» »

Referendum o arbitraži

Referendum o arbitraži

««
2 / 47
»»

Double_J ::

Torej če premislimo vse možne scenarije, potem je najslabši še vedno tisti, ko bomo hrvatom prvič v zgodovini z mednarodnim sporazumom priznali, da so postali lastniki Istre in Kvarnerja. To bi bilo nepopravljivo dejanje in veliko večja napaka, kot če spor ostane nerešen. Ne verjamem namreč da bo na našem teritoriju naslednjih sto let vladal mir. V svetu je preveč napetosti, prevelika energija se zbira, ki se bo morala nekoč sprostiti. Takrat bodo nove priložnosti. mogoče bomo izgubili še več ali kaj pridobili, tega ne vemo. Zagotovo pa bi bila napaka danes preložiti vse v odločanje tujcem. Pa čeprav gre ta scenarij na roko hrvaškim nacionalistom. Vedno se nekdo najde, ki ga tuja nesreča veseli in obratno. Na to se ne bi smeli ozirati. Zanimati bi se morali izključno za interes naše Slovenske države..


A ne vidite, hmalu se bodo mogle sprostiti energije in takrat je fajn, da imamo odprte priložnosti.:D
Dve šivanki...

nevone ::

- smo vse dobre priložnosti do sedaj zarati drobnjakarskega politikanstva že uspeli zapraviti


Nobene priložnosti nismo zapravili. Edini dogovor, ki je bil na prvi pogled sprejemljiv za obe strani je padel v vodo zaradi Hrvaške. Ne vem od kje nam toliko ponižnosti, da za vse neuspehe okrivimo sebe, četudi v resnici nismo krivci. Naša največja krivda je to patološko priznavanje krivde. Tragično, po svoje.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

MadMicka ::

nevone, od kje tebi ideja, da veš, kateri "dogovor" je sprejemljiv za obe strani? Se ti ne zdi, da si ti kot "ena od strank" tega "dogovora" pristranska? Če Hrvatje nanj niso pristali, potem očitno za njih ni bil sprejemljiv, al kako?

Ravno zato pa potrebuješ nekega nevtralnega, neobremenjnega sodnika oz. arbitra. In pri teh stvareh je vedno tako, da nobene stran ne dobi vsega, kar zahteva.

BlueRunner ::

Edini dogovor, ki je bil na prvi pogled sprejemljiv za obe strani je padel v vodo zaradi Hrvaške.

V vodo je padel zato, ker smo se ga sami odrekli. S tem smo izgubili najmočnejšega aduta, saj sedaj v neposrednih pogajanjih Hrvaška izgleda verodstojno, Slovenija pa, po zadnjih potezah z blokado, pa neverodostojno.

Strike 1 je IMHO storil Janša, ko se je odrekel sporazumu Drnovšek-Račan.
Strike 2 je IMHO storil Pahor, ker je želel izgledati veliki vodja.
Strike 3 bi bil, da sedaj mi pokoljemo sporazum, ki sta ga ratificirala oba parlamenta.

Tragika tako ni v patološkem priznavanju krivde ampak v patološki sposobnosti zabijanja avtogolov. V naši lastni nesposobnosti, da bi ena vlada dokončala, kar je prejšnja začela dobrega. Niti enega izmed teh treh udarcev v prazno ne bi rabili imeti pred ali za seboj. Pa smo si prva dva zabili sami, tretjega pa si bomo, če ne bomo ločili problema južne meje od problema impotentne vlade. Seveda znova sami. Hrvati se lahko pri temu samo smehljajo - saj ne rabijo s prstom migniti, da si sami sesuvamo svoje lastne adute.

Kar je sesute je že sesuto. Paziti moramo, če si bomo še kaj sesuli. Če bo Nemčija, naš največji zunanjetrgovinski partner, rekla, da želi Hrvaško v EU, bomo mi lahko zavlačevali neizbežno kako dolgo točno? Leto? Dve? Kaj bomo dobili po treh ali štirih letih, ko bo Hrvaška navkljub našemu NE postala polnopravna članica? Morda popolno sesutje kakršne koli verodostojnosti v EU in še enega nasprotnika več znotraj EU, namesto enega zaveznika več.

Zanimivo. Pa ravno z državo s katero smo se uskladili in istočasno osamosvojili.

Double_J ::

Jah ne vem, a bodo sedaj Grčijo prisilili da prizna Makedonijo pod imenom ali ne? Če ne bojo v takšni situaciji, potem niti nas ne bodo mogli. Pritisnili bi itak na Hrvate, to je jasno.
Dve šivanki...

Karaya 52 ::

Stojim pred vrati klavnice, naprej ne grem, nazaj "ne smem". Nikoli nisem želel biti v tej situaciji vendar mi je ta, ki me je sem postavil dal na voljo dve možnosti. Z mojega zornega kota je zgodba zaključena, vprašal je prepozno, krivda je njegova.

nevone ::

Strike 1 je IMHO storil Janša, ko se je odrekel sporazumu Drnovšek-Račan.

Sporazum Drnovšek-Račan je slovenski parlament potrdil, Hrvaški pa zavrnil.

Strike 2 je IMHO storil Pahor, ker je želel izgledati veliki vodja.

Tisto ni bila nobena napaka. Prav je, da smo igrali na svojega aduta, četudi ga ne bomo do konca izigrali.

Strike 3 bi bil, da sedaj mi pokoljemo sporazum, ki sta ga ratificirala oba parlamenta.

