» »

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe?

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe?

«
1
2

Uporabnik-1 ::

Živjo,

ali je v Sloveniji sploh še kje možno dobiti žarnice s celotnim barvnim spektrom svetlobe?

Lp

hojnikb ::

celotn spekter svetlobe ?! 8-O
#brezpodpisa

Unknown_001 ::

On mogoče misli na čim bolj naravno svetlobo, ne pa tisto BELO al pa RUMENO.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Dzuro10 ::

bele varčne žarnice...6500K?

Uporabnik-1 ::

Unknown_001 je izjavil:

On mogoče misli na čim bolj naravno svetlobo, ne pa tisto BELO al pa RUMENO.


This.

RejZoR ::

Svetloba je povsem bela, ker vsebuje celotni spekter barv...

To kar išče on ni "Cool white" oz "Warm white" ampak se imenuje "Day light" in je nekje med 5000k in 5500k. To je kar se tiče same barve svetlobe.

Full spectrum žarnice/sijalke pa so take, ki oddajajo celotni spekter svetlobe, kar vključuje tudi infra in ultravijolično svetlobo, in ne samo nam vidno svetlobo. To je če hočeš emulirat sonce, torej za vzrejo in rast živalc in rastlinc v zaprtih prostorih, ki sice rne vidijo sonca...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

innerspace ::

Plazma (ali kombinacija ledic) ti lahko da dober priblizek belega spektra, drugace pa so halogenske zarnice cisto v redu stvar.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

einstein :P ::

"Day light" in je nekje med 5000k in 5500k.


No, sej eni pa mislijo, da je day light okoli 3000k lol, tisto jim je pa preveč belo 5000-5500k

innerspace ::

Tisto izgleda kot daylight, pa to ni.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Uporabnik-1 ::

Točno RejZoR. Pa ne zaradi rastlin ampak zaradi lastnih oči. Zanima me pa, kje se da tako kupit v naši državi (na ebayu jih še kar prodajajo). Skratka, stara žarnica z nitko bi se dalo rečt :) Je kakšna alternativa?

innerspace ::

Je, halogenska zarnica.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Good Guy ::

haha celoten spekter.. pa kje jih vi jemljete :)):8):))
http://goo.gl/7ItKpU
Naj računalnik dela za vas^^

jest10 ::

hojnikb je izjavil:

celotn spekter svetlobe ?! 8-O

Verjetno išče žarnico z 100 CRI.
Se pravi vse kar ima žarilno nitko. Barva svetlobe je pa druga stvar

A. Smith ::

hojnikb je izjavil:

celotn spekter svetlobe ?! 8-O


Vidna svetloba je pas elektromagnetnega sevanja med ~350 in ~750 nm. Če seva neko svetilo recimo samo od 350 do 500 nm (se pravi modro-vijolično svetlobo), bo vse v okolici videti modro. Tudi rdeči in zeleni predmeti. Skratka, svetila, ki sevajo širši spekter svetlobe, omogočajo boljšo barvno reprodukcijo. Tako da je vprašanje uporabnika-1 kar na mestu.

In kot je Innerspace napisal, je ena izmed rešitev halogenska žarnica z žarilno nitko, ki je dostopna v trgovinah. Najti pa je možno tudi varčno žarnico z visokim indeksom barvne reprodukcije samo pozoren je treba biti nanj.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

Unknown_001 ::

Ni se vam treba obešat na nerodno izjavo in mu raje pomagajte.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

energetik ::

Eno je koliko je zapolnjen spekter znotraj 350-750nm, drugo pa je razporeditev tega spektra oziroma barvna temperatura.
Če iščeš le zvezen spekter, so izbira halogenke.
Če predvsem dnevno svetlobo, vzameš fluorescentko s 6500K.
Če pa oboje, pa poglej metal-halidne sijalke oz. HID - nekaj takega. Dober približek soncu, rabiš pa balast oz. predstikalno napravo.

Žarnice s celotnim spektrom pa ni, in bolj da jo nimaš. Ker bi to pomenilo, da seva tudi gama, rentgensko in UV svetlobo. >:D

Zgodovina sprememb…

Engineer_ ::



tole da zagotovo daleč najnaravnejšo svetlobo. najbližjo sončni svetlobi.
Druga, približno podobna stvar so žarnice na žarilno nitko.

