» »

Mestno redarstvo

Mestno redarstvo

««
6 / 12
»»

imagodei ::

Tisti, ki ste romantično razpoloženi in mislite, da boste redarje kar vi malo spravili v red, si za domače branje vzemite naslednje čtivo. Gre za izsek iz novega kazenskega zakonika. Jaz menim, da so redarji uradne osebe:
Preprečitev uradnega dejanja ali maščevanje uradni osebi

299. člen

(1) Kdor s silo ali grožnjo, da bo neposredno uporabil silo, prepreči uradni osebi uradno dejanje, ki ga je nameravala opraviti v okviru svojih pravic, ali jo na enak način prisili, da opravi uradno dejanje, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do dveh let.
(2) Če storilec ob storitvi dejanja iz prvega odstavka tega člena razžali uradno osebo, grdo ravna z njo ali ji prizadene lahko telesno poškodbo ali pa ji grozi z uporabo orožja ali nevarnega predmeta ali sredstva, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do petih let.
(3) Kdor stori dejanje iz prvega ali tretjega odstavka tega člena proti uradni osebi, ko ta opravlja naloge policije ali državne varnosti, zasleduje storilca kaznivega dejanja ali pazi na koga, ki mu je vzeta prostost ali opravlja dejanja kazenskega pregona, dejanja upravnega inšpekcijskega nadzora, vodi preiskavo ali sodi v kazenskem postopku, se kaznuje z zaporom od enega do petih let.
(4) Enako kot v prejšnjem odstavku se kaznuje, kdor se uradni osebi, ki opravlja ali je opravljala dejanja v postopku o prekršku ali kazenskem pregonu, naloge policije, dejanja upravnega inšpekcijskega nadzora, vodi ali je vodila preiskavo, ali sodi ali je sodila v kazenskem postopku, maščuje zaradi dejanj, ki jih je opravila sama ali druga uradna oseba v okviru svojih pravic, tako da je ogroženo življenje, telo, osebna varnost ali premoženje uradne osebe ali njenih bližnjih sorodnikov.
(5) Če je storilec dejanja iz prvega do četrtega odstavka tega člena izzvan z nezakonitim ravnanjem uradne osebe, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev, sme pa se mu kazen odpustiti.

Napad na uradno osebo, ko opravlja naloge varnosti

300. člen

(1) Kdor napade ali resno zagrozi, da bo napadel uradno osebo ali drugo osebo, za katero ve, da pomaga uradni osebi, ko ta opravlja naloge policije ali državne varnosti ali varuje javni red, ali osebo, ki opravlja naloge v zvezi z izvrševanjem kazenskih sankcij, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do treh let.
(2) Če storilec ob storitvi dejanja iz prejšnjega odstavka uradni osebi ali drugi osebi, za katero ve, da ji pomaga, grozi z orožjem ali nevarnim predmetom ali sredstvom ali z njo grdo ravna ali jo lahko telesno poškoduje, se kaznuje z zaporom od šestih mesec do petih let.
(3) S kaznijo iz prejšnjega odstavka se kaznuje, kdor stori dejanje iz prvega odstavka tega člena proti dvema ali več osebam.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Torej to je sedaj obrazložitev za tiste ki bi mahnili redarja takoj ko ga vidijo? In so ga vrjetno tudi že sedaj?

Na moje vprašanje pa nisem zasledil odgovora:

Kaj pa če ga NE mahneš kot praviš in se mu pač ne pustiš vkleniti?


Vrjetno pa popolnoma enako potem velja ta zakon tudi zame a ne da? Če bi se redar odločil uporabiti silo?

Kdor s silo ali grožnjo, da bo neposredno uporabil silo, prepreči uradni osebi uradno dejanje, ki ga je nameravala opraviti v okviru svojih pravic, ali jo na enak način prisili, da opravi uradno dejanje, se kaznuje z zaporom od treh mesecev do dveh let.


Torej vprašanje ki ga postavljam. A je redar z tema dvema novimima prisilnima sredstvoma - solzilcem in lisicami dobil tudi pravico, da z silo obvlada storilca kaznivega dejanja ali ne? Seveda v primeru pasivnega odpora osebe in ne v primeru da oseba proti redarju deluje nasilno. Ker v tam primeru ima vsaka oseba ne le uradna pravico da se brani in uporabi sorazmerno silo.

Predvsem me pa zanima, če ti tečaji ki jih imajo redarji jim razčistijo v glavah če to smejo ali ne?

imagodei ::

Icematxyz> "Vrjetno pa popolnoma enako potem velja ta zakon tudi zame a ne da? Če bi se redar odločil uporabiti silo?"

pa kaj trabunjaš? A hočeš rečt, da tisto določilo velja tudi v primeru, če bi se redar tebe fizično lotil? A si ti uradna oseba?

A imaš Google doma? Tole je iz Zakona o občinskem redarstvu. 30 sekund dela, preden Google vrne rezultat in najdeš pravi odstavek:
III. POOBLASTILA OBČINSKEGA REDARJA

10. člen

(vrste pooblastil)

(1) Občinski redar ima pri opravljanju nalog naslednja pooblastila:
– opozorilo;
– ustna odredba;
– ugotavljanje istovetnosti;
– varnostni pregled osebe;
– zaseg predmetov;
– zadržanje storilca prekrška in kaznivega dejanja;
– uporaba fizične sile, sredstev za vklepanje in vezanje in plinskega razpršilca (v nadaljnjem besedilu: prisilna sredstva).
(2) Če s tem zakonom ni drugače določeno, se za izvajanje pooblastil opozorila, varnostnega pregleda, zasega predmetov in uporabo prisilnih sredstev uporabljajo določbe Zakona o policiji in podzakonskih predpisov, ki urejajo načela in način uporabe istovrstnih pooblastil policistov.

11. člen

(ustna odredba)

Z ustno odredbo občinski redar daje obvezna navodila in prepovedi, odreja ukrepe in dejavnosti, od katerih je neposredno odvisno uspešno opravljanje nalog iz pristojnosti občinskega redarstva in jih mora kdo storiti ali opustiti zaradi zagotovitve teh nalog.

