» »

Izkušnje s prehranskimi dodatki

Izkušnje s prehranskimi dodatki

«
1
2

Alen716 ::

Zanima me, kakšne imate izkušnje, tisti, ki uporabljate razne prehranske dodatke. Ali se pri naših izdelkih, ki so na voljo v lekarnah, dm-ih, mullerju, občuti kakšen učinek ali gre bolj za placebo efekte?

Recimo glede vitaminov, kot so B kompleks, C. Hvala!
  • spremenil: Alen716 ()

nomad_soul ::

Sheldon je rekel, da so to samo sestavine za dragi urin.

youtube

carota ::

Alen716 je izjavil:

Zanima me, kakšne imate izkušnje, tisti, ki uporabljate razne prehranske dodatke. Ali se pri naših izdelkih, ki so na voljo v lekarnah, dm-ih, mullerju, občuti kakšen učinek ali gre bolj za placebo efekte?

Kakšen odgovor pa pričakuješ?!? Če nekdo uporablja prehranske dodatke to počne zato, ker občuti učinek. Kako bo vedel ali je placebo ali ne?

popster ::

mene pa zanima ce kdo uporablja koffein tablete za kurjenje maščob, baje da je to uredu

RejZoR ::

nomad_soul je izjavil:

Sheldon je rekel, da so to samo sestavine za dragi urin.

youtube


To velja samo za v vodi topne vitamine. Če ti jih primanjkuje boš dopolnil razliko, presežek se bo vedno izločil z urinom. Drugo pa so snovi, ki niso topne v vodi in presežkov ne izločaš. Zato posploševat, da je vse žegnana voda ni ravno inteligentno početje...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

carota ::

RejZoR je izjavil:

nomad_soul je izjavil:

Sheldon je rekel, da so to samo sestavine za dragi urin.

youtube


To velja samo za v vodi topne vitamine. Če ti jih primanjkuje boš dopolnil razliko, presežek se bo vedno izločil z urinom. Drugo pa so snovi, ki niso topne v vodi in presežkov ne izločaš. Zato posploševat, da je vse žegnana voda ni ravno inteligentno početje...

The Big Bang Theory is an American situation comedy. ;)

Jst ::

Jaz kupujem vitamine/minerale/omega 369.

Jaz ne jem redno, ne jem nevemkako zdravo in sem bil včasih skozi bolan. Premalo sem bil oblečen in če je samo majhen veter zapihal sem zbolel. (Imam pa tudi HUDO EXTRA HUDO alergijo, za alergene, ki so prisotni čez celo leto - katastrofa.)

Kupoval sem v lekarni različne izdelke, potem na Calivita in podobnih,... Dokler nisem našel proteini.si, maxximmus,...

Hotel sem shujšati za 10kg in sem si nabavil Fat Burner, ki so ga zelo priporočali (sedaj so ga umaknili oz. prepovedali, ker je notri neka snov iz katere lahko narediš speed) in je bil tudi konkretno drag. A z njim sem shujšal - res Magic Pill!

Jaz prej nisem nikoli jedel zajtrka. Sedaj pa jem kosmiče z mlekom (prej pa v mleko zmešam eno do dve merice proteinov). Po zajtrku pojem 2 kapsuli Armor-V (na dan naj bi jih 6). Med kosilom pa 2 ANAVITE (ki naj bi jih tudi 6 na dan).

Ko sem našel to kombinacijo, sem zdrav in ANAVITE mi ob kosilu da ravno toliko energije, da ne čutim tiste standardne zaspanosti/zmatranosti okoli treh. ANAVITE ima namreč še nekaj sestavin, ki ti dajo energijo (beta-alanin in l-carnitine).

Prej sem bil na vsakih par mesecev prehlajen in ponavadi potem bolan teden dni. Sedaj seveda zbolim, ampak za gripo, ne za vsako malenkost.

Je pa tako, da smo si ljudje različni imamo različne imunske sisteme in naj si vsak, ki ima probleme, najde svoj recept.

