» »

Izgon belih farmarjev

Izgon belih farmarjev

«
1
2 3

||_^_|| ::

Ni mi čisto jasno, s kakšno pravico lahko izženejo vse bele farmarje in jim zaplenijo zemljo?

Maximus ::

To novico sem vedno na koncu ujel. Kva je ubistvu fora (vzrok) za njihov izgon, ...

LP!

darh ::

milo za žajfo... :)


ne vem sicer kako so ti "beli" farmerji (a smo mal rasisti al kaj?) dobil to zemljo... nisem pa povsem prepričan da je blo kako drugače kot jo bodo zdej zgubil..
Excuses are useless! Results are priceless!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darh ()

Thomas ::

Farme (najprej kmetije) so ustanavljali beli priseljenci "pred 200 leti". V Severni Rodeziji, zdaj imenovani Zimbabwe. Po Velikem Zimbabweju, edini črnski civilizaciji, ki je gradila kamnite stavbe. Ampak je.

V savani, od koder so pregnali leve in druge divje živali, so torej belci začeli kmetovati. Črnci so bili tam delavci, pa tudi sužnji včasih. Vsaj dokler je v Rodeziji obstajal rasistični režim.

Ko je ta režim razpadel, so kmetije ostale. Nekateri črnci pa so se čutili opeharjene. Češ da so kmetije njihove in njih prednikov delo - in ne zdajšnjih belih lastnikov. Klasični primer Hlapca Jerneja in njegove (de) naconalizacijske pravice. :D

Ko so potem lani s pomočjo (komunistične) vlade izgnali tiste belce, so kmetije šle k vragu, v deželo pa lakota, ki je zajela predvsem črnce.

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

torej so po eni strani sami sebe zaj****. Po drugi strani so jim pa vrnili za tisto suženjstvo&co.

Dalmatinc ::

Nazadnje bo use BELO!

Odin ::

Jaz sem lani bil tam. Moram rečt, da je rasizem tam izredno prisoten. Črnci so v bistvu za belce živali.

Tudi kar se standarda tiče je tak bilo jasno kakšna bo situacija. Večina belcev živi na ogromni nogi, medtem ko imajo črnci povprečno mesečno plačo 7€.
En večer nas je tudi povabila ena srbska družina na večerjo in jaz sem se samo vsedel in opazoval to njihovo graščino, ki pa stane isto, kot v Sloveniji ena povprečna hiša, medtem pa ima ta družina več zaposlenih(črncev), kot pa ima družinskih članov.
Zardi videnih razmer mi je tudi jasno, zakaj se onih par belcev, ki jih je samo za 1%, tako oklepajo te dežele. Takšen luksuz za tako malo denarja, bodo res težko dobili.

Thomas ::

Ja .. tako je to. Belci so (bili) tam masse, njihovi "črni bratje" pa služabniki ali bolje - sužnji.

Ironija je, da potem ko so se črnci osvobodili suženjskih odnosov, so padli nazaj na pred konionalni nivo.

Ki tudi ni bil noben rajski vrt, pač pa bedno življenje in smrt od lakote vseh "številčno odvečnih".

Kaj lahko stori Afričan?


  • živi po afriško kot opisano zgoraj

  • služi belemu gospodarju in ima vsaj kaj jesti - pa še kakšno malenkost

  • prevzame Zahodni memplex in se ne razlikoje kaj dosti od "Evropejcev"



Gobalizacija pomeni tretje. Edina človeško sprejemljiva rešitev. IMO.

:)

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Lucas ::

Drži, ni prav da je obstajalo suženstvo, ni prav, da prihaja do rasizma in poniževanja ljudi samo zaradi polti...

Vendar, brez prihoda belcev v Afriko bi bila ta celina še v veliko večjem dreku, kot je sedaj.

Strinjam se, globalizacija sploh ni nujno slaba reč...polovica vseh, ki se na demonstracijah izživljajo proti njej, sploh ne ve, kaj globalizacija dejansko je.

Po svoje je položaj logičen...kar se tiče izgona belcev in sorazmerno novonastalih komunističnih "diktatur".

Kaj pa se je dogajalo v Rusiji po Leninovem prevzemu oblasti?
Kaj se je dogajalo pri nas, po koncu II. sv.vojne?

Stvari niso čisto enake, ampak poanta je ista.

Če me zastopite.
:)
I was here...

Binji ::

To je pac politika vladarjev; daj drhali kar hoce, itak smo se zavarovali proti temu.