12. člen

(ugotavljanje istovetnosti)

(1) Občinski redar ugotavlja istovetnost osebe, ki s svojim obnašanjem in ravnanjem na določenem kraju ali ob določenem času vzbuja sum, da bo ogrozila varnost ljudi ali premoženje, izvršuje ali je izvršila prekršek ali kaznivo dejanje, ki se preganja po uradni dolžnosti.
(2) Istovetnost ugotavlja občinski redar tako, da od osebe zahteva na vpogled osebno izkaznico ali drugo veljavno listino, opremljeno s fotografijo, ki jo je izdal državni organ, tujo potno listino ali drugo javno listino, opremljeno s fotografijo, na podlagi katere je mogoče ugotoviti istovetnost.
(3) Istovetnost lahko občinski redar ugotovi tudi na podlagi drugih dokumentov, ki vsebujejo podatke o osebi, ali ob pomoči drugih, ki osebo poznajo.
(4) Osebo, katere istovetnost ugotavlja, je občinski redar dolžan seznaniti z razlogi za ugotavljanje istovetnosti.
(5) Če občinski redar ne more ugotoviti istovetnosti osebe, jo zadrži in obvesti policijo, ki mora prevzeti nadaljevanje identifikacijskega postopka.

13. člen

(zadržanje storilca na kraju kaznivega dejanja
ali prekrška)

(1) Občinski redar sme na kraju dogodka zadržati storilca prekrška in osebo, zaloteno pri kaznivem dejanju, katerega storilec se preganja po uradni dolžnosti ali na predlog.
(2) Zadržanje iz petega odstavka prejšnjega člena in prejšnjega odstavka sme trajati do prihoda policistov, vendar najdlje eno uro.

14. člen

(uporaba prisilnih sredstev)

(1) Občinski redar sme uporabiti fizično silo in plinski razpršilec samo v primeru, če drugače ne more od sebe ali koga drugega odvrniti istočasnega protipravnega napada.
(2) Sredstva za vklepanje in vezanje sme občinski redar uporabiti zoper osebo, ki jo sme v skladu s tem zakonom zadržati, če se upira zadržanju ali želi pobegniti.


icematxyz> "Torej vprašanje ki ga postavljam. A je redar z tema dvema novimima prisilnima sredstvoma - solzilcem in lisicami dobil tudi pravico, da z silo obvlada storilca kaznivega dejanja ali ne? Seveda v primeru pasivnega odpora osebe in ne v primeru da oseba proti redarju deluje nasilno. Ker v tam primeru ima vsaka oseba ne le uradna pravico da se brani in uporabi sorazmerno silo."

A je zdaj kaj bolj jasno? Lahko s silo obvlada "storilca kaznivega dejanja".

icematxyz> "Predvsem me pa zanima, če ti tečaji ki jih imajo redarji jim razčistijo v glavah če to smejo ali ne? "

To je pa povsem drugo vprašanje in to nas vse skrbi. Če bi si vzel 5 minut, da bi prebral vsaj 1 stran sporočil, bi to vedel.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

pa kaj trabunjaš? A hočeš rečt, da tisto določilo velja tudi v primeru, če bi se redar tebe fizično lotil? A si ti uradna oseba?


Seveda sem mnenja da sem upravičen do samoobrambe če me napade redar. Uradna oseba gor ali dol.

connel ::

ja najbrž kar napadajo ljudi naokrog lol, eni pa mate domišljijo res dobro,... Sicer pa vso srečo pri zgornjem primeru, v zaporu jo boš rabil.

imagodei ::

Fante, kar ti misliš, je tukaj irelevantno. Zakon pravi tako, kot sem ti gor citiral. Upiranje uradni osebi ni dovoljeno, zakon pa sicer pravi tudi:
(5) Če je storilec dejanja iz prvega do četrtega odstavka tega člena izzvan z nezakonitim ravnanjem uradne osebe, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev, sme pa se mu kazen odpustiti.

Torej, četudi uradna oseba ravna nezakonito, še vedno obstaja možnost, da boš kaznovan (lahko pa se ti kazen odpusti).

Je pa zadeva malček podobna tisti z drogami (katerih velik nasprotnik si): če bo policaj pri meni na vrtu našel nasad marihuane, me bo kaznoval, ne glede na to, da jaz menim, da imam od boga dano pravico, da gojim marihuano.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Drugače pa podpiram da imajo po novem redarji razpršilec in lisice. Tako sem se sedaj odločil po premisleku. Zato ker preprosto vidim sedaj, da nimajo dobenih pooblastil to uporabiti brez posledic.

Če pa so napadeni pa jim zaradi mene naj še pendrek dajo da se ubranijo. Ne spremeni pa to praktično ničesar. Kvečjemu še večjo odgovornost nosijo. Lisice pa si kaj se mene tiče lahko tam v rit vtakne meni jih ne bo nadel. Pa ga zato ne rabim udarit. Ampak preprosto ne rabim storiti nič drugega kot da mu rečem srečno več sreče prihodnjič po tem ko podpišem plačilni nalog ali s čim me pač posili. Nima on dobene podlage mene vklenit. Lahko samo pokliče policijo ali pa izsili da ga kdo mahne. če pa se kdo pusti sprovocirati pa je to njegov problem. To bi potem tak ose zgodilo če bi redar imel liseice pa solzilec ali ne.

Upam pa samo, da na teh tečajih razčistijo redarji v glavah kaj sploh pomeni to, da nosijo zraven 2 prisilni sredstvi. Da je to dejasnko le zaščitno sredstvo če so fizično napadeni in to je vse.

Icematxyz ::

Je pa zadeva malček podobna tisti z drogami (katerih velik nasprotnik si):


Da droge so za luserje.

imagodei ::

Icematxyz> "Lisice pa si kaj se mene tiče lahko tam v rit vtakne meni jih ne bo nadel. Pa ga zato ne rabim udarit. Ampak preprosto ne rabim storiti nič drugega kot da mu rečem srečno več sreče prihodnjič po tem ko podpišem plačilni nalog ali s čim me pač posili. Nima on dobene podlage mene vklenit. Lahko samo pokliče policijo ali pa izsili da ga kdo mahne."

Se javiš, da boš prvi poskusil?