Tudi to ne bo nobena strateška napaka. Strateška napaka je, če niti ne poskušaš doseči maksimalno zase, preko pogajanj, seveda.


Treba je vztrajati na svojih stališčih in argumentih, ki so dobri. Če kljub temu izgubiš, pač izgubiš, ampak si vsaj bil toliko, da nisi šel v pogajanja kot obvezni poraženec. Zato mi je drža, ki jo imajo glede arbitraže nekateri zagovorniki (recimo Vlačič) všeč, manj pa mi je všeč tista, ki jo propagirata Janša in Podobnik, ki nas že vnaprej deklarira kot poražence in žrtve.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

Sporazum Drnovšek-Račan je slovenski parlament potrdil, Hrvaški pa zavrnil.

Dokler se mu nismo sami odrekli smo imeli možnost, da ga kadarkoli potegnemo ven in rečemo: poglejte kako se Hrvaška ne drži obljub na najvišji ravni. Kako naj potem zaupamo kateri koli obljubi, dokler ni v celoti implementirana?

Tisto ni bila nobena napaka. Prav je, da smo igrali na svojega aduta, četudi ga ne bomo do konca izigrali.

Če bi mislili resno, bi ga odigrali do bridkega konca. Ne moreš enkrat reči NE, potem to spremeniti v MORDA, potem pa pristati na nekaj tretjega. To je tudi prvi argument, da lahko Hrvaška pokaže s prostom na Slovenijo in reče, da se non stop nekaj zmišljujemo. Najbolj pa boli to, da se niti zmišljevali ne bi. Tako je tudi ta vlak odpeljal.

Tudi to ne bo nobena strateška napaka. Strateška napaka je, če niti ne poskušaš doseči maksimalno zase, preko pogajanj, seveda.

Enako, kot bi mi lahko z dogovorom Drnovšek-Račan mahali pred nosom Hrvaški in ji zbijali verodostojnost in s tem pogajalski položaj - konec koncev bi zahtevali samo to, kar je enkrat na najvišji ravni že bilo usklajeno - tako bo v primeru odstopa od dogovora o arbitraži enako nam počela Hrvaška. Pa ne zato, ker bi nam oni kaj naštimali, ampak, ker smo si sami naštimali takšen položaj. Če sprejemo arbitražo tvegamo, če je ne sprejmemo tvegamo še mnogo več. Predvsem pa v primeru odstopa od sporazuma štartamo iz trojno slabšega položaja:
- začeti moramo iz nič (ker smo zapustili D-R)
- ugled je bil prizadet že zato, ker smo startali na trdo, potem pa se premislili že pod najmanjšim pritiskom EU (napaka s tem, da ne dokončamo, kar začnemo)
- zapustili bi dogovor, ki je že bil usklajen na najvišji ravni - kar bi pri dogovoru D-R sicer lahko očitali Hrvaški, bo ta lahko učinkovito uporabila proti nam.

Treba je vztrajati na svojih stališčih in argumentih, ki so dobri.

Veš kaj mi je rekel moj učitelj vožnje? Hruška z betonom ima vedno prednost. Lahko imaš najboljše argumente (stališča so itak figo vredna) oziroma prednost v križišču, pa boš še vedno končal kot poraženec, če ne boš vedel kdaj odnehati.


Poraženci pa smo že zato, ker je celotna politika v blebetanju okoli "nacionalnega interesa" tega dejansko prodala in nas brez kakršne koli tuje pomoči sama spravila v kot brez enega pametnega izhoda. Arbitraža je slaba rešitev, sami pa smo si krivi, da so vse ostale še neprimerno slabše.

Pšenični ::

"Kar je sesute je že sesuto. Paziti moramo, če si bomo še kaj sesuli. Če bo Nemčija, naš največji zunanjetrgovinski partner, rekla, da želi Hrvaško v EU, bomo mi lahko zavlačevali neizbežno kako dolgo točno? Leto? Dve? Kaj bomo dobili po treh ali štirih letih, ko bo Hrvaška navkljub našemu NE postala polnopravna članica? Morda popolno sesutje kakršne koli verodostojnosti v EU in še enega nasprotnika več znotraj EU, namesto enega zaveznika več."

Zakaj bi morali biti mi verodostojni, oni pa so daleč od tega.

WarpedGone ::

Samo ne tuki podcenjevat referenduma. Nekaj je politični parket in plesalci na njemu, ki kupčkajo, lažejo in en drugemu tiščijo nož v hrbet. Tuki argument "slovenci si skoz neki zmišljujejo" mogoče drži vodo, ker tangira politično smetano.

Če pa reč pade na referendumu, pa ta argument o zmišljevanju "does not apply". Referendum ima vedno prav. Višja kot je udeležba, bol prav ima.

Bojo potem politiki pljuvali narod, da si kr neki zmišljuje? Halo? Kako prosim?

Vse skup mi gre skoraj tolk na bruhanje kot referendum o evropski ustavi, ki se nikakor ni smel zgodit, ker da "nebi uspel". Hvala lepa za takšno "moderno" državo, kjer se politiki bojijo demokracije, ker morda ne bo požegnala njihove nove igračke.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

BlueRunner ::

Zakaj bi morali biti mi verodostojni, oni pa so daleč od tega.

Relativno. Oni so pri verodostojnosti naredili eno napako, mi pa tudi eno. Če odstopimo od sporazuma o arbitraži, bo to naša druga napaka. Potem pa bomo šli s takšno prtljago v naslednji krog pogajanj, kjer ima kar nekaj članic EU, še posebej kakšna Nemčija, počasi že poln kufer zavlačevanja, mi bomo pa neposredno "krivi" zadnjega zapleta.

