» »

Top predators

Top predators

«
1
2 3

Thomas ::

Na kočevskem je 550 medvedov. V dveh letih jih bo 1000.

Kaj storiti? Jih postreliti ali kaj? Počakati, da jih zdesetkajo bolezni in lakota?

Kaj storiti z volkovi, ki se tudi množijo?

Kaj storiti s srnami in jeleni, ki jih je tudi do 10 krat več, kot bi bilo normalno? Vsaj tam, kjer medvedov, risov in volkov ni.

Naj bodo lovci top predators, ki redčijo vrste zveri, te pa naj bodo redčilci divjadi? Toda kaj, ko je lovcem največ do rogovja, medvedov jim pa ne pusti ubijati nihče? Še krmijo vso gozdno divjad, da je je še več.

Naj komando nad tem prevzamejo Zeleni? Policija?

Kaj bi z ribiči, ki "polagajo mladice" v vse reke?

Najmanj 50% Slovenije je divjina. Naj jo prepustimo starodavnim naravnim zakonom in ogradimo z visoko električno ograjo?

Ma kdo kakšno mnenje?







;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

jest pravm vse postrelat pa ribe izsušit..pol pa nove nenapadalne vrste z genetskim inženiringom naredit

recimo ribe za v akvarij k jih ni treba hrant pa vodo menat...pa macke k ne scijejo pa pse k ne serjejo....

zveri bi mel pa sam v ZOO-jih

tako bi bil svet velik bol varnejši pa lepši pa dišavnejši

>:D

Thomas ::

smashit

"Dobra" tehnika izmotavanja. Kadar gre za kakšen resen problem, našiziš GE pristaše ali kogarkoli tretjega pač.

Tako naj bi impliciral, da problem izvira od tam. Ali vsaj nekako odvrnil pozornost.

Seveda pa je to povsem deplasirano. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

globoko grlo ::

tko k rabmo mi svoj prostor tud živali rabjo svojga

medvede bi lahko izvažal, če jih mamo tok preveč

kaj lovci delajo je zgodba zase, al je to humano al ne, dejstvo je da morjo strelat živali, ker smo mi sami porušil ravnovesje med vrstami

recimo: če je medvedov full velik, pol več živali pojejo (verjetno še največ ovc) in se zlo razmnožijo, pol jim hrane zmanjka (recimo) pol pa od lakote umirajo al kako gre to

vsekakor pa nisem za to, da bi se šli eno gonjo proti medvedom al pa volkom zaradi gobarjev in podobnih, ker kao da tud v hosto ne morjo zarad žvali, pa nej doma ostane ka kisle kumarce je

SmiLe_ ::

Hah, res pa je, da nekateri na ta račun obračajo masten denar.Prijateljev sorodnik ima v Kočevju kao "turistično kmetijo", kamor hodijo tuji bogati lovci po trofeje, opremljeni s skoraj vojaško tehniko. Medvedi so pa pribežali k nam iz Bosne in Hrvaške, saj jih je pregnala vojna, mogoče bi jih bilo dobro vrniti tja, vendar so tukaj problem stroški, ki pa verjetno ne bodo mali.lp, SmiLe

IceIceBaby ::

Thomas, tolk hudo tut ni da bi bla slovenija ena velika đungla. Je pa res da je medvedov velik preveč. Pomoje jih bi blo treba postrelit, čeprav se mi smiljo in sem zagovornik pravic živali. Ampak izvažat jih nemormo ker jih noben noče, kaj šele da bi kaj zaslužili s tem. Tuki pa tudi nemorjo ostat ker ogrožajo druge živali in ljudi. Treba bi jih bilo razredččit na primerno število (kot je bilo pred vojno v bosni in hrvaški, ker je večina medvedov od dol pribežala). Ampak tisti ki bo dal povelje ali pobudo za odstrel toliko medvedov si bo sam skopal grob ker ga bo javnost raztrgala.

Za druge živali je isto. Ljudje smo nenazadnje tudi del narave in trenutno imamo takšno vlogo da kontroliramo skoraj vse. Torej postrelit vse kar je v prevelikem številu in probat razmnožit vse česar je premalo.