Karkoli drugega so samo približki.


ps.: osebno ne prenesem cool white varčnih žarnic. povsem nereačno belo/modra svetloba. Če že, potem morajo biti nujno warm white, saj so še najbolj podobne klasičnim žarilnim nitkam.
ps2.: prejšna trditev verjetno velja zaradi navajenosti na žarilne nitke katerih temperatura žarilne nitke je pač prilagojena na dolgo obstojnost..zato vse žarilne nitke svetijo zelo grdo rumeno.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Engineer_ je izjavil:



tole da zagotovo daleč najnaravnejšo svetlobo. najbližjo sončni svetlobi.
Druga, približno podobna stvar so žarnice na žarilno nitko.
Ne nakladaj. Večino svojega obstoja je človek živel pri sončni svetlobi, torej 5500-6500K, v senci, ki jo osvetljuje samo modro nebo pa celo 10.000-20.000K.
Kako naj bi to predstavljala brljivka na nitko s 2700K ali celo ogenj, je jasno samo tebi.
Kot sem že napisal, so najboljši približek sončni svetlobi HID lampe, predvsem metal-halidne.

Zgodovina sprememb…

Engineer_ ::

hid lampe so povsem modre. to ni dnevna svetloba.

Tam okoli 4000 je bela. ostalo vleče na rumeno ali modro.



Na podlagi tega torej drži tole:


Varčna žarnica z nazivom "daylight" in konec debate.

Zgodovina sprememb…

jype ::

Engineer_> Tam okoli 4000 je bela. ostalo vleče na rumeno ali modro.

A si ti kdaj že pogledal v nebo?

Engineer_ ::

si ti že kdaj pogledal na bel kos papirja, ki ga držiš v roki sredi belega dne? ali vleče na modro, kot to naredi pri 6500k žarnicah?

energetik ::

Engineer_ je izjavil:

hid lampe so povsem modre. to ni dnevna svetloba.
Ne, niso. Npr. HPS so celo bolj rumene od navadne žarnice.

Engineer_ je izjavil:

Tam okoli 4000 je bela. ostalo vleče na rumeno ali modro.
Ta slikca je fail, ozirom predstavitev barv.

Engineer_ je izjavil:

Na podlagi tega torej drži tole:


Varčna žarnica z nazivom "daylight" in konec debate.
CFL z nazivom daylight so 6500K.
Glej spekter za tole MH lampo. http://www.osram.com/media/resource/hir...

Zgodovina sprememb…

Engineer_ ::

Luminous fl ux 1,600,000


to bi dal ti v dnevno?

Saj ni kaj. je enostavno vprašanje človeka, kaj je zanj naravna bela svetloba. ljubljančanom bo to seveda bolj sivkasta zaradi navajenosti na meglo.
Preostala slovenija je večinoma pod vplivom sonca, ki daje bolj rumeno svetlobo.

meni osebno je najnaravnješa leva žarnica. nekomu bo pač desna. Zato tudi obstaja toliko različnih žarnic. kar je logično.

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

Folk je tako navajen na tisto poscano svetlobo od žarnic, da jo ima pač za naravno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

energetik ::

Engineer_ je izjavil:

Luminous fl ux 1,600,000


to bi dal ti v dnevno?
Dal sem samo primer za tip žarnice, ta je pač 18kW. :D

Engineer_ je izjavil:

Saj ni kaj. je enostavno vprašanje človeka, kaj je zanj naravna bela svetloba. ljubljančanom bo to seveda bolj sivkasta zaradi navajenosti na meglo.
Preostala slovenija je večinoma pod vplivom sonca, ki daje bolj rumeno svetlobo.

meni osebno je najnaravnješa leva žarnica. nekomu bo pač desna. Zato tudi obstaja toliko različnih žarnic. kar je logično.
Jasno, da vsakemu ustreza nekaj drugega. Ampak najbolj naravna, če lahko to sploh definiramo, je svetloba okoli 6000K.
Tudi jaz nimam na nočni omarici 18kW metal-halidne, ampak 25W navadno brljivko, ki je bolj "domača".
Po drugi strani imam nad pomivalnim koritom in pisalno mizo 6500K fluorescentke, ker ko delam hočem ornk svetlobo, podobno dnevni.

