» »

Ogrožene živalske vrste

Ogrožene živalske vrste

1
2
3

nevone ::

>spreminjanje okolja, da ni več primerno za naše bivanje.

Ja, sej jest razumem ta vaš strah pred uničenjem. Vendar je treba dvakrat premisliti, če je res tako hudo, preden začneš javkat.

>Ozonske luknje, kisel dež, nobena površinsko tekoča voda ni več neoporečna (ni pitna), ...
Za takšne reči smo brezdvoma krivi mi sami in zaradi njih bolj ali manj trpimo

Čas pred tem, tudi ni bil ravno z rožicami postlan. Razvoj pač prinese tudi kakšne negativne učinke. Dejstvo pa je, da življenska doba še nikoli ni bila tako dolga, da je razviti svet rešil problem umiranja od lakote, udobje bivanja je za veliko večino ljudi bistveno večje, kot še pred nedavnim. Ne vem. Je treba videt tudi pluse.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Luka Percic ::

"Sem imel v mislih bolj tako brezglavo iztrebljanje dolocenih vrst, Tasmanijski tiger recimo. Ki je bil iztrebljen zato ker, baje je skodo delal... :)"

Kaj je delal al je "baje delal" skodo?
Če jo je res, je odstrel upravičen.
Ane?

ziga321 ::

Mene najbolj skrbi človekov poseg na mikro ravni, ne na makro. Recimo z izlivom strupenih odpadkov, kar lahko sproži do različnih genskih mutacij, predvsem pri mikro-organizmih.

gzibret ::

_marko: malo govoriš kontradiktorno.

A: Vse živali smo le skupki atomov.
B: Skupki atomov nimajo zavesti.

C: človek je skupek atomov (definitivno, ker je zevoluiral iz živali, zelo verjetno oz. najverjetneje).

Izpeljava: človek nima zavesti.

Meni se zdi, da tole ne more držati, ker jaz sem človek in definitivno imam zavest.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Ni VSAK kup atomov dovolj kompleksen in hkrati TAKO postavljen, da bi na sebi gnal zavest.

Ugotavljamo še, kateri ja in kateri ne.

Tisti ki ne ... nimajo nobene inherentne vrednosti, pač pa le v odnosu do sentientov. So zanje good ali bad?

Nobenega protislovja ni tukaj.

Saladin ::

To je za temo z naslovom "Kaj razlikuje ljudi od živali?"

Drugače pa, človek ima pravico, da si podreja živali in naravo, ampak ima tudi dolžnost, da jih spoštuje in poskuša obvarovati ravnovesje v naravi.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

_marko ::

gzibret:
Ni res! Ne govorim tega.
Mislim, da ti je daj že Thomas razložil.

Zavest je pač stranski produkt evolucije, ena smer evolucije je dala zavest, druga pač ne.

P.S. Ti si v svojem postu govoril kontradiktorno, saj ti je lahko jasno da enoceličarji nisi vršili zavesti. No, potem pa vse ostalo naredi evolucija...
Torej se je zavest razvila tekom evolucije iz živali brez zavesti. ok?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Saladin:
Kakšno ravnovesje nam je dolžnost ohranjati?
Takšno iz leta 1950?
Iz leta 0?
Iz leta miljon BC? ...

Statičnega ravnovesja ni, če bi ga hoteli ohraniti bi morali poseči v naravo, tega pa ravno večina od vas ne zagovarja.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Saladin ::

Takšno ravnovesje, da se lahko narava sama obnavlja in da omogoča preživetje čim večjega števila živalskih vrst.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

_marko ::

Če bi hotel, da preživi čim več vrst bi dvignil temperaturo za par stopinj, biodiverziteta bi bila večja...
Hočeš to?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

Thomas ::

> Hočeš to?

Ne ve kaj hoče. Zeleni imajo pač ta problem, da ne vejo kaj hočejo. Oni nimajo nobenega idealnega stanja, h kateremu bi težili.

Ampak kdor se smatra Zelenega, naj pove kaj je cilj, če ga imajo. "Neokrnjena narava"? Tista iz pravljice o Janku un Metki?

BigWhale ::

Luka,

_Baje_ jo je delal. In nekaj skode je sigurno naredil ta tiger. Toliko, da je bil odstrel upravicen? Genocid? Dvomim. Pri nas delajo skodo medvedi. Vprasaj kmete, bos videl. OGROMNO skode naredijo in ogromno medvedov je, trikrat prevec, ce ne stirikrat... Resnica je pa malo drugacna. Medvedov pri nas nekaj sicer je ampak dalec od ocen, ki jih navajajo kmetje, skodo tudi delajo ampak tako grozno spet ni. Kmetu je lazje ustrelit par medvedov, kot pa narediti ograjo okrog pasnika. Ekonomija pac.