Poglejte tako. Če mlad pes malo za foro ubije kuro ali podgano je to čist naravno. Če domača mačka ki ma doma na kile Kitekata in wiskasa domov še vedno nosi mrtve ptiče in miške je to tudi narava. Tudi če roj kobilic uniči miljon hektarjev travnikov in polj je še vedno vse naravno.
Če pa človek en sranje nardi je pa že vsega kriv. Bullshit. Mi smo ravno tako del narave in smo pač takšni da pobijamo druge živali in "onesnažujemo" okolje. Ubistvu nismo nič posebnega. Pač še ena od vrst ki prebivajo na zemlji, na srečo smo nekje na koncu prehranjevalne verige :)

Valentin ::

Jaz mislim, da je naša dežela dosti premajhna, da bi zveri 'šetale' okol, kukr bi se jim zljubilo.

Nikakor nisem zato da jih iztrebimo, vsekakor pa je teba njihovo število primerno zreducirat.

Še najbolje bi bilo, da bi kje v Kočevju naredili en dobro ograjen rezervat in jih preselili tja.
Potem na jih pa hod gledat kdor če.

Divjačino in ribe naj pa kontrolirajo lovci in ribiči.

Lahko pa zaradi mene tudi Zeleni. ;)

IceIceBaby ::

Rezervat nardit ni kar tako. Če so medvedi v normalnem številu se sami raje zadržujejo po gozdovih in tam kjer pač živijo. Če jih je pa preveč pa začnejo ven silit. In rezervat tudi nemore bit 100m x 100m ograjen prostor. Kočevski gozd je že sam po sebi tak rezervat samo trenutno je preveč natrpan.

Klobase naj začnejo delat iz medvedov.

Thomas ::

Kar je napisal kst se strinjam v celoti. Razen je padu na eno urbano legendo, da so medvedi prišli k nam iz Bosne, ker je bila tam vojna. Briga medvede vojna! Pa tudi če bi jih, bi ne bi vedeli, da v Sloveniji je pa mir in vojaki na Počku streljajo kar tko. :D

Sem bil zadnjič dol okrog Kočevja, imajo ljudje občutek drugorazrednosti. Ker na pragu Ljubljane se medved takoj ustreli, v Kočevju pa samo da pazi na semaforje, je pa OK kot ostali občani.

Če bi ogradili 1000 kvadratnih kilometrov s 4 metrsko dvojno ograjo, bi notri lahko "po naravnih zakonih" živelo par deset medvedov, par sto risov in volkov, pa nekaj tisoč rastlinojedih srnjakov, zajcev, jelenov, veveric - you name it! Pa še kune, poslasice, vse sorte ptiči ...


Samo potem pa nimajo lovci in ljudje kaj notri hodit. Nimajo kaj. Edino od RTV SLO in od National Geographic ali pa Discovery Channel ampak poredko. Pa serviserji web kamer in ograje - vsak drugi torek v mesecu. Amen.

Tole kar mamo zdej, je pa totalen bullshit.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

zadnč sm probu u eni restavraciji "medvedjo šapo" ...


.... morm rečt da kaj tako sočnega, mehkega, na pol krvavega še v življenju nism jedu :D

icek ::

kst:
In clovek se potem ima za "visje" bitje in inteligentno in ne vem kaj se vse. To ni opravicilo, kaj si napisal, da lahko potem kar onesnazujemo in ubijamo zivali brez vzroka. Tud divje zivali ubijajo druge zato ker so lacne in ne kar iz cistega mira. PA se to izberejo najsibkejso.
Valentin:
Divjacino in ribe kontrolirajo lovci in ribici, vendar pa vseeno prihaja do velikih nepravilnosti in napak in ce bo slo tako naprej se nebo dobro koncalo.
Totalno neumno se mi zdi, da imajo medvede zaprte zaradi tega, da prihajajo ljudje na trofeje in "lastniki" tega pol sluzijo mastne peneze. Tudi pri ribah je enako. V cistejse potoke/reke vlagajo masovno ameriske postrvi (sarenke) in potem pobirajo peneze za karte. Tako so ze skoraj izpodrinli naso potocno postrv, ki drugace zivi tukaj, ker ji sarenka odzira vso hrano.

Itak pa je treba vse kaj je nevarno cloveku ubit in pol bo mir.
NOT!

IceIceBaby ::

Jaz sem rekel da si ljudi predstavljam pač kot eno izmed vrst ki živi na tem svetu. Sicer smo res v določenih pogledih boljši od drugih živalih, drugače jih nebi mogli nadvladati in pobijat. Smo pa v določenih stvareh tudi slabši. Ampak tko je naneslo da smo se rodili kot ljudje in da vse kar naredimo ni nič manj naravno kot dejanja svizca naprimer.

