» »

Kamere na delovnem mestu?!? ali je to dovoljeno

Kamere na delovnem mestu?!? ali je to dovoljeno

Temo vidijo: vsi

smash ::

Zanima me kaj pravi zakon glede opazovanja delavcev s kamerami na delovnem mestu. Ali je to dovoljeno ali ne?

Kaj pravite vi in kaj pravi the law?!?

AndrejS ::

Kamere so v trgovinah, na črpalkah , menjalnicah,... Torej zakon dovoljuje. Samo mislim da morejo biti o tem obveščeni.

MadMicka ::

Zakon nič konkretnega ne govori o tem. Na splošno pa lahko rečemo, da lahko delodajalec varuje svoje premoženje tako napram tretjim osebam, kot tudi napram delavcem. Eden od načinov varovanja premoženja je tudi postavitev kamer. Seveda se lahko na ta način kontrolira tudi storilnost oz. delo delavcev. Po načelu, karr zakon ne prepoveduje, je dovoljeno, lahko rečemo, da delodajalec takšne stvari lahko počne. Tega bo v praksi vedno več, tako da se bo potrebno na take stvari navaditi :(

.

Microsoft ::

Panevem, kja imate take fobije pred kamerami? V vsaki stacuni so kamere, na vsaki banki, bencinskih, na dost kriziscih je ze to namontirano, pa nobeden nic ne jamra.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Yohan del Sud ::

Jej šmrklje na delovnem mestu pa te bodo izklopili prav hitro. >:D
www.strancar.com

smash ::

ma ne gre se za to...vprašanje je ali se poveča storilnost na delovnem mestu, če imaš pred sabo 8 ur na dan kamero ali ne....ali mislite da se več naredi, če je človek pod pritiskom (kao da ga 8 ur nonstop gleda šef) ali se naredi več, če kamer ni

mene bi recimo kamera postavljena na moj monitor zelo motila in ne vem če bi sprejel tako delo..kaj pa vas...

predstavljite si, da vaš šef sedi na mizi poleg vas 8 ur na dan in nonstop gleda v vaš monitor...bi naredili več ali manj..:\

PS: nimam jest nobenih težav s kamerami, gre samo za debato, kaj če bi ....slučajno kdaj..

Tody ::

Mnja če ima šef skoz čas gledat kaj ti delaš potem je dost slab šef, sicer pa se bi itak hitro izkazalo da se ne da to tako očitno narest, neko kamero ki nadzira celo sobo pa jest brez problema sprejmem. To da nekdo od mene pričakuje 8 ur totalne zbranosti in da delam 8 ur samo in le "work related" se mi zdi glupo.

Nejc Pintar ::

0moje mnenje je da se ti storilnost zmanjša, vem da v šoli ko pišemo kontrolono, in če mi profesor gleda pod prste težko delam in sem nezbran
Lahko je biti prvi, če si edini!

Microsoft ::

predstavljite si, da vaš šef sedi na mizi poleg vas 8 ur na dan in nonstop gleda v vaš monitor...bi naredili več ali manj..

To si predstavljam, ja. V filmu!! Dej no, a mislis, da ma sef cel dan cajt in vesele gledat v televizjo, da bo lahka gledu stiri fante, ki sedijo za PCjem in buljo v monitor? Dvomim.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

wishmaster ::

V trgovinah mora nekdo vedno opazovat.Obstajajo video pci snemalne kartice ki stanejo od 38.000 SIT dalje (dilerska cena).Če imaš 4 kamere gor priključene lahko na 40 giga disk shranimo za 1 teden in več videa .In za take stvari se že kar velik podjetij zanima.

poweroff ::

No, ne preveč bluzit. Lepo poglejmo, kaj ZVOP-1 pravi o tem:

Delovni prostori
77. člen

(1) Izvajanje videonadzora znotraj delovnih prostorov se lahko izvaja le v izjemnih primerih, kadar je to nujno potrebno za varnost ljudi ali premoženja ali za varovanje tajnih podatkov ter poslovne skrivnosti, tega namena pa ni možno doseči z milejšimi sredstvi.

