» »

PC se ugaša, kaj še lahko stestiram....?

PC se ugaša, kaj še lahko stestiram....?

mesoreznica ::

Pozdravljeni

Rabim pomoč. PC se med gamingom na zahtevnih igrah ugaša. Ugasne se tako kot da bi mu spulil napajalni kabel. Nobenega blue screena ali česa podobnega.

Drugje dela vredu, nobenih napak.

Konfiguracija:

Plata: GIGABYTE - GA-EP45-UD3P
Proc: E8500 (hladilnik hermalright Ultra-120 eXtreme z 120 ventom=
Ram: Dark extreme 2x2 GB (800MHz)
Grafa: HD 4870 X2
Napajalnik: LC Legion
V ohišje piha 2x 120 vent, iz ohišja prav tako 2x120 vent)

Že lep čas nič navito, vse je stock.

Torej sem se spravil testirat. Najprej sem preveril temperature, ki so popolnoma normalne. Procesor ne preseže 60 stopinj (3 ure orthos), matična ne gre čez 56 stopinj, grafična ne preseže 95 stopinj.

Kljub vsemu sem očistil pc kolikor je bilo za očistit.

Testiral sem ram z memtest (vse ok). Ločeno sem poganjal teste za procesor in ram (orthos 3 ure) in testiral grafično (Furmark stabilty test). Vse OK, dela normalno, temperature so normalne....

Ko pa poženem zahtevno igro pa se v roku 10 minut računalnik ugasne. Sem preverjal temerature trenutek pred ugašanjem, vse normalno.

Naslednja stvar, ki sem jo naredil je da sem downclockal kartico, sem šel daleč pod tovarniške nastavitve. Tovarniško 750/900, jaz sem jo nastavil 600/700. Čas igranja se je povečal na nekje 1 uro preden pride do izklopa PC-ja.

Po vsem nekako sumim grafično ali napajalnik. Downclock je zmanjšal obremenitev grafične ampak tudi verjetno obremenitev na napajalnik. Sem kasneje preizkusno vezal na druge linije na napajalniku. Rezultat je na žalost enak.

Problem je sledeč. Nikjer si ne morem sposodit dovolj zmogljivega napajalnika za moj sistem da bi testiral ali gre za napajalnik, niti nihče od poznanih nima tako požrešne grafe, da bi testiral. Če dam noter testno HD 4870 navadno in sistem dela ne bom zvedel nič verjetno, ker je grafa precej manj požrešna od X2 in je v tem primeru lahko vseeno kriv napajalnik.

Torej vprašanje. Kje je po vašem mnenju krivec?

Ali se lahko zaradi težav z grafo PC izklopi, brez artefaktov, blue screena etc?

Ne vem več. Meni vleče težava na napajalnik.

Prosim za vaše mnenje. Sem še kaj spregledal?

PS sistem do sedaj laufal 6 mesecev normalno.

Hvala
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

bluefish ::

Po mojem mnenju bo najbrž ravno napajalnik.
Morda se uspeš s kako trgovino zmeniti (agt, funtech,...), da ti ga posodijo za testiranje oz. prineseš računalnik do njih.

mesoreznica ::

OK sedaj mi pa nič ni jasno.

Šel sem simulirat igro. Pognal Orthos: Stress CPU and RAM ter zraven še Furmark stability test (1920x1200, 8x AA, 16xAF). Furmark je pognal grafo na 104 stopinje celzija pri 100% ventilatorju, CPU je bil na max, ram tudi obremenjen na 92 %. Vse skupaj je laufalo več kot 2 ure brez težav. WTF?

Če pa poženem katerokoli zahtevno igro, Crysis, COD 5 se PC restarta po 10-15 minutah.

Je možno da gre za softversko napako?

Še enkrat računalnik se ugasne kot da bi mu odklopil napajanje..

Se komu kaj sanja?

LP
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

Zgodovina sprememb…

aiko ::

Pozdrav,

novembra sem kupil nov pc in sem imel isti problem. Sistem se je pod večjo obremenitvijo ugasnil, seveda le ko je bila grafika obremenjena.

Nočem strašit, ampak meni je pomagala zamenjava plate.

Han ::

Bi tudi jaz dal roko v ogenj, da je plata, saj ima samo ta takšen "mehanizem", da se izklopi. Najbolj verjetno je, da se pregreje chipset (severni most). Flešaj bios, nastavi optimalne vrednosti, pritisni Ctrl+F1, da vklopiš dodatne nastavitve za procesor in spomin, nastavi STANDARD vrednost za vse skupaj (ne Turbo)...

mesoreznica ::

Vse je standardno nastavljeno. Bios je novi. Ni videt da bi se kaj pregrevalo.

Bom poskusil za test downclockat plato, pod tovarniške vrednosti.

LP
Gigabyte UD3P, E8500 @ 4.5 GHz , HD4870-X2, 4GB ram (Xtreeme Dark),
WD Velociraptor, LC Legion-X

Han ::

Mimogrede, sam sem imel pred kratkim težave zaradi spomina (4 × 2 GB Corsair Dominator), ki je uradno testiran le v paru 2×2 GB. Corsairjev RAM guru je večkrat izpostavil, da 8 GB precej obremeni plato, zato je potrebno spomin downclockat (npr. s 1066 na 800 ali 667 MHz in ustrezno nastavit latence), chipsetu (MCH) pa zvišat napetost za 0,2 V.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

EVGA 670 GTX FTW

Oddelek: Pomoč in nasveti
231221 (970) hrustus
»

Zamrznitev iger pri Radeonih HD4850 / 4870 (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Strojna oprema
39127782 (11662) erzy
»

Navijanje AMD Phenom-a II X3 720BE (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Navijanje
28519594 (11052) mihamedo
»

>>E8x00 serija a.k.a Wolfdale<< (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Navijanje
48940682 (22224) Dr_M
»

am2 3600+ vs 3800+ (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Navijanje
33321139 (12289) DJ MartiNi

Več podobnih tem