Bojo politki pljuvali narod, da si kr neki zmišljuje?

Naši politiki zagotovo ne. Ampak tuje pa prav malo briga... vlada bi morala poskrbeti za te stvari in, če ne bo poskrbela, bomo skupinsko nadrljali vsi. Torej smo za dve leti (do naslednje vlade) mrzli, ker se s to "itak ne da nič dogovoriti". Vprašanje pa je, če ne bo Hrvaška že prej s takšnim ali drugačnim manevrom sprejeta v EU, kjer bo njen položaj še močnejši. Mi bomo pa še vedno imelu samo ugled navadnih komplikatorjev...

Zgodovina sprememb…

nevone ::

Veš kaj mi je rekel moj učitelj vožnje? Hruška z betonom ima vedno prednost. Lahko imaš najboljše argumente (stališča so itak figo vredna) oziroma prednost v križišču, pa boš še vedno končal kot poraženec, če ne boš vedel kdaj odnehati.


A če odnehaš, ti pa nasprotnik kaj podari? Ne bit naiven.

Arbitraža je slaba rešitev, sami pa smo si krivi, da so vse ostale še neprimerno slabše.


Ne vem, če je slaba. Definitivno pa ni krivda na naši strani. Do danes nismo naredili še nobene večje napake. Pogajalska prednost je prav v tem, da nisi tako prekleto samokritičen. Če je mentaliteta, ki jo v zadnjih postih kažeš ti, takšna tudi pri naših pogajalcih, potem je kvečjemu to slabo za naš ugled in nikakor ne kakršenkoli poraz.

To je tako, kot bi smučar potem, ko vmesni čas ni najboljši začel razmišljati o odstopu, da se mu ne bo treba sprijazniti z morda 10. mestom, zraven pa pozabi, da v drugi polovici proge lahko zamujeni čas še nadoknadi in morda celo zmaga.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ramiz?! ::

Treba je vztrajati na svojih stališčih in argumentih, ki so dobri. Če kljub temu izgubiš, pač izgubiš, ampak si vsaj bil toliko, da nisi šel v pogajanja kot obvezni poraženec. Zato mi je drža, ki jo imajo glede arbitraže nekateri zagovorniki (recimo Vlačič) všeč, manj pa mi je všeč tista, ki jo propagirata Janša in Podobnik, ki nas že vnaprej deklarira kot poražence in žrtve.


nevone ti torej praviš da je bolje da probajo pa tudi, če ne uspejo bo uredu??? Mislem sej za tist koridor gor al pa dol od tega noben od nas ne bom imel nič, ampak če gledam iz stališča da so se slovenci za to naše ozemlje borili in ga težko obdržali + pol so nam ga že itak vzeli pa mam raje da je to vprašanje odprto še 100 let in ga iz tega vidika nebi dal nikomer, najmanj pa hrvatom ker smrdijo!

nevone ::

Oni so pri verodostojnosti naredili eno napako, mi pa tudi eno.


Katero napako smo naredili mi?

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

kopernik ::

Ma jaz ne vem, kaj nekatere toliko skrbi mednarodna kredibilnost in pritiskanje Nemčije, itd. Irci so delali štalo z referendumi o lizbonski pogodbi, Grki z imenom Makedonije in sedaj zadolženostjo, Islandci s t.i. ribiškimi vojnami in varčevalnimi računi tujcev, izsiljevanje Francozov ob vsakokratnem sprejemanju EU budgeta, takega in podobnega sranja je bilo v zadnjih desetletjih v Evropi še in še. Jaz mislim, da naši mediji in politiki tudi sami ustvarjajo neko klimo pritiska iz tujine. Come on, tujina ima mnogo večje probleme od par km naše obale.

Pšenični ::

"Relativno. Oni so pri verodostojnosti naredili eno napako, mi pa tudi eno. Če odstopimo od sporazuma o arbitraži, bo to naša druga napaka. Potem pa bomo šli s takšno prtljago v naslednji krog pogajanj, kjer ima kar nekaj članic EU, še posebej kakšna Nemčija, počasi že poln kufer zavlačevanja, mi bomo pa neposredno "krivi" zadnjega zapleta."

Ja in kaj? Po tvoji logiki bomo mi verdostojni in brez ugodne rešitve. Sicer ne bo Nemčija nosila posledic arbitraže, mi jo bomo. Ve se tud, da v zgodovini še nikoli no bilo odločeno v našo korist. Dost je naivnežev, ki tako mislijo, da sedaj pa bo..... Na koncu nas bodo potrepljai po ramenu, češ ste bili pa res kooperativni, Hrvati se nam bodo pa smejali. Pač pustimo vprašanje odprto in ga bomo reševali ob merebitnem razpadu Unije.

BlueRunner ::

nevone je izjavil:

Oni so pri verodostojnosti naredili eno napako, mi pa tudi eno.

Katero napako smo naredili mi?

Najprej smo blokirali, potem smo se pa premislili. Torej naših groženj ne bo več nihče jemal resno ampak samo pogojno resno. V stilu malo zagrozimo, malo obljubimo, startamo en proces ali dva (rezultati so itak preloženi v nedoločeno prihodnost), pa bodo popustili. Itak nimajo hrbtenice.

nevone ::

nevone ti torej praviš da je bolje da probajo pa tudi, če ne uspejo bo uredu???