(2) Videonadzor se lahko izvaja le glede tistih delov prostorov, kjer je potrebno varovati interese iz prejšnjega odstavka.

(3) Prepovedano je izvajati videonadzor v delovnih prostorih izven delovnega mesta, zlasti v garderobah, dvigalih in sanitarnih prostorih.

(4) Zaposleni morajo biti pred začetkom izvajanja videonadzora po tem členu vnaprej pisno obveščeni o njegovem izvajanju.

(5) Pred uvedbo videonadzora v osebi javnega ali zasebnega sektorja se mora delodajalec posvetovati z reprezentativnim sindikatom pri delodajalcu.

(6) Na področju obrambe države, obveščevalno-varnostne dejavnosti države in varovanja tajnih podatkov se ne uporabljata četrti in peti odstavek tega člena.

Po načelu, karr zakon ne prepoveduje, je dovoljeno, lahko rečemo, da delodajalec takšne stvari lahko počne.
Glede varstva osebnih podatkov velja nasprotno pravilo. Prepovedano je vse, kar ni izrecno dovoljeno. Glej ZVOP-1 in konvencijo.

V trgovinah mora nekdo vedno opazovat.
MORA?
Kateri predpis pa to določa?
sudo poweroff

Calligula ::

Belgijski telekom KPN oz njegova razvojna roka je pred casom naredila software, ki preprosto loci video signal v dva posamicno nerazpoznavna signala, ki se ju z geslom spet zdruzi.

Tako se da video pogledat samo, ce se ugotovi krsitev. Potem lahko najdejo krivca. S tem naj nebi apriori nadlegovali nedolznih ljudi z pretiranimi posegi v njihovo zasebnost.

poweroff ::

Super rešitev. To bi bilo uporabno tudi za data retencijo...
sudo poweroff

wishmaster ::

Matthai,najdi mi eno trgovino ko nima video nadzora (mislim seveda večje)

Trgovina mora poskrbet za svoje "premoženje". Lahko z varnostniki lahko z kamerami.Lahko pa nimajo nič.

Zgodovina sprememb…

MadMicka ::

Matthai, nisem vedel za ta člen. Hvala. Ampak, same procesne določbe niso za delodajalca nobena ovira. Posvetovanje s sindikatom je mrtva črka na papirju, saj neglede na mnenje sindikata lahko delodajalec ukrepa po svoje. Tudi obvestilo delavcem, češ, kamere smo postavili, ni nič posebnega, saj so kamere običajno vidne in bi delavci tudi brez takega obvestila tako ali drugače bili seznanjeni s tem. Obvestilo pa samo po sebi tako ali tako ne predstavlja nobenega stroška.

Vprašanje pa je, kako ozko bodo sodišča tolmačila določbe po vsebinski plati. Če bo delodajalec trdil in dokazal, da so se v delovnih prostorih že dogajale tatvine, bo verjetno lahko postavil kamere. Sodna praksa bo gotovo zanimiva, samo žal bo preteklo še precej vode, preden jo bomo videli. Glede na izraze kot "izjemoma" bi sicer moralo sodišče zadeve zelo strogo (v prid delavcem) tolmačiti. Vprašanje pa je, ali bi to lahko v končni fazi pripeljalo do tega, da bi se lahko kamere postavljale samo v določenih panogah (npr. banke, trgovine, podjetja, ki se ukvarjajo s varovanjem denarja, ipd.)

poweroff ::

wishmaster: ja, imajo jih. Ampak mene zanima kateri predpis prvi, da jih MORAJO imeti. Ti si namreč trdil da jih morajo imeti.
sudo poweroff

Dr_M ::

(3) Prepovedano je izvajati videonadzor v delovnih prostorih izven delovnega mesta, zlasti v garderobah, dvigalih in sanitarnih prostorih.

pr nas pa so v garderobah kamere, ker so ucas ful kradl, tko da so se delavci vec al mn strinjal z njimi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

poweroff ::

Potem je to očitno nezakonito.