Engineer_ je izjavil:

si ti že kdaj pogledal na bel kos papirja, ki ga držiš v roki sredi belega dne? ali vleče na modro, kot to naredi pri 6500k žarnicah?
Na modro ne vleče zato, ker je podnevi vse lepo osvetljeno s 6500K svetlobo, v stanovanju imaš pa okoli same rumene sijalke, zato potem zgleda modrikasto. Enkrat sem si v kuhinji za štos povsod našraufal 6500K CFL, pa je bilo po kakšni minuti, ko sem se navadil, vse lepo belo.
Nekaj pripomore tudi Kruithof, verjetno:

Zgodovina sprememb…

Engineer_ ::

1000 lux + 4000 kelvinov je očitno sweet spot.
pro 6000 kelvinih rabiš že vsaj tam okoli 10000 lux, kar je že malce brutalno :P


sicer pa se strinjam s tabo, je res odvisno od okolice. vendar jaz sem govoril o čisto temnem prostoru z žarnico temperature 6500k. Meni je enostavno daleč preveč modro. Z lesom obložene so videti modre, če imam takšno žarnico. (pač meni. nekomu bo morda všeč).

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Engineer_ je izjavil:

1000 lux + 4000 kelvinov je očitno sweet spot.
pro 6000 kelvinih rabiš že vsaj tam okoli 10000 lux, kar je že malce brutalno :P
Sweet spot je tudi tam, kjer piše D65. Ja, tisto pomeni sonce + nebo poleti sredi dneva. Naravno.
Jst imam na pisalni izmerjeno okoli 3000lux in pri 6500K je vse prav lepo belo in nič modrikasto.

Zgodovina sprememb…

Engineer_ ::

po definiciji ja. Po enačbi naj bi bilo 6504K najnaravnejše spljoh. Ampak očitno človek še ni bil sposoben proizvesti žarnice, ki bi to kvalitetno reproducirala.

realno pa je tole na levi zame modro. In ja, sem skopiral v slikarja in izbrisal preostali 2 žarnici. še vedno je modro. to ni to. Rabimo boljšo alternativo.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

Engineer_ je izjavil:

po definiciji ja. Po enačbi naj bi bilo 6504K najnaravnejše spljoh. Ampak očitno človek še ni bil sposoben proizvesti žarnice, ki bi to kvalitetno reproducirala.
Sem ti zgoraj nalimal podatke o MH lampi. Zelo blizu je. Oziroma še boljše od Sonca, ker ne proizvaja absurdnih količin IR, kot jih Sonce.

Engineer_ je izjavil:

realno pa je tole na levi zame modro. In ja, sem skopiral v slikarja in izbrisal preostali 2 žarnici. še vedno je modro. to ni to. Rabimo boljšo alternativo.
Modro zgleda zato, ker so pri fotografiranju nastavili White balance na 4000K in potem 4000K zgleda belo. Če bi WB nastavili na naravnih 6500K, bi zgledala 4000K rumenkasta.

SuperVeloce ::

@Engineer_ lux je glede na precepcijo naših oči. Zato bo žarnica z veliko rumeno zelene valovne dolžine zgledala zelo svetla, takšna za rastline rdeče-modra (z luknjo spektra zeleno-rumene vmes) pa zelo švoh.

Pri varčnih žarnicah mene zelo moti, da je zelo težko oceniti kvaliteto spektra, saj je skoraj noben nima označene. Niti CRI niti barvnega spektra. Pri "neonkah" imaš precej enostavneje. Vzameš 840 (ali 940), v najboljšem primeru če imaš T5, pa imaš precej dobro svetlobo. Seveda večina ljudi mrzi neonke, ker so v preteklosti v šoli/službi trpeli nizkokvalitetne T12 5xx ali 6xx serije, že zdavnaj čez rok uporabe, ki so utripale kot severnica.