Ne ne pravim glih točno tega. Pravim, da v pogajanje moraš iti brez strahu, da boš izgubil in z veliko željo, da boš zmagal ali vsaj dosegel zadovoljiv rezultat. To je za uspešno pogajanje zelo pomembno.

Na živce mi gre pa ta psihoza Slovencev, da so oni sami ali pa njihovi rojaki izključni krivci za vse kar se ne izteče po načrtu, sploh če te krivde sploh ni. Si jo kar izmislijo. Samo da je.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

WarpedGone ::

Mi bomo pa še vedno imelu samo ugled navadnih komplikatorjev...

Z ugledom si ne morš kosila plačat.
Sploh pa, kaj se to tiče mene kot prebivalca te države? Kaj je že tisto o kolektivni krivdi? Ne obstaja?
Kakšen ugled majo italjani? Jih kej fejst tepe oportunitetno obračanje po vetru? Ni ravno občutit.

Ugleda si ne pridobiš z delanjem uslug na lastno škodo ampak si ga IZBORIŠ s tem da ne odstopaš od svojih zahtev. Politični ugled ni posledica bontona ampak izsiljevanja, "politični ugled" je prisila drugim, da te morjo upoštevat. Če se klanjaš, te ni treba upoštevat, posledično nobenga resnega ugleda, le prazne besede pred novinarji.

Dobra stara "le kaj bodo ljudje rekli", ki kaže na popolno pomanjkanje samozavesti. Narod hlapcev...

Je res, da je nekaj škode že narejene ampak hrbtenica lahko tudi zraste. Če smo bli dosedaj spužvasti, to ni razlog da moramo bit še naprej. Pa naj stvar stoji še 50 let, skupaj s hrvaško izven EU. Pa se naj zanašajo na "sej bodo popustili", če se jim ljubi.

Glasoval bom PROTI. Podpiram mirovno konferenco. Vojna uradno ni končana.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

Pšenični ::

"Najprej smo blokirali, potem smo se pa premislili. Torej naših groženj ne bo več nihče jemal resno ampak samo pogojno resno. V stilu malo zagrozimo, malo obljubimo, startamo en proces ali dva (rezultati so itak preloženi v nedoločeno prihodnost), pa bodo popustili. Itak nimajo hrbtenice."

To je naredil Pahor. To je njegova napaka. Mi nismo krivi, če ma prec "pohne gate". Če se zamenja vlada, ni noben problem postavit novo trdo stališče. Za zamenjavo vlade pa je potrebno tud kaj narediti. Prvi korak je da popušijo na referendumu, da bodo videli, da jih ne jebe folk, "pet posto".

solatko ::

Glede na totalno razslojenost Evrope in željo po še večji razslojenosti (sprejemanje totalno nepripravljenih držav v skupnost), osebno tej tvorbi, taki kot je danes in taki kot je predvidena v bližnji prihodnosti, ne dajem prav dolgega življenja - niti slučajno ne toliko časa, kot je preživela ranjka yuga.
Zaradi take negotove prihodnosti, ne smemo Hrvaške spustiti v EU, dokler ne bo imela poštimanih vseh meja s svojimi sosedi.
Tist moment, ko bodo Hrvatje v EU, se lahko neha dogovarjanje o sprejemu ostalih republik bivše Yuge.
Sem proti arbitraži, saj zemljevidi, s katerimi operirajo hrvatje, niti slučajno ne odražajo dejanskega stanja, niti najmanj pa se ne približajo, zadnjim mednarodno priznanim mejam v Istri.
Potrebno je narediti mirovno konferenco o mejah na Jadranu in potem določati končne meje, ki pa morajo biti določene, pred vstopom Hrvaške v EU, sicer se lahko obrišemo pod nosom za pol Piranskega zaliva - Savudrijske vale.

nevone ::

Najprej smo blokirali, potem smo se pa premislili. Torej naših groženj ne bo več nihče jemal resno ampak samo pogojno resno. V stilu malo zagrozimo, malo obljubimo, startamo en proces ali dva (rezultati so itak preloženi v nedoločeno prihodnost), pa bodo popustili. Itak nimajo hrbtenice.


Kaj pomeni imeti hrbtenico? Riniti z glavo skozi zid?

Namesto, da bi odstranitev blokade obešali na velik zvon, kako smo to kooperativni, da smo omogočili Hrvaški nadaljevanje pogajanj, se raje dajemo v nič v stilu, kot to navajaš ti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

MadMicka ::

solatko, sej nismo v vojni, da bi delali mirovno konferenco :)

Se pravi, proti arbitraži si zato..."saj zemljevidi, s katerimi operirajo hrvatje, niti slučajno ne odražajo dejanskega stanja".
Hja, a pa ti razumeš, da bodisi arbitraža, bodisi sodišče, vsaka stran bo na mizo zmetala vse, za kar bo mislila, da ji pride prav.

Kako si ti predstavljaš drugače arbitražo? Da bi Hrvatom prepovedali predložiti arbitraži določena gradiva al kako?

Če je to edini razlog, potem lahko mirno obkrožiš tudi "da".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

BlueRunner ::

Ma jaz ne vem, kaj nekatere toliko skrbi mednarodna kredibilnost in pritiskanje Nemčije, itd. Irci so delali štalo z referendumi o lizbonski pogodbi, Grki z imenom Makedonije in sedaj zadolženostjo, Islandci s t.i. ribiškimi vojnami in varčevalnimi računi tujcev, izsiljevanje Francozov ob vsakokratnem sprejemanju EU budgeta, takega in podobnega sranja je bilo v zadnjih desetletjih v Evropi še in še. Jaz mislim, da naši mediji in politiki tudi sami ustvarjajo neko klimo pritiska iz tujine.

