» »

Nov HD TV (plazma ali LCD)?

Nov HD TV (plazma ali LCD)?

Gregor P ::

Kot večina tukaj, tudi jaz občasno kaj novega kupim he he ... in tokrat nov večji HD televizor. Ker se takšni aparati kupujejo za nekaj let, ponavadi gledam na to, da naprava podpira večino današnjih in tudi prihodnjih standardov (čeprav se pri slednjih praviloma izkaže, da bi bilo morda boljše počakati in kupiti napravo, ko se ti zares uveljavijo na trgu). Obenem pa se je pred takšnim nakupom tudi dobro prej posvetovati; in kje drugje je za to boljši prostor kot slo-techov forum :)

Pri vprašanju plazemski ali LCD TV opažam, da je na trgu več slednjih; včasih je bila izbira enostavna že zaradi tega, ker so bili večji LCD-ji (nad 100 cm) 2x dražji od podobnih plazemskih ... in pa za filme ipd. je bil slednji pač edina prava izbira. Ali se je to danes že kaj spremenilo? Torej v ceni se vsekakor je, LCD TV niso več tako dragi? Je ta razlika v prikazu črne barve še tako očitna? Ker ga bom uporabljal tudi za raznovrstne multimedijske prezentacije v povezavi s PC-jem, kakor bom na njem gledal tudi filme itd.

Opazil sem tudi, da je zelo malo TV-jev z vgrajenim trdim diskom, običajno so to LG-ji. Meni se je to vedno zdela ena boljših lastnosti starega plazemskega LG-ja; saj to se da nadomestiti z dodatno napravo, samo imam pač rad vse v enem paketu.

Skratka novi TV naj bi imel naslednje specifikacije:
- Full HD (no ja, ta pojem je včasih malo zavajajoč, skratka morda podpirati vse mogoče resolucije do 1080p)
- diagonala naj ne bo manjša od 100 cm
- DVB-T/C (MPEG-4)
- podpora večim priključkom (HDMI 1.3c, SCART, VGA, S-Video, Composite Video, PCMCIA, USB itd.)
- glede svetilnosti in kontrasta ne vem točno, kje bi postavil spodnjo mejo, ampak recimo da od 1000cd/m² ter od 10000:1 naprej (pač glede na to ali bo plazemski ali LCD)
- cena: recimo okrog 2000 evrov

... recimo da če bi moral takoj izbrati, bi kupil

Sony KDL-40X4500 ali pa Sony KDL-40Z4500

... če pa bi hotel biti še bolj izbirčen, pa se ne bi branil tudi kakšne modela, ki bi bil tanjši in lažji ... torej bolj za na steno ...

... kaj menite? Sem kaj pomembnega izpustil? Poznate kakšen boljši bolj ustrezen TV?

Najlepša hvala za odgovore!
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

MortalL ::

Tudi sam se ubadam s podobno dilemo.
Najbolj so mi pomagali kratki filmcki na youtubu (vpisi LCD vs Plasma).
Naceloma se prednosti plasme pokazejo v temnejsih prostorih, pri gledanju filmov.
Prednosti LCDjev je predvsem, ce imas povezavo z racunalnikom ali pa igras igrice.
Kolko sem jaz po trgovinah gledal na brzino sploh ne opazis razlike (res pa je da je ponavadi kr precej svetlo).
Najboljsi nasvet ki ti ga lahko dam je ta, da gres v kaksno trgovino, kjer imajo televizije skupaj, in nato primerjas. Razlika verjami da je, problem je, da se vsakomur zdi ena boljsa od druge....
Siguro ne bos zgreso z omenjenima modeloma Sony-ja (btw. ena redkih, ki imata podporo DBV-T (MPEG-4). Sam gledam bolj za serijo 4000 (zaradi cene).
Ce bos nabavil porocaj kako se obnese.

Invictus ::

Zakaj bi imel probleme s plazmo če igraš igrice ?

Kar se tiče dileme med plazmo in LCD, poglej tole: http://www.plasma-lcd-facts.eu/

LP I.

gregor ::

jaz sem za plazmo :))

plazme imajo tudi bolj pravilne barve, bolje prikazujejo SD signal, hitro gibanje jim ne povzroča težav...

LP

jkosen ::

Tud pri nas doma se zna zgodit, da se v pol leta zamenja TV. Pa sem sam tud zelo v dvomih kaj kupiti. Itak da fulhd, pa čim daljša diagonala. Kaj pa ostalo pa ne vem. No za starše bo hitr dobra. Sam tako ne gledam veliko TVja. Zanjo bi pa dala tam nekje do 1000 €.

