» »

Bela, zelena in modra soba

Bela, zelena in modra soba

««
68 / 87
»»

whatever ::

Ja, zato morda kakšna hobotnica nima zavesti ane? Oziroma vsaj domnevate, da je nima.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Thomas ::

Ali pa 360 stopinjski vid. Okoli in okoli glave. Kjer nekdo še napelje zvezdasto fluorescentne štrike po tleh, od tvojih nog proč, naravnost proti obzorju. 360, na vsako stopinjo po enega. Zaradi perspektive sta poljubna dva videti vzporedna. Vsi so videti vzporedni.

Težko si je predstavjat, samo mora tako biti. Logično.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

whatever ::

To si je dosti lažje predstavljat, kot da bi bil NAENKRAT v treh telesih, s - pazi to - tremi kompletnimi individualnimi jazi. Ali so identični ali ne, vseeno, lahko so, lahko ne, vseeno je neprestavljivo. Tretji hoče it plavat, druga dva sta sredi Sahare. Ka pa zdej? Bojo vsi trije izvajali gibe sinhrono, mislili sinhrono, čustvovali sinhrono, tudi če tretjemu komet na glavo pade?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

donfilipo ::

whatever je izjavil:


Nedeljivost, ireduciblinost, bit (filozofska).
Al pa ajde, dejmo se mal igrat. Je kdo tu nemara sposoben si (brez vpliva LSD) predstavljat, kako bi zgledalo, če bi upravljal s tremi telesi na treh lokacijah NAENKRAT. SE NE DA predstavljat tega, kajne? Kot SE NE DA predstavljat kvantne mehanike. No vidiš.


Nedeljivost: torej del 'duše' se projecira že skozi teste (in dobre analize) v navadno psihološko ekspertizo. Tvoji odzivi se lahko primerjajo z odzivi ostalih. Kemično delovanje, se da zaznati na različne načine. Vidijo se korelacije in podobnosti. Če bi bila duša nedeljiva, nerazčlenljiva, bi lahko o njej vedeli samo vse (kot transcendentalni pojem), ali nič. Tako pa o duši, delovanju, spreminjanju in oblikovanju, že kar nekaj malega vemo:) Le tiste poglavitne stvari, pa res še ne!

Ireducibilnost: tu mislim, da kaj dosti dileme ni. Vsak, kdor bi se pustil kopirati na drug substrat, bi hotel zagotoviti nereducibilnost unikuma lastne duše. Kar je dilema je, ali lahko na podlagi 'parametrov' sestavimo enako dušo, jo popravimo in pustimo uživati. Podobno lahko dejansko s kemikalijami povsem spremenimo delovanje 'duše', pa vendar ostane tvoja. Je pa jasno to čisto subjektiven pogled, dokler nimamo nekega big otherja, ki bi lahko objektivno o tem sodil. Nikoli ne moreš biti siguren, da nimaš pred sabo klona osebe, za katero misliš, da jo vidiš. Si lahko povsem siguren, da vsi ostali niso ti, niti nimajo povsem enake katerikoli lastnosti 'duše'? Pred 'big otherjem' ne. Praktično gledano, pa je vsak!

Bit duše ni duša. Bit duše je določeno spoznanje o duši. Je spoznanje njene možnosti. Če bi bila 'duša' nedeljiva, ireducibilna, potem bi bila glavna sestavina njenih lastnosti unikum. Kot je glavna lastnost boga unikum. To da jih imamo 2500 je drug problem v naši vasi:)) In tudi duš je lahko mnogo.

In zadnje. Tudi to si znam nekako predstavljati s pomočjo kamer, simulacij in podobnega, ampak dvomim, da je to vsaj toliko dobro, kot flatland za predstavo 4 dimenzij. Kvantno mehaniko si prestavljam enostavno. Glavne stvari manjkajo:))
LSD... well to pa je sranje. Ta pa v dobri dozi da utvaro (lahko), da si del vesoljne duše, sposoben vseh možnih reinkarnacij, z namenom spoznati nesmiselnost subjektivnosti unikuma lastne 'duše', ega, egoizma in iz tega izvirajočih tegob. Seka, ampak odsvetujem! Da pa to slutiti, da ima cela slika nekaj veze s kemijo. In verjemite, ko tako 'spregledaš' je sranje. Nikomur ne moreš razložiti, nihče ne razume, edina samoobramba je, oprosti jim oče, saj so zabiti kot telfegrafštanga:)) Že kar od mladosti vem kaj je razodetje in kaj skepsa tistih, ki kemije niso zakurili:)

Kar mene skrbi je, da akcijski potencial (recimo) dejansko zahteva resolucijo atoma s kvantnim stanjem, pa še kak druga stvar, da moment, in smer atomov, za dobro digitalizacijo, zahtevajo to much podatkov in da mi kemik ne zna recimo povedati, kako se bo sfoldal en protein danes pod temi pogoji, jutri pod drugimi. Kot rečeno, filozofsko je iskreno rečeno, za kopiranje na drug substrat, najmanj problemov. Manj, kot jih je bilo za delanja zlata iz svinca in let na luno. Je pa cela gora tehnoloških, tu pa se bojim, zna biti dejansko kak trdovraten oreh.
Za celo polje transhumanizma je pa seveda stvar drugačna. Spogledujejo se liberalci in komunisti, teoretiki in praktiki, empiriki in racionalisti, pa še bi se našlo. No tu je pa zadeva NAPORNA. Zato gre Thomasu vsaka čast! Celo Eudeamon, ki je izgleda nekako posvečen in poslan od judkowskega:)) (in tudi dejansko zadevo intenzivno preučuje), še zdaleč ni v to vložil toliko srca.... le tista dohtarska inercija je:) kako bi to pojasnil...kot recimo z okapijem debatirate o biologiji, ki je niste povohali 30 let. Jasno nimate šans. Pa vendar so točke tudi iz polja biologije, kjer njegovo znanje, rutina in inercija v bistvu bolj škodita, kot koristita. In tako je tudi tu.

Čisto operativno mi marsikaj ni jasno. Pa sem se že pozanimal, pa ugotoviš, da spričo splošne mafijske krize8-), znanje potone, saj se zavest, podzavest in superhik borita za zbor korajže upora proti mafijskim napadom, borita za življenje, ta konkretna sci-fi tematika, pa služi kot podlaga za avtogeno 'šutiranje'. Kot vse religije in vere! Če drugih skrbi ni, je to super. Če si nadškof na SIAI kot Judkowski, smo lahko vsi samo fouš:) Če pa to tiščiš v današnjost med junkije, lopove, bedo in nevarnost dejanske smrti...no potem pa ne vem. Zna res izpasti malo ludački:)) Ampak nič zato. Po defaultu imajo akademiki in mogoče študenti čas in zagon za to. Ni pa rečeno, da ne rabijo vsake toliko kakega cinika in skeptika, da jih popravi:)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

donfilipo ::

Thomas je izjavil:

Ni to moja poanta, donfilipo, da "mi mladina sledi". Moja poanta je to, da ta mladina ima močnejšo elito, kakor jo je imela najina generacija. Flynn efekt ene vrste.
Večina niso nič posebnega, ampak majo eno smetano, ki jo naša generacija ni premogla. Roko na srce.