Mogoce bi morali iztrebiti vse medvede pri nas.

BigWhale ::

> Ne ve kaj hoče.

Jaz pa vem. Nocem brezglavega pobijanja inferiornih vrst. Kitov recimo. ;)

Luka Percic ::

Definiraj brezglavo.

In da; medvedi ki ogrožajo prebivalstvo nimajo več kaj delat blizu človeka.
A bi ti tvegal tam živet, če se da problem hitro rešit?

_marko ::

BW:
Recimo,da mi pustimo v miru živeti vse vrste, razen tistih, ki neposredno ogrožajo nas.
Ali potem le gledamo ko ena vrsta ubija ter iztreblja drugo?
Se vmešavamo?
A ni to brezglavo pobijanje?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

BigWhale ::

Luka,

Brezglavo = nepotrebno, nepotrebni genocid. Recimo v primery tasmanijskega tigra. Skoda, ki jo je delal, je bila marginalna (vsake toliko casa naj bi uklal kako ovco), je bil pa precej osovrazena zival, zaradi same pojave.

Medvedi, ogrozajo prebivalstvo? Pri nas? Kje? Ja, mogoce v Slovenskih Novicah ali pa na E+ ;> Ce si pa nekdo postavi bajto na robu kocevskega gozda in ne naredi ograje, ki bi ga varovala pred potencialnim izgubljenim medvedom. Zdaj treba medveda ustrelit? Heh. Medved sam po sebi ni nikoli napadel cloveka. A veseli kamperji v gozdovih jim puscajo hrano pred sotori in se potem cudijo, zakaj jim pride kaka zver ovohavat nahrbtnike. Se pravi, dajmo kar vse pobit?

Da ne omenjam napadov 'podivjane' medvedke, ki je napadla mamo z otroci. Butasta mama je sla otrokom razkazovati srckano medvedko z luskanimi mladicki... A je ze kdo videl, kako na obali kdo razkazuje otrokom, kako ostre zobe ima morski pes?

Medved se cloveka boji in se mu ogne. Medvedka z mladici pa ne bo pustila enim 'kuram', da ji mlade slatajo kar je pa povsem razumljivo.

Marko,

Razlika med nami in drugimi vrstami je predvsem ta, da se mi zavedamo kaj pocnemo in imamo moznost izbire. Torej, bomo ubili nekaj zivih bitij zato, da nam bo morebiti za odstotek lepse ali pa, da bomo ceneje skoz prisli ali bomo morda vsaj poizkusili poiskati kako drugo resitev?

Saladin ::

Če bi hotel, da preživi čim več vrst bi dvignil temperaturo za par stopinj, biodiverziteta bi bila večja...


WTF?
Narava se sama prilagodi klimatskim spremembam - dokler prihajo postopoma. Radikalno globalno zatoplitev v 200 letih pa Zemlja v znani zgodovini niti blizu ni videla. 5 stopinj več? Bomo že preživeli.
Vraga.
Zemlja ima tesno povezan ekosistem - če se spremeni ena stvar, se spremeni še ducat drugih. Če se spremini nekaj tako obširnega kot vreme, se spremeni vse na Zemlji.

Ampak kaj je 5 stopinj, ne?

Ne vem kaj hočem?

Malo zdrave pameti.
Živim živalim krzno slačit? Morskim psom peruti odrezat in jih vreči nazaj v morje? Zaklat veličastne živali za par kilogramov ali samo gramov dragulij? Iztrebiti celo vrsto zaradi hira par bogatašev in neumnežev?
Malo zdrave pameti.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Luka Percic ::

BigWhale;

Ti bi žrtvoval neumne ljudi v zameno za medvede.
Jaz nebi.
Ali ograja (+ opozirila) ali odstrel (ne celotnih populacij- le tiste ki se kdaj koli približa človeku).

Vprašanje je pa, kdo bo gradil ograjo (pravzaprav plačal).
Jaz izberem cenejšo varjanto. Predvidevam da je to odstrel.
Če pa so(ste) ljubitelji živali ograjo pripravljeni plačat...
Kaj še čakate?!

Nejc Pintar ::

nekaj za zelene: Ali sedaj hočete ali nočete vetrnice? :\

Včasih smo od zelenih poslušal kako so dobri obnovljivi viri, ko se enkrat že vse pripravi pa je to prevelik poseg v okolje:\
Lahko je biti prvi, če si edini!