Ampak drugače bi pa lahko delavci ta zakon uporabili vsaj kot argument - vi nam jemljete zasebnost, dajte nam dodatne ugodnosti (ali $$$) v nadomestilo.

:))
sudo poweroff

wishmaster ::

(1) Izvajanje videonadzora znotraj delovnih prostorov se lahko izvaja le v izjemnih primerih, kadar je to nujno potrebno za varnost ljudi ali premoženja ali za varovanje tajnih podatkov ter poslovne skrivnosti, tega namena pa ni možno doseči z milejšimi sredstvi.

Tale predpis :D .

lonz ::

No, da ne odpiram nove teme. Kolikor vem se je od zadnjega posta zakonodaja spreminjala, tako da me zanima tole:

V podjetju smo sprejeli odlok o prepovedi kajenja med delovnim časom (razen med malico in 10 minutnim odmorom ob 13.00 uri). Za to smo se odločili zaradi pritožb nekadilcev in nenazadnje zmanjšane storilnosti kadilcev. Ker se odlok ne spoštuje smo uvedli sankcioniranje neupoštevanja z zniževanjem količnika pri ocenjevanju uspešnosti pri vsaki kršitvi.
Ker ni mogoče biti fizično prisoten v proizvodnji v vseh izmenah, razmišljamo o uvedbi video-nadzornega sistema z notranjimi wi-fi kamerami.

Kako je sedaj tukaj z zakonodajo? Ali je dovolj seznanit zaposlene z dejstvom da so opazovani? Če je snemanje prepovedano - ali se lahko uporabi kamera za trenutno opazovanje brez zapisovanja videa na disk?
...arrrrrr, shiver me timbers...

xCore ::

zaposleni morajo biti seznanjeni da se izvaja video nadzor... ne rabijo pa se strinjat.
.:R Š T:. [.: Trust is a weakness :.]

RejZoR ::

Kamere so lahko ampak morajo bit o tem obveščeni zaposleni (v resnih firmah se običajno zaposlenim da obvestila za podpisat). Če se na istem območju nahajajo tud stranke pa mora bit na vidnem mestu označeno, da se izvaja video nadzor.
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

fosil ::

Kakor vem je zakonodaja taka, da je problematično snemanje na delovnem mestu.
Če pa snemaš zunaj, kamor folk hodi kadit, pa zadeve niso tako stroge.
Tako je!

kuglvinkl ::

lonz, če imaš čez compliance, vse kar si napisal v postu pošlji na gp.ip(at)ip-rs.si in boš dobil odgovor. Pa ne rabiš povedat, katera firma je to.

Le ne naredi napake, pa kaj zamolči. Ker se lahko z mnenjem obrišeš kje. Pač fair, radi bi nadzirali kadilce, mamicu jim zabušantsko + malo celofana.
Your focus determines your reallity

Looooooka ::

smash je izjavil:

Zanima me kaj pravi zakon glede opazovanja delavcev s kamerami na delovnem mestu. Ali je to dovoljeno ali ne?

Kaj pravite vi in kaj pravi the law?!?

Ne vem ampak jst mam 2 usmerjene v delovno mesto sefa in vhoda.
Da vem ce je kdo v pisarni :D

smash ::

heh...od te teme je že tolko let da sem že pozabil zakaj me je to zanimal :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Videonadzor kako in kaj? (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
5012846 (9197) starfotr
»

Snemanje ljudi ni dovoljeno, je rekla informacijska pooblaščenka ... ampak ...

Oddelek: Loža
202873 (2134) feryz
»

Čitalec prstnih odtisov

Oddelek: Pomoč in nasveti
347648 (7009) SeMiNeSanja
»

Videonadzor v slačilnicah Emporiuma (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
17724061 (17975) Manu

Več podobnih tem