» »

Dohodnina študent + s.p.

Dohodnina študent + s.p.

GupeM ::

Zdravo.

Imam vprašanje glede dohodnine za leto 2014. Glede na pričakovane dohodke me bi rad izračunal koliko približno bom plačal dohodnine.

Torej prek študentskega servisa sem delal 9 mesecev (75% leta) in zaslužil recimo 7000€. V oktobru sem odprl s.p. z normiranimi stroški in do konca leta pričakujem 4000€ prihodkov. Glede na to, da kot normiranec ne moreš uveljavljati olajšav za dohodnino, predvidevam da lahko uveljavljam 75% olajšav pri zaslužku prek študentskega servisa. Torej bi račun izgledal nekako takole:
7000€ (dohodeh prek ŠS)
-700€ (10% normiranih stroškov za študente)
-1857,77€ (75% posebne osebne olajšave ki v celoti znaša 2477,03€)
-2477,03€ (75% splošne olajšave, ki v celoti znaša 3302,70€)
-2412,84€ (75% povišane splošne olajšave, ki v celoti znaša 3217,12€)

V tem primeru ne plačam nič dohodnine za delo, ki sem ga opravljal preko študentskega servisa, vendar moramo temu dodati dohodnino dobička od s.p.
4000€ (prihodki s.p.)
-2800€ (normirani stroški, 70% prihodkov)
= 1200€ dobička. Od tega plačam 20% dohodnine, kar nanese:
240€ dohodnine.

Po mojih izračunih naj bi to držalo, vendar ne vem če sem pravilno upošteval olajšave pri delu preko študentskega servisa. Ima kdo kaj več informacij kako je s tem da imaš del leta status študenta in del leta s.p. z normiranimi stroški?

St235 ::

Kot je meni znano se z zadnjo spremembo normirance obdavči z pavšalnim končnim davkom in se to ne šteje v dohodnino.

Invictus ::

Celu FURS se na svojih straneh narobe izraža in govori o davku na normiran s.p. kot o dohodnini.

Čeprav je v resnici končni davek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

@Lakotnik29: Ne razumem povsem tvojega odgovora. Lahko 'po kmečko'?

@Invictus: Ob odprtju s.p., oddaš tudi davčne podatke za samostojnega podjetnika, v katerem poglavje "Obračun dohodnine od dohodka iz dejavnosti". Nekaj že mora biti na tem.

P.s.: Mogoče še ena pomembna informacija. Statusa študenta nimam več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

St235 ::

Kot je meni znano se v primeru, ko se odločiš, da boš kot s.p obračunaval normirane stroške obračuna končni (mislim da 20%) davek na preostanek zneska. In je to to, nič od tega kar zaslužiš kot normiranec se ne šteje v dohodnino.

Invictus ::

1. Pri normiranem s.p.ju je priznanih 70% stroškov.

2. Na preostalih 30% plačaš 20% davka.

3. Meja za to je 50.000 EUR, ki jo lahko prekoračiš vsaki 2 leti, ampak ne zaporedoma.

4. Računovodje ne rabiš, ker greš konec leta na FURS in izpolniš prijavo davka. 1 A4 list.

5. Plačevati moraš prispevke in akontacijo davka, ne dohodnine, pač glede na to koliko letnega prometa si prijavil.

6. Plačani davek je končlni davek. NI DOHODNINA.

Kje so tukaj še nejasnosti? Če odštejemo vse glupe gostilniške debate in izume folka, ki tega ni nikoli imel?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

D3m ::

A OP dela, kot popoldanski S.P. ali polni S.P.?
|HP EliteBook|R5 6650U|

St235 ::

In napisanega je za sklepat da polni s.p.

m0LN4r ::

Če si vzdrežvan družinski član, pričakuj za ŠD delo tam okoli 250-300€ dohodnine. Vsaj jaz sem plačal nekje 120€ za 3-4 tisoč € 2 leti nazaj.
Je pa vidim meja za vzdrževanega člana ful nižja kot prej.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

GupeM ::

Imam polni s.p. in nisem vzdrževan družinski član.

Torej long story short:
1. Če upoštevamo zgoraj navedene olajšave, dohodnine ne plačam za tisti del, ki sem ga zaslužil preko Š.S.
2. Kar dobim preko s.p. plačam 240EUR davka (120EUR novembra + 120EUR decembra, ker se plačuje mesečna akontacija).
3. To je vse kar mi lahko zaračunajo. V primeru da dobim manj kot 4000EUR v tem letu, recimo 3500, pa dobim povrnjeno razliko 30EUR? Če dobim preko s.p. več kot 4000EUR, pa seveda jaz plačam razliko?

Right?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

Smurf ::

Tako je, pa za s.p bos dobil nazaj/placal dodatno enkrat aprila/maja naslednje leto (takrat se oddaja obrazec).

jernejl ::

Olajšavi (splošna, posebna "študentska") nista 75%, ampak sta upoštevani v celoti. Ampak to ne spremeni dejstva, da ti iz naslova študentskega dela ne bo treba plačati dohodnine.
Z naslova s.p. pa boš plačal 240€, kot si že sam ugotovil.

Še ena stvar: splošno olajšavo lahko uveljavljaš, če te starši ne uveljavljajo kot vzdrževanega otroka.
Če je to mogoče in se s starši lahko tako dogovoriš, se lahko celo "odpoveš" tej olajšavi, eden od staršev pa te prijavi kot vzdrževanega družinskega člana.
V tem primeru boš plačal ~600€ dohodnine, bo pa zato eden od staršev plačal manj.
Olajšava za vzdrževanega otroka znaša vsaj 2400€. Če ta starš pade v 27% razred dohodnine, bo plačal ~650€ manj dohodnine. Če pade v višji razred, pa še bistveno manj (ergo skupno boste plačali manj davka, kako boste to med sabo poračunali, pa se seveda morate dogovoriti med sabo).

