» »

Pra-tehnologije

Pra-tehnologije

1 2 3
4
5

Pyr0Beast ::

Imo bi bilo bolj logično da tisto zebro nazaj v vas pripelješ :D
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

BigWhale ::

pet jih pa mogoce prezivi.

Kar je tri več kot je potrebno za ohranitev vrste, torej se očitno splača:P

O.


Ja, ce imas 15 otrok. Preden jih pa 15 skupaj spravis se pa bolj splaca kaka druga taktika.

Pyro, na cem bos peljal, ce si leta 3000 pred jezusom :>

BigWhale ::

Mislim, tud ce bi imel voz recimo, potem bi moral s tistim vozom laufat za zebro.

Matev ::

najbolje da greš bigW kar ti tja dol in jih razsvetliš

jim razložiš da se že tisočletja motijo in uporabljajo taktiko ki zagotovo pelje v izumrtje

mogoče ti še veliki N podelijo (nobel price)

Ziga Dolhar ::

https://dolhar.si/

jype ::

Mogoče je to nekaj takega kot Fisher Price.

Pyr0Beast ::

Pyro, na cem bos peljal, ce si leta 3000 pred jezusom :>

Mišljeno je bilo, namesto da žival podiš stran od svoje koče, jo podiš v smeri svojega domovanja. Prihraniš pot&čas. :)

(vrjetno je tudi tisto žival lažje prenašati ponoči kot podnevi, poleg tega dvomim, da bi s seboj nosil tudi večino drobovine in kosti, pač, vzameš tisto kar ti je največ vredno, mišice in koža)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Matev ::

kaj ko bi jo kar pregovoril da ti odstopi kako bedro
prihraniš trud pri lovljenju

world ::

Mislim da smo malo zašli iz začetne teme.Pa bi prosil,če se lahko nehate pričkati.Pogovarjajmo se o pra-tehnologiji...kar pa potenje in lov na zajca zagotovo ni !!
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Okapi ::

Imo bi bilo bolj logično da tisto zebro nazaj v vas pripelješ

Med pra-tehnologijo, in to eno od najbolj revolucionarnih sploh, sodi prav to. V eno fazi so namreč začeli početi prav to, sicer ne z zebrami, ampak kozami, ovcami, govedom ... Namesto da so žival, po celodnevnem tekanju za njo, takoj ubili in pojedli, so jo pripeljali v vas in zaprli v ogrado. Potem so ugotovili, da če ulovijo kozo in kozla, ter malo počakajo, dobijo sveže kozličke, ne da bi jim bilo potrebno cel dan tekati za njimi. in tako je do danes ostalo samo še par najbolj zaostalih skupin ljudi, ki še vedno po cel dan tečejo za mesom.

O.

world ::

Imo bi bilo bolj logično da tisto zebro nazaj v vas pripelješ

Med pra-tehnologijo, in to eno od najbolj revolucionarnih sploh, sodi prav to. V eno fazi so namreč začeli početi prav to, sicer ne z zebrami, ampak kozami, ovcami, govedom ... Namesto da so žival, po celodnevnem tekanju za njo, takoj ubili in pojedli, so jo pripeljali v vas in zaprli v ogrado. Potem so ugotovili, da če ulovijo kozo in kozla, ter malo počakajo, dobijo sveže kozličke, ne da bi jim bilo potrebno cel dan tekati za njimi. in tako je do danes ostalo samo še par najbolj zaostalih skupin ljudi, ki še vedno po cel dan tečejo za mesom.

O.



Kako pa misliš da so prišli na idejo,da bodo žival zaprli jo pustili v ogradi,jo hranili in iz nje dobili njene potomce?

Mogoče pa so nekoč ravno tako lovili žival,pa ker so bili preveč zaspani,da bi jo skuhali so jo privezali za en drog.Lahko da je bila tista žival "noseča"(ne vem,kako so reče za živali) in je naslednje jutro skotila,izvalila mlade živalce.Pol pa so ugotovili tisto,kar si ti omenil.


