» »

Stanovanje ali Hisa

Stanovanje ali Hisa

«
1
2 3

m0LN4r ::

Jah pocasi se bo treba odlociti, zanima me vase razmisljanje. Bolj tistih, ki ste stari okoli 25-35 in ste ziveli v kakem manjsem mestu.
Ajd recimo vsaj 15-20.000 prebivalcev.
Kaksni so vasi za in proti argumenti za stanovanje proti hisi.

Sledeca situacija:

A: Kupiti stanovanje v mestu, novogradnja, Energijski A+ ipd. soseska 40 stanovanj + dve garazi, stanovanja imajo svoje dvorice.
- 95 kvadratov, 4 sobno, prakticno v starejsem centru mesta, nizka pozidava, malo prometa, umirjen del. Podobno mariborskemu delu pri parku, ampak brez parka.



B: Za isti denar, graditi, 20km od mesta, ca. 145 Kvadratov netto. Na vasi je vse na voljo, isto kot v mestu, samo v manjsih kolicinah.
Razen kaksne bolnice, rentgena, ortopeda, kaksne bolj posebnih sort stvari ni. Seveda pa je v mestu tega, kar je na vasi 10x vec.
Mestnega vrveza ni nobenega, ob osmih zvecer je ze "smrtna tisina" in so vsi zaprti v svoje bajte.



PS: Trenutno zivim na vasi v opciji B, pred tem sem zivel v mestu ca. 7 let.
Razlika je, ko gres po mestu naokoli imas obcutek, da se nekaj dogaja, vidis mlade, stare, mesano na zaru. Prakticno lahko vsak dan nekaj novega vidis, poskusis.
Na vasi je pa tko, da je vse mirno, skoraj prevec mirno. Zgodi se, da grem na eno urni sprehod zvecer in ne srecas zive duse.

Sem povprasal sodelavce in so odgovarjali zelo razlicno.
Sodelavka rece, ona nebi sla nazaj v mesto, ker je rajsi z otroci doma, kljub temu, da pogresa druzenje/dogajanje v mestu.
Sodelavec, ki je sel v penzijo, se je pa ravno pri 50ih iz tocno te vasi v primeru B, preselil v mesto A. Za njega je to bilo premirno, premalo ljudi, premalo stvari za videt, sprobat, aka tudi, ce gres 1x na mesec v PUB na pijaco, lahko gres vsak mesec drugam, kino, biljard, lasertag, ni da ni, prireditve prakticno vsak teden.
Potem sem isto srecal dva penzionista, par okoli 70, ki sta po penziji prodala hiso na vasi B in se preselila v mesto A. Razlog, oskrba, zdravstvene institucije, na vasi na sprehodu nimas nic za videt, obcutit, je dolgocasno - njune besede.

Vas raste nenormalno, ampak to so ljudje, ki prihajajo iz mesta, ki je 20x vecje od mesta v primeru A. Glede otrok, ja verjamem, da je za majhne otroke fajn. Imam pa 16 letnega praktikanta, ki je iz vasi B in mi jamra, da ima 3/4 sosolcev iz mesta in vasi okoli mesta, tako da je popoldansko druzenje prakticno brez prevoza nemogoce in logisticna tocka druzenja je spet v mestu, na vasi pa razen fuzbala nimas kaj za pocet.

A je med 95 in 2x73 kvadrati velika razlika? Kako ste ziveli in kako zivite danes? V katerih letih ste?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r
  • spremenil: m0LN4r ()

iteam ::

Pozdravljen,
Star 36 let torej malo izven kategorije :)
Tako je, če boš imel več kot dva otroka potem vsekakor razmišljaj o hiši kjerkoli že bo.
Ne pozabi na situacije, ko bodo otroci imeli krožke, fuzbale, atletiko, glasbeno... in jih boš v nekem momentu moral voziti če boš živel na vasi.
Ali se vidiš kot človek ki bo po službi še prčkal okoli hiše po par ur na teden? Ali bolj kot veseljak, ki se rad podruži po par ur na teden, tako da se umakne od žene, družine?
Preferiram stanovanje, 95 kvadratov je dovolj za družino z dvoje otrok...
Živim pa v hiši :) sicer v mestu.

"Veseljak" z ženo in dvoje otrok

kriptobog ::

Star 32. Hiša. Vedno.
Bil v stanovanju. Če se le da, nikoli več.

chrush ::

So tudi prednosti stanoanja, ampak absolutno sem za hiso. Je pa to stvar posameznika. Ne predstavljam si imeti glasbenih vaj v stanuvanju s kolegi. Motor, pes, macka, racunalniska delavnica, orodje,...
https://www.facebook.com/OverMuraMuviMejkers

eventyrer ::

Hiša.