Tudi "divje" živali se med sabo pobijajo zaradi več razlogov. Res je hrana eden glavnih, ampak pobijajo se tudi v času parjenja, oziroma v času pred parjenjem. Potem majhni tigrčki za foro pobijajo majhne antilope da se naučijo loviti (in v takih primerih velikokrat ne pojedo plena), potem se pobijajo zaradi ozemlja... Če malo pomisliš boš videl da ljudje počnemo isto kot živali. Samo vse skupaj je prirejeno ljudem, in ljudje radi rečemo da je na višji ravni.

Ne me narobe razumet. Tudi jaz nimam rad da kar tako pobijamo živali in zadnjič sem z avtom povozil mačko pa sem cel dan bil v šoku :) Samo to so zakoni narave in ljudje se ravno tako ravnamo po njih. Če recimo medved udira v naš prostor ga ubijemo.

smash ::

icek: ja in? pa kaj pol ce postrvi ni vec....evolucija nardi svoje...to kar dela clovk je evolucija..nekoc(ampak to zelo blizu) bo itak sam se clovk ostal pa tiste zivali, ki jih bo sam ustvaru....naslednje generacije ne bodo vidle v tem nobene krivice, ker bodo zivalske vrste oz. hisni ljubljencki veliko bolj cisti ter ekonomicni :D

icek ::

Ni to ravno evolucija kaj dela clovek.
Ce postrvi ni vec, se porusi ekosistem. Posledicno je vec drugih zivali in rastlin in na potem le nekatere prevladajo in na koncu se same pocrkajo in ne ostane nic!

Thomas ::

> Ce postrvi ni vec, se porusi ekosistem

Nič se ne poruši. O tem je že bila debata. Če ni postrvi - jih pač ni. To je več ali manj vse.

smashit ima (tokrat) prav.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

smash ::

ne verjamem, da lahko clovek vpliva na izginotje zivalskih vrst v velikih razsežnostih....mogoče jih uniči ene 1000...ampak to ni nc v primerjavi z ogromno količino zivalskih vrst, ki obstajajo....in mislim, da slej al prej nekatere zivalske vrste morajo izumreti, če nič drugega, zato, ker se niso prilagodile okolju življenja z človekom...torej so evolucijsko slabe ter jih je potrebno izločiti....pure evolution

poglej recimo muhe....ni šans da jih človek kar tako izloči(bi se mogu zlo potrudt)....medved ima veliko večje možnosti da je izločen...sam sam si je kriv...kaj pa je velik in nevaren za človeka...torej če se ne prilagodi, mu ni rešitve...zato slej al prej sledi omejitev gibanja ter izumrtje...

sej nej bodo kakšni primerki v ZOO-jih...sam v naravi jim z današnjim človekom ni živeti...

človk se vpraša pol še...kakšne koristi ima človeštvo od medveda....nikakršne razn zdajšnje generacije, ki je "navezana" nanj....

narava bo za prehranjevalno verigo poskrbela itak sama, če medved bo al pa ga ne bo..ga bo pa kakšna druga vrsta nadomestila

v prihodnosti bo pa itak vse drgač...boš šou u GPS (Genetic Pet Shop) pa boš reku: jest bi eno žival, kt jo je prejšnj petek živalorisec David skiciru...pa še enga pujska za tamalo prosm...

ja tko bo..sam vprašanje časa...do takrat pa zeleni pa GreenPeace :D

Thomas ::

> boš šou u GPS (Genetic Pet Shop) pa boš reku: jest bi eno žival, kt jo je prejšnj petek živalorisec David skiciru.

Mislim da ne. Že iz humanitarnih razlogov ne. Žival ne sme trpet. Pika.


Sicer imaš pa v svojih izvajanjih precej prav. Četudi je videt kot ena parodija - a vendarle je tako res.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

icek ::

Niste skapirali bistva, kaj sem hotel povedat.
Saj vseeno, ziveti brez skrbi je najlepse.

smash ::

Thomas: kako genetsko narediti žival in vedeti, da ne trpi?

to je zdaj vprašanje...al si mislu kaj drugega?

zile ::

bullshit :D

Thomas ::

icek

Brez potrebe si delaš takšne skrbi. V zadnjih 20 tisoč letih so morja oscilirala po višini za 130 metrov. Pa kaj?

Vulkan Krakatoa je pred 1467 leti dal več svinjarije v zrak, kot cela industrijska revolucija. Pa je bil eden manjših.

To samo ekologisti neki bluzijo. Sej ne rečem - ni lepo če se svinja - ampak to se itak zmerej manj.

smashit

Ja mislil sem samo to, da designer je designer ... estetika pri živali pa ni vse. Funkcionalna mora bit, da nima težav.

