» »

Nekdo je uspešen, učinkovit...

Nekdo je uspešen, učinkovit...

Poldy ::

Zanima me, kakšna je razlika med tema dvema besedama, recimo nekdo je lahko uspešen, pa ni učinkovit ali pa obratno...

WarpedGone ::

Učinkovit = visoko razmerje med dobiček : vložek.

Uspešen = visok dobiček.

Eno ne pomeni drugega niti obratno.
Zbogom in hvala za vse ribe

Poldy ::

Hm, torej sem lahko uspešen kljub izgubam?

Matev ::

uspešen -šna -o prid., uspešnejši (e e)
1. ki daje take rezultate, kot se želi, pričakuje:
uspešno poslovanje / uspešno pogajanje /
finančno uspešen film ki prinaša dobiček; to leto je
bilo za nas zelo uspešno // ki pri svojem delu
dosega take rezultate, kot se želi, pričakuje:
uspešen gospodarstvenik, politik; uspešen
učenec / nogometno moštvo je uspešno / pri delu
ni uspešen; biti uspešen v poklicu
2. s katerim se dosega, kar se želi, pričakuje:
uspešna metoda zdravljenja; uspešno sredstvo,
zdravilo
3. ki poteka tako, kot se želi, pričakuje:
uspešna izstrelitev rakete; uspešno zdravljenje
4. ki dosega ugoden sprejem pri porabnikih,
občinstvu: uspešen izdelek; uspešna knjiga,
predstava
uspešno prisl.: uspešno delovati, se uveljavljati;
uspešno končati šolanje, študij; uspešno opraviti
nalogo; lahko bi uspešneje tekmovali


učinkovit -a -o prid., učinkovitejši (i)
1. ki učinkuje tako, kot se želi, pričakuje:
učinkovito gnojilo; učinkovito zdravilo proti
revmatizmu / učinkoviti ukrepi proti inflaciji;
učinkovita pomoč; ta kazen je bila učinkovita
2. ki dosega tak učinek, kot se želi, pričakuje:
učinkovit govornik / učinkovit slog; učinkovita
metafora; učinkovita reklama
3. ki opravlja določene naloge, izpolnjuje
določene zahteve, kot se želi, pričakuje:
učinkovita organizacija / publ. najučinkovitejši
igralec prvenstva ki je dosegel največ točk
4. s katerim se dosega želeni, pričakovani cilj:
učinkovita taktika / učinkovita uporaba tehnike
• ekspr. danes nisem bila preveč učinkovita nisem
dovolj naredila
učinkovito prisl.: učinkovito gospodariti;
učinkovito se izražati; sam.: izmisliti si kaj
učinkovitega

IceIceBaby ::

Za učinkovitost se mi zdi da je WarpedOne dal dobro definicijo. Koliko nečesa znaš sproducirat iz določenega vložka.

Uspešnost je pa po mojih podatkih stopnja doseganja zastavljenih ciljev. Torej, čisto subjektivno merilo. Če si zastaviš fax delat s šestkami in res dobivaš šestke si uspešen. Če bi bile tvolj cilj desetke pa nebi bil uspešen.

Uspešnost = visok dobiček ni nujno res tudi če govoriš o podjetju. Če si podjetje zastavi cilj recimo povišanje tržnega deleža lahko dobiček za nekaj časa zmanjša na minimum ali gre celo v izgubo, pa bo vseeno uspešno, če jim bo uspelo zvišati tržni delež.

WarpedGone ::

mogoče bi blo bolje rečt:

uspešnost = dobiček > vložek

kjer sta dobiček in vložek kar se da široko opredeljena.

Da se dobiček vlaga nazaj v kakšen razvoj etc nema veze tle.
Zbogom in hvala za vse ribe

BigWhale ::

Zvone je precej uspesen slikar, ni pa ravno ucinkovit, saj za slikanje ene slike porabi tri mesece casa.

Zvone, pa kot fotograf ni kaj prida uspesen. Je pa precej ucinkovit, saj en film pofotka v piclih petih minutah.


Dobicek? Vlozek?

Ah, tukaj to nima nobene veze. Vsaj dokler se avtor teme ne opredeli, kje isce uspesnost in ucinkovitost. :)

IceIceBaby ::

BigWhale, učinkovitost je razmerje med vložkom in dobičkom (oziroma nekim inputom in outputom). Brez tega ne gre. Tukaj ne gre za denar ampak za to koliko si spodoben dobit iz nekega svojega vložka. Koliko si se sposoben naučiti v eni uri recimo, ali koliko vrstic kode lahko napišeš v eni uri...