Saladin ::

Vetrnice so dober način za dodatne kilowate v omrežju, niso pa dovolj močne za samostalen in konstanten vir elektrike.
Na pravih mestih se ne bo noben zelen branil vetrnic, zasejati hektarje rodovitne zemlje in delovne površine z njimi pa tudi ni rešitev.
Kaj bi raje videl - hribe polne gozdov ali polne vetrnic?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Nejc Pintar ::

Sam bi raje videl hribe polne gozdov, me pa ne motijo jedrske elektrarne.
Lahko je biti prvi, če si edini!

gzibret ::

> Ni VSAK kup atomov dovolj kompleksen in hkrati TAKO postavljen, da bi na sebi gnal zavest.

Kakšen test bi predlagal, ki bi ti odgovoril na vprašanje, ali je kup tapravi in tako postavljen?

Sicer pa vas razumem, mislim da. Zavest se je zevoluirala isto, kot so se npr. peruti pri pticah, ali organ za sluh pri dvoživkah ali pa rogovje pri jelenih.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

BigWhale ::

Ja, neumne ljudi bi zrtvoval, raje kot medvede. Hec je pa to, da sem vceraj razmisljal, kako zastrupiti vodovod, tako da bodo samo neumni pomrli... :P

No, delni odstrel je precej delna in neucinkovita resitev. Ker, ne ves kateri medved te ogroza in ce te res samo en medved ogroza. In ce imas med kampiranjem nahrbtnik poln hrane pred sotorom, moras postreliti vse medvede dalec naokoli, da ne bo kateri slucajno zavohal hrane.

Ograjo pa jasno gradi tisti, ki se cuti oskodovanega in ogrozenega. Njegova neumnost ga je silila, da je gradil bajto na robu gozda, naj placa za svojo neumnost. No, ce je brez vesti, bo pac pobijal. Ampak najprej bo to medved, ki mu otroke strasi, potem je to lisica, ki mu kokosi krade, potem so to zajci, ki mu zelje zrejo in srne, ki mu drevesa ogulijo in jezi, ki na vrtu skodo delajo....

V bistvu bi bil golosek celotnega pobocja edina resitev.

Po mojem je ograja cenejsa.

BigWhale ::

> nekaj za zelene: Ali sedaj hočete ali nočete vetrnice?

Vetrnice pri nas? Pri nas ni dovolj vetra. Kje drugje? Ja, namesto vsakega mlina na veter eno vetrnico. Komot. Oziroma predelava obstojecega mlina v vetrnico. Ne rabi vec gnat mlinskih kamnov, lahko en generator.

Da bi jih pa uporabljal tako, masovno? Nah, se ne splaca.

Sicer si pa offtopic. Pa se brez veze provokativen.

Keyser Soze ::

Hm, lepa logika. Medo ogroža njega, zato ga je potrebno odstranit. Potemtakem nekateri na tem forumu ogrožajo vse nas(našo voljo), ko hočejo naše atome za svoje računanje. Kaj to pomeni. Da so za odstrel?

Meni so moji atomi in atomi živali, ki so v moji posesti povsem všeč. Ravno tako atomi moje lastnine. Je kdo nad mano, da si lahko vzame pravico do teh atomov?

P.S.: Še samega sebe folk ne pozna najbolje in mehanizmov, ki delujejo v njem pa bo presojal katero bitje je sentinent in katero ni? Ne se hecat no.

Nejc Pintar ::

Ne se ti hecat in si lastit atomov
Lahko je biti prvi, če si edini!

Luka Percic ::

" Njegova neumnost ga je silila, da je gradil bajto na robu gozda, naj placa za svojo neumnost."

1- populacija medvedov se povečuje. Prej manj ogrožene hiše so postale bolj. Priporočaš selitev zaradi blagostanja medvedov?

2- Če nihče nebi živel ob gozdovih bi se le ti širili (saj se vseeno.. vsaj na krasu (zaradi manjše dejavnosti kmetijstva)). Torej naj se (na daljši rok) zapremo v ograjena mesta?
Torej Medvedovo "posestvo" je sveto, človeško pa ne?

Glej saj jaz sem za rezervate- če se splačajo seveda (turizem). Potem pa naj skrbniki okoli teh rezrvatov zgrdijo ograjo. Tiste zunaj pa odstrelijo ali premestijo.

Keyser Soze ::

Se nič ne hecam. Pa pridi po tiste atome, ki sestavljajo moj mobilnik če si upaš. Ali še huje. Tiste, ki trenutno sestavljajo mene.