žile

Skoraj vse kar napišeš.



Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

icek ::

Se dobro, da si dela nekdo skrbi. Vulkan ziher ni svinca ven metal.

Thomas ::

Z vsem dolžnim spoštovanjem - ves svinec kar ga je človek pridobil in kar ga še leži po rudnikih - so nakozlali vulkani.

>:D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

icek ::

OK, mozno da sem mimo vsekal s tem, ampak ni bil to point. Tu so predvsem izpusni plini in razna cloveska sara.
Pa to nima vec veze z prvim postom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: icek ()

Thomas ::

Mimo vsekaš že s tem, ko nekritično sprejemaš "zelene resnice".

Seveda imajo kje prav - toda celo nacisti so imeli glede česa prav.

Bistveno je, da imajo daleč PREVEČ narobe.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

larpo ::

>jest pravm vse postrelat pa ribe izsušit..pol pa nove nenapadalne vrste z genetskim inženiringom naredit
>..
>tako bi bil svet velik bol varnejši pa lepši pa dišavnejši

smashit, svoj nick preberi, pa ti bo jasno, kaj smrdi :D :D

:)
larpo

perci ::

Pravite, da naj preživijo tisti, ki so evolucijsko naprednejši in se lahko prilagajajo onesnaževanju in stuff.

Če se torej človek potrudi in iztrebi vse živali, ki jih je zmožen, bodo ostale le še tiste evolucijsko najnaprednejše, ker le-teh človek ne bo mogel iztrebiti.

To pa bodo muhe, komarji, bakterije in virusi.

Ostane nam torej vse slabo in nič dobrega.

A nice world to live in.

No, sicer pa teh problemov v Protokolu ni, kajne Thomas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

Thomas ::

Tako je Perci - ni jih.

Do takrat pa moramo ravnati z višjimi živalmi lepo kar se da, z rastlinami in nižjimi pa racionalno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

icek ::

Thomas,
vsak ima pravico do svojega misljenja, pa ne mi govorit, da slepo sprejemam zelene resnice. Lahko grema na kak sprehod po sloveniji, pa bos sam videl kako sranje so ze naredle neavtohtone vrste.
Te dni se ravno govori o problemu v Catezu. Prislo je do izliva termalne vode v reko, zato je temperatura vode narasla. Razbohotila se je vodna solata (Pistia stratoides), ki je prekrila baje ze lep del povrsine. In posledice...mozen pogin kaksnih zivali in izginotje tamkajsnjih rastlin. Vodna solata raste na povrsju vode in naredi senco za vse kaj je spodaj. Pa ne zdaj rect "pa kaj, bo pac samo ta solata rasla pa nic druga", tako kot je nekdo rekel za postrvi. Ce se ti to ne zdi problem, sorry za tezenje, ampak to so dolgorocni problemi, katerih posledice se ne pokazejo v pol ure.
V jadranu se je razrasla neka strupena alga (Caulerpa taxifolia), ki drugace raste drugje in ima naravne sovraznike. V jadranu jih nima in zato jo je ze prevec. Alga je strupena in zaradi nje odmirajo ribe...pa to ni problem...eh...koga to briga? Se slovenski in hrvaski ribici nebojo meli zaradi cesa kregat pa bo mir.

Thomas ::

icek

> vsak ima pravico do svojega misljenja

In vsak ima pravico to mišljenje neusmiljeno analizirati. In povedati svoje izsledke o njem in njegovih konsekvencah.

> pa bos sam videl kako sranje so ze naredle neavtohtone vrste.

Agave na Jadranu tudi niso avtohtone. 400 let nazaj so jih prinesli iz Mehike. Pa so vseeno zelo lepe, ko cvetijo enkrat na par desetletij. Neverjetno lepo se zlijejo z obzidjem Dubrovnika.

Krompir ni avtohton in niti koruza. Niti paradižnik, niti buče in bučke. Ginko je tudi prinešen iz Azije. 100 tisoč let nazaj so bili pa tukaj avtohtoni levi, nosorogi, krokodili ...

> Te dni se ravno govori o problemu v Catezu. Prislo je do izliva termalne vode v reko, zato je temperatura vode narasla. Razbohotila se je vodna solata (Pistia stratoides), ki je prekrila baje ze lep del povrsine.

Nej se odločijo. Bodo imeli tisto solato ali ne. Če ja, naj nam dajo mir. Če ne, naj ne točijo tople vode v Savo, pa bo odšla. No big deal either way.