Thomas: ves kako tezko je spremeniti misljenje teh ljudi v miselnost Zahoda? Se posebej brez pravega razloga (vsaj zanje)? Upam, da se zavedas tudi tega, da zahodna ureditev ni ravno najboljsa mozna in da NIC, niti ta tvoj preljubi Zahod, ne bo trajal vecno. In da bi bili tisti crnci prav srecni, ce ne bi prisel belec in jih pregnal delat na svoje njive. Pravis, da je pregon belih farmarjev nesmisel. Sedaj in za dolocen cas mogoce, ampak pred njihovim prihodom so crnci znali prav dobro poskrbeti zase. Sedanja ureditev se pa od njihove toliko razlikuje, da ni nic cudnega da ne znajo poskrbeti zase. Ampak da bi se zaradi tega morali spremeniti v ljudi, enake njihovim zasuznjevalcem..po moje ne.

Kar se mene tice, smo ljudje itak ze tam v prazgodovini zavozili celoten razvoj druzbene ureditve.
Kdor ne navija ni Slovenc, hej, hej, hej!

darh ::

Binji:
Čedalje številčnejši so bili tisti, ki so videli poglavitno napako v odločitvi, da je bilo treba zlesti z dreves na trdna tla. Nekateri so trdili celo, da je bil položaj zavožen že na drevju in da predvsem nihče nebi smel zlesti iz morja.

(D. Adams, Štoparski vodnik po galaksiji)

8-)
Excuses are useless! Results are priceless!

Thomas ::

> bi bili tisti crnci prav srecni, ce ne bi prisel belec in jih pregnal delat na svoje njive

Srečni kot so srečne divje živali. Preveč romantičnih pravljic o plemenitih divjakih si bral!

Njihovo prejšnje življenje je bilo slabše od suženjstva pri belcih.

Edino njihov status se vse prepočasi izboljšuje. Kar so pa manj krivi belci - razen da so jim prinesli marxizem - kot pa črnci sami. Če je sploh kdo "kriv".

Tudi to, da je v ZDA zaprtih preko milijon črncev, je to predvsem zato, ker je v Afro populaciji ostal znaten del Afro mema.

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

xbite (adams)

> Nekateri so trdili celo, da je bil položaj zavožen že na drevju in da predvsem nihče nebi smel zlesti iz morja.

Hehe .. odlična ironija! Hehehe ...

Ja, če bi bili pa tisti bolje poučeni, bi videli, da celo že v morju ni bilo nobenega raja več!

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

darh ::

Thomas... ob branju tega threda mi iz tvojih postov ni jasno.. al podpiraš sužnjelastništvo al ne?? Ker če ga, to jasno povej, ne pa da se skrivaš za (dejstvom), da je bila črna populacija v Afriki pred prihodom belcev na slabšem kot po njem.

Predpostavimo da je to res - to NEBI smelo biti opravičilo za zasužnjenje.

Jest podpiram izgon... če gre državi tako slabo, da ne more hranit svojega ljudstva in vidi rešitev v nacionalizaciji zemljišč "belih" lastnikov (ki niso državljani), so be it! Navsezadnje bi belci v njihovi koži naredili isto...


Itak je pa res.. da je blo use že zgrešeno v morju...
Excuses are useless! Results are priceless!

Thomas ::

Seveda podpiram sužnjelastništvo v primeri s primitivnim življenjem, kakršno je bilo v Afriki prej.

Toda takoj, ko se pojavi civilizacijska možnost za odpravo suženjstva - naj se suženjstvo odpravi. Zamenja s kapitalizmom. V kapitalizem naj se (čimprej) uvede demokracija. Parlamentarno demokracijo naj potem zamenja neposredna, in kapitalizem naj bo zamenjan z give away economy.

Jasna stvar. Napaka pa ni bila narejena nikjer pravzaprav. Samo: per aspera ad astra. Trnova je pot do zvezd, omahovali pa ne bomo.

p.s.

V Zimbabweju NI BILO 2 leti nazaj nobene lakote. Ko so beli farmarji še pridelali dovolj hrane. "Črni Afričani" je pa zdaj, ko so nasilno prevzeli tiste farme - ne. Mugabe je krizo proizvedel - ne da bi kakšno reševal. Razen tisto, svoje oblasti.