Vsako argumentiranje ima za enega osnovnih namenov 'da publika sledi'. Vsako prepričevanje. S tem, da si ti poznan po širnem vesolju, kot eden največjih trdobučnežev, ki nikoli ne sprejmejo nasprotnih argumentov. Ali pa jih na podoben način, kot katoliška cerkev8-)// "Evolucija je izoblikovala podobo človeka, bog pa mu je vdihnil dušo:)"// Izgleda, da je to osnovna lastnost desničarjev:))

Flynn efekt, je fenomen svoje vrste, za katerega pa obstoji tudi kaka racionalna razlaga, ali več njih. S tem da, to kar si ti opazil, dvomim da je celoten Flynnov efekt. Preprosto imajo ti mladeniči s klikom dostop do 100% 'ludih' in manj 'ludih' tez, v najinih časih si pač moral biti tako out kot ti, ki si s 16 leti zahajal v NUK, po tem ko si preglodal bogate biblioteke žlahte:) Načitanost pa ni edina lastnost kvalitetne učenosti!

Da pa so mladinci v današnjem kapitalizmu veliko bolje naučeni NAVIDEZNO slediti avtoritetam zaradi lastne koristi, ali vsaj to trenirati, na podlagi še tako smešnih pritrjevanj, kimanj in navideznih začudenj, pa ni nič preveč spodbudnega! To se hitro obrne v anarahično upiranje in treniranje tega, s celo pravimi žrtvami, in to za oslovo senco, kar pa je lepo pokazal incident pred parlamentom!

Če skrajšam na esenco: mladina imA na klik dostop do 100.000, ali X>100.000:) krat več informacij kot midva v mladosti, so pa pred izzivom, ko imajo morda manj prilike za samostojno izoblikovanje nekaterih drugih ogledal človeške duše8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Okapi ::

če bi upravljal s tremi telesi na treh lokacijah NAENKRAT. SE NE DA predstavljat tega,
Ne vem kako je s tvojo domišljijo, ampak jaz si to znam čisto lepo predstavljat in bi bilo prav zanimivo izkusiti. Seveda pa ne morem vedeti, ali si predstavljam povsem tako, kot bi bilo v resnici.

Bojo vsi trije izvajali gibe sinhrono, mislili sinhrono,
No, tebe resno daje pomanjkanje domišljije. Vsak se bo seveda zabaval po svoje. En recimo sedi na izpitu, drugi doma vidi vprašanja, pogugla, tisti na izpitu vidi odgovor in ga zapiše, tretji pa na morju pije pir, ves zadovoljen, ker s takšno lahkoto izdeluje izpit.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

BigWhale ::

Okapi je izjavil:

No, tebe resno daje pomanjkanje domišljije. Vsak se bo seveda zabaval po svoje. En recimo sedi na izpitu, drugi doma vidi vprašanja, pogugla, tisti na izpitu vidi odgovor in ga zapiše, tretji pa na morju pije pir, ves zadovoljen, ker s takšno lahkoto izdeluje izpit.
O.


Ma, saj to smo enkrat ze povedali, da nimajo povezave. Cist neuporabno.

Jaz sem bral ze leta nazaj v enem Siriusu zgodbo o enih alienih, ki so bilo tko zlo grdi, da so se jih vsi bali in so takoj vse postrelili. Potem so nasli eno zemljanko in jo uporabili za svojo ambasadorko. Se pred tem so jo pa sklonirali in poslali na vec koncev hkrati.

Na koncu so pa delali nek merge.

Zal se ne spomnim kdo je avtor. :(

Okapi ::

'I am Mr Bovey. We are all Mr Bovey in this store. I am a multiple human.'
Araminta was certain she'd be turning bright red with embarrassment. She knew what a multiple was, of course; one personality shared between several bodies through an adaptation of the gaiafield technology. This way, its practitioners claimed, was the true evolutionary leap for humanity that everyone else was pursuing down futile dead ends. A multiple human could never die unless every body was killed, which was unlikely in the extreme. In a quiet non-evangelical way they believed that everyone would one day become multiple. Perhaps after that the personalities would start fusing, leaving one consciousness with a trillion bodies - a much better outcome than downloading into the artificial sanctity of ANA.

...

Araminta smiled the whole flight back to the flat. Mr Bovey really had been charming. All his versions. She suspected it was more than good client relations. And was he joking about the young and handsome bodies? Actually, even the last one she'd seen, the older one, was quite distinguished. And what if he did ask her out for a date? Would it be just her and twenty of him sitting at a table?

...

'So do you date other multiples?' she asked once they'd ordered.
'Of course,' he told her. 'Not that there are a lot of us on Viotia yet.'
'What about marriage? Is that only with multiples?'
'I was married once. A multiple called Mrs Rion. It was,' he frowned, as if searching for a memory, 'pleasant.'
'That sounds pretty awful.'
'I'm being unfair to her. We had a good time while it lasted. Sex was great.' His smile was shameless. 'Think on it, thirty of her, thirty of me. All of us at it every night. You singles can't get that close to physical paradise even in an orgy.'


V nadaljevanju sledi vroč opis seksa Araminte in gospodov Boveyev, ampak ker tole berejo tudi mladoletniki, samo še podatek, da je zgornji odlomek iz romana Dreaming Void;)

O.

Saladin ::

Dober primer večkratnega "jaza".

Torej, če imaš perfektne, 100% kopije in perfekten način vdzrževanja komunikacije med temi telesi (oz. skupnim deljenjem možganov), si potemtakem res ena nova stopnja evolucije ljudi: Večkraten jaz, ki sem v večih telesih na večih mestih naenkrat.

Tudi sam si lahko v bodoče zamislim tako povezavo med posameznimi telesi in mislim da ni nobenega tukaj, ki nasprotoval temu.

Je pa nujno za pripomnit, da je takšno vzdrževanje komunikacije med posameznimi telesi (in sama koordinacija ene osebnosti v večih možganih hkrati) precej težavnejše in kompleksnejše kot pa samo kopiranje atomov določenega telesa.

IMO je to tudi lep dokaz, da zgolj kopiranje oz. hkraten obstoj večih nepovezanih "jazev" ni dovolj in ni moralno (razen v določenih ekstremnih primerih).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Saladin ()

Thomas ::

Jah donfilipo, jest nisem rekel da recimo Ti nisi briljanten. Vedno si bil, samo zanimala se nisva vedno za ravno iste zadeve. Ali se o vsem strinjala.

Zavedam se tudi, da imajo mladci desettauženkrat več čtiva, slik in filmov, kakor smo jih imeli včasih.

Razlog ni važen. Telim nekaterim, so pač jasne reči, za katere "generacija očetov" ve toliko kot nič.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Manu ::

Thomas je izjavil:



Predstavljajte si, da ste v beli sobi. Počasi izgubljate zavest, ker anestetik že deluje.