Zgodovina sprememb…

energetik ::

SuperVeloce je izjavil:

Pri varčnih žarnicah mene zelo moti, da je zelo težko oceniti kvaliteto spektra, saj je skoraj noben nima označene. Niti CRI niti barvnega spektra. Pri "neonkah" imaš precej enostavneje. Vzameš 840 (ali 940), v najboljšem primeru če imaš T5, pa imaš precej dobro svetlobo.
Kako da ne, saj imaš na vsaki "varčni" napisano omenjeno kodo. Itak imajo praktično vse CFL enako, CRI okoli 82.

SuperVeloce je izjavil:

Seveda večina ljudi mrzi neonke, ker so v preteklosti v šoli/službi trpeli nizkokvalitetne T12 5xx ali 6xx serije, že zdavnaj čez rok uporabe, ki so utripale kot severnica.
Se strinjam. Bile so večinoma 640 na magnetnem balastu, ki so dajale grdo mrtvaško svetlobo, poleg tega pa še utripale.
840 ali 865 na elektronskem balastu so čisto druga zadeva.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

energetik je izjavil:

Kako naj bi to predstavljala brljivka na nitko s 2700K ali celo ogenj, je jasno samo tebi.

ja, na žalost se vedno najde kdo ki želi čim 'naravnejšo' svetlobo in potem želi kupiti žarnico z nitko, kot je naš avtor teme.
in še huje je ko mu to nekateri celo priporočajo...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bMozart ()

innerspace ::

Ena od moznosti je kombiniranje ledic, recimo warm ter cool white v nekem pametnem(zeljenem) razmerju.

Za visje svetilnosti pa "ceramic metal halide lamp".
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

gruntfürmich ::

RejZoR je izjavil:

Full spectrum žarnice/sijalke pa so take, ki oddajajo celotni spekter svetlobe, kar vključuje tudi infra in ultravijolično svetlobo, in ne samo nam vidno svetlobo.

ali nam lahko razložiš katero toplo telo NE oddaja 'full spectrum'?? morda edino žarnice z davkom na bedake?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: bMozart ()

jest10 ::

innerspace je izjavil:

Ena od moznosti je kombiniranje ledic, recimo warm ter cool white v nekem pametnem(zeljenem) razmerju.

Jaz imam recimo v delovnem prostoru in kopalnici kombinacijo halogenk ter 6500K LEDic. Izpade zelo dobro.

Blazz ::

je jemlji 6500k ledic.. to je vse premočno belo in že modrikasto.

iz wiki:
Color temperatures over 5,000K are called cool colors (bluish white), while lower color temperatures (2,700-3,000 K) are called warm colors (yellowish white through red).[1] This relation, however, is a psychological one in contrast to the physical relation implied by Wien's displacement law, according to which the spectral peak is shifted towards shorter wavelengths (resulting in a more blueish white) for higher temperatures.

če že more biti bela in ne rumena, potem 4000k

SuperVeloce ::

energetik je izjavil:

SuperVeloce je izjavil:

Pri varčnih žarnicah mene zelo moti, da je zelo težko oceniti kvaliteto spektra, saj je skoraj noben nima označene. Niti CRI niti barvnega spektra. Pri "neonkah" imaš precej enostavneje. Vzameš 840 (ali 940), v najboljšem primeru če imaš T5, pa imaš precej dobro svetlobo.
Kako da ne, saj imaš na vsaki "varčni" napisano omenjeno kodo. Itak imajo praktično vse CFL enako, CRI okoli 82.

Ubistvu 8xx serija imajo takšne CRI. Te ugodne varčne žarnice spadajo kvečjemu v rang 6xx in 7xx. 8xx so že rahlo redkejše, pa še to zelo hitro zgubijo na kvaliteti spektra (Osramova warm 830, ki sem jo imel v namizni lučki je po pol leta imela opazno slabšo svetlobo, zato je šla v dnevno sobo, v namizno pa halogenka). V akvariju imam T5 940 in 965 žarnici, če bi to 940 namontiru nad pisalno mizo - razlika kot noč in dan.
Te 9xx žarnice morajo imeti CRI nad 90 (vsaj kot nove), drugače specifikacije že v osnovi zavajajo.

