» »

Plazma ali LCD televizor?

Plazma ali LCD televizor?

««
2 / 154
»»

Stepni Volk ::

|KoRn| ::

To so stare teme, jih je že malce čas povozil.
3 teme se ponavljajo ... torej si naštel 3 enake, zakaj? :D
Freak on a leash!

Dejancek ::

Dolgčas mu bil :D

Ja in res ne moreš sem nam kazat linke kjer so teme o Plazmi in LCD tvjih, ki so stare že 4 mesce in več ...

Stepni Volk baje se tehnologija razvija naprej in ne ostaja tam kjer je bla :P

Stepni Volk ::

Četudi bi se teme krivile pod težo resnične starosti, bi dilema ostala.

Kako deluje plasma?
Kako deluje LCD?

Vsaka tehnologija ima svoje prednosti in slabosti: LCD vs. Plasma
Svetilnost
Plasme se merijo z drugačnimi standardi, kot LCD-ji. Če sta oba merjena pod LCD pogoji, plasma pokaže kontrast cca. 100cd/m2
Kontrast
Naj bi bil boljši pri plazmah
Velikost ekrana
Plasme so do 60" in ker je izredno drago narediti velik LCD zaslon (zelo velik izpad) so trenutno cenovno ugodnejše. Pri manjših velikostih zaslona 32" in manj, jih seveda prehitevajo LCD-ji.
Barvna verodostojnost
Prednost plazme. V črni barvi in sivinah oba šepata, LCD malce bolj.
Burn in
LCD je neobčutljiv na le tega, Plasme sicer uvajajo nove tehnologije a še vedno se vam logotip TV postaje, ki ga gledate lahko "zapeče" v ekran. Seveda pod pogojem, da gledate le ta en sam samcat program :)
Posledično proizvajalci plazm ne priporočajo priklop:
- računalnikov
- igralnih konzol.
Kotna vidljivost
Izenačeno cca 160-170 stopinj.
Obnavljanje slike - refresh rate
Se izenačuje: cca. 15ms.
Višinska občutljivost
Plazme na nadmorski višini 2100m in višje oddajajo zoprn zvok, ki je posledica pritiska plina v steklenih cevčicah.
Teža, debelost in energijska poraba:
Govori v prid LCD-ju.
Življenjska doba:
plazma cca 30'000 ur (20 let ob gledanju 4 ure na dan)
LCD cca 60'000 ur


Zaključek: LCD-ji v hitrem tempu lovijo plazme. Razlog: LG in Philips sta ustanovila skupno podjetje za LCD TV, prav tako Sony in Samsung.
Sony in Philips sta zaspala na področju LCD TV-jev. Verjetno sta bolj stavila na plasme, zašla v slepo ulico in poiskala bližnjico ;)

To seveda ne pomeni, da bodo plasme izumrle, vsaj ne takoj :)

In trenutno eden cenovno bolj ugodnih LCD TV pri nas: LCD 30'' Gericom GTV 3000 za 225'504 SIT.



Moj alternativen pristop:
Stari dobri CRT še ni pokazal zadnjega, Samsung SlimFit: [TV] CRT oz. katodni televizorji

In še alternativna kombinacija za filmofile:
Klasičen CRT TV - s katerim gledaš dnevne oddaje ipd.
LCD projektor - z njim gledaš filme (800x600 je dovolj, glede na max resolucijo DVD-jev), za prihajajoči HDTV žal ne.

Zgodovina sprememb…

ČIP 008 ::

Plasme že počasi umirajo!

Dejancek ::

Stepni :

Temu se reče post, poučno mi je blo :D

Good job dude :P

|KoRn| ::

@StepniVolk
Hvala za vse informacije. Cene LCDjev v tujini padajo, primer SAMSUNG LE-32A41B čigar cena je okoli 1150€ in PHILIPS 32PF4320 okoli 1050€, obema je cena padla za 50% od začetka prodaje in sta dobra LCD TV-ja, še posebaj Samsung, ki je prijazen do HDTV-ja.
Žalostno pa je dejstvo, da pri nas stane dosti več ~400.000SIT. Zakaj že???

Tako zdaj če stane plazma okoli 400-450k in LCD 240-260k je izbira iz finančnega vidika že skorajda jasna.
Freak on a leash!