Jasno? :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

darh ::

Ok.. si me prepričal... samo še vedno bi rad slišal kake protiargumente.
Excuses are useless! Results are priceless!

jeb ::

Da se crncem vse prepocasi izboljsuje polozaj, SO krivi bleci. Pa se kako.
Ko so belci kolonizirali Afriko, (predvsem Francozi, Anglezi in Belgijci), so vsepovsod vzpostavili taksne sisteme, ki so vnaprej zagotavljali, da bi se polozaj crne vecine cimdlje obdrzal v podrejenosti.
Govorit, da so crnci nesposobni, da bi sami vzpostavili nek spodoben sistem, je velika in umazana hipokrizija. Fuj!
Belci so v Afriki vzpostavili drzavne meje povsem arbitrarno, ne ozirajoc se na geoloske, jezikovne, rasne in kaj se vem kaksne pregrade. Zato je cel kup afriskih drzav povsem notranje razcepljenih, poleg tega pa se tudi v vsemogocih sporih med seboj. To pa zato, ker so kolonialne oblasti namenoma ustvarjale v teh drzavah svojo "vazalsko" crno pod-elito. Po nacelu "Deli in vladaj". Belci so prekinili naravne procese delitve ozemlja med razna plemena, pac procese, ki so se v Evropi nekako koncali z 2. sv. vojno, trajali pa prakticno dva tisoc let. Ker je v Afriki gostota prebivalstva (sploh pa nekaj sto let nazaj) bistveno manjsa, je bilo tudi ozemeljskih sporov manj oz. so bili redkejsi, napredek pa toliko pocasnejsi. Res je, ce ne bi bilo belcev, bi v Afriki se vedno skakali okoli ognjev in se obcasno sli kaksno plemensko vojno. Ampak, bili bi svobodni in SAMI bi odlocali o svoji usodi, pa ce je ta se tako piskava. Thomas, pa od kje ti jemljes toliko arogance, da si upas trditi, da je za njih bolje, da so suznji, kot da krepavajo od lakote in bolezni? Kako lahko sploh izustis tako stvar? Je mozno, da si res tako pokvarjen??? Raje crknem takoj, kot da bi bil vse zivljenje suzenj in bi me vse zivljenje imeli za zival. Pa narodi, ki so se borili proti Hitlerju, se tudi ne bi strinjali s tvojim pogledom, posebej tisti, ki so dali svoja zivljenja.
Vse kolonizirane drzave so imele le toliko drzavnega sistema, kolikor je bilo potrebno, da je beli kolonizator lahko gospodarsko izkoriscal te dezele. Zgradili so ceste, zeleznice, energetske sisteme, itd. a le toliko, da so lahko izkoriscali naravna bogastva. Zdravstvo, solstvo, itd, je bilo popolnoma zanemarjeno. Kolikor ga je bilo, je bilo namenjeno crnskim elitam, ki so zvesto sluzile belim gospodarjem.
In sedaj si upas reci, Thomas, da so ti ljudje nesposobni skrbeti sami zase (vmes si podtaknil celo cvetko o tem, da so belci v Afriko celo izvazali komunizem, kar je popolna bedarija; prinesli so ga namrec prvi valovi crnskih izobrazencev, ki so marksizem videli kot moznost za zedinjenje crnskih plemen proti belcem, torej morda bolj kot odgovor na rasno zatiranje), zavedas (vem, da se jih zavedas) pa se dejstev, da crncem nikoli ni bil omogocen prakticno nikakrsen razvoj. Edino, cemur so sluzili, je bilo suzenjsko (ali pa izjemno slabo placano mezdno) delo. Nihce ni skrbel za izobrazbo teh ljudi, vsiljen jim je bil popolnoma tuj koncept razmisljanja, religije...
Popolna resnica je to, da imajo prakticno vse afriske drzave kurcevo vlado. In da na veliko vladajo razni primitivni plemenski gospodarji, ki so se slabsi od belcev. Ampak vse to je zapuscina kolonialnih sistemov. Sistemov, ki so tudi po "osvoboditvi" od kolonialnih gospodov ostali mocno odvisni in odgovorni svojim "starim" gospodarjem, seveda preko vzvodov kapitalizma. Da v Afriki ni pravih razvitih drzav, so torej v najvecji meri krivi belci.
Glede na to, koliko gorja so belci povzrocili na tem kontinentu, gre zasluga ravno tem marionetnim, korumpiranim rezimom, da so belci do danes sploh se naseljeni v kateri od afriskih drzav.
Torej, belci bi se morali spokati iz Afrike vsaj za eno, ce ne vec generacij, dokler se za svoje grehe ne odkupijo. Pomagati ekonomsko, politicno, da se na tem kontinentu koncno vzpostavijo normalne razmere. Ne pa, da ob lakoti iz avionov ruknejo par vrec riza in koruze in nekaj sanitetnega materiala. In si operejo vest. Hkrati pa podpirajo rezime, ki to stanje vzdrzujejo in podaljsujejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeb ()

Thomas ::

Tole kar si natresel jeb ... je pravoverno levičarsko nakladanje. Da je "vsega kriv hudobni belec, ki da se je samo gnal za dobičkom".


dejstvo:

> da na veliko vladajo razni primitivni plemenski gospodarji, ki so se slabsi od belcev.


in tolažba:

>Ampak vse to je zapuscina kolonialnih sistemov.