V narkotičnem spanju bodo določili pozicijo vsakega atoma vašega telesa - s posteljo vred. Potem bodo v zeleni sobi sestavili prav tako posteljo s prav takim človekom.

Potem bodo še v modri sobi sestavili prav tako posteljo, s prav takim človekom.

Ko bo anestezija popustila in boste odprli oči - kakšne barve bo soba, ki jo boste zagledali?

:)

Nisem sledil debati od začetka...

Vse to razglabljanje o zavesti je neproduktivno in ne pelje nikamor, ker sama uganka (ali filozofsko vprašanje) temelji na nepravilnih predpostavkah.

Kdo bo določil pozicije atoma tvojega telesa? Nekdo, ki je atomsko prisoten v prostoru in se zaveda tega prostora? Kje je takrat tvoja zavest? V možganih? V prostoru in času? Zunaj prostora in časa?

Namreč moje mnenje je, da čas in prostor nista zunanji entiteti. Čas in prostor ne moreš spravit v kozarec od marmelade in ju analizirat v laboratoriju. Zakaj ne? Zato, ker nista zunanji entiteti.

Čas in prostor spadata pod biologijo.

Svet, ki ga "vidimo" in zaznavamo je le slika v našem razumu. Nič ne vidimo neposredno. Impulzi prihajajo preko čutil do naših možganov in le-ti te impulze procesirajo in prevedejo. Možgani vse te impulze iz čutil uredijo v prostorsko in časovno sliko.

Zato je moja hipoteza ta, da sta čas in prostor lastnosti možganov ... jezik možganov, da si razlagajo vse prihajajoče impulze iz čutil.

Vse kar zaznavamo je le slika v našem razumu. Čas in prostor sta način, kako si možgani razlagajo impulze iz naših čutil.

Zato mislim, da je razmišljanje v tej smeri o zavesti neproduktivno, ker izhaja iz napačne predpostavke, da sta čas in prostor zunanji in merljivi entiteti.

Vse kar vidimo (naša zaznava) je le slika v našem razumu, ki je ustvarjena glede na prihajajoče impulze iz naših čutil fizičnega telesa. Da pa je ta slika sploh možna je nujno potreben opazovalec, ki to sliko gleda.

Razmerje med opazovalcem in sliko imenujemo zavest. Zavest je proces, ki se dogaja med njima. Ali: zavest je ujeta pozornost opazovalca v sliko, ki jo gleda.

Kolikor je pozornost opazovalca ujeta v slike, ki jih gleda, takšna je zavest. Če je pozornost zelo ujeta v slike našega razuma, potem se zaveda lika v opazovani sliki in pozabi nase (na opazovalca). Takrat je zavest "ozka".

Če pozornost opazovalca ni ujeta v slike, in je sposoben vpotegniti pozornost kadar hoče je zavest "široka".

Zato je bistveno vprašanje, ki se mu ne moremo izogniti: kdo sem jaz?

Sem jaz človek, biološko bitje? Sem fizično telo? Sem čustva? Sem mogoče misli in prepričanja? Ali sem opazovalec, ki se je ujel v slike razuma in se identificira z njimi tako močno, da pozabi nase in se potem "išče"?


V kateri barvi sobe se zbudi tvoja zavest? V tisti, katero telo opazovalec opazuje. Lahko v eni izmed njih, v dveh hkrati ali celo v treh hkrati. S tem, da se osebe (ki so slike v razumu) nič, malo, ali zelo zavedajo druge druge in/ali opazovalca, ki je vzrok zavedanja.

donfilipo ::

Thomas je izjavil:

Jah donfilipo, jest nisem rekel da recimo Ti nisi briljanten. Vedno si bil, samo zanimala se nisva vedno za ravno iste zadeve. Ali se o vsem strinjala.
Zavedam se tudi, da imajo mladci desettauženkrat več čtiva, slik in filmov, kakor smo jih imeli včasih.
Razlog ni važen. Telim nekaterim, so pač jasne reči, za katere "generacija očetov" ve toliko kot nič.


Vem. Rahlo sem skeptičen, da se jim je z dostopnostjo načitanosti razvil kaj dosti bolj 'gon' za inovativnost, originalnost in recimo stopnja moralnega razvoja (ko sem ravno to nabrskal:) Zato se bom s tem famoznim Flynnovim efektom malce pozabaval.

Zdaj tehnični napredek, ki omogoči najine sanje, lahko gospoda preveri. Morda ga celo že kdo je (empirično) in rezultati bi bili zelo zanimivi tudi za futuriste.

Da pa ne bo post brez obveznega cinizma: tiste generacije očetov, ki se jim o futurizmu ne sanja, živijo bolje:))
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Thomas ::

Čas in prostor spadata pod biologijo.


Pol pa že. In če še krastačin zob zdravi mrtvouda, potem pa res lahko marsikaj.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Manu ::

Thomas je izjavil:

Čas in prostor spadata pod biologijo.


Pol pa že. In če še krastačin zob zdravi mrtvouda, potem pa res lahko marsikaj.

Anatomsko dejstvo je, da tisto, kar vidimo (oz. zaznavamo kot realnost) je le slika v razumu, ki jo možgani procesirajo iz zunanjih čutil. Nič ne vidimo neposredno, ampak le posredno preko omejenih čutil.

Zato je smiselno se vprašati ali prostor in čas sploh obstajata in sta samo posledica načina, kako si možgani (razum) razlagajo impulze, ki prihajajo iz naših čutil.

Če je res tako, potem je vsako razglabljanje o zavesti jalovo početje, saj izhajamo iz napačne predpostavke, da sta prostor in čas zunanji entiteti.

Thomas ::

Če sta prostor in čas samo tvoja iluzuja, interna iluzija, potem tudi nas ni. Smo samo tvoji notranji prividi.

Vodiš monolog.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

whatever ::

Za zavest ste zaenkrat podali definicijo "prvoosebni opazovalec brez spomina". To pomeni človek brez spomina, torej mrtev človek.

Veš kaj pomeni non sequitor? Tvoja trditev je lep primer tega.

Odvisno, s katere plati gledaš. Če privzamemo, da velja vaša teorija, potem je res. Če se pogovarjamo o možnih ugovorih vaši teoriji, je tale eden izmed njih in še kako sequitur.

Si kdaj slišal za izgubo spomina? Torej je to novo rojsto, ker je spominska nit pretrgana?
Kaj pa ko se stari spomini vrnejo. Se vrne prejšnja zavest pa nova izgine?