Traparije pišeš in nanje nima več smisla odgovarjat. Lep dan še naprej.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Da pri tem bom vstrajal če se znajdem v tej situaciji. Upam samo, da bo situacija tako čista. Se pravi da bo redar nasilen do mene oziroma, da bo me hotel vkleniti ker sem naprimer nepravilno parkiral avtomobil. On bo pa ocenil, da me mora vkleniti in po ulici odpeljati pač nevem kam vozijo redarji "vklenjence". Kar mu seveda nebom dovolil. In ne ne bom ga mahnil. Če nimam prav bom pač odgovarjal. Če imam prav bo pa odgovarjal redar, ker ga bom ovadil.

Zgodovina sprememb…

connel ::

vedno bolj se mi dozdeva, da ti še malo ali precej manjka da boš odrastel, komentirat te pa res nima smisla, dokler si ne boš razjaznil pojme, ki ti roko na srce, sedaj niso prav nič jasni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: connel ()

imagodei ::

Ah, še tole, potem pa res zaključim debato s tabo:

Bedasto si predstavljaš vse skupaj. Redar gotovo ne bo kar tako nasilen do tebe. Če ga boš pa užalil, pa žal že padeš pod zgoraj citiran KZ:
(2) Če storilec ob storitvi dejanja iz prvega odstavka tega člena razžali uradno osebo, grdo ravna z njo ali ji prizadene lahko telesno poškodbo ali pa ji grozi z uporabo orožja ali nevarnega predmeta ali sredstva, se kaznuje z zaporom od šestih mesecev do petih let.

Tale razžalitev je hudo raztegljiv pojem in če ne boš imel prič, je pač tvoja beseda proti njegovi.

Če te bo popisoval v bližini tvojega avtomobila, lahko tvojo istovetnost organi pregona dobijo tudi preko registrske. Če bo od tebe zahteval osebno in mu jo boš izročil, ter če te bo kasneje hotel pridržati, mu sploh ni treba poseči po sredstvih prisile: enostavno kliče policijo in če še vedno ne boš ostal, ima tvoje podatke, ki jih je prepisal iz osebne. Sledi obisk policije.

In še enkrat, ker si hudo trdoglav: Če se mu ne boš pustil vklenit in če bo redar pač zajeban do amena in bo vložil postopek upiranja izvajanja uradne dolžnosti, si ga skoraj gotovo najebal, pa sploh nima veze, ali je bil postopek opravljen korektno ali ne. Tako piše v zakonu. Sem ti ga že dvakrat citiral. Če bo postopek izpeljal nezakonito, bo seveda kaznovan tudi on. Ti boš pa šele moral imeti srečo, da ne boš.
- Hoc est qui sumus -

Utk ::

Če narobe parkiraš, te ne sme nihče vklenit. Niti redar niti policaj. Če ga "razžališ" tudi zelo verjetno ne, če si mu že dal osebno in ve komu kazen poslat.

Ziga Dolhar ::

Potrebno bo ločevat med dvema vprašanjema.

a) Ali te sme redar [vnesi poljubno sredstvo]?
b) Ali je prav, da redar sme [vnesi poljubno sredstvo]?

Odgovor na prvo vprašanje je strogo formalističen, pravnopozitivističen. Če tako določa zakon, potem sme.

Odgovor na drugo vprašanje je strogo ideološke narave in ima vpliv kvečjemu na to, kakšen bi zakon moral ali ne smel biti, ne pa, ali takšna pravica iz zakona izhaja ali ne izhaja.
https://dolhar.si/

opeter ::

Icematxyz, takšne pišeš, da res upam, da te bo kateri od redarjev prebutal. Žal pa redarji teh pooblastil nimajo.

Se pravi da bo redar nasilen do mene oziroma, da bo me hotel vkleniti ker sem naprimer nepravilno parkiral avtomobil


Zakaj bi te zaklenil, če si nepravilno parkiral avto? Dobiš listek in to je to. Če boš se pa upiral, npr. listek raztrgal, mu vrgel v obraz, pa še zraven eno sočno pljunil, si s tem naredil prekršek, katerega je imagodei že večkrat citiral, predvsem točko 2.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Icematxyz ::

Icematxyz, takšne pišeš, da res upam, da te bo kateri od redarjev prebutal. Žal pa redarji teh pooblastil nimajo.


Ponavadi je tako pravijo. Kar želiš drugemu...

imagodei ::

Zdej bomo pa počasi nehali delat načrte za nelegalna/kriminalna dejanja, ker smo pošten forum in na sploh krasna, poštena skupinica ljudi, ki se rada zbira tukaj in izmenjuje mnenja. Kajne?

Ne resno - če zakon nekaj zahteva, potem boste to spoštovali. Če nočete, boste verjetno krenili po kriminalni poti.

Verjamem, da imajo redarji jasna ter striktna navodila, da ne smejo podlegat provokacijam in da se morajo obnašat nadvse profesionalno; ampak da se jih bo vzelo resno, sem pa tudi prepričan, da bodo v sodelovanju s policijo tistih par junakov tipa Icematxyz, kmetek & Co postavili tudi pred sodnika. In še dobronameren hint: tisti, ki boste usekali redarja, ne boste prišli pred sodnika za prekrške, ampak boste šli skozi kazenski postopek.
- Hoc est qui sumus -

Pyr0Beast ::

Če se zadeve lotiš sistematično redar nima šanse z še nevemkakšnimi pooblastili in treningi.

Sicer, ponavadi napiše listek in se nato kmalu prestavi drugam ter se tako izogne večini težav.

Se pa državljani popolnoma sami zavzemajo za takšen režim delovanja države.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

Pyr0Beast> "Če se zadeve lotiš sistematično redar nima šanse z še nevemkakšnimi pooblastili in treningi."

Ne morem verjet, kaj se tukaj gor pogovarjamo... Če se zadeve lotimo sistematično... Halo?

Kako pa se boš sistematično tega lotil? Z natančnim in premišljenim načrtovanjem dejanja? Igranjem vlog s svojimi prijatelji? Načrtnim provociranjem?!

Tudi meni gre na živce, da se lahko vsak Pepe s 3 meseci usposabljanja vtika vate in te pridrži, samo hudiča... A ste nori? Zakon tako pravi in če boste delali v nasprotju s tem, boste storili kaznivo dejanje! Ne več prometni prekršek ali prekršek zoper JRM, ampak kaznivo dejanje.

