» »

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe?

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe?

1
2
»

bMozart ::

Uporabnik-1 raznorazne halogenke z Edisonovim navojem dobiš v Merkurju. Tudi v Mercatorju sem jih že videl, Philips-ove.
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

T0RN4D0 ::

jest10 je izjavil:

T0RN4D0 je izjavil:

Pa kolikor vem, v tem primeru topla svetloba in visok CRI ne gre skupaj, za razliko od navadnih žarnic.

No LEDice z visokim CRI so tople. Večina jih je okoli 3000K, le par izjem do 4000K


Ja, bolj sem imel v mislih CFL, ki so povečini vse ~5500k če želiš 95 CRI. MH tudi.

S kombiniranjem različnih se teoretično lastnosti poboljšajo, ampak sam sem precej alergičen na to da vse šareno sije.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

gzibret ::

bMozart - ta pojav je tudi znan trgovcem. V trgovinah s cotami - kupiš lepo črno coto, ko prideš ven iz štarcune (podnevi), je barva ogabne temno zelene. Podoba reč je s solato, ki izgleda v štarcuni fluorescnečno zelena (samo da ne sveti), ko prideš ven, je srednja žalost...
Vse je za neki dobr!

bMozart ::

Drži, poznam te finte. Najdražje žarnice največkrat srečaš prav v trgovinah. Enkrat sem gledal so v eni trgovini uporabljali 40 ta dragih halogen žarnic kjer ena stane 25EUR. Vem pa zato ker sem točno tako tudi sam kupil. Potem mi je po enim letu crknila, lih, ko ji je pretekla garancija ;( Ko pa smo že pri garanciji, previdno ene ta pocen halogenke (v Merkurju) nimajo garancije. Ena stane 1,5EUR če se prov spovnem. Sem kupil dve in obe sta mi crknile po 14 dneh. Sem prišel nazaj z računom in ni bilo nič, sem spregledal mali napis ;(
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bMozart ()

mojca ::

bMozart je izjavil:

Vidim da se noben ni resno poglobil v žarnice, človekovo zaznavanje svetlobe in vpliv svetlobe na človekovo počutje.


Nisem se poglobila. Ampak neke (poceni?) varčne žarnice v dijaškem domu sem tako iz dna duše zasovražila, da ničesar razen wolframove nitke in potencialno še halogenk niti od daleč nočem videti. LEDice se še super za uporabo na prostem oz. kakšno drugo specifiko, za bivalne prostore pa prisegam na "zastarelo tehnologijo žarilne nitke". (Če bo kdo zbiral podpise za ukinitev varčnih žarnic, mi prosim povejte.)

V študentskem domu sem na lastno pest menjala luč in stikalo, da smo imeli nastavljivo napetost na žarnicah. Ni lepšega kot zvečer uživati ob zastrti luči in prijetni rdečkasti svetlobi, če že kamina nimaš.

K sreči se pri nas tastare žarnice še dobijo.

Glede "barvne terapije" mi pa še vedno ne gre v račun neko podjetje na področju zdravstva, kjer so imeli poleg vseh ostalih ogabnih sijalk v enem prostoru še eno ogabno rdečo in zeleno sijalko. Ko sem jih vprašala, čemu, so mi odgovorili, da obstajajo neke teorije o boljšem počutju, če v prostor dodaš še nekaj barvnih luči. (Verjetno res, samo potem vzameš kvalitetna svetila, ne tega "evropskovsiljenega" junka od svetil.)

Potem pa obstaja še eno podjetje, ki ti prodaja "sonce v flaški" za malo manj kot 2000 EUR: malenkost močnejša halogenska žarnica, filter, ki polarizira svetlobo (baje je to najpomembnejši del!) in filter, ki odstrani UV žarke. V nekaterih toplicah, kjer to imajo, stane "terapija" približno 1 EUR na minuto. Seveda je ni bolezni, ki je ta naprava ne bi odpravila.

jype ::

Jaz mam pa CFL že odkar so jih uvedli, pa z njimi nimam nobenih težav, vidim odlično in se dobro počutim, pa še bioritem zlahka uravnavam, da se pokrije z delovnimi obveznostmi.