Izguba spomina je potem pač kot izguba vida ali sluha. Zavest pa izgubo ene pomembne komponente tudi najbrž zazna. Če se zavedajoči se ne bi zavedal, da mu spomini manjkajo, potem zavest ne bi bila vzpostavljena? Ali bi bila? Ali se zavedajoči se osebek s total complete memory lossom sploh zaveda? Vprašanje, ki tudi mene bega. V tem primeru je najbrž še najbolj korektno, če rečemo, "da oseba ni pri POLNI zavesti". Ker imam eno izkušnjo s hudim pretresom možganov, sem prepričan, da se osebek s total memory lossom NE zaveda, da mu spomini manjkajo; on funkcionira na način, ki se njemu zdi normalen, ne zaveda se, da mu karkoli manjka, seveda pa je to opazno navzven za druge ljudi. Morda je tako. Ali pa morda se zaveda, zazna, da nekaj ni v redu, ko vidi ljudi okrog sebe komunicirat, brat, pisat in tako dalje in v notranjosti zelo trpi?

Jaz imam boljšo definicijo: "Zavest je pojav, neločljivo povezan z ostalimi biološko-psihološkimi komponentami, kot so podzavest, misli, čustva, občutki, zaznavanji, možgani in telesom. Njeni bistveni značilnosti sta qualia ter nujna subjektivna interpretacija sveta."


Super. Sedaj pa s to definicijo odgovori na naslednji problem.

Predvidimo, da smo samo to materialno telo i.e. atomi in molekule.
Predvidimo, da imamo mašino, ki je sposbna en kup atomov praktično hipoma (oz. dovolj hitro, da ni biološkega razkroja) ohladit na -200. In imamo mašino, ki je sposobna atome sestavit v poljubno konfiguracijo.

V prvo mašino damo tebe in te zamrznemo in čez en dan še odtajamo (zopet brez biološkega razkroja). Si to še vedno ti al ne?

Če je odgovor Ne, je treba že sedaj prepovedat operacije, ko se telo ohladi na 20 stopinj in ustavi srce, ker po tvoje to pomeni smrt in rojstvo nekoga drugega.

Če trdiš, da boš po odtajanju še vedno ti, pa mam še en problem:
Damo te v mašino, ohladimo, prerežemo na pol in k vsaki polovici z drugo mašino dogradimo kopijo druge polovice. Obe telesi odmrznemo - v katerem telesu boš ti? Če v nobenem - kršiš osnovno predpostavko, da obstajajo le atomi.

Katera definicija je boljša?


Jasno, da moja. Dej mal premisli o zadevah, katere zagovarjaš.
Ne iščemo všečne teorije ampak razlago, ki drži vodo in ne izvisi ob raznih možnih situacijah.

Prvoosebni opazovalec brez lastnega spomina (ker je le emergentni pojav, kot npr. bela barva) zdrži vse take poskuse. Ga je pa težko pogoltnit, to pa ja.

Moje mnenje je takšno: možno, da vaša teorija (in s tem posledično reinkarnacija) drži. Toda pri svojem sklepanju ste uporabili kar nekaj vsaj s trenutno tehnologijo, imho pa kar permanentno neizvedljivih predpostavk (mašina za kopiranje, itd.). ČE bi kdaj v prihodnosti bilo to mogoče, potem smo našli PRAVI DOKAZ za reinkarnacijo. To je razlog, zakaj sem prepričan, da je tehnološka izvedba takšnega kopiranja permanentno neizvedljiva in v neskladju z nekaterimi fizikalnimi zakoni tega vesolja; tudi če se slučajno s trenutnimi fizikalnimi teorijami na videz vse klapa, sem prepričan, da pri bodo poskusu konstrukcije take mašine naleteli na nova odkritja, ki bodo s teoretičnega in posledično tudi praktičnega vidika izvedbo takega kopiranja onemogočala. Ali pa poskus zavestnih računalnikov oziroma strojev. Pa si tega NE ŽELIM, vendar sem prepričan, da tako žal bo. Tudi to sicer ne pomeni, da teorija pa gotovo ne drži, vendar nas v primeru zgoraj opisanega razvoja dogodkov spet pušča v nevednosti in postane "le ena izmed mnogih teorij posmrtnega življenja".



Dodajam še to, da transworld imho nikakor ni edini možen scenarij za dolgoročno preživetje naše civilizacije.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

whatever ::

Takole je: izvedba takega kopiranja bi bila dokaz za reinkarnacijo. Nezmožnost izvedbe pa teorije (dejansko lahko rečemo, da gre za "poskus znanstvenega utemeljevanja reinkarnacije") vseeno ne poruši. Odvisno od posameznika, v kakšno dogajanje po smrti bo verjel. Kar mu bolj paše pač. Gre za stare znane stvari, do katerih pa smo prišli z novimi načini sklepanja. Kar se mene tiče, vsebuje teorija kar nekaj pozitivnih značilnosti, zato mi je všečna.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Manu ::

Točno to. Mi smo samo "igralci", ki mislimo, da smo resnični in da živimo v resničnem svetu.

Zakaj pa tako mislimo?

Zato, ker se je opazovalec s svojo pozornostjo ujel v slike. Tako, kot ko sediš v kinu. Za ta čas, ko gledaš film je tvoja pozornost ujeta v dogodke, ki jih film prikazuje in posledično pozabiš kdo si.

Ali pa tako, kot tiste igre stil WOW, zaradi katerih igralci pozabijo na sebe (vsakdanji svet), ker jih igra preveč okupira..., jim ukrade pozornost. http://slo-tech.com/novice/t388938/0

Ali pa kot sodobni letalski simulatorji, kjer sediš v pilotski kabini in pilotiraš. Svet lahko prikrojiš svojim željam. Simulator te prevzame in ugrabi tvojo pozornost, da se tvoje telo odziva, kot bi šlo za resnično letenje.

Podobno je govoril že Platon s svojo prispodobo o votlini. Pred sabo gledamo sence in mislimo, da so resnične.

In kako potem obstajaš ti v mojem svetu? Napačno domnevamo da je individualna ločenost realna. Ne gre za mojo in tvojo zavest, ampak našo zavest. Našo zavest dojamemo kot fragmentirano (tu v tem filmu, ki ga gledamo), kar pa v resnici ni tako. Bell je s svojim eksperimentom potrdil, da je za kvantni svet značilna ne-lokalnost.

Ko nehamo opazovati in se identificirati z liki v tem filmu (ki mu rečemo realno življenje) se znajdemo v svoji resnični naravi.

Who Are We? Experiments Suggest You’re Not Who You Think


P.S. Če ne bo odziva, bo pač monolog.

whatever ::

Manu je izjavil:


Ko nehamo opazovati in se identificirati z liki v tem filmu (ki mu rečemo realno življenje) se znajdemo v svoji resnični naravi.


Dokler si pri življenju, to ni mogoče. Morda kvečjemu s kakim ibogainom dosežeš kakšno čudno stanje. Kaj je POTEM? No one really knows. Najbrž je, kar je bilo pred rojstvom. Void.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Manu ::

whatever je izjavil:

Manu je izjavil:


Ko nehamo opazovati in se identificirati z liki v tem filmu (ki mu rečemo realno življenje) se znajdemo v svoji resnični naravi.


Dokler si pri življenju, to ni mogoče. Morda kvečjemu s kakim ibogainom dosežeš kakšno čudno stanje. Kaj je POTEM? No one really knows. Najbrž je, kar je bilo pred rojstvom. Void.