Dejancek ::

No saj, če greš v Harvey Norman, te prime kap ko zagledaš cene 8-O

In potem se še sami sebe reklamirajo da so poceni :\

yaa right

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dejancek ()

|KoRn| ::

Včeraj sem prvič videl LCD, ki je bil poleg PLASME in se lahko kosa z njo v lepoti slike in predvsem barvah.

Samsung LE-32R41B ima naveden "dinamičen" kontrast 3000:1, žal je cena temu primerna v Saturnu, kjer sem gledal je bil 1990EUR. Vendar v primerjavi z vsemi ostalimi LCD monitorji zmaga... počakat malo, da se cena spusti in to je to.

Več info tukaj
Freak on a leash!

MadMicka ::

Jaz pa zdele kupujem plasmo 42", pa me zanima, a ste se pol odločil za plasmo al za LCD TV, Dejancek?

Mati ::

No še moj dodatek k tej temi. Po prebiranju teh tem sem se tudi sam odločil kupiti LCD TV!
Nabavil sem Sony KLV-S32A10 za skoraj 400kSit!

V trgovini mi je zgledalo kar ok, ko sem pa ga priklopil doma in TV gledal kak teden ali dva, se mi je vedno bolj dozdevalo, da sem dal mačku focen! LCD se po kvaliteti slike niti slučajno ne more primerjati s PLasmo. Ampak niti slučajno!
Še dobro, da sem ta TV lahko zamenjal za plasmo. Vzel sem si Philips 42PF5320 in ne samo da je ekran dobrih 25 cm večji, tudi slika je precej precej boljša, lepša, svetlejša. Z eno besedo bi tej sliki rekel kristalna! In to za ušivih 50kSit več! Pa vseeno mi je, da plasma žere malo več elektrike, sedaj s punco vsaj uživama ob gledanju filmov.

Moje mnenje je, da kdor bo TV uporabljal v veliki dnevni sobi in predvsem za filme, hišni kino, igralne konzole ne sme niti pomisliti na LCD. LCD je po moje samo dober za poročila in Loto :)) .

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mati ()

Calligula ::

Ma to ze skos tulim. LCD TVji majo ogabno sliko.
Se nisem videl takega, ki bi bil primerljiv s plazmo.

Veliko raje navaden TV ali pa projektor.
LCD TVja pa se lep cas ne. Bljah! :|

imi ::

Tudi sam se pridružujem temu mnenju. Za 400K dobiš dobro PLASMO, katera ima neprimerno boljšo sliko kot LCD.

Yossarian ::

Res je, da je za 400.000 SIT boljše kupit plazmo. Kaj pa za 200.000 SIT? Npr. Tisti Grundig, ki ga prodajajo v Big Bangu v Mariboru?
Nikoli se ne prepiraj z idiotom, ker te bo potegnil
dol na svoj nivo in te premagal s svojimi izkušnjami.

Mati ::

Tisti Grundig pa ima še bolj ogabno sliko, kot moj bivši Sony, pa še manjši je.

Jaz sem se naslanjal na priporočila forumašev, pa sem se krepko uštel. Nikoli več ne kupim LCD za gledanje TV. Če bi lahko slikal primerjavo bi to rade volje storil, vendar sploh ne morete verjeti koliko boljšo sliko ima plasma.

V bistvu svetujem, da tisti ki kupuje LCD za 200 kSit, si naj raje kupi en navaden TV ali pa malo privarčuje dokler ni dovolj za plasmo. Pa tudi plasma 42" se dobi za dobrih 250 jurjev, tako da definitivno odsvetujem LCD plasma za 1099 EUR

MadMicka ::

Jaz sm tut hodu te dni po trgovinah in človek mora biti res slep, če misli, da ima LCD TV tako dobro sliko kot plazma. Hotu sm kupit 42" plazmo, vendar v sobi, kjer jo rabm, ni zadost placa ;( . Pol sm pa kupu CRT Loewe 32" 16:9 z DR+, pa bo za neki časa...

boštjan ::

ko gledam v trgovini,kjer delam,3 plazme na kupu proti enemu LCDju(94cm-107cm diagonala),imajo vse tri plazme dosti boljšo in kontrastno sliko,ampak ko plazme primerjam s 82cm LCDji pa so ti LCDji po kontrastu zelo približajo plazmam
NF7-S,2500+@2200MHz,MSi 5900SP,LCD Philip 190X6,Maxtor DM+9 120GB SATA,
2*256 3200/A KHX, PSU 420W DF chieftek

Calligula ::