Pithlit ::

mojca je izjavil:

K sreči se pri nas tastare žarnice še dobijo.

K sreči vedno težje.
Life is as complicated as we make it...

energetik ::

mojca je izjavil:

Nisem se poglobila. Ampak neke (poceni?) varčne žarnice v dijaškem domu sem tako iz dna duše zasovražila, da ničesar razen wolframove nitke in potencialno še halogenk niti od daleč nočem videti. LEDice se še super za uporabo na prostem oz. kakšno drugo specifiko, za bivalne prostore pa prisegam na "zastarelo tehnologijo žarilne nitke". (Če bo kdo zbiral podpise za ukinitev varčnih žarnic, mi prosim povejte.)
Butasto razmišljanje. Zaradi 1 slabe izkušnje posplošuješ in bi kar ukinila vse. ;((

Pithlit je izjavil:

mojca je izjavil:

K sreči se pri nas tastare žarnice še dobijo.

K sreči vedno težje.
Se ne strinjam. Raje imam izbiro in dam vsako vrsto žarnice tam, kamor spada.

Zgodovina sprememb…

mojca ::

Pithlit je izjavil:

mojca je izjavil:

K sreči se pri nas tastare žarnice še dobijo.

K sreči vedno težje.


Ampak kakšno pravico se ima evropski parlament vtikati v to, kakšne žarnice uporabljaš doma? Sploh na hodniku ali v shrambi, kjer je luč prižgana po manj kot minuto.

Pozimi je takoalitako potrebno ogrevati prostor in toplota ne gre v nič, poleti pa bi se prihranilo bistveno več energije, če bi prepovedali uporabo klime. (Če je to premalo, pa lahko ukinejo še vse računske centre, oblačne storitve, NSA-jine centre, LHC, ...)

Najprej razlagajo, da je nujno potrebno prepovedati živosrebrne termometre, potem pa živo srebro v sijalkah nenadoma ni več problem? Celo na Petrolu vedo, da sodijo razbite sijalke med navadne odpadke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: mojca ()

RejZoR ::

Pozimi je takoalitako potrebno ogrevati prostor in toplota ne gre v nič, poleti pa bi se prihranilo bistveno več energije, če bi prepovedali uporabo klime. (Če je to premalo, pa lahko ukinejo še vse računske centre, oblačne storitve, NSA-jine centre, LHC, ...)


Itaq. Skinmo vse informacijske centre. Samo potem se vprašaj kako boš dostopala do Slo-Techa. Veš, slednji tud laufa na nekem serverju (ali več njih). Pa bankomati in celotni sistem plačevanja s karticami. Pa mobilne komunikacije. Pa e-maili. Pa search engini. Pa vsi data centri zato da lahko glasbo in filme ter igre snameš brez težav, ko jih kupiš. Eni se očitno ne zavedate, da praktično vse dandanes stoji na IT infrastrukturi. In da to optimalno laufa morajo bit ti sistemi pravilno hlajeni.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

jype ::

mojca> Ampak kakšno pravico se ima evropski parlament vtikati v to, kakšne žarnice uporabljaš doma? Sploh na hodniku ali v shrambi, kjer je luč prižgana po manj kot minuto.

Ta argument bi bil dober, če bi kdorkoli predpisal žarnico, ki jo moraš uporabljati. K sreči so samo prepovedali prodajo najbolj potratnega svetila, ker to kvarno vpliva na energetsko politiko celotne celine.

Če si za izkušnjo, ekvivalentno žarnici z žarilno nitko pripravljena plačati, bo nevidna vsevedna roka trga zagotovo našla način, kako izdelati tako reč.

