter čas, ko je prerok Mohamed ustanovil Islam), je to še vedno samo ena od sto tisočih, morda milijonov zanimivih zvezd.
- Hoc est qui sumus -

m0LN4r ::

hammock je izjavil:

Spravit tolko panelov pred sonce pa spet ni nek višek tehnologije

To je sicer res, samo vprasat se je treba, zakaj za vraga potrebujejo energijo (skoraj) cele zvezde? Vemo da se energetska pozresnost civilizacije veca z razvitostjo. Ce enkrat zanjes toliko energije, ze moras imet neko hardcore tehnologijo zadaj. Recimo delas wormhole. Again, fizika jih zaenkrat ne prepoveduje.

Nene to je njihov teleskop, ki gleda nas :D
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

jype ::

Če lahko vidimo njihov DS, njih pa še ni tukaj, potem so se že pobili med sabo.

m0LN4r ::

Ja nč, čimprej donacije za en nov teleskop/sondo (voyager 9000) pa po hitrem postopku tja poslat, da bodo vnuki vidli od malo bližje
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

imagodei ::

hammock je izjavil:

Ce so dovolj napredni, da gradijo Dysonovo sfero, potem imajo po moje tudi tehnologijo in energijo da upogibajo vesolje, ter posledicno potujejo bistveno hitreje od svetlobe.

Upogibanja space-timea ne prepoveduje menda noben fizikalni zakon. Je pa menda problem energija, ki bi jo za to potreboval. Tudi če bi z Dysonovo sfero zajezili velik del energije zvezde (če zavoljo argumenta privzamemo, da tisto je Dysonova sfera, očitno še zdaleč ne pobere vse energije zvezde, ker smo jo mi brez problema zaznali), ukrivljanje vesolja ne more biti ravno mačji kašelj.

Seveda je možno, da bodo naši znanstveniki v naslednjih desetletjih ali stoletjih odkrili kakšno bolj energijsko nepotratno metodo, ampak trenutno so številke precej neobetavne.

hammock je izjavil:

Dvomim da se tako napredna civilizacija se vozi okoli s kemicnimi raketami...to bi bilo priblizno tako kot ce bi mi hoteli s konjem priti na Luno.

Jah, če je krivljenje prostora res tako energetsko potratno kot kaže, potem je tudi vprašanje, ali se jim zdi smiselno potovat v čisto vsako potencialno zanimivo osončje. Je lahko še tako zanimiva ideja, ampak mogoče imajo že znotraj svojega osončja tako veliko porabo energije, da si ne morejo privoščit frčat okrog po galaksiji. Mogoče zato delajo Dysonovo sfero?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

jype je izjavil:

Če lahko vidimo njihov DS, njih pa še ni tukaj, potem so se že pobili med sabo.

Zakaj?

Od vseh možnih smeri, kamor bi se lahko širili, zakaj bi prišli ravno sem?

Ocenjuje se, da je v naši galaksiji lahko tudi 100 milijard planetov. Če je samo frakcija le-teh podobna Zemlji, je potencialno zanimivih svetov lahko na milijone. Nekateri so jim bližje kot 1500 ly oddaljena Zemlja. Ki (z njihovega stališča) ne oddaja nobenih posebnih znakov, da bi bila Oh-so very special.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

imagodei> Od vseh možnih smeri, kamor bi se lahko širili, zakaj bi prišli ravno sem?



imagodei> Zemlja. Ki (z njihovega stališča) ne oddaja nobenih posebnih znakov, da bi bila Oh-so very special.

Ja, pa še tisoč let jih ne bo! Skratka, nezasedena je, tako kot Neptun!

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: gzibret ()

imagodei ::

Pri tebi človek nikol ne more bit ziher, a trolaš al ne... Kakor koli - omenil sem že, da za njih velja ista fizika kot za nas in da na 1500 ly razdalje ravno ne morejo naredit takšnelega posnetka Bleda, kot si ga ti gor prilimal. Lahko pogledajo približno sestavo atmosfere, ki bi jim ta trenutek kazala sliko izpred 1500 let. Torej dušik in O2, pa razmeroma veliko vodne pare v ozračju - skratka, čudovito aromo predindustrijske ere. Niti ne bi našli namiga o industrijski družbi.