Ma daj ... bull3.

;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: perci ()

Nico ::

Dober post jeb!
Everybody banana on your head!

jeb ::

Govorit za nekoga, da je primitivna zival, ki je vredna zasuznjenja, hkrati pa ga imeti v kletki in mu metati hrano skozi resetke, je tocno ta hipokrizija, ki jo ves cas razkazujes. Se enkrat - FUJ!
Kar se pa tice zapuscine kolonialnih sistemov v Afriki, si pa raje preberi kaksno knjigo, preden "razsvetljujes" folk.
Ne pa, da reces "bullshit", ker nimas argumenta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

jeb ::

se sporocilce moderatorjem:
eno od pravil obnasanja foruma govori o rasizmu, zaljenju ostalih kultur, ver, itd...
Zavedajte se, stavek "Seveda podpiram sužnjelastništvo v primeri s primitivnim življenjem, kakršno je bilo v Afriki prej.
", ki ga je izustil Thomas, je cisti, skrajni rasizem. Brez dvoma.
Mene sicer boli kurac, kako razmislja Thomas, mi pa ni vseeno, ce s svojim mnenjem vpliva na tiste, ki so premladi, da bi imeli dovolj informacij, oz. teh stvari se niso obdelali v solah. Ce njegova stalisca pridobijo enega samega pristasa, je to pravzaprav tragedija. IMO.
Thomasova modrovanja o blagodatih zahodne civilizacije vsebujejo toliko neumnosti, demagoskih polresnic in ignoriranja dejstev in tehtnih argumentov, da bi bil ze skrajni cas, da se ga na to pocetje VSAJ opozori. Take trditve (mislim na zgornji citat) spadajo na nazi-skinhead sajte, ne pa sem.

Alec999 ::

Se strinjam z zgornjim postom.

lp,
Alec999

Thomas ::

Kaj je tukaj rasizem?

Reči da so "belci krivi" v zadnjem Zimbabwejsem primeru, ko so črnci, ki imajo oblast tam, pregnali belce in potem posledično postali lačni, torej da so seveda belci krivi - je gotovo rasizem.

Govoriti, da bi bilo za črnce bolje, da bi še zmeraj bili in za vedno ostali na stopnji divjaštva - je gotovo rasizem.

Prikriti rasizem mojih spoštovanih kolegov razpravljalcev.

Jest rasist seveda nisem. Jest sem kulturalist. Zame je barva kože nepomembna, zame je važna kultura.

Ko povem, da takratna (in še tudi sedanja) afriška kultura ni nič prida - oni sklepajo, da je tega "gotovo kriva rasa".

Če bi jest mislil, da je kriva rasa - bi tako tudi povedal - in se ne bi ustrašil. Koga le? Toda vzrok za ostajanje Afrike v bedi nikakor ni Evropa ali rasa. Vzrok so tamkajšne šege in navade. Za katere mnogi ki se kitijo tukajle, (in drugje), s svojim "antirasizmom" mislijo, naj tamkajšnjim ljudem kar ostanejo.

Zagovarjajo t.i. ločeni razvoj. Vi gospoda črnci kar naprej z lokom in puščicami - napredek je pa le za nas! Ta ločeni razvoj -z drugo besedo Apartheid - je ideologija jebov, jakov ... ne jaka niti ne piše toliko razumljivo, da bi se vedelo kaj hoče ... torej tukajšnjih jebov, ki znajo namesto argumentov navajati le oguljene politične fraze in kako neargumentirano in narobe da pišem jest.

Žolčnost velika - ampak logika pa slaba.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

perci ::

se sporocilce moderatorjem: eno od pravil obnasanja foruma govori o rasizmu, zaljenju ostalih kultur, ver, itd...
Zavedajte se, stavek "Seveda podpiram sužnjelastništvo v primeri s primitivnim življenjem, kakršno je bilo v Afriki prej.", ki ga je izustil Thomas, je cisti, skrajni rasizem. Brez dvoma.


Mislim, da se motiš - po mojem ta stavek ne izraža rasizma.
Poleg tega ima na tem forumu vsak pravico izraziti svoje mnenje. Zaradi mene lahko kdorkoli na tem forumu reče, da je mnenja, da so nekatere rase boljše kot druge, čeprav Thomas tega ni trdil. Temu se reče svobodno izražanje mnenja. Tudi naša pravila tega ne prepovedujejo. Dokler se s tem ne žali nikogar drugega, je vse ok.

jeb ::