AJA, a zdej se pa spomnete oglasat. Ko sm pa to vse na prejsnji strani tezil sem bil pa osamljen freak :|

LCD za TV se par let ne bo zrel.
Plazma ali pa navaden TV oz, ce je plac pa razum pol projektror.
LCD TV pa kupis psu. :(

Mati ::

OT
Calligula, verjetno nisi tako verodostojen kot jaz :D !
Tukaj se menimo o plazmah in LCD, torej odjebite s temi izpadi.

boštjan: Samo jaz sem imel doma 2 tedna 82cm LCD, pa je imel precej slabšo sliko, kot sedaj, ko imam 107cm plazmo. Tako, da dvomim da se lahko katerikoli LCD enakovredno kosa s plazmo?

Calligula ::

LCDji majo bolj zrnasto sliko, barve so umetne,.. tudi ko stelas. Ker sem najprej probal na parih, ker sem bil ziher, da je vse razstelano, da drugace pa folk ze nebi tega toliko nabavljal.

Pa sem se motil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: boštjan ()

mato ::

Zdravo. Tudi sam se odločam za en LCD, ker imam sobo pač manjšo in plazma bolj ne pride v poštev(bi moral že glavo obračat za branje podnapisov).
Sem se sprehodu po BOF-u pa imajo enga Samsunga 32", nov model z(dinamičnim) kontrastom 3000:1 in na pogled mi od LCDjev imel najlepšo sliko. No samo zase bi vzel isto serijo, samo model 26"(le-26R51B) pa me zanima kaj porečete? Kaj mislite o Sharpovih LCDjih? V trgovinah jih je težko videt, samo baje imajo zelo dobro sliko? Sem videl 20" model in je proti ostalim 20kam odličen.
lp

Mati ::

mato, zadeva je taka, da 20" LCDima neprimerno boljšo sliko od 32" ali 26" LCD. Meni je v trgovini tudi kar ok zgledalo, vendar sem komaj doma po kakem tednu videl, da LCD ni to kar sem si zamislil.
Pazi, ko gledaš sliko, da ne predvajajo drame ali podobno iz DVD. Naj ti priklopijo TV signal in izberi nekaj kjer se slike hitro spreminjajo. Potem šele lahko oceniš sliko. V bistvu tudi dobiš manjše plazme, tako da ti ni potrebno kupiti 37" ali podobno.

Kako veliko sobo sploh imaš in koliko denarja si pripravljen odštet?

mato ::

Aja še nekaj me malo bega. V trgovinah je pogosto na plazmah in LCDjih opazit nekako dvojno sliko, kakor da je z originalno še en tak odsev malo bol bled. Se še komu drugemu tako zdi? JE to stvar signala ali je slika zares taka? Se pri domači uporabi tudi kaj takega dogaja ali je to pač posledica slabih kablov, veliko razdelilcev ipd.?
lp

Mati ::

To je signal, saj poglej tam kjer vrtijo DVD, boš videl da ni odseva.
Samo če imaš doma slabši signal, boš popušil z LCD, ker rabi nasplošno malo boljši signal, kot navaden TV!

lipan ::

Pozdravljeni
Zanima me kako je z zapečeno sliko pri plasmi ob stop sliki itd.
Kakšen je čas , da se zapeče ?

grega33 ::

Zdravo!

Bom kar konkreten: LCD ali Plazma v rangu 800 kSIT (40" oz 42"). V mislih imam Philips PF9966 (plazma) vs. Sony Bravia KLV-v40A10.

Pri prodajalcu je vsak model pač "oh in sploh". Kaj pa v resnici kupiti? V ceni ni razlik, v tehničnih podatkih sta oba superiorna. Kaj je torej bolje izbrati? Namen imamo predvsem gledanje televizije, DVDjev in DivXov ter slik iz digitalnega fotoaparata. O kabelski in satelitski pri nas ni ne duha ne sluha in nas tudi ne zanima, HDTV je itak samo prihodnost.

Videl sem obe sliki, ne vem, če so laične oči sploh zmožne opaziti kakšno razliko: na plazmi je slika prav tako kristalno jasna in ostra, na LCDju pa je črna tudi v resnici črna - torej tiste stare bojazni glede obeh tehnologij sploh ni več.

Dobrodošli so vsi predlogi in mnenja, kaj izbrati.