Če je to samo placebo, je drag placebo, ampak jaz sem zadovoljen iz večih razlogov. Škoda je samo to, da sta našteta produkta v USA skoraj pol cenejša.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

carota ::

Brutalfit, tvoj prispevek sodi med male oglase. :)

Izdelkom narejenim v USA ni treba dobiti potrdila FDA, da so trditve na nalepki resnične. Tudi vsak jih lahko legalno v domači garaži zmeša in prodaja - tudi o tem govori dokumentarec "Bigger stronger faster" (Youtube). Za evropske izdelke naj bi bilo to boljše urejeno.

Problemček vidim v tem, da je človeško telo dokaj trdoživo in na kratek rok prenese marsikaj, čez 10 - 15 let pa se lahko pojavijo težave, ki bi lahko izvirale iz jemanja kakšnega takega dodatka. Tega ne vemo zagotovo, dejstvo pa je da imajo tisti, ki raznih dodatkov ful zaužijejo, zdravstvene težave.

korenje3 ::

a sol pa sladkor se šteje kot prehranski dodatek?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Looooooka ::

ce ju jes z zlico kot samostojen obrok ne :D

innerspace ::

Redno jemljem omega3, obcasno multivitamin tablete, C vitamin, D3 in magnezij(citrat) po potrebi.
Fat burnerjev ne potrebujem, kvecjemu za po potrebi povecat pozornost(v bistvu nimam problemov s tem)...

Nisem zbolel ze vsaj 5 let, malenkostnih prehladov ne stejem(tu pa tam za kak dan) imam pa hudo alergijo na neidentificiran alergen(verjetno na plesen ali kak stabilizator v predelani hrani, ziher pa na eno od ucinkovin Dalerona Cold3 - nekoc skoraj umrl).

Prehranski dodatki so lahko zelo dobra zadeva, ce se clovek neredno in pomanjkljivo prehranjuje, niso pa nikakor nujni(razen za specificne namene).
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Mesar ::

BUčke...
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: innerspace ()

jype ::

Včasih si v cukr vsujem mal čokolina pa z mlekom zalijem, al pa s projo, soli pa ne jem.

Pithlit ::

Mesar je izjavil:

BUčke...

Sem imela nizek kalij. Dohtar predpisal kalinor (šumeče tablete). Kalij se je popravil.

Ne vem če so ravno bučke.

Je pa tudi res da ne vem kaj je s temi tabletami ki se jih kupi v raznih drogerijah pa najboljših sosedih.
Life is as complicated as we make it...

Mesar ::

Kalinor pa ima tudi E330 noter -> veselo branje http://med.over.net/forum5/read.php?21,...
Your turn to burn!

Mesar ::

IMHO če se prehranski dodatki uporabljajo v izrednih primerih (bolezni, itd) in samo za določen čas verjetno ni problem. Sej te od vsake malenkosti ne pobere...

ampak če moreš prehranske dodatke jest zaradi svoje načina življenja in predvsem prehranjevanja pa imaš problem, velik problem. Sicer pa statistika govori sama za sebe, počasi prihajajo ven študije, statistike in napovedi za naprej in za nazaj - rezultati kar se tiče rakavih obolenj so milo rečeno zaskrbljujoči.
Your turn to burn!

Pithlit ::

E330:
This additive is suitable for vegetarians
This additive is safe for children
This additive is safe for allergics

Velike količine E330 se recimo najde v citrusih (bio pridelanih), pa kiwijih (bio pridelanih), pa v jagodah, pa v paradižnikih.

Šit... čist strah me mora bit. Samo sranje so ti E-ji. Fental me bojo!!!!

Dejmo malo pamet v roke preden gremo ostale strašit.
Life is as complicated as we make it...

Mesar ::

Ja če jih boš dost jedla te bojo res fental, odločitev je tvoja.
Your turn to burn!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mesar ()

Avenger ::

popster je izjavil:

mene pa zanima ce kdo uporablja koffein tablete za kurjenje maščob, baje da je to uredu


Te kapsule imajo ponavadi še druge sestavine, med drugim taurin. In ne, ni v redu, ker krči žile, dviga pritisk in tako pospešuje krvni pritisk ter zmanjšuje prekrvavitev. Za kurjenje maščob je najbolje črtati rafiniran sladkor in manj jesti.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

korenje3 ::

Pithlit je izjavil:

E330:
This additive is suitable for vegetarians
This additive is safe for children
This additive is safe for allergics

Velike količine E330 se recimo najde v citrusih (bio pridelanih), pa kiwijih (bio pridelanih), pa v jagodah, pa v paradižnikih.