Razen če rad poslušaš sosede, ko se odločijo bit glasni ali pa pač kupiš stanovanje ki je tako hudo dobro grajeno da jih ne slišiš (boš pa plačal za tako stanovanje enako kot če bi kupil hišo).

chrush je izjavil:

So tudi prednosti stanoanja,


Stanovanje skoraj nima prednosti pred hišo. Če se ti ne ljubi urejati okolice hiše pa pač okolico hiše zalij z asfaltom/betonom/nečim pač da ne boš imel rastlin in to je to.
Edina večja prednost stanovanja je bivanje v skupnosti, ki je pa hkrati velika slabost.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Ne pozabi na situacije, ko bodo otroci imeli krožke, fuzbale, atletiko, glasbeno... in jih boš v nekem momentu moral voziti če boš živel na vasi.
Ali se vidiš kot človek ki bo po službi še prčkal okoli hiše po par ur na teden?
Glih ta taksi sluzba me najbolj muci. Prakticno game over.
Pa prckal glih nebi, to je strosek, pa verjetno se mi vec kot 1x na teden ne bi dalo nic. Nisem vec tista generacija, ki sadi drevje in stuca grmicke vsak dan.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

m0LN4r je izjavil:

Ne pozabi na situacije, ko bodo otroci imeli krožke, fuzbale, atletiko, glasbeno... in jih boš v nekem momentu moral voziti če boš živel na vasi.
Ali se vidiš kot človek ki bo po službi še prčkal okoli hiše po par ur na teden?
Glih ta taksi sluzba me najbolj muci. Prakticno game over.
Pa prckal glih nebi, to je strosek, pa verjetno se mi vec kot 1x na teden ne bi dalo nic. Nisem vec tista generacija, ki sadi drevje in stuca grmicke vsak dan.


a ni v tej temi debata hiša proti stanovanju, ne pa življenje v centru mesta ali pa 15 km ven iz mesta?

m0LN4r ::

Razen če rad poslušaš sosede, ko se odločijo bit glasni ali pa pač kupiš stanovanje ki je tako hudo dobro grajeno da jih ne slišiš (boš pa plačal za tako stanovanje enako kot če bi kupil hišo).
Mogoce imam sreco, ampak ze 15 let imam sosede nad sabo, pa tega problema nisem opazil.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

m0LN4r je izjavil:

Nisem vec tista generacija, ki sadi drevje in stuca grmicke vsak dan.


Komot hišo urediš tako da s takimi rečmi nimaš dela.

m0LN4r je izjavil:

Razen če rad poslušaš sosede, ko se odločijo bit glasni ali pa pač kupiš stanovanje ki je tako hudo dobro grajeno da jih ne slišiš (boš pa plačal za tako stanovanje enako kot če bi kupil hišo).
Mogoce imam sreco, ampak ze 15 let imam sosede nad sabo, pa tega problema nisem opazil.


Ko sem bil jaz v stanovanju sem slišal sosede ki so razgrajali nekaj nadstropij nad mano. Fuck that.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

Hisa, ker imam rad kontrolo nad svojo imovino.

m0LN4r ::

eventyrer je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ne pozabi na situacije, ko bodo otroci imeli krožke, fuzbale, atletiko, glasbeno... in jih boš v nekem momentu moral voziti če boš živel na vasi.
Ali se vidiš kot človek ki bo po službi še prčkal okoli hiše po par ur na teden?
Glih ta taksi sluzba me najbolj muci. Prakticno game over.
Pa prckal glih nebi, to je strosek, pa verjetno se mi vec kot 1x na teden ne bi dalo nic. Nisem vec tista generacija, ki sadi drevje in stuca grmicke vsak dan.


a ni v tej temi debata hiša proti stanovanju, ne pa življenje v centru mesta ali pa 15 km ven iz mesta?
Je ja, zanima me kaj so prednosti hise, ce jo potem zalijes okoli z betonom? Razen hrupa, pa da imas vec kvadratov, ki jih naceloma ne potrebujes, mi povejte kaj so se prednosti?
Pol pa je pol bajte vecino casa prazne in se samo prah nabira.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

Ne rabi bit pol bajte prazne.
Urediš si knjižnico (s čitalnico), kabinet, fitnes.....

V hiši si vse urediš točno tako kot ti paše.

m0LN4r je izjavil:

zanima me kaj so prednosti hise, ce jo potem zalijes okoli z betonom


Si urediš letni vrt kjer lahko spečeš kaj na žaru ali pa si narediš zunanjo čitalnico knjig. Morda si urediš relaksacijski kotiček na zraku (ker niso vsi geeki ki cel dan presedijo za računalnikom) ali pa, če imaš možnost, urediš kak športni kotiček..
Opcij so neomejene (dokler ne motiš sosedov).


