The New York Times - V zadnjem času časniki eden za drugim ukinjajo brezplačen dostop do svojih člankov na internetu - to si napovedali The New York Times, The Times in Le Monde - sedaj pa jim zelo radikalno sledijo še Japonci. Na daljnem vzhodu je že dolgo časa v rabi ostrejši model, saj praktično vsi časniki spletni dostop pogojujejo z naročnino na tiskano izdajo. Zato ni presenetljivo, da je pet časopisov z največjo naklado na svetu prav japonskih. Največji japonski poslovni časnik Nihon Keizai Shimbun ali Nikkei je ta teden napovedal, da ne bo začel le zaračunavati dostopa do svojih člankov, ampak bo prepovedal tudi postavljanje povezav na svojo stran na drugih straneh.
Mesečna naročnina stane 4000 jenov (32 evrov), medtem ko je papirnata verzija deset odstotkov dražja. Svojo politiko pa so dopolnili še z zahtevo, da morajo lastniki vseh strani, ki želijo na svojih straneh objaviti povezave na domačo(!) stran časnika Nikkei, vložiti uradno prošnjo. V njej morajo navesti ime svoje strani in razloge za objavljanje povezav. Pridružujejo si pravico, da objavljanja povezav ne dovolijo. Japonci odločitev utemeljujejo z besedami, da želijo tako preprečiti manipulacije posameznih zgodb, ki bi se lahko uporabljale za napihovanje vrednosti delnic. Kako bodo svoje zahteve uveljavljali v praksi, ni jasno.
Oooo, ko bi se še na 24ur spomnili tega, pa ostali brez obiskovalcev :D Kdo bi pa plačal za te bedarije. Mislim, bolj ko svet gre proti odproti kodi in odprtim medijem dostopnim za vse, bolj se magnati zapirajo in zaračuanvajo. Kar naj, njihov čas je minil
Yoda: odprti mediji. Priprava resnega medija pač stane. Vprašanje pa je, kdaj to raje plačaš. Neposredno mediju ali pri čigumah, ki jih reklamirajo... Meni je dosti bolj všeč odkrito (neposredno) plačevanje, le mikroplačila mora nekdo izpopolniti.
Zaračunavanja vsebin se poslužuje vse več medijskih hiš, kar je nekako logično. Prepoved linkanja pa se mi zdi naravnost glupa - namesto, da gre avtor strani skozi vso birokracijo s pridobivanjem pravic do objave, raje poišče alternativni vir.
Očitno je, da so to sprejeli ljudje brez pravega znanja o internetu in tudi brez posveta s komerkoli. Na eni strani se ves čas govori o družbenih medijih in povezovanju, deljenju oni pa udarijo s prepovedjo le tega.
Če že ne razumejo interneta jih bodo pa bilance prepričale. :)