» »

Vožnja po prednostni in uporaba smernikov

Vožnja po prednostni in uporaba smernikov

«
1
2 3 4

HotBurek ::

Dobro jutro.

Zanima me, če se pelješ po prednostni cesti skozi križišče (spodaj pimer, zaviješ levo); ali je uporaba smernika (levo) obvezna? Zaželjena vem da je :) Hvala.

https://goo.gl/maps/5u78X8o4j8v

p.s.: In ja, talne označbe in znak iz nasprotne smeri bi lahko bile boljše...
p.s.s.: Evo, link končno dela. :)
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window
  • spremenilo: HotBurek ()

donvito ::

Vprašanje: Zanima me ali je v primeru da prednostna cesta poteka v levi ali desni ovinek nujna uporaba smernikov, v kolikor se pelješ po le-tej?
Odgovor na vprašanje: Uporaba smernikov je obvezna ob vsaki spremembi smeri.

Če si vprašanje zastavite drugače.
Kako boste ostalim udeležencem v cestnem prometu povedali, da mislite peljati naravnost, če prednostna cesta zavije?
Tako, da ne boste imeli vključenega nobenega smernika. Za zavijanje levo nakažete smer z levim, za desno pa z desnim smernikom, ne glede na to ali prednostna cesta zavije in ali je v tem križišču obvezna smer.

HotBurek ::

Hvala. Nisem vedel.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

RedDrake ::

Sodeč po odgovoru donvita (ki je, sklepam, kopiran od nekje), je tudi v spodnjem križišču potrebno dati desni smernik (kljub neprekinjeni črti in obvezni smeri)?
big brother maps link

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RedDrake ()

jype ::

Drži.

111111111111 ::

Ne, ker je obvezna smer in imaš samo eno opcijo, ne moreš spremeniti smeri torej ti spremembe ni treba nakazati. Tule je lep primer:
https://goo.gl/jEAYvC

Če zavijaš levo moraš vklopiti smernik da zamenjaš pas. Ko si enkrat na pasu za levo, lahko smernik ugasneš, ker imaš obvezno smer. Če pa greš ravno ali desno, vklopiš smernik na pasu desno ali naravnost oz. ga ne vklopiš če prevoziš vozišče.

Thuban ::

Ne, ker nasproti vozeci ne vedo nic o tvoji obvezni smeri.
I'm sorry, Dave. I'm afraid I can't do that.

2x'=2 ::

111111111111 je izjavil:

Ne, ker je obvezna smer in imaš samo eno opcijo, ne moreš spremeniti smeri torej ti spremembe ni treba nakazati. Tule je lep primer:
https://goo.gl/jEAYvC

Če zavijaš levo moraš vklopiti smernik da zamenjaš pas. Ko si enkrat na pasu za levo, lahko smernik ugasneš, ker imaš obvezno smer. Če pa greš ravno ali desno, vklopiš smernik na pasu desno ali naravnost oz. ga ne vklopiš če prevoziš vozišče.


To pa mislim, da ne drži, ker tisti na drugi strani ne vidi tvojih talnih označb.

radmannsdorf ::

Enako imamo pr nas v Radovljici, mimo občine. Za levo po prednostni ALI naprej, večinoma ne dajemo smernika. Jaz ga dam ponavadi. Odvisno od vremena :>

Zgodovina sprememb…

AndrejO ::

RedDrake je izjavil:

Sodeč po odgovoru donvita (ki je, sklepam, kopiran od nekje), je tudi v spodnjem križišču potrebno dati desni smernik (kljub neprekinjeni črti in obvezni smeri)?
big brother maps link

Da in ljudje so na izpitih v Ljubljani že padali, ker tukaj niso dali smernika desno. Inštruktorji vožnje v Ljubljani te ravno na to križišče še posebej opozorijo.

Seveda pa potem, ko dobimo dovoljenje vsi skupaj doživimo kolektivno amnezo in tukaj prenehamo dajati smernik.

solatko ::

Kaj te brigajo nasproti vozeči, ki jih moraš itak počakat, saj imajo v primeru vožnje desno ali naravnost, prednost pred teboj. Na pasu, ki dovoljuje samo vožjo v eno smer, ni potrebno dajati smerokazov.