T.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Matev ::

da žival udomačiš mora imeti nekaj značilnosti

mora živeti v torpu z vspostavljeno hierarhijo
tako potem človek ki je te žvali zaprl prevzame vlogo vodje

mora biti zadosti mesnata

št. 3 mora se hraniti z stvarmi ki so ljudem blizu - seno, mrva...

ne sme biti pretirano agresivna...


itd...

govedo in drobnica so idealne žvali za kaj takega
tudi pujsi so še ok

divjih medvedov ali kaj podobnega pa ne moreš kar tako udomačiti za meso
tudi mravljinčarja ne moreš - zakaj ne ?
ker ne izpolnjuje norme št.3

Matev ::

perutnina je tudi še ok za vzrejo

psov (volkov) se pa za hrano ne splača vzrejati

world ::

pse in volkove so udomačevali za pomoč pri delu.Pašnji živali sicer nevem če to drži za volkove.Ampak te živali,ki so bolj "pametne" so uporabljali za taka opravila.

So pa morali bit tud oni pametni da so ugotovil katere živali so dobre za jest in kere za pomoč pri lovu ! ;)
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Matev ::

pse in volkove so udomačevali za pomoč pri delu.


volkovi so jedli ostanke od človeka
in so prvotno sami prišli k njemu

za hrano se jih pa ne vreja

karafeka ::

Hehe, ta tema me je po dolgem času spet nasmejala.

Po nekaterih vaših izjavah in po tem, da tako pol folka misli, da so krave vijolčne, ni vprašanje, kaj bi ti naučil stare civilizacije, če bi imel možnost priti tja (pa je to ali nove tehnike, toerije, zvezde, ali lovljenja (bi prav rad videl, koliko od vas bi ulovilo magari eno antilopo, brez puške)), ampak koliko ur, da ne rečem minut, bi sploh preživel v tistem svetu. Bolj nazaj bi šel, manj minut bi imel.
Eni ste tako arogantni, pa mislite, da smo dandanes ljudje najboljši. Kar poglejte, koliko jih ima astmo, da še deset metrov ne more pretečt, da ne omenjam prekomerne teže. Pa recimo, da zmanjka štroma za en teden, ali pa bencina ? Katera tehnologija nam bo takrat pomagala ? Vsi guznemo od lakote.

Matev ::

da ne omenjam prekomerne teže.


to niti ni napačna zadeva
če govorimo o času preživetja

Matev ::

Vsi guznemo od lakote.


govori v svojem imenu

karafeka ::

govori v svojem imenu


No, zdaj pa poglej, kaj vse imaš v hladilniku in zmrzovalniku ?
Vse to bi se pokvarilo.
Trgovine več ne bi dobile zalog, ker ne bi bilo transporta, ker več ne bi bilo goriva za šleperje itd.
Po mojem mnenju bi ljudje v mestih, kar težko zhajali s tem. Na deželi bi se že znašli, pa tudi tam ne za dolgo, ker bi vsa motorizacija obstala.
Se opravičujem avtorju za offtopic.

Včasih ni bil cel svet tako odvisen od ene same zadeve (elektrika), so bile pa druge omejitve (kar se je odražalo v krajši življenski dobi človeka).

Matev ::

Na deželi bi se že znašli, pa tudi tam ne za dolgo, ker bi vsa motorizacija obstala.


blizu vrhnike je ena vasica kjer so elketroiko dobili pred cca 10 leti

kuren se imenuje

sicer pa če bi populacija padal za 50% to ne bi bili nič narobe (gledano s strani evolucije ...)

world ::

Ravnokar sem se vrnil iz sprehoda, hodil sem malo po gozdičkih in travnikih in razmišljal o tej debati.Ugotovil sem da jaz osebno, nebi spravil skupaj nič koristnega, kar bi lahko koristilo kot orodje ali orožje v določenem času.Torej v relativno kratkem času nebi bil zmožen nečesa spraviti.Sedaj ne vem če to povsem drži, ker nisem bil ravno soočen z 2 dejavnikoma(življenj-smrt), ampak razmišljal sem kako bi naprimer naredil kladivo.

Pa sem malo gledal kje bi dobil primerno palico, za ročaj.Na izbiro sem imel veje od dreves.Torej odlomil sem eno vejo(debelina približno 1cm, in porabil približno 5-6min da sem jo skrajšal na primerno dolžino, katera je bila približno 25-30cm).Nato sem poiskal kamen, da sem od ročaja odlomil, kose veje, ki so še štrleli ven na koncih ročaja.Ko sem naredil to je bil ročaj kot sam končan.(Potreboval približno 15min).