Ampak "življenje" ni realno. Je samo slika v razumu. Kadarkoli, ko si ujet v te slike lahko preusmeriš pozornost v samega opazovalca. To je mogoče doseči, ampak je odvisno od tvoje angažiranosti in pravilnega delovanja.

Ti, kot opazovalec, dobro veš kdo si. Ampak ti, kot lik v filmu, ki ga opazovalec gleda, se ne zavedaš, sebe kot opazovalca, ampak le lika (za katerega rečeš 'jaz'). Zdaj se zavedaš le lika, ki ga dojameš za realnega.
To pa zato, ker non-stop preigravaš eno in isto igro. Dokler se v "več življenjih" enkrat ne naveličaš in se začneš spraševat: kdo sem jaz, kaj počnem tu, kam grem, od kod prihajam itd...

Odgovor je zelo, zelo preprost. Le zdi se, kot da je kompliciran, ker ga sami zakompliciramo.

Religijski bog in znanstveni opazovalec: to je eno in isto. Razlika je le v različnem pogledu na problem identitete in sicer zaradi levih in desnih možganov. Bog in znanstveni opazovalec sem jaz, si ti, smo mi vsi. Religije v bistvu govorijo o nas samih. Vsepovsod prisotni, vsevedni in vsemogočni. Seveda, saj opazovalec je vzrok teh slik, ki jih gleda - je njihov izvor in zato vse hkrati vidi - ali kakor religije govorijo - bog nas gleda.

Dokaz, da nekaj obstaja 'onkraj' so obsmrtne in izventelesne izkušnje, ter ljudje, ki preko meditacije dosežejo 'nirvano' ali 'razsvetljenje'. Vsi s tovrstnimi izkušnjami govorijo o svetlobi in ljubezni (ki je izvor temu, čemur rečemo sreča). To so samo imena ali izrazi, za katere ni besed, ker kako boš z iluzornimi besedami opisal nekaj, kar je ustvarilo to iluzijo?

Možno je vrniti pozornost nazaj odkod prihaja - k opazovalcu.

whatever ::

Jah, ne vem, mogoče. Maš pa tudi ženske, ki pravijo "Zamenjam razsvetljenje za hipervibrator".:D
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Manu ::

whatever je izjavil:

Jah, ne vem, mogoče. Maš pa tudi ženske, ki pravijo "Zamenjam razsvetljenje za hipervibrator".:D

To reče zato, ker se rada igra. Tako kot vsi mi, ki igramo razne vloge v svetu, ki je le slika iz čutnih impulzov.
Tako, kot otroci, ki najverjetneje najbolj izražajo naravo opazovalca in kljub temu, da se zavedajo, da so odvisni od staršev se poigrajo z mamicami in jim kdaj pa kdaj pobegnejo, da jih one lovijo in se ob tem otroci zelo zabavajo.

Verjetno je to tudi razlog, zakaj ta svet obstaja. Da preigravamo vloge, da izkušamo, da se zabavamo, da spoznavamo sebe, kot opazovalca.

In tudi zato, ker smo se s pozornostjo ujeli v like v lastno simuliranem svetu, ki ravno zaradi ujetosti zgleda kot bi šlo za resnični svet. Ker smo ujeti vanj in ne znamo iti iz njega kadar hočemo, ga dojamemo preveč resno in napačno doživljamo sebe kot ločene entitete od drugih ljudi.

Občutek ločenosti je vzrok kriminala.

HeMan ::

Nekaj ne razumem.
Svet, ki ga "vidimo" in zaznavamo je le slika v našem razumu. Nič ne vidimo neposredno. Impulzi prihajajo preko čutil do naših možganov in le-ti te impulze procesirajo in prevedejo. Možgani vse te impulze iz čutil uredijo v prostorsko in časovno sliko.

Ampak "življenje" ni realno. Je samo slika v razumu. Kadarkoli, ko si ujet v te slike lahko preusmeriš pozornost v samega opazovalca. To je mogoče doseči, ampak je odvisno od tvoje angažiranosti in pravilnega delovanja.


Torej, če svet ni realen, je le slika v razumu, od kje dobijo možgani impulze, da jih interpretirajo?

Bolj PS kot ne:
Verjetno je to tudi razlog, zakaj ta svet obstaja. Da preigravamo vloge, da izkušamo, da se zabavamo, da spoznavamo sebe, kot opazovalca.


Zakaj bi si naredili iluzijo, kjer bi spoznavali sebe, če smo se pred iluzijo poznali? :) In če smo iluzijo naredili, ker je svet brez nje slabši, zakaj bežiš ven?:)

Manu ::

HeMan je izjavil:

Nekaj ne razumem.
Svet, ki ga "vidimo" in zaznavamo je le slika v našem razumu. Nič ne vidimo neposredno. Impulzi prihajajo preko čutil do naših možganov in le-ti te impulze procesirajo in prevedejo. Možgani vse te impulze iz čutil uredijo v prostorsko in časovno sliko.

Ampak "življenje" ni realno. Je samo slika v razumu. Kadarkoli, ko si ujet v te slike lahko preusmeriš pozornost v samega opazovalca. To je mogoče doseči, ampak je odvisno od tvoje angažiranosti in pravilnega delovanja.


Torej, če svet ni realen, je le slika v razumu, od kje dobijo možgani impulze, da jih interpretirajo?

Napisal sem možgani zaradi boljšega razumevanja. Ali ko odpreš lobanjo sočloveka in pogledaš vanjo, možgani izgledajo res taki, kot jih vidimo? Ko pogledaš telo sočloveka, ali je telo res takšno kot ga vidimo?

Vse kar zaznavamo kot "zunaj nas", vključno s tem, kar zaznavamo kot del sebe (telo, možgani) je le proces, ki se dogaja v našem razumu. Mi smo ta proces. Nič ne obstaja razen opazovalec sam.

Mi mislimo, da imamo telo in da to telo sprejema zunanje impulze in si tako ustvarimo sliko. Zato sem tako tudi razložil, ker trenutno tako mislimo, da je. V resnici je vse kar se dogaja le proces v razumu.

Ni zunanjih impulzov. Je le slika, ki jo opazujemo in jo doživljamo kot zelo realno.

HeMan je izjavil:


Bolj PS kot ne:
Verjetno je to tudi razlog, zakaj ta svet obstaja. Da preigravamo vloge, da izkušamo, da se zabavamo, da spoznavamo sebe, kot opazovalca.


Zakaj bi si naredili iluzijo, kjer bi spoznavali sebe, če smo se pred iluzijo poznali? :) In če smo iluzijo naredili, ker je svet brez nje slabši, zakaj bežiš ven?:)

Lažje se je spoznavati, ko pogledaš sebe "od zunaj". To pa lahko narediš tako, da ustvariš nekaj kar NISI. In v procesu od poistovetenja tistega kar NISI (film) k tistemu, kar SI (opazovalec) se spoznavaš.

