» »

Digitalni srednji vek - ponovitev

Digitalni srednji vek - ponovitev

«
1
2

Spajky ::

rtv SLO 1, danes ob 14.10, zelo zanimiv dokumentarec o trajnosti digitalnega arhiviranja !!! 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Thomas ::

Ena velika neumnost.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Daedalus ::

A to že spet ena oddaja v stilu - "ćez 20 let ne bo več naprav, ki bi znale brati današnje CD-je/tračne enote, ipd..."?
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

BigWhale ::

Mogoce bodo pa povedali, da povprecen CDR medij crkne v par letih...

To pa je relevantno... In to kar precej. Sploh ce davcna od tebe zahteva podatke za tri leta nazaj... ker so prisli v inspekcijo.

Daedalus ::

To že. Sam itak morš kjub vsej ah in sploh tehnologiji uporablat stari dober papir. In pa tračne enote, CD-R ni zanesljiva rešitev...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

nicnevem ::

"...da ohranimo naše znanje za prihodnje rodove..."

Če bo koga izmed "prihodnjh rodov" (prav veliko jih namreč ne bo) kdaj kaka reč zanimala, me lahko kadarkoli vpraša, ne bom nič zameril ;)

..sicer pa po pravici, ogledal sem si le delček oddaje, ampak kljub temu mislim da vem kam pes taco moli.
Preseneča me samo to (kar opažam zelo pogosto), kako malo ljudi gleda na prihodnost s stališča transhumanizma, med njimi ogromno Ph.d-jev in podobnih ljudi, ki naj bi imeli dobro pošlihtane stvari v glavi...Zdi se da je večina nekako mnenja "stvari se bodo še naslednje stoletje ali dva odvijale nekako tako kot do sedaj itd....treba je poskrbeti za trajnostni razvoj, da ohranimo naravne vire za prihodnje generacije, stoletja, tisočletja..tralala"

..res zanimivo...

Keyser Soze ::

Zanimivo kako so nekateri prepričani, da imajo oni prav in da so drugi v popolni zmoti.

Je možno, da tudi oni nimajo vsega dobro pošlihtanega v glavi?:\

Oddaja ima point. Na žalost.

Thomas ::

Nekdo je konj (bolje rečeno vosu), o tem ni dvoma.

Ne da bi kej hudo filozofirali, z zapletenimi predpostavkami v katerih se ne strinjamo, bi jest reku, da je vosu tisti, ki misli, da res pomembnih podatkov ni možno presnet vsake par let na nove CDje.

Če tehnologija ne bo šla naprej.

Če pa bo, pa še toliko lažje. Presnemavaš na čedalje bolj goste DVDje in druge medije. V toliko kopijah, da se ti valjajo naokrog, z redundančno kodo, pa je.

Tisti, ki misli da je TO nemogoče, TISTI je očitno tepec.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

SasoS ::

Ne, Thomas...tu se pa ne bi strinjal s tabo. Težava obstaja, po glavi nas bo pa verjetno res udarla šele ko bo prepozno. Kolikokrat boš šel presnemavat medij ki deluje normalno? Koliko el-cheapo DVD medijev crkne po dveh mesecih (ok, tu se da debatirat zakaj jih kdo sploh kupuje, ampak jebat ga, ljudje smo škrti) in kdo ti zagotavlja da tisti ta dražji ne bo crknil čez 2 meseca in pol? To da medij crkne ponavadi itak ugotoviš šele ko je prepozno. 2 kopije? Če se razgradi snemalna plast dvdja zaradi toplote ali vlage v zraku ti tudi 10 kopij ne pomaga, čeravno vse crknejo hkrati. Magnetni trak? Ti si fizik...sem slišal nekaj o premikanju zemeljskega magnetnega polja....

Thomas ::

Pusti magnetno polje. Trenutno imamo take diske na PCjih, ki vsak vsebuje več informacije, kot nam jo je zapustilo katerokoli stoletje pred 20.

Kdor ne misli tako, ta naj pač naredi nekaj printov.

Tudi printamo danes daleč več, kot so kadarkoli. Vse informacije o 7. juliju 1804 grejo na eno disketo. Kaj se je ta dan dogajalo, pa nam je ostalo.

Kar imamo od 7. julija 2004, je pa nekaj kamionov papirja.

Zato zdej tulit, da bo šlo vse v pozabo, nima smisla.