Šit... čist strah me mora bit. Samo sranje so ti E-ji. Fental me bojo!!!!

Dejmo malo pamet v roke preden gremo ostale strašit.


nekateri Eji so praktično iz gnusnih stvari, jemo jih pa vsak dan. recimo nekateri Eji so iz živalske dlake, drugi iz nekih iztrebkov, tretji iz svinjske kože...
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Pithlit ::

Zato je pa treba kaj prebrat preden se paniko zganja. Ne pa "E*** je noter!!! Svinjarija!"
Life is as complicated as we make it...

innerspace ::

korenje3 je izjavil:

...recimo nekateri Eji so iz živalske dlake, drugi iz nekih iztrebkov, tretji iz svinjske kože...



Recimo kateri so to in ali jih res jemo vsak dan? Svinjska koza je za marsikoga poslastica. "Blues" much??

E number @ Wikipedia
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

black ice ::

popster je izjavil:

mene pa zanima ce kdo uporablja koffein tablete za kurjenje maščob, baje da je to uredu

Brez dela ni jela. S temi tabletami se ni za zajebavat, ker imaš lahko težave s srcem.

[D]emon ::

Prehranska dopolnila niso nadomestilo za uravnotezeno prehrano.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

RejZoR ::

Mesar je izjavil:

Kalinor pa ima tudi E330 noter -> veselo branje http://med.over.net/forum5/read.php?21,...


Seveda, samo da folk vidi oznako Exxx in že v luft pa delat celo galamo. Je pa čist navadna citronska kislina, ki jo najdeš v vsakem jebenem citrusu. Ne mi rečt da so zdej že limone strupene. Dafuck no folk, a ste res totalno brainwashed ovce!?

Pa zaboga nehajte brat bedaste strani kjer opisujejo aditive (oz bolj specifično E designacijo), kjer tolk pretiravajo da te srat stisne. E330 je eden lepših primerov pretiravanja, ni pa edini.
Te trapaste tabele uporabljam samo zato da iz numeričnega podatka dobim ime spojine v črkah. Vse naprej raziskujem samostojno, ker so ti pisci E tabel eni težki zakompleksqani paranoiki. Če mi kdo uspe najti normalno tabelo ki ni spisana iz strani teh povsem pristranskih bebotov, naj mi jo lepo prosim zalepi, da jo bom imel kot uporabno referenco.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Looooooka ::

Če ti primankuje željeza potem pac ne gres do cigana. Kupis tabletke z zlezom in se bos v par dneh ce ne se isti dan opazil razliko.
Ce hoces temu rect placebo efekt good for you.
Ce se veliko ukvarjas s spportom moras pac tud mal vec vitaminov vcasih pojest.
Sure lahko vse to nadomestis z normalno prehrano(tisto s zelezom ne vem zakaj bi se zajebaval...) ampak zakaj ne bi lepo spil v obliki soka, ki ma cist dober okus.
Vcasih dejansko boljse in lazje od zvecenja pol kile sadja. Pa se cukr so dal ven.
Bolj zaskrbljujoce je pa to, da so zdaj folk tok prestrasil, da vecina misli, da brez teh dodatkov ne morejo zivet in je treba nujno vsak dan pozret neko multivitaminsko bombo.

[D]emon ::

Looooooka je izjavil:

ampak zakaj ne bi lepo spil v obliki soka, ki ma cist dober okus


Ker sintetizirani vitamini niso kvalitativno ekvivalentni naravnim.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

Massacra ::

Citronska ksl. in njena škodljivost? Kaj bi naj bilo to? Jemanje z žlico?

Je pa v bistvu koristna! In ne samo v prehrani in raznih oblikah soli (bazični citrati).