BigWhale ::

Polulacija medvedov se povecuje? Kje? Pri nas? To si najbrz od kakega kmeta slisal, tistega, ki bi rad kako subvencijo od drzave... ;> Pa najbrz je se v kaki lovski druzini :P

Poraba lesa pa precej dobro skrbi za to, da se gozdovi ne sirijo. V bistvu se dogajajo pogozdovanja, prej posekanih pobocij... Najbrz ne zato, ker se gozdovi sirijo... Ali pac? ;)

Gozdovi se ne bodo kar tako sirili, pa ce kdo zivi na robu ali ne... Brez skrbi, ne bo ti kar tako smreka zrastla sredi dnevne sobe... ;)

werdandi ::

Prjatu, berem tole temo in .... buče. tavelike.

Če človek naredi bajto ob hosti (oz. kupi kmetijo pa jo neha obdelovat in se zato hosta do najte zaraste v 10 letih), naj pač naredi ograjo okrog bajte. Če ima v mestih vsak butelj ograjo okrog bajte, ker ga se soseda strah, naj jo pa še na vasi naredi, ker ga je medveda strah.

Populacija medvedov se je najbolj povečala sredi 90-ih, ko je bila vojna v Bosni in so medvedi gor pribežali. Ampak, prav pretirane škode niso delali...
Imam kolega, ki ima sredi hoste farmo in matično čredo goveje pasme limousine (150 glav). Od maja do oktobra pase zunaj in še nobene krave mu ni medo odnesel, pa imajo dva brloga v radiju 2km od njega. Res pa je, da vsako pomlad preverjamo in popravljamo pastirja. En dan dela in je pred medvedi mir.

Medvedovo posestvo je sveto, kot ti praviš. Človekovo tudi. Ampak ne, če si ga je na medvedovem postavil. Me zanima, če bi enako delal tudi, če bi se medved pisal z veliko začetnico.
LP werdandi

Luka Percic ::

Gozd se zarase na neobdelani površini zelo hitro.
Prvo grmičevje kmalu zatem še drevje.

Kar se ograje tiče imaš prav. Ena ograja okoli hiše pa res ni tak problem. Samo ljudje ki živijo ob gozdovih so v večini kmetje in torej delajo na okoliških površinah.
Še tisto ogradit? Ok že dražje.
Gremo naprej. Imajo otroke ki se igrajo na cesti in po okoliskih poteh. Kaj boš zdaj ogradil?

Tear_DR0P ::

eh najbolj debilno je to, da kmet na področju kjer bivajo medvedi lahko dobi subvencijo za rejo drobnice, to je tko kot da bi v savani talal subvencijo za riž. al pa v visokogorju za pšenico in vinsko trto. uni ljudje, ko pa iz tega da ma medveda na kmetiji doma ne znajo biznisa naredit nej grejo pa med dinozavre.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Phil ::

Poraba lesa pa precej dobro skrbi za to, da se gozdovi ne sirijo.

Kako to misliš? Ker sekamo gozdove se le ti ne širijo na travnike?

Gozdovi se ne bodo kar tako sirili, pa ce kdo zivi na robu ali ne... Brez skrbi, ne bo ti kar tako smreka zrastla sredi dnevne sobe... ;)

Očitno ne živiš zraven gozda. Par let brez obdelovanja zemlje (košnje) po travnikih raste že vse živo (leska, topoli, smreka,...).
LP

BigWhale ::

Erm, nikjer nisem rekel, da bi pa kar nehali obdelovati, nardis si pa ograjo, da ti ne gre na dvorisce.

Erm #2, ja no. Saj ne, da se gozdovi ne sirijo ampak Luka je stvar ponazoril tako, da bo pa povsod samo se gozd... Pa se v bistvu gozdovi iztrebljajo, zato jih ponekod celo nazaj zasadijo. ;)

Teardrop, ja nekako tako, kot ce bi ti zavarovalnica v kansasu zavarovala hiso proti tornadu.

No ja, mogoce bi se medvedov res morali bati, ker ponavadi pohajkujejo po okoliskih poteh in cestah. Zadnjic sem enega videl, ki je stopal ob cesti, je sel iz kocevja na jelovico... ;>

Pa enmu kmetu se je zgodil, da mu je traktor hotel zaplenit.

Dajte no trapat... Okrog obdelovalnih povrsin, takih, ki so redno obdelovane je bolj malo medvedov. No, so pa v nevarnosti delavci telekoma, ker se medvedi hodijo cohat na telegraf stange... ;>

Ziga Dolhar ::

> eh najbolj debilno je to, da kmet na področju kjer bivajo medvedi lahko dobi subvencijo za rejo drobnice, to je tko kot da bi v savani talal subvencijo za riž. al pa v visokogorju za pšenico in vinsko trto.