OP-jev primer, pa smerokaz zahteva (potek prednostne ceste) in je tisti, ki pelje naravnost na neprednostni cesti in te mora počakat, če ne daš smerokaza, lahko predvideva, da boš peljal naravnost.

V križiščih s pasom za levo ali desno, pa smerokaza ni potrebno dati (ne padeš na vozniškem izpitu, policist te ne bo kaznoval, nisi v prekršku), imajo pa pri zavijanju v levo, dokler ti ne posveti rumena luč za zavijanje, prednost tisti, ki peljejo naravnost.
Tudi, če daš smerokaz, jih ne smeš izsiliti, saj to, da jih obvestiš kam nameravaš, ne daje večje prednosti tebi.
Delo krepa človeka

AndrejO ::

solatko je izjavil:


V križiščih s pasom za levo ali desno, pa smerokaza ni potrebno dati (ne padeš na vozniškem izpitu, policist te ne bo kaznoval, nisi v prekršku),

V Ljubljani bi padel na izpitu in ne bi bil ne prvi, ne zadnji, ki je delal iz enostavne uporabe smernika doktorsko nalogo.

Dr_M ::

Folk se na obicajnih kriziscih in na rondojih ne daje smernikov, kaj sele na AC pri prehitevanju. A ste na glavo padl, da bodo se na prednostnih dajal, cist prevec zahtevate.

/sarcasm off
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

A120 ::

vsakic ko ne gres naravnost moras dati smernik. konec. potreben ni samo po prehitevanju ko si na nasprotnem smernem voziscu in se vracas na svoje smerno vozisce

jype ::

solatko> V križiščih s pasom za levo ali desno, pa smerokaza ni potrebno dati

Mislim, da to velja izključno za voznike BMWjev.

PandaFlow2 ::

jype je izjavil:

solatko> V križiščih s pasom za levo ali desno, pa smerokaza ni potrebno dati

Mislim, da to velja izključno za voznike BMWjev.


Še ne veš, da so pri večini BMWjev smerniki opcijska oprema? Ne moreš kar tako voznikov krivit...

BlaY0 ::

Praktično noben BMW nima žmigavcev, kaj šele Bluetooth-a ali naprave za prostoročno telefoniranje. Pa hudo gravitacijsko polje ima na sredini pri šaltheblnu...

MasterTade ::

dokler z žmigavcem ne zavajaš ne škodi, prej se ti bo kaj nrdil zaradi šparanja žmigavcev
Mors omnia aequat

St235 ::

To debato smo že dali čez ne dolgo nazaj.

Zdrava kmečka pamet in zakon o pravilih v cestnem prometu pravita, da ja.

Solatko in vozniki BMWjev, da ne. Ampak slednje vsaj razumem, ker jih skrbi za emsije, ki jih povzroča dodatna poraba energije.

Pithlit ::

Še ko prehitevaš bi moral dat smernik za _vrnitev_ na svoj pas (pa tega skoraj nihče v praksi ne preverja, še manj pa počne). Kle bi pa eni kar zavijal brez smernikov. Ker so, seveda, ostali udeleženci v prometu jasnovidni.
Life is as complicated as we make it...

WarpedGone ::

Nobene potrebe po jasnovidnosti ni, zaželjen je le zdrav vid.
Bi pa nekateri radi slepoto nadomestili z jasnovidnostjo...
Zbogom in hvala za vse ribe

M.B. ::

@Pithlit: Ko prihitevaš na avtocesti in cesti rezervirani za motorna vozila ja. Ko pa se pri prehitevanju vračaš na svoj pas na navadni cesti pa ne. To je novo.
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

Pithlit ::

M.B. je izjavil:

@Pithlit: Ko prihitevaš na avtocesti in cesti rezervirani za motorna vozila ja. Ko pa se pri prehitevanju vračaš na svoj pas na navadni cesti pa ne. To je novo.

A mi daš link? Jaz včasih dam smernik, včasih pa ne... sam zanima me pa.

WarpedGone je izjavil:

Nobene potrebe po jasnovidnosti ni, zaželjen je le zdrav vid.
Bi pa nekateri radi slepoto nadomestili z jasnovidnostjo...

Kar tolaži se. Še posebej ko ti bojo policisti kazen napisal. Boš lahko klele mal jokal kaki inkasanti so.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

jype ::

Pithlit> Kar tolaži se. Še posebej ko ti bojo policisti kazen napisal. Boš lahko klele mal jokal kaki inkasanti so.

