» »

Alternativne znanosti ...

Alternativne znanosti ...

Thomas ::

Jest mislim, da je to vse skupaj en bull in da ni najmanjšega dokaza za en paranormalni pojav.

Ampak prosim ... izvolite, povejte - predložite svoj case za.

Samo ne jamrat, če vas Brane potem grdo mesari. Če je bilo težko uveljaviti znanstveni pogled na svet skozi vsa ta stoletja - se ne ustrašit razprave za uveljavitev alternativne resnice. Če seveda zasluži to ime.

:)

whatson ::

Samo en kratek komentar:

It is all in their head.

Je pa ziher težko karkoli dokazovat. Za ali proti.

Zato bodo "alternativci" še kar nekaj časa veljali za weirdoje (v očeh nekaterih).

:-)
Čas včlanitve v Slo-Tech - 6. nov 2000 ob 20:39

.:joco:. ::

Hehe, tudi jaz sem pri tem zelo skeptičen:P!

Je pa nekaj res. Statistično je dokazano, da ljudje ki so optimistični in verjamejo v svojo ozdravitev, večkrat, bolje in hitreje okrevajo! Tako da alternativna medicina sploh ni slaba. Ravno nasprotno. Mnogo "smrtnih" primerov so pozdravili bioenergetiki in podobni. Sicer (po mojem) z vlivanjem optimizma in volje do življenja.

Pa tudi recimo -> hoja po žerjavici in podobni pojavi.... Kaj vse je možno človeško telo, le če si res želi in v to verjame.

Tako da z mojega stališča je zelo vredu, da take stvari obstajajo. Pravzaprav mi je včasih žal, da sam bolj ne verjamem v te stvari. Bi mi koristilo:P.

Drugače pa je škoda, da velikokrat srečam kakega človeka, ki se s tem ukvarja, pa ima komaj narejeno osnovno šolo. Potem pa gre razlagati kako so to in ono dokazali in kako in zakaj nekaj tako deluje. Tukaj je slaba stvar tega. Jaz vedno pravim, da nekaterih stvari pač ni potrebno dokazovati (dokaz za dušo:D, boga ali telepatijo). Bo pa en prišel in bo dokazal nasprotno. Pač, tako mislim. In nekam sem že napisal da teh stvari ni dobro mešat. Zakaj bi pa za vsako stvar rabli dokaz? Alternativna znanost je znana po tem, da je ni treba dokazovati ampak "čutiti". Tako pa ljudje, ki jo hočejo dokazovati in razlagati samo delajo budale s sebe!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

sketch ::

Najprej bi prosil za eno definicijo paranormalnosti - da sploh vem, za kaj gre.
Se pogovarjamo o "magiji", urokih in podobnem? Veri in čudežih? Telekinezi, telepatiji? Ali pa o čem bolj enostavnem, npr. instinktu in bioenergiji?
Ali pa o vsem skupaj?

Osebno verjamem v instinkt - kot neke vrste podzavestno sklepanje, in pa bioenergijo - kot šibka energijska polja in fluktuacije le-teh. Slednjo sem pripravljen tudi zagovarjati, saj sem jo izkusil na lastni koži.

Lp
s.
Adapt and overcome.

.:joco:. ::

Bi se nekako strinjal Ni vse za metati v isti koš, čeprav mnogi alternativni znanstveniki to delajo. Hipnoza je recimo že dolgo prinana, čeprav je znanost še ni razložila.

Moj bratranec se ukvarja z alternativno medicino. In morem rečt, da ti pretoki energij niso kar iz trte zviti. Ampak vseeno se mi pri ljudeh ki to stvar napihujejo in dvigujejo med oblake "smeha"!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

burekar ::

Pozdrav:) .
Prvo od vsega. Trdim, da se da čisto vse vibracije v vesolju pojasnit s fiziko. Samo nekaterih še ne znamo.
Primer:
Zdravilci v Indiji. Zdravijo z možgani, najprej zelo globoko zmeditirajo, potem pa pozdravijo pacienta."Fiziki" pravijo da so nategovalci, zahodni zdravniki jih pa občudujejo in jih hvalijo.
Potem jogiji. Ker jih že ne maraš Thomas, mi razloži kako so se s svojim nategovanjem naučili zavestno ustavit srce. In za to obstajajo dokazi. Isto je s šestmesečno meditacijo. 6 mesecev brez vode, brez hrane. Ko se vrne v normalen svet je pa srečen kot nikoli prej. A je šest mesecev jedel hrano, ki je noben ni videl in pil vodo, ki ne obstaja? Ne, ni ne jedel in ne pil.