> In posledice...mozen pogin kaksnih zivali in izginotje tamkajsnjih rastlin.

Aha. Solata pa nič boga? Ko bo spet Sava mrzla, bodo prišle tiste rastline nazaj. Ko bo pa topla, pa spet ena tretja solata.

> ampak to so dolgorocni problemi, katerih posledice se ne pokazejo v pol ure.

To, da imamo različne solate pod istim nebom v različnih časih - je "naravno".

> V jadranu se je razrasla neka strupena alga (Caulerpa taxifolia)

Če jim ni kaj prav, naj jo počistijo - z roboti ali čemer že hočejo. Preden jo zeleni vzamejo pod svoje okrilje.

> Se slovenski in hrvaski ribici nebojo meli zaradi cesa kregat pa bo mir.

To bo itak kmalu, ker bo stalež rib padel. Ko jih nekaj časa ne bodo lovili, jih bo pa spet dovolj.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

icek ::

Ne, res ne dojames bistva. Saj vseeno.

Thomas ::

Povej bistvo! Če ga jest ne dojamem, ga bo pa mogoče kdo drug.

Po mojem je bistvo v tem, da zeleni niso nič boljši od jagrov. Oboji so ena zelena bratovščina, ki jim je skrb za naravo stalno na jeziku. V resnici se pa nanjo nič ne zastopijo, kar jih pa ne ovira pri njihovih dejavnostih. Jagri strelajo in ga pijejo, zeleni pa pridigajo, kako je človek zavržno, v bistvu edino sprijeno bitje. :D

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Binji ::

Jst sm ga, ki sm kao inferiorna rasa od tvoje, Thomas:O
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

Thomas ::

Pol ga pa napiši! Se dela čista škoda, če ga samo nekateri veste. :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

icek ::

Ne vem kako bi ti razlozil. Sem napisal vse, ampak zgleda, da se tebi to normalno zdi? Pa nisem dobenih zelenih omenjal v postih. Ko se pojavi kaksna organizacija je ze zadaj denar, in ni to point.

Thomas ::

Stvari so precej "normalne" kar se tiče okolja. To itak ni nikoli bilo takšno, kot ga rišejo zeleni v svojih pravljicah o zeleni kapici. Daleč od tega.

Be real!

:)

perci ::

Thomas: ne pretiravaj - stvari glede okolja niso take, kot bi morale biti oz. lahko bi bilo precej boljše - govorim predvsem o CO2 in O3.

Vse kaže na to, da bomo imeli Highlanderjev ščit, še predno bomo uspeli iztrebit vse medvede.

Skiper ::

Oh ja, tak je to, ko se zacnejo racunalnicarji menit o naravi. Pa brez zamere. Nikogar ne obsojam. Sem se ze pogovarjal z clovekom z osnovnosolsko izobrazbo, ki mi je bil z svojo "kmecko logiko" in razgledanostojo boljsi sogovornik kot pa katerikoli profesor na faxu. Zato vedno pravim, da je "odprta glava" veliko pomembnejsa od izobrazbe. Kot je nekoc dejal nek filozof: "Naravna inteligenca lahko skoraj vedno nadomesti vsako izobrazbo.Izobrazba pa ne more nikoli nadomestiti naravne inteligence". Ta uvod sem napisal zato, da nebo kdo mislil, da jaz, kot biolog, obsojam kogarkoli zaradi neprofesionalnosti. ;)

Najprej naj povem, da je moje mnenje zelo blizu Icekovemu. Delno pa se tudi strinjam z nekaterimi ostalimi, ki pravijo, da so tudi clovekova dejanja del evolucije. Zakaj pravim delno. Zato, ker bi clovek, kot inteligentna vrsta, moral biti toliko "pametnejsi", da bi sprevidel, da je "unicevanje" narave, pa nje gre za iztrebljanje vrst, ali pa zgolj onesnazevanje zraka, slabo za prihodnost samega cloveka. Vsaka zivalska vrsta namrec deluje za svoj dobrobit (ubija druge zivali, ubija zivali iste vrste zaradi teritorijev, nadvlade v kardelu, ali cesarkoli drugega,...). Prav tako tudi clovek onesnazuje naravo za svoj dobrobit, saj nam tako onesnazevanje nudi veliko ugodnosti (tovarne,...). Povedati hocem, da nobena zivalska vrsta se nikoli ni skodila svoji vrsti. Clovek pa to dela. Vsi?! se namrec dobro zavedamo, da z istrebljanjem zivali, onesnazevnaju okolja,... skodimo dolgorocno tudi sebi, a za resitev tega se vedno bore malo storimo. Nekdo je zgoraj na veliko govoril cez lovce. Se strinjam, da je veliko nepravilnosti, a v osnvi bi naj lovska organizacija skrbela za naravno ravnovesje v naravi (stevilcna razmerja zivali). Vsekakor velik problem je pojav vodne solate, prav tako neavtohtone vrste alge v Jadranu. In potem nekdo primerja take stvari z krompirjem? Mislim, da tukaj ni treba vec nic povedati. Upam lahko samo, da bo vedno manj takih ljudi, ki jim bo za te probleme vseeno, saj bomo drugace res ziveli se z samimi muhami ;(

