» »

Vse okoli denarja?

Vse okoli denarja?

Tilk ::

http://video.google.com/videoplay?docid...

Ne bom filozofiral. Sam želim si slišat veše mnenje.

Hvala
Tilk

blackbfm ::

Eh pretiravanje. Ok, ne rečem lahko da kakšna stvar drži samo kaj pa vem..eh:) Če bi blo to res potem tega dokumentarca sigurno ne bi blo na netu, avtorji bi bili pa že zdavnaj likvidirani:)

Drugače pa sigurno da se vse vrti okoli denarja..če še nisi opazu
Dr. Evil: I demand the sum... OF 1 MILLION DOLLARS:))

strictom ::

Če lahko kdo malo bolje razloži kako lahko centralna banka na printa 1$ za recimo 1.2$? V filmu reče, da ta 0.2$ pokrije ljudstvo. Kje pa oni dobijo denar? Imajo tiskarne doma al kaj?

Edit: pa še neki me zanima. Ko pove, da je dolarski bakovec včasih imel vrednost in da si ga lahko zamenjal za zlato. Zdaj $ bakovec tistega napisa nima in reče da je le ničvreden papir. Kako je lahko ničvreden? Z njim si komot lahko kupiš kruh, mleko, avto, ...

Malo mi je ta zeitgeist nejasen.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: strictom ()

Valvoline ::

Če lahko kdo malo bolje razloži kako lahko centralna banka na printa 1$ za recimo 1.2$? V filmu reče, da ta 0.2$ pokrije ljudstvo. Kje pa oni dobijo denar? Imajo tiskarne doma al kaj?

Edit: pa še neki me zanima. Ko pove, da je dolarski bakovec včasih imel vrednost in da si ga lahko zamenjal za zlato. Zdaj $ bakovec tistega napisa nima in reče da je le ničvreden papir. Kako je lahko ničvreden? Z njim si komot lahko kupiš kruh, mleko, avto, ...

Malo mi je ta zeitgeist nejasen.

Kokr jaz vem zlato in ostale plemenite kovine ter dijamanti pokrivajo razliko,in te so garancija.

PacificBlue ::

@strictom

Filma sicer nisem gledal, lahk pa podam mnenje glede vsega tega.

Vcasih je bil dolar vezan na zlato. Danes ni vec, zato tudi nima podlage, da bi bil sploh kaj vreden..me razumes? Oziroma resnica je da dolar zato skoz izgublja na vrednosti. Nekje sem prebral, da naj bi danasnji dolar bil vreden samo 4cente tistega dolarja izpred 6o ali vec let.

Ce gres recimo na bako po kredit, banka na cek napise vrednost kredita(oziroma hipoteke ki si jo zastavil, hiso napr.) in tako dobesedno ustvari denar iz nic. Potem pa se na to vredenost pobira obresti..torej ljudstvo je skoz in skoz v dolgu. Recimo leta 1998 je bil zunanji dolg ZDA 2 trilijona dolarjev..danes je 11 triljonov dolarjev.


Povedano preprosto, kapitalizem bo propadel zaradi vse vecjega zadolzevanja, banke si ne zaupajo vec med sabo, krediti so 4x visji..

Men je edino bed, ker kar poslusamo po tv o moznih ukrepih in resitvah krize..to je vse larifari, Kapitalizem bo propadu, ni in ne more bit druge resitve pri taksnem zadolzevanju.

Če bi jaz lahko odlocal, bi prepovedal borze, vrednostne papirje, obveznice,hedge sklade..itd.

blackbfm ::


Ce gres recimo na bako po kredit, banka na cek napise vrednost kredita(oziroma hipoteke ki si jo zastavil, hiso napr.) in tako dobesedno ustvari denar iz nic.