Nisem rekel, da je svet brez iluzije slabši. Ne more biti slabši. Je lahko le vsaj tako dober kot "svet" v katerem opazovalec živi. Ampak o opazovalcu ne veš nič. Niti tega, kje živi (če sploh obstaja prostor v njegovi realnosti, ker prostor je navidezna realnost, ki jo je sam ustvaril za svojo igro ali film, ki ga gleda). Če hočemo govoriti o opazovalcu, potem moraš biti ON. Govoriti o njem je jalovo početje. Moraš biti ON.
Da pa si ON, moraš vrniti pozornost od filma, ki ga gledaš, VASE. Ti si opazovalec, le da tega trenutno ne zaznavaš tako.

Torej, ne bežiš ven, ampak prostovoljno izkušaš. Izkušanje je del igre, ki smo jo kot opazovalci sami ustvarili. Ravno tako, kot ko se usedeš pred računalnik in odigraš igro zaradi zabave in hkrati preizkušaš svoje sposobnosti igranja.

Življenje je igra, ki jo igramo in to na zelo realističen način. Nekaj tako, kot v filmu Avatar. Ko je tisti vojak šel v telo modro-kožnega prebivalca planeta Pandora in izkušal kako je biti tak modro-kožni humanoid.

Ko bomo do konca odigrali to igro (katere namen je verjetno samo-spoznavanje) bomo verjetno odigrali novo igro in ustvarili nove resničnostne svetove mogoče s tridimenzionalnim časom (tako, kot prostor v trenutnem svetu) in mogoče 5-dimenzionalni prostor. To bo čisto nov svet, nove izkušnje, nova zabava.

Valentin ::

Manu je izjavil:


Ko pogledaš telo sočloveka, ali je telo res takšno kot ga vidimo?


In kakšno naj bi bilo v resnici? Kako potem svet zgleda v resnici?

In kaj je po tvojem sploh resnica?

Thomas ::

Manu ima en tak idealističen pogled na svet. Vse naj bi se dogajalo samo v njegovem razumu, vključno z nami. Mi naj bi bili neka njegova iluzija.

To nam pripoveduje, da smo le dogajanje v njegovi glavi.

Znana in stara teorija, raje "teorija".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

innerspace ::

Nima smisla le to upostevat, brez poglobitve.
Recimo telo vidis tako kot ga vidis, zaradi ozkega zaznavnega svetlobnega spektra, ce bi gledal v IR ali rentgen obmocju, bi videl bistveno drugacen svet.
Iz nasih cutil lahko startamo, ni pa za se tu ustavljat.

Realnost je skupek vsega, zaznavnega in nezaznavnega.

Ce lahko slisis do 18kHz, ne pomeni, da si netopirji nekaj izmisljujejo:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Manu ::

Valentin je izjavil:

Manu je izjavil:


Ko pogledaš telo sočloveka, ali je telo res takšno kot ga vidimo?


In kakšno naj bi bilo v resnici? Kako potem svet zgleda v resnici?

In kaj je po tvojem sploh resnica?

Sveta zunaj tebe ni. Vse je film, ki ga opazovalec opazuje.

Resnica je samo beseda s katero skušaš opisat opazovalca. Ker se opazovalca ne zavedaš, poskušaš zvedet "resnico". Resnica je opazovalec sam.

Valentin ::

Manu je izjavil:

Valentin je izjavil:

Manu je izjavil:


Ko pogledaš telo sočloveka, ali je telo res takšno kot ga vidimo?


In kakšno naj bi bilo v resnici? Kako potem svet zgleda v resnici?

In kaj je po tvojem sploh resnica?

Sveta zunaj tebe ni. Vse je film, ki ga opazovalec opazuje.

Resnica je samo beseda s katero skušaš opisat opazovalca. Ker se opazovalca ne zavedaš, poskušaš zvedet "resnico". Resnica je opazovalec sam.


In kje smo potem mi, oziroma jaz?

In kdo predvaja tisti film?

Thomas ::

Ne razumeš, Valentin. Tebe ni. Manu je. Mene ni. Cela iluzija sveta se mu rola v glavi, to je njegova teza.

Drugače se temu naziraju reče solipsizem. Ena posameznik na svetu, svet so pa le njegove sanje.

Enkrat je ena gospa rekla filozofu Russellu: Slišim da ste tudi v solipsist (=Manujevih nazorov). Me veseli, sva že dva! Škoda da nas ni več!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

innerspace ::

Sveta zunaj tebe ni. Vse je film, ki ga opazovalec opazuje.

Svet zunaj tebe je, film je posledica, interakcija med opazovalcem(njegovimi cutili) in zunanjostjo.
Pomisli, da se brez 'zunanjega sveta' opazovalec ne more ohranit za dolgo.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Valentin ::

Thomas je izjavil:

Ne razumeš, Valentin. Tebe ni. Manu je. Mene ni. Cela iluzija sveta se mu rola v glavi, to je njegova teza.

Drugače se temu naziraju reče solipsizem. Ena posameznik na svetu, svet so pa le njegove sanje.

Enkrat je ena gospa rekla filozofu Russellu: Slišim da ste tudi v solipsist (=Manujevih nazorov). Me veseli, sva že dva! Škoda da nas ni več!


Oh, saj to vem.

Samo ni mi jasno, kako lahko kdo verjame v kaj tako nesmiselnega...;)

Thomas ::

kako lahko kdo verjame v kaj tako nesmiselnega...


In če že verjame, zakaj potem to nam razlaga? Mi smo samo njegove dnevno nočne more in ne bitja kot on.

No sej, se nima z drugim za pogovarjat kot s sabo in s svojimi fantazijami. (=Nami!) ;)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Manu ::

Thomas je izjavil:

Manu ima en tak idealističen pogled na svet. Vse naj bi se dogajalo samo v njegovem razumu, vključno z nami. Mi naj bi bili neka njegova iluzija.

To nam pripoveduje, da smo le dogajanje v njegovi glavi.

Znana in stara teorija, raje "teorija".

V bistvu ga ti vidiš kot idealističnega (saj si ga tako poimenoval), ker se ne ujema s tvojim pogledom na svet.

Točno to potrjuje to teorijo. Kolikor ljudi, toliko pogledov na svet. Vsak gleda svet na svoj način. Vsak gleda svojo sliko.

Ampak mislim, da me nisi razumel natančno. Ostali ljudje niso moja iluzija. Tudi sam sem sam sebi iluzija. pravzaprav je iluzija le moja podoba o meni. Ker vse kar gledam je le slika v razumu. Vse kar obstaja je opazovalec, ki pa se ga "ne zavedamo", ker se trenutno zavedamo le filma, ki ga opazovalec (kar pa smo v resnici) gleda.

Film je iluzija (in igralci v njem), ampak opazovalec je realnost. Prostor in čas sta iluzija (ali resničnostna svetova, ki ga je ustvaril opazovalec). Ti, kot igralec v filmu (s katerim se opazovalec identificira, da je izkušnja bolj realistična) je iluzija. Edino opazovalec sam je realen.