Thomas ::

Skiper

> da jaz, kot biolog, obsojam kogarkoli zaradi neprofesionalnosti. ;)

No, to je lepo. Nastopaš torej z argumenti in ne s tem da "stroka že ve".

> Najprej naj povem, da je moje mnenje zelo blizu Icekovemu.

Da je nekaj hudo narobe - ampak ne (z)vemo kaj?

> Zato, ker bi clovek, kot inteligentna vrsta, moral biti toliko "pametnejsi", da bi sprevidel, da je "unicevanje" narave, pa nje gre za iztrebljanje vrst, ali pa zgolj onesnazevanje zraka, slabo za prihodnost samega cloveka.

To je zelo pavšalno. Človek onesnažuje zrak, že odkar si je začel kuriti ognje. Naj jih ne bi? Onesnažuje ga celo industrijsko revolucijo. Naj je sploh ne bi začel? Onesnažuje jih s transportom. Naj se ne bi več vozili naokoli?

Jasno, da je pametno minimalno onesnaževati. Saj za tem nove tehnologije tudi vse bolj težijo. Vedno bolj čisti so motorji.

> nobena zivalska vrsta se nikoli ni skodila svoji vrsti.

To seveda ni res. Takšna "modrost vrste" enostavno ne obstaja. Osebki sledijo svojim smotrom, pa četudi je potem vrste konec čez nekaj časa. Ne glede.


> Clovek pa to dela.

Človeku kot vrsti gotovo koristi "človeška nespamet". Definitivno so dominantna vrsta na planetu. Če bi bili bolj "osveščeni" - bi težko prišli do tega položaja. To je dejstvo.


> Nekdo je zgoraj na veliko govoril cez lovce. Se strinjam, da je veliko nepravilnosti, a v osnvi bi naj lovska organizacija skrbela za naravno ravnovesje v naravi (stevilcna razmerja zivali).

Za to naj "skrbi" v divjini kar narava sama. Ko pa medo prihlača iz divjine, naj ga komunala ustreli ali vrne nazaj. Lovci ... so pa anahronizem.

> Vsekakor velik problem je pojav vodne solate, prav tako neavtohtone vrste alge v Jadranu. In potem nekdo primerja take stvari z krompirjem?

Ja (nekdo=Thomas) - zakaj pa ne? Pa z agavami v Dalmaciji. Jih boste iztrebili, saj niso "avtohtone". Pa kaj in kje je sploh kaj avtohtono? Človek tudi izvira iz Afrike - naj gremo nazaj tja? Smreke v Afriki tudi niso "avtohtone". Naj jih iz pogorja Atlas preselimo v Alpe? Pa te potem takoj naprej v Kanado? Halo?

Perci

CO2 je prej blagoslov kot problem. O3 bi pa lahko nekoliko katalizirali v navaden kisik - se strinjam.

Nikakor se nam pa, zaradi teh reči, ne bliža konec sveta.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

LuiIII ::

Živ! Zanimiva tema tole z medvedi.
Par dejstev: v 1000km2 ne moreš dati nekaj sto risov, ampak max. 50. Vulkan Krakatoa je izbrunil v 19. stoletju.
Meni se ne zdi nič čudnega, če je medvedov toliko več kot včasih. Pravzaprav je stvar silno logična. Ker se ne pase več govedi in drobnice, ker se ne kosi več travnikov, se le ti zaraščajo in se gozdna meja nezadržno bliža naseljem, je več medvedov. Če pa vemo, da medved ima rad nižji, mlajši gozd, ki ponuja več hrane, potem se mi zdi pa sploh logično, da je bolj pogost gost v naših vaseh in mestih. Stvar se mi zdi taka, da če se bo krajina še kar naprej nezadržno zaraščala zaradi propadanja kmetijstva, bomo imeli vedno več problemov z živalmi in to kljub temu, da bi jih dosti pobili.
Sam stanujem praktično v gozdu (predlani mi je drevo priletelo v kopalnico) in vidim kar dosti gozdne živaldi. Najbolj cvikam ježe! Se znajo takole zvečer prav zasoplo in glasno trpeče približati. Vam povem, človek se splaši! Psa ne šlivijo in odnašajo kompost. Ampak kaj ko so tako luštni, jim nič ne morem.