Ko greš na sprehod po centru mesta in vidiš hordo ljudi po kafičih....so to prebivalci iz stanovanj, saj se nimajo kje družit z ljudmi in hodijo po barih.

Imaš majhne otroke? Lahko se igrajo okoli hiše kakorkoli jim paše (če imaš lepo zagrajeno). Okoli bloka jih moraš nujno imeti ves čas na očeh ker pač...neveš kdo vse se potika tam okoli.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

eventyrer je izjavil:

Ne rabi bit pol bajte prazne.
Urediš si knjižnico (s čitalnico), kabinet, fitnes.....

Razumem, ampak recimo jaz grem rajsi v fitnes, kjer je nebroj naprav in ljudi naokoli, kot pa sam biti v sobi in trenirati, slisi se dokaj introvertirano taka stvar.

Jaz grem rajsi z 1-2 kolegi skupaj v gym oz. socialno javnost, namesto da se zapiram doma.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

Meni javni fitnesi tako nagnusno smrdijo da mi gre na kozlanje že v avli teh fitnesov.

m0LN4r je izjavil:


Jaz grem rajsi z 1-2 kolegi skupaj v gym oz. socialno javnost, namesto da se zapiram doma.


Jaz hodim sam (oziroma z ženo) parkrat na teden na bližnji hrib, športam vedno sam. Šport je notranji mir, ne socialni dogodek.
S kolegi se dobimo raje ob pivi. Ko športam, to delam zase.

Sicer pa ni pomembno kaj paše tebi ali meni...vprašal si kaj je prednost hiše. Fitnes v kleti je prednost.
Lahko pa imaš vinski hram..... :D

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::


Ko greš na sprehod po centru mesta in vidiš hordo ljudi po kafičih....so to prebivalci iz stanovanj, saj se nimajo kje družit z ljudmi in hodijo po barih.
Zanimivo opazanje, meni se je pa zadnji vikend glih obratno zdelo, da okol enajstih so vsi iz vasi odsli v mestni center na kavo oz. sem srecal kr nekaj ljudi v centru iz vasi na sladoledu, kavi, kebabu. Ja verjetno je res vecina iz stanovanj, ampak opazil sem, da srecam v mestu vec ljudi iz vasi, kot na vasi.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

WhiteAngel ::

Zame idealno Hiša največ 5km od mesta, tako da hodiš lahko peš, s kolesom, skirojem. Nujna je dobra avtobusna povezljivost, da so froci samostojni in sami hodijo v šolo, treninge, glasbeno itd. Če tega ni, raje blok in nekje imeti en vikend za čez vikend :)

m0LN4r ::

Meni javni fitnesi tako nagnusno smrdijo da mi gre na kozlanje že v avli teh fitnesov.
Fitnesi okoli mene so kvalitetni. Tega problema ni.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

WhiteAngel je izjavil:

Zame idealno Hiša največ 5km od mesta, tako da hodiš lahko peš, s kolesom, skirojem. Nujna je dobra avtobusna povezljivost, da so froci samostojni in sami hodijo v šolo, treninge, glasbeno itd. Če tega ni, raje blok in nekje imeti en vikend za čez vikend :)


Zgolj zato ker jih poznaš in si pozoren na njih.

Kot če se odločiš da boš v prometu iskal Dacie Duster. Kar na lepem jih boš največ opazil, tudi če je na cesti mnogo več drugih vozil.

m0LN4r je izjavil:

Meni javni fitnesi tako nagnusno smrdijo da mi gre na kozlanje že v avli teh fitnesov.
Fitnesi okoli mene so kvalitetni. Tega problema ni.


Ne prepiraj se. Vprašal si kakšna je prednost, ne bom je zagovarjal.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

eventyrer je izjavil:

Hiša.

Razen če rad poslušaš sosede, ko se odločijo bit glasni ali pa pač kupiš stanovanje ki je tako hudo dobro grajeno da jih ne slišiš (boš pa plačal za tako stanovanje enako kot če bi kupil hišo).

Takih stanovanj ni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

Torej hisa na vasi, ce si full introvertiran in te vse moti al pa se pac nasplosno izogibas javnosti?
Konsenz?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

Jaz imam hišo v centru mesta.

Dobro ajde...500 metrov ven iz centra je.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

eventyrer je izjavil:

Jaz imam hišo v centru mesta.
Te opcije ni.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Invictus ::

Če imaš hišo, si bistveno bolj samozadosten kot v stanovanju. Ni nujno, da si introvertiran. Pač se zaposliš s tistim, kar rad počneš. Sam rad delam na vrtu, bolj kot žena, pa mi ni panike... Domača, sveža zelenjava premaga vsako kupljeno eko sranje... Tudi ne vem kaj folk travmira ob pol urni košnji trave vsak teden ?!?!?!?!