LOL A morte res uporabljat izraz igrice??? LOL
Rock N Roll

Gregor P ::

Kar se tiče dileme med plazmo in LCD, poglej tole: http://www.plasma-lcd-facts.eu/
... sem da, samo da spodaj lepo piše, da stran sponzorirata Pioneer in Panasonic (torej vodilna proizvajalca plazemskih TV-jev);)

... torej po ogledu vseh teh informacij na spletu, ki pa so različnega datuma, lahko pridem do zaključka, da je vsaj do leta 2007 plazma bila edina prava izbira med večjimi TV, razen če človek ni izključno rabil LCD-ja v svetlih prostorih v multimedijski navezavi s PC-jem, z bolj ali manj statično sliko na zaslonu ipd.

... a videti je, da so v letu 2008, na pragu leta 2009, LCD TV kar napredovali. Vprašanje je, če so že dosegli plazme? Vsekakor zgleda, da se jih proizvajalci trudijo opremljati z vso sodobno tehnologijo, pri plazmah pa zgleda kot da bi se razvoj rahlo ustavil ... hm

... še ena zanimiva INFO: "In the 1Q of 2008 a comparison of worldwide TV sales breaks down to 22.1 million for CRT, 21.1 million for LCD, 2.8 million for Plasma, and 124 thousand for rear-projection." (Vir)

... no vsaj čez kakšnih 5-10 let bo očitno izbira enostavna -> laserski TV:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

korelem ::

@Gregor P,
verjetno si mislil na OLED TV-je, ker je laserski TV že zunaj oz. bo čez mesec/dva in gre v bistvo za evolucijo projekcijskih televizorjev...

OLED TV-ji bodo A/V sveta vladarji čez 5-10 let, da, da...:))

Gregor P ::

... ne, ne ... sem mislil kar lepo laserskega ... sem si sicer ogledal njegovo predstavitev, ampak bi vsaj sam počakal da se dodobra uveljavi na trgu oz. da ga potrošniki dodobra preizkusijo ... ali na kratko 5 let;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

korelem ::

Mhm, nevem no, OLEDi imajo boljšo sliko, ter so tako tanki kot laserski verjetno nikoli ne bojo in verjetno bodo čez 5 let že na voljo v večjih diagonalah (40-inčni pridejo na trg naslednje leto) ter bodo verjetno cenovno sprejemljivi (seveda v višjem kvalitetnem razredu, po kvaliteti slike seveda, kot npr. Pioneer KUROti sedaj) za "normalne" AV entuzijaste...8-)

Gregor P ::

... no saj jaz tudi upam, da bomo imeli kasneje še večjo izbiro ... ampak da se vrnemo malo nazaj v naš čas, ko imamo na izbiro samo plazmo ali pa LCD8-) ...

... seveda pa zdaj samo malo "teroriziramo" (teoretiziramo); pred odločitvijo si bom seveda ogledal še vse TV v živo.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Gregor P ::

... torej zgoraj sta dva Sonyjeva LCD primera, med plazemskimi TV pa bi izbiral npr. med:

Panasonic TH-42PZ800E oz. Panasonic TH-46PZ85E
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

gregor ::

pz85 napram pz80 ima dodatno
- boljši zvok
- 1x hdmi spredaj namesto ob strani
- drugačen design
- IFC, 24p real cinema

Ravno o tej zadnji funkcije je veliko debat, kolikor sem uspel razbrat ni ravno zadetek v polno, povzroča čudne efekte, predvsem pri hitrih športih...
precej uporabnikov ima to celo stalno izklopljeno

torej jaz bi-bom vzel pz80

za pz800 pa ne vem, se mi zdi predrag, kaj ima več kot pz80,85?
LP

Gregor P ::

... ne vem, kakšna je zares razlika:8) ... sem postavil ta model zgolj kot primer, da vemo kam ciljat cca.

... to z 24p je pa itak nekaj povsem novega zame; sploh nisem bil pozoren na to; a to naj bi bilo za nek kino efekt (če predvajam npr. DVD-je in Blu-ray diske), ali kaj podobnega? Kako pa sploh zgleda v praksi? Domnevam, da je povsem vseeno, če te funkcije nimam, še posebej, če je proizvajalci še niso implementirali dobro?!?
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

gregor ::

novi panasonic modeli (2008) brez problema predvajajo 24p

http://www.hdtvtest.co.uk/news/panasoni...

ima pa pz85 neko dodatno zadevo ki se ji receč intelligen frame creation, torej tv vstavlja dodatne slike
v tem testu je nekaj napisano na to temo:

http://www.hdtvtest.co.uk/Panasonic-TH4...