Hvala in pozdrav vsem!
Grega

roCkY ::

Men se trenuna ločlivost LCD in plasma ekranov v rangu do 2000 EUR v ponudbi severno od nas zdi premajhna. Že pred časom sem se odloču, da počakam na resolucijio 1920 x 1080. Kar pa se letos suče še okol 3000 EUR za 37" sevede na pri SLO trgovcih. Na ekranu me ne zanima le TV slika in DVD, kar ima seveda manjšo ločljivost ampak tudi PC in dobra berljivost z mal večje razdalje. Mislim da je trenutno precej stran metanje dnarja za resolucijo 1024 x 1024 ali celo manj. Saj prihaja serija ekranov z 1920x1080 kar je precej druga zadeva.
Philips 42 PF 9966 Silber, če slučajno še nisi gledal kolk za omnjenga Philipsa zahtevajo nemški trgovci.

Highlag ::

A je slučajno kdo gledal koliko štroma plazma pokuri?

Meni osebno ta podatek tudi nekaj pove. Zgleda, da imam gorence za prednike:D
Never trust a computer you can't throw out a window

roCkY ::

Tale recimo 239 wattov, 1 v pripravljenosti.

Dare ::

Rocky: okoli ločljivosti bi ti rekel samo to: že kar nekaj ur sem prebil po trgovinah in opazoval razne LCD je in plazme itd. Moja izkušnja je, da je ločljivost 1024x1024 za plazmo popolnoma zadovoljiva, 852x480 pa ni vredno niti pogledati. Za 480 ksit dobiš Philips BDS4221. Pri LCD je običajna ločljivost 1280x768 in je prav tako popolnoma zadovoljiva, sploh ker bo to HDTV standard v evropi. Saj veš, kako gre z resolucijami pri LCD-jih. 1080i je drugi HDTV stndard, vendar pa je slika preplerena (nekako tako kot v klasičnih televizorjih). Tudi za računalnik je resolucija OK,saj vendar ne boš buljil v tv iz razdalje pol metra. Na kratko je moje mnenje tako: Plasma: za glednje TV in videa, LCD za priklop računalnika, gledanje slik...

grega33 ::

Včeraj sem na Bravii V40A10 gledal TV - slo1 in pop tv. Kljub temu, da pravijo, da je LCD slabši za prikaz klasičnih TV programom glede na plazmo, se mi je zdela slika brezkompromisna. Ostrina sploh ni bila moteča, če sem malo zmanjšal kontrast, je bila slika odlična. Prednosti LCDja, ki ji je izpostavil trgovec, je bil tudi manjši odblesk svetlobe na ekranu. Pri plazmi naj bi bila zadeva dokaj moteča, ker ima pred zaslonom steklo, ki močno odseva npr. okno v ozadju; LCD pa ima mat površino in je manj problematičen - še posebej, če je TV postavljen nasproti okna. Sicer se mi je zdela slika na Philipsovi plazmi malenkost bolj mehka in zato mogoče malo bolj prijetna.

Res ne vem, kje se bo ta zgodba "Philips PF9966 (plazma) vs. Sony Bravia KLV-v40A10". Pa samo med dvema modeloma izbiram:(

LP

Calligula ::

Bravia je res velik korak naprej. Nekoliko je drga ceprav so nekatere 40 incne na voljo za 599.000 SIT. Je pa to prvi in edini LCD, ki konkurira plazmi pa se manj stroma pozre.

Slika, vidni koti... pa so odlicni...

Dare ::

Grega: vsi analitiki trobijo v en glas, da je prihodnost LCD in da plazme počasi zgubljajo bitko. Zato res ne vem, kaj imaš premišljevati. Kupi LCD. LP

grega33 ::

Dare, hvala, ker si tako direkten, ker moja tehtnica res rabi samo, da jo eden malo "rukne":)

Calligula, avgusta so bile slike na LCD TV še ogabne. Ali se potem strinjaš, da je Bravia zdaj lahko konkurent plazmi?

Zanimivo na Bravii mi je tudi to, da je bila tudi slika na SLO1 in POP popolnoma gledljiva, kar za nekatere druge LCDje, ki sem si jih ogledal, ne bi mogu reči. Kar pri nekaterih LCDjih so me namreč motile "pretirano" ostre slike (sem imel filing, da se vsi robovi na sliki tresejo/trepetajo). Na plazmah in na Bravii tega nisem opazil.

Tko da, Calligula, Dare je že skoraj nagnil tehtnico, "second opinion" od tebe bo pa še pikica na i!

Vsem hvala za mnenje.