Sam ne vidim več potrebe hoditi s kolegi na pivo, malo je tole sranje s korono zaustavilo zadevo, tako ali tako se pa z leti zadeve in kolegi spreminjajo, dostikrat zaradi fovšije, ker več zaslužiš, ampak tisti, ki ostanejo, pridejo k meni, pa še malo jih ponucam za delo :)... Marsikdo, ki ždi v stanovanju, mu je to namesto rekreacije...

Odločit se moraš za life style. Meni se ne da z otroci vlačit po lokalih, da se bom pa zapijal z nekimi kolegi (kar postane šport tipov, ko otroci malo zrastejo), mi pa tudi ni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

l0wc4 ::

Starost 40+. Živel sem 5 let v mestu (LJ - miren del, večstanovanjska hiša), dobil otroka in psa, smo šli živet na vas, malo iz LJ - tam smo živeli cca. 8 let v vačstanovansjki hiši. Na vasi je vse v redu, manjkal mi je tisti mestni vrvež, pa da lahko ob 23h grem na pozno večerjo v mesto ipd. Dokler je otrok bil v vrtcu, ni problemov ampak, ko ga pa enkrat pričneš voziti v šolo, kjer ni zamujanja je pa drugače, potem še popoldan kak krožek, in si nazadnje celotedenski otrokov taksist. Sedaj smo nazaj v mestu, 5 minut peš do šole, 10 minut peš do službe. Smo v stanovanju v bloku v veliki soseski. Trdim lahko samo to, da na vasi takega miru nismo imeli nikoli. Res je, da je življenje v mestu dražje glede stanovanjskega vidika, ampak čim starejši sem, mi je čas vedno bolj pomemben. Ko bo otrok starejši, bomo verjetno šli kam ven, ampak potem bo tudi morda navezanost na mesto minila. Življenje je polno presenečenj in vsak ima svoj vidik, kje mu je bolje. Morda samotna hiša na Krasu, čez recimo 10+ let. Mika me hiša v mestu, recimo če govorim o Ljubljani, kje na Viču, malo odmaknjeno od Tržaške ampak še vedno peš/kolo razdalja do koderkoli.

m0LN4r ::

Smo v stanovanju v bloku v veliki soseski. Trdim lahko samo to, da na vasi takega miru nismo imeli nikoli.
Lahko to malo bolj razlozis?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

eventyrer ::

Na vasi se lahko od enga soseda otroci/vnuki igrajo na vrti, drugi sosed kosi travo, tretji žaga drva....


Nikjer ni idealno, povsod lahko v teoriji nabašeš na hrup.

Pomojm je to mislil.

Jaz sicer še vedno raje to poslušam kot neke pijane bebce ki razbijajo po stanovanju in žurajo ob 3 zjutraj.

Zgodovina sprememb…

l0wc4 ::

m0LN4r je izjavil:

Smo v stanovanju v bloku v veliki soseski. Trdim lahko samo to, da na vasi takega miru nismo imeli nikoli.
Lahko to malo bolj razlozis?


Soseska Nova Grbina, mir in tišina, urejenost, varnostna služba (naredijo mir, če ga ne bi bilo), ljudje cenijo mir, od sosedov se ne sliši noben hrup. Ob sobotah in nedeljah je prepovedano karkoli delati. Zaprta soseska z zaprtim igriščem za otroke, podzemno garažo, pogled na Staro Grbino, torej stran od ceste. Zraven je tako PST, streljaj od Rožnika in ZOO. Včasih je kar čudno, da je tako tiho. OK, tu in tam se zgodi, da kdo kaj dela, recimo vrta v stanovanju, ker je kupil novo pohištvo, ampak načeloma se take stvari najavijo kak teden naprej. Na vasi je ok, ampak po cesti skozi vas, ljudje z avtom dirkajo kot maniaki. Ob sobotah in nedeljah se dela cel dan, košnja, kmetije, ... pasji lajež je včasih nadležen, celo poleti. Gostiln ni oz. jih je manj, restavracij še manj. Dostava hrane te v mestu razvadi. :D Ja vem, razvajen sem ampak pri 40+ mi lahko to oprostite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: l0wc4 ()

Amdforce ::

Po enaki dilemi pred cca 7 leti, sva se z mojo po 2 tedneskem preizkusu življenja na vasi, odlocila za mesto. Ni nama zal, sedaj ko imava otroke in obveznosti pa sploh, vse je blizu. Imava sreco s sosedi ter veliko stanovanje.
Kar se tice otrok in lastnega vrta ipd- mi "mescani" se dobivamo z otroci popoldne v parkih, katere ureja in placuje obcina, otroci se igrajo, starsi kaksno recemo, obcasno imamo piknike ipd,skratka super tako za nas kot za otroke.
Ce pa bi imel tecne sosede ali pa majhno stanovanje bi bilo pa zoprno, sigurno.