Včasih so se informacije daleč manj beležile. Zdej pa smo tozadevno ... tako vestni kot še nikoli v zgodovini. Če pa propade kakšna stara bilanca iz 1998 - heh ... pač propade. Čeprav spet ne verjamem. Vse skopirano in tiste kopijo lahko zdaj še dodatno skopiramo na kakšen DVD. 1000 krat.

Res ni frke.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

bradek ::

Sem gledal oddajo, ena velika bedarija. Vsaj za danasnji cas in razvoj. Da sploh ne zacnem o cloveku ki je dal biblijo vgravirat v sedmih al kolikih jezikih.

Thomas ::

Ja, celo z netrashumanističnega vidika je jasno, da je tale oddajy mimo.

S transhumanističnega je pa dilema trojna:

- zbrati vso dato sploh

- ohraniti samo nekaj (pozitivne) date

- zbrisati vse za nazaj

Hm ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Kaufmann ::

"Ne da bi kej hudo filozofirali, z zapletenimi predpostavkami v katerih se ne strinjamo, bi jest reku, da je vosu tisti, ki misli, da res pomembnih podatkov ni možno presnet vsake par let na nove CDje." oz. prihodnje formate...

Na to sem pomisli takoj ko so začel nabijat da očkov sinček ne bo mogel gledat sebe čez 15 let.

Oddaja je bla Kr neki.
ni podatka

Thomas ::

TistiKiUstaviTokoveRek,

Hehe ... jasno.

Je pa zanimivo ja, kakšne streljajo. Oziroma, ni. Ko enkrat vidiš, kako se delajo filmi in oddaje, ti je hitro jasno, da je vsaka beseda tehtana po gledanosti, ki jo bo povzročila. Kaj je resnica, nikomur ni mar. Kvečjemu toliko, da se jim ne rogajo, če preveč nakladajo, ker tudi to potem ni dobro za gledanost.

Dokler pa mislijo da je "varno" bodo trabunjali v stilu New Age filozofije. Ker ljudi čudno privlači.

FUUUUJJJJJJJJ! BLJEEEEEEEEEK! Fuuuuuuuuuuujjjjj ...
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Iztok Smolic ::

Ok sm jest mam filing da ko bom star 60 let (al pa ne ) da ne bom mogel nikamor pogledat kako je bilo v mojem otroštvu. Sm poglejte kako naše babice spravljenjo neprecenljive čb slike v predalih. Koliko slik narejenih z dig. fotoaparatom ste shranili na medije ali jih stiskali in dali v album? Ne govorim o neki zgodovini - ampak bolj o osebnih spominih ...
-----------/------------

Thomas ::

Po moje si doomed silver.

Zgleda, da tile prasci od oddaje pa znajo kakšnemu pod kožo zlest s svojimi blesavimi oslarijami.

Očitno. Primejo se ene traparije presenetljivo dobro.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Iztok Smolic ::

Thomas: zal te bom razocaral, oddaje nisem gledal in niti ne vem o cem je zares sla, dal sem samo osebno menje o tem. Za podetja ki bojo izgula svoje podatke me pa b. k., pac bo treba za spremembo mal delat - nase babice so tut prah brisale :)
-----------/------------

Thomas ::

Sej so že pred oddajo o tem bluzili.

Da babičina škatla z čevlje je najboljš medij za shranjevanje slik. Da take tehnologije danes nimamo več, pa da je tudi nikoli več ne bomo imeli.

Očitno se shranjevanje printov v škatlah za čevlje iz nekega skrivnostnega razloga tudi ne obnese.

Kaj nej ti rečem izi? Okužil si se izven oddaje.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Iztok Smolic ::

Ne morem te sodit ampak: kolk slik si zares shranu ali videa ali text ali pac karkoli.

Sm zdi se mi pa mal otrocje da pravis da si ti normalen jest pa ne. Jest spostujem tvoje menje - pac tko mislis - in upam da mas prov.
-----------/------------

root987 ::

Najlepše/najboljše slike se dajo narest, ostalo se lahko pobriše. Sicer jih imam pa še na CDju...
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Keyser Soze ::

KAj je Thomas, a si na glavo padu? Al ste skupinsko po trepalnicah skakali?

Konji in osli. Si nekaj omenjal. Si stal pred ogledalom?