Ti si kulturalist? Ne klobasaj, prosim. A sploh ves, kaj to pomeni?
Tudi jaz verjamem, da je zahodnjaski model razvoja prava pot, ki jo ubira clovek. Kar se mene tice, zanesljivo boljsi od skakanja okoli ognjev. Nacin, kako je Zahod to prednost pridobil in jo dandanes vzdrzuje, pa je absolutno treba spremeniti.
Lahko imas mnenje, da je "zahodna" kultura vecvredna, seveda. Ampak ta "vecvrednost" nikakor ne opravicuje vsiljevanja drugacnega nacina zivljenja. In niti priblizno v NICEMER ne opravicuje suznjelastnistva. V NICEMER.
Kar se pa tice dejstev - lahko ti navedem kar nekaj primerov, kako je delovala kolonialna oblast v Afriki, in kaj je pustila za seboj. DEJSTEV. Ampak s tabo nima smisla debatirat, ker DEJSTVA, ki se s tvojo sliko ne ujemajo, IGNORIRAS. Sej niti nimam namena, da bi skusal prepricati tebe. Ti si moralno izgubljen ze dolgo casa. Se bom pa potrudil, da svoje izkrivljene morale ne bos povsem neovirano siril naokoli.
Trditi, da je za ljudi iz "primitivnih" kultur bolje, da so suznji kot pa svobodni (pa magari lacni) divjaki, mi dobesedno dvigne lase pokonci. In izkazuje tvojo aroganco.
To je bila miselnost belega cloveka vse od zacetkov kolonialne ere naprej. In ta miselnost je poskrbela za nepredstavljivo mucenje vsemogocih kultur, na katere je v svojih osvajanjih naletel BELI clovek. Ti se pa temu "civiliziranju" drznes celo reci "trnova pot".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()

perci ::

jeb: razumem, da te Thomasove ideje spravijo iz tira (tudi mene včasih), vendar se moraš kontrolirati. Žaljenja na tem forumu ne bo!!! Me sploh ne zanima, kakšni so tvoji razlogi, žalilo se ne bo. Thomas ima prav tako kot vsi drugi pravico do izražanja lastnih mnenj. Četudi se ti in jaz ne strinjava z njim.

jeb ::

Ja, svoboda govora...
hej, ce bo uzaljen taksen osebek, kot je Thomas, kar naj bo.
Ce se pa ze greste cenzuro, pa mocno razmislte, kaj je vsebina njegovih postov. Ni namrec nic drugega kot malo olepsana in prikrita verzija SIEG HEIL. Nic drugega.
Vseh tistih, ki tega niso (ne bodo) uvideli, mi je zal.

perci ::

hej, ce bo uzaljen taksen osebek, kot je Thomas, kar naj bo

Ne, tega stališča ne sprejemam. Nikogar ne boš žalil, pa četudi je to Thomas, ki ga ne preneseš. Tudi Thomas ne bo nikogar žalil. BTW: prebral sem vse poste, tako Thomasove kot tvoje, neprimerne opazke, pa sem brisal. Tudi eden izmed Thomasovih postov je bil brisan zaradi zbadljivosti. Isto se bo zgodilo z vsemi žaljivimi posti. Pa če se vsi skupaj postavite na glavo.

Thomas ::

Lahko da bi našli v afriški kulturi tudi kakšne dobre stvari, ki jih v drugih kulturah ni. Lahko da bi.

Tiste naj potem ostanejo. Naj se razširijo po celem svetu.

To, da je zahodna kultura predvsem belska - ni pomembno.

Pomembno je, da nek osnovni nivo eksistence nudi. Da je zavračanje drugih, da bi se peljali s to ladjo - nesprejemljivo. Tudi če je iz "osveščenih pobud" modernega rasizma: "Bogim črncem je blo leta 1500 v Afriki dobro, vrnimo jim to stanje".

Ni rešitev, da vsi pridejo v Evropo ali Ameriko - pač pa da se v njihovih državah naredi več Evrope in Amerike. Da začnejo tam veljati Zahodni standardi.

Pa da se tudi ti stalno (žal počasi) višajo, tako kot se tule.

Običajni antikolonialistični mumbo jumbo - je pa neumen in celo zločinski.

Aroganca se je smejat črncem iz Evrope, medtem ko se "tenstajo v lastnem soku".

Opismenjevanje, izobraževanje, zdravniki brez meja ... in podobno so pa nekaj dobrega, kar Zahod nudi njim.

Tudi od kolonizacije SO nekaj pridobili. Je bila vseeno napredek za njih takrat - pa naj se sliši levičarskemu ušesu to še tako bogokletno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

jap, bistvo kolonizacije je blo izobraževat boge črnce in jim pomagat za boljši svet.

to si morm nekam zapisat. lol

Thomas ::

Nameni so vedno egoistični. Važno je (in žalostno) da je bilo v kolonialni dobi v Afriki marsikje bolje, kot je zdaj v "osvobojeni in neodvisni".