Valvoline ::

V mestu, vseeno hisa ali stanovanje, normalno da hisa ima prednost. Hisa izven mesta vs stanovanje v mestu stanovanje winz. Vukojebina odpade, tudi ce mas X nadstropno haciendo na voljo.

Hispartija ::

Torej zivel si tako v mestu v stanovanju, kot na vasi v hisi. Ne razumem kaksen tocno nasvet pricakujes. Vsak ima svoje preference, vsak bo zagovarjal svoje.
Zivel si v obeh situacijah, sebe vprasaj kaj ti bolj odgovarja, ne pa tujce.

mile ::

Stanovanje v mestu, vikend na podeželju..problem solved. Jebeš dnevne migracije, zjutraj se lepo vsedeš na kolo in se brez stresa odpelješ. V novejšem bloku (letnik 2016) res komaj slišim kakšen hrup od sosedov.

m0LN4r ::

Ok zdaj sem se nasel neke vrstNe hise 5km od centra v istem budgetu.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

PrimoZ_ ::

Hiša v mestu ;)

FireSnake ::

Hiša.

Plusi stanovanja:
- nobenega dela
- manjši stroški vzdrževanja

Minusi stanovanja:
- loterija s sosedi
- v določenih primerih nimaš vpliva na odločitve

Plusi hiše:
- sam svoj gospod (!!!)
- oblika in izgled po tvoji želji
- lažje vzgajanje otrok (okolica, trava)
- mir
- več prostora (otroci imajo lahko svojo sobo)
- več prostora pomeni tudi več prostora za tvoje hobije
- v primeru električnega avtomobila ga polniš v garaži
- roštiljada + pivo s kolegi na svoji zemlji
- hiša bo hitro ratala luxus, ki si ga ne bo mogel vsak privoščiti. Cene bodo šle v nebo. Pomeni: dobra investicija

Minusi hiše:
- nikoli ne zmanjka dela

Verjetno sem še kaj pozabil.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

jabe ::

m0LN4r je izjavil:

Ok zdaj sem se nasel neke vrstNe hise 5km od centra v istem budgetu.


Tole...
Sem pa kako leto čez tvoj interval. Na stara leta pa stanovanje blizu vsega.

Invictus ::

FireSnake je izjavil:

Hiša.

Plusi stanovanja:
- nobenega dela
- manjši stroški vzdrževanja

To dvoje niti pod razno ni nujno res...

- nobenega dela -> sicer res, če plačevanje položnbic ne šteješ med delo... Ko pa pregledaš račune, pa vidiš vse preplačano...
- manjši stroški vzdrževanja -> odvisno od višine rezervenga sklada, tečnobe sostanovalcev, starosti bloka, pa še kaj in pa koliko si pač tečen pri hiši.

Znajo biti pa v bajti manjši tekoči stroški, saj upravnikovih računov ni...

Ko sešteješ vse skuapj, ni nujno bajta dražja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Telbanc ::

Najbolje je živeti na obrobju manjšega mesta. Maš vse, bolnico....trgovine, tud se kaj dogaja pa nisi v centru. Recimo 1,5 km od centra. Hiša. Vrt. ...
Če so zraven še toplice, je pa čista zmaga.
Hvala bogu, nisem cepljen za covid-19.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Telbanc ()

Sc0ut ::

m0LN4r je izjavil:

Jah pocasi se bo treba odlociti, zanima me vase razmisljanje. Bolj tistih, ki ste stari okoli 25-35 in ste ziveli v kakem manjsem mestu.
Ajd recimo vsaj 15-20.000 prebivalcev.
Kaksni so vasi za in proti argumenti za stanovanje proti hisi.

Sledeca situacija:

A: Kupiti stanovanje v mestu, novogradnja, Energijski A+ ipd. soseska 40 stanovanj + dve garazi, stanovanja imajo svoje dvorice.
- 95 kvadratov, 4 sobno, prakticno v starejsem centru mesta, nizka pozidava, malo prometa, umirjen del. Podobno mariborskemu delu pri parku, ampak brez parka.



B: Za isti denar, graditi, 20km od mesta, ca. 145 Kvadratov netto. Na vasi je vse na voljo, isto kot v mestu, samo v manjsih kolicinah.
Razen kaksne bolnice, rentgena, ortopeda, kaksne bolj posebnih sort stvari ni. Seveda pa je v mestu tega, kar je na vasi 10x vec.
Mestnega vrveza ni nobenega, ob osmih zvecer je ze "smrtna tisina" in so vsi zaprti v svoje bajte.