S solmi citr.ksl. so recimo zemljo "prebogato" težkih kovin naredili spet rodovitno. Da ne omenim genskega inženiringa, ki je rastlinam omogočil sintezo citr.ksl. in posledično izplavlanje težkih kovin iz njih (recimo Al-citrat, železov(II ali III)-citrat...)..

Tole je že kdo pil? Irn-Bru

RejZoR ::

[D]emon je izjavil:

Looooooka je izjavil:

ampak zakaj ne bi lepo spil v obliki soka, ki ma cist dober okus


Ker sintetizirani vitamini niso kvalitativno ekvivalentni naravnim.


Kar pa me pomeni da ne učinkujejo. Pa tud sicer, ko imaš nek molekularno obliko je v končni fazi vseeno al je naravno ali sintetizirano. Molekule so molekule. Kot bi rekel, da sintetizirana voda ne bi bila enaka naravni vodi. Še vedno gre za vez dveh vodikovih in ene kisikove molekule. Kakorkoli to obrneš imaš vedno v igri iste molekule in kot rezultat isto spojino. Razlika je v čistosti. V naravni boš našel še cel kup drugih vodotopnih mineralov, ampak tega po molekularni definiciji ne moreš smatrat kot vodo ampak kot spojino vode in drugih snovi.

Isto je pri vitaminih oz nasploh teh aditivih, kjer nastane problem ne zaradi neučinkovitosti slednjih ampak za manjkajoče vezi. Folk golta te prehranske dodatke in se na drugi strani povsem izogiba drugim pomembnim snovem. Lep primer je vitamin D, ki se mora v telesu presnavljat s pomočjo maščob. Vsi pa vemo, da je dandanes trend da so maščobe najhujše zlo in nekateri to vzamejo preveč resno. Spet druge se vežejo brez kakšnih posebnih vezi na druge snovi, pri nekaterih pa združujejo po 2 različna tipa snovi, ki se dopolnjujeta znotraj enega prehrambenega dodatka (npr kalcijeve tablete skoraj vedno vsebujejo še vitamin D).
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Jst ::

>Vendar zdravo počutje oziroma zdrav način življenja lahko naredimo le z pravim dnevnim
>jedilnikom ter aktivnim življenjem kolikor se le da.

Imam psa in naredim od 10 do 15km na dan z njim. Zelo hitro hodim in zjutraj 5,6,7 KM v slabi uri (hodim okoli 7km/h - sportstracker app, ki jo vklopim, ko grem na sprehod.) in enako zvečer.

Ampak prehranjujem se pa nezdravo. Pa ne z McDonalds verjanto. Alergičen sem na skoraj vse sadje. Recimo po jaboku bi si najraje z ščetko za sekret praskal grlo.

Zelenjave pa ne maram. (Oziroma redokatero zelenjavo jem.) Kisa pa ne prenesem. Avtomatski bruh že od otroštva. Tako da "solata zraven kosila" bi pri meni pomenilo cel obrok v sekretu. Joj, kolikokrat, ko sem bil otrok so me hotli navaditi na kis "boš dobil novo to ali ono," jaz čisto vesel, ampak kolikor sem pojedel kaj, kar je bilo v kisu, bruh.


---

>Nepozabite z zajtrkom se dan začne in je najpomembnejši obrok v dnevu!

Zadnjič sem bral raziskavo, da so zradirali še en mit, ki pravi jej zajtrk kot kralj, kosilo kot ?, večerjo kot berač. No, v resnici je pa tako: Čimvečji zajtrk boš pojedel, več boš čez dan pojedel kosila in večerje in obratno - manjši zajtrk = manjše kosilo in večerja. Zanimivo, a ne?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Looooooka ::

Heh...jst zajtrka velikrat ne jem. Moje vecerje so pa vedno ogromne :D

joze-67 ::

Jst je izjavil:

Zadnjič sem bral raziskavo, da so zradirali še en mit, ki pravi jej zajtrk kot kralj, kosilo kot ?, večerjo kot berač. No, v resnici je pa tako: Čimvečji zajtrk boš pojedel, več boš čez dan pojedel kosila in večerje in obratno - manjši zajtrk = manjše kosilo in večerja.