Je ni variante, da bi se lahko na nek pravilen in legalen način izognil vklenitvi, če se bo redar odločil vkleniti te, z izjemo pobega - ta ni kazniv. Drugače pa, kaj? Boš stal s prekrižanimi rokami in se napenjal, češ naj te kar vkleni, če te hoče?

Reality check, anyone?
- Hoc est qui sumus -

Pyr0Beast ::

Ne morem verjet, kaj se tukaj gor pogovarjamo... Če se zadeve lotimo sistematično... Halo?
Če definiraš zadevo kot napako v matrici, jo je treba odpraviti na kakršnikoli način. Življenja niso pomemba :>

Kar hočem povedati je, da redarja vsa pravila na svetu ne morejo ščititi pred fizičnimi dejanji.

'Dobri' in predvsem razumni ljudje se tako, kot se že sedaj ne vpletajo kaj preveč v kompliciranje o napakah in prekrških.

Drugi, kateri so padli iz lojtre razvoja bodo pa to počeli še naprej.

Naj* bodo prevsem prvi, pošteni in vestni državljani republike slovenije, če bodo kaj preveč povedali.
With power comes responsibility.
Take zadeve so se že dogajale v preteklosti in če bomo to dovolili se bodo še naprej. G7, policija in podobne ustanove so večkrat samo 'malenkostno' prekoračile svoja pooblastila pa se je že zgodila tragedija. Se boš kaj obredgnil ob dejstvu, da si parkiral pred svojo hišo, ti dodajo še kazen za žaljenje uradne osebe, hočeš pogledati kazen (ter pri tem neizpodbitno narediš kontakt z osebo, pogoj je izpolnjen), te zalijejo s solzilcem ...
Mučenje ljudi s strani ameriške policije z tazerji in par smrtnih žrtev je temu priča, .. pa so upoštevali navodila.

Zakaj se hoče naše policaje in redarje pokazati kot angelčke, kateri skrbijo za naš red in blagor, čeprav so to popolnoma OBIČAJNI ljudje, nič drugačnih od tisti, katere srečaš na cesti ali pa v trgovini?
Tako kot je določen odstotek ljudi nenormalnen, je enak (ali še večji, saj osebe ki imajo rade moč iščejo take službe) odstotek takih osebkov na odgovornih položajih.


A ste nori? Zakon tako pravi in če boste delali v nasprotju s tem, boste storili kaznivo dejanje! Ne več prometni prekršek ali prekršek zoper JRM, ampak kaznivo dejanje.
Hja, tudi če se kakšen bully spravi nate je to v nasprotju z zakonom. Ampak, kaj ti tak zakon v tem trenutku pomaga?
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

Pyr0Beast, mešaš svinjske zrezke in strešno kritino...

> "Kar hočem povedati je, da redarja vsa pravila na svetu ne morejo ščititi pred fizičnimi dejanji."

Tudi policistov ne. Jih zato pretepeš, kadar te ustavijo?

> "Zakaj se hoče naše policaje in redarje pokazati kot angelčke, kateri skrbijo za naš red in blagor, čeprav so to popolnoma OBIČAJNI ljudje, nič drugačnih od tisti, katere srečaš na cesti ali pa v trgovini?
Tako kot je določen odstotek ljudi nenormalnen, je enak (ali še večji, saj osebe ki imajo rade moč iščejo take službe) odstotek takih osebkov na odgovornih položajih."


Tudi tebi enako povem: če bi si vzel 5 minut časa in prebral kaj več, kot samo zadnjih 5 sporočil v tej temi, bi videl, da npr. jaz osebno ne odobravam, da bodo Pepeti s 3 meseci šnelkurza imeli takšna pooblastila. Ampak, kot je Ziga lepo povedal, treba je razlikovati med tem, kaj redar sme storiti in ali je prav, da to stori.

Je bilo že povedano, da bi morali redarji imeti daljše izobraževanje in da bi morali opraviti rigorozne psihoteste. Nadalje menim, da bi se morali periodično udeleževat raznih specializiranih delavnic za razvijanje socialnih veščin ter verjetno celo anger management delavnic. Popolnoma enako velja za policiste, s tem da bi pri njih uvedel še periodična ponovna psihotestiranja. In pa, tako redarji kot policisti, po vsaki resni stresni situaciji na obvezen pogovor s psihologom, ki poda svoje mnenje in po potrebi se prizadetega redarja/policista napoti na nekajmesečno psihoterapijo.

Toliko o tem, kaj si mislim o pomanjkljivostih trenutne ureditve in kako bi to jaz izpeljal. Ne glede na to pa ne mislim pretepat ali zasmehovat redarjev in tudi nisem mnenja, da bi jih kdo smel ovirati pri opravljanju dolžnosti. Če bi se bilo česa treba lotit sistematično je to civilna iniciativa za spremembo zahtevanih pogojev za opravljanje redarskega dela.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Zdej bomo pa počasi nehali delat načrte za nelegalna/kriminalna dejanja, ker smo pošten forum in na sploh krasna, poštena skupinica ljudi, ki se rada zbira tukaj in izmenjuje mnenja. Kajne?

Ne resno - če zakon nekaj zahteva, potem boste to spoštovali. Če nočete, boste verjetno krenili po kriminalni poti.

Verjamem, da imajo redarji jasna ter striktna navodila, da ne smejo podlegat provokacijam in da se morajo obnašat nadvse profesionalno; ampak da se jih bo vzelo resno, sem pa tudi prepričan, da bodo v sodelovanju s policijo tistih par junakov tipa Icematxyz, kmetek & Co postavili tudi pred sodnika. In še dobronameren hint: tisti, ki boste usekali redarja, ne boste prišli pred sodnika za prekrške, ampak boste šli skozi kazenski postopek.


A poznaš tako dobro kazenski zakonik in zakone da veš kako bi v primeru ko sem ga opisal odločil sodnik?

Drugače pa:

Verjamem, da imajo redarji jasna ter striktna navodila, da ne smejo podlegat provokacijam in da se morajo obnašat nadvse profesionalno


Tako kot imajo striktna navodila in so vedno profesionalni varnostniki v lokalih a ne da?