PS: Trenutno zivim na vasi v opciji B, pred tem sem zivel v mestu ca. 7 let.
Razlika je, ko gres po mestu naokoli imas obcutek, da se nekaj dogaja, vidis mlade, stare, mesano na zaru. Prakticno lahko vsak dan nekaj novega vidis, poskusis.
Na vasi je pa tko, da je vse mirno, skoraj prevec mirno. Zgodi se, da grem na eno urni sprehod zvecer in ne srecas zive duse.

Sem povprasal sodelavce in so odgovarjali zelo razlicno.
Sodelavka rece, ona nebi sla nazaj v mesto, ker je rajsi z otroci doma, kljub temu, da pogresa druzenje/dogajanje v mestu.
Sodelavec, ki je sel v penzijo, se je pa ravno pri 50ih iz tocno te vasi v primeru B, preselil v mesto A. Za njega je to bilo premirno, premalo ljudi, premalo stvari za videt, sprobat, aka tudi, ce gres 1x na mesec v PUB na pijaco, lahko gres vsak mesec drugam, kino, biljard, lasertag, ni da ni, prireditve prakticno vsak teden.
Potem sem isto srecal dva penzionista, par okoli 70, ki sta po penziji prodala hiso na vasi B in se preselila v mesto A. Razlog, oskrba, zdravstvene institucije, na vasi na sprehodu nimas nic za videt, obcutit, je dolgocasno - njune besede.

Vas raste nenormalno, ampak to so ljudje, ki prihajajo iz mesta, ki je 20x vecje od mesta v primeru A. Glede otrok, ja verjamem, da je za majhne otroke fajn. Imam pa 16 letnega praktikanta, ki je iz vasi B in mi jamra, da ima 3/4 sosolcev iz mesta in vasi okoli mesta, tako da je popoldansko druzenje prakticno brez prevoza nemogoce in logisticna tocka druzenja je spet v mestu, na vasi pa razen fuzbala nimas kaj za pocet.

A je med 95 in 2x73 kvadrati velika razlika? Kako ste ziveli in kako zivite danes? V katerih letih ste?


Hiša, ampak pozabi na "za isti denar". Razlika je samo v parceli in v komunalnem, ostalo vse enako. Pa sami priseski, 250 geodet, 400 (geometer 2x), 400 cenilec, gradbena taksa, notar, takse za priklop... Pa vsi z boljsimi avti od tebe kot investitorja :)
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Sc0ut ::

Drugače pa glede življenja - koliko si odprte narave, toliko boš živel in užival. Izhajam iz hiše, vendar sem kot mladostnik v njej živel kot v bloku. Zdaj ko imava otroke pa smo v bloku in smo ves čas "okrog". Moj nasvet je, če le lahko, idi v hišo. Če ne, pa čimveč vikend izletov in popoldanskih pohajkovanj. To je glavno, ne cegli. Pa to govorim ko sem glih med gradnjo.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

Likalnik ::

Živjo, star sem 37 let...praktično že celo življenje v hiši na vasi...vmes je bil eno obdobje, ko sem živel v najemniškem stanovanju....pa sem se zelo hitro po tistem odločil za hišo...
super mi je, da imam svoj vrt (kljub temu, da ne maram delati na vrtu)...sem si naredil tako, da sem si posadil drevje Tisa, katera zelo počasi raste in jo v primerjavi z živo mejo ni potrebno na vsake 14 dni rezati.
kar se tiče ostalih sadnih dreves...sem jih večino že podrl...pustil sem samo še dva...te dva redno obiram in režem....tu je potem še trava katero je potrebno redno kositi in pa pozimi kidat sneg...načeloma so pa to glavna opravila okoli hiše z vrtom (kdaj še kakšno stvar pomedem)...pustimo pa vsamo vzdrževanje hiše in notranjih prostorov...to je potrebno tudi v stanovanju

glede lokacije je pa tako...živim na vasi s 3000 prebivalci (se pravi lahko to upravičeno imenujemo vas)...pa vendar imam vse stvari na dosegu nog, skirce, kolesa, skuterja oziroma avtomobila (zdravnik, lekarna, dm, zobar, šola, pošta, banka, ogromno trgovin (merkur, lidl, hofer, spar, tuš, eurospin, mercator, mcdonalds, tedi), glasbena šola, nogomet, košarka, odbojka, razni avtomehaniki, bari in gostilne, sedaj gradijo še trgovski center z 9-timi trgovinami, med njimi muller)......vse to lahko dosežem peš...odvisno koliko se mi pač mudi in na podlagi tega izberem prevozno sredstvo.

narave polno skupaj z bajerjem....vse na dosegu nog.
avtocesta 2 minuti stran....Ljubljana 30 minut stran.

