» »

Zorin OS 7

Zorin OS 7

«
1
2

Zaphod_B75 ::

Zorin OS 7 - križi in težave nekega novopečenega linux uporabnika

Zadnjič sem postal sit ;(( njenga tečnarjenja kako windowsi XP štekajo jada jada. Ker ta star prenosnik hp 8710p uporablja samo še za internet, skype in podobno pa ajde sprobajmo inštalirat linux ki ga marsikdo ful hvali. Dual boot z windows xp. Po ogledu tega videa sem naložil sem si Zorin 7. Za začetek sem linuxu namenil dokaj majhno 13GB particijo + 2GB swap particijo. Preostali prostor na c: driveu itak zasedajo windows xp.
Pravzaprav niti ne vem če sem si izbral pravo distribucijo linuxa. Niti nisem bil ziher ali moram vzet 32bit ali 64bit. Najprej sem imel v mislih Mint potem pa sem nekje zasledil da je Zorin najbolj prijazen nekomu ki prvič uporablja linux.
[rant]
Prvih par tednov sem bil navdušen :D nad hitrostjo in gladkostjo delovanja…. Pol so se začele težave :|. Kaj šele ko sem začel primerjat windows in linux;

Windows:
ponavadi downloadaš inštaler (podavadi .exe, včasih .msi), parkrat klikneš next in Finish. Inštalacija končana. Simpl ko pasulj.

Linux:
- Grem na site od Nvidiain snameš gonilnike za grafično kartico. ki imajo končnico .run Googlam "how to install .run files" in dobim neka navodila v stilu "sudo in še cel kup parametrov" prepisujem in pastam ukaze v terminal (itak ne vem kaj delam) vendar mi vrže nek error vn. Sprobam še tole
Right click on the file in the file manager and click 'Properties'. Click the 'Permissions' tab and tick the box that says 'Allow executing file as program'. Doubleclick. Spet ne gre. FAIL.
A obstaja še kakšna bolj simpl opcija kot da čez terminal/command promt tole inštaliram? Nič jasno.
- Sprobam downloadat skype. Kero distribucijo naj vzamem Ubuntu, fedora, opensuse, Debian, dynamic??? Kako naj inštaliram, kaj naj vzamem? Nič jasno.
- Dajmo si naložit double commander, bojda je ful podoben Total commanderju. Tar.xz, tar.gz from lounchpad ppa deb packages, rpm packages. Spet nič jasno, kaj moram downloadat kaj storit. Tar.xz, tar.gz . Tole zgleda kot nek arhiv (rar, zip …) zadevo odpakiram v nek direktorij, samo kako pol zalaufam program. Kam bližnjico naredim? portable installation??
[/rant]
Evo, sem novopečen user, ki je za štos probal naložit linux in sem popolnoma izgubljen.

Pomoč??
Kakšen dober slovenski linux forum??
Par nasvetov za linux noobe??

hvala

BALAST ::

Najbolje da se včlaniš semkaj
http://www.reddit.com/r/linux4noobs/
"You may fool all the people some of the time;
you can even fool some of the people all the time;
but you can't fool all of the people all the time."

Spock83 ::

No to je tisto kar linux zelo bremza, da bi se razširil med običajno ruljo.

specing ::

Zorin? WTF je to?

Anyway, na Linuxu imaš eno stvar ki se ji reče PACKAGE MANAGER in je namenjen instalaciji programov.
Tisti .run driverji od nvidie so za silo, ko tvoja distribucija ne podpira instalacije teh (oziroma jih nima v repozitorijih)

tako da:
1) instaliraj nvidia driverje PREK PACKAGE MANAGERJA
2) instaliraj skype PREK PACKAGE MANAGERJA
3) instaliraj vse PREK PACKAGE MANAGERJA

za navodila, kako uporabiti (vstavi package manager ki ga ima ta "Zorin" Ditribucija) se posvetuj na straneh te distribucije.

boogie_xlr ::

1.
Start > Software Center
ali
Start > Package Manager

2.
Poišči sw ki ga želiš instalirati

3.
Klikni install

Dejansko je postopek zelo podoben tistemu na androidu.
Podrobna navodila imaš tu.

blackbfm ::

Linux je neka taka zadeva ki lahko deluje zelo lepo, al pa tut ne:))

Če hočš prišparat živce, si naloži xp ali pa omisli nov računalnik.

specing ::

blackbfm je izjavil:

Linux je neka taka zadeva ki lahko deluje zelo lepo, al pa tut ne:))

Če hočš prišparat živce, si naloži xp ali pa omisli nov računalnik.