Celu FURS se na svojih straneh narobe izraža in govori o davku na normiran s.p. kot o dohodnini.

Jasno da je tudi to dohodnina. Dohodnina je davek od dohodka fizičnih oseb, o njej govori ZDoh. Razlika je le v tem, da se dohodnina za različne vrste dohodkov lahko računajo drugače (npr. se ne vštevajo v skupno letno davčno osnovo).

jernejl ::

Zgoraj pri izračunu olajšave za vzdrževanega otroka (če bi te uveljavljali starši), sem pozabil upoštevati, da lahko uveljavijo samo 75% te olajšave.
Še vseeno se splača, če eden od staršev pade v 41% (ali 50%) razred dohodnine.

GupeM ::

Jernejl, hvala za izčrpno obrazložitev :D torej bi preko študentskega servisa lahko letos zaslužil blizu 10000eur + recimo 4000 preko SP pa bi še vedno plačal samo tistih 240eur. Zanimivo :D

jernejl ::

Ja, ker se dohodnina za s.p. z normiranimi odhodki računa čisto ločeno in znaša vedno 6% od prihodkov (v letu 2014).
Kot študent bi sicer lahko uveljavljal še dodatno znižanje zaradi stroškov prevoza na delo, če bi za to imel dokazila (in zaslužil še kaj več kot 10.000€ brez dohodnine). Samo paziti je treba, da kot študent ne bi presegel meje 10.866€ skupnega dohodka, ker bi v tem primeru imel nižjo splošno olajšavo.

V tvojem primeru pa bi verjetno bilo ugodneje, če bi za letos odprl "navadni" s.p. (dejanski odhodki), je pa res, da bi imel potem več dela z računovodenjem.
Imel bi namreč najvišjo splošno olajšavo, pa še študentsko dodatno olajšavo, potem bi odbil še višino prispevkov, malice in nekaj potnih stroškov, pa bi bil z davčno osnovo nekje blizu ničle in ti morda sploh ne bi bilo treba plačati dohodnine.

GupeM ::

jernejl, prav imaš. Verjetno bi bilo ugodneje. Bom pač letos dal teh 200 + nekaj evrov državi. Na napakah se učimo ;) Je pa zanimivo da noben ku*ac nikjer ne omenja stroškov prevoza na delo za študente. Za to zadevo sem izvedel pred kakšnim tednom. Letos sem plačal 20EUR dohodnine, če pa bi vedel za stroške prevoza na delo pa ne bi plačal nič (približno 250EUR na mesec sem dal samo za gorivo za prevoz na delo) :D

V glavnem, važno da sem razčistil kako je s to zadevo in da vem kaj pričakovati.

Še ekrat hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

GupeM ::

jernejl, ker vidim da se kar spoznaš imam še eno vprašanje. Glede na podatke iz prvega posta, me lahko starši prijavijo kot vzdrževanega družinskega člana od januarja do maja, pa v tem primeru plačam približno 3€ dohodnine za ŠD? Če pa me prijavijo od januarja do aprila pa ne plačam nič.

Pravilno?

ZaphodBB ::

Mimogrede, ne pozabi še na to, da bo DURS teh tvojih 4000€ od oktobra do konca decembra ekstrapoliral na celo leto in boš tako od aprila 2015 naprej moral plačevati akontacijo davka v višini, kot če bi v letu 2014 zaslužil 16000€.

Tako boš aprila dolžan plačati davek za 2014 (240€), za prve tri mesece leta 2015, potem pa sproti mesečno za vsak tekoči mesec. Daj si denar na stran!

GupeM ::

ZaphodBB, tega se zavedam, ampak vseeno hvala za opozorilo ;)

ZaphodBB ::

Ni panike. To je pomojem najpogostejša napaka sveže pečenega podjetnika. Bolje večkrat opozorit nanjo.

jernejl ::

GupeM, najbolje je, da pridobiš še mnenje DURS (oz. FURS po novem), lahko jim pošlješ email.
Glede na to, da v obrazcu za uveljavljanje olajšave za vzdrževane družinske člane pri inf. izračunu piše:
Rezidentu, za katerega je drug rezident uveljavljal posebno olajšavo za vzdrževanega družinskega člana za
del leta, se prizna zmanjšanje letne osnove v sorazmernem delu splošne olajšave, in to za čas, ko ni bil
vzdrževani član

bi ti morali upoštevati splošno olajšavo za del leta. Raje vprašaj tudi, kako je s "študentsko" olajšavo po preteku statusa (meni so jo upoštevali v celoti za zadnje leto študija), da ne bo kaj narobe.

vir: http://www.uradni-list.si/files/RS_-201...

Glede prispevkov za naslednje leto pa mislim da ni težav, izračunano tako preko palca boš za teh "ekstrapoliranih" 16.000EUR plačeval minimalne prispevke.
Bi bil pa problem, če bi zaslužil več.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dohodnina (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Loža
31448655 (1369) Kanban
»

dohodnina vprašanje

Oddelek: Loža
143802 (3255) smacker
»

Freelance (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5014346 (12073) djmisq
»

odprtje s.p-ja

Oddelek: Loža
476335 (5602) Okapi
»

Letosnja dohodnina - izplonili? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11011132 (8303) kekz

Več podobnih tem