Inteligenca ni samo reševanje IQ testov.
Inteligenca je vladar vesolja, saj je vesolje prav inteligenca ustvarila. Samo od sebe nič ne nastane.

.:joco:. ::

Hmmm, no takih izjav ne maram ravno zelo:|!

To, da si ti nekje slišal ali prebral, še ne pomeni da res obstaja. Misteriji in podobni tabloidi radi take stvari napihujejo. Sama alternativna znanost mi je že všeč, ampak ravno take revije jo delajo "neresno"!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Jest bi samo kakšen - samo en - EDU link, ki samo eno takole alternativno zadevo potrjuje.

Ga ni?
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Hmm, google in jaz sva bolj tako tako:8) .

Lahko ti pa povem, da alternativni zdravniki v Nemčiji dobijo državno licenco in imajo veliko podporo v javnosti in politiki. Pa mislim da tudi v nekaterih drugih državah!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

.:joco:. ::

ena
dva
tri - pdf
štiri

A si to mislu?

Uff, sej tega je kar nekaj. Sej se raziskuje na tem področju in je tudi veliko priznanega, samo še vedno ostajam pri tistem kar sem povedal!
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Na nobenem od teh linkov ne trdijo nič konkretnega o kakšnem pojavu.

Da bi recimo kdo kaj alternativnega izvedel.

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Nico ::

Menim da je to vse en bull's endproduct of straw. Sicer res deluje, ko nekateri zdravijo nekoga z "bioenergijo" itd. ampak to deluje na osnovi sugestije.
Sicer pa sem nekoč nekaj doživel, kar mi je dalo mislit.8-O :D
Everybody banana on your head!

.:joco:. ::

Hmm, možno.:D

Drugače pa vem da se alternativna medicina kar prijemlje v zakonih, uradih ipd...

Hipnoza, bioenrgija, to bi se verjetno vse dalo razložit z fiziko, psihologijo, medicino. Tudi hojo po žerjavici.
Ampak kar se mene tiče, je ostalo vse plod človekove volje, želja in tisto kar sem zgoraj napisal...
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Hojo po žerjavici se zelo enostavno razloži. Z majhno specifično toploto žarečega oglja.

Jest ga znam naprimer hitro premetavati iz dlani v dlan, ne da bi se kaj opekel.

Hoja ni dosti stran od tega.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

.:joco:. ::

Poleg majhne specifične toplote pa je še slaba prevodnost.

Seveda, in če to podkrepiš še z močno voljo in vero vase in v tistega ki te v to vodi, je stvar popolnoma izvedljiva.

Zato pa pravim, alternativna medicina je dobra zaradi tega, da človek v to verjame in potem ležje nekaj naredi, kar pač hoče.
"Is science true?"
You don't get it.
Science is the process of trying to find out what's true.

Thomas ::

Ja, majhna toplotna prevodnost je tudi zelo pomemben faktor! Ko toplota tanke plasti površine oglja preide v roko (nogo) - deluje ta hladna plast oglja kot izolator.



:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Switch ::

Alternativno znanost zna po mojem mnenju razložiti samo tisti, ki se z določenim pojavom ukvarja. Drugi ga preprosto ne razumejo.
Menim, da alternativna znanost obstaja. Najbrž se skriva v čustvih, podzavesti ali možganih posameznika in je iz tega vidika njegova specifična lastnost. Naj stvar ponazorim s primerom. Alternativni zdravnik reče pacientu, naj verjame v dejstvo da bo ozdravel. Pacient začne močno verjeti, da bo ozdravel in njegovo telo začne izloćati snovi, ki poskrbijo za izboljšanje pacientovega stanja.
S fizikalnega področja se bi za dotični primer sicer dalo dokazati, kako je pacient ozdravel. Ampak preden bi z preizkavo zaključili bi minilo precej časa. Kljub temu pa ne bi dobili uporabnih rezultatov (npr. zdravila).
Alternativne znanosti zaenkrat še ne moremo dokazati, ampak dokler ljudem ne škoduje, z njo lahko mirne volje eksperimentiramo.

Thomas ::

Samo ... škodujejo!

Je eden si pustu zdraviti malarijo alternativno - in umru. Zdravnici so potem (v Kranju) vzeli licenco.

Koliko jih zanemarja medicinsko pomoč, ker se jim zdi alternativna bolj prava - je tudi posebn problem.

Be real!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Switch ::

Ponavadi eksperimentiramo s stvarmi, pri katerih ne moremo nič izgubiti, oz. smo že vse izgubili.
Če kot alternativno znanost jemljemo tudi alternativno medicino, potem je moj recept:
  • če si popolnoma zdrav in te skrbi, da imaš v sobi negativno energijo, potem le pokliči bioenergetika
  • če si v zadnjem stadiju neke bolezni in ti doktor pove da boš umrl, najprej vprašaj drugega zdravnika, nato pa se posvetuj z alternativnim medicincem (vračem)

  • Mogoče sem malo zašel iz teme. Alternativna znanost je lahko na nekaterih področjih prav prijetna.
    Npr. meditiranje. Stvar se zelo obnese kadar želiš spočiti svoje možganske celice:D Samo preden prideš do stopnje kjer lahko rečeš:"Sedaj pa meditiram!" mine mnogo let in zahteva precej tvojega truda. Za znanost je menda potreben tudi trud (razen pri tistih, ki pogruntajo vzgon, ko se vržejo v banjo;) ).

    Elemen_T ::

    Thomas:
    Ti povem en praktičen primer kaj vse lahko dosežeš s koncentracijo oziromo z meditacijo?
    To nisem niti prebral niti gledal po televizji pač pa videl na lastne oči. Verjemite ali ne.

    Znanec...bolje rečeno FOAF-FOATF - učitelj joge s (kao) vsemi odprtimi čakrami, vključno s tretjim očesom.

    Usede se v mrzli noči z mokro brisačo pokrit čez hrbet (napol gol).......
    meditira.......meditira......meditira......in glej ga vraga - čez čas začne para uhajat iz brisače.
    Tip se niti tresel ni.

    Mene je zraven treslo v dveh puloverjih in plašču.
    za umret.

    Ziga Dolhar ::

    Element: "preprosto".

    Pač uspešno nadzorovanje občutkov. Če želiš preprost primer: pojdi na vlak smrti ali pa "top spin". Občutke lahko dojemaš kot strah oz. nelagodnost, že v naslednjem trenutku pa jih lahko spremeniš v čisti užitek.

    Switch ::

    Zigga: lahko pa priznaš, da pri takem mrazu ne moreš prav zavestno nadzorovati občutkov, saj se telo začne upirati lastni volji. Kakšen narkoman ima tudi veliko željo da bi ozdravel brez nadomestila za heroin. Pa ga mora vseeno dobiti, sicer umre.

    Ziga Dolhar ::

    Switch: ker nerad priznavam, bom tako rekel: tega nisem (in ne) zanikal (zanikam) :).

    No, sicer stvar ni tako preprosta, da bi pač rekel "Zdej me pa ne bo strah", ampak ne more ostat samo pri želji, ampak pri dejanskem samoobvladanju... kot pri onem jetiju.

    sketch ::

    Kot prvo začnimo z nečim dokazljivejšim od bioenergije in podobnih stvari.

    Naprimer z nadzorovanjem lastnega telesa.