Maš to že zapisano kje?


:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

Nevem kaj ti smatraš pod bolje.

Bi bilo tebi bolje če bi te en model mel v lasti, jedel bi tisto kar bi dobil (karkoli) in tvoj gospodar bi ti lahko naredil kar bi mu pasalo, ali pa bi ti bilo bolje če bi imel loh & puščico, bi si ubodu eno srno, in bi ti&družina jedla cel teden.

Thomas ::

Fakt je, da tisti lov s puščico in lokom pomeni, da ko bo več kot toliko ljudi na kvadratni kilometer, bodo vsi ti "presežni" umrli od lakote.

To je večina (tvojih otrok). To je fact of the natural life.


:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

zato bi jih pa naštemplau 15:))

Nico ::

Thomas: to je spet pravljica. Isto velja za kmetijstvo, ane? Ko ti suša pobere pridelek s čim boš nahranil tvoje otroke?
Everybody banana on your head!

Thomas ::

> zato bi jih pa naštemplau 15:))

Gene machine pač. 8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeb ::

Thomas, oba se strinjava, da skakanje okoli ognjev v nedogled (do prve naravne kataklizme pac) ni pot, ki bi je bilo vredno clovestvo. Zmoremo in si zasluzimo vec. In to prav gotovo nima nobene zveze z raso. Kar prav tako veva oba. Afrika bi (ce bi jo pred 500 leti pa do danes pustili pri miru) za to, kar je Evropa dosegla do danes, najbrz potrebovala se stoletja. Morda vec, morda manj. Morda celo ne bi nikoli prisli do cesa vec od skakanja okoli ognjev in primitivnih verstev (ceprav verjemi, veliko "modrosti" zahoda ima korenine v Afriki).
Ampak to NIKOMUR ne daje pravice, da te ljudi "nasilno" civilizira. Jim pride govorit, kako morajo ziveti. Na njihovo zemljo! Pa ce je se tako preprican v superiornost svoje ideologije! In se huje, tega niti priblizno ne pocne z namenom, da bi jim pomagal, ampak da bi jih izkoriscal. (se toliko bolj krvavo, kot so bili izkoriscani delavci v takratnih kolonialnih drzavah). In jih celo tlacil v gajbe in vozil cez ocean! In to so pocele tako "razsvetljene" dezele, polne demokraticnih nazorov. Ker so belci smatrali crnce za zivali.
Danes so crnci nabasani v umazana, septicna predmestja, kjer sluzijo za RAZPOLOZLJIVO delovno silo. Nic vec kot to.
Blagodati kapitalizma (in tvojih omemb Zdravnikov brez meja in podobno, kar je spet ciniziem) ti ljudje ne obcutijo. Se ti zdi, da jih? Ni videti, da bi (glede na to, koliko casa pravzaprav ze sluzijo Evropi) zahodnjaske pozitivne pridobitve prav hitro prodirale med rajo.
In tudi ne mores zanikat, da so kolonialni gospodje (ki so bili pac, kaj moremo, BELI) ustvarili in zapustili tocno taksne drzavne sisteme, ki so crnce cimdlje drzali v podrejenosti. Res je, crnci, ki so jim beli gospodje dodelili "vazalske" pravice, so s svojimi podaniki ravnali pogosto se slabse kot belci. Kako ravna clovek, ki mu je dana velika moc in proste roke pri uporabi te moci, je cisto neodvisno od barve koze. Popolnoma enako, kot so kapitalisti poceli v Evropi, dokler se jim ni prevec ljudi postavilo po robu in so bili prisiljeni v kompromise, ki so vodili v danasnjo "socialno" drzavo.
Ti vsemu temu reces antikolonialiasticni mumbo-jumbo.
How sad...

Thomas ::

Delavci ki so garali za kapitaliste v 19. stoletju - so imeli tudi drugo opcijo. Smrt od lakote, če industrije ne bi bilo. Kmetijstvo brez industrije NE BI prehranilo toliko ljudi v Evropi.

Stvari gredo vseeno v splošnem na bolje. Dekolonizacija pa se je (žal) izkazala za korak nazaj. Tako kot tudi komunizem.

Zdaj je kar je. To naj nam bo šola, da so leve ideologije zelo lepozveneče - ampak tudi dokaj smrtne in tudi ne zagotavljajo nobene kvalitete življenja.