Sam 1 krat nisem rekel da moraš varnostnika udariti in celo rekel sem da podpiram to da imajo po novem solzilec in lisice za samoobrambo.

Torej v čem je problem ker za mene osebno trdiš da napeljujem ljudi da kršijo zakone?

Če bi dal kaj na to bi vrjetno sedaj zahteval opravičilo. Ampak mi to nič kaj ne pomeni tak oda se mi ne rabiš opravičevati. Ampak preden označiš uporabnika z nekinm nickom da napeljuje na kaznivo dejanje lepo prosim vsaj citiraj tisti del ki neizpodbitno to dokazuje?

imagodei ::

Icematxyz> "A poznaš tako dobro kazenski zakonik in zakone da veš kako bi v primeru ko sem ga opisal odločil sodnik? "

Sodnik je še posebej zavezan k zakonom. Lahko, da sem citiral popolnoma napačne člene KZ, bo mogoče Ziga povedal. Ampak če jih nisem, potem sodnik odloča na podlagi zgoraj citiranih zakonov. Ne more drugače, kapiraš? To ni tako malo, nedeljsko komentiranje politične scene, kjer enkrat vlečeš na eno, drugič na drugo stran, kakor ti ravno paše. Če v danih situacijah veljajo zgoraj omenjeni členi, potem ti upiranje "aretaciji", uporaba verbalnih napadov ali celo fizične sile ne more prinesti ničesar dobrega. Celo če postopek ni bil korekten in povsem legalen, se ti lahko pripeti, da greš sedet. Kaj tukaj ni jasno?

Icematxyz> "Tako kot imajo striktna navodila in so vedno profesionalni varnostniki v lokalih a ne da?"

For the last time: Jaz se ne strinjam, da po treh mesecih dobi redar takšna pooblastila. Marsikdo ima slabše živce kot vojni veteran s postravmatsko motnjo in jasno je, da vsi ne bodo vestno ter odgovorno opravljali svojega dela. Če mu žena zjutraj ne bo dala na brzino, se bo pa mogoče znašal nad mladino, vozniki ipd.

Ampak, to ni problem pooblastil, to je problem osebnosti, kriterijev ter (dolžine) usposabljanja. Marsikaj v zvezi s slednjimi bi morali spremeniti, tako za redarje, kot za varnostnike in policiste. Tukaj imaš point.

Pooblastila sama pa niso problematična, če so zaupana stabilni, odgovorni, samozavestni osebi. In to je point tega, kar ves čas govorim. Kaj tukaj ni jasno?

Vedno, ne glede na dolžino usposabljanja in količino truda, vloženega v izobraževanje redarjev/varnostnikov/policistov, pa se bodo dogajale eskalacije, tragedije. Lahko se samo trudimo, da je tega čim manj in upamo, da se ne bo pripetilo nam. Represija nujno potegne za sabo tudi to, čeprav to ni nobeno opravičevanje. Posameznike, ki prekoračijo pooblastila in zlorabijo zaupanje, ki jim je bilo dano zato, da zaščitijo nedolžne in šibkejše, bi morala doletiti zelo huda kazen.

Ampak, zapomni si, to ni problem pooblastil!

Icematxyz> "Sam 1 krat nisem rekel da moraš varnostnika udariti in celo rekel sem da podpiram to da imajo po novem solzilec in lisice za samoobrambo. Torej v čem je problem ker za mene osebno trdiš da napeljujem ljudi da kršijo zakone? Če bi dal kaj na to bi vrjetno sedaj zahteval opravičilo. Ampak mi to nič kaj ne pomeni tak oda se mi ne rabiš opravičevati. Ampak preden označiš uporabnika z nekinm nickom da napeljuje na kaznivo dejanje lepo prosim vsaj citiraj tisti del ki neizpodbitno to dokazuje?"

Pokaži, kje sem trdil, da si rekel, da je treba redarje pretepsti? Če pa blebeleš o samoobrambi pred redarjem, je pa to definitivno napeljevanje na kršenje zakona.

Zakonodajalec v Sloveniji je z zakonom podelil redarjem zaupanje, da pri svojem delu lahko uporabljajo fizično silo. Temu se nimaš kaj upirat, razen če je jasno, da te je redar napadel za lastno zabavo (ali v prostem času). Potem to tako ali tako ni izvajanje uradnih dolžnosti.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Zdej bomo pa počasi nehali delat načrte za nelegalna/kriminalna dejanja, ker smo pošten forum in na sploh krasna, poštena skupinica ljudi, ki se rada zbira tukaj in izmenjuje mnenja. Kajne?

Ne resno - če zakon nekaj zahteva, potem boste to spoštovali. Če nočete, boste verjetno krenili po kriminalni poti.

Verjamem, da imajo redarji jasna ter striktna navodila, da ne smejo podlegat provokacijam in da se morajo obnašat nadvse profesionalno; ampak da se jih bo vzelo resno, sem pa tudi prepričan, da bodo v sodelovanju s policijo tistih par junakov tipa Icematxyz, kmetek & Co postavili tudi pred sodnika. In še dobronameren hint: tisti, ki boste usekali redarja, ne boste prišli pred sodnika za prekrške, ampak boste šli skozi kazenski postopek.


Tukaj trdiš da delam načrte za nelegalna dejanja in navajaš moj nick in trdiš da bi me redar skupaj s policijo postavil pred sodnika.

Sedaj pa prosim se ne sprenevadati in pisati posta z miljon besedami ampak prosim če podaš takšno trditev citiraj del, kjer sem kot ti praviš delal načrte za nelegalno/kriminalno dejanje.

Ker v bistvu za kriminalca če nisem storil kaznivega dejanja pa me nekdo brez argumentov ne bo označeval.

Ziga Dolhar ::

Ice,

Jaz sem razumel, da se ocitek nanasa na (izbrisan) kmetek-ov post, in ne nate.
https://dolhar.si/

imagodei ::

Icematxyz> "Tukaj trdiš da delam načrte za nelegalna dejanja in navajaš moj nick in trdiš da bi me redar skupaj s policijo postavil pred sodnika."