Podobnega mnenja je tudi fizik John Wheeler: (v nekem radijskem intervjuju):

Wheeler: We are participators in bringing into being not only the near and here but the far away and long ago. We are in this sense, participators in bringing about something of the universe in the distant past and if we have one explanation for what's happening in the distant past why should we need more?
Novinar: Many don't agree with John Wheeler, but if he's right then we and presumably other conscious observers throughout the universe, are the creators — or at least the minds that make the universe manifest.


Isti znanstvenik je rekel: "No phenomenon is a real phenomenon until it is an observed phenomenon."

Zato v vseh eksperimentih ne samo pri lastnosti materije, ampak tudi v času in prostoru, je vse odvisno od opazovalca.

Manu ::

innerspace je izjavil:

Sveta zunaj tebe ni. Vse je film, ki ga opazovalec opazuje.

Svet zunaj tebe je, film je posledica, interakcija med opazovalcem(njegovimi cutili) in zunanjostjo.
Pomisli, da se brez 'zunanjega sveta' opazovalec ne more ohranit za dolgo.

Vse kar se dogaja se dogaja v tvoji glavi. Nič ni kar bi bilo zunaj tebe. Ti si opazovalec, ki gleda film, ki ga je sam manifestiral in se je odločil igrat vlogo v tem filmu čimbolj "realistično". To je pa dosegel tako, da se je poistovetil z liki v filmu.

In ti liki v filmu smo mi, ki mislimo, da obstaja svet zunaj nas. V resnici pa se vse dogaja v našem razumu. Mi mislimo, da obstaja svet zunaj nas, ampak kakor sem napisal v prejšnjem komentarju:

"Zato je v vseh eksperimentih, ne samo pri lastnostih materije, ampak tudi v času in prostoru, vse odvisno od opazovalca."

Thomas ::

Ja. Nisi potem klasični solipsist, ja.

Subjektivist potem. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Valentin ::

Manu je izjavil:


Ampak mislim, da me nisi razumel natančno. Ostali ljudje niso moja iluzija. Tudi sam sem sam sebi iluzija. pravzaprav je iluzija le moja podoba o meni. Ker vse kar gledam je le slika v razumu. Vse kar obstaja je opazovalec, ki pa se ga "ne zavedamo", ker se trenutno zavedamo le filma, ki ga opazovalec (kar pa smo v resnici) gleda.


In kako, da potem vsi gledamo isti film?

innerspace ::

Glede opazovalca se strinjam, a hkrati opozarjam, da je opazovalec vpet v okolico, pa naj jo ima za film ali ne.
Opazovalec, tak kot je, je vpet v telo, ki s cutili na razlicne kategorije dogajanja(svetlobne in zvocne vibracije recimo) producira neko vrsto subjektivne 'realnosti', tvoje unikatne a nekako standardne percepcije.

V.>In kako, da potem vsi gledamo isti film?

Vsak gleda svoj film, hkrati igra vlogo v njem:)
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Valentin ::

innerspace je izjavil:


V.>In kako, da potem vsi gledamo isti film?

Vsak gleda svoj film, hkrati igra vlogo v njem:)


Toda vidimo iste zadeve. Kako potem to?

HeMan ::

Kar kompleksna razlaga sveta. Mi je fizika bolj všeč, ker hoče vse poenostavit kolikor se pač da. Tale teorija pa samo odpre nova vprašanja. Oz. po tej teoriji sploh nič ne vemo :)

Še eno vprašanje glede teorije. Praviš, da je naš svet le film v našem razumu. Kako pa veš, da imamo razum? Ker če prav razumem, pravzaprav nič ne veš o sebi (nas), ker si tako vpet v ta film?

Manu ::

Valentin je izjavil:

Manu je izjavil:


Ampak mislim, da me nisi razumel natančno. Ostali ljudje niso moja iluzija. Tudi sam sem sam sebi iluzija. pravzaprav je iluzija le moja podoba o meni. Ker vse kar gledam je le slika v razumu. Vse kar obstaja je opazovalec, ki pa se ga "ne zavedamo", ker se trenutno zavedamo le filma, ki ga opazovalec (kar pa smo v resnici) gleda.


In kako, da potem vsi gledamo isti film?

Zato, ker je zavest skupna in ne individualna. Le kaže se, kot da smo ločeni med sabo. V resnici je vse med sabo povezano.

Vsi gledamo isti film, ker na ravni opazovalcev ni ločenosti.

innerspace ::

Toda vidimo iste zadeve. Kako potem to?

Kot jaz vidim kamen, vidis tudi ti kamen. Kamen je obca razlaga videnega, najin konsenz glede subjekta. A tako kot ga jaz vidim, ga ti ne vidis...
Prav tako kot ga jaz zdaj vidim, ga cez trenutek ne vidim isto.
Pogled je subjektivna izkusnja seveda.
Fizika(+ostali) bi lahko razlozili kako se subjektivnost spreminja, +kako se tisti kamen 'dogaja' neodvisno od nase percepcije, hkrati pa izhaja ravno iz te percepcije, vsaj v osnovi.
Preplet, ki ocitno mnogim dela tezave.

Manu, ali se vesolje siri, ker se zavest siri?
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

Manu ::

HeMan je izjavil:

Kar kompleksna razlaga sveta. Mi je fizika bolj všeč, ker hoče vse poenostavit kolikor se pač da. Tale teorija pa samo odpre nova vprašanja. Oz. po tej teoriji sploh nič ne vemo :)

Še eno vprašanje glede teorije. Praviš, da je naš svet le film v našem razumu. Kako pa veš, da imamo razum? Ker če prav razumem, pravzaprav nič ne veš o sebi (nas), ker si tako vpet v ta film?

Meni pa se zdi zelo preprosta. Opazovalec igra igro, ki jo je sam manifestiral. Igra se imenuje: "kdo sem jaz".

Ni res, da po tej teoriji nič ne vemo. Vemo, ampak ne vse. Pravzaprav ta teorija razlaga manjkajoče neznanke, ki se pojavljajo v kvantni fiziki.

Ta teorija razlaga, zakaj sta prostor in čas relativna. Razlaga kakor sem že napisal, zakaj je v vseh eksperimentih vse odvisno od opazovalca (čas in prostor, ter lastnosti materije).


Razum je del igre. Ravno zato, ker si tako vpet v ta film se zavedaš, da razmišljaš in torej, da imaš razum. Opazovalec uporablja razum, kot "procesor" te igre, ki jo igra. Sam opazovalec je onkraj razuma. Razum je manifestiran s strani opazovalca. Tako, kot je računalnik izven našega razuma in je le ustvarjen s pomočjo našega razuma. Ampak računalnik ni razum. Je le zaporedje logičnih operacij. Računalnik pa deluje skoraj tako, kot naš razum, ampak ne povsem. Računalnik le izvaja ukaze, ki jih vstavlja razumski človek.

Torej odnos "opazovalec - razum" je kot odnos "razumski človek - računalnik". To je seveda analogija in ne dobesedna prispodoba.

Manu ::

innerspace je izjavil:

Manu, ali se vesolje siri, ker se zavest siri?