Face it!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

Thomas: saj so delavci tudi umirali od lakote. Verjetno v povprečju tam nekje kot afriški nabiralci.
Everybody banana on your head!

jeb ::

Thomas, da ne omenjamo tistih delavcev (in otrok in zensk!), ki niso pocrkali od lakote, ampak od izcrpanosti in bolezni, ko so se gnali za golim prezivetjem, in ki jih blagohotni kapitalist niti priblizno ni imel namena zdraviti, dokler se pocasi delavska gibanja temu niso uprla, a ne?
Ce ne bi bilo komunisticnih idej, bi bila tudi Evropa danes bistveno bolj nazadnjaska, navadna raja pa zivela precej slabse, kot ji gre danes. Kapital je pac moral popustiti, ce se je hotel obdrzati na oblasti.
Govoris, da je rasa nepomembna. Se povsem strinjam. Vsakdo, ki mu bo dana ustrezna moc in ne bo imel bojazni pred kaznijo, bo v skusnjavi, da to moc zlorabi, pa naj bo crn ali bel. Ampak DEJSTVO ostaja, da so globalno razmerje neenakosti vzpostavili in ga se danes vzdrzujejo BELI ljudje, z nekaj pomoci lokalnih, dobesedno vazalskih oblastnikov.
Belci so bili tisti, ki so se pripeljali v Afriko (pa ne le v Afriko, jasno) in zaceli govoriti tamkajsnjim (pa ce se bili se tako primitivni) ljudem, kako morajo ziveti. To je narobe. Brez najmanjsega dvoma.
Clovek bi rekel, kar je, je. Casa ne moremo zavrtet nazaj. Zdej bi bilo res popolnoma neodgovorno, da recemo, naj se sami zmenijo med sabo, pa tudi ce pocrkajo. Ampak gospostvo (spet, belih) farmarjev ne pride vec v postev. To zgodovinsko ni nasa zemlja.
Verjamem, da je cloveška vrsta (z nekaterimi izjemami, ocitno) dovolj tehnolosko in duhovno razvita, da princip PREVLADE MOCNEJSEGA idejno preseze. Imamo tehnologijo, da prehranimo in z vsemi materialnimi dobrinami preksrbimo ves svet. Treba bo sicer paziti na ekoloske plati tega razvoja (upam, da ni ze prepozno, a recimo, da bomo to se nekako zmogli.), a potencial obstaja ze zdaj. Pa se ga ne uporablja oz. ne usmerja pravilno.
Globalizacijski procesi so v osnovi tudi prava pot razvoja. Ampak te procese drzijo v rokah ekonomski sistemi drzav, ki jim ni do enakopravnosti razlicnih delov sveta, in vladajo nam ekonomski mehanizmi, ki so zivljenjsko odvisni od tekmovalnosti. Vendar tekmovalnost avtomaticno ne izkljucuje enakomernejse distribucije presezkov, kjer pa tici bistvo problema. Kako se vrsi distribucija presezkov, ki jih ustvarja kapitalisticni sistem. In s to distribucijo je nekaj hudo narobe.

Thomas ::

Ne, nikakor ne. Afriški nabiralci so umirali 100 tisoč let in jih je "premladih" umrlo milijarde. Tudi naših prednikov med njimi, ker tudi mi prihajamo od tam.

So pa leta 1760 v Angliji spet dosegli standard kot v rimskih časih. Umrljivost se je zmanjšala pod "naravni nivo", kjer umre 12 od 14 otrok na žensko.

Tam se je ta "naravni red" umikal celo 19. stoletje. In še bolj 20., ko je posegla vmes še razvita medicina, mogoča samo zaradi (poprejšnje) industrije. Pa učinkovita kontracepcija.

V razvitem svetu danes umre 6 otrok na 1000. Ne 800 ali 900, kar je nabiralniški družbi "naravno".

Če pa ni važno koliko otrok umre ... no ja s takimi eni (prikrito) hodite pod masko "družbene naprednosti". :'(

8-)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Smrt vsakega delavca, ki je umrl od pretiranega dela je tragedija. Ali pa sužnja na plantaži. Povsem isto.

Samo ugotavljam, da je bilo še bolj nesmiselno, da v istem "alternativnem" nabiralniškem svetu tačas umre pa 10 ljudi.

Da je nabiralniška družba raj, kapitalizem pa pekel - je čista oslarija. PREJ je obratno.

Ostati v Afriki 1700 ali se peljati kot suženj v Ameriko?

Njihovim potomcem v Ameriki in Afriki - je stvar zdaj vseeno jasna.

Biti v Belgijskem ali Kabilinem Kongu?

Kdor ni preveč zaslepljen od levičarske propagande ali nepismen - dileme ni.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

Ostati v Afriki 1700 ali se peljati kot suženj v Ameriko (in biti tam manj kot žival). Tle res ne more biti dileme.

Thomas ::

Pra pra pra ... vnukom v Ameriki je dosti bolje, kot pra pra pra ... vnukom v Afriki.

To je zdaj že jasno. 40 let nazaj seveda "ni bilo".