Mislim, da se WarpedOne poskuša strinjat s tabo :)

donvito ::

A mi daš link? Jaz včasih dam smernik, včasih pa ne... sam zanima me pa.

Bo tole kar držalo:
http://www.imagebam.com/image/cc18d4438...

RobertDev ::

maps

Tu ne dam desnega smernika, več ali manj ga noben ne da. V avtošoli sem se tu vozil, pa mi ni nikoli rekel, da ga je potrebno tu dat, saj ne spreminjaš smeri, samo ovinek v desno je. Ta tabla je pa tu samo zato, da ne bi kdo naravnost peljal, ker je tam enosmerna, in se mi zdi čist nepotrebna.

Zgodovina sprememb…

A120 ::

imas tablo obvezna smer v desno in krizisce torej moras smernik dati

RobertDev ::

Tista tabla je, samo en primer nepotrebnih tabel na slovenskih cestah, jaz se peljem po glavni cesti, ki ima ovinek v desno, torej smernika ne bom dal, ne spreminjam smeri. Tukaj, vsi vedno, da drugam ne moreš zavit, kot pa desno, tudi tisti z nasprotne smeri, v enosmerno ne moreš zavit, in še polna črta je. To da je križišče, ne spremeni zadeve, ker ne spreminjam smeri v tem križišču.

A120 ::

po pravilih je potrebno v vsakem kriziscu nakazati smer, razen ce peljes naravnost. tukaj tudi nikogar ne ogrozas ce nakazes ali gre proti mb ali proti lj pa vseeno to naredis. pac pravila so pravila

RobertDev ::

A120 je izjavil:

po pravilih je potrebno v vsakem kriziscu nakazati smer, razen ce peljes naravnost. tukaj tudi nikogar ne ogrozas ce nakazes ali gre proti mb ali proti lj pa vseeno to naredis. pac pravila so pravila


Tukaj je pa logično, da ga moraš dati, že zato, ker nekateri, zadnji moment vidijo tablo in zavijejo v smeri MB, in te skoraj da ne izrinejo.

A120 ::

ja ampak kaj ces pravila so pravila. mene recimo moti da je krizisce in se zraven tabla da ne velja vec omejitev hitrosti ampak kaj ces tako pac je :D

šernk ::

pri nas pri križišču kjer prednostna zavija levo, večina ne da žmigovca. tisti ki gre pa naravnost namesto po prednostni da pa desni žmigovc oz. čez 300m je obrnjena zadeva in gre prednostna v desno, tist ki gre naravnost da torej levi žmigovc.

v avtošoli sem vprašal pa je rekel: če želiš daj žmigovc ni pa obvezno, dajo ga pa večinoma samo tisti, ki niso iz naših krajev ostali imamo pač zgoraj nenapisano pravilo, kar nam omogoča hitrejši pretok prometa skozi križišče, saj če imaš za štartat iz neprednostne tisti ki da desni žmigovc veš da bo peljal naravnost in ti ne bo presekal poti, tako lahko že prej spelješ.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

hans2 ::

Ni nujno dati smernika, a je lepo. Nasproti vozeči avto in desni imata vsak znak pred sabo da prihajata na glavno cesto in se morata prvo prepričati če je križišče prosto.
lp

nejodagreat ::

šernk je izjavil:

pri nas pri križišču kjer prednostna zavija levo, večina ne da žmigovca. tisti ki gre pa naravnost namesto po prednostni da pa desni žmigovc oz. čez 300m je obrnjena zadeva in gre prednostna v desno, tist ki gre naravnost da torej levi žmigovc.

v avtošoli sem vprašal pa je rekel: če želiš daj žmigovc ni pa obvezno, dajo ga pa večinoma samo tisti, ki niso iz naših krajev ostali imamo pač zgoraj nenapisano pravilo, kar nam omogoča hitrejši pretok prometa skozi križišče, saj če imaš za štartat iz neprednostne tisti ki da desni žmigovc veš da bo peljal naravnost in ti ne bo presekal poti, tako lahko že prej spelješ.


Isto pri nas, konkretno tule:

Zgodovina sprememb…

Pithlit ::

jype je izjavil:

Mislim, da se WarpedOne poskuša strinjat s tabo :)

Žal ne. Sodeč po raznih postih kako v krožnem za izhod ni treba smernikov ker mora tisti ki vstopa predvidet da greš ven (glede na pozicijo gum, hitrost, kot avtomobila pa mogoče še lunino meno...).
Life is as complicated as we make it...

