» »

Kateri Linux distro?

Kateri Linux distro?

asaxyxas ::

Katerega priporočate in da je enostaven za uporabo?

hojnikb ::

Kaksen poseben razlog, da hoces linux?
#brezpodpisa

tombs ::

Ubuntu, Kubuntu, Manjaro, Mint,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tombs ()

§|\| /\ |<E ::

osebno uporabljam ubuntu z xfce desktopom (xubuntu).
najbolj popularen pa je MX
https://distrowatch.com/dwres.php?resou...

asaxyxas ::

hojnikb je izjavil:

Kaksen poseben razlog, da hoces linux?


Rad bi imel Dual Boot Windows 10 + Linux.

hojnikb ::

In zakaj bi to mel? Danes se sekundarni OS da v virtualko in je to to.
#brezpodpisa

HotBurek ::

Jaz sem bil uporabnik Winblowsev, potem pa sem približno 3 leta nazaj presedlal na linukse.

Debina + GNOME. Zelo zadovoljen. In tudi prioročam tega.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

hojnikb ::

Right tool for the right job. Ni to vedno random linux distro.
#brezpodpisa

tombs ::

Za splošno uporabo je praktično vseeno kaj imaš, meni je linux ljubsi iz "etičnih" razlogov. Specifika je pa specifika, v službi recimo ne morem brez oken.

broken/link ::

@Kr2020 - za začetek je pomoje najboljši ubuntu - zaradi razširjenosti in skupnosti. ker če boš naletel na kakšen problem (na katerega zagotovo boš), ga boš lahko precej hitro pogooglal.

elrado ::

Sam uporabljam Mint + Cinnemon desktop. Je Ubuntu based, tako da praktično vsa navodila za ubuntu držijo tudi za Minta. Je pa precej preprost in prijazen im pomoje priporočljiv za prvi disro (Izključno na Linuxu sem sedaj cca 1 leto).

Za malce bolj prijazno konzolo priporočam še zsh in to je to.

Zimonem ::

Slackware!

suse_80 ::

OpenSuse all the way. Zakaj? Vse dela iz prve. Imam ga od verzije 6.4 dalje (še na disketah, kupljeno od uradnega "zastopnika").

errhec ::

MINT mate

Dela.
dd

MUC ::

Ravno včeraj sem tudi na stacionarnem računalniku presedlal na Linux Mint. Prenosnik je na Mintu že dolgo.

Imam vse MS licence, ampak enostavno je sedaj na Linuxu res udobno. Tečejo vsi programi za Windowse (vsaj kar jaz rabim), za delo programerja je Linux bistveno boljše okolje, ker imaš vsa orodja za razvoj neposredno dosegljiva, imaš "trgovino", kjer s par kliki nameščaš aplikacije in igre, ki se ti tudi samodejno posodabljajo. Nekaj je funkcionalnosti, ki jih windowsi sploh imajo glede GUI.. skratka res priporočam tudi običajnim uporabnikom. Sploh kakšen timeshift (samodejni posnetki stanja podatkov po urah, dnevih, tednih, mesecih so lahko zelo uporabni). ..

Na serverje pa že 22 let nameščam Slackware ..

DePalmo ::

Kako je pa kaj z PlayOnLinux? Ali Wine? Kateri je boljši? So kakšne težave? Sprašujem ker bi na linuxu poganjal MS Office (seveda bom probal OpenOffice, ampak kolikor vem imajo še vedno probleme z odpiranjem MS Office datotek), Mailbird, pa še kako aplikacijo bi našel.

Tudi sam razmišljam o prehodu na linux ker mi Windows 10 ne diši (še vedno na 7), njihova vsiljena politika posodobitev in zjebanih nastavitev pa še manj. Trenutno gledam Ubuntu in Mint, prvi že laufa na VM.

HotBurek ::

Menda je LibreOffice boljša izbira.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

DePalmo ::

Hvala za predlog, bom pogledal.

Ales ::

Absolutno LibreOffice, OpenOffice se praktično ne razvija več. LibreOffice je fork, ki gre s polno paro naprej.

Kot izbiro distra bi vsem pripročil, da pogledajo še Fedoro in potem CentOS.