Kako iz nič, kaj ti ni jasno? 10 ljudi da vezat denar ti pa dobiš kredit iz tega. Oz. za tvoj konkreten primer hiša je na trgu tudi nekaj vredna. Če bi ga lahko ustvarjale iz nič potem ne bi zdaj vabli folka z zviševanjem obresti itd.

Kapitalizem je vseeno sistem, ki se je do zdej najboljše obnesel. Prej bo vse drugo krepnilo kot to. In ja američani so debeli ampak vseen živijo dosti boljše kot katerkoli drug narod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: blackbfm ()

Ziga Dolhar ::

Jest se ne bi dajal s folkom, ki govori o "triljonih" ...

(Ad personam.)
https://dolhar.si/

PacificBlue ::

blackclw

Ko posojilojemalec prejme kredit in podpise, da za vrnitev posojila jamci recimo s svojo hiso, banka ta znesek preprosto napise na racun posojilojemalca in na ta nacin denar dobesedno ustvari iz nic. Ta nanovo ustvarjeni denar sicer tudi izpuhti v nic, ko potem posojilojemalec vrne "posojilo" a obresti ostanejo last banke oz. bankirjev.

Poglej v tem sistemu(kapitalizem) je problem, ker dolgovi niso niti teoreticno izplačljivi. Ker v njem prakticno ves denar nastane kot dolg, ker nastane pri vsakem kreiranju denarja(posojilu) enako dolga kot denarja.
Ker mora dolznik vrniti poleg glavnice tudi obresti, tako v sistemu ni dovolj denarja za odplacevanja dolgov, skupni dolg se lahko le veca in resnicno prej ali slej nekateri svojega ne morejo odplacevati. Sistem je ocitno popolnoma nesmiseln in financne krize tako ni mogoce resiti, ne da bi ga spremenili, podatki o rasti dolgov to jasno kazejo.

Ce bi hoteli zasnovati pravicen, razumen sistem, ki bi vlkjuceval zaracunavanje obresti, denar ne bi smel nastajati kot dolg. Banke ne bi smele potem delovati po sistemu delnih, ampak po sistemu polnih rezerv. tako ne bi ustvarjale novega denarja.


Vam povem, da tole bo se precej udarilo po nas, mogoce si niti ne predstavljate..mogoce smo res mal prevec, lahko in ugodno ziveli..na racun kreditov seveda. Se banke banke so nam tako prijazno ponudile, da lahko gremo v minus..torej se zadolzujemo.

Najvecja ironija..gledam zadnjic 24ur in nek prispevek, kao da je Karl Marx napovedal konec kapitalizma. Novinar pa zakljuci z besedami da ne verjemite vsega, kar preberete na internetu. Seveda se s tem strinjam, ampak on je verjetno imel v mislih, ..ne verjemite, da bo konec kapitalizma..Pa zacnite ze enkrat mal razmisljat ..Naj mi en razlozi, kako se bos resil dolga ce ta sproti narasca??Banke si ne zaupajo vec med sabo, od bank so pa zelo odvisna razna podjetja..itd. Cela veriga se porusi..Poleg tega pa se razne spekulacije, ki se samo poslabsajo vse skupaj...

McHusch ::

Če lahko potemtakem banke denar preprosto ustvarjajo iz nič in talajo posojila, a ne bi bilo potem logično, da te krize sploh ne bi bilo?

Zakaj potrebujejo banke dokapitalizacije, depozite, zakaj je kapitalska ustreznost tako pomembna, če pa lahko iz zraka potegnejo par milijonov in jih zapišejo na ustrezne konte posojilojemalcem? Razložite mi to, privrženci teorije zarote.

PacificBlue ::

Če lahko potemtakem banke denar preprosto ustvarjajo iz nič in talajo posojila, a ne bi bilo potem logično, da te krize sploh ne bi bilo?


Ne ravno zaradi tega je kriza. Ker mora posojilojemalec recimo odplacati poleg posojila se obresti je v obtoku vedno manj denarja(oz dolg narasca), ce se tiska novi pa vrednost denarja pade..ravno to se dogaja zdj z dolarjem.