Jp. Interne zaj***cije znotraj EU so nekaj vskdanjega. V njih pa zmagujejo tisti, ki so močnejši ali pa imajo močnejše zaveznike. Slovenija bo z odstopom od arbitraže, ki jo je vlada že enkrat sprejela kot rešitev izgubila prijatelje. Hrvaška jih bo, kot uboga revica in talka nekih ekstremistov v Sloveniji, pridobila. Za Makedonijo pa me zanima koliko članic EU navija za njeno članstvo? Morda vsi tisti, ki letujejo na njenih obalah?

Sicer ne bo Nemčija nosila posledic arbitraže, mi jo bomo.

Tudi posledice tega, da se nenadoma premislimo bomo nosili sami. Ali lahko kdo da realno oceno kakšne bodo posledice slabega izida arbitraže in kakšne bodo posledice tega, da se do nadaljnega skregamo z vsemi prijateljicami Hrvaške in Hrvaško samo? Ali bomo s tem karkoli pridobili?

Na živce mi gre pa ta psihoza Slovencev, da so oni sami ali pa njihovi rojaki izključni krivci za vse kar se ne izteče po načrtu, sploh če te krivde sploh ni.

Meni pa gre na jetra samozaverovanost v mitskega pridnega in poštenega slovenca, ki nikomur nič hudega ne želi in so vedno drugi vsega krivi. Enkrat si moramo naliti čistega vina in vzeti usodo v svoje roke ter speljati še ta "projekt" do konca. Če smo se znali odcepiti, če smo se znali pridružiti EU, potem se verjetno znamo tudi dogovoriti s Hrvaško. Težava je samo v temu, da se sedaj sami med sabo pljuvamo kdo bo koga, Hrvaška in EU pa zato počasi že delata načrte brez nas. Preprosto smo postali ovira namesto odskočna deska za na Balkan.

Če se zamenja vlada, ni noben problem postavit novo trdo stališče.

Vlada ni država. Vlada v upravljanje samo podeduje to, kar ji je pustila predhodna vlada in iz tega potegniti največ kar se da. Zamočila je vlada v 1994 s Plovanijo, pa naslednja koalicija tega ni uredila. Potem smo prišli do sporazuma Drnovšek-Račan, ki ga hrvaški sabor sicer ni potrdil, je pa bil dokument s katerim bi lahko mahali. No, predhodna vlada je to zamočila, ta vlada pa je vsemu skupaj dodala še svoj pečat. Naslednja vlada, karkoli bo že podedovala, lahko sicer res stori, kar si rekel, vendar pa bo to samo še en avtogol.

Namesto, da bi odstranitev blokade obešali na velik zvon, kako smo to kooperativni, da smo omogočili Hrvaški nadaljevanje pogajanj, se raje dajemo v nič v stilu, kot to navajaš ti.

Saj smo jo obesili na veliki klin. Vsem smo razglašali, da smo se dokončno dogovorili s Hrvaško za arbitražo. Predsedujoči v EU smo zagotovili, da je to končno prava pot za rešitev. Vsepovsod smo to propagirali kot našo dobro voljo in znak tega, da si želimo dobrososedske odnose in, da smo konstruktivna članica EU.

Sedaj naj od tega odstopimo in rečemo "oops, premislili smo se"?

Zgodovina sprememb…

Pšenični ::

"Glede na totalno razslojenost Evrope in željo po še večji razslojenosti (sprejemanje totalno nepripravljenih držav v skupnost), osebno tej tvorbi, taki kot je danes in taki kot je predvidena v bližnji prihodnosti, ne dajem prav dolgega življenja - niti slučajno ne toliko časa, kot je preživela ranjka yuga."

Ja, Grčiji že svetujejo, da gre malo ven. Resda iz finančne unije, ampak Unija je unija interesov. Nemčija sedaj, ko ocenjuje, da ne potrebuje več Grškega trga, postaja do nje neusmiljena.

"Kaj pomeni imeti hrbtenico? Riniti z glavo skozi zid?"

Mislim, da slovenci tega izraza sploh ne poznamo. Sploh ne vemo, kaj to pomeni imeti hrbtenico. Nekako se nam je izšlo, da smo dobili državo in sedaj ne vemo kaj bi z njo.

"Saj smo jo obesili na veliki klin. Vsem smo razglašali, da smo se dokončno dogovorili s Hrvaško za arbitražo. Predsedujoči v EU smo zagotovili, da je to končno prava pot za rešitev. Vsepovsod smo to propagirali kot našo dobro voljo in znak tega, da si želimo dobrososedske odnose in, da smo konstruktivna članica EU."

To je propagirala ta bolana vlada. Dobrososedskih odnosov si pa želimo vsi. Samo ne na naš račun.

Karaya 52 ::

Ko smo že pri pranju krivde, gre morda za načrtno rušenje sporazuma na referendumu. Vseeno mislim da je naša politika relativno enotna in deluje usklanjeno pri mejnem vprašanju, čeprav javnosti kaže drugačno podobo. Če se bo koalicija v predvolilni kampanji držala nazaj, opozicija pa udrihala z vsemi topovi... potem morda upajo na ponovna pogajanja? Jelinčič je že pokazal zvrhano mero abstinence ko je v zraku visel referendum o vstopu Hrvaške v NATO.