Nato sem začel iskati primeren kamen, ki bi bil kolikor toliko pravokotne oblike in debel vsaj 3cm.Tudi to ni bila lahka naloga, namreč teren na katerem sem se nahajal ni bil prav preveč bogat z kamenjem.Večinoma je bilo po tleh zemlja ter trava.Po približno 10min iskanja sem našel koliko toliko primeren kamen, katerega sem nadaljnjih 5min oblikoval da je dobil malo boljšo obliko.Torej imel sem že 2 pripomočka: - ročaj in kladivo.

Sedaj pa sem v glavi brskal po spominu, in se spomnil da so današnja kladiva narejena tako, da je ročaj postavljen v luknjo, ki je zvrtana skozi vrhnji del, katerega bom poimenoval tolkalo, saj ne vem pravilnega izraza zanj.Začel sem razmišljati kako bi ustvaril luknjo skozi "tolkalo", a kmalu sem prišel do ugotovitve da bi to bilo tratenje časa.Zato sem se odločil da bom "tolkalo"preprosto postavil ob ročaj na enem koncu in zadevo močno zvezal, da bi držala skupaj.

Sedaj pa se je pojavil problem, mimo katerega na mojem sprehodu nisem prišel.Kje dobiti vrvico, nit, ali kaj podobnega, s čimer bi lahko ta dva dela spravil skupaj.Iskal sem in iskal ampak našel nisem nič koristnega.Poskusil sem z tistimi rastlinami ki plezajo po drevesu, verjetno se jim reče "plezalke", previdno sem jih odtrgal z drevesa da sem dobil približno 1,5m dolgo "vrvico"iz te "plezalke".Začel sem jo uvijati, in spoznal da je zelo upogljiva ter vzdržljiva.Torej privezal sem "tolkalo" na ročaj.Prišlo pa je že do naslednjega problema: kako narediti zanko.Zanke nisem uspel narediti saj sem iz izkušenj vedel, da se bi ta "nit" utrgala, ker tako vzdržljiva pa spet ni.

In tukaj sem zaključil z mojim eksperimentom.Zato, da sem praktično izdelal neko neuporabno zadevo sem porabil približno 30 min.Ampak sem se kar nekaj stvari naučil, med vsem tem.Kar mi bo pri naslednjem poskusu zagotovo koristilo.Tako sem prišel še do spoznanja, da so pra-ljudje pridobivali znanja na podlagi poskušanja in vaje.Kar po mojem drži.In sploh se ne čudim da je človekov razvoj trajal toliko tisoč let, da je dosegel to raven,katero poznamo danes!


PS:Med pisanjem tega posta pa sem še spoznal, da sem bom moral krepko podučiti o svojem jeziku.Namreč ugotovil sem da veliko izrazov ali pa besed, ki neko stvar opisujejo ne poznam, za kar pa sem prej mislil da poznam zagotovo.
Ta izkušnja mi bo zagotovo pripomogla k spoznavanju, kako težko je bilo živeti nekoč.In potrdil to, da lahko samo s trdim delom in trudom dosežemo tehnologijo v kateri se nahajamo, da potem lahko uživamo.

T.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: world ()

MeGreat ::

mislim da bi rimljanom najbolj prav prišlo, da bi jim naredili topove,smodnik krogle itd. ;)

Matev ::

predlagam ti da najprej začneš uporabljati presledke za ločili

edit:
velja zate world

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

world ::

predlagam ti da najprej začneš uporabljati presledke za ločili

Če je bilo to namenjeno meni, sem bom v prihodnje poskušal držati tega pravila.
Pa hvala za opozorilo.

PS: A za piko je tudi presledek ?

T.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Ziga Dolhar ::

Čas zadnjega world-ovega prispevka: danes, 16:21:02
Čas predzadnjega world-ovega prispevka: danes, 15:47:45

Razlika: dobrih 33 minut.

Zdej grem pa še enkrat prebrat njegov zgornji post in seštet čas, ki ga je potreboval za različna opravila ...

p.s.: dopuščam multitasking oz. obiskovanje foruma s telefonom.

-- edit: Ker je world vmes napisal še en post, sem polinkal "zadnji" prispevek, da ne bo nejasnosti.
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Matev ::

Pridobil je čas, ker ni delal presledkov za ločili.
Pri tako dolgem postu, kot ga je spisal, je to kar dosti časa.