Zakaj potrebujejo banke dokapitalizacije, depozite, zakaj je kapitalska ustreznost tako pomembna, če pa lahko iz zraka potegnejo par milijonov in jih zapišejo na ustrezne konte posojilojemalcem? Razložite mi to, privrženci teorije zarote.


Spomnimo, da je aprila tudi državni zbor potrdil predlog vlade, po katerem bi država NKBM dokapitalizirala le pod pogojem, če se bo denar iz dokapitalizacije uporabil za širitev banke v okviru Slovenije prek PBS.
Medtem ko predsednik uprave NKBM Matjaž Kovačič vztraja, da bi sredstva iz dokapitalizacije uporabil tudi za prevzeme bank v jugovzhodni Evropi,

Profit, vse je samo zaradi profita..


edit:typo

Zgodovina sprememb…

darian ::

A se nebi zunanji dolg moral primerjat z GDPjem? (torej zmoznostjo odplacevanja..)

Torej ce primerjas zgodovino v ZDA, so imeli leta 1950 257.4 (USD billions) 94.1 %GDP dolga (kar je najvec v vsej njihovi zgodovini), leta 2008 10,024.7 (USD billions) 72.5 %GDP (Predvideno!!)... kar sicer je veliko, ampak ocitno se vedno v "mejah"...

Wiki link

Tear_DR0P ::

pacific - ko boš ti bajto zastavil banki in ne boš plačal kredita, boš kaj hitro ugotovil tisto nično vrednost tvoje bajte - zate je ne bo več, banka jo bo pa prodala, da si ničlo pokrije
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

moj_nick ::

Na eni strani je dolga vedno več, na drugi strani pa bogastva. Vse se pokrije, le da je bogastva več kot dolga, ker se načeloma krediti poplačajo in imajo posojilojemalci še profit. Če pa ne, je pa kriza ;)
110111001001010001010000

kixs ::

Ne mesat zdajsne krize z ustvarjanjem denarja. Kdor ne razume bistva - delnih rezerv - naj to se malo nastudira.

Recimo en zelo dober clip:
Reserve bank explained :D

Se ena misel:
Ce vzames mali kredit, imas problem z vracanjem ti.
Ce vzames velik kredit, ima problem banka!

Aja, pa da ne bo kdo narobe razumel. Imamo centralne banke in komercialne banke. Samo centralne lahko izdajajo denar. "Kupijo" ga navadne banke povecano za temeljno obrestno mero. V ZDA zdaj ta znasa med 0 in 0,25%.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

strictom ::

Ne pozabit da je tema o zadnji tretini Zeitgeista.

Ce gres recimo na bako po kredit, banka na cek napise vrednost kredita(oziroma hipoteke ki si jo zastavil, hiso napr.)

Saj je hiša tut vredna tistega denarja, ki ga banka da.

Aja, pa da ne bo kdo narobe razumel. Imamo centralne banke in komercialne banke. Samo centralne lahko izdajajo denar. "Kupijo" ga navadne banke povecano za temeljno obrestno mero. V ZDA zdaj ta znasa med 0 in 0,25%.

Kje pa dobijo banke tisti 0,25%? Saj je ves denar, ki je v obtoku od centralne banke. A potem centralna banka, da recimo eni banki ki zahteva 10$, le da ji da realno 9$, 1$ obdrži za sebe kot obresti le da je prejšna banka še vedno dolžna 10$. Ta denar pa dobi od obresti s kreditov, ki jih razdaje folku. Kje pa folk dobi denar za obresti?
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: strictom ()

SmeskoSnezak ::

Sistem bo propadu, vsaj v Ameriki, ker je pač posredi človek. In temu človeku se reče cenilec. Razumete? :)

Če ne, read on. Cenilci lahko ocenijo real-estate oz. bajto, posestvo, whatever kak se njim zdi. Realna vrednost je seveda manša. Če bi bili cenilci pošteni, mogoče do krize še ne bi prišlo tako hitro.