Blazz je izjavil:

je jemlji 6500k ledic.. to je vse premočno belo in že modrikasto.

iz wiki:
Color temperatures over 5,000K are called cool colors (bluish white), while lower color temperatures (2,700-3,000 K) are called warm colors (yellowish white through red).[1] This relation, however, is a psychological one in contrast to the physical relation implied by Wien's displacement law, according to which the spectral peak is shifted towards shorter wavelengths (resulting in a more blueish white) for higher temperatures.

če že more biti bela in ne rumena, potem 4000k


Kot že rečeno, pomembno je kako se doseže to barvno toploto.

Če predpostavimo, da imata naslednji žarnici enako toploto, je prva veliko slabša, kar se spektra tiče. Je pa ponavadi tako, da takšne žarnice z ozkimi špicami v (sploh zelenem) spektru izgledajo svetlejše.
 nr1

nr1


 nr2

nr2

Zgodovina sprememb…

Daliborg ::

Metal Halid! Ampak boš potreboval še kakšen UV filter. Ta luč te zna drago koštat ampak tisti ki še niso videli te svetlobe so lahko samo tiho,ker ko sem jaz stopil pod tako svetlobo prvič se mi je zdelo da sem prvič v življenju uvidel luč, vse ampak vse stvari so bolj jasne in ostre, res se vse lepo vidi.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Blazz ::

sicer malo offtopic:

pred kratkim sem zasledil tole nadebudno stran : http://www.ledbenchmark.com/

tipi testirajo žarnce, k jih kupujejo po ebayu in drugih webstorih. Zraven podajo tudi CRI, pravo porabo, lumen-e itd.

imagodei ::

Tole bi bila ena dobra tematika za temo - IOW, a bi kdo kaj o tem napisal? Saj je res, da je večino že povedega v tej in še kakih dveh sorodnih temah, ampak se je treba prebit skozi 3000 sporočil, da izluščiš pleve od zrnja.

Fino bi bilo imet na enem mestu napisano malo o ozadju spektrov in temperatur, pa o pretvorbi iz starih W v lumne oz luxe, ki se sedaj pojavljajo na embalaži...
- Hoc est qui sumus -

SuperVeloce ::

Iz Wattov v lux pretvarjat je loterija. Mogoče bi to šlo pri žarnicah na nitko.

T0RN4D0 ::

Problem je bolj v tem, da vse kar ne žari (CFL, HID, LED) večino svetlobe proizvede v samo par zelo ozkih spektrih, zato zna bit barvna reprodukcija precej švoh. Se sicer dobi z 95 CRI vse varjante (LED, CFL, MH...) samo nekajkrat dražje so in malo težje jih je poiskat. Pa kolikor vem, v tem primeru topla svetloba in visok CRI ne gre skupaj, za razliko od navadnih žarnic.


Nekdo je omenjal HPS, to so recimo najbolj katastrofalne žarnice kar se tiče CRI. In tistim, ki pravite da je CRI bulshit, pejte pod kakšno staro hps (ulične luči) gledat kakšno barvno paleto. Je vse iste barve.
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

energetik ::

jest10 je izjavil:

Jaz imam recimo v delovnem prostoru in kopalnici kombinacijo halogenk ter 6500K LEDic. Izpade zelo dobro.
Jaz imam pa v dnevni sobi 2x2700K in 2x4000K, 23W CFL.
Pa bom sedaj zamenjal 4000K z 6500K, verjetno 30W. Zvečer vklopim samo 2x2700K, sicer pa vse naenkrat. Problem je samo, ker zelena špica v spektru je v vseh enaka in se sešteva. Pridobiš pa na tak način dovolj svetlobe vsaj v modrem in oranžnem delu spektra.

imagodei je izjavil:

Fino bi bilo imet na enem mestu napisano malo o ozadju spektrov in temperatur, pa o pretvorbi iz starih W v lumne oz luxe, ki se sedaj pojavljajo na embalaži...
To sploh ni težko. Okvirne vrednosti:
Navadna žarnica...13lm/W
Halogenka.........~16-20lm/W
CFL in LED........40-70lm/W
T8 in T5 fluorescentne cevi...80-100lm/W
Metal-halid.........~80-120lm/W

Pretvarjanje v lux je N/A, lux pomeni osvetljenost površine pod lučjo, odvisna je od oddaljenosti, same geometrije celotne luči, moči sijalke...