Meni windowsi totalno raztrgajo vse živce.
-- sem na Linuxih že dobro desetletje

In ja, tudi na Linuxih se najde da kaj ne deluje (in tudi po večdnevnem šraufanju enostavno noče). Printanje je zelo lep primer.

blackbfm ::

No ja, na win nimaš nekih takih for recimo da inštaliraš gonilnik za grafo in se ti usuje grafično okolje :P pol pa popravljaj iz shella tako na blef. Sploh ko ima vsaka distribucija neka svoja orodja in po svoje nastavitve shranjene..za laika na desktop računalniku zna bit linux sadomazohizhem. Škoda časa.

specing ::

blackbfm je izjavil:

No ja, na win nimaš nekih takih for recimo da inštaliraš gonilnik za grafo in se ti usuje grafično okolje :P pol pa popravljaj iz shella tako na blef. Sploh ko ima vsaka distribucija neka svoja orodja in po svoje nastavitve shranjene..za laika na desktop računalniku zna bit linux sadomazohizhem. Škoda časa.


No ja, na lin nimaš nekih takih for recimo da stakneš en malware in moraš čistit windowse. Sploh ko greš na internet za rešitve in moraš inštalirati protivirusne programe iz nepreverjenih virov.. za laika(in druge) na desktop računalniku zna bit windows sadomazohizhem. Škoda časa.

blackbfm ::

A op govori o malwaru al o tem kako ga linux je*e?:))

specing ::

blackbfm je izjavil:

A op govori o malwaru al o tem kako ga linux je*e?:))


Glede na to, da je šel mimo package managerja inštalirat stvari je možno da je tudi dobil malware.

Sicer pa to tukaj nima veze. Blatiš Linuxe kot da so nevem kakšna j*ba medtem ko so Windowsi ista oziroma še hujša j*ba.
Ti si vajen vojne z malwarom, jaz pa šraufanja po shell-u. End of story.

Hayabusa ::

Namesti opensuse.
Wtf je zorin 7 ?

Zaphod_B75 ::

Evo, zdejle sem sprobal (popoldnenism mogu, sem bil v službi in sem šele pred kratkim domov pršu *expirmentirat z linuxom). Kolkr se lahko sliši nemogoče. 1 grem v Software center in iščem "skype" in nič ne najde, da bi inštaliru. 2. grem v Package manager iščem za "skype" in spet nič ne najde. Ne morš verjet. Pa nism tok glup, da nebi vidu, saj sem vendar midori pa krusader inštaliral z software centrom.

boogie_xlr je izjavil:

1.
Start > Software Center
ali
Start > Package Manager

2.
Poišči sw ki ga želiš instalirati

3.
Klikni install

Dejansko je postopek zelo podoben tistemu na androidu.
Podrobna navodila imaš tu.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Zakaj hudiča ne inštaliraš Ubuntu? Tam je Skype vključen. Pa še marsikaj drugega.

Če je Ubuntu prepožrešen/prebloated, je pa njegova sestrska varianta Mint. Za Zorin 7 pa še nisem slišal, pa uporabljam Linux že ohoho časa...
sudo poweroff

specing ::

Vključitev Skypa v package manager pa je odvisna od politike tvoje distribucije do proprietarnih programov.
Recimo debian distribucija ima zelo strogo navodila glede tega in je vključevanje takih programov prepovedano.
Ljudje na takih distribucije potem to rešujejo tako, da imajo unofficial repozitorije, ki jih moraš posebej vključiti v package manager.
Distribucija, ki jo jaz uporabljam (Gentoo), pa takih omejitev nima in so te stvari v official "repozitoriju":

* net-im/skype [ Masked ]
Latest version available: 4.2.0.11-r1
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of files: 15,732 kB
Homepage: http://www.skype.com/
Description: A P2P Internet Telephony (VoiceIP) client
License: skype-4.0.0.7-copyright skype-4.0.0.7-third-party_attributions.txt

^ to je samo za demonstracijo, začetnikom uporabo Gentooja odsvetujem.

Zaphod_B75 ::

Torej pomeni da si lahko pod nosom obrišem za skype. Dejte pol vsaj prosm povedat vsaj kako se delajo portable inštalacije.