GrimReaper ::

solatko je izjavil:

če ne daš smerokaza, lahko predvideva, da boš peljal naravnost.

To je pa neumno predvidevanje, ponavadi se predvideva najslabšo možno situacijo. To je v primeru OP-ja, da če tisti na prednostni ne da smerokaza, da bo zapeljal levo po prednostni.
Če si sam na prednostni cesti pa seveda predvidevaš, da če ne daš smernika, da bo tisti nasproti zapeljal naprej. Tako da ga že iz tega razloga moraš dat, pravila gor ali dol.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

AndrejO ::

RobertDev je izjavil:

Tista tabla je, samo en primer nepotrebnih tabel na slovenskih cestah, jaz se peljem po glavni cesti, ki ima ovinek v desno, torej smernika ne bom dal, ne spreminjam smeri.

Tabla je morda res tebi nevšečna, ampak dokler tam stoji, je to križišče in v njemu velja obvezna smer. Ker v tem križišču spreminjaš smer, je uporaba smernika po zakonu obvezna.

Inštruktor vožnje me je opozoril na to in osebno poznam dve osebi, ki sta zaradi negativnih pik tudi na račun te napake padli. Dvomim, da sta bili edini.

RobertDev je izjavil:

Tukaj, vsi vedno, da drugam ne moreš zavit, kot pa desno, tudi tisti z nasprotne smeri, v enosmerno ne moreš zavit, in še polna črta je. To da je križišče, ne spremeni zadeve, ker ne spreminjam smeri v tem križišču.

To vemo samo tisti, ki se tukaj redno vozakamo. Ostale dejansko opaziš po temu, da uporabijo smernik.

RobertDev ::

link Ne vem kdo vam laže, da tukaj spreminjate smer. Meni se ne zdi nič drugega kot, ovinek v desno na glavni cesti.

Kaj ::

jype je izjavil:

solatko> V križiščih s pasom za levo ali desno, pa smerokaza ni potrebno dati

Mislim, da to velja izključno za voznike BMWjev.


Se oproščam za offtopic, ampak kaj? V čem je zanka? Brez smerokaza sigurno ni. Oziroma predvidevam, ne sme biti.

Mare2 ::

HotBurek je izjavil:

Dobro jutro.

Zanima me, če se pelješ po prednostni cesti skozi križišče (spodaj pimer, zaviješ levo); ali je uporaba smernika (levo) obvezna? Zaželjena vem da je :) Hvala.

V tem primeru, torej že ko se približuješ križišču, vklopiš levi žmigovec. :)

RedDrake je izjavil:

Sodeč po odgovoru donvita (ki je, sklepam, kopiran od nekje), je tudi v spodnjem križišču potrebno dati desni smernik (kljub neprekinjeni črti in obvezni smeri)?
big brother maps link


Vklopiš desni žmigovec. :)
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mare2 ()

AndrejO ::

RobertDev je izjavil:

link Ne vem kdo vam laže, da tukaj spreminjate smer. Meni se ne zdi nič drugega kot, ovinek v desno na glavni cesti.

Kar se tebi "zdi", se pač tebi zdi. Zakon se ne laže.

Pa še ulica gre tam naravnost naprej, ne pa desno.

jype ::

MihaMiha> Se oproščam za offtopic, ampak kaj? V čem je zanka? Brez smerokaza sigurno ni. Oziroma predvidevam, ne sme biti.

Urbana legenda je, da vozniki BMWjev ne uporabljajo smernih utripalk, pa tudi sicer se ljudje radi norčujejo iz njih.

MIHAc27 ::

Jaz bom vprašal drugače... če po prednostni cesti, ki zavije levo ni treba dati smernika... kako boste pokazali ostalim, če hočete iti naravnost? Blendanje? Trobljenje?

Bo kot kaže treba izumiti še smernik za naravnost :D (ki bo še manj uporabljen kot ostala dva).

Pravilno je seveda, da se smernik v levo vklopi.

Unknown_001 ::

HotBurek je izjavil:

Dobro jutro.

