» »

Čustva

Čustva

tsh2 ::

Čustva se mi zdijo najbolj čudna stvaritev narave. So najbolj pomembna stvar po moje.

Gledal sem neko dokumentarno oddajo. Bil je človek z epilepsijo, ki je povzročala, da je bil del možganov, ki je odgovoren za čustva, preveč aktiven. Zato je vsaka nepomembna stvar, ki jo je ta človek videl, na sprehodu po plaži naprimer, povzročila zelo močno čustvo, včasih v negativno, včasih v pozitivno smer.

Drug primer pa je bil podgana, ki ima samo tisti del možganov, ki jih mi uporabljamo za avtomatična, pol-zavestna opravila: vožnja kolesa, avtomobila. Torej lahko sklepamo, da podgane niso zmožne tako močnih čustev kot ljudje.

Tole mi je zanimivo: narava bi bila prav lahko zmožna ustvariti človeka tako, da bi občutil drugačna čustva, kot jih občuti zdaj. Lahko bi ga ustvarila tako, da bi vsak trenutek občutil veliko več čustev, ali veliko manj, ali veliko boljša, ali veliko slabša.

In glede ustvarjanje umetne inteligence: vidimo, da so inteligentnejše živali zmožne močnejših čustev (muha nasproti človeku). Potem bi bila lahko neka super inteligentna umetna inteligenca zmožna veliko močnejših čustev, kot smo jih mi zmožni.

Poraja se mi še vprašanje, če je evolucija vgradila v različne živalske vrste različno količino užitka/bolečine. V to sem precej prepričan, da je vgradila različno možnost moči čustev, čeprav mislim da med človekom in drugimi sesalci ni veliko razlike, ker smo si tako podobni. Žuželke/polži pa morajo biti zmožni manj močnih čustev.

_marko ::

Prvo kar moraš vedeti je, da so vsa ta čustva popolnoma nepomembna, če se jih ne zavedamo.
Čustva niso enaka zavesti.

->Poraja se mi še vprašanje, če je evolucija vgradila v različne živalske vrste različno količino užitka/bolečine.

Seveda, da je. Substrati se med seboj razlikujejo. Tudi naš substrat se da tweekat že danes(do neke mere), da doživljamo večji užitek.
Jaz dopuščam možnost, da je zavest prišla kot nek stranski produkt evolucije možganov. Ali pa kot koevolucija.

P.S. Sem ravno včeraj na vajah gledal precej možganov nekeaterih vrst. Zazdelo se mi je, da je za zavedanje še večja selekcija kot sem mislil.
Kakšna miška, ki ima ravne in za noht velike možgane skoraj zagotovo ni sentient. Če pa bi bila ima pa substrat za čustva tako bogo razvit, da neke visoke vrednosti pleasurja in paina IMO ne doseže.

edit:typo
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _marko ()

nevone ::

>Prvo kar moraš vedeti je, da so vsa ta čustva popolnoma nepomembna, če se jih ne zavedamo.

Kaj sploh je čustvo? Po Wikipedii naj bi bilo čustvo (emotion) spontano aktiviranje organizma v neko obnašanje. Medtem ko naj bi bil občutek (feeling) tisti, ki gre preko centrov zavesti. Se pravi čustvo naj bi bil nek sprožilec nekega obnašanja, katero pa potem proizvaja občutke, ki jih zaznava (ali pa tudi ne) zavest. Če torej prav razumem, po tej definiciji je čustvo neka avtomatika, ki se na zavest ne ozira prav dosti, pač pa povzroči občutke, ki pa jih zavest potem obravnava.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

ThePlayer ::

Zaenkrat ker je ura pozna dajem samo tale link, ki pa mislim da govori o isti zadevi kot tale tema. Zanimivo vsekakor.

Zgodovina sprememb…



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kurzweil o projektu Google AI (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
13026410 (22820) jype
»

Umetna inteligenca na ravni otroka razvita (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
12911803 (8199) m0LN4r
»

Česa računalnik ne bo nikoli mogel, kar človek pa lahko? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
24817263 (13525) gzibret
»

Telepatija

Oddelek: Znanost in tehnologija
473498 (2595) Saladin
»

EQ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
806879 (5480) DoloresJane

Več podobnih tem