Kar hočem povedati je to, da tudi na vasi imaš lahko vse te stvari kot ti jih nudijo v mestu (če le nisi preveč zahteven)..če pa že se ti zalušta Zara v centru Ljubljane se pa usedeš v avto in si v pol ure tam....

poleg tega imaš pa še vedno mir...in ja tak kot si napisal...med tednom zvečer/ponoči ne srečaš žive duše...in hvala bogu, da je tako...in upam, da bo čim dalj tako

Invictus ::

Glavna prednost hiše je, da imaš vedno kje parkirati.

V Ljubljani je to vredno 100k, v kakem drugem mestu malo manj, ampak še vseeno precej...

Ni boljšega občutka, ko veš, da te plac čaka, ne v stanovanju, ko ne veš kje bo zjutraj avto...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mile ::

Imam dva mesta v garaži pod blokom in nista stala 100K

FireSnake ::

Invictus je izjavil:

FireSnake je izjavil:

Hiša.

Plusi stanovanja:
- nobenega dela
- manjši stroški vzdrževanja

To dvoje niti pod razno ni nujno res...

- nobenega dela -> sicer res, če plačevanje položnbic ne šteješ med delo... Ko pa pregledaš račune, pa vidiš vse preplačano...
- manjši stroški vzdrževanja -> odvisno od višine rezervenga sklada, tečnobe sostanovalcev, starosti bloka, pa še kaj in pa koliko si pač tečen pri hiši.

Znajo biti pa v bajti manjši tekoči stroški, saj upravnikovih računov ni...

Ko sešteješ vse skuapj, ni nujno bajta dražja.


Govorimo o novogradnjah in ne o starih plesnivih beznicah.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

MadIggy ::

Jaz sem živel v obojem. Nisem tako zelo nagnjen k hiši. Rekel bi, dokler nimaš družine in se velika večina tvojih obveznosti navezuje na to, bi preferiral stanovanje v centru. Družabno življenje, bistveno manj dela in stroškov z vzdrževanjem, edina skrb ti je zalivanje rož tudi če greš za več mesecev od doma. Ko pa imaš enkrat družino in dnevne obveznosti, si obsojen na 21 dni dopusta pa selitev v hišo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadIggy ()

Invictus ::

mile je izjavil:

Imam dva mesta v garaži pod blokom in nista stala 100K

Sta bila pa 50k. Čisto normalna cena za 2 parklirna mesta dandanes...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Vetrpiha ::

m0LN4r je izjavil:

Torej hisa na vasi, ce si full introvertiran in te vse moti al pa se pac nasplosno izogibas javnosti?
Konsenz?

Hiša na selu, če želiš SVOJ mir, v mestu če želiš mir sebe in še 100 drugih.
Prevoz? Otroci znajo iti na avtobus, le glej, da bo avtobusna nekje blizu == do 1km
Vrtec, šola, trgovina, bencinska - gledaš da je na poti iz službe.

Invictus ::

FireSnake je izjavil:


Govorimo o novogradnjah in ne o starih plesnivih beznicah.

Novogradnje so še slabše, marsikdo raje kupi stanoivanje v starem bloku.

- Novogradnje 10 let nimajo obveznega rezervnega sklada. Če gre kaj narobe, gre iz tvojega žepa direkt.
- Napake naj bi krila garancija propadlega podjetja, pač praksa.
- Napake se sploh še niso našle, ko pa se, je investicija velika.

Če kdo misli, da je novogradnja zadetek na lotu, malo morgen.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TehDucky ::

Od nekdaj živim v hiši, zaenkrat še vedno v isti, ker mi situacija ne omogoča nakupa svoje hiše/stanovanja. Je iz surovega stanja do novega stanovanja stalo 40k€ za dobrih 80m2 v hiši staršev.

Ker si sposojam še eno sobo v pritličju, kjer imam voziček, kolesa, 3d printer, skrinjo ter spravljene čevlje, sem verjetno z vsem skupaj res nekje na 90-95m2.

Od zgornjih primerov, bi se definitivno odločil za svojo hišo 170m2. Kot so ostali rekli, da ima lahko vsak otrok svojo sobo, pa da lahko sam pospravim še kakšno večjo igračo.

Sem bližje Ljubljani kot Likalnik (še vedno Gorenjska), še bolj na vasi - 200 ljudi pa še 10min oddaljen z avtom do trgovin, pa mi nič ne manjka. Največ je vbistvu še problem s sosedi, k tišijo svoj prav.

Imam kolegico, ki je v hiši v štepanjcu v Lj, živela na primorskem v stanovanju ob študiju, pa bi mogoče živela samo kakšno prehodno obdobje v stanovanju še, ostalo pa potem spet v hiši.

Teta pa bi tudi pri 67 iz stanovanja v Kranju (cca 50m2), bi sedaj zidala hišo zraven nas.