Kaj je pa narobe s halogenkami?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Okapi ::

Saj v resnici navadne žarnice, tudi močne, niso prepovedane. Prepovedano jih je prodajati za razsvetljavo (kot njihov osnovni namen), lahko pa jih mirno prodajaš še naprej kot grelna telesa.

Hayabusa ::

jype
Ta argument bi bil dober, če bi kdorkoli predpisal žarnico, ki jo moraš uporabljati. K sreči so samo prepovedali prodajo najbolj potratnega svetila, ker to kvarno vpliva na energetsko politiko celotne celine.

Cel 1% porabe elektrike v Eu gospodinjstvih gre iz tega naslova.
Super razlog da se prepove uporaba takih žarnic, ane ?


Okapi je izjavil:

Saj v resnici navadne žarnice, tudi močne, niso prepovedane. Prepovedano jih je prodajati za razsvetljavo (kot njihov osnovni namen), lahko pa jih mirno prodajaš še naprej kot grelna telesa.

Le zakaj jih potem nikjer v Eu tako ne prodajajo ?

Okapi ::

Ker ni treba - afaik lahko staro zalogo še mirno prodajajo kot svetila.
http://www.amazon.de/Gl%C3%BChbirne-150...


O.

jype ::

Hayabusa> uporaba

Saj ni prepovedana uporaba.

energetik ::

mojca je izjavil:

Pithlit je izjavil:

mojca je izjavil:

K sreči se pri nas tastare žarnice še dobijo.

K sreči vedno težje.


Ampak kakšno pravico se ima evropski parlament vtikati v to, kakšne žarnice uporabljaš doma? Sploh na hodniku ali v shrambi, kjer je luč prižgana po manj kot minuto.

Pozimi je takoalitako potrebno ogrevati prostor in toplota ne gre v nič, poleti pa bi se prihranilo bistveno več energije, če bi prepovedali uporabo klime. (Če je to premalo, pa lahko ukinejo še vse računske centre, oblačne storitve, NSA-jine centre, LHC, ...)

Najprej razlagajo, da je nujno potrebno prepovedati živosrebrne termometre, potem pa živo srebro v sijalkah nenadoma ni več problem? Celo na Petrolu vedo, da sodijo razbite sijalke med navadne odpadke.
Aha, buniš se kako je prepovedana prodaja navadnih žarnic, sama bi pa prepovedala hlajenje in rač. centre? Folk enostavno ni hotel kupovati CFL predvsem zaradi cene, ker večina ni sposobna enostavnega izračuna, kdaj se nakup CFL izplača in zaradi predsodkov. Sicer je tudi po mojem prepoved navadnih žarnic pretiran ukrep.

Pozimi se prostore ogreva s cenejšimi in varčnejšimi viri kot pa z elektriko pri grelnem številu 1 in to ni noben razlog, da se za vsako ceno uporablja žarnico na nitko.

neznanko ::

Pithlit je izjavil:

Sam ta revolt ma pa konkretne cene... 5050SMD 60led/m RGB trak = 8,60€/m.


Vodoodporen trak je 8.6€ na m, standard pa 6.5€ na m, sem preveril tudi drugje in imajo vsi podobne cene. Razen Kitajci seveda :)

jest10 ::

neznanko je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Sam ta revolt ma pa konkretne cene... 5050SMD 60led/m RGB trak = 8,60€/m.


Vodoodporen trak je 8.6€ na m, standard pa 6.5€ na m, sem preveril tudi drugje in imajo vsi podobne cene. Razen Kitajci seveda :)

In ker je to itak kitajski proizvod, se kupi po nižji ceni pri Kitajcih ane.

neznanko ::

jest10 je izjavil:

neznanko je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Sam ta revolt ma pa konkretne cene... 5050SMD 60led/m RGB trak = 8,60€/m.


Vodoodporen trak je 8.6€ na m, standard pa 6.5€ na m, sem preveril tudi drugje in imajo vsi podobne cene. Razen Kitajci seveda :)

In ker je to itak kitajski proizvod, se kupi po nižji ceni pri Kitajcih ane.