Calligula ::

Bravia jeodlicna pa se HDTV ready. SHDTVjem je slika sploh odlicna.

Meniuse sicer zdijo drage ampak, ce ti denarja ni problem dajat daj definitivno za Bravio.
Sambi se vedno nabavil projektor :D

Skratka ja, nabavi Bravio. Ostali LCD tvji pa se s plazmo ne morejo kosat.

rs1975 ::

danes sem vidu reklamo za plazmo v hoferju:
plazma gericom LG 42 inch

kontrast: 10000: 1
v3 technology
resolution: 852x480 1.226.880 pixel
osvetlitev: 1500 cd/m2
vidni kot: 160/160

cena: 249.000 sit

a kdo pozna to plazmo? kaksni komentarji, se splaca ali ne?

moti me ko pise da je plazma gericom lg. a nista to dve razlicni firmi?

roCkY ::

So mal skladišče popucal. Na evendi.de ni z to ločljivostjo nič več! Gericom 1.366 x 768 cenjo na 1300-1500 EUR odvisno od modela.

roscha ::

resolution: 852x480 1.226.880 pixel


Sam tale je pa huda. A so jim POP-tvjevci preračunal?

Zame je 852x480 = 408.960

Ampak če pomnožiš s 3 potem pa si res na miljonu. R+G+B so šteli vsako posebej. Ne me basat...

podbevna ::

Ja, ni HD, je pa poceni in vsaj na papirju kar dobra.

Dare ::

Ima LG-Philips ekran, zato bi morala biti še kar spodobna. Za tako ceno pa nimaš kaj premišljevat. Le gledati jo moraš z najmanj štirih metrov, zaradi resolucije.

kikicar ::

Tudi jaz sem gledal tole plazmo v Hoferju in jo imam namen kupit. Cena vem da je ugodna ker sem jo primerjal z drugimi plazmami. Ker jo bom vzel na firmo me bo prišla samo 200 kosov kar je res poceni za 42" plazmo! Zanima me samo kako je s to resolucijo 854x480 ali je res tako slaba slika ? Ali ima kdo izkušnje z 42" plazmo s tako resolucijo? Zanima me predvsem slika.

Hvala:))

milica ::

Ampak tale ima pa boljšo resolucijo pa ni veliko dražja.

podbevna ::

Ja ampak kontrast in osvetlitev ima pa bistveno slabša. Poleg tega ne vem kaj pomeni 1 vhod, in brez zvočnikov.

V vsakem primeru mislim, da je treba plazmo preden jo kupiš pogledati prižgano in oceniti sliko z lastnimi očmi.

milica ::

Se strinjam, preden katerokoli TV kupiš si jo je potrebno ogledati.

flipflop ::

Jaz sem tudi bil pred nakupom LCD TV-ja, ampak sem si na koncu premislil, ker je za solidnega treba dati 300k. Tako da sem na koncu vzel kar katodnega Panasonica TX32PM11 za 130.000, 82cm diagonale,100Hz in 16:9. Slika je sicer za moje pojme slabša kot na solidnem LCD TV-ju, ampak tisti LCD nikakor ni vreden 2x večje cene. Sem pa kar zadovoljen z njim, zraven imam še zvočnike Genius HT 5.1 in filmi kar lepo zgledajo in se slišijo, za zmerno ceno.

raptor1 ::

cca 200 do 240 k sit dobis dober LCD TV 30'' , 2x tuner,....

LCD


pri nas pa astronomske cene za JVC LCD.......
pri nas


Gornjega dobis z dostavo na dom in garancijo / BR za cca 950/1000 EUR

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: raptor1 ()

flipflop ::

Še vedno več kot 100k razlike, to pa že ni več drobiž.Za to razliko si raje kupim kaj drugega, recimo PS3.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flipflop ()

Primoz78 ::

Kaj pa tisti Philips ki ga oglasujejo na jumbo plakatih...mislim da pri Merkur-ju majo akcijo...:\ 209 K SIT se mi zdi da je pa 66cm diagonala ostalo pa nevem..

Lp primoz
GAMING HTPC I5 2500k/ASUS P8P67/4GB CORSAIR XMS3/
VERTEX 3/ASUS 670 GTX OC/Antec TP-650 NEW/

raptor1 ::

ni svoh...sam raj 30'' uzam :)

raptor1 ::

kaj pol sploh gledas in se zanimas za nakup LCD ja.....ce ti je skoda denarja.....pac kupis katodnega ......
««
2 / 154
»»