Upoštevat je treba tudi dejstvo časa, to je vrednost neke nepremičnine se je večal. Lep primer lahko vidimo v sloveniji ob obali. Pred kakimi tridesetimi leti so posestva, hiše bile zelo poceni. Skozi čas se jim je vrednost povečala. Zdaj lahko človek , ki je kupil posestvo ob obali, ob prodaji zasluži ogromno denarja.

To je ravno tisto, kar pa je po moje smotano. Od kod naenkrat čist drugačna vrednost? To je denar, ki je neobdavčen (se mi zdi?) in si ga dobil čisto enostavno s časom. Od tod tudi primankljaji, itd. pa smo tam, kjer smo zdaj.

Samo to je samo en delček celote. Kriv pa je seveda človek sam, saj hoče vedno več... profita, denarja.

Sem pa lih včeraj bral nek članek, zakaj Švica nima krize. Imajo namreč zasnovan sistem bank poimenovan WIR Čeprav se mi zdi narobe to, da so uvedli obresti.

aja, našel članek na tej strani (spet bo koga odrvnil portal, saj ni "tehnološki" =) Lahko pa si še prebereš tole temo.
@ Pusti soncu v srce... @

kixs ::

Osnove trzne ekonomije:

ponudba in povprasevanje

Torej sploh ne rabi bit nekaj posteno ali logicno. Ce je mala ponudba in veliko povprasevanje, bodo cene temu primerno visoke. Obratno tudi velja. Zato se pa zadnje case OPEC trudi nizat crpanje nafte.

STom:
Zeitgeist dejansko vse pravilno pove. Drugo je pa to, da vecina ljudi tega ne ve, ne razume oz. niti noce vedet.

Dokler se bo izdajal novi denar, toliko casa se bo visal dolg. Dolg mora biti vedno vecji od izdanega denarja.

lp

SmeskoSnezak ::

Ja, zato pa je sranje zdaj...

Ker so dolgovi večji od dejansko izdanega denarja. Ravno to je težava sistema...

Toliko o kapitalizmu in ekonomiji :)
@ Pusti soncu v srce... @

blackbfm ::

V severni koreji folk sigurno boljše živi kot mi, ker tam ni kapitalizma ane:D

SmeskoSnezak ::

No, za korejo ne vem. Takozvani tretji svet nima gospodarske krize, ker nimajo kapitalizma.
So pametni in skromni :)
@ Pusti soncu v srce... @

Tilk ::

No, za korejo ne vem. Takozvani tretji svet nima gospodarske krize, ker nimajo kapitalizma.
So pametni in skromni :)


In brez pravic pa skoraj sužnji.

Glede tega, da je posnetek LAHKO lari fari se strinjam, samo nekaj resnice pa tudi mora bit not. Sej par stvari pa ma celo neki smisla.
Nekdo je omenil prej, da se bo kapitalizem sesul. Kaj ga bo nasledilo? A sploh obstaja sistem pravičen do posameznika, sistem ki nebi dopuščal stradanja in revščine, ampak bi promoviral razvoj tako na tehnologiji kot na družbeni ravni?

edit:
Odgovor na Konec kapitalizma? (zeitgeist addendum napovedal ekonomski propad?) drugi post. Mau slabo gledu, se opravičujem.
Tilk

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilk ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Zakaj smo vsi sužnji - The Money Masters (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10016029 (14419) Mavrik
»

NLB in nacionalizacija podjetij (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27338146 (32289) Mr.B
»

Internetna pokerska stran Full Tilt v resnici Ponzijeva shema (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
7925772 (21415) Jeronimo
»

kill the bank (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27731755 (27096) Okapi

Realni in "ekonomski" denar

Oddelek: Problemi človeštva
483570 (1861) Gandalfar

Več podobnih tem