To je navadno sprenevedanje in podtikanje izjav. Res pa je, da si nelegalna dejanja zagovarjal z naslednjo izjavo:
Seveda sem mnenja da sem upravičen do samoobrambe če me napade redar. Uradna oseba gor ali dol.

In še enkrat: če te napade za lastno zabavo ali pa v svojem prostem času, potem si upravičen do samoobrambe. Če te "napade" oz. uporabi sorazmerno fizično silo za to, da te obvlada pri opravljanju svojih dolžnosti, nisi upravičen do samoobrambe, ker gre v nasprotnem primeru za napad na uradno osebo.

Icematxyz> "Sedaj pa prosim se ne sprenevadati in pisati posta z miljon besedami ampak prosim če podaš takšno trditev citiraj del, kjer sem kot ti praviš delal načrte za nelegalno/kriminalno dejanje."

Verjamem, da je težko sodelovat na forumu, če ti branje daljših sestavkov dela težave. To si sedaj že večkrat pokazal. Citat imaš zgoraj, dolžina sporočila pa, upam, je dovolj kratka zate.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Seveda sem mnenja da sem upravičen do samoobrambe če me napade redar. Uradna oseba gor ali dol.


Da še vedno stojim za tem. Če bom napaden z strani redarja bom uporabil pravico do samoobrambe in odgovoril z sorazmerno silo nazaj.

Bom pa sprejel odločitev sodišča če me bo spoznalo za krivega in sem s tem kršil zakon. Bom pa dokazoval da na nasilje lahko uporabim silobran neglede na to kdo me napade. Pa četudi papež.

imagodei ::

No, viš, pa smo prišli do dna. Če imaš ti pravico, ima pravico tudi "ta zaresni" kriminalec in lahko pretepe policaja. Če policaj potegne pištolo, ga ima pravico ustrelit - sorazmerna sila, ane.

Skratka, anarhist si. Jaz pa nisem. Se ne strinjam, da imajo trenutno redarji takšna pooblastila, ampak, vraga, imajo jih. Lahko jih 10 pretepem, s tem pokažem svoje nestrinjanje in grem najverjetneje za par let sedet. Lahko pa javno na kulturen način pokažem svoje nestrinjanje, se povežem s somišljeniki v kakšno civilno iniciativo, napišem (odprto) pismo vladi...

Samo ne, to ni tvoja pot. Ti boš raje prefukal redarja, če te bo želel vklenit... pardon, napasti.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Ne spet me označuješ za anarhista. Pa v bistvu nisem nikjer napisal da sem proti temu, da imamo v državi pravno ureditev in policijski organ.

In nikjer nisem rekel da bi jaz pretepel redarja. Rekel sem da če bi me redar napadel da bi uporabil silobran.

Ker pa si še rekel da jaz trdim da če policaj potegne pištolo, da zato jaz trdim da ga lahko ustreliš nazaj pa mi tudi povej kje sem to napisal?

Pogovarjamo se o redarjih. Za policaje sem napisal vsaj 1 krat da so oni edini ki bodo mene vklepali in odpeljali. Pa s tem še nisem rekel nikjer da me redar ne bi smel. Rekel sem da me redar lahko vklene če ga napadem in uporabi ti dve sredstvi kot sredstvo zaščite. Nikoli pa nebo redar do mene pristopil nasilno in me vklenil ker bom odgovoril z silobranom.

Pa da še te vprašam. A če bi sedel v parku na klopci in bi z razdalje 100 metrov proti tebi začel streljati policaj. Kaj a potem trdiš da je tvoja dolžnost da tam sediš in da te ustreli?

Ker ti meni polagaš besede v usta in trdiš kar vse sem smatram da lahko mi potem podaš tudi odgovor na to na kar jaz dejansko govorim. Ne pa na to, kar ti govoriš da jaz govorim.

Torej bi sedel na klopci in se pustil ustreliti le zato, ker le gre za uradno osebo in ne moreš nič in nimaš dobenih pravic?

Zlahka bi dokazal silobran če bi dokazal prekoračitev pooblastil uradne osebe. Druga pa ti nebom rekel.

Uradna oseba je oseba ki ima svoja pooblastila in obveznosti. Ni bog. In bistvo vsega je ravno to. A na tečaju redar razčisti v glavi in se mu privzgoji kako mora delovati? Ali je vsaki 10 naprimer slabši kot da bi dal kriminalcu v roke orožje in mu rekel sedaj pa delaj red?

Nikjer pa nisem napisal da redar nima pravice uporabiti prisilnih sredstev v primeru da je napaden. Še celo predlagal sem, da nosijo zrave še pendrek.

imagodei ::

Napad na redarja je kaznivo dejanje, četudi gre za silobran. Privzema se namreč, da je redar usposobljen človek, ki zna uporabiti sorazmerno silo. Če je to nerealno, je druga pesem in če pooblastila zlorabi, bo tudi sam kaznovan, v vseh ostalih primerih pa to velja.

Icematxyz> "Pogovarjamo se o redarjih. Za policaje sem napisal vsaj 1 krat da so oni edini ki bodo mene vklepali in odpeljali."

Preberi si zakon, zaboga:
(2) Če s tem zakonom ni drugače določeno, se za izvajanje pooblastil opozorila, varnostnega pregleda, zasega predmetov in uporabo prisilnih sredstev uporabljajo določbe Zakona o policiji in podzakonskih predpisov, ki urejajo načela in način uporabe istovrstnih pooblastil policistov.

V tem delu so postopki redarja v marsičem izenačeni s postopki policista. Če priznavaš, da te policaj lahko vklene, kaj se potem buniš? Nepoznavanje zakonov ne opravičuje kriminalnih dejanj!

Icematxyz> "Pa da še te vprašam. A če bi sedel v parku na klopci in bi z razdalje 100 metrov proti tebi začel streljati policaj. Kaj a potem trdiš da je tvoja dolžnost da tam sediš in da te ustreli?"

Đizs krajst, ti mešaš joto in strešno kritino. Zanašamo se na to, da se kaj takšnega ne bo zgodilo. Zmeša se pa lahko vsakomur, tudi policaju. Drugega pametnega odgovora na te tvoje buče ni. Mi se pogovarjamo o opravljanju uradne dolžnosti, ne o tem, da se bo policaj ali pa redar šel snajperja!