    Primeri:
    Nadzorovanje srčnega utripa
    - Italijanski potpljač na dah, rekorder (se mogoče kdo spomni imena? Zdajle ga ne vem, letos je umrl?) je bil sposoben svoj puls spustiti na 20% ali manj običajnega pulsa. S tem (in seveda svojimi 11-litrskimi pljuči) je lahko dosegal ogreomne globine.
    Nadzorovanje telesne temperature
    -Kot je že rekel Elemen_T, nekater jogiji in/ali šintoistični/šaolistični duhovniki so sposobni zavestno dvigniti temperaturo na več kot 40°C, kar bi pri normalnem človeku povzročilo hude zdravstvene težave.

    Ali lahko torej rečemo, da imajo lahko naši možgani in miselni procesi veliko večji vpliv na naše telo kot si mislimo?
    Priznanje ali pa demantiranje bo zadostovalo, nato bom probal stvar razvit naprej. Pridejo tudi linki.
    Adapt and overcome.

    .:joco:. ::

    Kdor ne ve. Človeško telo je narejeno, da se upira zunanjim okoljem tako, da je stanje v telesu ves čas homogeno (temperatura, pH, tlak...). Ko gre človek na mraz, človeško telo avtomatsko dvigne telesno temperaturo, da prepreči podhladitev.

    Seveda ima ta človek verjetno zelo močno psiho in telo, da je to zdržal in naredil. Ampak to se da z fiziološkega stališča čist lepo razložiti.

    Seveda, ne me narobe razumet. Alternativno znanost spoštujem. In priporočam vsem skeptikom, da jo spoštujejo, ker je dobra v vseh pogledih. Le alternativni znanstveniki jo včasih narobe razlagajo.
    "Is science true?"
    You don't get it.
    Science is the process of trying to find out what's true.

    cyer^3d ::

    Slovenski EDU link:

    dr. Igor Kononenko eden izmed vodilnih na podrocju razvoja umetne inteligence na svetu. Pisal je tudi clanke za DELO(sobotna priloga)...preberite si njegov pogled na alternativne znanosti.

    http://ai.fri.uni-lj.si/xaigor/xaigor.h...

    p.s.
    Kliknite znanstveno delo ter nato na link BIBLIOGRAFIJA. Dokaz, da ni to se en Thomas.:D

    Thomas ::

    To ni noben edu link.

    Žal.

    :)
    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    cyer^3d ::

    Definiri kaj je za tebe .EDU

    veliko srece:O

    Marjan ::

    Thomas, ampak moraš priznat, da tud ai.fri.uni-lj.si ni tako slabo. Ali pač? >:D

    Thomas ::

    Tukaj ima ta gospod ene znanstvene reference.

    Do semo bi lahko bilo "EDU link".

    Samo se ne tičejo tistih samozdravljenj in ne vem česa še. To je kot bi pisal o svojem psu.

    :)
    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    Thomas ::

    Marjan

    Ne, tisti link ni tako slab. Tam nekaj dosti resno delajo - je vsaj videt.

    Ampak da se pa eden od njih ukvarja v prostem času z "alternativo" - pa to še ni nobena referenca zanjo. Kaj šele dokaz.

    Bi se moral kar uradno! >:D

    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    cyer^3d ::

    hja,

    torej, kot prvo, EDU al pa uni-lj.si je popolnoma isto, edu imajo ponavadi USA govorece university, v Sloveniji imamo pa uni-lj.si..ne vidim problema.

    Link sem dal ker se mi zdi zanimiv. Na eni strani dr. profesor, ki raziskuje in je tudi uspesen pri razvoju umetne inteligence(vsekakor ne mores reci, da je "navaden posameznik"), torej clovek pozna kako deluje svet med akademiki, po drugi strani pa njegov odprt pogled na alternativne metode plus razvoj Kirlianove kamere etc tudi ni ravno za v smeti ane, Thomas?:\

    Thomas ::

    >:D ... to je kot Drnovškov pokojni Artur. A on spada na slovenski GOV?

    :D

    Ne, Artur ni imel funkcije - in tudi "nadnaravno razskovanje" tegale profesorja je nekako na istem.