Al pa v Evropi subvencije za cukr! >:D
https://dolhar.si/

Matev ::

tko off topic: a židje se tudi niso znali prilagodit med vojno?

sicer pa glede naravovarstvenikov: delfine hranijo z stotinami rib
kje je tu logika?
za nahranitev in ohranitev enega bitja žrtvovati en kup manjših?


očitno so nekatere vrste pomembne in druge nepomembne
mogoče je pa turizem tisti ki sili k ohranjanju eksotičnih vrst (recimo ptico dodo bi z veseljem ohranjali če bi še obstajala)

gzibret ::

Če dodo nebi izumrl, bi bilo vprašanje, ali bi bil danes tako slaven..... :)
Vse je za neki dobr!

Myth ::

Matev, že v drugi temi sedajle ti tole rečem. Daj go read a book or two! Ker resnično ne razumem tvojih odgovorov. A sploh kaj veš? :\
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Saladin ::

Matev:
Pobrskaj za pojmom Veriga prehranjevanja.

Večje živali jedo manjše. Malo razmisli kaj bi se zgodilo, če nihče ne bi pojedel nobene živali.

Problem so ljudje - mi ne pojemo živali za preživetje - mi pokosimo celo vrsto samo zaradi krzna in gremo potem na drugo.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Matev ::

pravim da je žalostno ko neka deklica reče: na delfinček ubogi na ribico ali dve

in hkrati ne sprejema te ribice kot enakovrednega bitja delfinu

zakaj delitev na manj in več pomembne živali v samem pristopu do njih

zakaj ne bi bil en delfin toliko vreden kot ena muha? ja ok
zato ker ni... razumem

pa vendarle

BigWhale ::

Kje pa vidis ti kako delitev? Zato, ker delfin poje ribo, se ne pomeni, da je riba kaj manj vredna od delfina.

Matev ::

ne da on poje
gre se zato da mu jo nekdo da

gre se za pomoč pri življenju ene vrste in hkrati uboj druge

govorim o dvoličnosti pomočnikov

Myth ::

Hmm.... pa se ti zavedaš koliko rib delfin sam poje? Brez da je ujet? Naj ti jaz povem, mnogo več. Tako da , prosim... malce le premisli preden napišeš kakšen komentar, lepo te prosim. :\

Torej je takšno "delo" pomočnika čist dobro opravljeno. Kaj pa on delfinu govori pa je čisto irelevantno. Magari mu reče, da si ribe ne zasluži ker ni naredil skoka. :)

Moje mnenje pa ste že prebrali.
en LP in BZ
¤ Space is Mystery. And Myth is on Earth. ¤

Matev ::

malo bolj lep primer bom dal: obstaja recimo oseba lastnica domače živali kuščarja in ga hrani z črički
vsak dan mu da nekaj teh čričkov za jest ... ter se ima za ljubiteljico živali

na podlagi česa se nekdo lahko odloča katero žival bo dal drugi živali za jest

ali pa ko se daje žive miške kači

Nejc Pintar ::

pomembnost vrste je obratno soramerna z velikostjo populacije
Lahko je biti prvi, če si edini!

_marko ::

Puschkin:
Daj no... mar sma mi2 manj vredna kot panda? :\

Smo vam že povedali kaj je vredno, nevem zakaj kvasite še kr naprej.
Preberi moje poste al pa od koga drugega, pa boš videl katera vrsta je koliko vredna.
Upam, da boš vsaj.

btw: upam, da veš da smo mi le ena od živalskih vrst, na kateri teče zavest. Mogoče smo edini.
Populacijsko pa nas ni najmanj.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

_marko ::

Thomas:
Če pomisliš, ne rabiš ohranit niti drugih sentientov. 1 je dovolj.
Sej veš kaj mislim, ne?!
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Ja, jest vem ja. Ampak ne bi razpredal, ker bo hude krvi potem mnoooooogo. :)

Nejc Pintar ::

_marko: Sodeč po številu ubitih ljudi in pand sva vsekakor manj pomembna od pande
Lahko je biti prvi, če si edini!

_marko ::

Sodeč po napačnih kriterijih z lahkoto izrečeš bedarijo! ;((
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prijava škode- 12 piščancev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
969732 (7263) jan01
»

Mučenje živali - krzno (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
755795 (4612) Luka Percic
»

Krzno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
534814 (4185) |CyGNUS-x
»

Hrana za Homo Sapiensa (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
19711784 (9887) Thomas
»

Top predators (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
1188662 (7277) Airskull

Več podobnih tem