Seveda. Saj se vedno kupuje po najnižji ceni?

Pithlit ::

Ja... in če mal čez mejo pogledaš lahko iz Nemčije (recimo) uvoziš vodoodporen led trak z daljincem (ali dimmerjem - če trak ni rgb) ter napajalcem... za celih 25€. 5m, seveda.

Dejmo pa revolt pogledat: popolnoma enaka stvar - 57,80€. Plus poštnina.

Čisto slovenska klasika. Dvakrat višja cena kot v tujini pa pol jokat ker nihče ne kupuje.

LED 'lampice' je pa podobna žalost: neka random firma v lokalni prodajalni ima prodaja 5,5W 'lampice' po 9€. Jaz sem pa (za čist podobno random firmo) dala 25€ za 4x 9W. Pa še iz hiše mi ni bilo treba stopit. Sej, če bi od kitajčkov naročevala bi bilo še ceneje. Ampak pol vprašanje kdaj (če sploh) bi jih dobila. Tako pa sem 31.12. oddala naročilo v Birminghamu - in jih dobila dostavljene 3.1. Grem stavit da bi 'celo' pri revolt-u čakala dlje.

neznanko je izjavil:

Seveda. Saj se vedno kupuje po najnižji ceni?

Ne. Kupuje se za sprejemljivo ceno ob upoštevanju določenih parametrov. Če rabiš zadevo zdaj - greš v trgovino in pač požreš ceno. Če rabiš ta teden - naročiš skoraj kjerkoli v evropi. Če rabiš nekje v roku pol leta... pa se obrneš na kitajčke.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

neznanko ::

Pithlit je izjavil:

Ja... in če mal čez mejo pogledaš lahko iz Nemčije (recimo) uvoziš vodoodporen led trak z daljincem (ali dimmerjem - če trak ni rgb) ter napajalcem... za celih 25€. 5m, seveda.

Dejmo pa revolt pogledat: popolnoma enaka stvar - 57,80€. Plus poštnina.

Čisto slovenska klasika. Dvakrat višja cena kot v tujini pa pol jokat ker nihče ne kupuje.

LED 'lampice' je pa podobna žalost: neka random firma v lokalni prodajalni ima prodaja 5,5W 'lampice' po 9€. Jaz sem pa (za čist podobno random firmo) dala 25€ za 4x 9W. Pa še iz hiše mi ni bilo treba stopit. Sej, če bi od kitajčkov naročevala bi bilo še ceneje. Ampak pol vprašanje kdaj (če sploh) bi jih dobila. Tako pa sem 31.12. oddala naročilo v Birminghamu - in jih dobila dostavljene 3.1. Grem stavit da bi 'celo' pri revolt-u čakala dlje.

neznanko je izjavil:

Seveda. Saj se vedno kupuje po najnižji ceni?

Ne. Kupuje se za sprejemljivo ceno ob upoštevanju določenih parametrov. Če rabiš zadevo zdaj - greš v trgovino in pač požreš ceno. Če rabiš ta teden - naročiš skoraj kjerkoli v evropi. Če rabiš nekje v roku pol leta... pa se obrneš na kitajčke.


Aja nisem vedel :). Še dobro da vedno kupujem pri slovenskih trgovcih.

SuperVeloce ::

Če rabiš ta teden - naročiš skoraj kjerkoli v evropi. Če rabiš nekje v roku pol leta... pa se obrneš na kitajčke.