    Nisem pa tega rekel za funkcijo predsednika vlade ali pa za AI stuff Kononenka.

    Treba to zastopit!

    :)


    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    burekar ::

    Ampak da se pa eden od njih ukvarja v prostem času z "alternativo" - pa to še ni nobena referenca zanjo. Kaj šele dokaz.

    Najprej bi si lahko vsaj prebral kaj, ne pa samo preletel. Od tebe se namreč ne pričakuje povprečne omejenosti, saj si bolj razgledan. Pa vseeno jo prevečkrat najdemo in ti jo mečemo pred nos. Čeprav je ne vidiš. Upam, da razumeš to.

    Veliki matematik John Von Neumann, ki je razvil rigorozno matematično osnovo kvantne mehanike, je verjel, da edino človeška zavest lahko zruši valovno funkcijo. Dobitnik Nobelove nagrade, fizik Eugene Wigner, je zapisal: ť… (Iz povedanega) sledi, da je kvantni opis objektov pod vplivom vtisov, ki vstopajo v mojo zavest… Sledi, da ima zavest drugačno vlogo v kvantni mehaniki kot nezavedna merilna naprava.Ť Slavni fizik John Wheeler je naredil še korak naprej. Po njegovem se lahko vesolje pojavi v fizični realnosti samo skozi opazovanje zavesti. Opazovalec je nujen za ustvarjanje vesolja, saj je vesolje stvaritev opazovalca.

    Preberi in se spremeni.:) Nobelova-priznanost, ki jo ti iščeš.

    Zgodovina sprememb…

    • spremenilo: burekar ()

    Thomas ::

    Zavest nima nič pri tem.

    Včasih so res mislili (domnevali) drugače. Ampak tale link predstavlja današnje poglede na to stvar. Zavest NI kvantni fenomen.

    :)
    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    cyer^3d ::

    Zanimivo, Thomas hoce .edu linke za dokaz neke proti-argumentacije njegovemu misljenju, sam pa navaja linke do nekih bogih 4 stranskih .pdf-jev, ki jih napise kaksen 'i-wanna-be-famous-scientist-over-the-night' ...
    :\

    Thomas ::

    na kateri link si mislil???

    Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

    DarwiN ::

    Bo ta 8 let stara nitka najbolj primerna.. A je kdo zasledil tega "zdravilca" na net TV?



    Mislim, kruto, ampak ne morem mu dost zamerit.. Tip prodaja placebo efekt, kar dokazano deluje in naivnim ljudem dejansko pomaga.. Kriv je prevare, saj nima nobenih ekstra moči in je le navaden napizdovalec, po drugi strani pa stvar resnično deluje, četudi predstavlja le namišljeno avtoriteto, ter en kup laži...

    Skratka, tip je enostavno dobrodošel, celotna stvar pa tako intrigantna, da me kar glava boli. Če bi ga v živo srečal, nevem ali bi ga pljunil, ali pa mu stisnil roko...Kaj bi vi? :))
    You don't see faith healers working in hospitals
    for the same reason you don't see psychics winning the lottery!

    Double_J ::

    Eh takšnih ljudi je veliko... skoraj nobeden pa ni takle, ker se ekonomsko ne splača. Tko da more met kdo drug to čez...:P

    http://www.zurnal24.si/bizarno/macek-ki...
    Dve šivanki...


    Vredno ogleda ...

    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    »

    Bioenergija verjamete ali ne? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

    Oddelek: Loža
    53864792 (23713) Unknown_001
    »

    Znanstveno priznan Zdenko Domančić (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

    Oddelek: Loža
    40289416 (77183) mlamat

    Duhovnost (strani: 1 2 3 )

    Oddelek: Loža
    12819641 (17421) Ziga Dolhar
    »

    Gibanje za pravičnost in...Gorivne celice

    Oddelek: Loža
    492362 (1334) Calligula
    »

    premikanje stvari na daljavo (strani: 1 2 )

    Oddelek: Znanost in tehnologija
    808188 (7116) Thomas

    Več podobnih tem