Q00rtz, najprej cela znanost katero distribucijo sploh inštalirat, pa vsak neko svojo zagovarja.

Zgodovina sprememb…

PaX_MaN ::

Zaphod_B75 je izjavil:

Torej pomeni da si lahko pod nosom obrišem za skype.

Tako je.

Zaphod_B75 ::

O kul, hvala za link Pax_MaN.

Zaphod_B75 ::

specing je izjavil:

Vključitev Skypa v package manager pa je odvisna od politike tvoje distribucije do proprietarnih programov.
Recimo debian distribucija ima zelo strogo navodila glede tega in je vključevanje takih programov prepovedano.
Ljudje na takih distribucije potem to rešujejo tako, da imajo unofficial repozitorije, ki jih moraš posebej vključiti v package manager.
Distribucija, ki jo jaz uporabljam (Gentoo), pa takih omejitev nima in so te stvari v official "repozitoriju":

* net-im/skype [ Masked ]
Latest version available: 4.2.0.11-r1
Latest version installed: [ Not Installed ]
Size of files: 15,732 kB
Homepage: http://www.skype.com/
Description: A P2P Internet Telephony (VoiceIP) client
License: skype-4.0.0.7-copyright skype-4.0.0.7-third-party_attributions.txt

^ to je samo za demonstracijo, začetnikom uporabo Gentooja odsvetujem.


Evo, več kot 15 let delam z windowsi ampak pod linuxom se mi sanja ne kaj je to "repository". Vseeno hvala

Zgodovina sprememb…

techfreak :) ::

blackbfm je izjavil:

Če hočš prišparat živce, si naloži xp ali pa omisli nov računalnik.

Da bi moral zdajle uporabljati Windows XP? Oh please, kill me.

blackbfm je izjavil:

No ja, na win nimaš nekih takih for recimo da inštaliraš gonilnik za grafo in se ti usuje grafično okolje :P pol pa popravljaj iz shella tako na blef. Sploh ko ima vsaka distribucija neka svoja orodja in po svoje nastavitve shranjene..za laika na desktop računalniku zna bit linux sadomazohizhem. Škoda časa.

Načeloma mislim da so glede tega nastavitve precej podobne, še vseeno pa ni primerno za laika.

Zaphod_B75 ::

Še vedno ni primerno za laika. Kaj vraga bi mogu človk diplomirat da B linux lahk normalno uporablu? :))

techfreak :) ::

Zafrkavanje z grafiko ni nujno za laika. Ostalo načeloma je, vsekakor pa je boljše uporabiti bolj poznano distribucijo, kot je recimo Ubuntu.

trnvpeti ::

za instalacijo bilo kaksne distribucije linuxa rabis recimo 15min(potegnes dol iso, instalacija na kljucek, instalacija z kljucka)
v teh 15min vidis, ce ti in kako dela linux(pac da najde driverje)
ubuntu(rabis mal mocnejsi hw), mint in xubuntu ne rabis nic kaj posebnega
ce pa nalozis cruncbang linux, ti bo pa masina poletela

samo 15min

Vens ::

Ko dojameš princip linuxa, oziroma ko mu pustiš zraven, ga začneš počasi razumeti. In ugotoviš, da si živel pod doktrinacijo win okolja.

Potem pride čas, ko pozabiš na piratiziranje, iskanje instalacij, iskanje free antivirusov, etc..
Udobnost uporabe linuxa ( Ubuntu v mojem primeru) je sedaj po nekaj par letih uporabe nezamenljiva in mogoče celo neprimerljiva, predvsem pa nepovratna.

Da pa imajo proizvajalci grafičnih kartic še vedno težave s tem, da linux je tukaj in bo, je pa druga zgodba..ampak stvari se popravljajo...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vens ()

blackbfm ::

Vsak ki poveličuje en sistem, enostavno naklada ali pa si meče pesek v oči. Vsaka stvar ima svoje pluse, minuse in namembnost kjer se najbolje obnese - desktop pc v povezavi z linuxom (in grafičnim vmesnikom) pa to nekako ni. Razen če si nezahteven uporabni da rabiš brskalnik in nekaj za pisat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

techfreak :) ::

Definitivno vsaka stvari ni primerna za vse primere ter uporabnike, vendar si tukajle precej falil:
desktop pc v povezavi z linuxom (in grafičnim vmesnikom) pa to nekako ni

Obstaja precej veliko uporabnikov Linuxa, ki vedo zakaj ga uporabljajo in zakaj ti mislis, da lahko trdis da se to ne obnese? Slucajno ves vec kot oni? Med njimi je tudi veliko zelo zahtevnih uporabnikov.