Ne zagovarjam, da je suženjstvo dobro. Hočem povedati, da je bil tisti "prvotni raj" v Gvineji samo še slabši.

"So bili pa vsaj svobodni!", bo rekel kdo.

Niso bili. So imeli svoje plemenske spone čisto podobne suženjstvu. In stalne medplemenske vojne. Še bolj bloody od bloody suženjstva.

A je to tako težko razumeti - a kaj?

:|
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

||_^_|| ::

Pra pra pra ... vnukom v Ameriki je dosti bolje, kot pra pra pra ... vnukom v Afriki.

To maš prav. Samo neki mi ni jasno. Zakaj je na tem svetu tolk rasizma (še vedno?!). Pa ne samo v Ameriki, tut v naši zahojeni (s tega vidika) Sloveniji.;((

Gandalfar ::

||_^_||: $$$$$$$ and $$$ and $$$$ .. zato, ker se denarno splaca izkoriscati druge

jeb ::

Thomas, tvoje razmisljanje pomeni, da cilj opravicuje sredstva. Ze to je moralno sporno. ZELO. Gremo naprej.
Poglejmo, kaksen naj bi bil CILJ, ki ga propagiras kot tako velevrednega. Druzba razcveta, svoboscin in demokracije, tko nekako, ne? Ze tu vidimo, da Afrika (in ostale kolonizirane drzave) niso po vseh stoletjih vladavine dobrohotnega Zahoda dosti blizje temu, kot so bile, ko so bile tako nesebicno kolonizirane.
Da o SREDSTVIH, ki si jih belci uporabili, da so do tega polozaja prisli, raje ne govorimo, ker so podrobnosti prevec umazane. Neokusno, skratka.
Taksna stalisca vodijo v VOJNO. Predstava o vecvrednosti svoje kulture ali rase, v Thomasovem primeru pa celo podkrepljena s pripravljenostjo "filantropsko" zasuznjiti "divjake", pac v njihovo dobro, pa ceprav se tega kao ne zavedajo, vodi v vojno. Ljudje s takimi vecvrednostnimi kompleksi so jih skozi zgodovino redno povzrocali. Ti jih nastejem ene par?

Thomas ::

Štos je v tem, da teh revežev ki imajo dolar na dan, nimaš kaj izkoriščati. Pa če jim vse pobereš.

To je mit, tole izkoriščanje. Če bi bili pa oni pismeni in izobraženi ... pol bi se jih pa dalo "izkoriščat" ja! Zmolst od vsakega par 1000 $ na leto.

Bogate črnce v Afriki bi hotu jest met. Bi jim kaj prodali, kaj zanimivega od njih kupili. Ne pa lačnih revežev na robu preživetja in nepismenih in neumnih zaradi bednega stanja, v katerem so.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

jeb

Večvredna od vračevega zaklinjanja je naprimer tudi zahodna medicina, ki jo dobiš v misijonski ambulanti ali državni bolnici v Kinšasi. Otroci cepljeni po zahodno preživijo. Po afriško zdravljeni pomro, če je bolezen resna. Šolsko znanje ki ga dobivajo je zahodno. Skoraj vse kar je Afriki dobrega je z Zahoda.

To je dejstvo, ne pa večvrednostni kompleks.

Tole tvoje izvajanje pa je samo levopolitično korektno. Pa nobene druge kvalitete nima. Tale tvoja filozofija - tudi zahodni produkt, ampak slab - je nekaj kar Afriki samo škodi. Jo tišči nazaj v bedo.

Od kod pa rasizem? Biološka, evolucijska dediščina - ubij drugačnega, malo tvojih genov nosi. Simpl. Ampak treba to s kulturo, civilizacijo - potem pa tudi s tehnologijo premagati. Zbrisati kot malarijo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

jeb ::

izkoriscas jih S TEM, DA JIM DAS DOLAR NA DAN, madona!!!
Kaj se pa gres? Ravno to se dogaja. Odkar civilizacijske vrednote belim gopodarjem niso vec dopuscale, da bi obdrzali suznje, se dogaja tocno to, dobivajo usran dolar na dan.In ti pol reces, da njim itak nimas kej prodat, ker so prerevni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: perci ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Paradoks različnosti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
19234147 (30515) jype
»

Afričani niso čist diht (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Problemi človeštva
78680043 (69694) guest #44
»

NSA pričenja vohuniti za lastno državo? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
1009817 (7614) jype
»

Kaj bi se zgodilo, če bi odkrili spodnje FIKTIVNO zdravilo? Napišite svoje mnenje.

Oddelek: Problemi človeštva
171979 (1434) Tomi
»

Mi, morilce vdov obešamo! ...

Oddelek: Loža
432281 (1546) Tomi

Več podobnih tem