Potem pa še nisi od kitajčkov naročvala. Razen, če si vnaprej zakupila proizvodno količino in prevoz s kontejnerjem :))

Pithlit ::

Lepo te prosim... s kitajske zna prit kadarkoli od dveh tednov pa do svetega nikoli. Večina stvari pa lepo pride v roku do dveh mesecev. Pri meni je do sedaj najdlje trajalo 4 mesece. Najbolj hitro pa manj kot teden.
Life is as complicated as we make it...

mojca ::

Ne, pri Kitajčkih je odvisno predvsem od tega, koliko si pripravljen odšteti za poštnino. Ko sem v petek zvečer (pri nas je bil plačilni promet na bankah že zaprt) naročila robo iz Kitajske, sem jo imela v ponedeljek popoldne doma. Stavim, da bi iz slovenske trgovine trajalo dlje. Pri ceni cca. 150 EUR (pri nas bi dala 5.000 EUR) mi je bilo za tistih par EUR več poštnine vseeno. Če pa stane pri nas stvar 10 EUR, s Kitajske pa 1 EUR z vključeno poštnino, je pa jasno, da ne moreš zahtevati, da ti jo jutri dostavijo po nižji ceni, kot plačaš pri nas. Ne trdim, da ti vsi trgovci ponujajo možnost hitrega pošiljanja, vendar pogosto tudi ne bi bil pripravljen plačati za hitro pošto npr. 20 EUR.

mojca ::

jype je izjavil:

Ta argument bi bil dober, če bi kdorkoli predpisal žarnico, ki jo moraš uporabljati. K sreči so samo prepovedali prodajo najbolj potratnega svetila, ker to kvarno vpliva na energetsko politiko celotne celine.

Kaj je pa narobe s halogenkami?


Da boš z menjavo žarnic rešil energetsko politiko celine, je pesek v oči. Tako kot si nekateri predstavljajo, da bodo sončne elektrarne povsem nadomestile jedrske.

Halogenke so glede kvalitete svetlobe v redu, kar sem že prej omenila. Ampak dolgo se z navadnim navojem niso niti dobile. Nekaj razlike v porabi energije sicer je, ampak če prav računam, je to cca. 1 EUR na leto za eno uro prižgane žarnice dnevno (ob predpostavki, da navedbe o 30% prihranku ne lažejo). Je nekaj, ne bo pa to rešilo planeta.

Pithlit ::

mojca je izjavil:

Da boš z menjavo žarnic rešil energetsko politiko celine, je pesek v oči.

Če gremo v ekstreme... z 12W ledico pokuriš ~8x manj štroma kot s 100W klasiko na žarilno nitko. Da bi to rešilo energetsko 'krizo' sicer ni za pričakovat. Je pa konkreten korak. Pesek v oči pa ziher ni (šparat ~80% štroma)...

Pa tudi v denarnici se pozna. Sploh ne tako malo (je pa začetna investicija tista ki povzroča glavobol).

Drugače pa razumem ja, navada je železna srajca. Folk je tolk grozno navajen na tiste nitke da je alergičen na vse ostalo.
Life is as complicated as we make it...

jebiveter2 ::

Ledice še vedno niso primerne kakor glavna razsvetljava.

Izkoristek tu nima veze ker je CRI in sama barvna reprodukcija slaba. V redu so za ambient, za kaj več pa žal ne.

jest10 ::

Saj imaš 92+ CRI LEDice. Celo z 4200K. Samo imajo nižji izkoristek in malo višjo ceno, zato se jih redko uporablja v izdelkih za mase

energetik ::

Pithlit je izjavil:

mojca je izjavil:

Da boš z menjavo žarnic rešil energetsko politiko celine, je pesek v oči.

Če gremo v ekstreme... z 12W ledico pokuriš ~8x manj štroma kot s 100W klasiko na žarilno nitko. Da bi to rešilo energetsko 'krizo' sicer ni za pričakovat. Je pa konkreten korak. Pesek v oči pa ziher ni (šparat ~80% štroma)...
Ampak 12W ledica niti v sanjah ne proizvede toliko svetlobe kot 100W klasika. Bi rabil vsaj 20W ledico.