Matev ::

PS: A za piko je tudi presledek ?


mulo

Vzemi eno knjigo ali časopis v roko in poglej.

Ziga Dolhar ::

https://dolhar.si/

world ::

Sem pač hiter tip človeka.Gozd imam za hišo,tako da sem za pot tja pa nazaj potreboval 1 min.Glede 30 min pa sem rekel da je to le približen čas,ki sem ga potreboval.Par minut gor ali pa dol.

T.

EDIT: Ure s seboj nisem imel, tako da čas, ki sem ga porabil za določena opravila ni nujno točen.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: world ()

Matev ::

In koliko si porabil, da si spisal post?

Mislim, da smo te ujeli na debeli laži.

MeGreat ::

Samo je zanimivo, če malo razmišljaš. Če bi vas postavili 2000 let nazaj, kaj bi res sploh znali narediti z njihovo "tehnologijo", kar oni niso takrat znali.
(seveda govorimo o praktičnih aplikacijah in ne o tem, da bi jim razlagali nastanek vesolja..)

world ::

In koliko si porabil, da si spisal post?

Mislim, da smo te ujeli na debeli laži.



Nisem tak tip človeka, ki stalno gleda na uro, pa preiskuje in pregleduje do sekundo natančno, kdaj je bil kakšen post spisan, in nato obtožuje uporabnike da se lažejo.
Zakaj bi se kaj takega, čisto normalnega zlagal?
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Thomas ::

Če bi mene prestavili v leto 1980, bi poskušal uvesti nalepke na diskih. Na nalepkah bi pisalo, koliko glav, plošč, in tako naprej, ima tale disk. Da bi bil začetni setup diska lažji.

Ker v tistih davnih časih teh nalepk niso poznali, imeli so pa že vso tehnologijo za njihovo izdelavo. Domorodci bi mi bili hvaležni, ker bi mnogi podatki ne bili izgubljeni do leta 1990 nekako, ko so te nalepke sami pogruntali.

world ::

Samo je zanimivo, če malo razmišljaš. Če bi vas postavili 2000 let nazaj, kaj bi res sploh znali narediti z njihovo "tehnologijo", kar oni niso takrat znali.
(seveda govorimo o praktičnih aplikacijah in ne o tem, da bi jim razlagali nastanek vesolja..)


Odvisno kakšno tehnologijo so imeli !
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Thomas ::

Če bi me pa prestavili v leto 1950, bi jim pa recimo povedal, da kirurški inštrumenti po želodćnih operacijah so vseeno kužni. Čeprav so oni mislili, da niso, ker da je želodčna kislina premočna.

S tem bi jim prihranil precej okužb in tudi precej smrti. Samo se bojim, da me ne bi jemali resno.

Matev ::

Samo je zanimivo, če malo razmišljaš. Če bi vas postavili 2000 let nazaj, kaj bi res sploh znali narediti z njihovo "tehnologijo", kar oni niso takrat znali.



razvoj bi šel zelo hitro naprej

seveda če bi kak "znalec" šel v tako časovno potovanje

določene neuke ljudi bi bilo brezveze poslati 2000 let nazaj

world ::


določene neuke ljudi bi bilo brezveze poslati 2000 let nazaj


Zakaj mislim, da imaš v glavi ravno mene ?
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

MeGreat ::

meni se zdi, da če bi poslal enega tipičnega predstavnika današnje civilizacije 2000 let nazaj ne bi nič hitreje šel napredek naprej.

world ::

meni se zdi, da če bi poslal enega tipičnega predstavnika današnje civilizacije 2000 let nazaj ne bi nič hitreje šel napredek naprej.

Odvisno koliko časa bi bil z njimi, pa kako dobro bi prepoznal njihovo tehnologijo, da bi jo na podlagi svojih izkušenj in znanj lahko predelal, ali izboljšal ter jo dopolnil.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Matev ::

meni se zdi, da če bi poslal enega tipičnega predstavnika današnje civilizacije


Cerkev bi ga sežgala kot krivoverca.

world ::

meni se zdi, da če bi poslal enega tipičnega predstavnika današnje civilizacije


Cerkev bi ga sežgala kot krivoverca.


A niso ljudi sežigali v srednjem veku ?
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Matev ::

A niso ljudi sežigali v srednjem veku ?


križali bi ga

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

world ::

Zakaj ?