Sploh če se kdaj mislijo kaj profesionalno ukvarjati s tem področjem. Fedora pa je tako ali tako odlična izbira za day-to-day uporabo, tudi za manj vešče uporabnike.

Sicer pa Arch Linux. Ni tak bav bav, kot ga eni prikazujejo. Odličen distro.

Zodiac ::

Moja prva izbira je Xubuntu, všeč mi je Xfce namizje, hiter in lahek. Imaš veliko možnosti za modifikacijo in je prijazen za preskok iz Windowsa.

WhiteLenate ::

+1 za Mint & Cinnamon :)

spegli ::

+1 za Mint & Cinnamon. Iz prve špilajo vse media zadeve, pa še lep je.

asaxyxas ::

hojnikb je izjavil:

In zakaj bi to mel? Danes se sekundarni OS da v virtualko in je to to.


Kaj tebi ni jasno? Kaj naj počnem z VMware GPU?

ivan01 ::

Pozdravljen

Še moje mneneje.

Dokaj zanimiva in enostavna za uporabo je tudi distirbucija LinuxFX. Je na bazi Ubuntu(debian) oz. izpeljanka iz Linux Mint. Prav tako Cinnamon namizje. (Zgleda pa kot kopija windows 10). :)
Za moje mnenje deluje dokaj dobro (uporaba: internet, filmi, audio, slike, office...), naj pa ne bi bila toliko primerna za kakšne zahtevnejše igre (sam nisem testiral).

Poleg že naštetih s strani drugih, so dokaj dobre še distribucije, katere uporabljam: FerenOS (KDE Plasma), Xubuntu (Xfce), KDE neon (KDE Plasma), Kubuntu (KDE Plasma), Solus (Budgie, KDE Plasma), Zorin OS (Xfce), pa verjetno bi se še kakšna našla.
Sem ljubitelj namizij: Xfce, Cinnamon, KDE Plasma, Budgie.

V bodoče se še imam namen lotiti Arch Linuxa z enega od teh namizij.
Glede offica pa LibreOffice, FreeOffice ali pa OnlyOffice.

Lp

damjanster ::

imho:
Za polno izkušnjo linux izberi Slackware (precej učenja a pridobiš ogromno znanja).
Za click-and-run pa katero od popularnih *ubuntu.

Odvisno pač od potrebe/želja.

Invictus ::

Kdo danes še uporablja Slackware?!?!?!

1992 leta je bil hit, danes je to okostenel arheološki ostanek. Če se hočeš naučiti Linux, in celokoristno to znanje uporabiti, se naučiš redHat, Suse ali Ubuntu, najraje prvega, ker to uporablja največ firm.

Če mi danes Linuxaš omeni Slackware, ga napodim...

Za desktop je pa tako ali tako vseeno, ker je večina distrotov samo izpeljanka Ubuntuja... Razlika večinoma samo kak Windows manager imajo...

Pravi linuxaš tako ali tako sname source kodo in svoj software prevede z optimiziranimi nastavitvami prevajalnika za svojo mašino ter prevede svoje jedro :D. In si inštalira Gentoo Stage 1 >:D.

Vse ostale GUI inštalacije so za otroke, ki naenkrat postanejo Linux guruji, čeprav še za ls komando ne vedo... Ampak klikajo kot pod Windowsi...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

c3p0 ::

Pravi linuxaš si naredi svoj distro. Dejansko sem ga nekoč začel delati, striktno v namen učenja seveda. Se največ naučiš o low level procesih.

Valvoline ::

Je kdo sbrobal mogoce Batocera, linux emulator bild?
https://batocera.org

Bezukhoff ::

Zorin OS 16 Lite

Laufam na intel atomu, 2 gb rama, in 32 gb emmcja, works like a charm, pa še estetika mi je všeč.

mr_chai ::

Pravi heker si naloži Plan9.

Tisti bolj moderni pa Redox.

zee ::

Debian. Brez GUI-ja.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

minicooper ::

Pozdrav vsem,

uporablja kdo Mageia Linux
https://www.mageia.org/sl/about/


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux dosega svoje rekorde (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
11310451 (3322) tomlin
»

Izšel Ubuntu 21.10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7310906 (5871) Ashrack
»

Kateri operacijski sistem uporabljate? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
697678 (4675) Poldi112

Več podobnih tem