Za začetek, ne gre za mit, ampak za nasvet. In potem gre samo še navzdol.

innerspace ::

[D]emon je izjavil:

Ker sintetizirani vitamini niso kvalitativno ekvivalentni naravnim.


Vsi vitamini so sintetizirani, tudi tisti "naravni". Razlik v delovanju med naravnimi in umetnimi ni, ker gre za enake molekule.
Edina razlika je, da naravni vitamini pridejo v paketu z aromo, okusom in sladkorjem ter kako vlaknino, vse to v paketu imenovanem "sadje", medtem ko so umetni izolirani od ostalih snovi.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

btree ::

Jaz sem probal različne alge iz DM-a,nobenega efekta. Poznam pa super zadevo za energijo: Maca, eno žlico na dan z vodo.

Jst ::

Jaz tudi poznam zelo poceni energy boost: zelo poceni "Fit Burner," ki ima samo kofein, izvleček zelenega čaja in l-carnitine. 90 kapsul je ~17EUR. Super zadeva. Ni pa niti malo podobna, kot ttisti Fat Burner, ki sem ga uporabljal jaz. Nisem imel nobenega apetita, polno energije in nikoli zmatran. Takrat sem tudi začel jesti zajtrk, ki ga prej nikoli v življenju nisem. Ampak pri "Fit Burner" poješ eno/dve kapsuli in si naslednjih 2-4 ure poln energije. Jaz ne pijem več kave (razen ko gremo s kolegi na kavo, pa še to pijem ponavadi kaj drugega) in občasno pojem eno to kapsulo in je stokrat boljši kot Red Bull ali Monster. Zraven spiješ še pol litra vode in če moraš (če si recimo programer, kot na primer jaz) karkoli pomagati, recimo drva, ti ni problema. :)

Res škoda, da so ga prepovedali. Bil je pa OxyLabs Elite (nekaj takšnega). V istem obdobju so prepovedali tudi Jack3D, ki je bil med body bilderji mana z neba, ker je imel isto učinkovino. Kolega je jemal Jack3D za BB in mi je rekel, da tudi nikoli ni bil zmatran. (Samo za razliko od Jack3D, so bile v "mojem" produktu tudi sestavine, zaradi katerih nisi imel apetita; Jack3D tega ni počel - samo našponal te je z energijo.)
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

737 ::

Seznam aditivov in njihovi učinki: www.ninamvseeno.org

Okapi ::

drugi iz nekih iztrebkov,
Recimo med.:))

ampak kolikor sem pojedel kaj, kar je bilo v kisu, bruh.
Mogoče bi ti moral nekdo povedati, da kis ni obvezna sestavina solate. Lahko uporabiš limonin sok, ali pa sploh nič.

O.

harvey ::

Vsi vitamini so sintetizirani, tudi tisti "naravni". Razlik v delovanju med naravnimi in umetnimi ni, ker gre za enake molekule.
Edina razlika je, da naravni vitamini pridejo v paketu z aromo, okusom in sladkorjem ter kako vlaknino, vse to v paketu imenovanem "sadje", medtem ko so umetni izolirani od ostalih snovi.


Molekularno res, farmakodinamsko pa povsem druga pesem....

Drug problem pa je status registracije teh dopolnil, saj se ne zahteva tako strogih norm pri proizvodnji, pakiranju, distribuciji kot pri zdravilih in je tveganje, da dobiš zgolj obarvan sladkor precej velika in to po visoki ceni :(
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

Jst ::

>Mogoče bi ti moral nekdo povedati, da kis ni obvezna sestavina solate. Lahko uporabiš
>limonin sok, ali pa sploh nič.

Okapi: pač, tisto zelenjavo, ki ni v kisu ali pripravljena z kisom jem normalno. Samo če je kis zraven je auto-bruh-efekt. Tudi rdečega vina ne maram. Belega pa samo tiste serije, ko jih je po 10.000 v eni seriji, ki so boljši kot doma narejen sok iz sadja.

Sadje mi je hujši problem. Sadje je "sladko" (v vseh pomenih :)). KO bi rad pojedel recimo jabolka ali pa breskve, pa je potem katastrofa.