BlueRunner ::

To je propagirala ta bolana vlada.

V mednarodni diplomaciji je beseda pač konj, valjar in hruška betona, ki gre skozi križišče. Zato tudi pravim, da je arbitraža slaba rešitev glede na vse prejšnje možnosti, ki smo jih imeli in smo si jih sami zapravili (za objokovanje je sedaj pač prepozno). Je pa IMHO realno najboljši izhod v tem trenutku. Vse ostale možnosti, ki jih vidim nam bodo IMHO povzročile več škode, kot pa morebiten najslabši možen izid arbitraže.

Alencica ::

Se pravi smo na "point of no return"?

WarpedGone ::

kot pa morebiten najslabši možen izid arbitraže.

Ki je? Resno me zanima, če je iz napisanega sploh možno ven potegnit minimum.
Zbogom in hvala za vse ribe

Okapi ::

Podpiram mirovno konferenco.
Po kakšni sprevrženi logiki bi bil izid mirovne konference za nas zanesljivo boljši od arbitraže?

Na mirovnih konferencah se na veliko mešetari, glavno besedo imajo na njih velesile, mali pa pobiramo drobtine, če slučajna kakšna pade v našo smer. Naše meje so se že nekajkrat določale na mirovnih konferencah, pa nikoli preveč uspešno. Na hipotetični mirovni konferenci o ex-jugoslaviji bi bilo veliko pomembnejših vprašanj od našega izhoda na odprto morje in bi ga Rusi, Amerikanci in EU brez najmanjšega problema zabarantali za po njihovem ugodnejšo rešitev kakšnega veliko pomembnejšega mejnega vprašanja.

Na arbitražnem sporazumu imamo veliko večje možnosti za uspeh kot na mirovni konferenci in kdor misli drugače, je politični analfabet.

O.

BlueRunner ::

Najslabši možen izid arbitraže za Slovenijo je, da izgubimo stik z odprtim morjem, meja se postavi na Dragonji in ne na katastrski meji k.o. Piran, ob Sotli in Muri izgubimo kmetijska zemljišča verjetno pa obdržimo "karavlo" na Trdinovem vrhu in nekaj drugih kmetijskih zemljišč ob Sotli in Muri. Pa nekaj let bomo imeli vsakodnevno J. Jorasa v vseh dnevnih poročilih in časopisih, ker bo tožil državo in udrihal po njej, ker se je odpovedala suverenosti nad zemljo na kateri stoji njegova hiša. Suverenosti, ki je že danes de facto nad to zemljo nima.

Iz tega izhajajoča gospodarska posledica je drugačno okolje poslovanja Luke Koper. Če bodo morale tuje ladje s tovorom prehajati teritorialna morja drugih držav, to predstavlja dejansko tveganje za poslovanje. Po drugi strani bo razčiščenje te težave s Hrvaško in njeno sprejetje v EU omogočilo normalno poslovanje naših podjetij na tem področju in morda celo ponoven naskok na status idealne države parterice s katero se osvaja t.i. južne trge bivše SFRJ.

nevone ::

Sedaj naj od tega odstopimo in rečemo "oops, premislili smo se"?


Ja, komot lahko. To bo potem 1:1. Hrvaška je zavrnila sporazum Drnovšek-Račan, mi smo zavrnili arbitražo.

Ampak jaz osebno ne mislim, da je treba arbitražo zavrnit. Moje osebno mnenje je, da se bilateralno ne bomo nikoli zmenili, tako kot tudi Srbi in Hrvatje niso sami nehali z vojno, ampak ju je moral v to prisiliti nekdo tretji.

Glede na to, da se Balkanski kotel še ni skuhal do konca, se mi zdi, da dajmo sedaj s to arbitražo poskusit iztržit čim več, da se ta meja enkrat reši. Nadaljna pogajanja z sosedi v prihodnosti bodo lažja, če bo to razčiščeno, pa čeprav bo katera stran mislila, da je oškodovana. Ne dopustimo, da bi nas morebitni incidenti ob meji pahili v kakšen hujši spopad.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

To bo potem 1:1. Hrvaška je zavrnila sporazum Drnovšek-Račan, mi smo zavrnili arbitražo.

Sam bi rekel 2:1 za Hrvaško. Dodal bi še to, da smo dali ultimat, od njega odstopili, potem pa ga spet dali. Tudi to je neverodostojnost.

Ne dopustimo, da bi nas morebitni incidenti ob meji pahili v kakšen hujši spopad.

Mislim, da te nevarnosti realno še ni. Če pa tega vprašanje ne rešimo, si s tem naravnost garantiramo, da bomo vedno imeli neke incidente. Ribiške, hišne, rečne, ... Skratna neprestano stanje napetosti in vedno odprt in hvaležen poligon za politikante na obeh straneh. To pa je zame tudi 1. točka zakaj bom glasoval za izvedbo arbitraže. Pričakujem, da bo bolelo, ampak tudi to bolečino bo potrebno prestati, da bo potem, vsaj po mojem videnju, mnogo bolje. za vse.

Zgodovina sprememb…

Pšenični ::

"V mednarodni diplomaciji je beseda pač konj, valjar in hruška betona, ki gre skozi križišče. Zato tudi pravim, da je arbitraža slaba rešitev glede na vse prejšnje možnosti, ki smo jih imeli in smo si jih sami zapravili (za objokovanje je sedaj pač prepozno). Je pa IMHO realno najboljši izhod v tem trenutku. Vse ostale možnosti, ki jih vidim nam bodo IMHO povzročile več škode, kot pa morebiten najslabši možen izid arbitraže."