Pithlit je izjavil:

Pa tudi v denarnici se pozna. Sploh ne tako malo (je pa začetna investicija tista ki povzroča glavobol).
To pa vsekakor. S preprostim izračunom se da ugotovit, na katerih mestih se splača CFL ali LED in kdaj se povrne investicija. Ampak večina tega ne zna izračunat.

jebiveter2 je izjavil:

Ledice še vedno niso primerne kakor glavna razsvetljava.

Izkoristek tu nima veze ker je CRI in sama barvna reprodukcija slaba. V redu so za ambient, za kaj več pa žal ne.
Se strinjam, ampak le ker so predrage na lumen in ker enostavno ne dobim dosti močnih. Jaz rabim v dnevni 4x150W klasiko, da je normalno svetlo (3,6m stropi). Torej bi rabil najmanj 4x30W LED, ki ne vem, kje naj jih dobim. Tudi nimam potrebe, ker dobim isto z 4x30W CFL, Philips Tornado za ~4x8EUR.
Zadnjič sem iskal zamenjavo za 40W PAR lučko na E14 navoju. Nobena LED v štacunah niti na DX ni prišla blizu po svetilnosti 40W klasiki. Na koncu sem vzel 30W halogenko, ki ima skoraj tako svetilnost. Enostavno ni dovolj močnih LED, da bi bile ustrezna zamenjava za klasiko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Okapi ::

Jih pa malo več vzameš, v čem je problem?

O.

jype ::

mojca> Da boš z menjavo žarnic rešil energetsko politiko celine, je pesek v oči.

Za 10 let odložiš gradnjo novega batcha jedrskih elektrarn, približno.

Pithlit ::

jebiveter2 je izjavil:

Ledice še vedno niso primerne kakor glavna razsvetljava.

Izkoristek tu nima veze ker je CRI in sama barvna reprodukcija slaba. V redu so za ambient, za kaj več pa žal ne.

Rekla sem 'ekstrem'. Trditev da se z zamenjavo žarnic ne da šparat je pač butasta.

Vsak pa naj svoj bivalni prostor optimizira tako kot je treba... pa bomo še vedno šparal (napram nitkarjem). Jaz v dnevnih prostorih uporabljam kombinacijo CFL in LED. Kot sem napisala pa za zvečer/ponoči uporabljam eno 7W warm white ledico na zidu. Povsem dovolj da se neovirano gibam po prostoru... čips na mizi pa tudi najdemo. Pa števec nori konkretno manj kot en mesec nazaj ko je na tistem mestu ždela 60W brljivka. Za dokaj primerljiv efekt.

V pisarni pa neonke.

Nitk smo se dokončno znebili. Tistih par evrov ki smo jih prej dobesedno skoz okno metali raje investiram v kaj drugega. Evro tu, evro tam... Pri 16ih 60w brljivkah ki so bile zamenjane s 7W/9W ledicami se tudi na računu hitro pozna. Z 960W smo šli na 124W (kolk smo na porabi prišparal bi bilo treba sicer mal poračunat... če pa, tko čez prst pogledam na števec - cca 1,5kwh/dan - ni za se hvalit, ampak tolk mi porabi najbolj potraten cikel pralnega stroja. Ali dobrih 40€ na leto. Res grobo čez prst to.)
Life is as complicated as we make it...

jest10 ::

Hja samo če upoštevaš zraven še ceno novih žarnic, je prihranek dosti manjši, če sploh je. Še posebno tam, kjer se luč malo uporablja ali ima veliko vklopov.

energetik ::

Jaz sem si naredil preprost izračun v Excelu, kjer se vpiše moč klasike in moč zamenjave, obe ceni, nazivno življensko dobo in št. vklopov za zamenjavo, ceno elektrike.

Dobim ven rezultat, v koliko urah svetenja se bo investicija povrnila in koliko minut se splača varčno sijalko pustiti prižgano, če se vrneš v isti prostor nazaj (ker je elektrika za tistih nekaj min cenejša od cene sijalke/št. vklopov). Večinoma se splača povprečno CFL pustiti prižgano 5-15min, tudi če nas ni v prostoru.