Zgodovina sprememb…

LitralSM ::

Ko se ti pojavijo problemi, če jih znaš samostojno rešiti, je linux zate. Če ne, so pa tu alternative.

blackbfm ::

Obstaja precej veliko uporabnikov Linuxa, ki vedo zakaj ga uporabljajo in zakaj ti mislis, da lahko trdis da se to ne obnese? Slucajno ves vec kot oni?


Za večino se ne obnese. Pogledaš market share pa ti je jasno.

solatko ::

Problem linux-a je v uporabnikih. Uporabniki odprtokodnega sistema so pač polni sami sebe (kot uporabniki Ferarijev) in lahko pomoč za določen problem dobiš od njih samo za $. Še prej pa boš na forumu naletel na zbadljivke in zmerjanje, kakšen cepec si, da ene tako enostavne zadeve ne znaš.

Ja uporabniki linux-a so pač padli na svet učeni, uporabniki Windows okolja pa smo ofce, ki znamo samo klikat yes, next in no. Vendar smo vedno zastonj pripravljeni pomagat na vsakem forumu, čisto vsakemu uporabniku, ki se sreča s kakršnim koli problemom.

Zato je windows okolje razširjeno, linux pa še naprej uporabljajte tapametni, samo ne potem odprtokodni sistem ponujat vsaki stari mami, ki bi rada bila na Skype-u, Facebook-u in Kulinariki.

Problemi z zlobno kodo so pa itak od Viste naprej rešljivi, praktično z dvemi kliki - restore point. Včasih je treba it iz boot-a, kar pa zna tudi vsak sosedov mulc, kateri o linux-u nima pojma (android je izvzet).
Delo krepa človeka

techfreak :) ::

blackbfm je izjavil:

Obstaja precej veliko uporabnikov Linuxa, ki vedo zakaj ga uporabljajo in zakaj ti mislis, da lahko trdis da se to ne obnese? Slucajno ves vec kot oni?


Za večino se ne obnese. Pogledaš market share pa ti je jasno.

Ti si omenil, da Linux pač ni primeren za namizje. Očitno je za precej ljudi dovolj primeren, saj drugače uporabnikov na Linuxu ne bi bilo.

techfreak :) ::

solatko, kaj če ti povem da sem takšne uporabnike videl tako pri Windowsu kot tudi pri Linuxu? Lahko ti tudi povem, da je po mojih izkušnjah večina uporabnikov na obeh straneh pripravljena pomagata.

Definitivno pa je dejstvo, da imajo Linux uporabniki načeloma znanje tako iz Linuxa kot Windowsa in so malo* bolj objektivno sposobni oceniti določene zadeve, kot pa Windows uporabniki, ki niti nimajo izkušenj iz druge strani, vseeno pa radi komentirajo kako zanič je. Definitivno naletim na precej odpora in sovraštva s strani Windows uporabnikov, ki verjetno v življenju niti niso zagnali Linuxa.


* malo ker načeloma vsak vsaj malenkost favorizira svoj x (vstavi OS, brskalnik, avto, kolo, ...)

murmur ::

blackbfm je izjavil:

Obstaja precej veliko uporabnikov Linuxa, ki vedo zakaj ga uporabljajo in zakaj ti mislis, da lahko trdis da se to ne obnese? Slucajno ves vec kot oni?


Za večino se ne obnese. Pogledaš market share pa ti je jasno.


zanimivo je, da pri androidu najdejo play store, pri ubuntu pa nikakor software center.
ubuntu je maksimalna idiot-proof resitev. ko reces market share v to potegnes tudi android?

blackbfm ::

Očitno je za precej ljudi dovolj primeren, saj drugače uporabnikov na Linuxu ne bi bilo.


~2% ni precej

zanimivo je, da pri androidu najdejo play store, pri ubuntu pa nikakor software center.
ubuntu je maksimalna idiot-proof resitev. ko reces market share v to potegnes tudi android?