Ja kakšno škodo pa. Postali bomo pač zajebani "zlovenci". Če bomo ob ugled me še majmanj skrbi. Najj imajo ugled Hrvati in nam dajo tisto, kar nam po zgodovini pripada. Torej sem mnenja naj imajo ugled Hrvati, mi pa morje.

Sploh veš, kaj pomeni najslabši možni rezultat arbirtraže? S kakšno lahkotnostjo se igrate z ozemljem, katerega izguba je nenadomestljiva.


"Na arbitražnem sporazumu imamo veliko večje možnosti za uspeh kot na mirovni konferenci in kdor misli drugače, je politični analfabet"

Seveda in ti za to prevzemaš vso odgovornost tko kot tist Pahor iz vlade. Obema je zelo za verjet.

"Glede na to, da se Balkanski kotel še ni skuhal do konca, se mi zdi, da dajmo sedaj s to arbitražo poskusit iztržit čim več, da se ta meja enkrat reši. Nadaljna pogajanja z sosedi v prihodnosti bodo lažja, če bo to razčiščeno, pa čeprav bo katera stran mislila, da je oškodovana. Ne dopustimo, da bi nas morebitni incidenti ob meji pahili v kakšen hujši spopad."

Z arbitražo ne bo nobene ugodne rešitve. To je končna rešitev, zato nadaljnih pogajanj o tem ne bo. Če mislite, da so Hrvati neumni, je to vaš problem.

BlueRunner ::

S kakšno lahkotnostjo se igrate z ozemljem, katerega izguba je nenadomestljiva.

Z ozemljem, ki ga že danes de facto nimamo, ne nadzorujemo in tudi ne vplivamo na njegovo upravljanje. Torej se bo v najslabšem primeru legitimiziral trenuten status quo, realno pa na kopnem ne bomo ničesar izgubili. Kar lahko izgubimo pa je de facto dostop do odprtega morja, ki ga danes imamo. Tega tveganja ne podcenjujem, vendar pa bi ga rad opredelil kot realno gospodarsko posledico in nek "virtualen" nacionalni interes.

Z arbitražo ne bo nobene ugodne rešitve. To je končna rešitev, zato nadaljnih pogajanj o tem ne bo.

Dovoli, da ti odgovorim s tvojim lastnim mnenjem: "Ja kakšno škodo pa. Postali bomo pač zajebani "zlovenci". Če bomo ob ugled me še majmanj skrbi. Najj imajo ugled Hrvati in nam dajo tisto, kar nam po zgodovini pripada. Torej sem mnenja naj imajo ugled Hrvati, mi pa morje." Ne upoštevati rezultata arbitraže ali pa odstopiti od začetka arbitraže ima zelo sorodne posledice. Enkrat ti je ravno, drugič pa praviš, da nadaljnih pogajanj več ne bo... Zakaj pa ne, če ne zato, ker bi bil udarec za verodostojnost Slovenije v obeh primerih takšen, da bi v prihodnje lahko iztržili samo še manj.

Zgodovina sprememb…

WarpedGone ::

Z ozemljem, ki ga že danes de facto nimamo, ne nadzorujemo in tudi ne vplivamo na njegovo upravljanje.

Zahvaljujoč politiki "vse samo da bo mir". Arbitraža je labodji spev te sramote.
Zbogom in hvala za vse ribe

nevone ::

Z arbitražo ne bo nobene ugodne rešitve. To je končna rešitev, zato nadaljnih pogajanj o tem ne bo. Če mislite, da so Hrvati neumni, je to vaš problem.


Kaj pa je sicer naša pogajalska prednost, s katero računaš, da smo lahko uspešni? (Razen titovke na glavo, pa v boj.)

In v razmislek: Lichtenstein je majhen, pa je zato vseeno uspešen. Samo borba za meje je premalo. Je tudi drugje treba pokazati svojo moč.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

BlueRunner ::

Zahvaljujoč politiki "vse samo da bo mir". Arbitraža je labodji spev te sramote.

Prej bi rekel zahvaljujoč skrajno amaterskem delu naše zunanje politike in politikanstvu notranje politike. Katero ime pa je bilo največkrat imenovano za zunanjega ministra, pa se ve.

Arbitraža pa je kvečjemu labodji spev predzadnjega kiksa... Takšnega, ki je notranje-politično sicer zelo lepo zvenel (hrbtenica, močan vodja, odločne zahteve in podobne floskule), potem pa je iztiril na prvem ovinku.

nevone ::

Močni posamezniki so garant suverenosti in ne neko golo izkazovanje nacionalne pripadnosti.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

Pšenični ::

"Dovoli, da ti odgovorim s tvojim lastnim mnenjem: "Ja kakšno škodo pa. Postali bomo pač zajebani "zlovenci". Če bomo ob ugled me še majmanj skrbi. Najj imajo ugled Hrvati in nam dajo tisto, kar nam po zgodovini pripada. Torej sem mnenja naj imajo ugled Hrvati, mi pa morje." Ne upoštevati rezultata arbitraže ali pa odstopiti od začetka arbitraže ima zelo sorodne posledice. Enkrat ti je ravno, drugič pa praviš, da nadaljnih pogajanj več ne bo... Zakaj pa ne, če ne zato, ker bi bil udarec za verodostojnost Slovenije v obeh primerih takšen, da bi v prihodnje lahko iztržili samo še manj."