Lui

IceIceBaby ::

Popolnoma se strinjam s Thomasom (uh...prvič, se mi zdi :)

Človek ne uničuje narave zato ker je hudoben ampak zato da ohrani svojo vrsto. Če nas bo "uničena" narava pokopala bo to samo pokazatelj da nismo idelana vrsta in evolucija bo ustvarila vrsto ki bo preživela v tistih razmerah.
Uničena sem dal v narekovaje ker v resnici sploh nebo uničena, samo spremenjena bo. Pač nebo več ugodna za ljudi in nekatere živali, bo pa verjetno ugodna za veliko novih vrst rastlin in živali in drugih oblik življenja. Tako da je govorjenje kako uničujemo naravo ubistvu zelo egocentrično, in razumljivo je da je tako. S tem namreč poiskušamo prispevati h ohranitvi vrste.

To da pa nobena žival ne škodi sama sebi pa sploh ni res. Vzemi samo pande za primer. Žrejo samo bambusove vršičke, ki pa so že zelo redki. Pa se verjetno nebodo prilagodile in se začele hranit s čim bolj pogostim, ampak bodo raje izumrle ko bodo ves bambus požrle.

3LeR. ::

hmn prebral sm tale cel roman zdele... z nekaterimi se strinjam .. z drugimi ne. ne da se mi pisat kdo ste:D
Tkole je. Vse kar se dogaja je evolucija. Ni slaba, ni dobra...pač je. Res je da bo, če se bo takole nadaljevala, izbrisala človeštvo in v postopku se kaksno vrsto.
Res je da mi lahko vplivamo na to vendar ni nujno da bomo, ker kot vrsta ocitno rajši prilagajamo okolje kot pa sebe. V evoluciji pa ponavadi neprilagodljive vrste potegnejo "ta kratko".

Thomas ::

Luj tretji:

> Vulkan Krakatoa je izbrunil v 19. stoletju.


Tisto 1883 je bila bolj bleda senca izbruha 535. Nikakor ni toliko nasvinjalo kot dobro tisočletje prej. Prepričaj se.

> v 1000km2 ne moreš dati nekaj sto risov, ampak max. 50

Po tvojem, bi na območju divjine, velikem kot Slovenija, lahko živelo le 1000 risov.

Običajno je risov 10 na 100 kvadratnih kilometrov - kakor sem bil rekel.

:P

Poglej!


8-)

p.s.

Madona fantje, ne kar trabunjat neki! Linki, linki ... linki! :D
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

To da pa nobena žival ne škodi sama sebi pa sploh ni res. Vzemi samo pande za primer. Žrejo samo bambusove vršičke, ki pa so že zelo redki. Pa se verjetno nebodo prilagodile in se začele hranit s čim bolj pogostim, ampak bodo raje izumrle ko bodo ves bambus požrle.


kst: Slab primer si si izbral. Ker se Panda ne zna prilagoditi temu, da bi jedel smeti namesto bambusa, si je sam kriv za izumiranje? Ta je pa dobra. Čist tko za info tut Panda ne je samo bambusa ampak tudi, ribe, sadje, žuželke in male sesalce. Bi rekel, da je kar vsejed.
Pa še .edu link za Thomasa

Vendar tudi človek se ne zna prilagoditi temu, da bi jedel smeti. Človek se, kot vemo, razlikuje od večine živali v tem, da zna uporabljati orodje in da hrane ne išče nagonsko, ampak si pomaga s svojim intelektom. To je razlog, da ga v evolucijskem smislu ne moremo primerjati z živalmi (morda le z nekaterimi višje razvitimi primati). Kajti človek sam po sebi ni sposoben takih evolucijskih sprememb, kot jih sam zahteva od živali oziroma je sam tu še nekoliko na slabšem. Res pa je sposoben razviti tehnologijo, ki mu bo omogočila neprilagajanje naravi, saj bo on naravo prilagodil sebi.