Torej cca. 4 leta nazaj je bil CD-R nek prestiž. Ok. Torej smo uporabljali diskete. Seveda smo določene dokumete shranili na 3,5 in to je bilo to. Te datoteke so počivale na 3,5 te 4 leta in ker jih seveda nismo rabili jih nismo v teh 4 letih presneli na CDje ali DVDje ali kakšen flash ipd. In v današnjem času hočem jaz presneti disketo, in kaj imam od tega. Nič... Naj jo zadegam v CDrom?

Ne, nič ne morem. Moram it k nekomu, ki ima FDD in tam presneti to disketo. Ker jaz si na žalost ne lastim več nobenega disketnika. So nekako preveč leseni.

Takšen problem sem imel kakšen mesec nazaj, ko sem si urejal arhiv vseh dokumentov, ipd. Pa lahko rečem, da med njimi ni nobenih filmov , igric ali pa mp3jev.

Problem pa bo, ker imamo nosilce, ki so sposobni nositi veliko podatkov. In ti nosilci so občutljivi, kar pomeni, da ob poškodbi nosilca lahko izgubimo veliko količino informacij. Nenehno arhiviranje in čiščenje arhivov ter konvertiranje pa pomeni tudi veliko izgubo časa ter tudi velike stroške.

P.S.: No ja saj razumem. Pač Thomas naredi morda dva .doc dokumenta na leto, ki sta pomembna in pač nima neke mase podatkov ki jo mora varovat in urejat. Predvidevam, da ne uporabljaš kakšnih CAD programov?

Jst ::

Replika na izjave osebe izisilver.


Poraja se vprašanje koliko so takšne informacije relevantne čez 60 let. Torej moramo določiti vrednost neke informacije.

Primer za podjetja: Njihova bilanca stanja je zelo pomembna informacija do 6 let nazaj do danes. Čez 60 let bo to zajeto v statistiki republike Slovenije. Ali čez 60 let potrebujemo vse račune, prilive, odlive in dogodke? Nikakor ne. Torej bo ta informacija čez 60 let nična.

Koliko so relevantne osebne fotografije. Sam digitalni fotoaparat uporabljam kot hobi in ne kot nekaj, kar mi bo pomembno čez 60 let. Ampak se lepo sliši: čez 60 let bom pa gledal fotke svoje mladosti. Če bi vse te fotke shranjeval bi jih čez 40 let lahko do smrti gledal. Ampak se mi zdi, da mi to ne bo relevantno takrat. Se bom najbrž z nečim drugim ukvarjal.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

Ne bulazni Soze. Jest delam ogromno ogromnih fajlov. Ne jest, ampak moji programi, predvsem. Tako velike in komplicirane, da jih ti takih ne spraviš skupaj celo leto, moj program naredi takorekoč na sekundo.

Zato ne trapej.




Pa dost o tem.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keyser Soze ::

No čestitam. Si že kdaj kaj delal v ArchiCADu? Veš tle moraš kaj sam naredit. Pa moram rečt, da so zadeve kar obsežne, če se lotiš stvari pravilno. Predvsem merjeno v trudu, iznajdljivosti ter izvirnosti.

Sicer pa tudi jaz kaj zasnemam kdaj s satelitske. Saj veš v tem stilu, da mi program nekaj naredit. Pa dela take masivne GB fajle.>:D
Ampak ne arhiviram takih traparij. Vsega kar mi en programček izpljune.

Pa ne bi po tem. Prijetne utvare še naprej.

BigWhale ::

Jaz imam nekaj podatkov tukajle, na moji 8inch disketi... A jih lahko pri komu presnamem na CD? ;>

nicjasno ::

Jaz se mam en par 5.25" disketnikov, ce kdo nuca >:D
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

tilko ::