Icematxyz> "Uradna oseba je oseba ki ima svoja pooblastila in obveznosti. Ni bog. In bistvo vsega je ravno to. A na tečaju redar razčisti v glavi in se mu privzgoji kako mora delovati? Ali je vsaki 10 naprimer slabši kot da bi dal kriminalcu v roke orožje in mu rekel sedaj pa delaj red?"

Točno to sem ti sedaj povedal že 10x. Ampak očitno si funkcionalno nepismen. Ne gre za problem pooblastil, gre za problem usposobljenosti!
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

para! ::

Pa ti redarji sploh opravljajo svoje delo al so tam bolj zaradi fear-factorja (glede na uniforme jim tudi to ne more uspet)? V Ljubljani jih včasih vidim, ko parkiram na kakšnem pločniku (ja, zato da bom opravil nekaj kar traja 5 minut, ne bom 30 minut iskal parkinga), pa noben nič ne reče. Morda jih prižig vseh štirih smernikov pomiri? :)

Tudi v drugih mestih jih sicer vidim stati pri modri parkirni coni, kjer moraš za več kot pol ure plačat na parkirnem avtomatu, za manj kot pol ure pa met nek listek, ki pove kdaj si prišel. Nikoli pa se še ni zgodilo, da bi se kdo približal in dejansko pogledal, če mam ta listek :)

lp
Death before dishonor!

Pyr0Beast ::

Zanašamo se na to, da se kaj takšnega ne bo zgodilo.
Samo zanašati in upati da se kaj hudega ne bo zgodilo ponavadi vodi do tragičnih posledic.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

imagodei ::

Pyr0Beast,

ne pravim, da požrimo dol tako, kot je. Mislim, da je skozi moje prispevke v tej temi to jasno vidno. 3 mesece je odločno premalo za takšna pooblastila, tukaj se strinjam.

Po drugi strani pa niti 3 leta izobraževanja in treninga ne bodo preprečila občasnih ekscesov. Nikomur to ni v interesu in tistega, ki prekorači pooblastila, je treba kaznovati. Ker pa so tudi policisti, redarji in varnostniki zgolj ljudje, po kdaj pa kdaj komu počil film. Če hočemo imeti policijo, redarje in varnostnike, to tveganje sprejmemo v paketu in upamo, da bo teh ekscesov čim manj in bodo čim manjši.

V resnici se torej zanašamo, da se kaj takega ne bo zgodilo. Drugače pač ne gre. Seveda pa to pomeni odgovornost, da storimo vse, da se (realnosti navkljub) to ne bi dogajalo.

Torej, 3 mesečni program je fuj kak, treba kaj boljšega pogruntat. In v kolikor bodo ti ubogi redarji res koga pretepli ali oslepili s solzilcem, niti niso sami krivi, pač pa tiste odgovorne osebe, ki so sprejele zakonodajo, da 3 mesečni program zadostuje.
- Hoc est qui sumus -

Pyr0Beast ::

Vprašanje je, kaj je suma sumandum boljše za narod.

Ali nekaj pretepačev, ki tako ne bodo mogli biti sprovocirani.
Ali pa nekaj redarjev, ki bodo provocirali druge.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Zgodovina sprememb…

imagodei ::

Ne, nooo...

Ne izgubit perspektive, tole je zdej pa že eno popolnoma brezvezno dopisovanje, no.

Vprašanje je, ali so redarji s 3 meseci usposabljanja dovolj usposobljeni za poseganje v človekove pravice. To je vprašanje.

Zakon jim podeljuje neko moč in sam zakon se mi ne zdi sporen - imajo manj pooblastil, kot policisti. So nekakšna pomožna, občinska policija in bi rekel, da zakonsko določena pooblastila niso pretirana. Je pa dilema res v tem, ali zakon v tem trenutku to moč podeljuje pravim ljudem, ali bi morali poskrbeti za boljšo usposobljenost in boljšo selekcijo (psihotesti).

Vprašanje je tudi, ali redarje v takšni vlogi, kakršna je predvidena, res potrebujemo. Ali ne bi bilo boljše, da bi se razmišljalo o ustanovitvi nekakšne dodatne "prometne flote", ki bi skrbela za red na cestah. Trenutno policisti lovijo prekrškarje tam, kjer se prekrškarje preprosto da ujeti, se pravi na odsekih ceste, kjer je omejitev (smiselna ali nesmiselna) in potem pišejo kazni za 10 km/h prehitro vožnjo. Ne kaznuje se pa prehitevanja v škarje, izsiljevanja, menjave pasov brez nakazovanja smeri, vožnje brez varnostne razdalje, objestne vožnje... Vsi smo se navadili, da na koncu avtoceste, kjer je omejitev 60, pripeljemo po omejitvi, 1 km kasneje pa že delamo prekrške. Več patrulj na ceste, ne pa tisočev redarjev, ki bodo pisali listke za parkiranje in po parkih preganjali pijano mularijo in "obscene prizore" seksa na parkirnem placu.

Definitivno pa ne vidim vprašanja v tem, kar trdiš ti, Pyr0Beast... Ali pa te ne razumem. Zadeve morajo biti zakonsko urejene, pretepačev ne rabimo.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

Icematxyz ::

Napad na redarja je kaznivo dejanje, četudi gre za silobran. Privzema se namreč, da je redar usposobljen človek, ki zna uporabiti sorazmerno silo.


Pol pa svizec zavije čokolado v folijo. Če bi 10 redarjev te obkolilo in začelo po tebi tolči bi ti lahko tam samo mirno ležal dokler ne umreš?

Če bo samo vsaki deseti redar s takšno mentaliteto prišel na naše ulice se nam slabo piše. Kaj šele če bo takšen vsak tretji ali drugi?

http://www.siol.net/slovenija/aktualno/...

Kodeks etike? Zakaj le? Redarji ga tudi imajo ali je tečaj dovolj?

imagodei ::

Zadnje sporočilo na tole temo, ker tole je pa že žalostno - niti smešno ni več.