Jeba je, če si alergičen na vse kar je možno. Mene - evolucijsko gledano - ne bi smelo biti na zemlji.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

RejZoR ::

737 je izjavil:

Seznam aditivov in njihovi učinki: www.ninamvseeno.org


Še ena brezvezna stran polna neresnic. E508, kalijev klorid in zraven velik debel rdeč X in kričeče opozorilo, da se ga moraš obvezno izogibat. Sorry, kalijev klorid je življenskega pomena in gre za kalijevo sol (ker kalija tako kot 99% drugih elementov ne najdeš v svoji čisti elemntarni obliki). Toliko o tem kakšen mega fail so praktično vse te strani. Pa E508 garantirano ni edini, ki sem ga našel. Da je škodljiv oz smrtonosen za organizem ga mora 75kg težka oseba pojest 190 gramov. Naj mi en junak najde živilo, ki vsebuje skor 20 dag čistega kalijevega klorida. Oz da boš kadarkoli v življenju naenkrat pojedel toliko živil, da boš naenkrat dobil tako dozo. Čisti BS. Večina aditivov v hrani je merjena v miligramih. Kako lahko to predoziraš ne vem. Razen če poješ 200 nekih tortic, ki vsebujejo po 1g E508. Kar se mi zdi skrajno nemogoč in absurden scenarij v vseh pomenih količin.

Grem stavit, da so to opozorilo nabili samo na podlagi dejstva, ker kalijev klorid uporabljajo pri srčnih operacijah za ustavljanje srca ter za usmrtitve kaznjencev s smrtonosno injekcijo. Ampak spet folk pozablja da lahko isto storiš če nekomu predoziraš železo, ki ga sicer prav tako rabiš za normalno funkcioniranje organizma. Količina, količina in še enkrat količina. Pa zaboga raje uporabljajte Google in si tam poiščite nevtralne podatke, ker čist vse te strani so tolk biased da glava boli. Očitno jih vedno odprejo neki težki fanatiki, ki so izključno nastrojeni proti aditivom in jim dol visi za DEJSTVA.

@Jst
Če ne prenašaš kisa na solati si jo probaj naredit z zenfom (oz gorčico :) ). Po želji lahko dodaš mal olivnega olja ni pa nujno. Sol za moj okus sploh ni potrebna. Gre super skupaj s katerokoli zeleno solato, radičem al pa tud paradižnikovo solato. Naredi prov fajn okus.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RejZoR ()

Pithlit ::

RejZoR je izjavil:

E508, kalijev klorid in zraven velik debel rdeč X in kričeče opozorilo, da se ga moraš obvezno izogibat.

Smeh no...
This additive is suitable for vegetarians
This additive is safe for children
This additive is safe for allergics

Še dobro da imamo take junake ki nimajo pojma kaj počnejo pa se lahko smejemo.
Life is as complicated as we make it...

RejZoR ::

E103. Ne samo da je ime napačno, napačen je tud podatek, spet z velikim rdečim križcem.
E103 oz alkannin je naravni antioksidant, antimikrobni, antitumorni in ima lastnost pospešenega zdravljenja ran, pridobiva pa se jo iz rastlin družine Alkanna tinctoria ki rastejo na jugu Francije. Ima pa značilno rdeče-rjavo barvo in se jo v hrani uporablja kot barvilo. Res neverjetno nevarna stvar.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Pithlit ::

No ja... kolk je e103 nevaren ne vem. V EU pa uporaba ni dovoljena (oz. je celo prepovedana)... baje zaradi strupenosti. Nisem pa nikjer našla zakaj naj bi bil strupen, prej nasprotno (v 5ih minutah iskanja).
Life is as complicated as we make it...

RejZoR ::

Celotna družina E150 je takorekoč navadna karamela pridobljena iz različnih ogljikovih hidratov (sladkorjev). Sami rdeči križci in rumeni klicaji. Dafuck, od kdaj je navadna karamela noro toksična!?