No, nisem zamudil te oddaje in vam lahko samo recem, da se cisto strinjam s tem kar je bilo povedano. Najbrž že marsikomu predstavljajo težave velike 5,25 diskete, ki jih danes res redkokje lahko prebereš. Da ne govorimo o tistih še starejših. Pa tudi potem ko ti recimo uspe najti nekoga, ki še hrani nekje ta disketnik, potem vidiš, da je na disketi nekaj, kar sploh ne veš kaj je. Mislim, da je res najboljši primer hieroglifov (kot je bilo povedano v oddaji). 4k let po tem, ko so jih napisali jih ne bi mogli prebrat (če ne bi tisti vojak našel tablice in bi potem nekako razvozlali, no ma upam da ste dojeli point). Pa si predstavljajte človeka, ki bo dobil recimo video od osame, ki ga sedaj recimo hranijo na tracni enoti, čez 500 let. Najbrž bo ta posnetek vsaj nekaj časa pozabljen v arhivu do takrat. Pa recimo, da mu bo nekako uspelo ugotovit, kako je zgrajena tračna enota oz. kako so zapisani podatki. Kaj bo na koncu dobil iz traku? Eno veliko množico ničel in enic, ki mu bodo pomenile ravno toliko kot meni pomeni recimo arabska pisava (ali pa še manj). Najbrž bi bilo neumno mislit, da se bodo današnji digitalni videoformati uporabljali čez 500 let. Mimogrede, poliestrski video kolut naj bi v primernih pogojih zdržal nespremenjen do 500 let. Seveda pa je gledanje takega traku mogoče tudi čez 500 let, razen če bodo takratni prebivalci zemlje "gledali" na kakšen drugačen način.
Še nekaj glede hieroglifov. Najbrž marsikdo pomisli, da se bodo podatki o formatih ohranjali in nadgrajevali, da bodo tudi zanamci lahko brali naše podatke. No, v primeru hieroglifov se to seveda ni zgodilo in verjemite mi, zgodovina se vedno ponavlja.
Pa če se preselimo v nam bližnjo zgodovino. Prihajam iz manjšega mesta. Ponavadi v takih mestih ravno osnovne šole opravijo velik delež raziskovanja zgodovine. Tudi sam se v tistih časih sodeloval v nekem projektu, tudi v gimnaziji v Ljubljani smo počeli nekaj podobnega in tudi sedaj večkrat naletim na kakšne predstavitve podobnih projektov. Iz lastnih izkušenj vam lahko povem, kako težavno je zbiranje podatkov za 50 let nazaj. Tukaj ne gre za politične zadeve in podobno. Tukaj gre za čisto običajno zgodovino, predvsem o življenju naših babic in dedkov. Taki podatki pa so še kako dragoceni za lokalno življenje. A žal se ravno ti podatki in slikovno gradivo premalo hrani. Torej vam bodo fotografije izpred 60 let lahko nekoč še prekleto koristile.
Sploh pa mislim, da je računalništvo nekako zgrešeno. Tukaj mislim predvsem na digitalne sisteme. No, ampak to je že druga tema...

lp, tilko

Jst ::

> Pa si predstavljajte človeka, ki bo dobil recimo video od osame, ki ga sedaj recimo hranijo na tracni enoti, čez 500 let.


In koliko bo ta informacija vredna čez 500 let?

NIČ!


> Sploh pa mislim, da je računalništvo nekako zgrešeno. Tukaj mislim predvsem na digitalne sisteme.

Iz katerega stoletja pa si ti? Kajti danes v 21. stoletju je ves tehnološki napredek odvisen oziroma "driven" od digitalnih sistemov. Od zdravil, avtomobilov, filmov...


Prosim premisli kaj govoriš.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Gavran ::

No, za tiste, ki vas skrbijo fotografije čez 50 let: koliko fotografij izpred 50 let imate doma? Point je v tem, da je bil pred 50 leti recimo en fotograf v mestu fotografirali so se le najpomembnejši dogodki. Prepričan sem, da bo čez 50 let na voljo mnogo več fotografij današnjega časa kot je danes fotografij izpred 50 let.

Thomas ::

To se tkole spontano organizira ena taka "antidigitalna" skupina, gibanje.

Za osnovo ima neko realno dejstvo, da magnetni mediji niso neskončno trajni, potem pa začne gor obešati bluze. Moonhoaxarji so začeli na isti način, še iz manj. Vprašanje sicer, če bodo tile kdaj tako uspešni, tehnika je pa zlo ista.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jst ::

In največja ironija je v tem, da uporabljajo vsa prazpoložljiva digitalna sredstva za vsakdanje življenje.

Hehehe
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

BigWhale ::

Kaj se bo ohranilo in kaj ne, je predvsem odvisno od nas samih in od volje tistega, ki bo presnemaval najprej iz 8inch disket na 3.5 diskete, potem iz 3.5 disket na diske in potem iz diskov na trakove, CDje, DVDje in holo-kocke...