Govorim izključno za pcje, namenske naprave so že ok. Tista zgodba zgoraj o gonilniku, ki sem jo napisal se je zgodila ravno na ubuntuju in z uradnim binarijem od nvidiie..tako da ni vse ravno idiot-proof. Potem se pa uporabniku pokaže konzola po rebootu pa mu ni nič jasno.

solatko ::

techfreak :) - Veliko je uporabnikov, ki obvladajo več sistemov, vendar je pomoč za težave, ravno v linux okolju dobit, največji problem. Poleg podcenjevalnega odnosa do začetnikov (poglej poste zgoraj), je tu še želja po prodaji znanja, ki bi uporabnika rešila iz problema. Sem parkrat testiral na raznih forumih potrebo po pomoči in na večini sem dobil, na zasebno pošto finančno ponudbo za rešitev, na forumih pa ne.
Pri M$ dobiš pomoč tako na forumih, kot na uradnem centru za podporo uporabnikov - brezplačno in brez PODCENJEVANJA.

Morda bo bolje, ko bo linux prišel na 4-5% uporabnikov, da se bo v tej večji številki našlo tudi nekaj dobrotnikov, ki bodo svoje znanje pripravljeni, brezplačno, predvsem pa takoj, deliti z novimi uporabniki, do takrat pa ne propagirajte OS-a, ki za uporabnika, brez predhodnega znanja, ni uporaben ali pa je uporaba lahko hudičevo draga (saj sam sistem je brezplačen, pomoč pa večinoma, ne).

Pri M$ si z nakupom, plačaš tudi brezplačno takojšnjo pomoč, kar pa je za uporabnika bistveno.
Delo krepa človeka

murmur ::

Torej odpres software center, napises nvidia, obkljukas in to je to. Aja, pri androidu se obkljukati ni treba. Ok, res je, je bolj zapleteno. Spregledal sem.

Rok Woot ::

Mene moti predvsem pomankanje dobrih programov na različnih področjih. Recimo MS Word povozi tistega od open Offic-a, pa Autocad pod Wine-om uporabljat, za katerega tudi ni alternative na nivoju.

Drgač pa lahk imaš skype tudi v konzoli, prav tako brskalnik in pišeš lahko tudi. Zakaj sploh xwindowse :)

Rok Woot ::

Minus je tudi pomankanje gonilnikov za miljon specifičnih stvari. Pa jaz sem mam za linux fana, sam kaj ko ga proizvajalci strojne opreme zavirajo.

solatko ::

To je čisto normalno, ker se vse gleda skozi $. Katera firma pa bo za 2%-ta uporabnikov imela zaposlenega programerja, za pisanje gonilnika za vsak nov kos HW, razen res velike firme, ki le računajo na toliko in toliko uporabnikov. Se mora pač odprtokodna scena sama potrudit za podporo.
Delo krepa človeka

Pithlit ::

Zaphod_B75 je izjavil:

Še vedno ni primerno za laika. Kaj vraga bi mogu človk diplomirat da B linux lahk normalno uporablu? :))

Šit no. Moja draga ima tolk pojma o računalništvu kot sosedova mačka o raketah. Pa ji vseeno uspe lepo uporabljati Mint.

Če se pa ti zaletavo odločiš za neko obskurno distribucijo ti pa nekako lahko rečemo le: ja, diplomirat boš moral.

Kako torej izgleda namestitev Mint? Pobereš dol iso (če ne veš a 32bit al 64bit... ne vem kaj se sploh lotevaš, ampak ajde...), zapečeš na CD/DVD oz. nardiš bootable ključek, zaženeš tvoj mlinček z vstavljenim medijem in slediš navodilom (več ali manj klikaš OK - in vpisuješ kar zahteva od tebe, recimo uporabniško ime pa geslo). Po parih minutah do kake pol urce (odvisno od mlinčka)... je zadeva pripravljena za uporabo.

Aha, rabiš skype? Klikneš na Software Manager, na seznamu izbereš Skype... in po parih minutkah kličeš bejbo na floridi. Bi rad Chrome? Odpreš isti seznam in... voila. Steam? Oh ti zlodej... na istem seznamu je. Štekaš? Niti browserja ti ni treba odpirat, kaj šele brskat po netu za installerji.

Photoshop? Buy Windows!
Life is as complicated as we make it...

Pithlit ::

solatko je izjavil:

Poleg podcenjevalnega odnosa do začetnikov (poglej poste zgoraj)

Ne gre se za podcenjevanje. Daleč od tega. Človek je pač na lastno pest izbral neko obskurno distribucijo za kateru tukaj, več kot očitno, do sedaj nihče niti vedel ni. Nekako logično je da mu ne moremo pomagat. Vsaj ne tako da bo on zadovoljen.