Je tu kaj slabega? Vprašanje. Verjetno ne bomo kmalu zvedeli, ne bi pa bil tako sveto prepričan v tvoj prav, Thomas.

|l| ::

mah puste žvajso naj žvi :D

3LeR. ::

perci:
Človek se, kot vemo, razlikuje od večine živali v tem, da zna uporabljati orodje in da hrane ne išče nagonsko, ampak si pomaga s svojim intelektom.

To je sam naslednja stopnja v evoluciji... A pol je bla evolucija sam tok casa da smo telesno nastali... k smo začel pa mislt pa ni vec... C'mon.

IceIceBaby ::

Perci, sej se ni treba pandam prilagajat da bi smeti jedle. Naj namesto bambusa pojejo več rib, ali pa naj artičoke začnejo jesti. Majo na voljo dost hrane pa vseeno jih velik od lakote pogine.

icek ::

Thomas, upam, da ti bom uspel nekako razlozit moje (in ne samo moje) prepricanje.
To, da si stvari primerjal s krompirjem, je res malo smesno. Ena stvar je, ko raste kontrolirano in samo na dolocenih mestih za potrebe cloveka, drugo pa je, ko se rastlina ali zival razbohoti nekontrolirano in za seboj ne pusti nic. Krompir lepo raste in ne ogroza drugih stvari, ker ga clovek posadi tja, kjer je namenjeno in se ne razsirja. Ko pa te alge (baje so prisle sem z ladijami) razrastejo po celem jadranu in zaradi tega umirajo ribe, pa to ni primerljivo s krompirjem. Ce bo slo tako naprej, se lahko zgodi, da ostanemo brez rib tukaj. To je samo en primer. Ne zdaj rect, da ce bomo ostali brez rib, bomo pac medvede jedli. Lahko se zgodi kaj podobnega in bojo medvedi izumrli. Tako tudi vso rastlinje in zivalstvo. In kaj bo pol? Dobro, malo pretiravam, a ce bo slo tako naprej, se ne ve kaj bo.
Bistvu pa dobena vrsta ni idealna in vecna. Zivali, rastline nastajajo, izumirajo... V pragozdih na dan izumre ne vem koliko razlicnih vrst zivali (predvsem zuzelk), ki jih clovek sploh nikoli ni poznal. Sicer koga spet brigajo zuzelke, ampak dober zacetek za kaj vecjega.
Thomas, mogoce bi bilo dobro, ce bi si se kaj o ekologiji prebral in malo razmislil. Tukaj ti se malo manjka. Pa brez zamere. :)

jRk0 ::

Ok, nisem se vsega prebral, tako da ne vem se tocno o cem je trenutno pogovor...

Lahko pa povem, da sem v zadnjem casu res opazil kar fajno povecanje stevila divjadi (predvsem srne pa tudi kaki zajci...) tu pri nas. Doma sem namrec malo bolj "na dezeli" :) in ker se zjutraj vozim v solo, zvecer pa ponoci pa tudi vcasih pac opazam, da je tega poicasi vedno vec pa se nevarno je. Lovi tukajsnji pa tudi nic kaj ne ulovijo dosti in to mi je cudno. Ocitno res samo pijejo al kaj?
You fuck up once, you loose two teeth.

Thomas ::

Icek

Ne vem jest, kaj naj bi bilo smešnega v moji primeri s krompirjem.

Danes krompir in koruza rasteta tam, kjer so še par 100 let nazaj rasle predvsem bukve. Tudi smreke so prevzele bukam kar precej prostora. Pa kaj?

Praviš "kontrolirano". Ni važno. Agave pa niso kontrolirane. In Dalmacija je devastirana? A vi mislite da so agave "avtohtone"? A le ne poznate agav?

Skrbeti, kako nam bo izumrla vsa hrana - niti ni okoljska osveščenost. Je bolj samoohranitvena.

Toda ne bo. Tako ali drugače. Nobene resne nevarnosti ni videti za kaj takega. Iracionalni strahovi pa že.

V centru vprašanja je pa ekologistična fobija, da če iztrebimo komarje, se bo pa raj posul vase.

Nobenega raja ni. Samo večje, spremenjljivo število bio organizmov.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prijava škode- 12 piščancev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
969666 (7197) jan01
»

Neokrnjena narava (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
20211205 (8637) Karaya 52
»

clovek je merilo vsega (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
736497 (5401) Thomas
»

Ogrožene živalske vrste (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
1468261 (6598) Pyr0Beast
»

Hrana za Homo Sapiensa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19711721 (9824) Thomas

Več podobnih tem