Ce se pa kaj ne bo ohranilo, pa najbrz ni bilo dovolj pomembno, da bi se ohranilo. Ce se noben ni potrudil... Shit happens.

Drugace pa ja, mediji, vsi, so minljivi, glinene ploscice so najbrz res precej bolj trajne kot ena disketa ali pa en trdi disk ampak, kaj ko je pa gostota zapisa precej pateticna...

Thomas ::

Grejo pa glinene tablice, papirusi, stare knjige ...tudi pospešeno na digitalni zapis. Če drugače ne, kot slike teh artifaktov.

Sama redundanca in varovanje zapisanega pa tudi postajata vse boljša. Danes človeštvo razpolaga s približno 10^18 byteov (ExaByte) podatkov. Verjetnost da se zgubi kakšen, pa pada in bo po mojem kmalu zanemarljiva.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tilko ::

In koliko bo ta informacija vredna čez 500 let?

NIČ!


Koliko bi bil sedaj vreden video posnetek Kolumba, ko je pred 500 leti prvič stopil na tla današnje Amerike?


Iz katerega stoletja pa si ti? Kajti danes v 21. stoletju je ves tehnološki napredek odvisen oziroma "driven" od digitalnih sistemov. Od zdravil, avtomobilov, filmov...
Prosim premisli kaj govoriš.


To je res. Z digitalizacijo se je marsikej poenostavilo. No to sm mislu, pač samo moja filozofija, da digitalizacija vse stvari na nek drug način še bolj zakomplicira. Če bi hotu tole razložit bi blo treba kar velik časa in prostora. Mislim samo, da bi ustrezni analogni sistem daleč presegal vse digitalne. Ampak, kot sem že reku, to moje bluzenje je druga tema...

Sej ravno v tem je fora vse skupi. Zdej sploh ne zavedamo vrednosti teh podatkov čez tolk pa tolk let. Sej kdo od naših starih staršev si je takrat mislu: "Bomo spravl tele fotke, da bo naš praprapravnuk lahko naredu seminarsko nalogo v šoli." Seveda, sej redkokdo tko razmišla. Najbrž so včasih še bolj kot danes, ko se z vsemi stvarmi ravna kot da bodo trajale samo 100 let. Ravno to tudi dokazujejo razni mediji, saj redkokateri preseže življenjsko dobo 100 let. No ma kaj bi delali medije za 100 let če jih moramo itak vsakih 5 let presneti na nov medij, saj je stari zastarel. In ko 10 ljudi 5 let presnemava državni arhiv, vmes izumijo že 10 novih (boljših???) medijev in tako so spet na istem kot pred 5 leti. Pa če upoštevamo še dejstvo, da se doba med izumi manjša na nekaj let, lahko teh 10 ljudi čez 20 let mirno odpeljejo v Polje.
Nobena stvar ni večna. Pa naj bo to pred 500 leti, zdaj ali pa čez 500 let. Samo primer - v oddaji je imel v tistem nemškem arhivu ene kolute, pa je povedal, da jih nimajo kje prebrati ker take enote ne obstajajo več. Tudi ko boste čez 50 let potegnili star CD iz podstrehe, pa boste videli, da ga ne morete nikjer prebrati(no ja, najbrž bi ga lahko, ampak ob vaši zelo stresni službi in 12urnem delavniku bi porabili vaš dragoceni prosti čas; o upokojitvi čez 50 let pa je najbrž že kar malo utopično razmišljati), bo najbrž brez pomislekov takoj romal v smeti. Pa čeprav bodo gor posnete fotografije prvega rojstnega dne vašega sina/hčerke. Ubistvu najbrž sploh ne boste vedeli kaj je na mediju.
No ma saj, lahko upamo, da nas bo vse to obšlo, kar pa je malo verjetno, če bo človeštvo še vnaprej temeljilo na zakonih/filozofiji dosedanje zgodovine.

Pa hvala, da lahko izrazim svoje mnenje...

lp, tilko

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tilko ()

Thomas ::

> Samo primer - v oddaji je imel v tistem nemškem arhivu ene kolute, pa je povedal, da jih nimajo kje prebrati ker take enote ne obstajajo več.

Laž.

Drugo so neumnosti, delno bazirane na tej laži.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jst ::

> Koliko bi bil sedaj vreden video posnetek Kolumba, ko je pred 500 leti prvič stopil na tla današnje Amerike?