Zanima me, če se pelješ po prednostni cesti skozi križišče (spodaj pimer, zaviješ levo); ali je uporaba smernika (levo) obvezna? Zaželjena vem da je :) Hvala.

https://goo.gl/maps/5u78X8o4j8v

p.s.: In ja, talne označbe in znak iz nasprotne smeri bi lahko bile boljše...
p.s.s.: Evo, link končno dela. :)


Znači, ti si taj... (sej se hecam)

Kot je predhodnik napisal, obvezno je uporabljati smernik ob vsaki spremembi smeri, ne da je zaželjeno ampak kar obvezno. Po pravici povedano me kar stisne ko naletim na tako vprašanje prej se pa čudim ko v krožnem nihče smerokaza ne da, (krožno križišče je neke vrste prednostna cesta) al pa ko čakaš da se vključiš pa čakaš čakaš potem pa vidiš da majstr odvije a lahko bi s pomočjo smernika se vključil v promet takoj.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

r3dkv1c4 ::

RedDrake je izjavil:

Sodeč po odgovoru donvita (ki je, sklepam, kopiran od nekje), je tudi v spodnjem križišču potrebno dati desni smernik (kljub neprekinjeni črti in obvezni smeri)?
big brother maps link

Ni potrebe.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

r3dkv1c4 ::

MIHAc27 je izjavil:

Jaz bom vprašal drugače... če po prednostni cesti, ki zavije levo ni treba dati smernika... kako boste pokazali ostalim, če hočete iti naravnost? Blendanje? Trobljenje?

Bo kot kaže treba izumiti še smernik za naravnost :D (ki bo še manj uporabljen kot ostala dva).

Pravilno je seveda, da se smernik v levo vklopi.

Smernik ni tisti znak, po katerem bi se 100% zanašali nanj.
Vsi ostali udeleženci se morajo 100% prepričat ali je tisti z vklopljenim/ugasnjenim smernikom izvedel manever, ki ga je nakazal.
Če vozimo po prednostni cesti in tako želimo nadaljevati, nam ni potrebno nakazat namere s smernikom, je pa zaželjeno.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

AndrejO ::

r3dkv1c4 je izjavil:


Če vozimo po prednostni cesti in tako želimo nadaljevati, nam ni potrebno nakazat namere s smernikom, je pa zaželjeno.

Prosim za citat člena ZPrCP, kjer je navedena ta izjema.

AndrejO ::

Pa še ena na temo slabih navad nas voznikov. Spodaj je seznam StreetView posnetkov križišč, pa za vsakega navedite, če bi ali ne bi dali smernika za nadaljevanje vožnje po prednostni cesti. Da/ne.

Če ste doma iz teh krajev, ne šteje, ker je poanta v temu, kako bo ravnal (in kakšno ravnanje bo pričakoval) nekdo, ki ni domačin.

#1: prednostna cesta gre desno.

#2: prednostna cesta gre desno

#3: prednostna cesta gre levo


In še ena bonus varianta za Ljubljano:

#4: prednostna cesta gre levo

r3dkv1c4 ::

AndrejO je izjavil:

r3dkv1c4 je izjavil:


Če vozimo po prednostni cesti in tako želimo nadaljevati, nam ni potrebno nakazat namere s smernikom, je pa zaželjeno.

Prosim za citat člena ZPrCP, kjer je navedena ta izjema.

Najprej boš ti podal citat za nasprotno. Obvezno!!
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!

solatko ::

ne
ne
da
da

Prva dva križišča pomenita za glavno cesto čisto navaden ovinek, če ne daš ali pa daš smerokaz nikogar nič ne obveščaš, saj te mora nasproti vozeči čakat, če hoče zaviti levo v primeru da greš naravnost ali po glavni, v prvem pa naravnost sploh ne moreš.
Pri poteku prednostne ceste v levo, pa moraš dati smerokaz, ker greš lahko naravnost in vozilo iz nasprotne smeri, lahko spelje, če je cesta z njegove desne prosta.
Delo krepa človeka
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako zaustaviti vozilo ob policijski kontroli (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
13525048 (19787) bajsibajsi
»

Dve negotovi situaciji

Oddelek: Na cesti
479259 (8791) St235
»

Prometna nesreča (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Na cesti
52190658 (81426) St235
»

Prometna nesreča - kdo je kriv? (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6914699 (12856) prox
»

Krožno križišče - prednost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18346544 (42497) floyd1

Več podobnih tem