Recimo v kopalnici se mi bo investicija v 2 novi 11W CFL za 3€ povrnila v ene 500urah, torej pri moji uporabi v ene pol leta. 500h zdrži pa še najbolj kitajska CFL.
Po drugi strani se CFL v shrambi ne bi povrnila več desetletij, zato imam tam nitko.

Pithlit ::

jest10 je izjavil:

Hja samo če upoštevaš zraven še ceno novih žarnic, je prihranek dosti manjši, če sploh je. Še posebno tam, kjer se luč malo uporablja ali ima veliko vklopov.

Po letu in pol prideš nekako na nulo (za ledice sem dala cca 70€). Čez prst seveda.

Moram pa povedat da smo porabo zmanjšal kljub temu da smo komplet kuhinjo (+ pralni stroj) zalaufal. Tko da zna bit prihranek večji kot se zdi na prvo žogo.

energetik je izjavil:

Po drugi strani se CFL v shrambi ne bi povrnila več desetletij, zato imam tam nitko.

Mogoče bi se splačalo halogenko?
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

energetik ::

Pithlit je izjavil:

energetik je izjavil:

Po drugi strani se CFL v shrambi ne bi povrnila več desetletij, zato imam tam nitko.

Mogoče bi se splačalo halogenko?
Še manj, ker stane skoraj toliko kot CFL, porabi pa precej več. V shrambi se prižge luč mogoče 1x/dan za 2min, za to je idealna klasika, za kar imam tudi narejeno zalogo.

Pithlit ::

V tem primeru pa itak zmaga. Optimizacija FTW.
Life is as complicated as we make it...

jebiveter2 ::

jype je izjavil:

mojca> Da boš z menjavo žarnic rešil energetsko politiko celine, je pesek v oči.

Za 10 let odložiš gradnjo novega batcha jedrskih elektrarn, približno.


Kar je to da nujnost premakneš iz leta 1990 na leto 2000.
Res ... pametno.


Moram pa povedat da smo porabo zmanjšal kljub temu da smo komplet kuhinjo (+ pralni stroj) zalaufal. Tko da zna bit prihranek večji kot se zdi na prvo žogo.

Poraba svetil je v današnjem življenju - zanemarljiva.

Če se uporablja stroje, pomivalni, pralni, pomeni da se greje še vedno z 2kW grelci, s sušilnim strojem s 3kW grelcem in kuhinjo s n-krat 2kW platami, da se doseže ugoden nivo življenja, ob enem pa se mogoče ogreva še na plin, je šparanje na osvetlitvi - nesmotrno.

Zgodovina sprememb…

jebiveter2 ::


Vsak pa naj svoj bivalni prostor optimizira tako kot je treba... pa bomo še vedno šparal (napram nitkarjem). Jaz v dnevnih prostorih uporabljam kombinacijo CFL in LED. Kot sem napisala pa za zvečer/ponoči uporabljam eno 7W warm white ledico na zidu. Povsem dovolj da se neovirano gibam po prostoru... čips na mizi pa tudi najdemo. Pa števec nori konkretno manj kot en mesec nazaj ko je na tistem mestu ždela 60W brljivka. Za dokaj primerljiv efekt.


In potem se nabiješ ob mizico ker je nisi videla, stalno hodiš do glavne luči 'ker nekaj iščeš', na koncu te boli še glava zaradi slabe osvetlitve.
Ali pa še pogostejši primer, dec ti poščije vse okoli sekreta ker ne vidi.

Najdražje je varčevati.

Pithlit ::

jebiveter2 je izjavil:

Poraba svetil je v današnjem življenju - zanemarljiva.

Če se uporablja stroje, pomivalni, pralni, pomeni da se greje še vedno z 2kW grelci, s sušilnim strojem s 3kW grelcem in kuhinjo s n-krat 2kW platami, da se doseže ugoden nivo življenja, ob enem pa se mogoče ogreva še na plin, je šparanje na osvetlitvi - nesmotrno.