A so mogoče obstajale kamere takrat?

Nekaj me zanima... A misliš ti denarno vrednost? Torej vrednost, ki bi jo bili zbiratelji pripravljeni plačat? Ker jaz kakšne "civilizacijske vrednosti" ne vidim.

Kontra: Koliko bi bila vredna struktura zdravila za AIDS? A ti misliš, da si tega ne bomo "permenently" zapomnili, ko ga odkrijemo?


...


Mene zanima kaj žene ljudi k zavračanju tehnologije? Ali je to samo trenutni trend? Jaz se s tehnologijo preživljam vsak dan. In mi je lepše, kot da bi moral vsak dan na vrtu krompit nabirat ter ovce past. Ali so to eni fizični hardworkerji, ki so jim pokazali knjižnico, kjer je dostop do interneta. Pa se potem derejo: gremo nazaj v kameno dobo. Jaz sem skoraj tam. Pojdi še ti.





Zresnite se.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

En moj prjatu ima eno zelo simple in zelo verjetno razlago, zakaj taka technofobija.

(Nekateri) ljudje ki se ne spoznajo na tehnologijo, jo zavračajo iz samoobrambnih razlogov. Če je tehnologija kaj vredna, potem so oni vsak dan večji pimpleki, ker tehnologija gre "vsak dan" naprej.

Čast tistim, ki se NE spoznajo, pa vseeno ne streljajo ludističnih kozlov. To so spodobneži - v dobrem pomenu besede. Znajo resnico videti celo preko sebe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jst ::

Dokaj logična razlaga.


...

Aja, nameraval sem še nekaj povedati (nekdo je omenjal fizikalne zakone):

Fizikalni zakoni so na naši strani. Poglej si zakon o ohranjanju informacije.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

tilko ::

A so mogoče obstajale kamere takrat?


OK, očitno nisi dojel bistva sporočila. Če bi takrat bile kamere bi imel ta posnetek prekleto veliko vrednost.

Nekaj me zanima... A misliš ti denarno vrednost? Torej vrednost, ki bi jo bili zbiratelji pripravljeni plačat? Ker jaz kakšne "civilizacijske vrednosti" ne vidim.


To ima predvsem zgodovinsko vrednost. V primerjavi s to, so ostale razlage vrednosti v bistvu brezvezne.

Kontra: Koliko bi bila vredna struktura zdravila za AIDS? A ti misliš, da si tega ne bomo "permanently" zapomnili, ko ga odkrijemo?


Če bi res odkrili to strukturo, se za njen obstoj sploh ni potrebno bati vsaj nekaj časa. Je pač ena najbolj željenih stvari in bo tako ostalo še kar nekaj desetletij po odkritju. Lahko pa se čez dolgo časa, ko bo AIDS v bistvu že dolgo časa pozabljen, nekdo spomne dobiti strukturo tega zdravila. Najbrž bo kar car če ga bo res še kje našel. Zakaj? Ravno zaradi teme o kateri govorimo...

Mene zanima kaj žene ljudi k zavračanju tehnologije? Ali je to samo trenutni trend? Jaz se s tehnologijo preživljam vsak dan. In mi je lepše, kot da bi moral vsak dan na vrtu krompit nabirat ter ovce past. Ali so to eni fizični hardworkerji, ki so jim pokazali knjižnico, kjer je dostop do interneta. Pa se potem derejo: gremo nazaj v kameno dobo. Jaz sem skoraj tam. Pojdi še ti.


Jah, tukej je veliko tehtnih argumentov za in proti. Jaz osebno nimam nič proti tehnologiji, sedaj sem že toliko in, da bi najbrž težko spremenil delovne navade. Bi pa vsekakor raje cel dan pasel ovce kot pa sedel za računalnikom - če bi bile seveda razmere drugačne.
(offtopic)Mislim, da tehnologija ni trajna rešitev. V primerjavi z naravo, ki je trajna, tehnologija nikakor ni trajna. Že zato, ker nikoli ne veš kdaj bo poplava uničila tvoje računalnike ali pa kdaj bo priletel boeing skozi okno.

LP

Jst ::

> To ima predvsem zgodovinsko vrednost.

Kaj? Posnetek, ki ne obstaja?

Ne resno. Tukaj pač jaz ne vidim nobene vrednosti takšne informacije. Komu koristi lopata, ki jo je nekdo uporabljal 400 let nazaj. Razen muzejev, da služijo.