24p, na tem forumu je nekaj na to temo

http://forum.blu-ray.com/showthread.php...
lp

Gregor P ::

Hvala za te povezave:) ... sedaj res malo bolje razumem to s 24p in očitno je to res pika na i pri izbiri, skratka dokler ne vidim, kako zgleda to v živo, te funkcije zagotovo ne bom pogrešal:P

... se pa dan nakupa nevarno približuje ... še kakšni pomisleki, predlogi:D
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

gregor ::

morda to da je konec prejšnega tedna padla cena za 42pz80 iz 1160 na 1080 eur
seveda govorim o ceni na mediamarket.si

zidni nosilci so od 50 do 300 eur
originla panasonic vitrina pa te pride 390 EUR 8-O

tukaj pa imaš še nekaj slik:

http://www.panasonic.de/html/de_DE/6957...

LP

Gregor P ::

... še enkrat hvala za INFO; aha potem teh nosilcev ne dobiš poleg ... ker najverjetneje ga bom res obesil na steno ...

... danes zvečer sem se odločil za drastičen ukrep he he ... preprosto bom vzel TV, ki ima tudi trdi disk in tako sem si res max. zožil izbiro, ker so pri nas takšni samo LG-ji, in še to samo dva ali trije plazemski modeli, ki najverjetneje sploh ne podpirajo vseh omenjenih standardov, niti niso Full HD itd.

... mislim itak sploh ne razumem, zakaj še ostali proizvajalci ne vgrajujejo diske v TV-je (no v tujini se najde še npr. Loewe)?!? Meni to res veliko pomeni (in res nočem imet še dodatne naprave za zamik časa/time shifting) ...

... tako da bom verjetno prestavil nakup "sodobnega" HD TV-ja, ki bo podpiral vse te prihodnje standarde, takrat ko jih bom res rabil oz. ko bodo zares uveljavljeni:P

... lahko se zgodi, da si še premislim, ko bom v živo videl "to" razliko v kakovosti slike8-)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Okapi ::

Problem s temi televizorji, ki znajo tudi snemati, je ravno to, da si zelo zožiš izbiro. Ne samo pri televizorju, ampak tudi snemalniku. Če ti zelo veliko, ampak res zelo veliko, pomeni, da je vse v televizorju, OK, drugače je pa veliko bolje imeti ločene naprave. Če ti recimo crkne disk v televizorju, bodisi ne boš mogel več snemati, ali pa boš ostal za nekaj časa brez televizorja, ko bo na servisu.
IMHO je veliko bolje imeti te zadeve ločene.

O.

Gregor P ::

... običajno imam rad ločene zadeve; še posebej v računalništvu (zato med drugim ne maram Applovih produktov); ampak tu sem naredil izjemo; imam namreč starega LG-ja s snemalnikom in se obnese odlično (no ima tudi kakšen dan, ko moraš TV znova prižgati, da se zažene disk ipd.) ... ker ne gre toliko za samo snemanje (itak se ne da posnetkov prenesti drugam, razen če fizično prenesem disk) kot za to funkcijo zamika časa ... TV preprosto snema vse karkoli pač že predvajaš na njemu (iz katerekoli povezane naprave oz. signala) ...

... gre za tiste trenutke, ko hočeš samo še enkrat videti, kar si ravnokar videl oz. slišal, ali pa ko moraš narediti kratek predah ipd. ... in vse to s samo enim daljincem na kar se da enostaven način (tako da znajo to tudi stari straši uporabljati; npr. nek nov videorekorder s to funkcijo je bil že prezakompliciran za nekatere) ... in moram reči, da je LG-ju to uspelo ...

... ampak če pa crkne ...

P.S.: ok če pustimo garancijo ob strani, je disk zares enostavno zamenjat na LG-ju (vsaj videti je tako).
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

s53zo ::

Jaz sem kupil Samsung LE 40A656 in sem izredno zadovoljen.

TV imam preko T2 in tako HD kot SD slika je čudovita.

XBOX360 igre in HD filmčki (preko LAN) pa tudi...