Če te bo 10 redarjev obkolilo in te preteplo, potem se boš res verjetno zbudil ves prešvican, zraven tebe bo pa svizec zavijal čokolado.

Jaz sem mislil, da se pogovarjava o realnosti, ti pa govoriš scenarije za Looney Toons. Hvala lepa, za takšne bedarije nimam časa.
- Hoc est qui sumus -

Icematxyz ::

Slej ko prej bo kakšen redar po tečaju s takšno mentaliteto mislil da ima prav in naredil kar bo pač naredil. Potem boš pa v časopisu bral kdo ima prav.

Keyser Soze ::

Zadnje sporočilo na tole temo, ker tole je pa že žalostno - niti smešno ni več.

Če te bo 10 redarjev obkolilo in te preteplo, potem se boš res verjetno zbudil ves prešvican, zraven tebe bo pa svizec zavijal čokolado.

Jaz sem mislil, da se pogovarjava o realnosti, ti pa govoriš scenarije za Looney Toons. Hvala lepa, za takšne bedarije nimam časa.

No, no... Nikar ne podcenjuj realnosti.

Omenjena zadeva je zelo, zelo kritična IMO. Kot sem rekel, "pod kožo krvavi" redarji imajo pravico nad tabo uporabit prisilna sredstva. Ne se hecat no. Komot jih zlorabijo. Še lažje, ker gre za skrajno neusposobljen kader.

3 mesece. Ne me jebat no. Pa pejt ti k kirurgu, ki se je po srednji šoli usposabljal 3 mesece in ti sedaj lahko izreže slepič.

P.S.: Če ga bo našel. Ne moreš verjet kako nekateri lastne pravice z lahkoto dajejo v nič. Jp, temu se reče padec standarda. =/
OM, F, G!

imagodei ::

Keyser,

dej, pliz, preberi zadnji dve strani teme. Vpadeš tkole, prebereš zadnje 2-3 sporočila in potem zgleda, kot da zagovarjam redarje. In potem moram spet pisat brezvezen post, zato da že 100-tič povem, da meni tudi ni kul, da se samo 3 mesece usposabljajo.

Ampak to ni vsa zgodba. Kot rečeno, vzemi si 20 minut, pa preberi 2-3 strani teme, da sploh dobiš feeling, kaj je bilo povedano. Pa, saj si staroselec tukaj na slo-techu, kaj ti moram jaz to govorit? :|
- Hoc est qui sumus -

kmetek ::

Naj najprej redarji počistijo pred svojim pragom. Pa hvala bogu, da ne živim več v tej kaotični LJ. Sej Kranj ni dosti boljši, parkiranje avtomobilov kjer se hoče, redar pa po liniji najmanjšega odpora.

Žiga dej nehaj že s tem brisanjem.

krneki0001 ::

Napad na uradno osebo (udeležen v pretepu z uradno osebo in lažje poškodbe uradne osebe) je 417 evrov in sodnik. S tem, da je uradna oseba začela izzivat in je tudi začela pretep (in bila na koncu tepena z lažjimi poškodbami). Sodnik je dodal še svoje stroške in še dodatnih 417 evrov (tudi uradna oseba je dobila enako kazen).

Žaljenje uradne osebe je bilo bistveno dražje - sodnik in plačilo 1300 evrov (za izjavo "Tujega nočemo, svojega ne damo!" ko so strojane hoteli naseliti v Dragi pri Ivančni gorici).

Zgodovina sprememb…

perci ::

Aha, šur. A to je blo pred ali po tem, ko ti je volk prišel na pomoč?

imagodei ::

@nebivedu,

a to iz lastnih izkušenj govoriš, al je to rekla kazala?
- Hoc est qui sumus -

krneki0001 ::

Imogodei iz prve roke, torej lastnih izkušenj.

imagodei ::

Ahm. Krasno.

Anyhow, pri tebi je potem v obeh primerih prišel v poštev zadnji odstavek (čeprav verjetno še po starem KZ):
(5) Če je storilec dejanja iz prvega do četrtega odstavka tega člena izzvan z nezakonitim ravnanjem uradne osebe, se kaznuje z denarno kaznijo ali zaporom do šestih mesecev, sme pa se mu kazen odpustiti.
- Hoc est qui sumus -

perci ::

Ne noret. Če je nebivedu kakšno kazen dobil, jo je dobil za prekršek, ne za kaznivo dejanje. Za kaznivo dejanje se gre v kazenski postopek in na sodišče, kjer se razpiše glavna obravnava in nebivedu bi se tam pokakal ko malo dete. Se ne bi hvalu tukaj, koga vse je on razfukal.

Poleg tega kazenski postopki kar trajajo in zdajle po vsej verjetnosti še do glavne obravnave ne bi prišlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

imagodei ::

Mnja... Ja. :) My bad.
- Hoc est qui sumus -

krneki0001 ::

Perci za "gostilniški pretep" plačajo vsi udeleženi, ki so se tepli, pa še lastnik lokala plača nekaj. In gre zadeva tudi na obravnavo na sodišče, če je kdo poškodovan v tem pretepu.

nejcpirc ::

Stanujem v Šentvidu(pri LJ) v bloku. Pred 5 min se pripeljem iz šihta in glej ga mestnega redarja, kako veselo tala ceglce vsem avtomobilom, ki niso parkirani na parkingu za blokom, ki pa pokrije recimo 10% vseh potreb, glede na število stanovanj oz. avtomobilov na gospodinjstvo.

A je to normalno? Jst vem, da ni in zajebi tako državo, ki to dopušča. Če bi bili fer, bi obdelali recimo cel Šentvid, obglobili 90% parkiranih avtomobilov in šli lepo na zavod, ker bi jih folk skupaj z županom nekam steral. Pa to ni več normalno...ciganija na kvadrat:(
««
6 / 12
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ali lahko občan redarja kaznuje? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6815718 (13271) Utk
»

Prekršek - obtožen, ne samo obdolžen - lastnik. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
11726541 (22371) solatko
»

200 € za napačno parkiranje (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
50944997 (33262) Mehmed
»

Ugovor na kazen za nepravilno parkiranje v Ljubljani (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7412668 (11502) Vice
»

Mestni redar te bo lahko pretipal..??!! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
609669 (8185) Matev

Več podobnih tem