> Lahko pa se čez dolgo časa, ko bo AIDS v bistvu že dolgo časa pozabljen

Lej. Tehnologija se izboljšuje vsak dan. Ja? Torej bo tehnologija, ki jo bo en znanstvenik uporabil za iskanje zdravila čez 500 let outdated.


> Najbrž bo kar car če ga bo res še kje našel.

A misliš, da če je možno narediti zdravilo za AIDS, da bo čez 500 let potreben takšen napor - kot dandanes - da ga najdemo?


> Bi pa vsekakor raje cel dan pasel ovce

Zanimiv obrambni sistem proti tehnologiji. A je možno, da je to v genih?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

> A je možno, da je to v genih?

Hm... Mogoče bi lahko bile v genih rutine, dejanja in lasnosti, ki smo jih uporabljali kot plenilsko - nabiralniška družba. Najbrž jih je nekaj malega ostalo. In potem ti neugodje povzroča neuporaba le teh. In na prvo stvar, ki se spraviš je tehnologija.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Thomas ::

> In potem ti neugodje povzroča neuporaba le teh.

Zna bit. Nobenega poštenega ravsa z medvedom, nobenega trplenja lakote ... človek se zredi in poleni.

To je precej očitno. Koliko je pa še neočitnega - kdo bi vedel!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

tilko ::

Kaj? Posnetek, ki ne obstaja?


A je res težko razumeti en pogojni stavek, ki sem ga uporabil v stavku - če BI obstajal.

Lej. Tehnologija se izboljšuje vsak dan. Ja? Torej bo tehnologija, ki jo bo en znanstvenik uporabil za iskanje zdravila čez 500 let outdated.


Podoben komentar kot zgoraj. Drugače je pa to res. Ampak, ali nas sedaj res zanimajo kamnite sekire iz kamene dobe ko imamo boljše in izpopolnjene? Zakaj potem stotine arheologov išče sledi teh in podobnih stvari na najdbiščih? Seveda, pa še država jih financira... Pa zakaj bi sploh uporabil sekiro, če je ideja stara že tisoče let? A nimamo kakšne novejše tehnološke rešitve?

A misliš, da če je možno narediti zdravilo za AIDS, da bo čez 500 let potreben takšen napor - kot dandanes - da ga najdemo?


Čez 500 let (upam) ne bomo potrebovali zdravila za AIDS. Najbrž pa bo ponovno odkritje problem. Zato ker bo (upam) virus izumrl in ne bo podlage na kateri bi lahko odkrili zdravilo. Seveda če ne upoštevamo vseh drugih dejavnikov 500letnega razvoja (kot so razvoj drugačnih tehnik, ipd.). Najbrž se bo nekaj časa hranilo podatke o virusu, njihova ohranitev pa je odvisna le od interesa da se ohranijo.

Zanimiv obrambni sistem proti tehnologiji. A je možno, da je to v genih?

Ne, pač raje preživim dan nekje zunaj v prijetni družbi kot pa pred ekranom računalnika. A sem čuden?

Hm... Mogoče bi lahko bile v genih rutine, dejanja in lasnosti, ki smo jih uporabljali kot plenilsko - nabiralniška družba. Najbrž jih je nekaj malega ostalo. In potem ti neugodje povzroča neuporaba le teh. In na prvo stvar, ki se spraviš je tehnologija.


No comment.


> In potem ti neugodje povzroča neuporaba le teh.

Zna bit. Nobenega poštenega ravsa z medvedom, nobenega trplenja, lakote ... človek se zredi in poleni.

Pa še res je... Sploh pa malo lakote in trpljenja ne bi škodilo današnji razpuščeni družbi.

Mislem, da smo malo zašli iz debate. Dejmo se osredotočit na vsebino tistega dokumentarca pa pustmo moje osebne interese in prepričanja raje na miru =).

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: tilko ()

Jst ::

> Dejmo se osredotočit na vsebino tistega dokumentarca

Ga nisem gledal. In mi ni žal. Zakaj? Glede na to, da se ne strinjam s teboj, je odgovor samoumeven.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Jst ::

Ker se mi nekam mudi, replika na

> Ne, pač raje preživim dan nekje zunaj v prijetni družbi kot pa pred ekranom računalnika. A sem čuden?