Gregor P ::

... tako pa sem končno kupil ta HD TV; skratka videli boste oz. prebrali, da sem kar poslušal vaše nasvete:) in se odločil za plazmo ter da ne bom kupil TV-ja z vgrajenim diskom, ampak napravi posebej. Vsekakor bi prihranil kar nekaj evrov, če bi TV kupil preko spleta, a na žalost moje denarnice, zaenkrat še nerad kupujem tako velike in občutljive naprave na internetu heh

... torej sem obšel nekaj naših trgovin, da sem si lahko ogledal vse te televizije in pač kupil tisto kar so imeli na zalogi glede na dano izbiro. Moram reči, da kar se prijaznosti prodajalcev tiče, so imeli najboljši odnos v Harvey Normanu (če se ne motim, dobijo prodajalci tam procente od prodaje), to seveda ne pomeni, da ti ne bi radi prodali kar vsega;((, zares neprijazni pa so bili v Big Bangu (tako v Giga kot Mega filiali), kakor da jim je popolnoma vseeno, če jaz kaj kupim ali pa ne (očitno tu ne dobijo nobenih procentov:P) ...

... kupil pa sem Panasonic TH-46PY85P

... sprijaznil sem se tudi z dejstvom, da ima zaenkrat le peščica TV-jev DVB-T tuner, ki podpira MPEG4, tako da ga ta pač ne:8) ... v bistvu itak gledam večino zadev prek T-2 IPTV ter različnih predvajalnikov, kako bo pa leta 2012 bom pa še videl a ne8-)

... sicer sem videl dva LG TV-ja, plazemskega in LCD, z vgrajenim trdim diskom, a sta bila neka stara modela, tako da sem pač tudi po nasvetu prodajalca poleg TV-ja, kupil še Panasonicov snemalnik DMR-EH57, ki naj bi nadomestil ta manjko diska ... to zajemanje videa in sočasno gledanje snemanega z zamikom seveda ni tako elegantno rešeno kot pri LG modelih, tam pač vse poteka avtomatično, takoj ko prižgeš TV; tu moram pač že vnaprej vedeti, da si bom nekaj hotel ogledati z zamikom in pač prižgati ter nastaviti obe napravi naenkrat ...

... to bi bilo to; še enkrat najlepša hvala za vse vaše odgovore:)

P.S.: no morda še glede transporta; ker sem pač hotel imeti TV čimprej doma, sem si kar sam organiziral prevoz naprave, čeprav bi bila dostava za tak TV brezplačna oz. že vključena v ceno, ampak bi moral čakati kakšen teden ... in sicer ker gre za plazmo, jo nisem mogel dati v karavana, ker se mora voziti pokonci (LCD bi recimo lahko položil vodoravno), zato sem poklical taxi ter jih prosil za kombi (večina dostavnih služb v Lj je bila na žalost polno zasedenih), a je šlo povsem ok v VW sharana.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Okapi ::

Uživaj;-)

O.

gregor ::

dober nakup

ko boš imel kaj časa bi te prosil da se malo poigraš-stestiraš IFC, REAL CINEMA funkcijo (se jo da izklopit)

Ta funkcija je veliko debatiran po tujih forumih, veliko uporabnikov ima pripombe, nekateri pa so zadovoljni.

Jaz bom ravno zaradi tega verjetno nabavil 42pz80 (slo - 42py80)
LP

Gregor P ::

... po pravici povedano se moram še malo poglobiti v to funkcijo, da bom sploh vedel, kako naj jo stestiram ... kot rečeno je zame to povsem nekaj novega:P
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

gregor ::

ok, saj ni panike

jaz bom šel na pz80, ta funkcija "umetnega" kreiranja slik mi ne pomeni kaj dosti

če bi šel na pz85 bi šel zaradi enega hdmi več ob strani, namesto spredaj

LP


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Plazma ali LCD televizor? (strani: 1 2 3 4151 152 153 154 )

Oddelek: Kaj kupiti
76961176740 (401111) antonija
»

Full HD TV (strani: 1 2 3 416 17 18 19 )

Oddelek: Zvok in slika
942117322 (34309) Kovalchuk
»

LCD ali plazma? (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
7733411 (30861) jajcar
»

kateri lcd ali plazma za analogno anteno

Oddelek: Zvok in slika
131744 (1395) Tomson
»

Plasma TV kot monitor

Oddelek: Zvok in slika
81489 (1152) Invictus

Več podobnih tem