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

Engineer_ je izjavil:

hid lampe so povsem modre. to ni dnevna svetloba.

Tam okoli 4000 je bela. ostalo vleče na rumeno ali modro.



Na podlagi tega torej drži tole:


Varčna žarnica z nazivom "daylight" in konec debate.


Nič niso modre, to je čisto odvisno od halidov, ki so notri.

energetik ::

Tako je, nove MH imajo vedno boljše mešanice kovinskih soli, zato dajejo vedno lepše in bolj polne spektre. Problem je samo dolgo ogrevanje in traja nekaj minut, da dobiš nazivno svetlost in barvo. Primerno le za prostore, kjer sveti dolgo časa naenkrat.

jest10 ::

T0RN4D0 je izjavil:

Pa kolikor vem, v tem primeru topla svetloba in visok CRI ne gre skupaj, za razliko od navadnih žarnic.

No LEDice z visokim CRI so tople. Večina jih je okoli 3000K, le par izjem do 4000K

mojca ::

V Karsiki

neznanko ::

Na www.revolt.si jim piši, meni so dobavili žarnice s svetlobnim spektrom 4500K (natural white).

Pithlit ::

Sam ta revolt ma pa konkretne cene... 5050SMD 60led/m RGB trak = 8,60€/m.

Jaz kombiniram cool white pa warm white ledice (7W in 9W). 2x cool white + 1x warm white po sobah. 1x cool + 1x warm po hodnikih.

Dnevna ima 2x cool white (CFL 23W) + 2x warm white (CFL 23W). Za zvečer (ko se pač kuliramo na kavču) pa še 1x warm white ledico (7W).

Vsako se da posebej vklopit (razen v hodnikih) tko da se da kar lepo po filingu. Kuhnja je pa kar na cool white, pa jedilni kot tudi. Oboje ledice. Se kar fajn obnese trenutno. Je pa res da ledice 'testiram' šele en mesec... bo treba še kako leto počakat preden lahko dokončno povem kolk je zadeva dejansko kul (al pa tud ne).
Life is as complicated as we make it...

bMozart ::

Vidim da se noben ni resno poglobil v žarnice, človekovo zaznavanje svetlobe in vpliv svetlobe na človekovo počutje.

Primerjava nekaj bolj znanih žarnic in njihov svetlobni spekter

Rod cell
Cone cell
Difference between rods and cones
Celice ki preko UV in modre svetlobe upravljajo bioritem

Ko so te celice odkrili so se hitro domislili tega
Light therapy

kdo si bi mislu?
se ena povezava do zgornjega

Za tiste ki se bote spuščali v podrobnosti

En od glavnih problemov pri varčnih žarnicah je tudi "nepravilen barvni odboj" svetlobe, zaradi česar so predmeti, ki jih zaznavamo napačne barve. Vsaj če te primerjamo z sončno svetlobo. To npr. najbolj moti slikarje, namreč, ko posije sonce na njihovo delo ki so ga naredili pod CFL, vtis slike zaradi napačnih barv ni tak kot so si zamislili. O tem več kdaj drugič.

Kot so eni že napisali so trenutno najboljše halogen žarnice. V kombinaciji z LED boste dobili še boljši rezultat, kot je že jest10 napisal. Po 21.00 pa vam svetujem, da izkopite halogenko in vklopite eno šibko navadno žarnico z nitko.Ob tej uri je tudi dobro da spustite svetilnost zaslonu. Bioritem vam bo hvaležen.

Dejmo malo dvigniti nivo debat, tako, da se bo vedelo da smo na slo-tech-u ;)
I NEED The Point of View Gun effectible on girls too! And then...
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427178 (21181) bMozart
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8623855 (8621) čuhalev
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594120680 (89604) BigWhale
»

Varčna sijalka vs. žarnica (stroškovno) (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9926944 (22270) BlaiseM

Več podobnih tem