FireSnake ::

Invictus je izjavil:

FireSnake je izjavil:


Govorimo o novogradnjah in ne o starih plesnivih beznicah.

Novogradnje so še slabše, marsikdo raje kupi stanoivanje v starem bloku.

- Novogradnje 10 let nimajo obveznega rezervnega sklada. Če gre kaj narobe, gre iz tvojega žepa direkt.
- Napake naj bi krila garancija propadlega podjetja, pač praksa.
- Napake se sploh še niso našle, ko pa se, je investicija velika.

Če kdo misli, da je novogradnja zadetek na lotu, malo morgen.


Ojej koliko neumnosti na enem mestu pa res malo kdaj zaslediš!
Za rezervni sklad še nisi slišal?
Pa ne tisti, ki ga stanovalci zbirajo. Ampak tisti, ki ga moram izvajalec deponirati na banko. In iz tega se potem črpa za skrite napake.
Če prvih 10 let sklad ni obvezen še ne pomeni, da ga ni (stanovalci se komot od prvega dneva dalje dogovorijo, da zbirajo).
Propadlo podjetje? Komot! Denar za popravilo je zagotovljen in lahko to opravi druga firma.
Če se napaka ne najde v desetih letih, kdaj se bo? Čez 30? Ukolikor je to to, potem je to nepomembno.

Stare plesnive luknje? Hvala lepa! Lahko vse menjaš, pa je še vedno staro.
Primer: cevi menjaš po celem stanovanju. Kaj si naredil? Nič, popolnoma nič, ker je vsa ostala napeljava še vedno stara.
Da o energetski učinkovitosto ne izgubljam besed.
In kje v starih blokih imaš svoj števec za plin (ali ogrevanje nasploh)? Nikjer.
pohištvo: pri novogradnji si vse urediš sam, kot ti paše. Če kupiš staro je treba najprej vse pohištvo ven spraviti, sanirati in kupiti novo. Sanacija je pa zastonj?
Še to: četudi saniraš, še vedno ni novo!

Ti pa kar uživaj v starih podrtijah, ti nihče ne brani. Le ne govori kot, da je to najboljša stvar po narezanem kruhu.
Ker ni. Primerjave med novogradnjo in starim stanovanjem sploh ni (sem preizkusil oboje in tudi tretjo varianto: življenje v hiši).
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Sparkxl ::

Živim v hiši skoraj v centru mesta in v naslednjih letih se selimo v stanovanje v centru.
Hodimo pogosto k tašči na vas in ni je teorije, da bi jaz tam hotel živeti. Brez zajebancije, ampak tam se vozijo 300m do gostilne z avtom.
Jaz avto v petek parkiram in se ga do ponedeljka ne dotaknem. Peš imam 10 min do centra in 10 min do gozda. Imamo toliko stvari na dosegu peš honde ali kolesa, da avta ne rabimo. In to mi je največji plus. Otroci od 6 leta dalje hodijo sami na svoje dejavnosti. Pred tem smo jih vozli s kolesom. Prihranimo neverjetno dosti časa s tem da je vse blizu. In čas meni pomeni daleč največ, ker ga je vsako leto manj. In mi na kraj pameti ne pade da ga zabijam v avtu.
Selimo pa se iz hiše zato, ker se meni vedno manj da ubadat s hišo in okolico. Dela nikoli ne zmanjka in meni se več ne da.

Invictus je izjavil:

FireSnake je izjavil:


Govorimo o novogradnjah in ne o starih plesnivih beznicah.

Novogradnje so še slabše, marsikdo raje kupi stanoivanje v starem bloku.

- Novogradnje 10 let nimajo obveznega rezervnega sklada. Če gre kaj narobe, gre iz tvojega žepa direkt.
- Napake naj bi krila garancija propadlega podjetja, pač praksa.
- Napake se sploh še niso našle, ko pa se, je investicija velika.

Če kdo misli, da je novogradnja zadetek na lotu, malo morgen.


Čakaj malo, če te prav razumem: si prebivalec metropole sredi sveta, tukaj se predstavljaš kot nekdo ki se ne vstane zjutraj, če ne bo vsaj 1k€ zaslužil tisti dan....in živiš v stari socialistični luknji in se tolažiš da so novogradnje slabše od tega??? Ded, nekaj v življenju delaš narobe :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sparkxl ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanje v mestu ali Hiska izven mesta (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
566459 (3874) m0LN4r
»

Beg iz mest na podeželje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11813231 (8418) c3p0
»

Zaznan trend porasta povpraševanja po hišah na podeželju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17818175 (13254) trancer01
»

Vsi, ki ste gradili hiše - se je splačalo? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Loža
43273730 (59529) damirj79
»

Post vojna, baby boom generacija in njihova mentaliteta? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12219278 (16659) echo

Več podobnih tem