vir: The Verge
V sklopu novega programa bo podjetje rekrutiralo Steamove raziskovalce z namenom, da preigrajo igre, ki so v čakalni vrsti pred objavo. Vse igre s potencialom bodo lahko označili. Večkrat, kot bo igra označena za obetavno, bolj bo na platformi vidna.
Drobni tisk sprememb
V želji, da bi uporabnikom učinkovito predstavil spremembe, je Valve k sodelovanju povabil popularna gaming Youtuberja, Jima Sterlinga in Johna “TotalBiscuit” Baina.
Oba sta na svojih kanalih objavila posnetka, kjer razlagata, kako se bo valve spopadal z igrami, ki so jih poimenovali kar fake games. Gre za igre, ki so ali slabo razvite ali pa ponaredki znanih iger.
In kako bo vse izgledalo v praksi? Steamovi raziskovalci se bodo osredotočili na igre, ki se niso dobro prodajale. Hkrati bodo poskrbeli, da zanimive igre ne bodo spregledane v množici iger, ki se vsak dan na novo pojavijo na Steamu. Za raziskovalca se lahko prijavi vsak uporabnik Steama.
Zelena luč
Že februarja pa je Valve naznanil , da bodo ukinili program Greenlight in ga nadomestili z novim sistemom za objavo iger na platformi Steam Direct. Greenlight je omogočal uporabnikom ocenjevati vse igre, ki so bile prijavljenje za objavo na Steamu, Steam Direct pa prisili razvijalce, da se registrirajo pri Valvu in potem plačajo prijavnino za igro .
Nov sistem je odgovor na pritožbe uporabnikov Steama, da se je le ta zaradi Greenlighta polnil z igrami, ki si niso zaslužile svojega mesta na omenjeni platformi. Seveda imajo uporabniki izbiro, ali bodo kupili t.i. fake igre. Zaradi ogromne količine iger pa je bilo vse težje izbrskati kvalitetne igre med poplavo kopij iger, kot je Minecraft. Nekaj sprememb prihaja tudi v zvezi s sistemom kuratorjev. Valve jim bo omogočil dostop do dodatnih informacij o samih igrah. Trenutno lahko kuratorji ustvarjajo sezname svojih najljubših iger na platformi. Obljubljajo pa, da bodo lahko v sezname vključevali tudi videoposnetke iger in gradili več manjših seznamov iger. Uporabniki pa bodo lahko igre sortirali po različnih kriterijih.
Za razvijalce plačilo prijavnine predstavlja določeno finančno obremenitev, a bodo zato verjetno vsi dvakrat pomislili, preden bodo igro želeli objaviti na Steamu. S tem, ko so ukinili Greenlight, Valvu ne preostane drugega, kot da sam postane kurator prijavljenih iger. Tako bi se zgodovina ponovila, saj so imeli podoben sistem leta 2012. A takrat je bilo iger na njihovi platformi neprimerljivo manj.
Steam Direct še nima točnega datuma rojstva, zaenkrat je znano le, da bo v veljavo prišel še letos spomladi. Glede na pretekle datume izdaj Valvovih produktov, se lahko še vse spremeni. Znano ni še niti, ali bo sistem z raziskovalci uveden sočasno s Steam Directom. Prav raziskovalci bodo imeli priložnost narediti največjo platformo za PC gaming uporabnikom veliko bolj prijazno.