Sploh veš kaj pišeš?

"Zahvaljujoč politiki "vse samo da bo mir". Arbitraža je labodji spev te sramote."

Sej jih vidiš, kaj nakladajo, kot v tisti pasji aeri.

"Kaj pa je sicer naša pogajalska prednost, s katero računaš, da smo lahko uspešni? (Razen titovke na glavo, pa v boj.)"

Hrbtenico je potrebno vzravnat, le to. Vsaj to, za začetek. Mislim tale s titovko in obešanje meni neko spodbujanje nasilja je prav bolna.

"Arbitraža pa je kvečjemu labodji spev predzadnjega kiksa... Takšnega, ki je notranje-politično sicer zelo lepo zvenel (hrbtenica, močan vodja, odločne zahteve in podobne floskule), potem pa je iztiril na prvem ovinku."

Kaj češ, manekeni.

Zgodovina sprememb…

Okapi ::

In v razmislek: Lichtenstein je majhen, pa je zato vseeno uspešen.
In ful veliko morja ima;-) Skoraj toliko, kot Švica in Avstrija.

O.

djordjevic ::

Mi, grdi grdi Slovenci pa, nagajivci kot smo, kar na meji obračamo avstrijske kamione in jim rečemo, da jih nočemo v Kopru. Naj peljejo na Reko. ;)
No grave is deep enough to keep us in chains.

Pšenični ::

"In ful veliko morja ima;-) Skoraj toliko, kot Švica in Avstrija."

Torej naj damo Hrvatom morej in bomo uspešni. Se hecaš?

Karaya 52 ::

50/50, naš minimum, hrvaški maksimum. Nobena skrivnost ni, da arbitri najraje rišejo po sredini. Se pravi da je najverjetnejša rešitev naš totalni poraz. Cinično nam ponujajo pogovore o režimu plovbe... Če se naše t. vode ne stikajo z mednarodnimi smo zgubljali čas. Kaj pomeni "junction" še pravniki ne vedo oz. se delajo neumne, okoli tega bo še veliko megle, sploh pa interpretacija pravnih terminov ni v domeni laikov.

Ko smo že pri majhnih državah, tudi Monaco ima stik z mednarodnimi vodami. Zakaj so si ga želeli in izpogajali s Francozi?

BlueRunner ::

nevone je izjavil:

Močni posamezniki so garant suverenosti in ne neko golo izkazovanje nacionalne pripadnosti.

Če to leti na moj komentar, bi lahko rekel samo to, da močnih posameznikov v politiki ne vidim ravno veliko. Še posebej pa teh kvalitet ne bi pripisoval trenutnemu predsedniku vlade. Iz njegovega poskusa demonstracije lastne veličine smo padli samo še globje v kanto z dre*om. Brez hrbtenice, z mlačnim predsednikom, ki ni niti vodja svoje vlade, in njegovimi stališči, ki imajo obstojnost spomladanskega snega.

Double_J ::

Arbitraža ne daje nobene možnosti po mojem, za teritorialni stik. To možnost, daje zgolj medsebojna pogodba. Zgolj direkten hrvaški podpis, ki ureja stanje, da imamo mi dostop.

Če hrvati na arbitraži to zavračajo, imajo arbitri pomoje zvezane roke. Ker kako naj del definitivno hrvaškega morja razlgasijo kar za slovenskega? To pač ne gre, če se Hrvati ne strinjajo.

Pri sporazumu Drnovšek-Račan so že podpisali za del lastnih voda, da so mednarodne, ne pa hrvaške. Torej nekaj takega je edina možnost, da torej izsilimo tak podpis, pred vstopom v EU.
Dve šivanki...

Pšenični ::

"Še posebej pa teh kvalitet ne bi pripisoval trenutnemu predsedniku vlade. Iz njegovega poskusa demonstracije lastne veličine smo padli samo še globje v kanto z dre*om. Brez hrbtenice, z mlačnim predsednikom, ki ni niti vodja svoje vlade, in njegovimi stališči, ki imajo obstojnost spomladanskega snega."

+1

nevone ::

Hrbtenico je potrebno vzravnat, le to. Vsaj to, za začetek.


To tudi jaz trdim. Posipanje s pepelom je zadnje kar rabimo.

Mislim tale s titovko in obešanje meni neko spodbujanje nasilja je prav bolna.


To lahko mirno ignoriraš.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

WarpedGone ::

Ker kako naj del definitivno hrvaškega morja razlgasijo kar za slovenskega?

Pa smo spet tam. Še "največji" zagovorniki tkole direkt priznajo, da obstaja hrvaško morje. Po takem priznanju, se nimamo več kaj praskat. Delo je že končano in opravljeno.
Zbogom in hvala za vse ribe

Double_J ::

No sej zato se pa trguje. Mi vam EU, vi pa en košček morja razglasite za mednarodno morje(to lahko suvereno naredijo). To je edina realna šansa, pa čeprav "ni lepo".
Dve šivanki...
««
2 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izzid arbitraže ter izbira arbitra

Oddelek: Problemi človeštva
277027 (6241) mojsterleo
»

Ustavno sodišče, politika in meja s Hrvaško

Oddelek: Problemi človeštva
81428 (1310) mojsterleo
»

Osimski sporazum (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
10312082 (10280) jype
»

Rehnov predlog o SLO-HR arbitraži (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
726455 (4790) Karaya 52

Več podobnih tem