Širjenje zavesti jaz razumem kot "odmik od filma, ki ga gledamo". Čim bolj se zavedamo, da je svet okoli nas relativen ali le slika v razumu, tem bolj to doživljamo tako, da to doživetje opišemo z besedo "širjenje zavesti".

In ker se ta odmik dogaja, se nam zdi, kot da se vesolje širi. Vesolje, ki ga zaznavamo je le naša predstava o svetu (filmu), ki je manifestiran s strani opazovalca. Zato je zaznava vesolja (prostora in časa) relativna in enkrat se širi in enkrat krči. V resnici pa se z vesoljem (filmom) nič ne dogaja. Dogaja se le z našo zavestjo.

To bi bila možna razlaga. Torej odgovor je: ja.

Manu ::

HeMan je izjavil:

Kar kompleksna razlaga sveta. Mi je fizika bolj všeč, ker hoče vse poenostavit kolikor se pač da. Tale teorija pa samo odpre nova vprašanja. Oz. po tej teoriji sploh nič ne vemo :)

Še eno vprašanje glede teorije. Praviš, da je naš svet le film v našem razumu. Kako pa veš, da imamo razum? Ker če prav razumem, pravzaprav nič ne veš o sebi (nas), ker si tako vpet v ta film?

Še to:

Ker je svet v razumu manifestiran s strani opazovalca je ves svet (film) "podoba" samega opazovalca. Karkoli opazuješ v tem filmu posredno gledaš opazovalca. Zato moraš imeti oči odprte, da opaziš "velikonočna jajčka" v filmu, ki jih je opazovalec tja postavil, da bi v presenečenju ugotovil nekaj o njem samem.

npr: lepota narave, lepota vesolja, lepota odnosov (kadar so harmonična) itd... Ko gledamo svet je svet zelo lep, čaroben, urejen (z zakoni), inteligenten, natančen itd... Enostavno ti "odpihne razum" od lepote, ki je okoli nas. Tako lahko zaključiš, da je opazovalec fantastičen. Ampak še več. Na koncu ugotoviš, da si to TI. Ves čas si opazoval samega sebe preko narave, preko vesolja, preko soljudi, preko svoje ustvarjalnosti itd...

HeMan ::

Kaj pa se po tvojem zgodi, če umreš v tem filmu? Se zbudiš in si zopet opazovalec ali kako?

Meni pa se zdi zelo preprosta. Opazovalec igra igro, ki jo je sam manifestiral. Igra se imenuje: "kdo sem jaz".

Ni res, da po tej teoriji nič ne vemo. Vemo, ampak ne vse. Pravzaprav ta teorija razlaga manjkajoče neznanke, ki se pojavljajo v kvantni fiziki.


Ja po tem razlaga mankajoče neznanke filma. O pravem svetu pa nič ne vemo. Kaj pa vem, meni se zdi, da teorija nič kaj dosti ne pojasni, sami izogne se razlagi sveta, ker ga označi za sanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: HeMan ()

whatever ::

Thomas je izjavil:

Ne razumeš, Valentin. Tebe ni. Manu je. Mene ni. Cela iluzija sveta se mu rola v glavi, to je njegova teza.

Drugače se temu naziraju reče solipsizem. Ena posameznik na svetu, svet so pa le njegove sanje.

Enkrat je ena gospa rekla filozofu Russellu: Slišim da ste tudi v solipsist (=Manujevih nazorov). Me veseli, sva že dva! Škoda da nas ni več!


Hehe, ja, na to idejo solipsizma sem prišel pri nekako 11ih letih. Verjetno zato, ker sem bil sam doma in ni bilo nikogar, potem sem pa razmišljal, kaj če niti mama v resnici ne obstaja, in se bridko razjokal. Pa še X-Files sem gledal. :) A Russell je bil solipsist - tisti, ki je iznašel Russellov paradoks?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: whatever ()

Manu ::

HeMan je izjavil:

Kaj pa se po tvojem zgodi, če umreš v tem filmu? Se zbudiš in si zopet opazovalec ali kako?

Nekako tako, čeprav ne čisto tako. Pozornost opazovalca se sprosti in se znajde "na robu filma", čisto blizu opazovalca. Potem se vrne nazaj, da odigra igro do konca.

HeMan je izjavil:


Meni pa se zdi zelo preprosta. Opazovalec igra igro, ki jo je sam manifestiral. Igra se imenuje: "kdo sem jaz".

Ni res, da po tej teoriji nič ne vemo. Vemo, ampak ne vse. Pravzaprav ta teorija razlaga manjkajoče neznanke, ki se pojavljajo v kvantni fiziki.


Ja po tem razlaga mankajoče neznanke filma. O pravem svetu pa nič ne vemo. Kaj pa vem, meni se zdi, da teorija nič kaj dosti ne pojasni, sami izogne se razlagi sveta, ker ga označi za sanje.

Ja, liki v filmu ne vedo nič ali zelo malo o "svetu" opazovalca. Odvisno od osebe do osebe, kolikor se zaveda, da je opazovalec. Zato, da liki v filmu pridejo do popolnega znanja o tem svetu morajo postat opazovalec. Čisto preprosto.

Jaz bi pa rekel ravno obratno: vsi, ki se pretirano ukvarjajo s tem svetom se izogibajo realnosti. To seveda ne pomeni, da boš jutri postal klošar, ampak počasi postopoma (ali pa kakor hočeš) si počasi širiš zavedanje, da ni treba ta svet vzet tako zelo resno, ampak da v njem postanemo prijatelji, se trudimo za mir, smo proti nasilju in proti vsem nesmiselnim igricam (političnim, ekonomskim...), ki smo jih že počasi zelo siti.

Se ti ne zdi, da nam je že včasih dovolj tega nesmiselnega sveta in nasilja, vojn, ločevanja enih od drugih (mi smo boljši kot vi), sodobnega suženjstva, kršenja človekovih pravic in vseh ostalih nesmislov?

No, da se trudimo narediti red v tem svetu, gradit mir, medsebojne odnose, vzet življenje bolj na lahko, ampak odgovorno, spoštovat sočloveka, odpravit lakoto itd... je način, kako počasi zaključevat to igro življenja.

.:joco:. ::

Sem šele pred kratkim izvedel za The prestige.
Sem bil ziher, da je bil omenjen v tej temi. Ampak search ga ne najde. Christopher Nolan obvlada, "obvezno" za spremljevalce te teme. Sicer main plot pointi pridejo šele proti koncu, ampak so zato tolk bolj "katarzični". :P
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Your error is in assuming that you have thoughts when in reality you are thoughts.


- John K Clark
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi
««
68 / 87
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Teleportacija-prihodnost (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16631581 (28194) energetik
»

2045: Avatar project (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
16030559 (27829) guest #44
»

subjektivna izkusnja in umetna inteligenca

Oddelek: Znanost in tehnologija
252595 (2052) OwcA
»

Blue Brain (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
18713954 (11326) BBB
»

Thomas, pomagaj mi pri širjenju "krive vere" (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
677940 (6607) Thomas

Več podobnih tem