Ko sem jaz začela z Gentoo (nekje takrat ko se je pojavil v javnosti) nisem imela prav nobenih težav s 'podcenjevanjem'. Je pa res da sem probleme reševala na forumu ki je temu namenjen (torej gentoo.org). Pomoči kolkor hočeš. In ja, takrat sem bila tapravi začetnik... linux-a do takrat nisem niti povohala. Pa nisem imela problemov ne z distribucijo, ne z njenimi uporabniki. Tolk o tem kolk je gentoo neprimeren za začetnike. Gento ni primeren predvsem za tiste brez kančka živcev, zdrave kmečke pameti, potrpljenja (glede na to da je source distro) ali pa poljubne kombinacije prej naštetih. Še moja, prej omenjena, draga ga je instalirala... brez moje pomoči (in to takrat ko installer/liveCD še niti v sanjah ni obstajal - le navodila na njihovi spletni strani, ampak ženska očitno zna brati, tudi če o računalništvu blage veze nima - marsikdo drug pa ne).
Life is as complicated as we make it...

poweroff ::

No, problem je v resnici, ko imamo na forumu par uporabnikov, ki se delajo ubožčke in prihajajo na dan z precej redkimi in nerešljivimi problemi.

Ampak ko vidiš, da se enemu in istemu userju pojavljajo kar naprej neki zelo zapleteni Linux problemi (ala, če je v kernelu nastavljen en specialen parameter, pa tam neki drugega zelo specifičnega, potem tretja zadeva neki ne dela dobro) vidiš, da ti uporabniki Linux v resnici zelo dobro poznajo. Le namenoma iščejo probleme. ;)

Imaš pa tudi primere, kjer rešitev ni. Tam je pač alternativa, da odpreš denarnico in kupiš Windows. Če pa tudi tam ni rešitev - se dogaja, ja - greš pa lahko na sončno upravo jokat.
sudo poweroff

zee ::

meni sicer nikoli ne bo jasno, zakaj se zacetniki v Linuxu, ki se jim ne da ukvarjati z drobovjem OS-a, s taksnim veseljem odlocajo za obskurne distribucije ... tako obskurne, da zanje ni se nihce slisal.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Gogyto ::

Black Raven

Da ne nadaljujem pro et contra vojne med pristaši ene ali druge ali tretje variante.

Menim, da si na žalost za prvi stik z linuxom vzel napačno distribucijo.. Nisem neki frik a z linuxom se 'pogajam' že nekaj časa in ga vsaj promil že štekam... Že kake 4-5 let prehajam z Win7 na linux, pa mi še ni čisto uspelo. Toliko se spoznam, da vem, da je v prvih 'štih probah' najbolje vzeti kako bolj 'popularno' distribucijo; ne nujno zadnjo verzijo, ki je običajno še rahlo škripajoča in potrebuje nekaj solidnih updateov, da je resnično stabilna. Moj prvi stik je bil Ubuntu 7.04, takrat najbolj 'in' in coolska stvar v linuxu. Z zelo dobrim forumom in resnično fer podporo sem ugnal marsikatero bolezen in stvar se mi je priljubila. Vmes sem do zdaj sprobal že kar nekaj distribucij in sedaj se na mojem dual boot nahaja poleg Win7 še Opensuse 12.3, ki bo tu še dolgo..

Vglavnem, poskusi s kakšno od top 5 distribucij- Mint, Ubuntu, mogoče CentOs ; ne nujno najnovejšo, toliko da dobiš feeling. Definitivno so toliko spolirane zadeve, da vsaj osnovnih bolezenskih znakov ne boš imel in boš dobil dokaj dober vpogled v zadevo. Kasneje boš lahko sprobaval tudi druge distre... Ne obupaj ob prvih krčih, linux je vreden vložka. :)

Kot rečeno, še vedno se vračam tudi Win, je pa res, da vse manj. ;) Če si povprečen user, imaš od obeh lahko korist...

Goran's Blog ::

Najbol lep umesnik ma vsekakor Ubuntu ;)
Drgači se da iz ukazne vrstice pri linuxu delat bolj hitro kot če klikaš kot pri Windowsih.