BigWhale ::

Ne,ne,ne, ne zdaj mesat stevila vrstic kode z ucinkovitostjo. ;)

WarpedGone ::

kst je seveda mislu število max. učinkovitih vrstic kode :D
Zbogom in hvala za vse ribe

Poldy ::

Vprašanje me zanima čist tako - da sem jaz "šef", sedaj pa svoje "delavce" ocenjujem po uspešnosti in učinkovitosti...

Bigwhale definicija mi je kar všeč.

madmitch ::

Učinkovit je lahko vsak, ki šafla in dnevno premeče tono peska z enega kupa na drugega. Še bolje: da premeče tono z enega kupa na drugega in nazaj. Učinkovit je vsekakor, ni pa nujno uspešen.
Uspešen pa je le tisti, ki ga premeče točno tja, kjer je ta pesek res potreben in to naredi brez odvečnih korakov in izgub.

Ergo, kdor je učinkovit, ni nujno tudi uspešen. Kdor je uspešen, je ponavadi tudi učinkovit.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

BigWhale ::

Kdor je uspesen je lahko tudi ucinkovit. Ni pa nujno. ;)

BigWhale ::

Uspesno sem priplezal na Smarno Goro... Samo sem nucal tri dni... ;)

IceIceBaby ::

Poldy, organizacija ima zastavljene neke cilje, ki jih skuša izpolnjevat. Če delavec dela v okviru teh ciljev je v organizaciji uspešen. Recimo, da enemu delavcu zastaviš 10 nalog drugemu pa 5. Prvi delavec v tem roku opravi 9 nalog od 10 in je neuspešen (ker ni dosegel ciljev). Drugi delavec opravi 5 nalog od 5 in je uspešen, ker je dosegel cilje. Torej, čist subjektivna ocena.

Učinkovit bo pa delavec, če bo proizvedel več kot ga plačate. Recimo da imate z nekom 1000 sit stroškov na uro. Če ta delavec v eni uri proizvede za več kot 1000 sit na uro je učinkovit.

Če je delavec uspešen ni nujno učinkovit. Tisti drugi je res opravil 5 nalog, ampak je imel za to na voljo preveč časa. Recimo, da bi lahko zadevo opravil v 5 dneh on je imel pa na voljo 10 dni časa. Plačali ste ga za 10 dni, opravil pa je "za 5 dni dela". Torej ni učinkovit.

Po drugi strani je lahko prvi delavec opravil 9 nalog od 10, in je s tem firmi prinesel več kot ste ga plačali, pa vseeno ni izpolnil postavljenih ciljev.

madmitch ::

Poldy, kot vidiš je oboje lahko dobro in slabo. Odvisno s katerega konca gledaš. Ocenjevanje delavcev je nadvse subjektivno in skrajno delikatno. Veliko sreče.
Nobody is perfect, my name is Nob Ody

fosil ::

En primer razlike med uspešnim in učinkovitim.
Recimo da neko podjetje dela procesorje 486 in je pri tem blazno učinkovito, torej zelo visoka kvaliteta, malo ali nič odpadkov, skoraj nobenega slabega izdelka, visok izkoristek dela... Torej zelo učinkovita izrablja resurse, vendar pa je to podjetje zelo neuspešno. Zakaj, zato ker nihče ne kupuje procesorjev 486.
Pa vzamemo recimo drugo podjetje ki dela procesorje X2 4800+, ki je pri tem zelo neučikovito, pač nova tehnlogija, veliko je odpadka, veliko slabih procesorjev, še ne obvladajo zadeve... Vendar pa je to podjetje zelo uspešno. Zakaj, zato ker se ti procesorji prodajajo za med.

Če pa bi to prenesel na ocenjevanje delavcev, nekega delavca za strojem ti lahko oceniš kako učinkovit je, torej kako kvalitetno dela, koliko naredi, koliko slabih izdelkov ima... ne moreš pa ocenit njegove uspešnosti, ker pri takem delu težko govoriš o uspehu.
Pri direktorju pa recimo težko govoriš o učinkovitosti, ampak gledaš kako uspešen je, torej kako uspešno je podjetje, lahko ima veliko dobička, čeprav je proizvodnja neučikovita.
Tako je!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Apple, Google, Intel in Adobe sedaj ponujajo 415-milijonsko odškodnino

Oddelek: Novice / Tožbe
4911687 (9633) leiito
»

Zakaj bi se bogati Apple zadolžil za 17 milijard dolarjev? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7429175 (24994) Gladi
»

Delitev dela dobička odslej obvezna (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
55364522 (55901) TESKAn
»

Pametni ljudje ne obstajajo!

Oddelek: Znanost in tehnologija
411470 (1470) Jst
»

Ford odpušča (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
17911029 (8637) Thomas

Več podobnih tem