Saj si opazil da imamo _manjšo_ porabo kljub temu da smo _priklopili_ pečico, kuhalno ploščo, pomivalni, pralni, napo in še telvizor za povrhu? Po kakšni logiki lahko trdiš da je poraba svetil zanemarljiva?!?

jebiveter2 je izjavil:

Najdražje je varčevati.

Ne. Najlažje je v tri dni bluzit.
Life is as complicated as we make it...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Pithlit ()

jebiveter2 ::


Saj si opazil da imamo _manjšo_ porabo kljub temu da smo _priklopili_ pečico, kuhalno ploščo, pomivalni, pralni, napo in še telvizor za povrhu? Po kakšni logiki lahko trdiš da je poraba svetil zanemarljiva?!?


Ali poraba svetil predstavlja 50%, mogoče 20% ? vašega energetskega računa (incl plin+topla voda) glede na kWh

Ne. Najlažje je v tri dni bluzit.

Enjoy your mediocre life

Zgodovina sprememb…

jype ::

jebiveter2> Enjoy your mediocre life

Moraš imeti pa res žalostno eksistenco, da ti žareč volfram toliko pomeni.

jebiveter2 ::

jype je izjavil:

jebiveter2> Enjoy your mediocre life

Moraš imeti pa res žalostno eksistenco, da ti žareč volfram toliko pomeni.


Brez žarečega volframa bi bilo življenje marsikoga res žalostno, tako pa na srečo ni.

jype ::

Tako nekako kot kurjenje na domača drva. Ti se maš fino, vsi okoli tebe pa plačujejo za to.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

jest10 ::

No ja, z modernimi pečmi nimaš več efekta zakajene soseske. Pa tudi ostala svinjarija je precej zmanjšana.

jype ::

jest10> No ja, z modernimi pečmi nimaš več efekta zakajene soseske. Pa tudi ostala svinjarija je precej zmanjšana.

Mhm, z modernimi žarnicami prav tako.

mojca ::

Čakaj malo ... najprej je govora o nekem varovanju okolja in varčevanju energije, potem so pa kar naenkrat drva problem??? Ker je bolje, če se ljudje ogrevajo na elektriko iz termoelektrarne kot na drva? (Aja, ne, električna peč je preveč potratna v primerjavi s tisto na nafto. Bomo ogrevali na nafto in raje vozili električne avtomobile, da vsaj z nečim dvignemo potrebo po novi nuklearki in tako pospešimo gospodarstvo.)

Kitajci naj se kar zastrupljajo z živim srebrom, samo da prišparam za dve kavici elektrike letno in da nam ni treba odložiti parih gramov jedrskih odpadkov v Sloveniji.

Pithlit ::

mojca je izjavil:

samo da prišparam za dve kavici elektrike letno

Ja no... svaka ti čast da si lahko 'privoščiš' skodelico kave za ~20€

Jaz bom pa s tistim 40€ prihranka letno (samo zato ker sem 'žarnice' zamenjala) počela kaj bolj pametnega.
Life is as complicated as we make it...

jebiveter2 ::

jype je izjavil:

Tako nekako kot kurjenje na domača drva. Ti se maš fino, vsi okoli tebe pa plačujejo za to.


Tako nekako kot proizvodnja CFL. Ti se imaš fino, kitajci pa umirajo zaradi zastrupitev z živim srebrom.


“68 out of the 72 workers at the Nanhai Feiyang lighting factory in Foshan city where were so badly poisoned that they required hospitalization. At another CFL factory in Jinzhou, 121 out of 123 employees were found to have excessive mercury levels with one employee's mercury level 150 times the accepted standard.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427179 (21182) bMozart
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8623855 (8621) čuhalev
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120684 (89608) BigWhale
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9926945 (22271) BlaiseM

Več podobnih tem