Ti mešaš naslednje pojme: računalnik, tehnologija, informacija. Ni bilo govora o bivanju pred računalnikom.

Evo, zdej ko grem, bom zaupal svoje življenje tehnologiji, da me pripelje čimbolj udobno cca 30km stran. Elektronski vbrizg goriva, ABS, avtomatska digitalna klima itd...

Ti bi se raje peš odpravil, a ne?
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Bistri007 ::

Brezveze. Vse svoje cdje bom lahko pospravil na 10 dvoslojnih bluerayev. 8-)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Zgodovina sprememb…

  • polepsalo: OwcA ()

Luka Percic ::

Mislim samo, da bi ustrezni analogni sistem daleč presegal vse digitalne.

ja in to je?
A maš kakšen prototip?

Bah!

Nekateri bi radi da jim gradijo piramide. Da nebodo nikoli utonili v pozabo, to jih skrbi.
Ne pomislijo na stroške, niti ne pomislijo kaj bo vresnici nam rablo. In za kolko časa.

Zapomni si to kar se ti splača, ostalo pa zavrzi!
To so delali že od nekdaj. Le da so zdaj stroški shranjevanja padli na zanemarljivo. Glede na nekoč seveda.

Dr_M ::

(Nekateri) ljudje ki se ne spoznajo na tehnologijo, jo zavračajo iz samoobrambnih razlogov. Če je tehnologija kaj vredna, potem so oni vsak dan večji pimpleki, ker tehnologija gre "vsak dan" naprej.

cestiti prjatlu. bolj se nebi mogu strinjat.:)
taki "nazadnjakov" je OGROMNO, sploh izven mest. :\
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Iztok Smolic ::

Ampak ko gledas tole temo so tisti ki so MODERNI povsem tolerantni do drugače mislečih a? Se dobro da sem izven mesta. :(
-----------/------------

Zgodovina sprememb…

tilko ::

Ker se mi nekam mudi, replika na

> Ne, pač raje preživim dan nekje zunaj v prijetni družbi kot pa pred ekranom računalnika. A sem čuden?


Ti mešaš naslednje pojme: računalnik, tehnologija, informacija. Ni bilo govora o bivanju pred računalnikom.

Evo, zdej ko grem, bom zaupal svoje življenje tehnologiji, da me pripelje čimbolj udobno cca 30km stran. Elektronski vbrizg goriva, ABS, avtomatska digitalna klima itd...

Ti bi se raje peš odpravil, a ne?


Ne bi se peš odpravil.
Mogoče sem se res malo preveč osredotočil na računalnike. No, jst nisem sicer nikol reku, da ne maram tehnologije. Itak si je težko predstavlat lajf brez podobnih stvari. Samo če paseš ovce, potem zihr ne rabiš tega. In lahko svoj čas posvečaš drugim stvarem. Ampak kot sm reku - to je ze offtopic, zdej bi se lahko začel pogovarjat o stresu in podobnih stvareh ampak zdej ne bi odpiru te teme.

Brezveze. Vse svoje CDje bom lahko pospravil na 10 dvoslojnih bluerayev. 8-) 8-) 8-) 8-) 8-) 8-)

Jap, super, men se ne bi dalo mojih cdjev presnemavat.

Jst: lahko ti sam na kratko razložim kaj je bil point oddaje. Najbrž bodo naredili medije, ki bodo zdržali dolgo dolgo časa. Tukej se pojavlata predvsem dva problema. Prvič, kako zagotovit tudi trajnost dostopnosti teh podatkov - beri berljivosti medija oz. biti v koraku tako z medijem kot s hardverom. Drugič, kako zagotoviti trajno možnost tolmačenja teh podatkov. Tukej so primer hieroglifi, danes pa gre predvsem za ohranjanje formatov podatkov. Današnja tehnologija teh problemov še ne zna rešiti.

lp
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nov domala večen način zapisa podatkov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
6719002 (15584) vostok_1
»

Znanstveni podatki izginjajo

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
208315 (3830) Leslie Chow
»

Kako do podatkov čez 20-40 let? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
7510142 (7619) Pyr0Beast
»

Amazon prodal več elektronskih knjig kakor tiskanih s trdimi platnicami (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Rezultati
19346939 (44221) AgiZ
»

"Umiranje" analognih fotoaparatov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
798849 (6168) Matev

Več podobnih tem