Težko rečemo kakšno pametno o tem, kako pogosto je (primitivno) življenje v vesolju; Neil deGrasse Tyson se nagiba k temu, da zna biti zelo pogosto; Dawkins tudi ni nenaklonjen tej ideji... Če je temu res tako, je Zemlja spet lahko ena izmed tisočih ali deset tisočih zanimivih svetov. Nimajo pa v svoji "razglednici iz Zemlje iz leta 500 Anno Domini" popolnoma nobenega namiga na inteligentno življenje. 400 milijonov let nazaj smo imeli cca 20 procentov kisika v ozračju.
- Hoc est qui sumus -

jype ::

imagodei> Pri tebi človek nikol ne more bit ziher, a trolaš al ne...

Malce se šalim, no.

Seveda ne morejo vedet, da je Zemlja zanimiva, pa mi tudi ne moremo vedet, kaj sploh vidimo. Dajmo še malo počakat, da še kdo pogleda.

imagodei ::

Brez dvoma, da so trenutna ugibanja malce preuranjena. Očitno nam je uspelo najti zvezdo ravno v času, ko so vesoljci gradili DS okoli nje. Ker očitno (for argument's sake, seveda, privzamemo da jo dejansko delajo) njihova DS ni ravno učinkovita, glede na to, da večji del EM spektra še vedno spusti v vesolje; nemara so šele začeli delat?
- Hoc est qui sumus -

vostok_1 ::

imagodei je izjavil:

Brez dvoma, da so trenutna ugibanja malce preuranjena. Očitno nam je uspelo najti zvezdo ravno v času, ko so vesoljci gradili DS okoli nje. Ker očitno (for argument's sake, seveda, privzamemo da jo dejansko delajo) njihova DS ni ravno učinkovita, glede na to, da večji del EM spektra še vedno spusti v vesolje; nemara so šele začeli delat?


???

Saj ta zadeva lahko plava tam že stoletja. Kako bi to pred tem odkritjem sploh vedeli?

Pa saj je jasno...ne rabi bit kompletna. Zgolj segmenti. 22% je dimminga....predvidevam skoz celoten spekter.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

imagodei ::

Tkole po intuiciji... Človek si težko predstavlja obdobja, kaj dosti daljša od nekaj 100 let. Dolžina obstoja Rimskega cesarstva ali pa Kitajskega cesarstva je že nepredstavljivo dolga. Zato se nam zdi, da je dokaj verjetno, da pogledamo poljubno zvezdo v vesolju in ravno najdemo civilizacijo v trenutku, ko Dysonovo sfero gradi - ampak je še ni zaključila. Tak gradbeni podvig bi moral verjetno trajat nekaj 100 let? Nekaj 1000 let, verjetno?

S stališča obstoja neke stabilne, napredne civilizacije je to mišji prdec. S stališča planeta pa je to obdobje, ki ni niti omembe vredno.

Skratka - hočem povedat, da to, da se dve naključni civilizaciji v galaksiji, ki ima morda 400 milijard zvezd, ravno naključno gledata v času, ko ena gradi Dysonovo sfero, je pa res malo verjetno. Ni nemogoče, je pa precej malo verjetno.
- Hoc est qui sumus -

Okapi ::

imagodei je izjavil:

Brez dvoma, da so trenutna ugibanja malce preuranjena. Očitno nam je uspelo najti zvezdo ravno v času, ko so vesoljtatistici gradili DS okoli nje. Ker očitno (for argument's sake, seveda, privzamemo da jo dejansko delajo) njihova DS ni ravno učinkovita, glede na to, da večji del EM spektra še vedno spusti v vesolje; nemara so šele začeli delat?
Večja statistična verjetnost, kot da jo ravno gradijo, je, da je opuščena in se mogoče že milijon let počasi podira.
««
«
1 / 21
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obeta se nam največje iskanje Nezemljanov v zgodovini (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
28665515 (53571) garamond
»

Kepler odkril prek 700 planetov

Oddelek: Znanost in tehnologija
295213 (4149) noraguta
»

Kepler najdu planet podoben zemlji! (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16529883 (23543) Jst

We come in peace... (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
24241452 (35056) Gandalfar
»

fizikalni zakoni vesolja niso povsod enaki (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24935887 (31008) sprasujem

Več podobnih tem