Pa eno veliko prednost bi imel.Vedel bi kaj se po zgodilo v prihodnosti, tako bi jih lahko v naprej opozoril pred katastrofami.Seveda ti za prvo napoved nebi verjeli, ampak bi te v ječo vrgli. Ko pa bi ugotovili da si imel prav,bi te častili kot boga. Nakar, pa bi po vsej verjetnosti imel veliko večjo količino stvari,ki bi ti dovoljevale da bi razvijal tehniko. Ko bi spet videli da si nekaj "izumil" bi te še bolj cenili.

Več stvari bi ti bilo na voljo, bolj bi lahko prispeval k razvoju ljudstva.

EDIT: Seveda pa bi jih pred odhodom, moral dovolj podučiti kako naj z tehnologijo ravnajo.Da se stvari nebi lotili z napačnega konca, ali pa je uporabljali v zle namene.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: world ()

karafeka ::

A niso ljudi sežigali v srednjem veku ?


križali bi ga


Pa saj ne bo šel nazaj, da bi pravo vero učil :).

Ali pač ?

Matev ::

ljudi so sežigali tudi če so bili bolj napredni od večine

kot to počno še danes

poglejte flame ware zagovornikov bencinskih avtomobilom do električnih

MeGreat ::

Zakaj ?

EDIT: Seveda pa bi jih pred odhodom, moral dovolj podučiti kako naj z tehnologijo ravnajo.Da se stvari nebi lotili z napačnega konca, ali pa je uporabljali v zle namene.

Malo bluziš. Zdaj tako govoriš, kot da bi jim znal narediti atomsko bombo :). Še smodnika ne bi znal narediti..

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MeGreat ()

world ::

Pa sej sploh ni pomembno, kaj bi jim znal razložiti.Važno bi bilo samo, da tehnologije nebi uporabljali napačno.In sploh ne bluzim.A ti veš kako lahko določena stvar spremeni zgodovino.

Dam primer:

Recimo da bi ti leta 0 ubil nekega tepca.Sedaj boš rekel, da to ne more spremeniti nič.Kaj pa če je bil ta tepec pra pra pra pra pra pra... ded od Krištofa kolumba ?

To pomeni da se Krištof nebi rodil in posledica tega sploh nevem katera bi bila, ampak bi bila, to pa sam razmisli.Sedaj pa pomisli da bi razvili neko vrsto orožja,ki je nebi znali pravilno uporabljati.Veš kaj bi to pomenilo.Tisti stroj, bi lahko streljal vse povprek.Pa bi bilo veliko mrtvih.

Sedaj boš spet reku da bluzim, jaz pravim pa da ne bluzim.Govorim samo dejstva,ki bi lahko pripeljala do tega, da se ti nebi rodil naprimer.

T.
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Matev ::

Govorim samo dejstva,ki bi lahko pripeljala do tega, da se ti nebi rodil naprimer.


Kaj pa če bi naredil tako, da se sam ne bi rodil?

world ::

Govorim samo dejstva,ki bi lahko pripeljala do tega, da se ti nebi rodil naprimer.


Kaj pa če bi naredil tako, da se sam ne bi rodil?


Pa sej sploh ni pomembno kdo se nebi rodil.To da se nekdo nebi rodil, sem postavil samo kot primer.
Ampak če bi v preteklosti naredil tako stvar, da se v prihodnosti nebi rodil, potem takrat sploh nebi mogel kaj takega narediti, ker sploh nebi obstajal.

kako je ta stvar cakomplicirana

Torej v bistvu,zgodovine se ne da spremeniti ? Ali pač ?
You Have Not Lived, Until You've Found Something Worth Dying For!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: world ()

MeGreat ::

To sploh zdaj nima nobene veze z pra-tehnologijo. To je znan paradoks in sploh ne bom o tem debatiral ker se mi zdi brezveze.

Jaz te samo sprašujem, če bi znal sploh karkoli pametnega izdelati?
1 2 3
4
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako potomcem zagotoviti brezskrbno življenje

Oddelek: Loža
346559 (4888) D3m
»

Element 117 na dobri poti k potrditvi

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
289741 (7182) Invictus
»

Jezus Kristus - Čudež ali potegavščina? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
678465 (3529) Valery
»

Izgon belih farmarjev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
1006236 (4942) Thomas
»

So našli ATLANTIDO ali ne? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26617183 (14143) GaPe

Več podobnih tem