Zaphod_B75 ::

Dragi vsi ki ste mi odgovorili,

- Inštaliral sem vse kar sem hotu -> vkljlučno z nvidiinimi driverji in skypom ki sem ga inštaliru včeraj zvečer.
- Software center sem znal uporabljat še preden sem postavil vprašanje.
- Preden sem postavil temo mi niti na misel ni prišlo da bi nvidiine gonilnike iskal po software centru, ->jao fata mistekata mejkata(logika windows uporabnika pač)
- Bom sprobal tudi mint in še kakšno drugo distribucijo
- Prvi post je bil rahlo negodovanje nad linuxi, ker so me mal jezili pač, verjetno ker sem v linuxih noob/laik in ne vem kako se stvarem streže.
- @Pithlit Še vedno ni primerno za laika. Kaj vraga bi mogu človk diplomirat da B linux lahk normalno uporablu? :)) Zajebancija pač, glej zgornjo alinejo.

Če bom še kaj rabu bom seveda fprašal.

Hvala vsem za pomoč zaenkrat.

Zgodovina sprememb…

Roadkill ::

Mali nitpick:
Množina od linux je linux. Ne pisat linuxi, linuxih in linuxov.
Ü

techfreak :) ::

Manjsi popravek nitpicka: Linux je samo eden in zaradi tega nima mnozine.

Rok Woot ::

Ja pol je pa vse jasno, linux je eden, oken je pa več.

Zvezdica27 ::

lp,

lej, najtežji del linux je prvi mesec. Valjda Ubuntu. Gnome ali unity. Raziskuješ. Vau, unity je kul.

Ko ni nič jasno. Ampak linux je kul.

Drugi najtežji del je, ko vidiš da si sfalil distribucijo. Pa saj nisi šel z win zato, da oš prišel na win (unity). In da moraš na Debian ;) ampak potem vsaj veš kaj delaš, vsaj približno. Valjda gnome, morda xfce.

Približno tu ugotoviš, da moraš delati preko synaptica

Tretji najtežji del je, ko misliš, da znaš vsaj osnove, pa ti rata zafurati sistem. Potem probaš še kak distro, a vidiš, da je Debian res pravi. Ne veš pa kateri DE. Kde je pregrd.

Zdaj začneš uproabljati apt-get v CLI in synaptica ne rabiš več.

Potem pa gre. In potem si srečen.

Tu se začneš učiti, skripte, forice... do tu je pol leta, lej, res.

Še nasvet: v debian svetu imaš vse aplikacije, komande... kar češ v terminalu (odvisno kak DE ali WM imaš, ane), pač komando dokončaš s tabulatorjem ALI pa jih iščeš v /usr/share/applications - sem not s enamesti desktop bližnjica, ker če ne je vse nametano da ne veš kje je...

Skratka: po pol leta odkriješ moč terminala in vidiš, da je vse kar vidiš na ekranu v bistvu samo navlaka. Potem po nekaj letih pa preideš na stacking WM in razmišljaš kako se losati DE - pač tu odkriješ Openbox in to je to.

In uživaš v hitrem GNU/linux sistemu z openboxom brez kakršnekoli navlake.

To je moja zgodba.

Jaz ti svetujem: igraj se, kot si se na prvih Win xp ali kot sem se jaz na dos 6.2 Linux je dober, ni boljši, win so tudi dobri. Linux je pač drugačen in v tem svetu imaš vse od flashy hočem-biti-win-Unity ali hočem-biti-osx Pear OS ali pa hočem biti linux Mint ali hočem biti poseben čeprav sem isto sranje Fedora do hočem biti stabilen Debian in še tisoč drugih.

Terminal, terminal, terminal in jaz svetujem Debian z Xfce, dokler ne spoznaš, da hočeš Openbox ;)

v enmu tednu se pa seveda tudi aviona ne boš naučil voziti.

zz

Zgodovina sprememb…

specing ::

@Skratka: po pol leta odkriješ moč terminala in vidiš, da je vse kar vidiš na ekranu v bistvu samo navlaka. Potem po nekaj letih pa preideš na stacking WM in razmišljaš kako se losati DR - pač tu odkriješ Openbox in to je to.

Potem še nisi prišel do tiling WMjev :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315714 (1226) polozweii
»

Kateri Linux distro?

Oddelek: Operacijski sistemi
312911 (200) minicooper
»

Ubuntu Touch prihaja oktobra (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
8933779 (28895) WarpedGone
»

Trojanski konji tudi za Linux (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
9423956 (19961) MrStein

Več podobnih tem