» »

luč in oči

luč in oči

Ikspe ::

V sobi sem razbil luster z navadno žarnico.
Ker imam še zalogo navadnih žarnic, rad pa bi tudi da je svetloba čim boljša za oči, razmišljam da bi spet kupil nekaj takega kjer se bo še uporabljalo navadne žarnice.
Zanimam pa se tudi za druge svetlobe. Pred leti vem da se je govorilo da je še vedno najboljša navadna žarnica. Kako je šel napredek svetil naprej nisem spremljal.

V hoferju bo zdaj v akciji neka LED-svetilka, katere sijalke nevem če so dobre za oči.

https://www.hofer.si/sl/posebna-ponudba...

Mogoče kdo ve kakšne žarnice imajo svetlobni spekter čim bolj podoben dnevni svetlobi?

energetik ::

Za oči (oz. bolj za možgane) je pomembno v glavnem to, da ne utripa z nizko frekvenco. Vse drugo nima veze. No pa za podrobno delo je potrebna zadosti velika osvetlitev, sicer te boli glava.

Dnevni svetlobi najbolj podoben spekter imajo metal-halidne sijalke, ki pa niso uporabne za doma, saj traja nekaj minut, da zalaufajo.

Torej ti ostanejo za simulacijo dnevne svetlobe CFL ali LED, 6500K, Ra > 80.

gruntfürmich ::

Ikspe je izjavil:

Pred leti vem da se je govorilo da je še vedno najboljša navadna žarnica.

to je govoril debilen folk...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: njyngs ()

telexdell ::

Še pred navadno žarnico je bila najboljša petrolejka>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

737 ::

Za oči prijetna svetloba je tista, ki je čimbolj podobna sončni. Mora imeti spekter razgretega črnega telesa, torej zvezen in ne sme utripati. Najbližje temu so žarnice z wolframovo nitko. Pri halogenski žarnici ima nitka višjo temperaturo in že seva tudi v bližnjem UV spektru, zato je pri njej obvezen UV filter.

borisk ::

737 je izjavil:

Pri halogenski žarnici ima nitka višjo temperaturo in že seva tudi v bližnjem UV spektru, zato je pri njej obvezen UV filter.


čemur služi ohišje žarnice. steklo, če ni ravno specialno blokira UV.

gruntfürmich ::

737 je izjavil:

Za oči prijetna svetloba je tista, ki je čimbolj podobna sončni. Mora imeti spekter razgretega črnega telesa, torej zvezen in ne sme utripati. Najbližje temu so žarnice z wolframovo nitko. Pri halogenski žarnici ima nitka višjo temperaturo in že seva tudi v bližnjem UV spektru, zato je pri njej obvezen UV filter.


čimbolj podobna sončni-->spekter razgretega črnega telesa (zakaj točno črnega?)---žarnice z wolframovo nitko (tališče 3400°C vs sonce?)---že seva tudi v bližnjem UV spektru (ni štefko ugotovil da vsa telesa sevajo v vseh področjih?)

od prve trditve je šlo vse drugo strmo navzdol... ampak ni panike, moderatorji tu ne brišejo idiotij, zato se bo to preneslo naprej. torej je tvoj namen dosežen.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

energetik ::

737 je izjavil:

Za oči prijetna svetloba je tista, ki je čimbolj podobna sončni. Mora imeti spekter razgretega črnega telesa, torej zvezen in ne sme utripati. Najbližje temu so žarnice z wolframovo nitko. Pri halogenski žarnici ima nitka višjo temperaturo in že seva tudi v bližnjem UV spektru, zato je pri njej obvezen UV filter.
Ti bom samo tole prilepil. Tam v sivem pasu mi vidimo.

MatH ::

Človeško oko je navajeno na vse sorte dnevne svetlobe in temperatura sončne svetlobe ni vedno najboljša. Nekako velja, da je za dnevno sobo in spalnice primerna toplejša (navadne žarnice) svetloba medtem ko je za kakšno delavnico boljša hladnejša (dnevna) svetloba.
Kakšna temperatura ti bo bolj ustrezala pa je odvisno tudi od intenzivnosti svetlobe: Kruithofov graf
Dandanes lahko v trgovini izbiraš temperaturo varčnih sijalk.
Edina stvar, ki na vseh računalnikih in telefonih dela tako kot mora, je macola.

...:TOMI:... ::

Ena možnost je, da ostaneš na klasiki. Meni je svetloba navadnih žarnic zakon.

Druga možnost je LED, vendar ne spet kar nekaj, iz prve trgovine. Menim, da je treba za LED še počakat nekaj let, ni še zrela tehnologija za množično primarno razsvetljavo. Za dekoratitvno osvetlitev in osvetlitev kakih hodnikov je pa super. Za branje, delo bi pa jaz vzel klasiko, ker je ne prekaša ta trenutek nič. Varčnih sijalk se ogibaj v velikem loku, če ti je kaj ljubo zdravje.
Tomi

gruntfürmich ::

ravno za branje in delo je treba vzeti varčne z belo svetlobo, ker od tiste navadne rumene postaneš zaspan in utrujen.

eni pa res nimate čisto nič razčiščeno in bluzite totalno v prazno.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

negotiator ::

Vsak bo imel svoje mnenje, meni je še najboljša svetloba za v sobo okoli 5000K (uporabljam 4700K žarnico), pa tudi hladnejša svetloba me ne moti (večina led svetilk). Nimam nič proti svetlobi navadnih ampak recimo, da so malo preveč "rumene". Taka, ali še bolj rumena HPS svetloba je za zunanjo razsvetljavo v redu. To je pač moje mnenje, vsak pa bo imel svojega.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

MatH je izjavil:

Kakšna temperatura ti bo bolj ustrezala pa je odvisno tudi od intenzivnosti svetlobe: Kruithofov graf
Kruithof ti samo pove razmere, pri katerih se ti bo svetloba zdela bela. Kar pa ni povezano z zdravjem itd.
Za zdravje oziroma počutje je pomembno da ne utripa in da je zadosti svetlo za določeno aktivnost. Barva svetlobe je osebna izbira.

negotiator je izjavil:

Nimam nič proti svetlobi navadnih ampak recimo, da so malo preveč "rumene". Taka, ali še bolj rumena HPS svetloba je za zunanjo razsvetljavo v redu. To je pač moje mnenje, vsak pa bo imel svojega.
Se strinjam, za javno razsvetljavo je boljša čimbolj rumenkasta svetloba, da čim manj zmoti naravni ritem spanja in da ne privlači žuželk. HPS je tudi ena najučinkovitejših sijalk, kar jih obstaja, poleg tega še poceni.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Navadne žarnice - kje kupiti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6514369 (2116) matobeli
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427179 (21182) bMozart
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842129 (39975) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120682 (89606) BigWhale
»

Jutri zadnji dan prodaje 75-vatnih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
12028939 (24554) Spajky

Več podobnih tem