E153. Rastlinsko oglje. Rdeč X. WTF!?
E160b. Strupen je toliko kot oreščki za tiste, ki so pač alergični nanje. Ali pa jagode za tiste ki so alergični na jagode. Rumen trikotnik. Seriously!?
E210 Naraven konzervans, ki se nahaja v rastlini Rubus chamaemorus, se pa ga lahko tudi sintetizira. Big fat red X.
E211. Edini stranski učinek je hiperaktivnost pri otrocih pa še to niso dobili zanesljivih rezultatov iz raziskav. In other words, give chocolate to kids and watch them go hyperactive. Torej je čokolada tud blazno strupena al kako?
E235. Spet debel rdeč X. Da ima negativen učinek ga mora 75kg težka oseba na dan pojest 37,5 gramov, da ti rata slabo in fašeš drisko. Nekako isto kot če pretiravaš z Donatom.

Bi še nadaljeval pa se mi ne da. Tud vprašljivo je koliko tistih s kljukico je dejansko dobrih če so pri škodljivih tko kriminalno šlampasti.

TOLE NAJ BO REFERENCA ZA "E" OZNAČBE:
E number @ Wikipedia

@Pithlit
E103
Alkannin @ Wikipedia
Alkannin is an antioxidant[6] and has an antimicrobial effect against Staphylococcus aureus and Staphylococcus epidermidis. It is also known to have wound healing, antitumor, and antithrombotic properties.

Alkanna tinctoria @ Wikipedia
Ne vem edino zakaj v EU ni več odobreno za uporabo, nisem uspel najti nobenih podatkov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Looooooka ::

Bodo ze vedeli zakaj. Saj so solani.
Kar se pa nas laikov tice:
Certain azo dyes can break down under reductive conditions to release any of a group of defined aromatic amines. Consumer goods which contain listed aromatic amines originating from azo dyes were prohibited from manufacture and sale in European Union countries in September 2003. As only a small number of dyes contained an equally small number of amines, relatively few products were affected.[2]

Hence the ban.

E103 je ban fasal nekaj let prej.
Je bil pac pred casom :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Looooooka ()

RejZoR ::

Jah jezst tud lahko napišem, da je kakav noro toksičen pa nič ne navedem zakaj, je to eno navadno nabijanje v prazno. Thats why.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

Pithlit ::

Sem našla eno študijo kjer se pokaže da Alkannin sam ni toksičen (so pa nekateri derivati). Je pa študija na miših.

Pa en kup študij o tem kolk je fajn pri celjenju ran pa boju proti raku.

Rejzor: za referenco uporabljam tole. Zaenkrat je kul. Sploh ker imaš označbe razdeljene na 3 kriterije (za vegije, za otoke, za alergike). Tko da če je fail za vegije je zame čist kul. Etc, etc.
Life is as complicated as we make it...

innerspace ::

harvey je izjavil:

Molekularno res, farmakodinamsko pa povsem druga pesem....

Drug problem pa je status registracije teh dopolnil, saj se ne zahteva tako strogih norm pri proizvodnji, pakiranju, distribuciji kot pri zdravilih in je tveganje, da dobiš zgolj obarvan sladkor precej velika in to po visoki ceni :(


1) Zakaj bi bila pesem kakorkoli drugacna? Care to explain?
2) Kakor kje, EU ima razmeroma dobre regulacije, ZDA bistveno slabse. Tveganja, da bos dobil obarvan cuker v EU prakticno ni.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

RejZoR ::

Čeprav pa imata oba regulatorja dostikrat čudne zaključke. Je kar nekaj stvari, ki so v US of A prepovedane, v EU pa so čist normalno v živilih. Oz obratni scenariji. S pa tud scenariji kjer zaradi premalo informacij preventivno prepovejo zadevo čeprav ni znanih nobenih očitnih problemov.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

[D]emon ::

innerspace je izjavil:

Tveganja, da bos dobil obarvan cuker v EU prakticno ni.


Ker rafiniran sladkor sploh ni umetno pobeljen, kajne ? >:D
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zdrava prehrana in dodatki (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
19331184 (7914) mn
»

Prehranski dodatki (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13717582 (11561) blackbfm
»

Kuharija,... oziroma kaj jeste? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13316948 (14652) Unknown_001

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430205 (27864) dzinks63
»

Mc'Donalds (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
770143105 (117165) Spock83

Več podobnih tem